Subaru Justy is op veel punten Hink verbeterd Europeaan moet mobiel blijven Geen meetbare verbeteringen RIJIMPRESSIE SUBARU JUSTY 1.0 S De katalysator reinigt veel sneller door nieuw uitlaatspruitstuk Nieuwe Nissan Maxima: een exclusieve wagen MIDI TECHNISCHE GEGEVENS Autotype: Cilinderinhoud: Boring x slag: Vermogen: Draalmoment: Brandstof/inhoud tank: Massa van de wagen: Draalcirkel: Topsnelheid: Verbruik volgens ECE: Importeur: Subaru Justy 1.0 S. 997 cc. 78 x 69 37 kW bij 5600 omw/min 76 Nm bij 3600 omw/min loodvrij/ 35 liter. 750 kg. 9,8 m. 145 km/u 90 km/u: 5,2 liter/100 km. 120 km/u: 5,9 liter/100 km. Subaru Nederland, Aalsmeer. CONCLUSIE NA GRONDIGE TEST VAN REDEX X POWER PLUS Een gietijzeren uitlaatspruitstuk heeft nooit klachten gegeven, maar nu kijkt men verlangend uit naar een plaatijzeren spruit- stuk. Eén van de belangrijkste redenen is dat de katalysator direct na de start zo snel mogelijk op temperatuur moet komen, anders werkt het ding niet. Om dit mogelijk te maken moet men een uitlaatspruitstuk ontwerpen, dat snel op temperatuur komt en roetvorming tussen de motor en de katalysator voorkomt. Willen we een langdurig optimaal werkende katalysator hebben, dan is het gewoon een must. In Amerika vervangt men op grote schaal de conventionele gietijzeren spruitstukken door spruitstukken uit plaatmateri aal. Deze gelaste spruitstukken zijn vervaardigd uit diepgetrok- ken halve schalen. Een stalen uitvoering biedt ten opzichte van een gietijzeren uitvoeringen een reeks voordelen, die vooral in combinatie met een katalysator tot hun recht komen. Door de stalen uitvoering kan men een vermogenswinst bewerkstelli gen. Door een katalysator daalt normaal gesproken het vermo gen, maar door toepassing van deze gelaste stalen constructie zal men zelf meer vermogen uit het systeem kunnen halen. Door deze toepassing daalt het brand stofverbruik ook met enige pro centen. Een uitlaatspruitstuk uit plaatstaal is sneller op tempera tuur, zodat de katalysator eerder op bedrijfstemperatuur is. Be kend is dat een katalysator een bepaalde temperatuur moet heb ben, voor het de schadelijke uit laatgassen kan omzetten in on schadelijke bestanddelen. De le vensduur van de katalysator zal enorm stijgen, omdat roetdelen zich niet op de wand van het uitlaatspruitstuk kunnen neste len. Men probeert daarom hoofdzakelijk roestvrij stalen uitlaatspruitstukken en pijpen te maken. Vooral het stuk vanaf de motor naar de katalysator moet roestvrij zijn, om een lange le vensduur van de werkzame mas sa van de katalysator te garande- Bewaakt parkeren op Schiphol Voor zesendertig gulden per dag kan men de auto be waakt parkeren op Schiphol. Daarbij is inbegrepen het vervoer naar en van de ver trek- en aankomsthal. De parkeergarage bevindt zich namelijk een eindje van de terminal, aan het einde van de dienstweg van Schiphol Zuid naar Schiphol Cen trum. De route wordt aan ge geven met de borden EPC, een afkorting die staat voor Executive Car Parking. Volvo 640 in aantocht Volvo is druk bezig om de op volger van de inmiddels wel erg bejaarde 240-serie klaar te ma ken voor serieproduktie. De Vol vo 640, want zo gaat hij heten, is een vierdeurs sedan. Hij lijkt veel op de 740-serie. Alleen be looft de lijnvoering veel ronder te zijn waardoor de 640 een min der lompe auto wordt als zijn grotere broer. Nissan komt met een geheel nieuw model op de markt. De wagen heeft de naam Maxima gekregen. Het is een modern ogende, ruime en luxueuze wa gen. De wagen is 4765 millimeter lang, heeft een breedte van 1760 Russen praten over samenwerking De Sovjet-Unie heeft Ja panse autoproducenten be nadert om samen kleine en middelgrote auto's te produ ceren. In dit verband zijn de namen gevallen van Mitsu bishi en Suzuki. De Russen willen heel veel geld steken in de ontwikke ling van een eigen auto-in dustrie. In verband hiermee vinden ook besprekingen plaats met Fiat. Ook Volks wagen zou geïnteresseerd zijn in deelname in nieuwe projecten. De Russen zijn vooral op zoek naar finan cieel sterke partners, die af betaald zouden kunnen wor den uit de opbrengst van de export van nieuwe wagens. De compacte, aërodyna mische gelijnde Justy werd uiterlijk gewijzigd, zonder de basisvormen ingrijpend te veranderen. De ver trouwde, zeer moderne techniek bleef en een nieu we technische revolutionai re versie werd toegevoegd: de Justy 1.2 ECVT 4WD. In dit type wordt de ultramo derne, elektronisch continu variabele transmissie voor het eerst in de autohistorie gecombineerd met vierwie laandrijving. Een zeldzame combinatie van optimaal rijcomfort en de praktische voordelen van vierwielaan- drijving. Uiterlijk zijn de veranderin gen aan de nieuwe Justy beschei den, maar onderhuids is de car rosserie op, liefst negentien pun ten gewijzigd, terwijl de wielop hanging op achttien punten werd aangepast. Het rijcomfort en de stabiliteit zijn daardoor nog verder verbeterd. Het front werd helemaal op nieuw gestyleerd en is nu veel gladder afgewerkt. De koplam pen zijn breder en platter en lig gen in één vlak met de carrosse rie. De richtingaanwijzers zijn nu naast de koplampen aange bracht en lopen om de hoek, waardoor ze zowel van voor als van opzij uitstekend zichtbaar zijn. De bumpers aan de voorzij de kreeg wat forsere afmetingen en is zo ontworpen dat hij één geheel lijkt te vormen met de nieuwe grille, die bij de Justy in zwart is uitgevoerd en bij de 1.2 in de kleur van de carrosserie is gespoten. In de grille is het nieu we Subaru-logo te vinden. Door het gewijzigde front kreeg ook de motorkap een andere, meer aëro dynamische vorm. De lijnvoe ring van de voorruit en het dak werden verfijnd, met als gevolg dat de nieuwe Justy nu wat gro ter lijkt dan hij is en een sportief elegante uitstraling heeft. Het hoogteverschil tussen de Justy 1.0 en 1.2 is komen te ver vallen; alle typen hebben nu de iets verhoogde daklijn uit de vroegere 1.2, die extra interieur ruimte schept. Door de aflopen de motorkap en de oplopende daklijn heeft de auto een wig- vorm gekregen. Ook aan de achterkant is hij gewijzigd. De achterklep is wat groter geworden en gladder af gewerkt, omdat de achterruit in een lijn met de carrosserie ligt. De achterlichtunits zijn uitge voerd in Chique rookglas. Door het nieuwe front en de gewijzigde achterklep is de nieu we Justy 16 centimeter langer dan zijn voorganger. De inhoud van de kofferruimte groeide daardoor van 140 tot 160 liter. De breedte van de wagen bleef hetzelfde en elk type is nu voor zien van grote flankbeschermers, behalve de 1.0 DL-uitvoering. De nieuwe Justy wordt weder om aangeboden met twee moto ren: driecilinder van 1.0 en de 1.2 liter. De 1.0 kan men voorzien van een handgeschakelde vijf- bak of van een ECVT. De 1.2 liter leverbaar met een vijfbak, met ECVT of met ECVT in combina tie met vierwielaandrijving. Een Justy is ruim, snel en com fortabel. Het is daarom ook niet verwonderlijk dat ze nu als de bekende broodjes over de toon bank verkocht worden. Dat is niet vanzelf gegaan. Veel aan dacht heeft men besteed om het dealernet op een hoog niveau te brengen. Een perfect werkend service-net is zeer belangrijk voor de koper. Standaard wordt de Justy voorzien van een handgescha kelde versnellingsbak met vijf versnellingen. De nieuwe stoel- bekleding is uitgevoerd in een sterke stof- met een decent pa troon. De portierpanelen zijn bij de 1.2 SII en de GLII zijn aan de bovenzijde eveneens met dit ma teriaal bekleed, waardoor een ruimtelijk en rustgevend effect ontstaat. Het dashboard is over zichtelijk en compact. De bedie ning van de ruitewissers en ver lichting is vereenvoudigd door toepassing van multifunctionele hendels. Alle versies hebben on der meer een voorruit van ge laagd glas, halógeen koplampen en getinte ruiten. Met uitzonde ring van de DL-uitvoering zijn bovendien een toerentcller, rui- tewisser' met interval, geschei den neerklapbare achterbank, een wjs/was-installatie voor de achterruit, alsmede een antenne en twee luidsprekers standaard. De nieuwe Justy wordt in tien verschillende versies geleverd. De Justy 1.0 is er als driedeurs DL, driedeurs S en vijfdeurs GL. De laatste twee v»tvoer;ingen .zijn ook met ECVT verkrijgbaar in plaats van de standaard gemon teerde vijfversnellingsbak. De Justy 1.2 is er als driedeurs S II en als vijfdeurs GL II met vijf versnellingsbak. Daarnaast is de 1.2 ook leverbaar als driedeurs S of vijfdeurs GL met ECVT en als vijfdeurs GL II met .ECVT en vierwielaandrijving. Wij kozen voor onze rijimpres- sie de Justy 1.2 SII met handge schakelde vijfbak. MOTOR Dwars voorin ligt een perfect uitgebalanceerde driecilinder, die op zijn slofjes vijftig werk paarden uit zijn cilinders perst. Door de gunstige vormgeving en het lage gewicht laat hij de auto gemakkelijk 147 kilometer per uur draven. Ondanks de twee kleppen per cilinder is de motor bijzonder levenslustig. De acce leratietijden zijn uitstekend. Vanuit stilstand staat de snel heidsmeter binnen vijftine se conden op honderd, duidelijk een teken dat er leven in zit. De motor start vlot en springt zuinig met zijn brandstof om. Achter deze driecilinder zit een versnellingsbak met vijf ver snellingen. Schakelen is beslist geen straf: de pook laat zich ge willig sturen in de gewenste standen. De overtjrengyefl^qu- dingen zijn goed gekozen en zor gen dat het geheel bijzonder le vendig blijft. De koppeling is soepel te bedienen en dé beno digde pedaalkracht is minimaal. WEGLIGGING Voor is de Justy 1.0 S voorzien van MCPhersonpoten met schroefveren en achter vinden we een onafhankelijke ophan ging met schroefveren. Om het geheel op tijd tot stilstand te brengén vinden we voor natuur lijk schijfremmen en achter zelfstellende trommelremmen. Met minimale pedaalkracht staat het geheel stil. Dat is ook nodig omdat de nieuwe Justy 1.0 S door de extra krachtige motor supersnel is. De wagen laat zich gemakke lijk rijden en helt minimaal over in snelle bochten. Gezien zijn af metingen en zijn draaicirkel van 9,8 meter is het een ideale wagen voor druk stadsverkeer. Rap laat hij zich door smalle steegjes stu ren en het vinden van een par- keerplaatsje is niet moeilijk. Be halve in de stad voelt hij zich ook goed thuis op de snelweg. De rijeigenschappen zijn goed en de wagen wordt minimaal beïn vloed door zijwind of de toestand van het wegdek. Bij hoge snelhe- TOP-INDUSTRIËLEN: den zijn de Japanse -paarde- krachten echter goed hoorbaar en dat geldt ook voor het \ybid- geruis. De nieuwe Justy 1.0 S heeft veel te bieden. Kijk maar eens naar het dashboard. Het ziet er goed dan. Mooi en praktisch. De gecombineerde meters vallen op door hun duidelijke lay-out en zijn goed afleesbaar. Dit mede dank zij het anti-reflecterende glas. De stoelen zijn volledig ver stelbaar en royaal van formaat en voorzien van stevige hoofd steunen. De rugleuning van de achterbank is in twee delen neer klapbaar. De bestuurder heeft voldoende ruimte achter het stuurwiel en alle bedieningsor- gattöi zijn ergonomisch gunstig geplaatst. Het uitzicht is door het grote glasoppervlakte uitste kend. Daarom ideaal voor een drukke stad. Vooral de hoofd ruimte is groot door de verhoog de daklijn. Zelfs achterin vindt SUBARU ECVT een Europeaan van bovengemid delde lengte voldoende ruimte. De instap voor de bestuurder en zijn voorpassagier is goed. Doordat de driedeurs met een Walk-in systeem zijn uitgerust is de instap voor de achterpassa giers gemakkelijk. De wagen is uitgerust met een grill die in de carrosseriekleur wordt gespoten. De geïntegreer de spoiler zorgt bovendien voor een grote stabiliteit bij hoge snelheden. De achterspoiler zorgt niet alleen voor een gunsti ge CW-waarcFë, maar houdt te vens de achterrüit vrij. van lucht wervelingen, waardbdr deze mooi schoon blijft. De bagageruimte is voldoende groot. Door het geheel of gedeel telijk naar voren klappen van de achterbank, verandert men deze wagen snel in een besteluitvoe- ring. De toegankelijkheid is goed. CONCLUSIE De nieuwe Subaru Justy heeft duidelijke overeenkomsten met zijn voorganger. De elegante, compacte vormgeving van zowel de drie- als vijfdeurs is gebleven, maar de contouren zijn wat ron der en gestroomlijnder gewor den. De Justy is een zuinige, snelle wagen voor het gewone woon- en werkverkeer. De koper kan uit vele verschillende car- rosserievormen, aandrijfvormen en motoren kiezen. Het zijn alle maal driecilinders. De 1.0 kan men voorzien van een handfee- schakelde vijfversnellingsbak of van een ECVT. De 1.2 liter is leverbaar met een vijf versnel lingen of met een ECVT dan wel ECVT in combinatie met vier wielaandrijving. Vooral door dat laatste is de Justy bijzonder han dig inzetbaar op slechte wegen. „Europa moet een continent worden met minder belem meringen voor uitwisseling van technologie en ideeën, voor open concurrentie en voor mogelijkheden tot mobili teit die de Europeanen werkelijk het gevoel geeft Europe anen te zijn. Als dit niet gebeurt zal de economie stagne ren". Dat zegt de Roundtable of Eu ropean Industrialists, een vere niging van Europese top-indus- triëlen in het rapport Keeping Europe Mobile. Het rapport heeft betrekking op alle soorten van vervoer in Europa. Het heeft geen zin om met supersonische snelheide over de Atlantische Oceaan te vliegen als men er drie uur over doet om aan boord van een vliegtuig te komen in Parijs of New York. Het heeft geen zin om efficiente en comfortabele auto's te ontwerpen als ze langer worden opgehouden in files. In Europa moeten de vervoerspro blemen op Europese schaal be keken worden, aldus het rap port. Inzake het wegtransport komt men tot de volgende aanbe velingen: bevorder flexibele werktijden en car pooling; zorg voor een gecoördineerde ontwikkeling van voertuig-, geleide-, systemen. betracht eenheid in de nor men voor milieu-eisen. ga door met onderzoek naar terugbrengen van schadelijke uitlaatgassen en lager brand stofverbruik. verbeter de veiligheid door het wegnemen van knelpun ten; zorg voor meer toezicht op verkeersregels, verbetering van de verkeers- mentaliteit en nog veiliger voertuigen. hef de ongelijkheden op tus sen de nationale voertuigei- sen, de subsidies voor bepaal de autofabrikanten en de be lastingtarieven. verwijder alle handelsbelem meringen voor het goederen transport over de weg. millimeter en in de hoogte meet hij 1395 millimeter. De wielbasis is exact 265 Centimeter. Be zit ruimte zowel voor- als achterin zijn ruim voldoende, waardoor men probleemloos lange afstan den kan afleggen. Onder de mo torkap van deze wagen vinden we een driecilinder V6. Deze krachtbron staat garant voor flitsende acceleraties en hoge snelheden. Via een handgeschakelde ver snellingsbak of een automati sche versnellingsbak worden de achterwielen aangedreven. De Maxima is leverbaar met een moderne automatische ver snellingsbak. Om de bak soepel te laten schakelen, wordt op het moment van schakelen het in- spuitsysteen gedurende een frac tie van een seconde van drie ci linders onderbroken. In plaats van zes cilinders werken op dat moment dus slechts drie cilin ders. De Maxima wordt in Japan goed verkocht. Tweeduizend wa gens vinden daar maandelijks een koper. In ons land zullen de verkoopcijfers beduidend, min der hoog liggen, omdat de con currentie in deze klasse vrij groot is. De Maxima moet het opnemen tegen de Alfa 164, de Ford Scorpio, de Honda Legend, de Mercedes 200-serie, de Opel Senator, de Rover Sterling, de Saab 9000 en de Volvo 740. Langere garantie gebruikte Skoda's De Binckhorts Auto en Motor Import heeft in samenwerking met de dealers een nieuwe ga rantie voor de gebruikte Skoda ingesteld. Op deze zogenaamde Skoda Keur Occasion wordt tot twaalf maanden volledige ga rantie gegeven. Het betreft dan auto's die op vele punten zijn gecontroleerd. Bovendien be staat de mogelijkheid de auto zonder kosten binnen twee we ken te ruilen. De Midi Family Van is een rui me limousine voor werk en vrije tijd. Het is een multifunctionele bestelwagen voor professioneel vervoer of een gezins- of vrije tijdswagen. De Midi Family Van ziet er fraai uit en aan de styling wordt net zoveel waarde gehecht als aan de techniek De rugleu ning van alle zitplaatsen, dus voor, midden en achterin, kun nen tot comfortabele slaapstoe len omgeklapt worden. De ach terbank kan voor het verkrijgen van een grotere kofferruimte in zijn geheel weggeklapt worden. De ramen in beide voorportieren worden in zijn geheel wegge klapt en worden elektrisch be diend. De Midi taxi/busuitvoering is gebaseerd op het Midi-model met lange wielbasis err heeft een 2- 2- 2- 3 bankopstelling en is daarmee geschikt voor groeps- vervoer. De laatste tijd rijden we massaal op loodvrije brand stof. De motoren zijn jaren geleden aangepast aan het loodvrije gebeuren. Dat lood werd toegevoegd voor het ok- taangetal en voor de smering van de uitlaatklep. Men kan tegenwoordig gemakkelijk loodvrije brandstof produce ren met een voldoende hoog oktaangetal. De tegenwoor dige brandstoffen voldoen qua oktaangetal exact aan de voorschriften. Tijdens de verbranding van de brandstof in de cilinder wordt eveneens het lood ver brand en er ontstaat een soort as. Lood-as komt tijdens de uitlaatslag langs de uitlaatklep en zijn zitting. Daar kan de lood-as neerslaan. Er kan zich op de klepzitting een smerende laag vormen. Meer zal het niet doen. Nu lood uit de brandstof ver dwijnt, komen er steeds meer middelen die op het gemis van lood in de brandstof inspelen. Men moet forse bedragen in vesteren en meestal levert het geen meetbare verbetering op. Zo hebben wij Redex X Po wer Plus grondig in een hyper modern motorenlaboratorium laten testen. Tijdens de test werd alle aandacht besteed aan vermogens winst, brandstofbe sparing, schonere uitlaatgas sen, drive-ability en betere ver branding. Na grondige en langdurige testen op een dieselmotor, ben zinemotor met carburateur en een auto voorzien van benzine inspuiting, konden we geen verbeteringen vaststellen. Er wordt gesuggereerd dat door gebruik van loodvrije benzine het motorvermogen daalt, het brandstofverbruik stijgt en dat men op langere termijn kans op motorschade door „pingelen" kan krijgen. Dat is pure onzin, want lood vrije brandstof heeft de zelfde verbrandingswaarde en dezelf de klopvastheid. Doordat de brandstof het zelfde oktaange tal heeft - de zelfde klopvast heid - kan het niet gaan „pin gelen", omdat het oktaangetal het zelfde is. Loodvrije benzine heeft de zelfde verbrandings waarde als loodvrije, waardoor we zondermeer kunnen conclu deren, dat het vermogen niet zal dalen en noch het brand stofverbruik zal stijgen. Hetzelfde verhaa' geldt voor diesel Redex X Power Plus. Men claimt voor dieselrijders onder andere dat dieselolie weliswaar geen lood bevat, maar Redex Power Plus geeft hier een extra reinigende wer king. De dieselverstuivers zou den brandschoon blijven en dus een lager brandstofver bruik en schonere uitlaatgas sen. Proeven op een motoren- proefstand en op rollenmeet- banken gaven geen verbeterin gen te zien op het gebied van meer vermogen, schonere uit laatgassen en schonere verstui-

De Havenloods | 1989 | | pagina 11