AUTO-RAI Veel nieuws uit het Oostblok op de RAI februari 1989 IRS 89-20 Er zullen op deze uitgave van de Nederlandse tweejaarlijkse autoshow 131 exposanten te vinden zijn. Tijdens de vorige show waren dat er negen minder. Er worden 59 automerken uit zestien verschillende landen getoond. Die landen zijn Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Japan, Tsjéchoslowakije, Roemenië en India. Deze (personenjautofabrikanten zullen samen met de importeurs en producenten van accessoires of andere automaterialen alle beschikbare ruimte in het complex benutten. En als het aan de in de RAI verenigde industrie had gelegen, dat was de expositie nog groter geworden. Voor iedere personenauto RAI kiest de organisatiecommissie een thema. Zo herinneren we uit het verleden de auto van de toekomst. Dit jaar is het de toekomstauto die in de verschillende stands zal pronken. Die toekomstmodellen zijn auto's die niet primair bestemd zijn om in die vorm in produktie te worden genomen. Ze dienen over het algemeen als vingeroefening voor de toekomstige generatie voertuigen. Toekomstauto's zijn ook niet altijd realistische modellen. In sommige gevallen is de droomwereld van de ontwerper(s) belangrijker geweest bij het ontwerp dan de haalbare realiteit. Dat alles bij elkaar levert echter een schitterende hoeveelheid expositiemateriaal op. Want op een autotentoonstelling gaat het toch in de eerste plaats om het schouwspel. Wie de RAI wil bezoeken kan zoals bekend het beste de trein naar Amsterdam nemen. Op stations worden trein-toegangsbiljetten verkocht. Wie met de auto naar Amsterdam Zuid-West komt moet met vetraging rekening houden. Van de parkeerplaatsen in de nabije omgeving van de RAI zullen bussen een gratis verbinding onderhouden met de tentoonstelling. Van donderdag 2 tot en met zondag 12 februari bruist de RAI in Amsterdam weer van de mobiele drukte. In alle hallen van het 65.000 vierkante meter tellende zalencomplex aan het Europaplein pronken dan de bijna tot het blanke metaal opgepoetste modellen op de Auto RAI. Tot slot: de RAI is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur. Op zaterdagen en zondagen is de expositie 's avonds gesloten. Ook dit jaar is er weer veel nieuws op de RAI. Opvallend is het feit, dat met name de landen uit het oostblok, Rusland, Tsjecho-Slowakije en Joegoslavië vooraan staan met de introductie van nieuwe modellen. Uiteraard, en daaraan zijn we gemakshalve in dit noviteitenoverzicht maar voorbij gegaan, staan in alle stands de nieuwste schone modellen. Want schoon blijft in autoland de trend. In onze reis langs de diverse stands komen we als eerste bij Gremi Auto-Import B.V. (stand A 314). Daar vinden we naast de Lada's een geheel nieuwe auto van Russische makelij. Hij is uit gerust met een Lada-motor van 1,6 liter en voorwielaandrijving en zal onder de naam Aleko te koop zijn. Verder wordt de Lada Samara 1500 aan het publiek voorgesteld in een 5-deurs-uit- voering met een 1,5 liter motor. Alfa Romeo toont in stand R 108 de Alfa 75 1.8 IE. Het is een vierdeurs sedan met nieuw ont wikkelde injectiemotor met Bosch Motronic ML 3.3. Verder is er uiteraard de Alfa 164 2.5 TD te zien. Deze nieuwe Alfa 164 is met 2,5 liter turbodieselmotor uitgerust. Ook in de Alfa-stand vinden we de Alfa 164 3.0 Auto maat. Dit is het topmodel van de Alfa 164-reeks met nieuwe vier traps ,ZF automatische transmis sie. Bij Audi in stand W 215 pronkt Audi V8, topmodel van Audi. De wagen is uitgerust met een nieuw ontwikkelde V8-mo- tor, een automaat en vierwie- laandrijving. Verder zien we de Audi 90 20V, een nieuwe versie uit de 90-reeks van Audi met tweeliter vijf cilindermotor met vier kleppen per cilinder. Ook getoond wordt de Audi Coupé. Deze tweedeurs, vier- tot vijfzits sportcoupé is gebaseerd op het mechanische gedeelte van de 80/90-series. Austin Rover heeft als belang- rijkte nieuws de Montego Serie, die geheel is vernieuwd. De Mon tego kan worden uitegerust met een direct ingespoten dieselmo tor. Verder treffen we de Metro GTA. aan. Dit is een nieuwe uit voering van Metro. Austin staat in stand A 308. BMW in stand R 106 komt met twee belangrijke noviteiten. In de eerste plaats is dat de BMW M5, het topmodel met 24-klep- penmotor van de 5-serie. In de tweede plaats de Nederlandse introductie van de BMW Zl, de Roadster met 2,5 liter zescilinder inspuitmotor. Voor het eerst is Chrysler te rug (in stand E 411) op de Neder landse RAI. Dat betekent, hoe wel het merk vorig jaar is geïn troduceerd dat alles wat in deze stand blinkt, nieuw is voor het kijkerspubliek. Te zien zijn ach tereenvolgens de GTS Shelby, een speciale uitvoering van de GTS waarvoor de oud-Ameri kaanse coureur Shelby verant woordelijk is; de LeBaron GTC Convertible, een vierpersoons cabrioletuitvoering van de Chrysler LeBaron en natuurlijk de LeBaron Coupé, een twee deurs, vierpersoons sportcoupé. Bij Citroen vinden we in stand H 122 de AX Diesel. Dit is de jongste versie van de AX-reeks met nieuw ontwikkelde diesel motor. Bij Daihatsu in stand E 417 Hyundai Sonata. vinden we de Charade 1.31. Deze dappere dodo werd eind vorig jaar aan de pers voorgesteld en zal op de RAI zijn publieksintro- ductie beleven. Het is een vierci- linderuitvoering, inhoud 1,3 li ter, van de Daihatsu Charade. De motor beschikt over zestien kleppen. Een vierwielaangedre- ven is versie beschikbaar. Ook nieuw voor het publiek is de Fe- roza 4X4. Dit is een geheel nieuwe, luxueuze vierwielaange- dreven auto. Tot slot is het ver melden waard de TA-X-80 Midship. Dit stukje huisvleit uit Japan is een prototype met 1000 cm3 zescilindermotor met twee turbo's en een grootste vermogen van 99 kW (135 pk) vóór de ach terwielen. Van Nederlandse makelij is de Donkervoort (stand O 517). Voor het eerst voor het publiek te zien is de Donkervoort D10. Het is een open tweezitter zonder dak, voorruit en zijruiten. Motor 2,2 liter injectie met turbo en inter- cooler. De Vagen accelereert van 0 tot 100 in 4,5 sec. De topsnel heid bedraagt 240 km/h. Niet te betalen, uitverkocht ook, maar natuurlijk wel mooi om naar te kijken is de Ferrari F 40 (stand A 325). Het is het top model van Ferrari. De motor is uitgerust met een V8-turbomo- tor voor de achteras. Fiat (stand A 306) introdu ceert de Croma TD id; een auto met direct ingespoten dieselmo tor. FSO, de Poolse autofabriek, waarvan de introductie eind 1987 zo voortreffelijk is verlo pen. Van de auto werden vorig jaar ruim duizend exemplaren verkocht. Meer dan de importeur verwachtte. In stand A317 toont men nu als primeur de Prima II. Het is een uiterlijk vernieuwde Prima met motor met brandstof inspuiting. Hyundai laat de Sonata zien. Het is de Grootste en meest lu xueuze auto uit het programma van Hyundai. Uiteraard heeft men ook aandacht voor de klei nere modellen. Zo is er in stand E Subaru Justy. 420 de Pony XP Sonnet, een spe ciale uitvoering van Pony XP met onder meer een zonnedak. Voor Lancia staat de gewijzig de Ypsilon met injectiemotor en geregelde katalysator centraal in stand H 124. De wagen voldoet aan US 83-norm. De Prisma Symbol is een speciale luxueuze uitvoering van Prisma met gere gelde kat. Ook voor deze wagen geldt dat hij voldoet aan de US 83-norm. De vernieuwde The ma-reeks is present met tal van optische en technische wijzigin gen. De benzinemodellen vol doen aan US 83-norm. Landrover komt met twee no viteiten. In stand A 308a vinden we de Range Rover 2-d Injection, een wagen met V8 injectiemotor, en de Range Rover Vogue SE, een zeer luxueuze Range Rover met 3,9 liter V8 met geregelde kataly sator en inspuiting. Uit India komt de Mahindra. Deze wagen is van oorsprong een Jeep en wordt in ons land door de Hollandse Auto Importmij H.A.I. B.V. op de markt ge bracht. In stand R 104 staat de Mahindra 4 WD. Voor Mercedes-Benz is het nieuws beperkt tot een aantal gewijzigde modellen in de 190- serie.(stand D 103) Mitsubishi (stand H 120) komt met de Galant Fastback. Het is de vijfdeurs uitvoering van de vorig jaar op de markt versche nen nieuwe Galant. Bij Nissan is èr veel nieuws. In MB Skoda Favorit. op de markt gebracht. Het is een geheel nieuw door Bertone ont worpen model met voorin ge plaatste motor en voorwielaan drijving. Subaru (stand A 309) introdu ceert een nieuwe versie van de Subaru Justy. Suzuki komt in stand E 410 en E 412 met de nieuwe uitvoering van Suzuki Swift, en de Vitara, de nieuwe vierwielaangedreven auto voor terrein èn gebruik op de normale weg. De grootste autofabrikant van Europa, Volkswagen, heeft niet zoveel nieuws. In stand W 215 vinden we de Volkswagen Corra- do, een sportcoupé die in het VW-programma boven de Sci- rocco is ingeschaald. Ook nieuw is de Passat Turbodiesel. De tur bodieselmotor is zowel in de Pas sat sedan als de Variant te vin den. Volvo (stand Z 201) heeft cen traal in de stand de 440-serie staan, het is de begin vorig jaar geïntroduceerde nieuwe serie middenklassers met of zonder turbomotor die boven de 300- serie van Volvo valt. Het is een Nederlands produkt. Nieuws ook bij Yugo. Deze in •Nederland door een nieuwe im porteur vertegenwoordigde Joe goslavische autofabrikant die in Amerika zoveel succes heeft, toont in stand E 418 de Yugo 1.4. Het zal u niet vreemd voorkomen dat deze voorwielaangedreven auto is uitgerust met 1,4 liter motor. Op de thuismarkt is hij Florida genaamd, maar in de Be nelux is deze naam door Nissan is geclaimd, zodat hier een ande re naam zal worden gekozen. Dan is er verder nog GE Plas tics. In stand E 405 toont dit bedrijf de GE Vector, een experi mentele Nederlandse auto die uit kunststof is vervaardigd. In de stand van MAX (R 107) vinden we een Roadster van Ne derlandse makelij. En dan zijn er natuurlijk nog de stands met forse Amerikanen. GM USA (stand E 415) toont de Chevrolet Corsica Hatchback, een nieuwe versie met grote ach terklep van de Chevrolet Corsi ca. De Buick Century Ltd is een Vierdeurs A-body van Buick en de Oldsmobile Cutlass Ciera Wa gon is stationcar op basis van de nieuwe A-body voor 1989. Hessing, gerenommeerd im porteurvan „Amerikanen" toont de vernieuwde Bentley. Detail verbeteringen voor alle modellen plus een herkenbaar eigen front met dubbele ronde koplampen. Van Ford USA (stand R 109) is er (ook bij Hessing) de nieuwe Thunderbird. Het is een geheel nieuwe vijfzits sportcoupé met 3,8 liter V6 met brandstofinspui ting en viertraps automaat. De wagen is voorzien van achter wielaandrijving. Aan arodyna- mica is veel aandacht besteed. Maserati (stand R 110) vinden we ook met tal van nieuwe mo dellen. Zo is er de Maserati 222E, een nieuwe tweedeurs, vierzits sportcoupé met 2,8 liter V6 met twee turbo's en geregelde kata lysator. De Maserati 228 is een voor Nederland geheel nieuw model. Het is een vier- tot vijfzits sportcoupé. Mercury toont de Cougar, een vijfzits coupé met 3,8 liter V6, viertraps automaat en achter wielaandrijving. Het is een zeer luxueus uitgevoerde auto. Lamborghini (stand O 521) is present met de Countach Anni versary, een speciale jubileum uitvoering van de Countach. stand A 304 vinden we de gewij zigde modellen in de Micra- serie; de nieuwe Sunny-serie met onder meer andere motoren; de geheel nieuwe Prairie en de 200 SX (opvolger van de Sylvia) als geheel nieuwe sportcoupé en de Patrol GR als nieuwe variant met korte en lange wielbasis van de Patrol 4WD. Nieuw voor dit model is de 2,8 liter turbodiesel motor. Opel toont in stand E 415 de Kadett-serie. Op zich is dat niet nieuw, want deze topverkoper hoort in talloze variaties natuur lijk thuis op de RAI. Het model is echter gewijzigd en op de RAI wil men dat graag laten zien. Verder is uiteraard de gehele Vectra-reeks, inclusief de nieu we zestienklepper en de 4WD, present in de Opelstand. Voor Porsche staan in stand W 215 drie nieuwe modellen te pronken. In de eerste plaast is dat de 944 S2. Dit is een nieuwe uitvoering van de Porsche 944 met drieliter viercilindermotor. Nieuw ook is de 944 Turbo S. Het is de jongste versie van de 944 met turbomotor. De 911 Carrera 4 is de vierwielaangedreven uit voering van de Porsche 911. De Renault 19-serie is het nieuws waarmee deze franse au tofabrikant naar de Nederlandse automobieltentoonstelling is ge komen. In stand O 515 kunnen we de opvolger van de Renault 9/11 met dwars voorin geplaats te benzine- dan wel dieselmotor zien. De Rover 216 en de Rover 800 Fastback vormen het nieuws in de stand van Rover (A 308) Suzuki Swift Voor Saab (stand D 102) staan drie nieuwe modellen centraal. In de eerste plaats is dat de 9000 CDi, een sedanversie met zes- tienklepsmotor. Ten tweede is dat de 900 ABS, uitvoeringen van 900-modellen met zestien- klepsmotor en ABS, en tot slot de 900i 16, een Saab 900 met zes- tienkleps injectiemotor. Seat toont het publiek de Ibiza Extra, een nieuwe versie met on der meer compleet gewijzigd dashboard van de Seat Ibiza. De wagen is te zien samen met de andere Seat-modellen in stand Z 209. Groot nieuws is er in de Sko- da-stand (E 421). Na jaren einde- lijke een geheel nieuwe Skoda. Hij wordt onder de naam Favorit

De Havenloods | 1989 | | pagina 13