lente '89 Schiedam bereid tot uiterste te gaan in strijd tegen RW 19 m DE HAVENLOODS BB Scheeres wil stad op waardige wijze promoten mmmM Scouts op zoek naar juiste werkster mmmi VAN UW KRANT Japanse- en vrouwenfilm Politieke ommezwaai door intensieve lobby? p;\ I f - V"; Schiedammers kunnen meedenken Tweede Kamer stemt vandaag Parlementariër bespreekt 1992 Zeven firma's op de fles Nieuwbouw Singel leidt tot angstvisioen Posthoorn EDITIE 9, DINSDAG 28 FEBRUARI 1989, 38e JAARGANG, Nr. 9 tui l II C7, UIINOUnVJ c.O rCDnUnnl I c?Oi7, OOG unni i x i CSchiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. DE HAVENLOODS 2) HET ZUIDEN Zondag, aanvang 11.00 uur MILLY SCOTT/HARBOUR JAZZBAND Kaarten a 11.- (zolang de voorraad strekt) op onze kantoren en bij de vestigingen van de Verenigde Spaarbank. SCHIEDAM Het winke lend publiek in het cen trum van Schiedam stond zaterdag af en toe vreemd te kijken. Een Arabier, In diaan, Heks, dokter en een werkster liepen over de Hoogstraat, Boersvest als of het de gewoontste zaak van de wereld was. Daarbij zwermden circa 250 wel pen en kabouters tussen tien en twaalf uur door het centrum op zoek naar deze 'vossen'. Ter gelegenheid van de ge boortedag van de oprichter van Scouting, Lord Baden Powell, werd in het district Rijnmond een vossenjacht georganiseerd waaraan groepen uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis deelnamen. Op het Hemaplein werd om tien uur het sein gegeven, maar niet voor dat de jonge scouts een zogenaamd ge- denkkwartje in een doos hadden gedeponeerd. Scouting Nederland houdt dit jaar namelijk diverse acties om geld bijeen te brengen voor waterzuive ringsinstallaties voor Noord-Jemen. De op brengst van zaterdag is nog niet bekend. Na de donatie kregen de kinderen een stempelkaart waarop de 20 vossen wer den aangegeven. De Indi aan bleek geen probleem op te leveren, maar meer moeite hadden de scouts om de juiste werkster te vinden. Met dit vossenspel werd overigens de basiselemen ten van Scouting bena drukt: observeren en op sporen. De meisjes en jon gens met htm groene petjes met gele biezen deden hun naam eer aan en spoorden de meeste vossen feilloos op. Circa 250 scouts waren zaterdag in hartje Schiedam op zoek naar de vossen. Deze wielrenner werd in ieder geval gevonden. De uitgave van dinsdag 21 maart a.s. is wel heel bijzonder met de kleurrijke bijlage Lente '89 Adverteerders kunnen kontakt opnemen met de afdeling verkoop, telefoon 010-4699.911. Schiedams Nieuwsblad DE HAVENLOODS A 'Schrijven is een moeizaam en ge disciplineerd karwei' Amateur-kunste naars exposeerden Spannend slot damseizoen Afc Succes lijkt uitge rangeerd. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Pfatf - Husqvarna - Lewanstein REPARATIES IN EIGEN WERKPLAATS GRATIS GEHAALD EN GEBRACHT SCHIEDAM Een Japanse en een vrouwenfilm zijn dit weekeinde achtereenvolgens te zien bij de Filmclub. In een zaaltje aan de Nieuwstraat 12 zijn filmliefhebbers welkom. Van regisseur Shohei Imamu- ra wordt vrijdag a.s. de film 'Zegen' vertoond. In deze rol prent ontfermt een bordeel houder zich, uit liefde voor de keizer, over Japanse prosti tuees in Maleisië. Daarmee ziet hij zichzelf als een soort voorpost van het Japanse le ger. De film speelt ten tijde van de economische en mili taire expansiepolitiek van Ja pan in de jaren 1900 tot 1941. 'Zegen' begint om 21.30 uur. In de maandelijkse serie vrou wenfilms staat zaterdag 4 maart 'Frida' op het program ma. Paul Leduc heeft een film gemaakt over de Mexicaanse schilderes Frida Kahlo die leefde van 1907 tot 1954. De film werd alom bejubeld. Leduc is er blijkbaar in ge slaagd een kleurrijk, doch verstild portret te maken van het turbulente leven dat Frida leidde. Ze was getrouwd met de schilder Diego, gebruikte haar eigen lichaam als inspi ratiebron voor haar werken, was lesbisch, dronk en ge bruikte drugs maar was desal niettemin geliefd in Mexico. Dezefilmbegint om 21 uur. Toegang tot de Filmclub is vier gulden voor leden. Overi gens kost het lidmaatschap vijf gulden per seizoen. SCHIEDAM/VLAARDIN - GEN De spanning rond de besluitvorming van Rijksweg 19 loopt op. In het kamerdebat twee we ken geleden zorgden de confessionelen voor een verrassing door te ver klaren tegen de aanleg van de weg te zijn. De stem ming over enkele moties over de omstreden weg zou aanvankelijk vorige week dinsdag plaatsvinden maar werd uitgesteld, volgens de Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld zijn er sig nalen dat er nu ook door leden van de CDA-fractie wordt getwijfeld aan het nut van de aanleg. Er wordt momenteel door mi lieugroeperingen druk ge lobbyd. Als de weg tóch wordt goedgekeurd door de Tweede Kamer zal Schiedam alsnog proberen de aanleg langs juridische weg tegen te houden. Schiedam neemt wat dat be treft een andere houding in dan Vlaardingen. Het ge meentebestuur van Vlaardin gen stuurde begin vorige week nog een spoedbrief naar de le den van de Tweede Kamer waarin duidelijk werd ge maakt dat de nieuwe rijksweg uitsluitend acceptabel is als maximale geluidsvoorzienin gen worden getroffen. Aan vankelijk was Vlaardingen te genstander van de nieuwe weg. Nu is het standpunt van het gemeentebestuur dat inge stemd kan worden met de aanleg wanneer de maximum variant op het gebied van de geluidswering wordt uitge voerd. Schiedam blijft van mening dat de weg er niet moet ko men. Eind vorig jaar presen teerde wethouder Zijdeveld met enkele milieugroeperin gen een alternatief voor de rijksweg: een sneltramverbin ding over een reeds aangeleg de dijklichaam. 11 IS lil! f# -./vrvr - 5, V I :5§| l Afdwingen Toch waren er vorige week tij dens de vergadering van de commissie van stadsontwik keling en milieu ook andere geluiden te horen. WD-frac- tievoorzitter Gerard Verhuls- donk pleitte voor het verzet ten van de bakens. „Er moet water bij de wijn worden ge daan om het verlies om te zet ten in winst", aldus Verhuls- donk. Hij wil door toch mede werking te verlenen aan de aanleg garanties afdwingen bij Rijkswaterstaat. PvdA-raadslid Bakker ver baasde zich over de opstelling van de WD. „We hebben vo rig jaar toch unaniem een mo tie ondertekend?". Bakker riep op te kijken of particulie ren, die in beroep willen gaan tegen een mogelijke instem ming met de plannen voor aanleg door de Tweede Kamer door de gemeente onder steund kunnen worden. Zover is het echter nog niet. Achter de schermen wordt druk op de kamerleden uitge oefend om niet in te stemmen Het laatste woord over de aanleg van rijksweg 19 is nog altijd niet gevallen. met het voorstel van minister Smit-Kroes en niet alleen door de milieubeweging. Ook Schiedam laat zich niet onbe tuigd in deze lobby. „We heb ben de laatste weken veel con tact gehad met kamerleden over een breed front", ver klaarde Zijdeveld vorige week tijdens een commissieverga dering. „Dat heeft al geleid tot vragen van kamerleden aan de minister om rekening te hou den met bezwaren van Schie dam". Minister Smit-Kroes heeft dit in het kamerdebat ook toegezegd. Het Schiedamse gemeentebe stuur dreigt met het nemen van juridische stappen als het voorstel van Smit-Kroes wordt goedgekeurd. Gehoopt wordt dat de kamerleden dit mee laten wegen bij het bepa len van hun standpunt. De gemeenteraad sprak zich hier vorig jaar al voor uit in een motie. „We zijn bereid om tot het uiterste te gaan", aldus Zijdeveld. Volgens de wethou der is er bij Rijkswaterstaat schrik over de hardnekkig heid waarop vanuit Schiedam tegen de weg wordt gea geerd". De gemeente zal dan ook het voortouw nemen bij acties tegen de weg. Dat de weg er komt is niet meer voor honderd procent zeker nu de kleine confessio nele partijen in de Tweede Kamer voor een verrassing zorgden door te verklaren te gen de weg te zijn. Volgens Zijdeveld zijn er geluiden dat CDA-fractieleden hierdoor aan het twijfelen zijn gesla gen. „Het inschatten van deze signalen is moeilijk maar het wordt een spannend proces", voorspelt Zijdeveld. Door de ommezwaai van klein rechts zou het besluit in de Kamer met een kleine meerderheid van stemmen worden geno men. Als ook enkele CDA-ka- merleden tegen stemmen zou er zelfs weieens géén meerder heid voor het voorstel van Smit-Kroes zijn. Dat dit niet ondenkbaar is bewijst de stel- lingname van klein rechts die tot voor kort nog voor aanleg waren maar inmiddels rigo- reus van standpunt is veran derd. Burgemeester Scheeres voert het Schiedamse team at zal deelnemen aan het radiospel 'Heer en Meester'. SCHIEDAM Van welk col lege in Oxford is een pelikaan de mascotte? en van welke provincie is Gent de hoofd stad? Dergelijke vragen kun nen burgemeester Scheeres en zijn twee secondanten don derdag a.s. voorgelegd krij gen. De gemeente Schiedam doet namelijk mee aan het NCRV-radiospel 'Heer en Meester' dat op 2 maart vanaf 11.30 uur op radio 2 wordt uitgezonden. „Ik hoorde collega's al vooraf roepen dat ze zouden winnen. Ik heb me voorgenomen me iets bescheidener op te stellen. De bedoeling is Schiedam op waardige wijze voor het voet licht te brengen", geeft burge meester Scheeres als reden op voor deelname aan het radios pel, maar 'bovendien is het best leuk', beaamt hij later. Zijn tegenstander donderdag is burgemeester Zevenbergen van Bergen op Zoom, waar mee Scheeres anders het car naval placht te vieren. Beide eerste burgers worden bijge staan door twee stadsgenoten. Scheeres: „Ik heb Peter de Lange gevraagd omdat een journalist vaak over parate kennis beschikt en heb daarna gezocht naar een andere wan delende encyclopedie en kwam uit bij Herman Noorde- graaf". Het drietal bereidt zich mo menteel tussen de bedrij ven door voor op het spel. Er zijn vier vragenronden, waaraan luisteraars overigens ook kunnen deelnemen. Tij dens de uitzending wordt na melijk een telefoonnummer bekend gemaakt, zodat een goed antwoord telefonisch kan worden doorgegeven. Om de Schiedammers bij te staan wordt in het Stadskantoor donderdag ook een 'denktank' gevormd. Beleidsambtenaren, een archivaris, journalisten komen o.a. bijeen om het team in de studio zonodig telefo nisch bij te staan. „Als de mensen meehelpen, kan dat zoden aan de dijk zet ten", denkt burgemeester Scheeres. Daarmee verwijst hij naar eerdere afleveringen van 'Heer en Meester' waarin vaak de kleinere gemeenten hoog scoorden. Zo leidt één van de kleinsten steden in Ne derland, Schiermonnikoog, het klassement, terwijl grote re steden als Haarlem en Til burg de-hekkesluiters blijken te zijn. Stadsomroep Schiedam zal donderdag ten minste 45 punten moeten be halen om in de halve finale te komen. De eerste vier geklas seerde teams gaan door naar de halve finale. De winnaar uiteindelijk krijgt een bedrag van tienduizend gulden dat beschikbaar wordt gesteld aan een goed doel. Vorige week maakte de burgervader zijn keus al bekend. „We ga randeren niks, maar èls we winnen, krijgt de Stadsom roep, die op dit ogenblik bezig is een nieuw onderkomen in te richten, de tienduizend gul den". De aanwezige' hoofdredacteur Wim Groeneweg veerde ver rast op toen het goede doel bekend werd gemaakt. „Ik wist niet dat we in zo'n goed blaadje stonden, maar nu blijkt wel dat de gemeente de Stadsomroep gunstig gestemd is". Schiedammers die het team tijdens 'Heer en meester' kun nen behalve naar de NCRV ook naar het Stadskantoor bellen, waar een rechtstreekse verbinding met de studio zal zijn. Tel. 426 05 00. Het programma 'Heer en Meester' wordt uitgezonden van 11.30 tot 12.40 uur via radio 2. SCHIEDAM— Vandaag zal blijken of de Tweede Kamer bereid is de tegen standers van Rijksweg 19 ter wille te zijn. Er wordt namelijk gestemd over de moties van PvdA'er Feen- stra, die de besluitvorming omtrent de omstreden weg wil uitstallen tot de behan deling van het Structuur schema Verkeer en Ver voer. Deze tijdwinst kunnen de tegenstanders goed gebrui ken om hun bezwaren te gen de weg nog eens onder de aandacht van de Ka merleden te brengen. Bo vendien hoopt Feenstra dat uitstel afstel zal zijn. Immers, in het Structuur schema worden verkeers knelpunten in Nederland onder de loep genomen. Volgens Feenstra heeft aanleg van Rijksweg 19 geen prioriteit en zal Rijks waterstaat derhalve ande re projecten eerst moeten uitvoeren. SCHIEDAM De eenwor ding van Europa staat woens dag 1 maart centraal tijdens een bijeenkomst van het CDA Vrouwenberaad. Deze organi satie heeft al eerder vergade ringen belegd met als thema 'Op weg naar 1992' om met name de consequenties voor vrouwen nader onder de loep te nemen. Ditmaal zal mr. J. Janssen van Raay, lid van het Europees Parlement voor het CDA, het onderwerp toelichten. Hij zal tijdens deze bijeenkomst de politieke kant van 'Europa '92' bespreken. Belangstellenden zijn welkom in het gebouw voor Christelij ke Sociale Belangen, Lange Haven 73. Aanvang is 9.45 SCHIEDAM In de maand januari werden bij de recht bank te Rotterdam een aantal faillissementen uitgesproken. In Schiedam betreft het de volgende bedrijven: Lion Fas hion Trip b.v, Ivotec Vloeren c.v. en haar beherend vennoot J.P. Hoogwerf, Ocean Conti nent Trading b.v., Slaghekke Engineering b.v., Brouwer In terieurmakers b.v. en schoen fabriek Leony Fashion Til burg b.v. dat statutair geves tigd is in Schiedam. SCHIEDAM— Het uiter lijk van een complex nieuwbouwwoningen aan de Singel kan niet de goed keuring krijgen van ge meenteraadslid Herman Posthoorn (PvdA). Vooral het feit dat er op de begane grond geen ramen zitten, roept weerstand op bij Posthoorn. „Ik begrijp dat niet zo'n blinde muur aan de gevel. Ik wil graag we ten wat de filosofie hier achter is", vroeg hij wet houder Hans van Kleef tij dens de vergadering van ae commissie voor stadsver nieuwing en volkshuisves ting. Projectleider Jan Goed vertelde dat er wel een an dere variant was ontwik keld. „Maar die werd door de overheid afgewezen. Er is zelfs gedreigd met het verspelen van de contigen- ten voor heel dat stuk als de variant niet ingetrokken werd", verduidelijkte Goed. „Toen ik het zag kreeg ik een angstvisioen dat de hele Singel er zo uit zou gaan zien", vertelde Post hoorn. „Ik hoop dat dit niet meer herhaald wordt. Ik heb liever een modderveld- je dan wat er nu staat". Posthoorn noemt het bouwsel een 'Griekse muur met Romeinse zuilen'. Een ander raadslid wist een nog mooiere benaming. „Het is net de klaagmuur", wist het raadslid te vertel len. Posthoorn stelde voor een prijsvraag uit te schrijven over hoe het aangezicht van de nieuwbouw verbe terd kan worden. De nieuwbouw aan het begin van de Singel is niet bij iedereen ii goede aarde gevallen.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1