Yannick Noah net zo onvoorspelbaar als de Zonnekoning daar vindt Ut wel! AKAI Publiekstrekker vindt tennis één van de leuke dingen in het leven j Wildcard j I McEnroe j Prijzengeld Parkeren duurder DE HAVENLOODS HET ZUIDEN HOLLAND SILHOUET DONDERDAG 26 JANUARI Het was, begin december, in een of andere tv-uitzen- ding dat Yannick Noah plotseling weer te zien was. Maar het was niet bij een tenniswedstrijd en je zag hem niet helemaal. Zijn act was als afgesproken en van een komische snit. Het be trof een reportage over een ski-afdaling in het Ita liaanse Val Gardena, waar Tomba la Bomba, hét ski idool, bij was betrokken en waar tal van prominenten onder de toeschouwers wa ren. De camera liet onder meer Chris Evert zien en haar kersverse (tweede) echtgenoot Andy Mills, een oud-Olympische skiër. Er was ook een bekende oud bokser en ineens zag je op de achtergrond een rijtje mensen. De camera zoem de in op die groep, zwenkte van rechts naar links met een in die richting lopende meneer, met een zonnebril op, en blootshoofds. Toen hij bemerkte dat de camera op hem was ge-pend, ging hij een spelletje spelen. Liep als op de punten van zijn tenen door, zakte af en toe door de knieën en kwam weer schalks om hoog om te kijken of hij nog in beeld was. Het duurde alles bij elkaar misschien maar 10 of 15 seconden, maar het was een vrolijk plaatje met in de hoofdrol: YANNNICK NOACH. Het optreden van de Frans man, die in 1983 heel de natie aan zijn voeten kreeg toen hij als eerste Fransman na Marcel Bernard in 1946 de titel op Roland Garros won, de show van Noach in Val Gardena waar hij toch in de buurt was voor het geven van twee exhi bities, de manier waarop hij de clown uithing en af toe on zichtbaar was voor de pu bliek, het is allemaal illustra tief voor de tennisloopbaan van deze op 18 mei 1960 in het Franse Sedan geboren Noah. Geen carrière kent zo veel ups en downs als van Yannick Noach, een carrière die ook de spiegel is van zijn leven. Ver afgood als kampioen van Frankrijk was hij na enkele maanden al zo doodziek van al die chauvenistische apega- perij dat hij letterlijk vlucht te, naar New York, zijn nieu we woonplaats. Tragiek te over. Uit Het (Belgische) Nieuwsblad, 8 december 1983: „Yannick Noach, en hoopje ellende. Aan de rand Snikkend voor vijftig journa listen, dinsdagavond in het dure Sofitel-hotel te Parijs", 's Nachts dool ik maar wat rond. Huilend in de lege stra ten. Soms hoeft het voor mij niet meer, dat geld, die con tracten, dat applaus. Dan sta ik op een Seine-brug en denk: ik maak er misschien best en einde aan". Kroning Het was een half jaartje nog maar na die zege in de finale tegen Mats Wilander. Zondag Franse nationale feestdag. Het 'Allons enfants de la pa- trie' werd die dag in ieder ge val gehoord door Yannic Noah. Roland Garros trilde op zijn glorierijke bodem, je kon tot ver in de 'banlieu' No-ah, No-ah, No-ah horen scande ren, het matchpoint tegen de 18-jarig Zweed, die het jaar ervoor, op dezelfde plaats de jongste winnaar van een Grand Slam toernooi was ge worden. En het benutten er van. Dat vooral, met het car naval erna. Ik zie nog voor me, letterlijk en figuurlijk, zijn vader Zach, over de ballustra- de stappend en een dikke twee meter lager op het centre court, of zoals dat in Parijs heet, le court central, sprin gen. Dansend, springend, jui chend op weg naar zijn zoon Yannick. Yan voor zijn vrien den en spoedig Yan voor toute la France. Junior die zijn pa ontwaarde, op hem afstevende en hem in de armen vloog. Een vreugdedans voor vader en zoon met ook voor mij een schot van tranenvocht dat even van achter de ogen kwam. De kroning en belo ning van een tennis-artiest. Geen alledaagse hard-hitter, geen prestatie-monster of een percentage-freak. Maar een speler van vlees en bloed, met bergen van talent en een koffer vol trucs, blij heid en grappen om het pu bliek te vermaken. Het feest in Frankrijk leek eeuwigdurend. Weken achter elkaar stond er elke dag tenminste één foto van Noah in de kranten, Paris Match, het beroemde week blad, joeg er in twee edities liefst dertig pagina's door heen. „Mijn leven is veran derd", stelde hij, aanvankelijk nog van voldoening vervuld, vast, maar voegde er aan toe. "Ik moet wel oppassen dat het niet uit de hand loopt". Het liep uit de hand. Frankrijk smolt van adoratie het had hem zo tot opvolger van de Zonnekoning uitgeroepen. Snelheid De klappen kwamen al gauw. Net voor Rolland Garros. Bij de Nations Cup in Düsseldorf, was hij zonder opgaaf van re denen weggebleven en de Council strafte hard met 42 dagen gedwongen absentie. Het betekende een afzegging voor Wimbledon, trouwens toch een tournooi waar hij zich nimmer thuisvoelde. Het gras, de snelheid van de door schietende ballen, het gemis aan ralTèy's en daardoor het demonstreren van zijn artisti citeit - he kwelde hem. In plaats daarvan kon hij zich lang voorbereiden op de US Open, waar een lijflijke kwel ling voor het eerst de kop op stak: tendinitis in beide knie ën, problemen met de aan hechting van de spieren. Die kwaal heeft hem niet meer verlaten. In de tweede ronde van US Open, pas nog eind augustus, moest hij er weer eens door afhaken, in zijn par tij tegen de Australische jeugdwereldkampioen Jason Stoltenberg. Sindsdien heeft hij niet meer gespeeld. Eert gerust, toen de training her vat. In eerste instantie met Georges Goven, later weer met zijn eigen, vaste trainer, Patrice Hagelauer. De manke menten hadden zich al in juli in Bastad aangediend, in de halve Da vis Cupfinale tegen Zweden. Noah noemde de sig nalen over mogelijke nieuwe knie-troubles onzin. Hij ging door, ging wéér door, zoals hij vrijwel altijd deed. Hij geselde zijn lichaam. Hij nam zelden de rust die eigenlijk voor inspanningen op dat niveau meer dan nor maal zouden zijn. En leidde, bewust, het leven van de ge nieter, de bohemien onder de tennisprofs. „Je weet hoe wij Fransen zijn", hield hij een jaar of twee geleden voor, vlak voor de exhibitie van Frank van den Wall Bake in Den Bosch. „Wij houden van een gloed glas wijn, van een lek ker diner en zo zijn er nog wat dingen... een goed gesprek. En dat zou ik allemal moeten op geven voor het tennis? Kom nou, nee, dan maar liever geen nummer één van de wereld". En hij ging de baan op voor een partij, die zonder hem de Nobelprijs voor saaiheid zou hebben verdiend. Edberg pro duceerde wel enige knappe staaltjes van techniek, vooral met die formidabele back hand, maar de Zweed had 'een ander karakter' sprak hij, die zelf van een Zweede scheidde. Het publiek, gekomen voor twee toppers, had alleen oog voor de Fransman, dit keer zonder rasta-koppie, met een pet waar een Amsterdamse straatorgeldraaier jaloers op zou zijn. Nieuwe mode, trendy trui, shawl losjes om, maar verder gewoon tussen het pu bliek doorlopend, na afloop, spelend met de een-armige bandiet. Verdriet Slechts één keer heeft Yan nick Noah, die overigens in 1981 voor het eerst in het ABN-toumooi speelde en toen met 7-6, 3-6, 6-7 door Brian Gottfried werd verslagen, maar één keer heeft Yannick Noah altijd sportief tot op het bot, mij teleurgesteld. Waar- schinlijk waren er nog ande ren die evenveel geschikt wa ren door het gedrag van Noah, altijd sportief tot op het bot. Maar in de derde ronde van 1985 had hij op dat gebied een black-out tegen de Argentijn Clerc. Het was een cruciaal moment, ver in de finale set en Noah had Clerc in de rechter hoek gedreven, van waaruit een hoop op zegen-return kwam, die eerst op een lob leek, maar vlak achterset net, waar Noah klaar stond, stuit te. In plaats van naar links af te smashen, dan wel zachtjes te volleren, koos Noah - gok kend op het naar het midden lopen van Clerc, voor een smash rechtuit, maar die be landde wel midden in de tramrails. Aanvankelijk scoorde de lijnrechter uit, maar toen zijn brein op 'la patrie' sprong, koos zijn arm voor een vut-oplossing en be sliste hij in. Het hé-le stadion had de bal uitgezien, Noah ook, maar hij liet de radeloze Clerc alsmaar radelozer worden, totdat hij na enkele minuten instemde met een let. Clerc was kapót, verloor zijn concentratie en meteen zijn service en de wed strijd. „Yannick balanceert tussen zijn gevoelens", schreef l'Equipe eens. Zo zal dat inci dent met Clerc ook wel ont staan zijn. Hij was er later, herinner ik me, niet zo spraakzaam over, zoals hij an ders wél is. Zoals toen in den Bosch waar hij nog eens zijn afkeer onder streepte van Wimbledon: 'Gras geeft me geen inspiratie en bovendien raak ik in Lon den altijd de weg kwijt'. En over Lendl: 'Ik zal nooit naar een van zijn wedstrijden gaan kijken. Ze zijn me te voorspel baar'. En over Boris Becker was hij al evenmin vleiend. 'Nee, dan liever Mecir en McEnroe en vroeger Ilie Nas- tase. Die hadden tenminste iets te bieden. Geen big hit tere, maar smaakmakers'. Eentje, zoals Yannick Noah, net terug van de Australian Open. Smaakmaker bij uit stek. Rotterdam is klaar om te proeven. Een verzoek van Mc Enroe om een wild card. Wim Bui- tendijk 6;io"fde zijn ogen in j eerste instantie niet toen hij de telex onder ogen kreeg. Het verzoek was echter af- komstig van John's broer Patrick Mc Enroe. „Ik heb ij toen maar een telex terugge- stuurd met de mededeling dal hij welkom is als hij zijn :j broer meeneemt. De winnaar van het toernooi strijkt 65.000 dollar op, de nummer twee houdt er altijd nog 30.000 dollar aan over. Het totale prijzengeld be draagt 452.000 dollar. Een zelfde bedrag was ook in 1988 te verdelen. Parkeren op het terrein van Ahoy' wordt duurder. Vanaf 1 februari moet men f 6.50 per keer betalen. Volgens de di rectie van Ahoy' sluit de ver hoging aan op de huidige marktontwikkelingen en gangbare parkeertarieven bij grote evenementencentra in Nederland. Het is de bedoe ling dat de parkeertarieven vanaf 1 januari helemaal ge- lijkschakeld worden met die van de andere centra in ons land. Zij die hun auto bij me trostation Slinge parkeren, kunnen gebruik maken van speciale bussen die de tennis- liefhebbers naar Ahoy' ver voeren. ARISTONA TR 5610 Stereo cassettespel ♦Voor alle soorten cassett ♦Automatische ♦Kompleet met lichtgewicht SONY NEWS D8 Compact Midi- 2x30 Watt versterKeroiGITAL AUDIO 2x5 bands equal Half autom. platenspele Dubbel cassettedeck High speed kop Programmeerbare CD-speler Kompleet met twee 2-weg bo FRONTECH MH 900 Midi- Platenspeler met auto-stop/sta 2x15 Watt versterke 5-bands equal Diverse types telefoons al vanaf Dubbel cassettedeck High speed dubbing aansluitmogelijkheden PHILIPS D Tandem soundmachine FM, lange- en middengolf-ontvangst Twee cassettedecks met kopieermogelijkheid Dubbele speelduu ld kop opname i I ZANUSSI Z 9139 Koelkast Tafelmodel 140 ijsblokje Variabele indeling Deur links- en rechts d Afm. 85x49,5x59,5 ROTTERDAM Zuidplein VLAARDINGEN: Schiedamseweg 14 ROTTERDAM Hoogstraat 161 010-4117878 010-4048142 DEN HAAG Hoogstraat 5/ Buitenhof 55 CD-WINKEL Hoogstraat 165 ROTTERDAM Binnenwegplein 22 01804-25632 RIDDERKERK Ridderhof 2 LEIDEN Haarlemmerstraat 3 213

De Havenloods | 1989 | | pagina 19