lente '89 ABC-complex in impasse: Barrika pakt draad op DE HAVENLOODS Toneelcursus voor jeugd Dieuwertje Blok gast in Stedelijk Geen finaleplaats Schiedam in NCRV-radiospelletje NIEUWS VAN UW KRANT Vergadering Abva/Kabo r Foto's en schilderijen Vrouwenhuis wordt vrijdag heropend WF-jeugdorkest weer present EDITIE 9, DINSDAG 7 MAART 1989, 38e JAARGANG, Nr. 10 chiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. DE HAVENLOODS HET ZUIDEN Zondag, aanvang 11.00 uur THE RAMBLERS Kaarten a 11- (zolang de voorraad strekt) op onze kantoren en bij de vestigingen van de Verenigde Spaarbank. SCHIEDAM— Een vijf tiende plaats in het eind klassement is het resultaat dat de ploeg onder leiding van burgemeester Reinier Scheeres vorige week be haalde in het radiospelletje Heer en Meester. Een glansrol was weggelegd voor Scheeres zelf die in de vragenronde over de actu aliteiten de ene na de ande re vraag wist te behande len. Maar ook een anonie me beller die het antwoord gaf op een opzoekvraag speelde een belangrijke rol bij de overwinning op te genkandidaat Bergen op Zoom. Al in de vroege ochtend uren vertrok donderdag burgemeester Scheeres, zijn secondanten de jour nalist Peter de Lange en oud-raadslid Herman Noordegraaf en een ploegje ondersteunende ambtena ren en gemeenteraadsleden naar de studio's van de NCRV. Merkwaardig ge noeg ging de burgemeester met enkele anderen in een klein busje en moest de on dersteunende ploeg in een halflege bus de reis naar Hilversum afleggen. In het gebouw van de NCRV werden de ploegen van Schiedam en Bergen op Zoom, de tegenstander van Schiedam in het ra diospel, bijeengevoegd. De burgemeester van Bergen op Zoom is voor Scheeres geen onbekende. Ieder jaar placht de Schiedamse bur gemeester het carnaval te vieren bij zijn collega'uit Bergen op Zoom. Om half twaalf startte de eerste vragenronde. Schie dam werd al vlug op ach terstand gesteld. Acht pun ten voor de ploeg van Scheeres en twaalf punten voor de tegenstander luid de de tussenstand. De vol- gende vragenronde kwam Scheeres echter langzaam maar zeker op gang en Ber gen op Zoom werd inge haald. Die positie zou niet meer worden prijsgegeven. Even dreigde het nog mis te gaan toen de equipe van Scheeres niet het antwoord kon geven op de telefoon- vraag. Op de valreep werd de Schiedamse ploeg gered door een anonieme beller die het goede antwoord doorseinde naar het Stads kantoor. Uiteindelijk behaalde Scheeres en zijn secondan ten 34 punten tegen 27 voor de gemeente Bergen op Zoom. Dat betekent een eervolle vijftiende plaats maar niet de finale. De Stadsomroep kan dus flui ten naar de 10.000 gulden. De uitgave van dins dag 21 maart a.s. is wel heel bijzonder met de kleurrijke bij lage Lente '89 Adverteerders kun nen kontakt opne men met de afdeling verkoop, telefoon 010-4699.911. Schiedams Nieuwsblad DE HAVENLOODS SCHIEDAM Leden van de Abva/kabo-Schiedam kunnen donderdag 16 maart een ver gadering bijwonen. Behalve het jaarverslag en de begroting staat ook de verkie zing van een tweede voorzitter op het programma. Daar.... De bijeenkomst wordt gehou den in de Opstandingskerk, Burg. Honnerlage Gretelaan. Aanvang is 20 uur. Daarnaast zijn er ook nog een J.H. Stieger kan via telefoon nummer 4714617 informatie geven over de activiteiten van de Abva/Kabo, de vakbond voor werknemers in dienst van overheid, onderwijs, in stellingen voor gezondheids zorg en welzijnswerk, bejaar dentehuizen, sociale werk voorzieningen en nutsbedrij ven in nv-vorm. A Nota over oude renbeleid ter dis cussie. Klubhuis Zuid presenteert zich aan publiek. A Vrouwendag in Teerstoof. DHS kon favoriete aanvalsspel niet uitvoeren. ^0 Waarom een win terstop? Korfbalavontuur Succes is voorbij. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 Colleges pleiten voor onderzoek SCHIEDAMDe ge meentebesturen van Schie dam, Delft en Vlaardingen laten geen mogelijkheid onbenut de Tweede Kamer te wijzen op de nadelen van de rijksweg 19/A4. De drie colleges hebben vrij dag j.l. een gezamenlijke brief verstuurd waarin wordt gepleit voor een on derzoek naar de mogelijk heden een openbaar ver voersysteem voor de Rand stad aan te leggen en uit te bouwen. Volgens de colleges is het 'zeker mogelijk het mobili teitsprobleem ook op een andere wijze op te lossen dan door het louter aanleg gen van snelwegen'. Een vervoersysteem, gebaseerd op lichte railvoertuigen, zorgen bovendien voor minder milieubelasting in de vorm van horizonver vuiling en aantasting van het landschap, luchtver ontreiniging en geluidsbe lasting. Daarnaast, zo merken de briefschrijvers nogmaals op, bedragen de kosten van aanleg van een railverbin ding slechts een tiende van hetgeen nodig is bij aanleg van de rijksweg. De leden van de Tweede Kamer worden voorts ge vraagd dusdanige beslui ten te nemen opdat 'een se rieuze poging wordt onder nomen om op een andere, adequate wijze aan onze mobiliteitesbehoeften te voldoen'. SCHIEDAM In de galerie van het Schielandziekenhuis zijn tot en met 31 maart twee exposities te zien. Op de loca tie Stadhouderslaan zijn fo to's uitgestald van de foto graaf Tim Hielkema. Hielkema zwierf zes weken door de stad om foto's te ma ken voor het boek Schiedam- Holland. Tijdens deze zwerf tocht legde hij het dagelijkse leven van de Schiedammers vast op de gevoelige plaat. De foto's waren gedurende een weekeinde al te zien in het Stedelijk Museum. Om echter meer mensen van de foto's te laten genieten zijn ze nu tot en met 31 maart in de Schieland Galerie te bezichtigen. Op de locatie Burgemeester Knappertlaan is verder een tentoonstelling van schilderij en van Stef Bos. Bos is met schilderen begonnen op de technische school als liefheb berij en experimenteerde ja renlang met kleuren. Het re sultaat van deze experimen ten zijn de landschappen en stadsgezichten die worden ge ëxposeerd. Stef Bos heeft geen kunstopleiding gevolgd. De galerie in de Stadhouders laan is dagelijks geopend van 9.00-20.00 uur. De andere ga lerie, in de polikliniek aan de B.K.-laan, is alleen geopend op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur. De toegang is gra tis. SCHIEDAM Van work shops zullen ze waarschijnlijk nog niet gehoord hebben, maar toch kunnen kinderen van 9 tot 13 jaar deelnemen aan een voor Schiedam unieke cursus. Een pas opgerichte werkgroep binnen sociëteit De Werf zal de jeugd op zater dagmiddagen laten kennis maken met aspecten van to neel en film. Wie altijd al bezig heeft willen zijn met grime, toneel, hoor spel of filmtechniek krijgt nu de gelegenheid onder deskun dige leiding aan de slag te gaan. In vijftien 'workshops' komen onderwerpen aan bod als dramatische expressie, im provisatie door mideel van ex pressie, spanning en publiek, stuntwerk en misleiding, gri meren, muziek en film maken. SCHIEDAM Ook de Stichting Schiedamse Vrouwenemancipatie Or ganisatie (SVO) heeft haar conclusies getrokken uit de stilte die de vestigings plannen van het ABC-com- plex aan de Lange Kerk straat omgeeft. Immers, de ABC-partners hebben de bouwplannen opgeschort uit gebrek aan duidelijk heid omtrent het gemeen telijk beleid. Om diezelfde reden heeft het SVO-be- stuur besloten 'Barrika' toch op te knappen. Het vrouwenhuis was één van de panden aan de Kerk straat die moesten wijken voor het nieuwe waren huis. Na bijna twee jaar onzekerheid over de huis vesting van de stichting hebben de vrouwen het heft in eigen handen geno men. Aanstaande vrijdag wordt 'Barrika' heropend. De accommodatie voor de Schiedamse vrouwen staat al sedert juni 1987 ter discussie. Op dezé locatie zal het presti gieuze ABC-complex gestalte krijgen. Net als eigenaren- /huurders van de woningen aan de kop van de Lange Kerkstraat kreeg de SVO des tijds bericht dat naar een an der onderkomen uitgekeken moest worden. Het vrouwen huis zou vóór januari '88 ont ruimd moeten zijn. De situatie voor de vrouwen organisatie werd er niet roos kleuriger op toen een brand in september '87 de vitale ruim ten van 'Barrika' verwoestte. Met een verhuizing in het vooruitzicht vond de stichting het niet de moeite waard geld in het pand te steken en het op te knappen. Als tijdelijke op lossing werden de cursussen en activiteiten elders onderge bracht. weliswaar toe dat de SVO naar een particulier pand mocht uitkijken maar stelde als uiterste grens een koop prijs van 1 a 1,5 ton. Volgens de vrouwen niet echt een riant aanbod; 'eengezinswoningen zijn in die prijsklasse al ter nauwernood te vinden'. Hoewel de vrouwenorganisa tie telkens benadrukte geen exclusief gebouw te willen eisen, slaagden gemeente noch SVO erin een alternatief voor de Lange Kerkstraat te vin den. „Na maandenlang onder handelen over een nieuw on derkomen, zonder dat dit tot resultaat heeft kunnen leiden, is besloten het gedeeltelijk af gebrande 'oude' vrouwenhuis weer op te knappen", zo ver klaart de stichting haar nood sprong. Vanaf vrijdag a.s. kunnen vrouwen dus weer be schikken over een eigen plek. Stilzwijgen Hoelang 'Barrika' aan de Lan ge Kerkstraat gehuisvest kan blijven, hangt af van de initia tieven van de ABC-partners. De directies van Ahold, Blok ker en C A hullen zich im mers in stilzwijgen over de-re den tot opschorting van de bouwplannen. De brief van de fracties van D66, CPN en PSP/PPR waarin opheldering over de oorzaken hiervan wordt gevraagd, is na ruim een maand nog steeds niet be antwoord. Adri Reijnhout, één van de briefschrijvers, meent dat je op zijn minst kunt conclude ren dat de zaak zich in een impasse bevindt. „Of de plan nen voor het ABC-complex nu in de ijskast liggen, is niet te zeggen. Feit is wel dat we nog niets gehoord hebben van de ABC-partners. Op zich is dat ook wel veelzeggend", meent Reijnhout. 0 De leden van de werkgroep kindertoneel gaan enthousiast van start met een unieke cursus. Iedere bijeenkomst (work shop) wordt een inleiding ge geven, waarna de deelnemer- tjes het onderwerp kunnen uitwerken. „Het hoeven geen prima ac teurs te worden", stelt Karina Lansbergen, één van de leden van de werkgroep. Iedereen kan van elkaar leren en het gaat in de eerste plaats om 'lekker bezig te zijn' met de verschillende thema's. De cursus wordt begeleid door enthousiaste mensen die ieder hun specialiteit hebben. Kari na: „De één heeft meer erva ring met toneel en ik weet bij voorbeeld meer van muziek. Zo vullen we elkaar aan. Wel hebben we allen ervaring met jongeren- of jeugdwerk. We organiseren meestal kinder kampen van Don Bosco, maar hebben nu besloten met z'n vieren iets anders te gaan doen". Het is de bedoeling van de werkgroep 'Kindertoneel' na de eerste cursus volgende pro jecten te presenteren. Momen teel is de groep in bespreking met de gemeente over een sub sidie. „Wanneer de gemeente financiële medewerking ver leent, kunnen we in september een groots videofilmproject starten. We hopen echt op die subsidie". Kinderen van 9 tot 13 jaar kunnen zich nog opgeven voor de toneelcursus, die van 11 maart tot 24 juni duurt. Kos ten zijn vier gulden per maand, wat neerkomt op zes tien gulden voor de gehele cursus. Opgave bij Karina Lansbergen, tel. 4710140 (na 18 uur). 0 Adri Reijnhout: „Plannen om trent het ABC-complex bevinden zich in een impasse". Bittere eind „Als we alles hadden geweten, zouden we het pand al eerder opgeknapt hebben. We zullen hier waarschijnlijk tot het bit tere eind blijven zitten. Het gemeentebestuur zegt wel me dewerking te willen verlenen bij het zoeken naar een ander onderkomen, maar in welke vorm is ons onduidelijk. Het gebrek aan geld is namelijk fnuikend", ervaarde het be stuur van de stichting al me dio '88. Wethouder Hafkamp (emancipatiebeleid) zegde 0 Niet op een nieuw adres, maar nog steeds in het vertrouwde pand aan de Lange Kerkstraat znl het emancipatorisch vrouwenwerk vrijdag a.s. van start gaan. Kerkstraat zal het 0 SCHIEDAM Een beetje zenuwachtig waren de leden van Harmonie Wilton Fijenoord zaterdag j.l. wel. Het jaarlijkse winterconcert werd ditmaal niet gegeven in de Stadsgehoorzaal, maar in het repetitiegebouw aan de Nieuwe Waterwegstraat. „AUes is een beetje teruggelopen, hè", verklaart Annneke Rissema. Het bestuur bleek evenwel geen slechte keus gemaakt te hebben. „Er waren over de tweehonderd bezoekers. Het was fantastisch; iedereen was tevreden". Een enthousiaste Anneke vertelt verder dat ook het jeugdorkest zich weer presenteerde. Sinds een jaar of vier waren binnen de Harmonie Wilton Fijenoord geen jongeren meer. Maar zaterdag gaven achttien nieuwe jeugdleden een staaltje van hun kunnen. Volgens Anneke Rissema is de terugloop van het aantal leden te wijten aan de teloorgang van de werf. „Toen het met Wilton goed ging, zat het bij ons ook vol. De drumband had 28 man, terwijl er nu nog maar acht zijn. Er is ook sprake van een stukje vergrijzing. Hopelijk geven vele bezoekers van het winterconcert zich op als lid". Informatie is verkrijgbaar via tel.nr. 4738154. SCHIEDAM De omroe pen hebben Schiedam ont dekt. Tot twee keer toe werd aandacht besteed aan de jeneverstad tijdens het programma 'Ontdek je plekje' en vorige week nog was de burgemeester te gast in Hilversum voor het programma 'Heer en Mees ter'. Ditmaal komt een ca meraploeg naar het Stede lijk Museum voor opnamen ten behoeve van 'Neder land Museumland'. Dit programma maakt de Vara in samenwerking met de Stichting Museumjaar- kaart.De uitzendingen heb ben tot nu toe geresulteerd in een forse toename van het aantal museumbezoe kers, hetgeen voor de om roep reden was de serie voort te zetten. Elke maand komt een pro vincie aan bod en worden typerende musea in beeld gebracht. Het thema voor de serie in 1989 is de men selijke levensloop, zodat in elke uitzending steeds een andere levensfase wordt behandeld. Het derde programma, dat onder andere in Schiedam wordt opgenomen, gaat over de jeugd. Presentatri ce Dieuwertje Blok bekijkt in het Stedelijk Museum de kleurrijke schilderijen van de Cobra-groep. Samen met haar gast Frank Groot -hof, acteur van o.m. Se samstraat en Klokhuis, laat zij zien hoe de kunste naars in hun werk beïn vloed werden door kinder tekeningen en door primi tieve kunst. In het museum zullen ook de werken han gen van Schiedamse kinde ren die zich op hun beurt weer hebben laten inspire ren door de Cobra-schilde rijen. Behalve in Schiedam wor den opnamen gemaakt in Bergen op Zoom waar het gemeentemuseum het Mar- keizenhof bezocht wordt en in Amsterdam bij het NINT Technologie Mu- 'Nederland Museumland' is op de televisie te zien op zondag 19 maart. 0 'Oerbeest' van Karei Appel, één van de werken uit de Cobracollectie.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1