Toenemende vergrijzing vergt meer aandacht gemeente 'Bekijk 't!' in Klubhuis Zuid Rietzeilers proeven de sfeer in Belgisch Hasselt 111 Schiedams Nieuwsblad Verreck en Pleijsier Lokale TV-omroep in Schiedam? Wederom paardenmarkt in centrum Wethouder Hafkamp maakt beleidsnota Internationale vrouwendag Weg uitzicht DE HAVENLOODS- DINSDAG 7 MAART 1989 10-494 SCHIEDAM In de toe komst zullen ouderen een steeds groter gedeelte van de bevolking vormen. Het is dan ook niet verwonder lijk dat het ouderenbeleid de laatste tijd vaak onder werp van gesprek is. In Schiedam heeft wethouder Hafkamp een nota opge steld over dit onderwerp, die deze maand in de raadscommissie Volksge zondheid besproken zal worden. De Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen (ANBO) wisselde afgelopen donderdag reeds van gedachte met de wet houder over het ouderen beleid in de gemeente. Voor de bijeenkomst in dien stencentrum 'De vier molens' had de ANBO niet alleen de wethouder uitgenodigd, maar ook de heer A. van Loenen, samensteller van de PvdA- nota 'Ouder in 2000' en tevens voorzitter van de ANBO. In zijn inleiding wees Van Loe nen erop dat een goed beleid niet alleen door politici ge vormd moet worden. Ook ouderen moeten hun steentje bijdragen, aldus de voorzitter. Ouderen zullen hun stem moeten laten horen zodat in de toekomst sprake zal zijn van 'zorg op maat'. Met name op het gebied van de huisves ting en de verzorging zal veel moeten veranderen. betaald kunnen worden. Ook de gemeente Schiedam is ge bonden aan een budget. Haf kamp wees zijn toehoorders erop dat dit tijdens het over leg over het ouderenbeleid al tijd in de gaten moet worden gehouden, zodat geen valse verwachtingen worden ge wekt. Marktsegment De steeds groter wordende groep ouderen biedt volgens de wethouder echter ook veel nieuwe perspectieven. De ouderen worden zelfstandiger en draagkrachtiger en zullen een nieuw 'marktsegment' vormen. Er is bovendien een uitdaging weggelegd voor de technologie om te helpen bij de grotere zelfstandigheid van ouderen. Voor de wethouder zelf is de toenemende vergrij zing aanleiding om een nota over het ouderenbeleid uit te brengen. Tot nu toe kende Schiedam geen beleidsnota voor het ou derenbeleid, maar waren er wel initiatieven op het gebied van het 'flankerend beleid'. In de nota staat de 'zorg op maat' centraal. De gemeente streeft hierbij naar een juiste afstem ming van de woonvoorziening Vergrijzing Wethouder Hafkamp ging in op het begrip vergrijzing. De bevolkinsprognoses geven aan dat in het jaar 2035 één op de vier mensen tot de groep van vijfenzestigplussers zal beho ren (nu is dat één op de acht), Het aantal mensen dat ouder is dan vijfenzestig zal toenme- ne van 1,8 miljoen naar 3,5 miljoen in 2035. De oorzaken van dezev vergrijzing zijn een dalend geboortecijfer en stij ging van de levenskansen voor ouderen. De bewindsman vroeg zich af of deze vergrij zing eendreigend dan wel een wenkend perspectief was. Hoewel er enige dreigingen zijn, overheerst volgen:, Haf kamp toch het wenkende per spectief. De belangrijkste pro blemen liggen op het gebied van de financiering. Het is de vraag in hoeverre de voorzie ningen en zorg voor ouderen Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30-16.00 Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 Telex 23196 Telefax 010-4699362. DIRECTIE: V. Doorn/P. Bakker/J. Parser WEGENER-bladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplaag van ruim een miljoen exempla ren. Hiertoe behoort: Schiedams Nieuwsblad Verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel. Nwe Vlaardingse Courant Verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Vlaardingen. DUO'S (rubrieksadvertenties): 010- 4.699.444 010- 4.346.711 DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010-4.353.883) ACCOUNTMANAGER: P.J. Kooiman (tel privé 01860 - 19587). ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: W. Ande- VLAARDINGEN: Hans Post, Nico Heynen. (tel. privé: 010-4.101.215). REDAKTIE: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. tel.: 010-4.352.911 RED M. Ames, L. Visser, S. de Ligt. CORRESPONDENT Schiedam: W. Meijboom. Sportcorrespondent: B. Wesdorp Sportcorrespondent Vlaardingen: P.Spek (010-4.352.615). ADMINISTRATIE: Pr. Hendrikkade 12-16, postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010-4.699.911. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 r het gemeentelijk ouderenbeleid in de en het zorg- en dienstaanbod. Het aanbod van woningen moet het ouderen mogelijk maken zo lang mogelijk zelf standig te blijven wonen. Voorzieningen voor ouderen moeten in stand worden ge houden of uitgebreid worden. Een goede spreiding over de wijken is noodzakelijk, even als een uniforme vervoersre- geling voor ouderen. Boven dien dient het overleg tussen de ouderenbonden en de ge meente geformaliseerd te worden, aldus de toelichting van de wethouder op zijn be leidsnota. Onder de veertig aanwezige ouderen rezen nogal wat vra gen over de mate waarin zij werkelijk mogen meespreken over het toekomstige ouderen beleid. Hafkamp verzekerde zijn gehoor dat er in de toe komst een soort ouderenraad zal komen. De nota wordt op 13 maart voor de eerste keer in de Commissie-Volksge- zondheid besproken. Pas na de zomer zal de gemeenteraad het beleidsstuk behandelen. Manifestatie vervangt open dag SCHIEDAM Klubhuis Zuid biedt omwonenden op zondag 12 maart de mo gelijkheid om kennis te maken met de activiteiten die daar het hele jaar plaatsvinden. Via de mani festatie 'Bekijk 't!' wil het clubhuis zich aan het pu bliek presenteren. Met de monstraties en informatie stands hoopt de leiding van het clubhuis bovendien dat bezoekers gestimuleerd worden om ook zelf aan de slag te gaan. In het verleden hield Klubhuis Zuid ieder jaar een Open dag, maar dat vergde te veel tijd en leverde in verhouding te wei nig resultaat op. Als alterna tief is nu gekozen voor een manifestatie. Tijdens deze manifestatie zul len de deelnemers van de in totaal zesenveertig verschil lende activiteiten laten zien wat zij geleerd of gemaakt hebben. De voorbereidings commissie van 'Bekijk 't!' hoopt op deze manier meer publiek te trekken. Er wordt vooral gerekend op kennissen en familie van de deelnemers. De voorbereidingscommissie bestaat uit André Woutersen, Heieen Sweep, Sonja van kat wijk en Ria Brugman. Zij heb ben zich bezig gehouden met de organisatorische kant. De deelnemers hebben zelf be paald op welke manier zij zich willen presenteren. De stijl dansgroep zal bijvoorbeeld proeflessen geven aan de be zoekers. Het peuterorkest en het zangkoor zullen van zich doen spreken. Een demonstra tie reanimeren en een bingo staan ook op het programma. Turkse dames zorgen boven dien voor lekkere hapjes: Migranten In plaats van een open dag heeft een commissie v< de manifestatie 'Bekijk 't!' voorbereid. Klubhuis Zuid Klubhuis Zuid heeft in de loop der tijd voor met name vrouwelijke migranten veel cursussen georganiseerd. Hiertoe behoorden onder an dere een naaicursus en een taalcursus. In de toekomst zal ook een fietscursus gestart worden. De lenigheid die daarvoor noodzakelijk is, wordt momenteel bijgebracht via gymnastieklessen. Uit onderzoek is gebleken dat het clubhuis vijfennegentig procent van de Turkse vrou wen bereikt met de aangebo den activiteiten. In de toe komst wil Klubhuis Zuid meer aandacht gaan besteden aan ouderen. Een inventarisa tie over de mogelijke activitei ten is in volle gang. Zonnebloemen Bezoekers van 'Bekijk 't!zul len een zakje met zonnepitten krijgen. Twee levende 'zonne bloemen' zullende zakjes uit delen. In totaal wordt vier kilo zaad uitgedeeld. Het is de be doeling dat de mensen de zon nepitten in de grond stoppen, zodat in september heel Zuid geel zoet van de zonnebloe men. Degene die de hoogste zonnebloem kweekt, mag een jaar lang gratis aan een activi teit deelnemen. Deelnemers moeten zelf in de week van vier tot negen september het clubhuis opbellen (tel. 4267297 of 4270130). Tijdens de prijsuitreiking op elf sep tember wordt de zonnebloem overigens wel nagemeten. De manifestatie 'Bekijk 't!' kan op zondag 12 maart van 13.00 tot 16.00 uur bezocht worden. Klubhuis Zuid be vindt zich aan de Dwarsstraat 42 in de Gorzen. De toegang is gratis. SCHIEDAM— In theater 'De Teerstoof' zullen Schiedamse vrouwen op woensdag 8 maart tal van activiteiten ontplooien ter gelegenheid van de Inter nationale Vrouwendag. De organisatie van deze dag is in handen van de Stichting Schiedamse Vrouwene mancipatie Organisatie (S.S.V.O.). Het thema luidt: 'Grenzeloze vrou- Dit thema heeft een dubbele betekenis. Ten eerste zullen de vrouwen zich buigen over de gevolgen van de Europese eenwording in 1992 en ten tweede zullen de vrouwen zich in de toekomst niet laten beperken in hun mogelijkhe den. Greetje Lubby (Voe dingsbond F.N.V.) en Zorica Majic (Stichting Buitenlandse Werknemers Rijnmond) zul len dit thema nader toelich ten. Na deze inleidingen en de lunchpauze kunnen de bezoe kers 's middags een keuze ma ken uit een aantal zogenaam de 'workshops'. Dit biedt vrouwen de mogelijkheid om op een creatieve manier bezig te zijn met een onderwerp, zo als 'ouder en wijzer', 'weer aan het werk', 'migranten vrouwen', 'vrijwilligerswerk' of 'grenzeloze meiden'. De middag wordt afgesloten met een borrel. Van 18.00 tot 20.00 uur be staat de mogelijkheid om een maaltijd te nuttigen uit de zo genaamde 'gerechtentuin' (opgave vooraf is noodzake lijk). De dag wordt afgesloten met een feest waaraan het mi- mebewegingstheater van Mir jam Ghijsels en de zanggroep 'De houten kelen' hun mede werking verlenen. Vrouwen met kinderen kunnen gebruik maken van de kinderopvang in Barrika. Dit kan echter al leen overdag van 09.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.30 uur. Voor meer informa tie en opgave voor gerechten- tuin, kinderopvang en work shops kan contact opgenomen worden met de S.S.V.O. aan de Lange Kerkstraat 62 (tel. 4734545). De Internationale Vrouwen dag begint om 09.30 met kof fie en taart in 'De Teerstoof' aan de Nieuwstraat 12. De Verreck en Pleijsier staan garant vor een komische avond. (Foto: André Beekman). SCHIEDAM Het duo Ver reck en Pleijsier treedt deze week op in De Teerstoof met het programma 'Ze is er van door met een yup'. Tijdens de voorstelling wordt op tra- gisch-komische wijze verslag gedaan van alledaagse kwel lingen. Thema's als liefdesver driet en burengerucht zullen zeker aan de orde komen in de vele conférences en liedjes. In 1987 won dit komische duo het Leids Cabaret Festival. De voorstelling van zaterdag 11 maart is reeds uitverkocht, maar voor donderdag 9 en vrijdag 10 maart zijn nog kaarten verkrijgbaar. De voorstelling begint om 20.30 uur en de toegang be- draag f 12.50 (CJP- en Pas65- houders krijgen f 2.50 korting. De Teerstoof bevindt zich aan de Nieuwstraat 12. 's Middags kunnen kinderen van vier tot twaalf jaar genie ten van een optreden van clown Zapp. Vanaf 14.00 uur stat hij in De Teerstoof op de planken met zijn voorstelling 'Solo Simpel'. De kinderen zullen bij zijn optreden be trokken worden en kunnen vooraf geschminkt worden (vanaf 13.30 uur). De toegang bedraagt f 3.75. SCHIEDAM Bewoners van de Rijnstraat krijgen binnen enkele jaren een flatgebouw van zeven verdiepingen in hun achtertuin. De flat is een on derdeel van de bouwplannen voor het gebied Hoofdstraat- Zuid waar volgens het Meer jarenplan Stadsvernieuwing 110 woningen zullen verrij zen. De bewoners van de Rijn straat kunnen nu nog aan de achterkant van de woningen genieten van een prachtig uizicht over de Voorhaven. Projectleider Jan Goed denkt dan ook niet dat de bewoners staan te juichen bij het plan. „Ik verwacht geen applaus van de mensen in de Rijn straat", zegt Goed. Toch is de bouw van de vrije sector-appartementen vol gens de gemeente noodzake lijk om een projectontwikke laar ook te interesseren voor het bouwen van huurwonin gen. Overigens hoeven de Rijn straatbewoners niet bang te zijn dat het zeven verdiepin gen tellende gebouw het zon licht zal wegnemen, zo heeft de gemeente uitgerekend. SCHIEDAM— De Schie damse televisiekijkers kunnen binnen enkele maanden de onlangs ge starte lokale televisie-om roep van Rotterdam, Stad- TV Rotterdam, ontvangen. Die verwachting spreekt wethouder Aad Wiegman uit. Volgens Wiegman zijn er contacten tussen de Stadsomroep Schiedam en de televisie-omroep. Zoals bekend heeft de Stadsom roep de machtiging voor het uitzenden in Schiedam. De wethouder denkt dat de start van de uitzendingen van de Rotterdamse om roep over het Schiedamse kabelnet samen zal vallen met het hervatten van de activiteiten van de Stad somroep. De Stadsomroep, die momenteel niet uit zendt doordat het samen werkingsverband met de Ziekenomroep is verbro ken, heeft al enkele malen laten weten dat gestreefd wordt om per 1 april weer in de lucht te gaan. De programma's van Stad- TV Rotterdam behandelen het nieuws in de haven stad. Iedere dag na het halfzes-journaal van de NOS kunnen de Rotter damse televisiebezitters al kijken naar de uitzendin gen van de televisie-om roep. SCHIEDAM De carnavals optocht mag dan dit jaar in Schiedam groter zijn geweest dan ooit, de carnavalsvereni ging de Rietzeilers heeft met eigen ogen in het Belgische Hasselt kunnen zien dat het nog veel groter kan. Een grote groep van de Schiedamse car navalsvereniging reisde zon dag af naar het zuiden om deel te nemen aan de grootse op tocht die ieder jaar rond half vasten in de Belgische jene- verstad wordt gehouden. Dat de jenever een band smeedt bewees de hartelijke ont vangst die burgermeester Rei- nier Scheeres en wethouder Aad Wiegman, die de Rietzei lers na waren gereids, in de hoofdstad van Belgisch Lim burg ten deel viel. De Rietzeilers waren wel ge dwongen acte de presence te geven in Hasselt. Tijdens de optocht in Schiedam zorgde de Hasseltse carnavalsvereni ging de Borrelmannekes met een grote delegatie voor een echte carnavalssfeer. Als te genprestatie reisden de Riet zeilers zondag af om deel te nemen aan de optocht in Has selt. Al gauw werd duidelijk dat de optochten in Schiedam en Hasselt bijna niet te vergelij ken zijn. Duizenden mensen bevolkten het centrum van Hasselt. Langs het hele par cours stonden de toeschou wers rijeridik opgesteld. Maar er was dan ook wat te beleven. Nadat de blijkbaar ook in Hasselt onvermijdelij ke bedrijfswagens waren ge passeerd. trok een lange stoet van muziekgroepen, acroba ten, versierde wagens en nog veel meer door de nauwe stra ten van Hasselt. Niet alleen werden er grote hoeveelheden confetti over het publiek ge gooid, ook dozen met snoep, appels, koek, ballen, zakjes pudding en Belgische wafels vonden gretig aftrek bij de toeschouwers. Burgemeester Scheeres, die naast zijn Hasseltse collega Louis Poppe op de eretribune zat, kon zijn ogen niet gelo ven. „Werkelijk geweldig", vond de Schiedamse burger vader. Applaus Op het moment dat de delega tie van de Rietzeilers, met in hun midden Prins Frans de Tweede en prinses Catharina, voorbij de tribune op de Grote Markt kwam, klonk er ap plaus voor de Schiedammers. Een minpuntje was dat de Rietzeilers een gat sloegen in de optocht, hetgeen de presen tator ertoe bracht de Hollan ders aan te sporen om in loop pas het gat te dichten. Eigen wijs zoals carnavalsvierders nu eenmaal zijn had deze aan sporing nauwelijks effect. (Speciale aandacht verdien den de als Schiedamse Proos jes verklede Rietzeilers. Ge heel in navolging van de Bor relmannekes brachten zij de jenever ook onder de aan dacht) De Rietzeilers konden na af loop tevreden terugkeren naar Schiedam. Met genoeg ideeën om de optocht volgend jaar in Srhiedam nof groter en heter Prijsuitreiking batterij-actie SCHIEDAM In verband met de batterij-actie 'Kwik in 't Bakkie zal donderdag 9 maart een Schiedamse delegatie afreizen naar Den Haag. Op het ministe rie van V.R.Q.M. zal minis ter Ed Nijpels de vertegen woordigers van Schiedam een cheque van vijfduizend gulden overhandigen. Deze prijs is bestemd voor de Erasmusschool, de winaar van de batterij-actie in Schiedam. Leerlingen van deze school haalden ge middeld 5,84 kilogram per persoon op. De leerlingen Bas van der Schalie, Ben van Loenhout, Jens Malie paard en leerkracht Rob van Ierssel van de Eras musschool maken deel uit van de Schiedamse delega tie. In het gezelschap bevindt zich ook wethouder Wieg man, die de prijs in ont vangst zal nemen. Na te rugkomst in Schiedam zal de wethouder de prijs over handigen aan de Erasmus school. Mil; mm LAJjNftU m m m -Mm SCHIEDAMDe paarden markt lijkt een jaarlijks te rugkerend evenement te wor den net zoals de Brandersfees ten en het Molenfestival. De Winkeliersvereniging Hoog straat tekent ook nu weer voor de organisatie van een veel omvattend programma, waar in paarden een hoofdrol zul len spelen. Van circa 09 tot 13 uur zullen paardenkooplui op zaterdag 25 maart het aloude 'handje klap' bezigen. Er wordt een aanvoer verwacht van circa honderd paarden, terwijl ook pony's en kleinvee te koop worden aangeboden. De win- De succesvolle paardenmarkt van \forig jaar krijgt op zaterdag 25 maart een herhaling. keliersvereniging heeft de Rotterdamse paardenkenner Piet Hoepel in de arm geno men om de markt voor te be reiden. Hoepel is bijvoorbeeld ook betrokken bij de organi satie van de befaamde paar denmarkt in Heenvliet. Behalve het schouwspel dat het loven en bieden van de paardenkooplui zal bieden, is er die Paaszaterdag meer te beleven in de binnenstad. Op de Lange Kerkstraat en Hoog straat wordt een braderie ge houden, op de Koemarkt en op het Museumplein kunnen kin deren een ritje maken op de rug van een pony en verder geven de Spalandruiters een demonstratie. Tevens zal 's middags een optocht door het centrum plaatsvinden be staande uit een tiental oude rijtuigen, getrokken door fraaie paarden. Om de bezoekers een over zicht te bieden van de diverse activiteiten, laat de organisa tie een paardentram door de stad rijden die de inzittenden bijvoorbeeld ook langs de ren. De festiviteiten rondom de paardenmarkt zullen van cir ca 09 tot 16 uur duren. Een volledig programma wordt medio maart verwacht.

De Havenloods | 1989 | | pagina 3