Fokker leidt jongeren op tot vliegtuigbouwer 'Metaalindustrie niet alleen voor mannen' 'Zelf initiatief tonen is erg belangrijk' Spectrum combineert leren met werken NS continu op zoek naar nieuwe mensen gonnen met t leerlingen v drijfsschool, HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 16 MAART 1989 ROTTERDAM— Een oe cumenisch instituut voor deeltijd kort middelbaar beroepsonderwijs, dat is Spectrum. Het biedt jonge ren en volwassenen die werken willen combineren met leren, diverse oplei dingen. De cursussen wor den gegeven in een aantal gebouwen in Rotterdam, zowel Zuid als Noord. Leerlingen met een leerover- keenkomst bezoeken de school één dag per week, de andere dagen werken zij in het bedrijfsleven. Leerlingen zonder leerovereenkomst gaan in elk geval twee dagen per week naar school. Spec trum heeft zes afdelingen: verzorgende beroepen, con sumptieve techniek, bouw- /hout, administratie, uiterlij ke verzorging en vorming. De afdeling verzorgende be roepen is de grootste van alle en bevindt zich in Rotterdam- Zuid (Oostvoornsestraat, Heindijk). Hier worden de primaire opleidingen helpen de bij instellingen voor ge zinsverzorging, helpende in verzorgingstehuizen, verzor- gingsassistent(e) en voedings- assistent(e) gegeven. De afdeling kent ook voortge zette opleidingen: verzorgen de bij instellingen voor ge zinsverzorging en verzorgen de in verzorgingstehuizen. Tevens wordt in het kader van de PBVE (primaire beroepsge richte volwasseneneducatie) de schakelcursus ziekenver zorging geboden. De afdeling consumptieve techniek is de op een na groot ste afdeling van Spectrum en bevindt zich in Rotterdam- Noord. (Breitnerstraat, Noordsingel, Laanslootse- weg). Deze afdeling kent zo wel de primaire als voortge zette opleiding: restaurant kok, gastheer/gastvrouw (res- taurantkelner), kok in de in stelling, banketbakken en brood/banketbakken. Daar naast is er de primaire oplei ding horecamedewerker en wordt er tevens een schakel cursus voor WSW-deelnemers en VSO-schoolverlaters gege- De afdeling bouw/hout be vindt zich zowel in Rotter dam-Noord als in Rotterdam- Zuid. De primaire en voortge zette opleiding schilderen vindt plaats aan de Gordel- weg. Hier wordt ook in het kader van de PBVE een oplei ding voor werkloze volwasse nen verzorgd. De primaire op leiding timmeren vindt plaats aan de Montessoriweg. De afdeling administratie is op het adres Heind ijk in Rot terdam-Zuid. Op deze afde ling wordt de primaire oplei ding: basisopleiding admini stratief medewerk(st)er gege ven. Er is ook een voortgezette opleiding administratief me dewerkster B met de richtin gen bedrijfsadministratief en secretarieel. Tenslotte wordt er ook een schakelcursus ad ministratie voor allochtone leerlingen verzorgd. De afdeling uiterlijke verzor ging bevindt zich ook op het adres Heindijk. Hier wordt de primaire en voortgezette op leiding dameskappen gege ven. Deze afdeling heeft een eigen gebouw met eigen prak tijkruimtes. Buurtbewoners kunnen tegen kostprijs ge bruik maken van de door de school aangeboden diensten op het gebied van kappen. De afdeling vorming bevindt zich in Rotterdam-Noord aan de Hildegardisstraat. Hier worden diverse vormingspro gramma's gegeven. Zo zijn er cursussen voor partieel leer plichtigen. VSO-schoolverla- ter. WSW-deelnemers en cur sussen voor Turkse en Marok kaanse meisjes. Voor deze laatste doelgroep wordt ook in Rotterdam-Zuid en cursus verzorgd. Tevens wordt er aan oriëntatie en schakeling ge daan voor die leerlingen die nog geen keuze voor beroep of opleiding gemaakt hebben. Voor nadere informatie over genoemde opleidingen en cur sussen kan men contact opne men met Spectrum, oecume nisch instituut voor deeltijd kort-MBO Rotterdam, Hein dijk 16, 3079 PM Rotterdam, tel. 010-4790014. en het samenbouwen van ver- schillénde delen, zoals romp en voorstukken, van de F50 en de F100. Leerovereenkomst De bedrijfsschool van Fokker startte in 1968 met de oplei ding tot vliegtuigbouwer. Leerlingen waren toen meteen bij Fokker in dienst. Sinds 1983 is de opleiding gebun deld in de Stichting Metalelk- tro Opleidingen Rijndelta in Barendrecht. De leerlingen zijn nu niet meer in dienst bij Fokker maar bij deze Stich ting, waarmee ze een leerove reenkomst van twee jaar heb ben. De kosten van de oplei ding worden zodoende door de werkgevers in de metaalin dustrie gezamenlijk gedragen. „Toch kiezen jongelui die naar deze opleiding komen ei genlijk wel voor Fokker" stelt de her Huyzer. „Naast de al gemene vakken hebben we nog eigen vakken die duide lijk gericht zijn op Fokker. Dat zijn dan met name de cur sussen tekeningen lezen, luchtvaartkennis en voor schriften en normen". Zowel de bedrijfs- als de streekschool reikt twee maal per jaar een rapport uit met een overzicht van de vorderin gen. Nieuw is het in 1984 gestarte project waarin MTS'ers werk tuigbouw, in een aparte klas, de mogelijkheid wordt gebo den tijdens hun praktisch jaar de bedrijfsschool van Fokker 'te doen'. In een speciaal aan gepast programma kunnen zij in één jaar het diploma vlieg tuigbouwer halen. Daarna moeten ze nog een jaar terug naar de MTS; - het stagejaar valt in het derde schooljaar - maar Fokker hoopt natuurlijk dat ze-voor dit bedrijf kiezen: „Doen ze het goed in de oplei ding dan vallen ze op in het bedrijf, wat al een pre voor ze is. We blijven tijdens dat exa menjaar contact met hen hou den, want het is natuurlijk wel leuk als ze, nadat ze hun diploma van de MTS hebben gehaald, bij ons komen". Tot nu toe kwam 95% van de MTS'ers die van deze moge lijkheid gebruik maakte bij Fokker in dienst, zodat wel van een succes gesproken mag worden. Afspraken Alhoewel Fokker voor de op leiding verantwoordelijk blijft wordt de overeenkomst gesloten tussen de leerling en de SMO Rijndelta. Deze regelt ook de zakelijke kant van de opleiding zoals een vergoe ding van f 300.- bruto per maand (naast de kinderbij slag), tegemoetkoming in de reiskosten van f 28.- per maand alsmede de vergoeding van leermiddelen en school gelden. De school/werktijden zijn van 8.00-16.30 uur. Voor vervoer dient de leerling zelf zorg te dragen. Wie meer wil weten kan bel len nar Fokker Aircraft B.V. en vragen naar de afdeling personeelszaken; het tele foonnummer is 078-419323. SCHIEDAM— Wie in teresse heeft in een op leiding in de metaalin dustrie kan zich in schrijven voor de be drijfsschool van Wilton- Fijenoord. Zowel meisjes als jongens zijn welkom mits zij een be paalde vooropleiding hebben genoten. Afgelo pen zaterdag vond bij de werf een open dag plaats. Schoolverlaters, hun ouders en andere belangstellenden werd toen een uitgebreid kijk je achter de sschermen gegund. „De Wilton-Fijenoord be drijfsschool is inmiddels de oudste bedrijfsschool van Ne derland. In 1924 werd de school opgericht en dit jaar viert zij haar 65-jarige jubile um", vertelt de heer P.G. van de Geer nadat hij een rondlei ding door de school heeft ge geven. De goed geluimde Lim burger is vanaf 1963 werk zaam op de school en sinds acht jaar hoofd opleiding. „Tot 1983 werden leerlingen voor het bedrijf zelf opgeleid. Daarna veranderde dat. Alle vakopleidingen in de regio werden toen ondergebracht 9 Hoofd opleidingen P.G. van de Geer: „De leerlingen vinden altijd verk". bij speciale daartoe opgerich te stichtingen. Ook de be drijfsschool Wilton-Fijenoord is in zo'n stichting opgeno men. Dit houdt in dat leerlin gen geen arbeidsovereen komst afsluiten met Wilton- Fijenoord, maar een oplei dingsovereenkomst met de re gionale Stichting Metalektro Opleidingen Rijndelta. Het enige dat hetzelfde is geble ven, is de naam Wilton-Fije noord. Op de bedrijfsschool worden verscheidene vakrichtingen gedoceerd. Leerlingen kunnen kiezen voor onderhoudsban- kwerken of constructieban- kwerken, draaien of frezen. Er weer voor enkele weken naar de bedrijfsschool om zijn vaardigheid verder te ontwik kelen. Als de leerlingen twin tig maanden zo geleerd en ge werkt hebben, sluiten ze de opleiding af met het landelijk erkende leerlingenstelselexa- men. Dat examen wordt afge nomen door de Stichting Op leidingen Metaal. De leerlin gen die dan geslaagd zijn, worden geplaatst bij de me taalindustrie in onze regio. Meisjes Jongens of meisjes die zich ge- roepen voelen om de opleiding te gaan volgen, moeten wel aan enkele toelatingseisen voldoen. Ze moeten tenminste 16 jaar zijn en een bepaalde opleiding hebben gevolgd. Dat kan de lts of mavo zijn, maar ook leerlingen die enke le jaren havo of mts achter de rug hebben kunnen worden geplaatst. Hetzelfde geldt voor leerlingen die het kmbo rpet succes hebben afgerond. Alhoewel er elk jaar veel aan meldingen zijn, vindt de heer Van de Geer het jammer dat daar weinig meisjes bij zijn: „Helaas zijn er weinig meisjes die zich aanmelden. Ze heb ben kennelijk een drempel vrees voor de techniek. In de ogen van de maatschappij is de metaalindustrie bestemd voor mannen, maar er is geen enkele reden om dat te den ken. De meisjes die hier een opleiding hebben gevolgd zijn tot nog toe altijd geslaagd en met open armen ontvangen in de metaalindustrie. Trouwens iedereen heeft na de opleiding werk. De mensen die hier worden opgeleid zijn verze kerd van werk na hun studie. Dat is ook logisch, anders zou de opleiding voor niets zijn. De leerlingen lopen veel stage en 'meestal wordt de leerling geplaatst in een van die stage plaatsen". Vergoeding Aan de opleiding zijn veel voordelen verbonden. Zo ont vangt elke leerling tijdens de opleiding maandelijks een fi nanciële vergoeding. Reiskos ten worden door de stichting betaald. Tevens komen de kosten van schoolboeken en cursusgeld voor rekening van de stichting. Aan de opleiding zijn echter niet alleen finan ciële voordelen verbonden. Aantrekkelijk is bijvoorbeeld het schoolkamp. „Wij gaan met de leerlingen een paar wordt onderwezen in drie soorten lastechnieken: boog- lassen, MIG/MAG en TIG. „Dat zijn de modernste las technieken", verduidelijk de heer Van de Geer. Voorts kunnen leerlingen op leidingen volgen in enkele plaatverwerkende vakken. Elke opleiding duurt twee jaar. Per week worden drie of vier dagen besteed aan de -praktijkopleiding met aanvul lende theorie. De overige da gen van de week volgen de leerlingen theoretisch vakon derwijs op één van de twee streekscholen te Rotterdam. „De onderwijsmethode is een zogenaamde leerlingstelselo- pleiding, een opleiding door leren en werken tegelijk. De praktijkopleiding wordt na een leertijd van circa vijf maanden op de bedrijfsschool ook afgewisseld met periode van stagelopen in de produk- tieve sfeer. Dat kan zijn bij Wiltom-Fijenoord, maar ook bij metaalbedrijven in de re gio van Rotterdam. Na elke periode van ongeveer vijf we ken 'ruiken' aan de volwasse nenwereld komt de leerling keer op kamp", vervolgt de heer Van de Geer. „Aan het begin van de opleiding is er een kennismakingskamp en in de zomermaanden gaan we nogmaals een week naar het kamp. Voor zo'n uitstapje naar het kamp, dat zich in Hilvarenbeek bevindt, is dan een heel kampprogramma op gesteld". „Ja", besluit hij, „de mensen huiveren vaak bij het horen van de naam Wilton-Fije noord. Ook als het gaat om de bedrijfsschool. Dat is nergens voor nodig, de school is im mers gericht op de regio. Het aantal leerlingen dat wordt opgenomen, is afgestemd op de bedrijven in de omgeving. Na hun opleiding vinden de leerlingen altijd werk bij een van die bedrijven". Wie meer wil weten over een opleiding bij Wilton-Fije noord, gevestigd aan de Ad miraal Trompstraat 2, kan bellen: tel. 010-4269200 toe stel 3491. Sinds 1 augustus beschikt Spectrum over een vakleerlokaal nieuwe lechnologiën. Hier kunnen leerlingen aan de slag met de computer. ROTTERDAM „We plaatsen zelden personeel sadvertenties, want we ontvangen zo al veel spon tane sollicitateis van men sen die informeren wat bij ons de mogelijkheden zijn". Dat zegt Ron Visser, werkzaam bij de afdeling Perosneelszaken van de Nederlandse Spoorwegen in rayon Rotterdam en te vens verantwoordelijk voor de interne oplediin- gen van de NS in dit ge bied. Tijdens een informa tiedag voor her-intredende vrouwen liet de NS vorige week nog zien een bedrijf met veel mogelijkheden te zijn. „In het rayon Rotter dam nemen we gemiddeld zo'n honderd mensen per jaar in dienst", zegt Visser. THEO DE REUS De informatiedag voor her-in tredende vrouwen werd op dinsdag 28 februari gehouden op initiatief van het Geweste lijk Arbeidsbureau en de Vrouw en Werkwinkel. Samen met andere bedrijven en in stellingen presenteerde de NS zich in de Rotterdamse Doelen als werkgever. „Wat de belangstelling be treft, was het een groot suc ces", vertelt Visser over de dag die ruim drieduizend be zoekers naar de Doelen wist te komt via spontane aanmel dingen. Van die mensen weten we dus zeker dat ze gemoti veerd zijn. Want iemand die zelf het initiatief neemt, is meer gemotiveerd dan iemand die afwacht tot hem een pas send baantje wordt aangebo den. Zelf initiatief nemen is heel belangrijk bij het vinden van een baan. Daarom zeg ik ook altijd: mensen, doe zelf wat". Positief Dat de NS zo weinig hoeft te adverteren voor personeel, is volgens Visser vooral te dan ken aan de grote naamsbe kendheid van het vervoersbe drijf. „Het is bovendien een leuk bedrijf met een positief ingestelde mentaliteit", vindt de NS-man. „Het gebeurt maar zelden dat iemand hier met tegenzin naar zijn werk gaat". Met een personeelsbestand tussen 'de 26.000 en 27.000 mensne is de NS een van de grootste werkgevers van ons land. Dagelijks worden 600.000 reizigers met 4200 treinen naar hun bestemming vervoerd. In de regio Rotter dam verdienen zo'n 1350 men sen verspreid over 26 stations hun brood bij de Nederlandse Spoorwegen. Aangezien zonder mensen treinen niet rijden, neemt de NS volgens Visser in het rayon Rotterdam zo'n honderd men sen per jaar in dienst. „Uit zonderingen natuurlijk daar gelaten", verklaart Visser, „eigenlijk zijn we continu be zig met zoeken." De NS heft volgens de perso neelsfunctionaris vooral be hoefte aan conducteurs, leket- tistes, inforamtrices en sta tionsassistenten (voor alle functies geldt trouwens het bekende m/v). Voor de functie van conducteur en lokettiste is minmaal een mavo-oplei- ding.ver^ist jnet twee vreemde talen en een goede Tekenvaar digheid. Wie informatrice wil worden, bij het NS-reisbureau Trans, dient minstens een havo-di ploma op zak te hebben en drie vreemde talen te beher- sen (Egnels, Frans en Duits). Voor de functie van stations assistent, die onder andere het materieel verzorgt, is een LBO-opleiding op C-niveau een vereiste. Vanwege de on regelmatige diensten geldt voor alle functeis een mini mum leeftijd van achttien jaar. „lederen die bij ons in dienst komt, krijgt nog een interne opleiding om de kneepjes van het vak te leren", zegt Visser tot besluit. „We hebben de in tentie om iedereen zoveel mo gelijk klantvriendelijk te la ten werken. Want waar je ook op een station werkt, als NS- er moet je de reiziger goed kunnen doorverwijzen". vaardigheden verdiept en ge compliceerder geoefend. Er wordt in diverse afdelingen in het bedrijf stage gelopen, er moeten leeropdrachten wor den uitgevoerd en werkstuk ken gemaakt. De opleiding wordt afgesloten met een examen volgens de normen en onder toezicht van het leerlingenstelsei Stichting Opleidingen Metaal, kortweg SOM genaamd. Dit is een lan delijk erkend en gewaardeerd diploma. Vliegtuigbouwer De vliegtuigbouwers worden te werk gesteld bij een van de drie vestigingen^ van Fokker, twee in Papendrècht en een in Dordrecht, waar gezamenlijk tweeduizend mensen werken. Mensen die zich onder meer bezighouden met de aanmaak van alle plaatwerkonderdelen Jongeren die naar deze opleiding komen, kiezen bewust voor Fok ker" (foto Henk van Veen). lokken. „Bij onze stand heb ben we aan zo'n zeshonderd mensen informatie verstrekt over de mogelijkheden binnen ons bedrijf, zoals voor de functie van conductrice, of in formatrice". Dat de NS op de informatie dag aanwezig was, wil niet zeggen dat het vervoersbedrijf vrouwen een voorkeursbehan deling geeft. „Binnen ons be drijf hebben mannen en vrou wen gelijke kansen", zegt Vis ser. „Als ze maar voldoen aan de functie-eisen". Wel is het volgens hem zo dat veel dames nog kiezen voor typische vrouwenfuncties, als lokettis te of informatrice, terwijl de heren juist typische mannen functies als conducteur prefe- Spontaan De NS, die voor het eerst deel nam aan een informatiedag speciaal voor vrouwen, laat zich wel vaker zien op beroep- soriëntatiedagen van onder andere middelbare scholen. Men bezoekt zelfs kazernes om de dienstplichtigen te wij zen op de mogelijkheid om 'tussen de rails' te komen wer ken, zodra zij zijn afgezwaaid. „Maar we zijn wel selectief met het bezoeken van voor lichtingsdagen", benadrukt Personeelsfunctionaris Ron Visser van de Nederlandse behoefte aan gemotiveerde mensen. {Foto: John de PaterlCor Vos). DORDRECHT Fokker Aircraft B.V. is weer be- Werven van voor haar be- die is geves- aan de Mijlweg in Elk jaar kun- rond de vijftig jonge- zowel jongens als geplaatst worden, aanmerking komen met een di ploma LTS mechanische technieken B-niveau en een voldoende voor wis kunde op zak of een mavo diploma op C-niveau met wiskunde. NEL DE BRUIN „Het aantal leerlingen dat jaarlijks wordt aangenomen, is afhanklijk van de vraag hoeveel mensen we over twee jaar nodig hebben", verduide lijkt hoofd personeelszaken L. Huyzer. „Daar baseer je je in stroming op. We doen dat aan de hand van verloopcijfers. Elk jaar leveren we een lich ting af". Leerlingen bezoeken twee jaar lang vier dagen in de week de bedrijfsschool, een dag per week gaan ze naar de streekschool in Dordrecht waar de theoretische vakken worden onderwezen. Het vol gen van de opleiding aan de streekschool is verplicht. Bij Fokker begeleiden negen lera ren de leerlingen zowel in klasverband als individueel. De opleiding geschiedt in twee fases. De eerste omvat de basisopleiding, die na vijf maanden met een tentamen wordt afgesloten. Tijdens de tweede fase worden de diverse gens Visser goede contacten. „Verhoudingsgewijs komt één op de vijf sollicitanten die we krijgen via het arbeidsbu reau", zegt hij. „Maar de rest Chef van de Fokker-bedrijfsschool Franken (links) in de werkplaats (foto Henk van Veen). de personeelsfuncitonaris. „Het is voor ons geen dage lijks werk". Met de arbeidsbureau's in de regio onderhoudt de NS vol- p

De Havenloods | 1989 | | pagina 13