J00 'Dubliners hebben zich niet laten meeslepen door de muziekbusiness 1499 699 499 399 299 Qde havenloodsIjVLrraTJrarecl Cocktail van poëzie en beeldende kunst dag 17 en zaterdag 18 februari Car video Car-CD Car DAT Auto telefoon Car beveiliging Erkend inbouwstation Vraag naar de Correct Credit Card De moderne en gemakkelijke manier van betalen. Kleine Gids weer uit ■DE HAVENLOODS - DONDERDAG 16 FEBRUARI 1989 Car stereo show bij W l /^PIONEER JVC Fantastische show, met het nieuwste van het nieuwste op het gebied van car-electronica. In samenwerking met alle grote merken: Philips, JVC, Grundig, Kenwood, Sony, Pioneer, Blaupunkt, Bosch, Gemini. KENWOOD lil KENWOOD KDC-80 COMPACT DISC SPELER MET SLEDE Nieuwe compact discspeler voor in de auto. met voorversterker voor volume, hoge- en lage toonregeling. Duidelijk display venster welke bij het begin van de weergave eerst bet passagenummer toont en vervolgens de verstreken tijd. Door indrukken van de displayscha kelaar zal de display het passage nummer of de verstieken weer- gavetijd aangeven. Verder voorzien van een zoekschakelaar om een bepaald nummer op te zoeken. Met de verlichtingsschakelaar kan de kleur van de verlichting in groen of oranje gekozen worden. Incl. slede. In zwarte uitvoering. Afm.: 18x5x15.5 cm. Showprijs PIONEER KEH 6080 STEREO AUTO RADIO/CASSETTESPELER MET AUTOREVERSE Autoradio cassettespeler met 2x20 Watt uitgangsvermogen en autoreverse. Kwarts PLL- synthesizer tuner met ontvangst van FM-stereo. midden- en lange golf. 24x vooi keuze. Afstemvast geheugen en FM auto/mono schakelaar. Autoreverse cassette speler met Dolby B ruisonderdruk- ker Bandkeuze schakelaar en aandrukrol ontgrendeling met kontaktslot. music search. Gescheiden hoge/lage tonen rege ling en loudness. Dubbele beveiliging In zwarte uitvoering. Afm.: 18x5x15 cm. Showprijs SONY SONY XR-4050 AUTORADIO/CASSETTE SPELER MET REVERSE EN ANTI DIEF STALSLEOE Stereo autoradio met ontvangst van FM en MG. Met autoscanning synthesizer afstemming en 18x voorkeuze voor 12 FM en 6 MG stations. De versterker heeft een vermogen van 2x18 Watt. Het cassettegedeelte heeft autoreverse voor het geheel automatisch afspelen van beide kanten van de cassette. Ook is het mogelijk om 4 luidsprekers aan te sluiten, welke optimaal kunnen worden ingesteld met de balans en fader regelaars, verder voorzien van 3-fase toon regeling schakelaars. Compleet met anti-diefstalslede. Afm.: 18x5x15 cm. Showprijs JVC KS-R38 AUTORADIO/ CASSETTESPELER FM-MG-LG autoradio met stereo cassettespeler met autoreverse. Uitgangsvermogen 2x8 Watt. Met autoscanning synthesizer afstemming en 20 FM/AM voor keuze zenders. Digitale frequentie uitlezing. Geschikt voor4speakers aan te sluiten. Voorzien van ingebouwde fader. Showprijs GRUnDIG GRUNDIG WKC-2800 STEREO AUTORADIO CASSETTESPELER Prima Europese stereo autoradio/ cassettespeler. Microprocessor gestuurde PLL frequentie- synthesizer tuner voor FM- ontvangst. met digitale uitle zing. 8 voorkeuzestations voor FM- MG en automatische mono/stereo omschakeling. Stereo cassette speler met optimaal bedienings gemak. Voorzien van aanslui ting voor automatische antenne. Uitgangsvermogen 2x6 Watt. Incl. anti-diefstalslede. In zwart uitgevoerd. Afm.: 18x5x15 cm. Showprijs Correct Credit Card OIO HblSbia '89 I, k l antenservice Elektronisch winkelen: Correct informatie en aanbiedingen Viditel Videotex nr.* 666// Sean Cannon (rechts) volgt een cursus Nederlands. Of hij De Havenloods, die zijn collega's vasthouden kan VLAAKDINGEN De Grie ken in de oudheid vierden in de maanden februari en maart het feest rond Dionysos, de god die de Romeinen onder de naam Bacchus kennen. Voor Annette Braad en Eva Tim mermans vormde deze weten schap een bron van inspiratie. Een gezamenlijke tentoonstel ling van beide Vlaardingers wordt zaterdag a.s. geopend. De samenwerking is ontstaan nadat Annette Braad vanaf Sicilië een vakantiegroet stuurde aan Eva Timmermans met daarop 'Het oor van Dio nysos'. Gefascineerd door de mythe rond deze god van de wijn ontstond een 'cocktail' van beeldende kunst en poë zie. Braad maakte werken op papier die werden ingegeyen door de poëzie van Timmer mans en andersom. De tentoonstelling zal zater dag om 16.00 uur van start gaan met een performance, waarbij overvolle wijnglazen, volrijpe druivenranken en an dere geneugten des levens present zullen zijn. Tevens zal een boekje worden gepresen teerd dat in het 'Orakel van Delphi' te koop is. Belangstellenden kunnen tot en met 12 maart een kijkje gaan nemen in het Muziek- informatie- en documentatie centrum aan de Westhavenka- de 45. DUBLIN— Een zacht zondagmorgenbriesje waait over het kerkhof ten oosten van Dublin. De hemel ligt er strak blauw boven uitge- spreid.Hoewel het janu ari is, lijkt de winter maar geen vat op de we reld te krijgen: bij de in gang van de dodenakker staan al enkele bomen in bloei. Een kleine groep mensen heeft zich verza meld rond het graf van Luke Kelly; het zijn de vrienden en naaste fami lieleden van deze in 1984 overleden banjospeler/- zanger van de Ierse folk- formatie de Dubliners. Vandaag is het precies vijf jaar geleden dat een hersentumor deze be baarde, roodharige mu zikant met z'n schrapen de steenkoolstem velde. De Dubliners geven op 21 fe bruari a.s. een concert in De Doelen. De kaartverkoop is inmiddels gestart. Het briesje doet de jassen van de nabestaanden lichtjes bol len. Aan de horizon maken de bergen hoge ruggen. Will Kel- I ly, Luke's broer, neemt het woord. Hij bedankt iedereen dat hij tijd vrij heeft kunnen maken om bij deze informele plechtigheid aanwezig te zijn. In een korte schets staat hij stil bij het leven van Luke en zijn verdiensten voor de Ierse folkmuziek. Dubliners John Sheahan en Eamonn Campbell halen een viool en gitaar uit de koffers en zetten 'Prodigal Son' in. De aanwezigen luisteren ont roerd. Onder de klanken van de hymne 'Christ Church' pinkt hier en daar iemand een traantje wieg. In de verte dendert een trein voorbij en in de lucht vliegt een vliegtuig over. De plech tigheid is afgelopen. Niet alle leden van de Dubli- i ners waren bij deze korte her denking aanwezig. Terwijl banjospeler Barney McKenna terugloopt naar zijn auto, zegt hij: „Jammer dat Ronnie Drew er niet was. Hij is op dit moment zo ziek als een hond. Ik weet precies wat hij be doelt. Ik heb de grondlegger Harry de Jong van de Dubliners gisteravond in totale staat van ontredde ring gezien. De folkgroep had een televisieopname in het Olympia theater in het hartje van Dublin. Hoewel hij al 25 jaar in het vak zit, krijgt gita rist/zanger Ronnie Drew nog steeds de zenuwen bij het woord 'televisie'. De grijze muzikant heeft van te voren dan ook meer aan Bachhus geofferd dan goed voor hem is. Het concert wordt vanuit alle hoeken nauwlettend gevolgd door kil le camera-ogen. Toch is de show er niet minder om. Het knusse theater met z'n roodf luwelen stoelen en pilaren is tot de nok gevuld met een pu bliek dat de muzikanten op handen draagt. Dublin koes tert z'n legendarische folk groep en is trots op hen. De plaatsen zijn allang uitver kocht, maar buiten proberen fans voor het dubbele van de prijs nog een kaartje te be machtigen. In de kleedkamer volgen vrienden en familiele den het optreden via een vi deo. Vitaal De Dubliners geven in twee en een half uur tijd een aardige doorsnee van hun repertoire dat in een kwart eeuw is opge bouwd. En dan blijkt hoe vi taal de groep nog is. Er wor den enkele meeslepende stuk ken vertolkt van de meest re cente elpee 'Dubliners' Dub lin', een hommage van de muzikanten aan de stad waar in ze zijn geboren en getogen. Tussen de bedrijven door wor den enkele gasten ontvangen: zo spelen celliste Aishling Drury-Byrne en Deirdre Bra dy een aantal nummers mee. Beide dames zijn verbonden aan het Londen Philharmo- nisch Orkest, maar hebben al tijd een zwak geljad voor de muziek van de Dubliners. Met lezen, wordt betwijfeld. name de Eric Bogle composi tie 'And the band played Waltzing Mathilde' krijgt door de ondersteuning van de melancholieke en diepe cel loklanken een indrukwekken de meerwaarde. Even later wordt Michael Ho ward ten tonele gevoerd. Hij is een gitarist die zich met een vlekkeloze finger-picking techniek moeiteloos door di verse ragtime stukken heen- werkt. Samen met violist John Sheahan speelt hij tenslotte een paar tegen jazz en klas siek aanleunende composities. De samenwerking met Shea han is trouwens niet eenma lig: het tweetal is van plan over niet al te lange tijd een elpee af te leveren. De volgen de dag laat John me in de auto een bandje horen. „Heb jij die nummers geschreven vraag ik verwonderd. „Het lijkt wel alsof Luigi Boccherini ze heeft gecomponeerd." John is dui delijk gevleid door dit compli ment. Cursus Nederlands Na afloop van de theatervoor stelling zoeken de Dubline^ snel hun kleedkamers op. Er staat een pot thee klaar voor Barney McKenna. De rest drinkt een glaasje fris. Alleen Sean Cannon nipt aan witte wijn. Ronnie Drew zit met ge bogen hoofd op een stoel. Zijn ogen branden achter de glazen van zijn bril. „Ik zweer plech tig dat ik vóór Pasen geen druppel drank meer aan raak", mompelt hij. Sean Cannon laat ondertussen horen hoeveel Nederlandse woorden hij al kent. En inder daad, de snelheid waarmee hij zich een taal eigen maakt, is verbluffend. „Als ik straks in Nederland kom, wil ik het pu bliek in hun eigen taal toe spreken," lacht hij en haalt een in linnen gebonden boek te voorschijn waarop met gou den letters staat gedrukt: „Cursus Nederlands". „Jullie worden door jeugdhel den als U2 en de Poques op handen gedragen," zeg ik te gen hem. „Wat dacht je toen je U2 voor het eerst ontmoette?" De Engelsman krabt zich in zijn baard en zegt bedacht zaam: „Wij zagen die groep voor het eerst in eert studio en kenden hun muziek niet. Toen ik hen daar zag staan, dacht ik: wat moet dit voorstellen, die jongens met hun korte ha ren en gladde gezichten. Maar het bleek allemaal enorm mee te vallen, ha ha." Als „Barney McKenna me diep in de nacht terugrijdt naar mijn hotel in Howth, zegt hij: „Ronnie is goed van de kaart. Jammer, hij had niet moeten gaan drinken. Maar hij krijgt het op de zenuwen van camera's. Hij heeft in geen maanden een druppel ge had, maar vandaag heeft hij voor drie gezopen." McKenna woont zelf ook in Howth, een pittoresque vis sersplaatsje zeven kilometer ten zuiden van Dublin. „Het is het oudste vissers dorpje van Ierland," weet McKenna. De banjospeler is een verstokte visser. Wanneer het weer het toelaat en er geen optredens zijn, trekt hij met één van zijn twee krakkemik kige vissersboten de Ierse zee op. Trots laat hij een foto zien waarop hij bezig is een net vol platvis binnen te halen. Hoe wel hij achter in de veertig is, is de krombenige muzikant nog aleljd vrijgezel. Zijn som bere woning kijkt uit op de ruïnes van een kerk. Daarach ter ligt de zee. Om de hoek is een buurtcafé en daar is Bar ney regelmatig te vinden. Als Howth vanaf de snelweg in zicht komt, wijst McKenna naar buiten. „Kijk"? zegt hij. „Daarom houd ik zo van deze plaats." En ik begrijp wat hij bedoelt. De nacht is helder en lichtjes twinkelen als een dia^ manten halsketting over de heuvelruggen langs het water. Het is duidelijk: na 25 jaar hebben de Dubliners zich nog steeds niet laten meeslepen door de muziekbusiness. Bar ney is in het dorp de 'toffe visser', met wie het goed door zakken is in de kroeg. Sean Cannon is de wat verlegen En gelsman die na een leven van 'odd jobs5 zich nog steeds af vraagt wat hij later wil wor den. John Sheahan is de enige die er een normaal gezinsle ven op na houdt. Tijdens een gezamenlijk diner ontpopt hij zich als een minzame ge sprekspartner die zijn vrouw en drie kinderen overal in be trekt. Als ik afscheid neem van de legendarische muzikanten, herinner ik me de woorden van Will Kelly bij het graf van zijn broer: „De kracht van de Dubliners is hun individuali teit. Ze zijn altijd hun eigen weg gegaan en hebben zich door niemand laten inpak ken." Deze week is de 48e editie van 'De Kleine Gids' verschenen. In deze uitgave zijn zoals ge bruikelijk de laatste gegevens over sociale zekerheid in Ne derland verwerkt. De gids geeft informatie over verzekeringen en voorzienin gen in een beknopte vorm, waarbij volledigheid zoveel mogelijk wordt nagestreefd. Voor iedereen die in aanra king komt met de sociale ze kerheid, maar ook in het on derwijs, is de uitgave een be langrijk hulpmiddel. De Klei ne Gids is verkrijgbaar bij het Voorlichtingscentrum Sociale verzekering voor twee gulden via tel. 020-448418.

De Havenloods | 1989 | | pagina 4