'Schrijvers zijn keihard werkende mannetjes en vrouwtjes' Jubilaris Hulp bij invullen aangiftebiljet Van knutselwerk tot kunst Schiedams Nieuwsblad Leo Kroon wint verhalenwedstrijd Videotheek Nelly verhuisd naar andere kant Singel Hoge onderscheiding Cabaret en poppentheater Hanny Vree solo op toneel Concert in museumaula Werkloosheid gestegen Prijs winnen met kijkdoos Ouderenbeleid Concert Harpe Davids DE HAVENLOODS- DINSDAG 28 FEBRUARI 1989 9-499 SCHIEDAM— De jaar lijkse verhalenwedstrijd van de Filmclub Schiedam is dit jaar gewonnen door Leo Kroon. De jury was unaniem van oordeel dat zijn verhaal 'Klapstoeltjes' de eerste plaats verdiende. Voor Leo Kroon is dit suc ces een stimulans om door te gaan met schrijven en een bevestiging dat hij goed bezig is. Hij maakt zich echter geen illusies. „Schrijven is mijn hobby en dat zal voorlopig zo blij- Het ziet er dus niet naar uit dat de winnaar van de verha lenwedstrijd in' de nabije toe komst van zijn hobby z'n be roep zal maken. Toch zou Leo Kroon op den duur meer tijd willen vrij maken voor het schrijven en minder tijd aan zijn huidige beroep willen be steden. Nu verdient hij zijn brood als docent psychologie aan een opleiding voor maat schappelijk werk. In z'n vrije uurtjes houdt hij zich bezig met schrijven. De leraar Nederlands aan de Kweekschool wekte Kroons belangstelling voor literatuur. „Sinds die tijd ben ik ook zelf gaan schrijven, vooral gedich ten". Het schrijven van poëzie werd naar zijn zeggen echter 'te gemakkelijk' en daarom besloot de docent psychologie zich meer aan proza te wijden. „Je zit aan een plafond en wilt beter gaan schrijven. Het ma ken van een kort verhaal is bijvoorbeeld erg lastig en dat probeer ik nu zo goed moge lijk te doen". Schrappen Om zijn schrijfkunsten te ver beteren volgt Leo Kroon sinds twee jaar een opleiding aan de Schrijversvakschool 'Colofon' te Amsterdam. De opleiding richt zich vooral op de techni sche kant van het schrijven. Tijdens de lessen komen alle genres aan bod en kunnen de leerlingen zich de 'ambachte lijke trekjes' van het schrijven eigen maken. In de praktijk betekent dit dat de aanko mende schrijvers tot het in zicht komen dat hun werk vaak van alle kanten rammelt, zo ook Leo Kroon. „In het be gin baalde ik van het schrap pen en herschrijven, maar la ter zie je in dat het toch zin heeft".- Het schrijven van een verhaal is een moeizaam en gediscipli neerd karwei. Het beeld van de schrijver die zo nu en dan wat op papier zet, is niet juist Leo Kroon: „Schrijven is mijn hobby, ik voel me lesgever". volgens Kroon. „Schrijvers zijn keihard werkende man netjes en vrouwtjes. Van het Reve bijvoorbeeld is gewoon een 'workaholic'". Kroon zelf maakt geen haast met het pu bliceren van zijn werk. Eerst wil hij nog veel verbeteren aan zijn pennevruchten. Tij dens zijn opleiding aan de Schrijversvakschool heeft hij bijvoorbeeld geleerd dat je als schrijver veel moet suggereren om zo de spanning bij de lezer op te voeren. Zijn werk handelt vaak over mensen die psychisch in de war zijn. Dit thema keert ook life i s mmm s -> Ip i isii s wmmmm SCHIEDAM Videotheek Nelly is na ruim vier jaar naar de andere kant van de Singel verhuisd. Het pand aan de Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30-16.00 Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 Telex 23196 Telefax 010-4699362. DIRECTIE: V. Doorn/P. Bakker/J. Parser WEGENER-bladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplaag van ruim een miljoen exempla- Schiedams Nieuwsblad Verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis Nwe Vlaardingse Courant Verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Vlaardingen. DUO'S (rubrieksadvertenties): 010- 4.699.444 KANTOOR: Hoogstraat 122,3110 AH Vlaardingen, Postadres: postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: zie hoofdkantoor. 010- 4.346.711 DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010-4.353.883) ACCOUNTMANAGER: P.J. Kooiman (tel. privé 01860 - 19587). ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: SCHIEDAM: W. Ande- riesen VLAARDINGEN: Hans Post, Nico Heynen. (tel. privé: 010-4.101.215). REDAKTIE: Hoogstraat 122,3131 BP Vlaardingen, postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. tel.: 010-4.352.911 RED.: M. Ames, L. Visser, S. de Ligt. CORRESPONDENT Schiedam: W. Meijboom. Sportcorrespondent: B. Wesdorp Sportcorrespondent Vlaardingen: P.Spek (010-4.352.615). ADMINISTRATIE: Pr. Hendrikkade 12-16, postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010-4.699.911. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 Singel 175 is verruild voor de vestiging aan nummer 120 die vier keer zoveel ruimte biedt. 'We zijn klein begonnen om te kijken wat er ging gebeuren. Het liep fantastisch', consta teert de heer B. Eekman. Hoewel hij in Hellevoetsluis woont, leek Schiedam hem de beste vestigingsplaats voor een videotheek. En die ver wachting werd ten volle be waarheid. Videotheek Nelly heeft in het nieuwe onderko men een forse uitbreiding kunnen ondergaan. Meneer Eekman: 'We beschik ken nu over een oppervlakte van een kleine 275 vierkante meter. Het aantal titels van videofilms is ook uitgebreid naar zo'n drieduizend! We hebben van alles: van kinder films tot horror en alles wat daar tussen zit. Daarnaast verkopen we nu ook CD's, waarbij de klanten tien pro cent korting krijgen op de ver koopprijzen. Waarom zouden we meer winst maken dan no dig is?'. Dit uitgangspunt is waar schijnlijk ook debet aan het succes van Videotheek Nelly. 'Waarin deze videotheek zich onderscheidt? Het is één van de goedkoopste zaken en bo vendien hebben we de laatste nieuwe films in huis', ant woordt Eekman. Ter gelegenheid van de ope ning heeft Vidéotheek Nelly extra feestaanbiedingen. Adres: Singel 120, tel. 426.91.91. SCHIEDAM Monteur Flip Mak is vijfentwintig jaar in dienst bij de Openbare Nuts bedrijven. Ter gelegenheid van dit jubileum bieden de ONS hem een receptie aan in het bedrijfsrestaurant aan de Van Heekstrat 15 op vrijdag 3 maart van 15.45 tot 17.00 uur. De jubilaris heeft buiten zijn werk nog een groot aantal hobby's. Lezen, fietsen, scheepvaart en geschiedenis van Schiedam hebben zijn in teresse. Zijn grootste hobby is echter zingen. Zijn zangkun sten vertoont hij al vijfen twintig jaar bij het Vlaarding se zangkoor Etham. Tekst vernieuwd en eenvoudiger SCHIEDAM Ook dit jaar zullen ongeveer drieëntwintigduizend Schiedammers hun aangif tebiljet inkomstenbelas ting moeten invullen. Voor velen is dit een jaarlijks te rugkerende kwelling, daar de vragen op het aangifte biljet vaak verre van een- t voudig zijn. Dit jaar zal het beantwoorden van de vra gen misschien iets gemak kelijker zijn, daar het Mi nisterie van Financiën een vernieuwd aangiftebiljet ontworpen heeft. Het nieuwe formulier ver schilt in een aantal opzichten van het oude. Wat direct op valt, is de andere kleur. Het nieuwe biljet is groen en blauw. Het aantal pagina's is teruggebracht tot acht (voor heen tien). De vragen zijn dui delijker en overzichterlijker gerangschikt. Bovendien is de toelichting bij het aangiftebil jet opgesteld in een zakelijker taal, die dichter bij de spreek taal ligt en is ambtelijk taal gebruik zo veel mogelijk ver meden. Dit alles moet het de belastingbetaler een stuk een voudiger maken om het biljet in te vullen. Mochten ondanks deze veran deringen toch nog problemen ontstaan, dat is de Belasting dienst gaarne bereid zijn cliënten te helpen. De heer F. Roebroek, hoofd van de In spectie der directe belastin gen, maakt duidelijk dat er in dit opzicht verschillende mo gelijkheden zijn. Wanneer de toelichting geen soelaas biedt, kan een bezoek gebracht wor den aan het belastingkantoor aan de Lange Nieuwstraat 193. Zaak is wel dat vooraf telefo nisch een afspraak gemaakt wordt om lange wachttijden te voorkomen (tel. 427 29 11). Het belastingkantoor zal op 9, 16 en 23 maart ook 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur ge opend zijn. Telefoon Een andere mogelijkheid tot hulp bij het invullen van het aangiftebiljet is de belasting telefoon. Iedere dag van 08.00 tot 17.00 uur kan men met vragen terecht onder telefoon nummer 06-05 43. Dit num mer is gratis. Behalve deze mogelijkheden, kunnen mensen zich ook wen den tot de sociale raadslieden en de wetswinkels. Leden van de F.N.V. kunnen zich tot hun vakbond richten voor het in vullen van hun aangiftebiljet. De heer Roebroek attendeert de belastingbetaler erop dat het afknippen van de rechter bovenhoek van het aangifte biljet leidt tot voorrang bij het afhandelen. CENTRALE VERWARMING AIRCONDITIONING INSTALLATIE/ONDERHOUD terug in zijn winnende ver haal 'Klapstoeltjes'. Een dame van vijfenzestig viert haar verjaardag en heeft klapstoel tjes besteld voor de visite. Zij kijkt de hele dag uit naar de komst van haar dochter Lin da. De vrouw is echter psy chisch in de war en haalt he den en verleden door elkaar. Zo blijkt aan het eind van het verhaal dat haar dochter al overleden is. naar de rij stoelen en het lage tafeltje met het geborduurde kleedje. Lege stoelen hebben iets afwachtends, iets onbe holpens, alsof ze geen raad weten met zichzelf. Mensen hebben dat soms ook, denkt ze, die funktioneren ook al leen maar bij de gratie van een ander'. Fragment Om een indruk te krijgen van de schrijfstijl van Leo Kroon volgt nu een fragment uit 'Klapstoeltjes'. 'Vijfenzestig wordt ze, maar ze zeggen dat ze er jonger uit ziet. In de spiegel die ze pas seert op weg naar boven ziet ze haar gezicht. Smal, met twee lijnen die haar mond naar beneden trekken. Linda zegt dat ze zo ontevreden kijkt. Waar zou ze blijven, ze had beloofd bijtijds te komen zodat ze nog wat zou kunnen helpen. Halverwege de trap hoort ze de fluitketel. De ra men in de keuken zijn besla gen en er hangt een wolk stoom tegen het plafond. Haastig zet ze de balcondeur op de haak en gaat koffie zet ten. Vanuit de keuken heeft ze zicht op de kamer. Ze kijkt Wereldgebedsdag SCHIEDAM De eerste vrij dag in maart is het wereldge bedsdag. In 180 landen over de gehele wereld worden dan gebedsdiensten gehouden. Dit jaar is de liturgie opgesteld door vrouwen uit Birma, een land waar christenen onder drukt worden. In het kader van deze wereld gebedsdag worden in Schie dam verschillende diensten gehouden. Op woensdag 1 maart is dit het geval in be jaardencentrum Spaland om 10.30 uur. Donderdag 2 maart komen gelovigen bijeen in be jaardencentrum De Harg. Ook deze dienst begint om 10.30 Op de gebedsdag zelf, vrijdag 3 maart, zijn er diensten in De Ark en de Evanglisch Luther se Kerk. Beide diensten begin nen om 19.30 uur. SCHIEDAM Jan de Bruin heeft afgelopen donderdag een zilveren medaille gekregen verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het eremetaal werd hem uitgereikt door burgemeester Scheeres. Jan de Bruin ontving deze onderscheiding vanwege zijn veertig jarig dienstverband bij Van Rietschoten en Houwens Electrotechnische Maat schappij B.V. In zijn functie is hij verantwoordelijk voor de bedrijfsbu reau-administratie van de afdeling Industriële Projecten. Hij is ook actief geweest in het vakbondswerk. Tien jaar was hij secretaris van de Industrie- en Voedingsbond C.N.V. SCHIEDAM Doris Baaten staat vrijdag 3 en zaterdag 4 maart op het toneel van thea ter De Teerstoof met haar solo-programma 'Madeion kijkt niet meer om'. De cabaretière zal tot en met april van dit jaar het land doortrekken met dit muzikaal kleinkunstprogramma. De re gie is in handen van Peter Ro mer. Egmont Swaan (piano) en Eduard van Regteren Alte- na (cello) zorgen voor de mu- SCHIEDAM— In wijkcen trum 'De Erker' exposeerde afgelopen zondag een groot aantal amateur-kunstenaars met hun werk. Er was van al les te zien: sieraden maskers, aquarellen, tekeningen, schil derijen etcetera. Op de kunst markt konden de bezoekers de kunstenaars aan het werk zien en bestond de mogelijkheid om het een en ander te kopen. In hetzelfde wijkcentrum start overigens binnenkort een cursus pottenbakken. De lessen vinden plaats op woensdagochtend van 10.00 tot 11.30 uur en worden gege ven door Manna Tintel. De kosten bedragen f 10,- per maand (exclusief materiaal). Een cursus haarverzorging gaat van start, indien er vol doende belangstelling is en het wijkcentrum erin slaagt een vakkracht te vinden voor deze cursus. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij 'De Erker' aan de Jan van Avennestraat 32 (tel. 426 77 67 of 426 31 61). 0 De heer Paalman, direkteur van het Stedelijk Museum, opende afgelopen zondag de expositie 'Van knutselwerk tot kunst', die door vele belangstellenden werd bezocht. SCHIEDAM— „Een beetje kind gebleven" is de titel van het solo-programma van Han ny Vree. In een show vol dans en muziek kruipt zij in de fan tasiewereld van een kind en daarin zullen alle bezoekers ongetwijfeld dingen herken nen. Het combo staat onder leiding van Bert Stoots, die tevens de muziek grotendeels componeerde. Hanny Vree zelf schreef het merendeel van de teksten. „Een beetje kind gebleven" is op zaterdag 4 maart te zien in het Passage theater vanaf 20.15 uur. Kaarten zijn ver krijgbaar vanaf f 16.-. SCHIEDAM In het Stede lijk Museum kunnen liefheb bers van klassieke muziek morgen terecht. De Vereni ging Vrienden van het mu seum verzorgt dan weer een lunchconcert in de fraaie aula. Ditmaal voeren Ben v.d. Burg en Antoinette Lammers wer ken uit van C.M. von Weber, R. Schumann, G. Gershwin, D. Milhaud wn H. de Groot. Zij bespelen respectievelijk de klarinet en piano. De uitvoering begint om 12.30 uur. Toegang en koffie gratis. SCHIEDAM— Het Ge westelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord heeft onlangs de nieuwe werkloosheidscijfers gepu bliceerd. Het G.A.B. spreekt in de rapportage niet meer over het aantal geregistreerde werklozen, maar over het 'bemidde lingsbestand zonder baan'. Dit ter onderscheiding van de door het C.B.S. ver strekte werkloosheidcijfer. Uit de cijfers blijkt dat het aantal werklozen in de re gio Waterweg Noord op nieuw is toegenomen. In totaal zijn 9171 mensen op genomen in het bemidde lingsbestand zonder baan. Dit cijfer heeft betrekking op de situatie per eind ja nuari van dit jaar. In Schiedam nam het aan tal werklozen toe met 57 personen, waarvan 51 tot het mannelijk geslacht be hoorden. In totaal telt Schiedam nu 3913 werk zoekenden. Met dit aantal heeft de je- neverstad de twijfelachtige eer van lijstaanvoerder binnen de Waterweg Noord. Reuma collecte SCHIEDAM Het Nationaal Reumafonds zoekt mensen die in de week van 6 tot en met 12 maart willen collecteren. De opbrengst van de collecte is één van de belangrijkste bron nen van inkomsten van het Reumafonds. Het geld wordt gebruikt voor wetenschappe lijk onderzoek, hulpverlening en voorlichting. De Reumapatiënenvereniging 'Nieuwe Waterweg Noord' roept vrijwilligers op zich op te geven als collectant. Het collecteren zal niet meer dan anderhalf uur in beslag ne men. Geïnteresseerden kun nen zich opgeven bij mevrouw Rodi (tel. 078-411607). zikale begeleiding. Doris Baa ten is ook op televisie te zien in 'Sesamstraat' en 'Entree'. De voorstellingen in De Teer stoof beginnen beide dagen om 20.30 uur eh de toegang bedraagt f 12,50 (CJP- en Pas65-houders krijgen een korting van f 2,50). De Teer stoof bevindt zich aan de Nieuwstraat 12. Poppentheater Pandoera zal op zaterdag 4 maart in ditzelf de theater de voorstelling 'De Picknick' opvoeren. Het ver haal gaat over het meisje Jose- fien en een zwerfkatje. Kinde ren in de leeftijd van vier tot tien jaar zijn vanaf 14.00 uur welkom. Kaarten kosten f3,75. SCHIEDAM De biblio theken in Nederland willen een oud gebruik in ere her stellen. Er is een kijkdoos- wedstrijd uitgeschreven, waaraan iedereen vanaf 16 jaar kan deelnemen. De kijkdoos moet aan enkele voorwaarden, zoals het for maat, voldoen. In een folder verkrijgbaar bij de bieb staat vermeld waaraan men zich te houden heeft. Deelnemers zijn vrij in de manier waarop de kijkdoos wordt ingericht. Al leen de titel waarop de kijk doos gebaseerd is, moet in de collectie van bibliotheek terug te vinden zijn. De opdracht is dus een kijkdoos te maken over een boek, verhaal, ge dicht, toneelstuk, diaserie, plaat, cd of videofilm. Overigens staat de inschrij ving voor iedereen vrij, waar bij met nadruk vermeld wordt dat zowel amateurs als be roepskunstenaars kunnen meedingen naar de prijzen. De hoofdprijs is een cheque van vijfduizend gulden, daarnaast zijn er vijf prijzen van elk dui zend gulden. De kijkdozen moeten uiterlik 28 maart bij één van de Schie- damse filialen worden ingele verd. Hieruit wordt een voor selectie gemaakt, waarbij te vens een klein prijsje (boeken- bon) te verdienen is. De Schie- damse selectie dingt mee op landelijk niveau. De bekendmaking van de hoofdprijs is op 7 april. SCHIEDAM„De gemeente Schiedam en het ouderenbe leid" is het thema van de door de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) georganiseerde bijeenkomst op donderdag 2 maart. Ouderen vanaf vijftig jaar zijn vanaf 10.00 uur welkom in het dienstencentrum De Vier Mo lens aan de Nieuwe Damlaan 766. Wethouder Hafkamp en PvdA'er Van Loenen zullende bezoekers het een en ander vertellen over bovengenoemd thema. De toegang tot de bij eenkomst is gratis. SCHIEDAM Muziekvere niging Harpe Davids geeft op vrijdag 3 maart het jaarlijkse concert voor donateurs en be langstellenden in het Passage Theater. Het harmonie-orkest onder leiding van Cees Kra mer, de marjorettes, de mini- retten, de drumfanfare, het B- orkest en de leerlingtamboers Het concert begint om 20.00 uur en de toegang bedraagt f 7.50. Kaarten zijn verkrijg baar aan de kassa en bij de VW. Telefonisch reserveren is mogelijk onder nummer 4711719 of 4705393.

De Havenloods | 1989 | | pagina 3