Hema kanshebber voor locatie Passagetheater DE HAVENLOODS Illuster trio improviseert Een vleugje lente in de krant Jong en oud enthousiast over spel van Intermezzo Inbrekers actief Startersmiddag al volgeboekt Succesvolle verkoop beeldjes Jan en Kaat Plannen grote wekken vertrouwen Vrouwen en geloof Spelletjes in paasvakantie EDITIE 9, DINSDAG 21 MAART 1989, 38e JAARGANG, Nr. 12 Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. DE HAVENLOODS HET ZUIDEN 27maart'89 aanvang 11.00 uur THE DEEP RIVER QUARTET Kaarten a 11.- (zolang de voorraad strekt) op onze kantoren en bij de vestigingen van de Verenigde Spaarbank. 0 Het trio Pro Kontra Vers treedt donderdag (gratis) op Passagetheater (foto: Henry van KleefJ) 0 Het vertrek van het theater uit de Passage geeft nieuwe mogelijkheden om dit deel bij de zogenaamde 'grote SCHIEDAM Het inbre kersgilde is het afgelopen weekeinde weer actief ge weest in Schiedam. Uit een woning aan de Stadhouders laan werden een cassettere corder en een boormachine ontvreemd. Ook verdween er een geldbedrag. De dieven wisten binnen te komen door een ruit in de tuindeur in te slaan. De schade bedraagt 200 gulden. Inbrekers brachten ook een ongewenst bezoek aan een woning in de Gordonstraat. De bewoner mist een videore corder, sieraden, een decou- peerzaag en een bedrag van 2000 gulden. De dieven maak ten gebruik van een valse sleutel. Uit een woning in de Fabristraat verdwenen een computer, een racefiets en een zendbak. Dankzij de oplettendheid van een voorbijganger kon zon dagmiddag een fietsendief worden aangehouden. Een ge tuige zag omstreeks 14.30 uur hoe een 21-jarige Schiedam mer een damesfiets ontvreem de voor het station. De ge waarschuwde politie kon de dief in de omgeving van het station aanhouden. De dader werd in de loop van de avond met een proces verbaal op zak weer weggestuurd. Twee Rotterdammers zijn za terdagavond het slachtoffer geworden van een straatioof. Op het Broersveld werden de twee gevolgd door een vijftal jongeren. Nadat een van hen een mes in zijn zij werd ge drukt moest er een bedrag worden afgegeven. Het vermoeden bestaat bij de politie dat de daders meer straatroven op hun kerfstof hebben. De overvallers zijn circa 17 jaar oud. Een van hen draagt een grote gouden oor bel. Een ander heeft telkens een baseball-pet op. SCHIEDAM De oriëntatie bijeenkomst voor startende ondernemers in Schiedam is geheel volgeboekt. De Kamer van Koophandel verwelkomt de35 deelnemers donderdag a.s. in het pand van Joh. de Kuyper Zn. B.V. aan de Buitenhavenweg 98. In verschillende steden orga niseert de Kamer dergelijke 'startersmiddagen' in samen werking met het Regionaal In stituut Midden- en Kleinbe drijf en de Nederlandse Orde van Accountants-Administra tieconsulenten. In Schiedam was de bijeenkomst al snel volgeboekt. Tijdens de startersmiddag zullen verschillende deskun digen ingaan op de vestigings wetten en -vergunningen, on dernemingsvormen, het ma ken van een goed onderne mingsplan en de financiering daarvan. Ook is er gelegen heid vragen te stellen. Tevens krijgen de deelnemers don derdag een set documentatie materiaal. De Kamer van Koophandel organiseert nog startersmid dagen in Hellevoetsluis en Ca- pelle a.d. IJssel. VLAARDINGEN Van een echte winter was ditmaal nauwelijks sprake. De pekel bleef onbenut in de wagens van gemeentewerken zitten en het enige ijs waarvan we geproefd hebben was dat van de ijssalon. De natuur heeft zich daarom op het voorjaar voorbereid. Menige bloem is al ontloken en ook het eerste kievitsei werd enkele weken vroeger dan normaal gevonden. Maar sinds maandag twee minuten voor half vijf 's middags kunnen we dan werkelijk over Het Voorjaar spreken. De fotograaf ging op zoek naar een vleugje lente en kwam uit bij de kinderboerderij waar de lammeren alweer ronddartelen. Onze lezers kunnen alvast een voor proefje op de lente nemen met de kleurrijke Voorjaarsbijlage die u deze week bij deze krant zal aantreffen. Spanning in Rijnmond gelede ren eiste tol. ^Martinit blijft in degradatiegevaar Schiedamse ste denband met So- moto? ^Programma Paar denmarkt. 'Woonwagenbe woners, waar heen?' 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week omloop' te betrekken. geïnformeerd wordt naar de plannen met betrekking tot het centrum. De gemeente be weegt zich daarbij op drie ter reinen. Eerst worden de grootwinkelbedrijven gepolst, om vervolgens te bekijken of projectontwikkelaars geïnte resseerd zijn om hier te inves teren. Daarnaast wordt de ge meente benaderd door ver schillende middenstanders. Of de optimistische kijk van ambtenaar Griffioen terecht is, zal nog vóór de zomer moe ten blijken. Dan verwacht hij namelijk 'volstrekte duide lijkheid'. Weliswaar zal het vijf zes jaar verder zijn eer- het Stadserf en de grote om-i loop gerealiseerd zijn, maar op het moment dat het theater uit de Passage verdwijnt moet deze opengevallen plek direct worden ingevuld, zo meent Griffioen. j ,:v SCHIEDAM De Histori sche Vereniging Schiedam heeft in 1988 diverse malen de aandacht op zich gevestigd. Een zustervereniging werd door de binnenstad rondge leid, een restauratieschildje uitgereikt en een zilveren mi niatuurbeeldje van Jan en Kaat uitgegeven. Daarnaast werd met succes bezwaar aan getekend tegen het afvoeren van het pand Schie 84 van de Monumentenlijst en is een nieuwe werkgroep in het le ven geroepen die informatie verzamelt voor een heuse 'Schiedam Encyclopedie'. Te vens zag de vereniging het SCHIEDAM Het theaterge zelschap De Zwarte Hand treedt woensdag 22 maart op in het Passage Theater. De voorstelling 'Ridder Unken- stein' handelt over ruziënde artiesten die met moeite hun hoofd boven water kunnen houden. Het komische optreden is voor kinderen van acht tot veertien jaar. De toegang bedraagt f 3.75 en de voorstelling be gint om 14.00 uur. aantal leden in '88 met zestien personen toenemen. Deze gegevens staan vermeld in het Jaarverslag dat de His torische Vereniging onlangs presenteerde. Geconcludeerd wordt dat de historische be langstelling voor Schiedam nog steeds toeneemt. En hoewel nog geen jaar gele den een werkgroep Kroniek werd opgericht, heeft de vere niging alweer een nieuw initi atief in petto. In navolging van een Leidse werkgroep leeft het idee om in Schiedam ook een Vereniging van Vrien den van het Gemeentearchief op te richten. Dit gezelschap zou overigens geheel los van de Historische Vereniging moeten functioneren. Belang stellenden kunnen contact op nemen met A. J. van der Tang (tel. 473.24.15 's avonds). Voorts is het bestuur van plan een uitgave te realiseren over Schiedam tijdens de Tweede Wereldoorlog. Er worden nog vrijwilligers gezocht die on derzoek willen verrichten, in terviews afnemen en andere werkzaamheden willen ple gen. Informatie via tel. 426.67.27. Kalender De reeks activiteten is daar mee nog niet beëindigd. Het ligt ook in de bedoeling om streeks juni een historische verjaardagskalender uit te brengen met afbeeldingen 'die een afspiegeling van het verle den van onze stad' zullen zijn. Wanneer deze kalender net zo gretig aftrek zal vinden als de miniatuur Jan en Kaat, zal de balans van de vereniging er eind dit jaar gunstig uitzien. Uit de jaarrekening is op te maken dat de post verkopen aanzienlijk hoger is uitgeval len dan was begroot. Er was een bedrag van f 1800,- be groot, terwijl de verkoop van met name de zilveren minia turen uiteindelijk op ruim ze venduizend gulden zou uitko men. SCHIEDAM Een merk waardig trio zal donderdag a.s. een koffer met theatrale effecten opentrekken om het publiek in de Roo Roosenzaal van het Passagetheater te ver maken. Bram Uil, Peter Frings en Rens Groenendijk zullen vanaf 21.30 uur al im proviserend poëzie en muziek ten gehore brengen en soms een mengeling hiervan. Onder de naam 'Pro Kontra Vers' presenteren de heren zich op het podium. Zoals de naam doet vermoeden zal het drietal soms vóór en net zo vaak tegen een vers zijn. Bram Uil heeft bekende liedjes uit de vijftiger en zestiger jaren vertaald en bewerkt tot num mers zoals 'Deze schoenen zijn gemaakt voor de wandel', 'Ben je eenzaam vannacht?' en 'Moeders kleine hulp'. Behalve de pogingen van Uil als zanger zal Peter Frings zich als gitarist onderscheiden en tevens de partijen voor re kening nemen waarmee de frontzanger worstelt, terwijl Rens Groenendijk de tenor sax, dwarsfluit of digital horn zal bespelen. Tenslotte is het vermeldens waardig dat het optreden van dit illustere drietal geheel gratis is. Meer serieuze vertolkingen worden vrijdag a.s. gebracht door Pim Jacobs en Louis van Dijk die vanaf 20.15 uur in de grote zaal van het Passagethe ater optreden. Beide pianisten zullen o.a. po pulaire stukken van bekende componisten zoals Fats Wal- 0 Oud-wees dhr. Suttorp kreeg in september vorig jaar het eerste zilveren miniatuurtje van Jan en Kaat uitgereikt archieffotoDe Historische Vereniging zag de jaarrekening door de succesvolle verkoop van het beeldje met maar liefst zesduizend gulden stijgen. SCHIEDAM De ge meentelijke plannen om de zogenaamde grote omloop te versterken, wekken blijkbaar vertrouwen. De ontwikkelingen met be trekking tot dit winkelge bied Lange Kerkstraat, Broersvest en Hoogstraat worden nauwlettend in het oog gehouden. De dienst stadsontwikkeling maakt gewag van 'een hele rij Schiedamse ondernemers' die deel willen gaan uitma ken van de vernieuwde binnenstad. „Heel lang is het zo geweest dat er on duidelijkheid heerste over wat de goede plekken wa ren in Schiedam om te in vesteren. Nu duidelijk is dat de gemeente het gehele winkelcircuit wil verster ken, worden we het laatste jaar heel intensief bena derd. Het betekent dat er een stukje vertrouwen is ontstaan." Het hoofd stadsontwikkeling, L.J. Griffioen, meent dat de overeenstemming over het ABC-complex debet is aan dit vertrouwen. Dat dit waren huis aan de Lange Kerkstraat op de lange baan zou zijn ge schoven, ontkent hij ten stel ligste. Griffioen: „Het zwakke deel in die grote omloop is de Lange Kerkstraat, dat deel functioneert niet. Wanneer hier een ABC-vestiging komt, is de ring gesloten en zullen ook de middenstanders in het noordelijk deel van de omloop er baat bij hebben. Passage De locatie Passage en omstre ken is daarbij één van de inte ressante plekken. Het Passa getheater maakt immers deel uit van de toekomstige bebou wing op het Stadserf, waar behalve een nieuw theater ook een bibliotheek, archief en raadszaal annex ruimte voor ambtenaren moet verrijzen. In de wandelgangen van het Stadskantoor wordt de locatie Passage ovcrigens.in één adem genoemd met de Hema. Met de directie van dit winkelbedrijf is de gemeente in onderhande ling over een nieuwe bestem ming in Schiedam. De Hema zit immers al jaren in een noodvestiging en bovendien valt dit plein binnen de pla nontwikkeling voor het Stad serf. Volgens de heer Griffioen zijn de gesprekken met de Hema- directie in eerste instantie ge richt op de locatie Imelda, het braakliggend terrein waar het Schippersinternaat gestaan heeft. „Weliswaar heeft wet houder Zijdeveld op de vraag waar de Hema nu zou komen op een plattegrond dit gehele gebied aangewezen. In de praktijk kunnen de onderhan delingen er inderdaad toe lei den dat een locatie in de buurt van de Hoogstraat wordt ge vonden. En als het theater dicht gaat is dat een extra re den waarom de winkelpassage niet goed kan functioneren. We moeten dus nagaan hoe we nieuwe impulsen aan de Pas sage kunnen geven. Maar we vinden het ook een te belang rijke taak dat de Hoogstraat wordt versterkt. En de vesti ging van de Hema op de loca tie Imelda kan een gunstige invloed betekenen." Oriënteren Verdere vragen doet de amb tenaar af met „we zijn ons gewoon aan het oriënteren". Wel benadrukt hij dat er van diverse kanten met interesse SCHIEDAM Het geloof kan voor veel vrouwen vragen op werpen. Tijdens de cursus 'Vrouw, geloof, maatschappij' zullen tal van vragen aan de orde komen. De bijeenkom sten worden gehouden in vrouwenontmoetingscentrum Barrika, Lange Kerkstraat 62. De cursus bestaat uit een serie van zes bijeenkomsten waar van de eerste op 13 april ge pland staat. De bedoeling is samen bezig te zijn met vra gen rondom het geloof. Behal ve een aantal vaste program ma-onderdelen is er veel ruimte voor eigen inbreng. De kosten van de cursus be dragen twintig gulden. Voor inlichtingen en aanmeldingen tel. 4732035. SCHIEDAM De jeugd in oost behoeft zich tijdens de paasvakantie niet te vervelen. Zo worden o.a. in het 'Klup- huis Oost' aan de Galileïstraat 86 diverse activiteiten voor kinderen van 4 tot en met 10 jaar georganiseerd. Op dinsdag 28 maart geeft poppentheater Globbedorus een voorstelling. Aanvang is 13.30 uur en toegang kost f 1,50. Het thema zal woensdag en donderdag 'De heksentuin' zijn. Onder deze noemer kan de jeugd op 29 maart panne koeken bakken en monsters maken in de handarbeidruim- te. Vervolgens staat er voor donderdag een speurtocht op het programma waarbij de kinderen zich kunnen schmin ken, muziekmaken, tover spreuken kunnen verzinnen en spelen in de sportzaal. Zowel woensdag als donder dag is het Kluphuis tussen 13.30 en 15 uur geopend. Toe gang is één gulden. Eventuele informatie via tel. 4735435. Ier, Duke Ellington en Michel Legrand spelen. Hun samen werking is de afgelopen jaren vrij hecht geworden maar heeft nog steeds niet aan ent housiasme en creativiteit in geboet. Kaarten zijn verkrijgbaar vanaf zestien gulden. Tenslotte vermeldt het pro gramma van het theater op Toneelvereniging Intermezzo voerde met verve de klucht 'Hotel de Meerpaal' op. SCHIEDAM - Toneelvereni ging Intermezzo trad zater dagavond op voor een prak tisch volle zaal, waarin zich opvallend veel jongeren be vonden. Voorzitter Yvonne Winter meent dat het publiek bij de voorstellingen van 'In termezzo' altijd vrij geva rieerd is. 'Maar behalve onze trouwe club, de bejaarden van het Blauwe Huis, was er in derdaad ontzettend veel jeugd aanwezig.' Oud of jong, het publiek rea geerde enthousiast op de klucht zoals de toneelvereni ging die op de planken bracht. 'Wij vonden het zelf een leuk stuk, dat speelt dan ook lek ker gemakkelijk,' vertelt Yvonne Winter. 'Over het Algemeen spelen wij blijspelen of kluchten. Het publiek vraagt gewoon om een avondje lachen; er gebeuren al zoveel ellendige dingen. Wij bieden de mensen van acht tot twee uur 's nachts een avondje uit voor zeven gulden, waar krijg je dat nog?' vraagt zij uitdagend. Na de opvoering van het stuk 'Hotel de Meerpaal' werd het sein gegeven voor het 'bal na'. De band 'Starvation' uit Dor drecht zorgde hierbij voor het muzikale gedeelte van de avond. Tot in de late uurtjes werd gedanst in scholenge meenschap Spieringshoek, dat maandagmorgen weer ge woon onderdak moest bieden aan schoolgangers. zaterdag 25 maart toneelspel. Vijf eenakters van de bekende schrijver Alan Ayckbourn worden op het toneel tot leven gebracht door het Apollo To neel. Het stuk 'Verwarringei.be gint om 20 uur. Toegangsprijs is tien gulden, terwijl houders van pas 65 of CJP een rijks daalder korting krijgen.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1