Einde geschil orthopeed en ziekenhuis nog niet in zicht Ik ontdekte dat drama als therapie het niet was' Grootste tentoonstelling van bloemen en groenten ©de havenloodsV/AT?; 1 '.T* HiTli 1 Live muziek in Podium Scholieren hebben plezier in toneelspel DONDERDAG 16 MAART 1989 11-588 VLAARDINGENWordt het contract tussen dokter Boejharat en het Holy-Ziekenhuis voortgezet of niet. Dat is de vraag waarop de directie van het Vlaardingse zie kenhuis al vanaf medio december een antwoord probeert te vinden. De definitieve beslissing is tot nu toe niet genomen al lijkt de positie van orthopeed Boejharat verre van rooskleurig te zijn sinds verleden week gedeelten uit het door de Nederlandse Orthopedische Vereniging (NOV) opgestelde rapport naar de praktijkvoering van de Vlaardingse arts, naar buiten sijpelen. Belangrijkste con clusie uit het rapport is dat 'De laakbare handelingen door het ziekenfonds aan B. toegeschreven door de com missie niet kunnen worden weerlegd'. Voldoende bewijs voor de beschuldigingen dat de orthopeed te vaak en soms onnodig zou opereren en dat hij knoeide met declaratie formulieren kon begin oktober '88 al niet voor de recht bank worden aangevoerd. Maarten Faber heeft meer dan tweeduizend brieven ontvangen van mensen die tevreden zijn over de manier waarop ze door de Vlaardingse orthopeed zijn behandeld. Gesteund door twee actieco mités en zijn advocaat stelt H Boejharat nu alles in het werk om te voorkomen dat het bestuur van het Holy-Zieken huis zijn arbeidscontract be ëindigt. „Op het moment dat dat ge beurt, gaan wij mtet spandoe ken voor het ziekenhuis staan. Dit mag niet gebeuren. Het is één grote poppenkast die hier wordt opgevoerd", meent Maarten Faber van het actie comité. Faber startte al snel nadat Boejharat in opspraak raakte een soort handtekeningenac tie. Zelf is hij oud-patiënt en hij is bijzonder tevreden over de wijze waarop Boejharat hem heeft geholpen. Faber ging er vanuit dat hij niet de enige tevreden patiënt van de veelbesproken orthopeed was, en dat die veronderstelling juist is gebleken, bewijzen de vele brieven die de afgelopen maanden bij hem zijn binnen gekomen. „Bijna tweeëneen- halfduizend brieven hebben we gekregen. Allemaal van mensen die door hem zijn be handeld, en allemaal mensen die heel tevreden zijn met het resultaat". Opmerkelijk Het ontbreken van klachten van ontevreden patiënten is trouwens een opmerkelijk ge geven. In het rapport van het NOV - dat op verzoek van de directie van het ziekenhuis is opgesteld nadat het zieken fonds DSW een al langer lo pend conflict met de arts be sliste door eenzijdig het con tract op te zeggen - staat on der meer dat personeel op de operatiekamer hem verwijten maakt 'betreffende zijn ruwe wijze van opereren waarbij de patiënt onnodig letsel wordt toegebracht'. Ook wordt gesteld dat mede werkers de indruk hebben dat patiënten slecht zijn geïnfor meerd. „En af en toe na een operatie zeer verbaasd zijn dat ze be halve een ingreep in het knie gewricht ook nog een ingrij pende operatie aan het onder been ondergaan hebben die de periode van morbiditeit veel langer maakt." Verder blijkt uit statussen dat bij verschillende aandoenin gen aan het kniegewricht ver schillende. operaties worden verricht. „Door een aantal van de beroepsgenoten wordt deze aandoening helemaal niet ge opereerd en waar een gedeelte van de beroepsgenoten wel vindt dat aan deze afwijking operatief iets gedaan moet worden, blijft dit beperkt tot een eenvoudige ingreep." In het verweerschrift dat Boej harat als reactie op het NOV.- rapport samenstelde, werpt hij tegen dat de gebruikma king van verschillende opera tietechnieken de kans op her stel van de patiënt groter maakt. stelde hij moderne orthopedie te bedrijven. Het hoge aantal operaties verklaarde hij onder meer uit de grootte van zijn praktijk en het feit dat het ziekenfonds hem dwong ope raties gedeeltelijk uit te voe ren door slechts een deel van de ingrepen te vergoeden. Aanleiding De mallemolen rondom Boej harat is in werking gezet door het geschil tussen DSW en de orthopedisch chirurg. Een hoewel de aanleiding er dus niet meer is - DWS maakte in een brief aan de huisartsen bekend dat zij weer gewoon patiënten naar Boejharat kon den doorverwijzen en dat DWS de ingrepen weer ver goedt - lijkt het bijna onmoge lijk om de molen weer wat rustiger te laten draaien. Uit een brief (d.d. 27-2-'89) van de advocaat van de ortho peed aan de advocaat van het ziekenhuis, blijkt dat 'Cliënt ervoor kiest in het Holy-Zie- kenhuis te blijven werken en zich zal verzetten tegen acties om te komen tot een beëindi ging van de toelating, omdat hij meent dat er onvoldoende aanleiding bestaat om tot een opzegging van het toelatings contract te komen". „Onvoldoende is er sprake ge weest van hoor en wederhoor terwijl niet werd ingegaan op het verzoek om dokter Gast- kemper uit Haarlem te raad plegen die immers in het na- Frans Beskers en Ria van Meurs, beetje vader en moeder van scholieren-spelers, (foto: Fons Evers). ROTTERDAM - Poetry Park 1988: Een heer die tussen de mensenmassa loopt heeft nogal wat hekijks omdat onder zijn keurige regenjas zijn blote benen steken. Dan loopt hij op iemand uit het publiek toe en opent met een wijds gebaar zijn jas. Gelach klinkt op, want onder de jas komt een bord tevoor schijn met de tekst 'Stichting voor Toneel kunst'. Even later loopt een ander rond in een doktersjas, zogenaamd een patiënt zoekend. Straattoneel waarbij men zich afvraagt: Is dat nou echt of niet echt? Het is dat onderdeel van het toneelspel, waar re gisseuse Ria van Meurs en Frans Beskers extra plezier in hebben. Sa men zijn ze verantwoor delijk voor het artistieke gedeelte van de 'Stich ting voor Toneelkunst', waar uitsluitend scho lieren in meespelen. door Nelleke de Jong Ria van Meurs heeft nog wel meer voorbeelden van straat toneel, waarbij het spel op de grens van echt ligt. Oók op Poetry Park, liet ze twee meisjes als hoertjes ru- .ziënom een 'klant'. Ze genoor ervan hoe serieus vleiend ze een oudere man aanspraken en zeiden z'n grijze haar zo prachtig te vinden. De spelers waar het over gaat liggen rond de vijftien jaar, met een enkele oudere. Ria van Meurs: 'Wat mij fasci neert is dat zo'n speler het ene moment heel volwassen bezig is als het om het inleven in een situatie gaat en het andere moment merk je ineens: het is toch nog een kind'. Ria is de laatste twee jaar als regisseu se bij de stichting. Oprichter Frans Beskers was voordat hij de Stichting voor Toneelkunst twee jaar geleden startte, al bezig met toneel voor en door jongeren. Vanuit zijn opleiding aan de Acade mie voor Expressie in Woord en Gebaar in Utrecht begon hij met lesgeven in drama aan psychiatrische patiënten. Daar kwam hij na een poosje op terug. Frans Beskers: Toneelspelen is iets met of voor je plezier doen. Deze mensen waren niet vrolijk. En ik ontdekte dat drama als therapie het niet was voor mij. Ik wou zelf spe len'. Frans Beskers houdt vooral van de humorkant van het spelen. Daarin kon hij zich uitleven bij het Speeltoneel, de zondagsochtends voorstel lingen gaf in theater 't Kapel letje. Toen hij voor zichzelf begon met een groepje jongeren bleef hij zich richten op de humor kant. Daarbij zocht hij naar iets gekkers dan wat je als clown kunt uitbeelden. Als malloten op het malloten- festival voelden ze zich echt in hun element. Verdere gekte spreidden ze tentoon op Poe try Park, Teatro Fantastico en onlangs werden ze benaderd om in Nighttown te figureren bij een Engelse performance. 'We moesten gewoon tussen het publiek lopen en zelf be denken wat we deden. Alleen onze kleding was bepaald: zwarte pakken' vertelt Bes kers met zichtbare voldoe ning. Behalve de korte acts binnen en buiten hebben Frans en Ria zich ook gewaagd aan zaal- produkties. 'De Wijze Kater' van Heijermans had succes in Amsterdam en Schiedam en binnenkort is in theater Zuid plein de inmiddels vijfde try- out te zien van een stuk van Dostojweski, 'De Speler'. De regie en bewerking van het stuk zijn in handen van Ria van Meurs. Ze 'deed' de to neelschool in Arnhem en deed ook van zich spreken onder meer door haar bewerking van 'Romeo en Julia', inder tijd weken achtereen opge voerd in de theatertent achter de Doelen, De voorstelling 'De Speler' is 3ok inzet van de deelname aan tiet theaterfestval in mei voor scholieren in Utrecht. Dat wordt voor de derde maal ge houden en volgens de organi satie wordt het een groots fes tival, waar ook voorstellingen voor professionelen gegeven worden. De gelukkigen die uitverkoren worden het festival mee te maken krijgen workshops aangeboden met een profes sionele docent en alle facili teiten. Dc docenten van de scholieren die uitgekozen zijn en dus de leiding hebben ge had bij de opvoeringen krij gen een kadertraining aange boden. Geen wonder dat de spanning ook groot is bij de deelnemende scholieren en hun docenten. Dat is het geval op de Liba- nonschool in Zuid, waar do cent Frans Willen Korsten al een hele reputatie heeft opge bouwd als regisseur maar ook als tekstschrijver. Korsten vormt eerst de groep en gaat dan schrijven. 'Voordat we beginnen weet in nooit wat we gaan spelen', vertelt hij. Het stuk dat ingezet is voor deelname aan het scholieren theaterfestival heeft 'Tijdval'. Met zeven voorstellingen op school, één in Luxor en één in 'De Krakeling' achter de rug gooit het hoge ogen. Toch heeft het deelnemen aan het festival en zeker het spe len zelf niets te maken met die eventuele toneelcarrière voor later. Korsten: Die vorm van kijken vindt ik niet leuk, Toneel op zich zegt niets. Voor mij is er geen verschil tussen toneel spelen of andere vaardigheid als het erom gaat wat het voor een persoonlijke ontwikkeling waard is'. Op de vraag hoe het komt dat er bij jongeren zowel animo voor toneelspelen is heeft Korsten de verklaring dat het 'in de markt is'. 'Je kunt daar hele mooie bloemetjes omheen bedenken, maar het is gewoon een Veronica-jongheren-tijd', stelt hij nuchter vast. Je kunt er eigenlijk net zoveel positie ve dingen als negatieve van zeggen'. Zelf professional worden is zijn opzet niet. Ria wil de bewering van Frans dat ze een beetje vader en moeder van de groep zijn een beetje afzwakken maar ze is het wel met Frans eens dat ze een bepaalde zorg voor hun spelers hebben. Dat uit zich bijvoorbeeld als ze ergens moeten spelen. Bei den vinden ze dat alles dan klaar moet staan, want het huiswerk moet er in geen ge val onder lijden'. En daarin zal Frans Willen Korsten het in elk geval met hen eens zijn. SCHIEDAM— Het muziek café Podium aan de Lange Haven doet het komend week end de naam weer eer aan. Het oude pand vormt letterlijk een podium voor enkele bands die zullen optreden. Het pro gramma begint vanavond met een jamsessie van bekende en minder bekende Schiedamse muzikanten. Vrijdag is er een optreden van de vrouwenband Heavy Ema- nuelle uit Rotterdam. De band speelt een combinatie van funk en soul met rockinvloe- den. De acht vrouwen spelen uitsluitend eigen composities. Na een jaar van voorbereiding maakt de band sinds vorig jaar optredens. De live-act van Heavy Emanuelle slaat zo aan dat er voor de AVRO-tele- visie opnamen zijn gemaakt die binnenkort zullen worden uitgezonden. Zaterdag is er een optreden van de eveneens uit'Rotter dam afkomstige formatie La Ligne. Deze band brengt syn thesizerpop. De optredens op donderdag en vrijdag begin nen om 22.30 uur. De toegang bedraagt vijf gulden. Oude tijden herleven zondag in Podium als een muziekfilm met de Doors wordt gedraaid. De toegang voor deze verto ning en de Jamsessie op don derdag is gratis. Concerten Stedelijk SCHIEDAM Jan Sterren burg is zaterdag 18 maart te gast op het maandelijkse or gelconcert in de aula van het Stedelijk Museum. De oud- Schiedammer speelt een grote verscheidenheid aan orgel werken van de 17e eeuw tot heden. De toegang is vrij. Het concert begint om 15.00 uur. De voorstelling van De Stich ting voor Toneelkunst 'De Speler' van Dostojewski wordt gespeeld door jongeren van 14 tot ongeveer 20 jaar uit onder meer Rotterdam, Schie- dam en Vlaardingen. De vijfde try-out vindt plaats in de Ar- lecchinozaal in het Theater Zuidplein op maandag 20 maart. Het stuk richt zich in de bewerking van Ria van Meurs op dezelfde leeftijds groep als die van de spelers. De avond is in principe be doeld voor genodigden, maar geinteresseerden kunnen con tact opnemen met de organi satie van de stichting, via tele foonnummer 476 63 89. ANDDuizenden CJ WESTLAND Duizenden produkten van Westlandse bodem maken elk jaar West- land 19Nu tot de grootste bloemen- en groentententoon- stelling ter wereld. Een opper vlakte van twaalfduizend vierkante meter staat in het weekeinde van 17, 18 en 19 maart ter beschikking van de tentoonstelling in Bloemen veiling Westland te Naald wijk. Voor velen betekent Westland 19Nu het startschot voor de lente. De traditionele tentoon stelling in het derde weekein de van de lentemaand trekt jaarlijks vijftigduizend bezoe kers. Dit jaar zijn de miljoe nen stuks bloemen, groenten en fruit gegroepeerd rond het thema 'Communicatie'. On derlinge kennisoverdracht is nog steeds een van de belang rijkste pijlers van de tuin bouw. Tuinders wisselen ken nis uit door eikaars bedrijven te bezoeken: de tuinbouw loopt vaak voorop met nieuwe technologieën. Het centrale thema is toege- spits op dit heden en op de toekomst. Computergestuur de bedrijven zijn nu al geen uitzondering meer. In de toe komst kunnen zij via de com puter ook met elkaar in ver binding staan om bedrijfsge gevens uit te wisselen. Com municatie gebeurt natuurlijk ook op andere plaatsen in de tuinbouw. Te denken valt aan het televeilen, waarbij de klokken van verschillende veilingen aan elkaar zijn o koppeld: kopers kunnen vanaf één plek op meer vestigingen kopen. 'Communicatie' komt op ver scheidene plaatsen in de ten toonstelling terug. De twintig wagens van het binnencorso zijn rond het thema opge bouwd. De wagens rijden als een treintje door de tentoon stelling: soms verdwijnen ze achter een bergwand om even later verrassend weer te voor schijn te komen. Enkele speci fieke corsowagens worden verlevendigd door figuranten, die het thema uitbeelden. De PTT verzorgt als grootste communicator van Nederland op gezette tijden een laser show. Een andere attractie zijn de kookdemonstraties door Ria van Eijndhoven van Avro's Servicesalon. Na af loop van haar show kunnen de bezoekers proeven van het re sultaat, dat met Westlandse groenten is bereikt. Voor ieder is er een receptenboekje om het thuis te proberen. Veilingklok In een van de mijnzalen van de Bloemenveiling kunnen be zoekers meedoen met het ko pen van groenten of bloemen voor de veilingklok en ervaren hoe spannend het is om de klok op tijd te stoppen. Voor de kinderen is er opvang in een speelhoek en behalve dat een kinderboerderij met kip pen, konijnen, kalkoenen geitjes. De kleintjes kunnen een ritje maken in een bokkewagen. Basisscholen in en om het Westland hebben meegedaan aan de jaarlijkse wedstrijd van Westland 19Nu. Dit jaar moesten de deelnemers een Tuinbouwkrant maken. De werkstukken zijn natuurlijk te bezichtigen. Tot de podiumactiviteiten be horen optredens van de Mad- dies Act Dancers op alle drie openingsdagen, van de Street- band Gjhoffers, Honsels Har monie, Het Orkest Dazzlin en Het Wapen van Maassluis, i maar enkele namen te noe men. Voor minder valide be zoekers zijn voldoende rol stoelen aanwezig. De officiële opening van Westland 19Nu is op vrijdag 17 maart. Om 20.00 uur gaan de deuren voor het publiek open. Op zaterdag 18 maart is de tentoonstelling van 9.00 tot 23.00 uur. Op zondag 19 maart zijn de openingstijden van 9.00 tot 17.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt f 7,50, f 4,- voor houders van een 65plus-kaart en f 2,50 voor kinderen tot en met tien jaar. Honden worden niet toegela ten in de Bloemenveiling aan de Naaldwijkse Dijkweg. ln Westland 19Nu draait het in de eerste plaats om schitterend vormgegeven arrangementen van het mooie, geurige en lekkere van westlandse bodem. Het geschil tusseri het Holy-Ziekenhuis en orthopeed Boejharat (inzet: archieffoto Boejharat) sleept zich voort. jaar van '88 heeft kunnen vaststellen dat cliënt als arts zijn vak goed verstaat. Tegen het uiteindelijke rapport van de Commissie Van der Linden heeft mijn cliënt ernstige be denkingen, ook al blijft er in feite weinig over wat hem kan worden verweten; hij heeft zelf in een uitvoerig schrijven commentaar op het rapport geleverd. Kennelijk wordt dit terzijde gelegd", valt in die zelfde brief te lezen. Werkdruk Door de hele zaak is wel vast komen te staan dat de om standigheden waarin Boejha rat moest werken, allerminst ideaal zijn geweest de afgelo pen jaren. Het NOV-rapport haalt onte vreden medewerkers aan die klagen over zijn chaotische aanpak van een operatie en de beledigende en seksistische taal die hij gebruikt. Maar ook: 'Aan de andere kant wor den door de medewerkers af en toe beledigende opmerkin gen gemaakt over zijn huids kleur en zijn afkomst uit Suri name'. Gevoegd bij de vele overuren die het personeel van de operatiekamer moet maken en het feit dat de afde ling algemene chirurgie pa tiënten met orthopedische problemen naar chirurgen buiten het ziekenhuis ver wijst, maakt duidelijk dat de arbeidsverhoudingen in het ziekenhuis al enige jaren ver stoord zijn. En ook dat wordt in het NOV-rapport gesigna leerd. Het is overigens niet voor het eerst dat het Holy-Ziekenhuis in de publiciteit komt door het optreden van een aan het zie kenhuis verbonden arts. In '86 raakte dokter Velhuijzen van Zanten in opspraak toen hij als algemeen chirurg orthope dische operaties uit ging voe ren. De Inspecteur van de Volksgezondheid kreeg hier over klachten binnen, waarna de arts werd geschorst en hij het ziekenhuis verliet. Sinds die tijd verwijzen de algemeen chirurgen hun patiënten met orthopedische problemen naar specialisten buiten het Holy-Ziekenhuis.

De Havenloods | 1989 | | pagina 7