Tiet' Biersma pleit voor stadsgewest Groot-Rotterdam DE HAVENLOODS VARA maakte opnamen in Stedelijk Cabaret en poppentheater Cursussen Bus 53 rijdt anders 60 jaar Steden van vroegere Rijnmond geleidelijk annexeren9 Prijswinnaars verrast met kaartje ijsshow Modeshow ouderen Bevolking afgenomen Hafkamp grote afwezige bij heropening Barrika Alleen kind opvoeden NIEUWS VAN UW KRANT Expositie van ikonen Rommelmarkt EDITIE 9, DINSDAG 14 MAART 1989, 38e JAARGANG, Nr. 11 Schiedams Nieuwsblad HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. BIJKANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. DE HAVENLOODS u) HET ZUIDEN Zondag, aanvang 11.00 uur TRIO PIA BECK Kaarten a 11- (?olang de voorraad strekt) op onze kantoren en bij de vestigingen van de Verenigde Spaarbank. Dieuwertje Blok en Frank Groothof maken zich gereed voor de Iv- opnamen. De VARA filmde vorige week woensdag in het Stedelijk voor het programma Nederland Museumland SCHIEDAM— In het Stedelijk Museum zijn de afgelopen woensdag tv-opnamen gemaakt voor Nederland Mu seumland. Gedurende de gehele dag is een ca meraploeg van de VARA in de weer geweest om in totaal ongeveer vijf minuten televisie te ma ken. Op zondag 19 maart is het resultaat te zien. Nederland Museumland is een serie die gemaakt wordt door de VARA in sa menwerking met de Stich ting Museumjaarkaart. Gezien het succes van het vorige jaar, heeft de VARA besloten om ook dit jaar een tiental afleveringen van Nederland Museum land uit te zenden. Als the ma is gekozen voor de menselijke levensloop. In de tien uitzendingen zullen alle levensfasen van de wieg tot het graf aan bod komen. De uitzending met de beel den uit het Stedelijk Mu seum staat in het teken van 'de jeugd'. In de kleurrijke schilderijen van de CO- BRA-groep, die tot de col lectie van het Stedelijk be horen, zijn duidelijk jeug dige trekjes te ontdekken. De COBRA-groep heeft zich laten 'inspireren door kindertekeningen en pri mitieve kunst. Tijdens de uitzendingen zullen ónder ander werken van Karei Appel, Constant en Cor- neille getoond worden. Deze werken bevinden zich in het 'open depot' van het museum en daar werd dan ook volop gefilmd. Tijdens de opnamen waren presen- tratrice Dieuwertje Blok en acteur Frank Groothof aanwezig. Frank Groothof was uitgenodigd om het een en ander bij de ver schillende schilderijen te vertellen. Behalve de kunstwerken van de CO- BRA-schilders zullen ook werken van Schiedamse kinderen op televisie ge toond worden. Vorig jaar had het Stede lijk Museum namelijk een project getiteld 'Dat kan mijn kind van drie ook'. Kinderen hebben toen al lerlei kunstwerken ver vaardigd die sterke over eenkomsten vertonen met het werk van de COBRA- schilders. SCHIEDAM 'Van begin tot eind' is de titel van het caba ret dat dit weekeinde te zien is in De'Teerstoof. Twee mensen spelen de hoofdrol. Hij is door zijn ouders tijdens de vakan tie uit de auto gezet in het kader van de harde opvoe ding. Haar navelstreng werd pas uren na de geboorte door geknipt door een loodgieter. Samen gaan ze nu verder, maar hoe? De voorstelling vindt plaats op vrijdag 17 en zaterdag 18 maart, telkens vanaf 20.30 uur. De toegang bedraagt f 12.50 (Pas65- en CJP-hou- ders betalen f 2.50 minder) en De Teerstoof bevindt zich aan de Nieuwstraat 12. Het poppentheater van Han- neke Kuypers verzorgt op za terdag 18 maart 's middags in hetzelfde theater een voorstel ling. In de 'Echte Prinses' draait alles om de kroon van prinses Rosientje, dochter van koning Tierelier. Het poppentheater is bedoeld voor kinderen van vier tot tien jaar. De toegang bedraagt f 3.75 en de voorstelling be gint om 14.00 uur. SCHIEDAM— Zowel vrou wen als beginnend gitaristen kunnen zich opgeven voor een cursus bij wijkcentrum De Er ker. Er is nog plaats bij de cursus zelfverdediging voor meiden en vrouwen. Onder leiding van een vrouw komt de groep elke maandag tussen 18 en 19 uur bijeen. Kosten zijn tien gulden per maand. Verder worden in De Erker ook gitaarlessen gegeven en wel in diverse stijlen. De les sen zijn bedoeld voor begin ners en gevorderden. Belangstellenden kunnen zich opgeven via tel. 4267767. A Feest op Schra- venlant NIVON zonder be stuur A Damclub Schie dam: 'Volgend jaar promotie' Negende plaats W voor SW SCHIEDAM De route van buslijn 53 heeft sinds gisteren een wijziging on dergaan. In de richting van de 's- Gravenlandsepolder komt de halte in De Gheynstraat te vervallen, terwijl een nieuwe halte wordt ge plaatst aan de Jan van Rie- beeckweg ter hoogte van de Brauwweg. In de richting Kethel wordt de halte Nieuwpoortweg verplaatst naar de Jan van Riebeeckweg ter hoogte van de Nieuwpoortweg. Bus 53 zal dus een enigs zins gewijzigde route rij den, die overigens nu defi nitief is. SCHIEDAM De heer G. de Bruin en mevrouw J. de Bruin-Krabbendam hebben afgelopen maandag hun 60- jarig huwelijksfeest gevierd. Het bruidspaar vierde dat met de kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen in zaal Beatrix aan de Lange Kerk straat 70 in Schiedam. WATERWEG-NOORD Maak van de gemeente Rotterdam een Stadsge west Groot-Rotterdam door haar enkele direct aangrenzendegemeenten te laten annexeren, decentra liseer deze vervolgens tot deelgemeenten, en de regio Rijnmond zal beter zijn op gewassen tegen de be stuurlijke en economische problemen in de komende jaren. De interne markt van het Europa na 1992 maakt het noodzakelijk dat het gemeentelijk den ken plaats moet maken voor regionaal bestuurlijk denken en handelen. Te vens zorgen de gemeente- SCHIEDAM In het Pas- sagethcater genoten hon derden kinderen van een gratis Disney- voorstelling. Bovendien werden elf kaarten uitge reikt voor de ijsshow Dis ney World on Ice die in Ahoy' Rotterdam zal plaatsvinden. Ruim 250 Schiedamse kin deren gaven gehoor aan de oproep van De Havenloods en ABN Nederland om een Disney-miasker te maken. Wie een masker bij één van de ABN-filialen inleverde, kreeg een kaartje voor de Disney-middag in het Pas sage. De inzendingen kre gen bovendien een plaatsje in de ABN-kantoren die de afgelopen week dus een vrolijk aanzien boden. Een jury bestaande uit Ca- rel Beke, directeur van het Passagetheater, en Mari anne Ames, Havenloods- journaliste, brachten dins dag een bezoekje aan de kantoren aan de 's Grave- landseweg, Hof van Spa- land en Koemarkt om de inzendingen te beoordelen. strijd deelgenomen. De in zendingen varieerden van papieren maskers tot kuns tig ontworpen papier-ma- ché ontwerpen. Sommige inzendingen waren wel fraai, maar betroffen geen Disney-figuur zodat het masker buiten de prijzen moest vallen. Uiteindelijk werden per ABN-filiaal drie inzendin gen pér leeftijdscategorie beloond met een kaartje voor de ijsshow in Rotter dam. Deze negen prijswin naars zijn: Billy Schelle- kens, Jolanda Jeup, Safari- na Gordijn, Arnoud van Eijk, Rishad Baktali, Rudy Steenhoek, Stephen de Vaal, Nina Knaap en Kim Heijnen. Daarnaast werd de inzet en creativiteit van Kelvin en Ralph Soeters ook met een kaartje voor de Disney-show beloond. Zij hadden namelijk der mate fraaie Disney-mas- kers gemaakt dat de jury in overleg met de ABN be sloot deze inzendingen buiten de beoordeling te houden en de broers met een kaartje te verrassen. Vele kinderen hadden via De prijzen werden overi- sehool, scouting of jeugd- gens gisteren in het Passa- vereniging aan de wed- getheater uitgereikt. lijke ontwikkelingsplan nen voor effecten in de ge hele Randstad waardoor niet valt te ontkomen aan een discussie over een bo- vengemeentelijk bestuurs orgaan. Dat is de mening van 'Piet' Biersma, oud-ge committeerde van het openbaar lichaam Rijn mond en ex-voorzitter van de deelgemeenteraad IJs- selmonde. door PETER BRAAD Peter ('Ze noemen me altijd Piet') Biersma kent de proble matiek van regionale bestuur lijke samenwerking op z'n duimpje. Al in 1958 nam hij als secretaris zitting in een PvdA-werkgroep die de mo gelijkheden van een bovenge- meentelijk orgaan bestudeer de. Rotterdam wilde dit nieu we bestuurslichaam verre gaande bevoegdheden geven, de kleine gemeenten niet. Eén van de meest aantrekke lijke voorbeelden was toen al de vorming van een Stadsge west: een aantal kleine dorpen samenvoegen tot middelgrote gemeenten en Rotterdam op splitsen in een aantal gemeen ten. De raad van dit stadsge west, alsmede de gemeentera den zouden door de bevolking worden gekozen. In de wet op het Stadsgewest zouden de grote taken, van belang voor het hele gebied, aan het be stuur van het gewest worden overgedragen. Het zou dan gaan om de haven, de grote industriële ontwikkeling, doorgaande wegen, bruggen en tunnels, openbaar vervoer, het milieu en de planning van de volkshuisvesting. De gemeenten zouden hun ta ken op hun eigen territorium behouden, zoals de uitwer king van globale bestem mingsplannen, de woning bouw, lager en middelbaar onderwijs, welzijn en burger zaken. Uiteindelijk mondden de plannen uit in het in 1965 onstane openbaar lichaam Rijnmond, dat beperkte be voegdheden kreeg en enige ja ren geleden werd opgeheven. Geheime afspraak rucht de ronde over een gehei me afspraak tussen Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land en het college van burge meester en wethouders van Rotterdam. Gelet op de be langrijke economische positie van Rotterdam in het Rijn mondgebied zou het grondge bied van deze gemeente moe ten worden uitgebreid waar door het aantal inwoners sterk zou stijgen. De twee par tijen verwachtten dat dit bin nen tien jaar zou kunnen wor den gerealiseerd. Rotterdam zou direct aan grenzende gemeenten als Ca- pelle aan den IJssel, Ridder kerk, Barend'recht, Albrands- waard, Spijkenisse en moge lijk ook Schiedam moeten an nexeren. Zo zou een Groot- Rotterdam ontstaan met ruim 810.000 inwoners waardoor Rotterdam beter haar cen trumfunctie zou kunnen ver vullen, verlost zou zijn van het strakke bestuurlijke keurslijf en haar plaats in een Europese economische unie beter zou kunnen waarmaken. Gedeputeerde Staten stelden bij dit alles één voorwaarde. De geannexeerde gemeenten moesten meteen worden 'ge bombardeerd' tot deelge meenten. Rotterdam moest doorgaan met het opsplitsenb van het eigen grondgebied in deelgemeenten en de gemeen telijke diensten decentralise ren. Het bleef echter bij een gerucht. Toch is volgens Biersma de problematiek van een regionaal bestuurlijk or gaan nog steeds actueel en hij wil dan ook een discussie op gang brengen in de politieke partijen, intern en onderling. „Het aantrekkelijke van deze faestuurlijke oplossing is dat het parlement geen nieuwe wet op het Stadsgewest hoeft te maken. Alles is mogelijk binnen de bestaande Gemeen tewet. De regering hoeft slecht het besluit tot annexa tie te nemen. Na de annexatie en de vorming van deelge meenten kiezen de burgers van het gewest Groot-Rotter dam de 45 leden van de ge meenteraad van Rotterdam, die zijn gekandideerd uit de hele regio. Die raad heeft dus de beste mensen uit het ge bied". „De bevolking van de be staande en de nieuw gevorm de deelgemeenten uit het oude Rotterdam alsmede de bur gers van de geannexeerde ge meenten kiezen hun eigen deelgemeenteraad. De deelge meente gaat bij de bevolking steeds meer aan betekenis winnen. De politiek en het be leid staan dichter bij de men sen en de dienstverlening is beter en verloopt sneller. Bo vendien zijn er minder ambte naren nodig. Daar zijn de ambtenarenbonden wel tegen, maar als je alles geleidelijk aan doet, kun je door omscho lingsprogramma's en via pen sionering gedwongen ontsla- gen voorkomen. De raad van Groot-Rotterdam kan zich met de zo belangrijke econo misch infrastructuur en de werkgelegenheid bezighou den", aldus Biersma. „De handelsbedrijven zijn door de stadsvernieuwing uit Rotterdam verdreven en heb ben zich voornamelijk in de regio gevestigd. Dat betekent dat ook een deel van de werk gelegenheid zich heeft ver plaats naar de regio. Rotter dam verpaupert want zij blijft zitten met gepensioneerden, werklozen en gastarbeiders. En als het met Rotterdam slecht gaat, zal dat zijn uit werking op de régio niet mis-" sen. Daarom blijf ik het be lang van een groot regionaal bestuur inzien". Weerstanden „Het idee zal de nodige weer standen oproepen, daarom moet he niet alle gemeenten van het vroegere Rijnmond in één keer annexeren maar ge leidelijk aan. Het zou ideaal zijn als een en ander vóór 1992 gestalte zou krijgen, maar ik denkt niet dat dat lukt. Wel zou misschien door overleg een soort geestelijke ineen vlechting kunnen ontstaan, in die zin dat we ervan overtuigd zijn dat we bij elkaar horen", aldus Biersma. Fractievoorzitter van de PvdA in de Vlaardingse gemeente raad John Ranshuijsen, vroe ger werkzaam bij het open baar lichaam Rijnmond, beti telt het idee van het stadsge west als een oud idee. Het stadsgewest leeft niet en zal bestuurlijk niet mogelijk zijn, zo vindt hij. „Het streven naar intergemeentelijke samen werking is er wel. De discussie daarover is weer op gang ge komen. Wij hebben gepleit voor een breder overleg dat het nu bestaande tussen de burgemeesters. Ook de ge meenteraden moeten kunnen meepraten, niet alleen heren in een driedelig pak. Een sa menwerkingsorgaan is nodig voor deze regio, want de af stand tot het Provinciehuis in Den Haag is te groot. De stadsgewestgedachte is irreëel en niet actueel meer. Kijk, ge meenten als Vlaardingen en Schiedam zijn geen dorpen meer, maar middelgrote ge meenten die hun eigen man netje kunnen staan", aldus Ranshuijsen. SCHIEDAM— In diensten centrum de Woudhoek wordt donderdag 23 maart een mo deshow gehouden. De show wordt speciaal georganiseerd voor ouderen die minder goed ter been zijn en op deze wijze toch de voorjaarscollectie kunnen bekijken. De show begint om 10 uur. Iedereen is welkom. Het dien stencentrum is gevestigd aan het Heijermansplein 35. Aan onze lezers en adverteerders Als gevolg van stakingsac ties van grafisch personeel bij Wegener Nieuwsdruk Apeldoorn waar onze kran ten gedrukt worden, zijn de donderdagedities van De Havenloods en Het Zuiden afgelopen week niet ver schenen. Wij vragen uw begrip voor deze situatie. De Directie. SCHIEDAM— De bevol king van Schiedam is in de perste maand van dit jaar kveer iets afgenomen. Hoe wel er meer Schiedammers in januari werden geboren dan dat er stierven nam het aantal inwoners af als ge volg van de uitstroom van Schiedammers. Het aantal mensen dat de gemeente verliet lag hoger dan het aantal nieuwe Schiedam mers. Januari is blijkbaar geen gewilde maand om te trou wen want er werden maar 20 huwelijken op het oude stadhuis afgesloten. Daar entegen werden er 24 hu welijken ontbonden. Schiedam telde aan het eind van januari 69.422 in woners tegen 69.436 een maand daarvoor, een afna me met 14 inwoners. Nog steeds vormt het vrouwe lijk deel Schiedammers een meerderheid. Eind januari woonden er 35.580 vróu wen in de gemeente, tegen 33.842 inwoners van het mannelijk geslacht. SCHIEDAM Het was weer als vanouds. De stoelen in de ontmoetingsruimte van het vrouwenhuis aan de Lange Kerkstraat waren bijan alle maal bezet. Er stonden narcis sen op de tafel en bij de koffie werd een koekje geserveerd. De stichting Schiedamse Vrouwenemancipatie organi satie vierde feest en dat was te merken. Nadat 'Barrika' anderhalf jaar geleden gedeeltelijk door brand werd verwoest, was het voor de vrouwen niet meer mogelijk elkaar te ontmoeten op één centrale plek. Onder handelingen met de gemeente liepen tot nu toe op niets uit, zodat besloten werd het oude pand op te knappen. Het resultaat van vier weken hard werken werd vrijdag aan de bezoeksters gepresenteerd. Marjo Stijns heette de aanwe zigen namens het bestuur van de SVO welkom. „Zoals je ziet is wethouder Hafkamp niet aanwezig. Hij was wel uitge nodigd, overigens tot grote spijt van sorrimigen. Maar hij. heeft ons niet tegengewerkt, ons telkens weer aangehoord. Het resultaat mogen we nu hier zien". Waarmee zij de ge ringe invloed aanstipte die de; wethouder op de huidige ont-: wikkeling had. Volgens Marjo; Stijns konden de vrouwen er. trost op zijn dat ze het hadden volgehouden. De medewerksters werden- vrijdag j.l. nog even in het zonnetje gezet. Dankzij de in zet van velen kon 'Barrika' immers weer heropend wor den. SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN Alleenstaande ouders kunnen zich opgeven voor een praatgroep die na de Pasen van start zal gaan. De tien bijeenkomsten worden bege leid door twee maatschappe lijk werkers van de Stichting Maatschappelijk Werk Schie dam. Dit initiatief biedt alleen staande ouders de kans met andere mensen die in dezelfde situatie verkeren, in contact te komen. De deelnemers bepa len gezamenlijk waarover ge sproken zal worden. Onder werpen kunnen zijn: alleen kinderen opvoeden, eenzaam heid, verwerking, reacties uit de omgeving, het regelen van financiële- en andere zaken. De groep gaat eind maart van start. De tien bijeenkomsten nemen telkens circa anderhalf uur in beslag. Deelname staat open voor inwoners van Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. Er zijn overigens geen kosten aan verbonden. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met Nelly Heine tel. 010-4721033. De uitgave van dins dag 21 maart a.s. is wel heel bijzonder met de kleurrijke bij lage Lente '89 Adverteerders kun nen kontakt opne men met de afdeling verkoop, telefoon 010-4699.911. Schiedams Nieuwsblad DE HAVENLOODS SCHIEDAM In diensten centrum De Woudhoek is mo menteel een expositie te zien van zelfgemaakte ikonen. De maker van deze schilderijen is de amateurschilder K. Möh- ring, die een uitgebreide stu die heeft gemaakt van ikonen. De tentoonstelling is te be zichtigen van maandag tot en met vrijdag van 10.30-16.30 uur. Dienstencentrum De Woudhoek is gevestigd aan het Heijermansplein 35. SCHIEDAM- In Trefpunt- Oost aan de Celsiusstraat 2 vindt op zaterdag 18 maart een rommelmarkt plaats. Vanaf 10.00 uur is een ieder welkom. De opbrengst van de rommelmarkt komt ten goede aan aan het zomerkamp dat begin julL voor de jeugd geor ganiseerd wordt. Mensen die nog spullen heb ben voor de rommelmarkt kunnen dat telefonisch ken baar maken (4621066). Mede werkers van het buurtcen trum komen de spullen dan halen. Zelf brengen is ook mo- gelijk.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1