'Publiek leert zichzelf beter kennen' Vaderlandse amusementstop op de bres voor zieke kinderen Hartstocht en passie in authentieke balkanmuziek Directe humor van Berini's in 'Naadje van de Kous' Drie premières bij Jeugdtheaterfestival 4 voor oncologische vakantiekampen m ROTTERDAM De warme stem van Therèse Steinmetz en het hartstochtelijke ge luid van de balkanmuziek van Andrei Serban en zijn orkest klinken op zondag 2 april al vroeg door de grote zaal van De Doelen. Het Zondagochtendconcert met Therèse en Andrei be looft een waar Roemeens feest te worden. En dat niet het minst door een werve lend optreden van de folklo ristische dansgroep 'Gaida'. Therèse Steinmetz is een zeer veelzijdige artieste, die zich in Andrei Serban een zeer professionele begeleider weet. Serban, zelf leraar aan het Maastrichts Conservatori um voor het hoofdvak viool, bleef altijd trouw aan zijn grote liefde, de Roemeense volksmuziek. Hij richtte een eigen orkest op. Het specifie ke gevoel dat de Roemenen in hun muziek leggen, vond Serban ook bij Nederlandse musici als cymbaalspelers Don Biesbroek, bassist Jan Prent en accordeonist Theo van Tol. Panfluitist Nicolae Pirvu kwam speciaal voor Andrei Serban naar Nederland en voegde zich bij het ensemble. De grote kracht van het en semble is het streven naar authenticiteit. Dat geldt niet alleen voor Serban, maar ook voor Therèse Steinmetz en de dansgroep Gaida. Zij brengen de Roemeense volkscultuur tot leven op het Rotterdamse podium, een cultuur vol hartstocht en emotie. Kaarten voor de Zonda gochtendconcerten, die steeds om 11.00 uur begin nen, kosten f12,50. In de voorverkoop bij de kantoren van de verenigse Spaarbank en De Havenloods/Het Zui den kosten de kaarten slechts f 11,-. Schriftelijk bestellen kan tot vijf dagen voor het concert bij Wegener Promotie, Post bus 1980, 3000 BZ Rotter dam, onder vermelding van naam, adres, telefoonnum mer, gewenst aantal kaarten en de datum van de voorstel ling. Voor de betaling moet een girobetaalkaart of be taalcheque ingesloten wor den. De kaarten worden dan thuisgestuurd. HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 23 MAART 1 ROTTERDAM— Zij: „Ik wilde na het enorme succes van het vorige programma wel eens meer, hogerop eigenlijk. In grotere zalen, een echt programma, dat soort dingen." Hij: „Voor mij hoefde dat niet zo nodig, ik heb een heel ander jritme dan zij. Eigenlijk ben ik meer een blok aan haar been. Ik bouw liever mijn eigen wereld in mijn schuurtje." Zij: „Ik ging natuurlijk toch door hè, dan maar alleen. Maar toen kreeg ik te maken met opdrin gerige managers, dat ging niet zo goed." Hij: „Niet zo goed? Ze ging gewoon op haar bek. Maar gelukkig is het allemaal toch goed afgelopen." Zij: „We gaan niet alles van te voren verklappen, hè Har, als ze het naadje van de kous willen we ten, moeten ze maar ko men kijken." In het Naadje van de Kous, het nieuwe programma van de Berini's, vertellen Annie en Harrie (al 22 jaar samen) over hun succes en him sores, over de solotoer van Annie, het verdriet van Harrie en over hoe het toch nog goed kwam met Nederlands populairste rock 'n roll-paar. Het Naadje, van de Kous is het eerste avondvullende programma van het Rotterdamse duo, zij op contrabas en hij op ukelele. „Tweemaal 55 minuten," zegt Annie, „Maar met applaus langer." Sinds Annie ('dankuwèèèl') Geldrop op het laatste mo ment de benen nam op haar bruiloft en wegliep met Harrie („Hij stond daar zo te kijken tussen al die mensen") zijn de Berini's onafscheidelijk. Maar: „Je kan ook gehecht ra ken aan zweetvoeten," zegt Annie cynisch. Harrie kijkt onverstoorbaar naar buiten. Hij zit de liefdevolle scheld partijen van Annie geduldig Niet dat Harrie altijd zo over zich heen laat lopen. Ook hij staat weieens op zijn strepen, en Annie heeft zo haar tedere kant. „Ach, ik schreeuw altijd zo, omdat ik iets wil bereiken, maar Har weet me gelukkig net op het goeie moment te stoppen," zegt Annie. „We kunnen gewoon niet zonder elkaar. De Berini's teren in hun nieu we show bewust niet op hun oude succesnummers. Samen met hun regisseur Pieter van Empelen en hun technicus Pe ter Heiden maakten ze een heel nieuw programma, met een paar oude liedjes in een nieuw jasje, een stukje voor geschiedenis, maar vooral veel nieuwe liedjes en dialogen. Het is voor het eerst dat de Berini's met een omvangrijke technische installatie naar de theaters komen. Het 'caféthe- Harrie op het podium zomaar zichzelf durven te zijn." Knoflook Kousen met naad, de vetkuif, de petticoat, de schoenen met punt („maar wel met zo'n klein recht neusje"), kortom, jeugdsentiment, gecombi neerd met de herkenbare situ aties en de directe ongecom pliceerde humor, dat is de for mule van de Berini's, een for mule waarmee ze gegaran deerd de mensen weten te raken. „Iedereen vindt er wel wat in," weet Harrie, „De een herkent er zichzelf in, de an der zijn buurman. We praten over dingen die iedereen wel eens meemaakt." „Toen Annie bij me weg was, ging ik 's avonds nog wel eens een broodje shoarma halen. Ja, niemand die last had van de knoflook hè. Zo'n broodje in zo'n mandje, en dan dat gedoe met die knoflooksaus en dat servetje. Na een tijdje zie je met je dronken kop het ver schil niet meer tussen de saus en het servetje. Dat soort din gen. Heel triestig eigenlijk," zegt Harrie dof. Schuifdeuren Met niets ontziende energie heeft Annie hem weer uit die depressie gehaald. „We heb ben heel veel veldwerk ge daan, veel naar muziek uit de jaren vijftig geluisterd, veel gepraat met andere ouwe roc kers," zegt ze, „Een heel pro gramma maken was nieuw voor ons. We zijn letterlijk tussen de schuifdeuren begon nen, en het vorige programma is ontstaan öp het podium, door dingen uit te proberen, door toevalligheden, door in te gaan op reacties uit het pu bliek. Nu moesten we het heel anders aanpakken." De teksten zijn allemaal van Annie en Harrie zelf, de situa ties op het toneel zijn uit het leven van alledag gegrepen. De muziek ook: „We hebben originele rhythm bluesnum mers uit de fifties vertaald op de manier waarop ze dat in die tijd ook deden. Zoals de Forio's, heel letterlijk en kneuterig. Holland op z'n smalst en dat in de jaren vijf tig." 'Bedankt' Hoewel Harrie zijn cakewalk achterwege laat, en Annie niet meer bovenop haar bas klimt, („Je moet geen ouwe truuks blijven herhalen") blijft het publiek enthousiast. „We zeg gen gewoon op z'n Rotterdams wat we denken. Doe maar ge woon. Dat gaat vaak hard en direct. De mensen komen bij de try-outs na afloop naar ons toe om te zeggen: 'Bedankt voor het lachen'. Dan lachen ze dus eigenlijk om zichzelf. We zeggen wel eens: in deze nieuwe show kunnen de oude fans Annie en Harrie beter le ren kennen, maar de nieuwe fans kunnen er zichzelf einde lijk eens beter leren kennen. Maria Neele Het Naadje van de Kous, het nieuwe programma van De Berini's, gaat op 11, 12 en 13 met in première in de Arlec- chinozaal van Theater Zuid plein- Vóór die tijd is het po pulaire Rotterdamse duo op verschillende plaatsen te zien met try-outs. In sociëteit L'Esprit aan de Wendeldijk 25 in IJsselmonde zijn de Berini's op 25 maart te gast vanaf 21.30 uur. De voor stelling is gratis, maar: 'vol is vol', zeggen ze bij L'Esprit. In Hoek van Holland tonen de Berini's Het Naadje van de Kous op 7 april in Wijkge- bouw De Hoekstee. Op 17 april tenslotte is het programma in SOS Limelight in Ridderkerk, aan de Talma- straat 2b. De voorstelling be gint er om 21.00 uur, de en treeprijs is 7,50. Eén op de 10.000 kinderen krijgt vóór zijn of haar zes tiende jaar een vorm vah kan ker. Dit betekent dat in ons land per jaar 400 kinderen en him ouders worden gecon fronteerd met deze ingrijpen de ziekte. Ongeveer zestig procent ge neest van de aandoening. Een groot deel van deze kinderen wordt behandeld door één van de vier kinderoncologische centra, gevestigd in Amster dam, Nijmegen, Groningen en Rotterdam. Veelal vraagt het genezingsproces frote offers. De kinderen vechten met een enorme wilskracht tegen hun ziekte. Maar ook de ouders moeten jarenlang in onzeker heid over hun kinderen leven. Om de kinderen zowel men taal als lichamelijk nieuwe energie te geven zijn de kinde roncologische kampen opge zet. Willem Seton, een van de or ganisatoren: „We hebben een programma samengesteld dat het publiek zeer zal aanspre ken. Lee Towers die na de pauze is ingedeeld, blijft hoog scoren. Ook René Froger is ongelofelijk populair. Zijn nieuwste hit 'Alles kan een mens gelukkig maken' staat hoog op de hitparade. Dit nummer zal hij vanzelfspre kend tijdens 'Charity Night' Rotterdam ten gehore bren gen. Na afloop van de gala voorstelling is er een VIP-par- ty waar eveneens artiesten zullen optreden". Van de 600 VIP-kaarten zijn nog een klein aantal te koop. Ze kosten f 125,- inclusief de 'Charity Night'. Wie niet naar de party wil betaalt f 50,- of f 75,-. VIP-kaarten zijn telefo nisch te reserveren via tel. 010-4562481. De andere toe gangsbewijzen zijn uitslui tend verkrijgbaar aan de kas sa van De Doelen, tel. 010- 4132490. Paul Lange O Annie van de Berini's over haar Har: „We zijn onafscheidelijk, maar je kan ook gehecht raken aan zweetvoeten." ater' (een benaming van eigen vinding die de lading precies dekt) wordt er echter niet in gewikkelder op. „Zelfs als alle elektriciteit uit valt, geluid, licht, alles, kan de voorstelling nog gewoon door gaan. Als hoorspel is het pro gramma ook leuk", weet An nie zeker. „Maar door de tech niek krijgen we wel meer mo gelijkheden op het podium." Technicus Peter Heiden heeft een bescheiden rolletje in de voorstelling. „Het mooie van de Berini's is, dat ze geen ster ren zijn. Ze zijn heel gewone mensen die zonder glamour iets brengen dat misschien niet eens zo perfect gaat. Laatst heb ik iemand letter lijk horen zeggen dat hij er jaloers op was dat Annie en ROTTERDAM— De bij zondere dansproduktie '1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, ik wil jou...' van de Rotterdamse Jeugd- theaterschool opent acht dagen lang het programma van de Jeugdtheaterfesti val week, van 26 maart tot en met 2 april in Jeugdthe ater Hofplein. Elke dag om 13.00 uur treden de dansers van Irene Nugteren aan met hun dans over ver liefdheid. Daarna is er om 14.00 uur steeds een andere voorstelling: toneel, mime, dans of muziek. Na het hoofdprogramma is er meestal ook nog wat te bele ven. De Jeugdtheaterschool geeft op verschillende dagen demonstraties, er wordt een nieuwe tentoonstelling met kinderkunst geopend, er is een keer een premièrefeest en op de laatste dag van de Jeugd- theaterfestivalweek is er een literair kindercafé met Pual Biegel. Drie premières staan er op het programma van het Jeugdthe aterfestival: twee buitenland se produkties en een nieuwe voorstelling van de Rotter damse Mimegroep Oceaan. In kort bestek de voorstellin gen: op zondag 26 maart komt Theater Taptoe uit Gent in België met de Avonturen van Nero en Co. Theater Taptoe bestaat uit zes spelers die enorme poppen bespelen. Hoofdpersoon is stripheld Nero, een figuur in de traditie van de 'klare lijn' van de Bel gische striptekenschool. Op maandag is er een premiè re, 'De Aap van Chao Cheng heeft spijt', van Teatro del Sole, een Italiaanse groep die na de voorstelling in het Jeu gdtheaterfestival gaat toeren door Nederland. 'De Aap' is een maskerspel op basis van een Chinese legende. De Ita liaanse groep wordt be schouwd als een van de be langrijkste groepen van Euro pa. De spelers gebruiken wei nig woorden, en wèt er gezegd wordt, wordt simultaan ver taald. Vlinder Danstheater Arena, van Kim van der Boon, brengt op dins dag 28 maart de voorstelling Picobello over een wijze tove naar en zijn leerling. Martin Mens vertelt op woensdag 29 maart over zijn opa, in 'De Bruiloft van Opa'. Mimegroep Oceaan speelt op donderdag 30 maart een pre mière, 'Verloren Vlinder en Scarabee'. In de voorstelling komt Anthony in opstand te gen de staat, die alles hetzelf de maakt. Hij wordt anders. Als hij de Computer binnen gaat ontmoet hij de bijna ster vende Scarabee. Samen met Scarabee gaat hij op zoek naar de Verloren Vlinder. Een futuristisch sprookje. Theater Spilkischte uit Duits land was een paar jaar gele den de eerste buitenlandse groep die in Jeugdtheater Hofplein optrad. 'Schildpad- dromen' is een nieuwe voor stelling van de groep, die in middels vrijdag 31 maart voor de vierde keer optreedt in Rotterdam. Dé weinige tekst wordt in het Nederlands ge sproken. De Draak is de voorstelling van zaterdag 1 april. Theater Het Vervolg speelt dit verhaal over het land van zeer geluk kige mensen, wiens enige be dreiging De Draak is, die elke keer een mooi meisje opeist als maaltijd. De burgers van het gelukkige land geven de voorkeur aan de rust van de onderdrukking boven het ge vaar van het verzet. Theater Plok sluit de Jeugd- theaterfestivalweek af met de voorstelling 'Van Voren Ver loren', een verhaal over me neer Van Voren en mejuf frouw Van Dalen, gebaseerd op het verhaal De Neus van de Russische schrijver Gogolj. De toegangsprijzen variëren van vijf gulden via 7,50 tot tien gulden. Reserveren kan dagelijks van 10.00 tot 16.00 uur. Het telefoonnummer van het Theater Hofplein is 466 20 44. Lee Towers is een van de artiesten die belangeloos optreden tijdens de Charity Night. ROTTERDAM Voor de aller eerste 'Charity Night', die in Rotterdam wordt gehouden, bestaat veel belangstelling. Dat kan bijna niet anders want de gehele vader landse amusementstop geeft acte de présence op de show, die 24 april aanstaande in de Rotter damse Doelen zal plaatsvinden. q Lee Towers, Anita Meijer, Ben Cramer, René Froger, Terrific, Gerard Joling, Wim Koop- Mimegroep Oceaan brengt de première van de voorstelling Verloren Vlinder en Scarabee. (Foto: Dick F rederiks) Inmiddels zijn al een aantal vakantiekampen gehouden. Opvallend hierbij was dat een vertrouwelijke sfeer tussen kinderen en hun begeleiders maar vooral onderling, ont stond. Ze konden met leef tijdsgenootjes over de ziekte en genezingsproces praten. mans, Oscar Harris, Richard Ross, Joop Doderer, Hans Boskamp, Jody's Singers en het showorkest van Freddy Golden hebben belanggeloos hun medewerking aan dit fe nomeen toegezegd. De op brengst is bestemd voor de Stichting Oncologische Va kantiekampen, een doel, dat bij de artiesten bijzonder is aangeslagen. Joke Bruijs die de presentatie van de avond op zich neemt: „Alle artiesten die zijn ge vraagd, hebben metéén posi tief gereageerd op het verzoek mee te doen. Het belooft een reuze happening te worden". Vakantiekampen voor kinde ren met kanker zijn ontstaan Ln de Verenigde Staten, Kees Donkervoort, een student eco nomie, die daar een artikel over had gelezen, stapte er mee naar prof. dr. Vöute, in ons land een autoriteit op het terrein van kinderkanker. Donkervoort opperde ook in Nederland dergelijke kampen te organiseren. De kinderarts reageerde en thousiast en binnen korte tijd werd een stichting opgericht met als leden vertegenwoordi gers van de vier kinderzieken huizen in ons land. In het co mité van aanbeveling namen onder andere zitting H.K.H. Prinses Margiet, dr. W. Dui- senberg, H. Wiegel en E. van Tip. 0 De geschiedenis van het portret in de kunst is het on derwerp van een lezing door Sylvia Hagers van de Vrije Academie Rotterdam. De le zing vindt plaats op 8 april, en duurt van 10.00 tot 12.30 uur. Deelname kost 5,-. Het adres van de Vrije Academie is Schonebergerweg 45 in Rot terdam. 0 Klaas-Jan Mulder geeft op Tweede Paasdag, 27 maart, een concert op het grootste or gel van Nederland, dat van de Grote of Sint Laurenskerk in Rotterdam. Het Paasconcert begint om 20.15 uur, de deuren gaan al om 19.15 uur open. De toegangsprijs bedraagt 7,50. Kaarten zijn uitsluiten op de avond van het concert bij de kerk te koop. Op haar toernee langs de Nederlandse theaters doet Ma- thilde Santing met haar vijf man sterke ensemble op zon dag 2 april de Rotterdamse Schouwburg aan. Zij brengt naast de zeer romantische mu ziek van haar nieuwe elpee/cd Breast and Brow ook ouder re pertoire. Mathilde bespeelt in deze toernee behalve synthesi zer en accordeon ook een con certvleugel. Het schouwburg concert begint om 20.15 uur in de grote zaal van de Schouw- burg.(foto Louise Striekwold) Raga's uit de Noordindiase kleaasieke traditie staan op het programma van theater de Evenaar op zondag 26 maart. In de serie Koffie Verkeerd spelen Huib Schippers en San- dip Bhattacharya op de sitar en de tabla. Vanaf 14.00 uur is het duo te horen in het Mu seum voor Volkenkunde aan de Willemskade in Rotterdam. 0 Noise-core is te horen op za- terdg 25 maart in De Bunker, het centrum voor eigentijdse muziek aan de Boompjeskade in Rotterdam. De groep Döp- pelgangers treedt vanaf 22.00 uur op. De entree is 5 gulden. 0 Bob Becker, de Amerikaan se slagwerker van Steve Reichs Ensemble, speelt met Slagwerkgroep Den Haag in zaal de Unie op donderdag 23 maart. Composities van Bec ker, op basis van Afrikaanse en Amerikaanse muziek, vor men een belangrijk onderdeel van het programma. Toegang kost 10,-. 0 Master Class van David Pownall, de succesvolle pro- duktie van het RO-Theater uit het vorig theaterseizoen, komt nog eenmaal op de planken. Op 23, 24 en 25 maart is het stuk over Stalins kunstpoli tiek, met Carol van Herwijnen als Stalin te zien in de kleine van de Rotterdamse Schouwburg. Aanvang 20.30 0 Een njeuwe produktie van Orkater gaat op woensdag 29 in première in Lantaren/Ven ster. Leonce en Lena van Georg Buchner in een bewer king van Aat Ceelen is een ko medie, begeleid door louter snaarinstrumenten. Try-outs vanaf 23 maart, geen voorstel ling op 26 en 27 maart, laatste voorstelling op 2 april. 0 Het Scapino Ballet Rotter dam geeft op zaterdag 25 en zondag 26 maart in de Rotter damse Schouwburg de pre mièrevoorstellingen Next! en Asmara. Next! is een choreo grafie van Keso Dekker, As mara komt van Tamara Roso. In het programma danst Sca pino ook Blue Tattoo van Ed Wubbe en Piccolo Mondo van Jiri Kylian. Aanvang 20.15

De Havenloods | 1989 | | pagina 19