Gemeentelijke steun gevraagd voor schoolpro ject in Somoto Tentoonstelling over woonwagenbewoners Programma paardenmarkt Vervroegde toewijzing woningen Hagastraat Schiedams Nieuwsblad Schiedams succes in Soundmix- show i Volle agenda Schiespoor Secretaris Nicaragua-vereniging gaat ter plekke poolshoogte nemen Gemeentelijk beleid laat op zich wachten Schiedam is positieve uitschieter in gewest Paddentrek in volle gang Vrijwilligers Afvallen met 'Body Contour' Wereldwinkel vernieuwd Afscheid van Van Dongen DE HAVENLOODS DONDERDAG 23 MAART 1989 12-587 Hans Stolk wordt Adam Jo- SCHIEDAM In de Soundmixshow van Hen- riïe Huisman gooide de Schie- damse deelnemer Hans Stolk hoge ogen. Zijn imi tatie van George Baker ('Santa Lucia by night') le verde hem de zogenaamde publiekskeuze op. Hans Stolk hoopt nu dat zovee1 mogelijk mensen kaartjes opsturen naar de KRO, zo dat hij in de halve finale terecht kan komen. Hans Stolk legt uit dat de imitatie van George Baker eigenlijk als grap begon nen is. Hij treedt regelma- I tig op op feestjes en partij en. Zijn repertoire bestaat voornamelijk uit liedjes van Lee Towers en André Hanzes. Winnares Brigitte Kaandorp vond hij een te- I rechte keuze. „Het meisje heeft zeer verdiend gewon nen en is erg sympathiek", aldus Hans Stolk die kan terugkijken op een ge slaagde soundmixshow. „Ik heb genoten van de op namen die plaats vonden in een grandioze ambiance". Hans Stolk heeft inmiddels een manager in de arm ge- I nomen en die vond het be ter dat Hans een artiesten naam aannam. In het ver- i volg zal Hans Stolk door het leven gaan als 'Adam I Jones'. Mensen die een kaart wil len opsturen naar de KRO, moeten naar het volgende adres schrijven: Hennie Huisman Soundmixshow, Postbus 1600,1200 BP Hil versum. SCHIEDAM— Leden van modelspoorvereniging Schiespoor hebben een volle agenda de komende weken. Allereerst wordt in het club huis aan de Westerkade op za terdag 25 maart weer een open huis gehouden. Daar naast zal 'Schiespoor' in april haar medewerking verlenen aan diverse manifestaties. Vorige maand bezochten maar liefst 293 bezoekers het open huis van de modelspoorweg- vereniging. De 150e en 250e bezoeker werd daarbij vergast op een mini-spoorwagon. Of het bestuur ditmaal weer een dergelijke verrassing in petto heeft, is niet duidelijk. Wel is bekend dat leden de module- baan in volle lengte zullen op bouwen. Tevens is er zaterdag een beurs van gebruikt en overtollig modelspoormateri- i aal. De modelbaan zal verder op 16 april geshowd worden tij dens het evenement 'Charlois bruist'. De Schiedamse vere niging is door de organisatie uitgenodigd de baan op te bouwen in het landhuis D'O- liphant in Rotterdam-zuid. Vervolgens vermeldt de agen da van 'Schiespoor' deelname i aan de activiteiten rondom de officiële ingebruikname van de spoorbrug in Vlaardingen op 28 en 29 april. i En 'bijzonder spectaculair' noemen de modelspoorbou wers het optreden op Konin ginnedag. Op uitnodiging van de Vlaardingse stichting Na tionale Gedenkdagen zetten drie modelspoorverenigingen krap dertig meter model spoorbaan in modulevorm neer in de Lijnbaanhallen. Leden van 'Schiespoor' zijn al druk doende om goed voor de dag te komen. SCHIEDAM Hanny Rennen, de secretaris van de Vereniging Schiedam- Nicaragua, vertrekt deze week naar Somoto in Nica ragua. Zij zal zich ter plek ke op de hoögte gaan stel len om zo een beter inzicht te krijgen in de verschil lende steunprojecten die de vereniging wil starten. Hiertoe behoort onder an dere het opbouwen van een school. Voor dit 'school project' heeft de Vereni ging Schiedam - Nicaragua een steunaanvraag inge diend bij het college van B en W. Bovendien wordt sa mengewerkt met de Belgi sche stad Luik en de Fran se stad Fougères. Hanny Rennen zal tijdens haar reis'naar Nicaragua ver gezeld worden door Arnold van Kalken, die verbonden is aan het VLOS in Vlaardingen. Beiden zullen ongeveer vier weken wegblijven. Zij zullen proberen afspraken te maken over steunprojecten in Somo to, Het nodige voorwerk is al gedaan door Sylvia Saakes, de contactpersoon ter plaatse. Haar taak als contactpersoon wordt overigens overgenomen door Franck Tondeur. Tot nu toe heeft de vereniging Schiedam-Nicaragua al ver schillende projecten uitge voerd. Via geldinzamelingen zijn een waterpomp en school banken geschonken. Ook zijn kleding, medische artikelen en een drietal naaimachines naar Somoto gezonden. Schoolproject In de toekomst zal zeker wor- I Hanny Rennen zal naar Nicaragua reizen om de haalbaarheid van steunprojecten te onderzoeken. den doorgegaan met het on dersteunen van dergelijke kleinschalige projecten. Daar naast wil de Vereniging Schiedam-Nicaragua zich toeleggen op een groter pro ject. Het betreft hier het reeds genoemde schoolproject. In Somoto is dringende behoefte aan adequate onderwijsvoor zieningen. Met name het af bouwen van een voormalige kazerne tot schoolgebouw staat hoog op de prioriteiten lijst van de lokale overheid in Somoto. De kazerne moet worden omgebouwd tot een school met veertien lokalen, zodat duizend kinderen les kunnen krijgen in een goede accommodatie. De Schiedamse vereniging werkt ten behoeve van dit project samen met Nicaragua- comités uit Luik en Fougères. Deze internationale samen werking heeft onder andere tot voordeel dat een beroep kan worden gedaan op een fi nanciële bijdrage uit de EG- kas. In totaal zal het school project ongeveer anderhalf miljoen gulden kosten. De Vereniging Schiedam-Nicara gua heeft ook een steunaan vraag ingediend bij het Schie damse gemeentebestuur. Op de meerjarenbegroting heeft Schiedam namelijk een be drag gereserveerd voor ont wikkelingssamenwerking. De steunaanvraag bedraagt negentigduizend gulden voor drie jaar. Jan Goed van de Vereniging Schiedam-Nicara gua heeft goede hoop dat de gemeente bereid is steun te verlenen. „Bij de gemeente is sympathie voor Nicaragua. Kijk maar naarde drieduizend gulden die geschonken werd na de orkaanramp van vorig jaar. Ik ben dan ook redelijk optipiistisch". De gemeente Schiedam is nog volop bezig met het ontwikke len van een eigen ontwikke- lingssamenwerkingsbeleid en SCHIEDAM— In filiaal Nieuwland van de Ge meentelijke Openbare Bi bliotheek is een tentoon stelling ingericht over de geschiedenis van woonwa genbewoners. De tentoon stelling bedraagt de titel 'Woonwagenbewoners, waarheen?' en is zeer toe passelijk voor de Schie damse situatie. De woon wagenbewoners aan de Schiekade leven nog steeds in onzekerheid over de toe komst, daar de gemeente nog geen duidelijk beleids plan heeft opgesteld. De tentoonstelling biedt het gemeentebestuur een uitgele zen mogelijkheid om haar ideeën over het woonwagen- beleid kenbaar te maken. J.P. Jansen van het Provinciaal Steunpunt Woonwagenbewo ners spreekt in dit opzicht van een 'gemiste kans'. „Ruim een jaar geleden waren er al con tacten met de gemeente over deze tentoonstelling. Men De tentoonstelling 'Woonwagenbewoners, waarheen?' toont bezoe kers de geschiedenis en leefwijze van woonwagenbewoners. heeft echter niet meegewerkt aan de organisatie van deze tentoonstelling en dat valt te betreuren", aldus Jansen. De organisatie vond wethou der Hafkamp overigens wel bereid om de tentoonstelling SCHIEDAM— Het aantal mensen in de regio Water weg-Noord dat niet be schikt over een baan, is in de maand februari afgeno men met 174 personen. Eind februari bestond dit der baan, zoals de termino logie van het Arbeidsbu reau luidt, uit 8997 mensen tegen 9171 in januari. Met uitzondering van Maasland, waar het aantal werklozen zich in februari stabiliseerde, vertoonde iedere gewest-gemeente een gunstig beeld. Zowel bij de mannen als vrouwen nam het aantal mensen zonder baan in de steden binnen het Waterwegge bied af. Daarbij vormden Schiedam - met een afna me van 30 mannen en 16 vrouwen - en Vlaardingen - met een daling van 61 Wanneer het aantal werk- lozen per beroepsgroep wordt bekeken, geeft de maand februari reden tot optimisme: vrijwel iedere groep vertoont een stabili- satie of een afname. Alleen het personeel in algemene dienst liet een lichte stij- ging van elf personen zien. Opvallend waren verder ook de dalingen werklozen onder het niet-varend ver- keerspersoneel (-24), het S kantoor- en onderwijzend personeel (-24) en onder de metaalbewerkers (-48). Wel meldt het Arbeidsbu- reau dat het aantal inge- schrevenen dat langer dan één jaar zonder baan is, ge- durende februari is toege- nomen met 97 personen. afgelopen zaterdag officieel te openen. Deze handeling kon echter wegens een sterfgeval onder de Schiedamse woon wagenbewoners geen door gang vinden. Beleid Schiedam is op het gebied van het woonwagenbeleid al jaren een probleemgemeente. Jan sen omschrijft het Schiedamse beleid als 'dertig jaar apart zetten'. „In vergelijking met de bouwactiviteiten in Noord is de energie die aan woonwa genbewoners wordt besteed te verwaarlozen". Toch zal de gemeente er niet aan ontkomen om binnenkort met een duidelijk beleid naar buiten te komen. Het van overheidswege gevoerde de- concentratie-beleid (vervan gen van grote kampen door kleinere kampen) geldt im mers ook voor Schiedam. Het plan voor twee kleine locaties in Spaland-West viel bij de woonwagenbewoners niet in goede aarde, zoals duidelijk bleek tijdens het bezoek van staatssecretaris Heerma in de cember vorig jaar. 'Woonwagenbewoners, waar heen?' gaat over de spanning tussen wat woonwagenbewo ners willen en wat overheden willen. Via een groot aantal foto's en boeken kunnen de bezoekers kennis nemen van de geschiedenis en leefwijze van woonwagenbewoners. Op de tentoonstelling is ook een aantal miniatuur woonwa gens te zien. De tentoonstelling is tot 6 april te bezichtigen in de bibliotheek aan het Wibaut- plein 163. Daarna verhuist de tentoonstelling naar het fili aal in Noord (Bachplein 589), alwaar bezoekers van 11 tot en met 28 april terecht kun nen. SCHIEDAMDe jaarlijkse paddentrek is op gang geko men. De dienst gemeentewer ken roept weggebruikers van met name de Kerkweg, de Harreweg, de Scheepvaart weg en de Zwaluwlaan op om him snelheid te matigen. Dit om te voorkomen dat kikkers, padden en salamanders over reden worden. In tgenstelling tot vorig jaar zijn de bovengenoemde wegen niet afgesloten voor het ver keer. Weggebruikers wordt wel verzocht niet harder dan dertig kilometer te rijden. Vrijwilligers van de padden- werkgroep helpen de amfibiën met oversteken. Tot half april zullen zij zich dagelijks van 19.30 tot 01.00 uur op de weg bevinden. Zij zijn herkenbaar aan hun oranje-rode jassen. SCHIEDAM Boeken uit fi liaal Noord van de Gemeente lijke Openbare Bibliotheek zullen voortaan uitgeleend worden via de geautomati seerde uitleen. In verband hiermee dienen de leners te beschikken over een nieuwe lenerspas. Deze pas is verkrijgbaar op vertoon van een legitimatiebewijs en de oude lenerspas. Filiaal Noord bevindt zich aan het Bachplein 589. kan daardoor nog geen con crete steuntoezeggingen doen. De brief van burgemeester Reinier Scheeres, die Hanny Rennen aan zijn collega Isabel Morales de Armijo zal over handigen, bevat dan ook geen toezeggingen. De Vereniging Schiedam-Ni caragua heeft het college ver zocht om te overwegen in de toekomst een stedenband aan te gaan met Somoto. Op het ogenblik heeft het Franse Fougères al een officiële ste denband met Somoto en wel licht volgt Schiedam. Tussen de burgemeesters bestaat in ieder geval al contact. Tijdens een bezoek van vorig jaar mei aan Schiedam benadrukte Isabel Morales de Armijo de morele ondersteuning die uit gaat van een stedenband. SCHIEDAM Dienstencen trum De Vier Molens is hard op zoek naar vrijwilligers die willen helpen bij de bezorging van warme maaltijden. Het gaat vooral om mensen zonder auto, die één keer per week (van 11.30 tot 13.00 uur). Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij het diensten centrum (tel. 4705500). Me vrouw De Groot of mevrouw Van de Valk zullen dan nadere informatie verschaffen. WATERWEG Lichaamsbe weging en gezonde voeding zijn de pijlers van de cursus 'Body Contour1, die de Vereni ging Sport Aerobic Center op drie plaatsen in de Water weg-regio start. Behalve, dat er tien weken het lichaam stevig wordt aange pakt, wordt er in samenwer king met het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding een uit gekiend voedingsschema sa mengesteld. Tevens zijn drie specialisten beschikbaar voor het oplossen van individuele problemen op voeding-, sport en medisch gebied. Een folder over de cursus is verkrijgbaar bij de DA-dro- gist. Voor informatie en aan melding voor een gratis proef les kan men terecht bij Albert de Pee, tel. 01899-24845 (bgg 070-469600). De proeflessen zijn in Maas sluis op maandag 3 april (turnzaal Leeuwerikstraat 19.30 uur), Vlaardingen op maandag 10 april (turnzaal Hendrik Casimirstraat, 20.00 uur) en Schiedam op maandag 10 april (turnzaal Faassen- plein 197, 20.00 uur). 2 s,.: Een optocht met oude rijtuigen is één v paardenmarkt van aanstaande zaterdag de activiteiten tijdens de SCHIEDAM De winke liersvereniging 'Hoog straat' heeft een uitgebreid programma in elkaar ge draaid voor de paarden markt van aanstaande za terdag. Het vorig jaar in ere herstelde evenement lijkt zich een plaats te heb ben verworven in het rijtje van jaarlijks terugkerende stadsfeesten, zoals de Brandersfeesten en het Molenfestival. 's Morgens vindt de eigenlijke paardenmarkt plaats op de Grote Markt van 09.00 tot 13.00 uur. Paarden, bokken, geiten en ander kleinvee zul len via het bekende 'handje klap' van eigenaar verwisse len. De organisatie verwacht een aanvoer van honderd paarden. Paardenkenner Piet Hoepel moet alles in goede ba nen leiden. Op de Hoogstraat en de Lange Kerkstraat staan vele kraampjes opgesteld. Deze braderie zal tot 17.00 uur du ren. Van 11.00 tot 16.00 ur kan gratis "meegereden worden in een ouderwetse paardentram die rondritten door het cen trum maakt. Voor kinderen bestaat de mogelijkheid om pony te rijden op de Koemarkt (09.00 tot 17.00 uur) en om deel te nemen aan een trapau to-race op het Museumplein (09.00 tot 16.00 uur). Op dit laatste plein zal het skelter team van de Bondsspaarbank een demonstratie geven en zullen paashazen de boel op vrolijken. Optocht Een optocht van oude rijtui gen, begeleid door de Spa landruiters en een Trompet terkorps te paard, zal 's mid dags door het centrum trek ken. De optocht wordt vooraf gegaan door politie te paard. Twee keer zal de stoet door het centrum trekken: van 13.30 tot 14.15 uur en van 15.30 tot 16.15uur. In de tijd tussen de optochten zullen de Spalandruiters een demon stratie ringsteken verzorgen op de Grote Markt. De oude rijtuigen en het Trompetter korps te paard zullen een show opvoeren. Het Trompetterkorps is overi gens het enige muziekkorps te paard in Nederland. De groep bestaat onder andere uit een Fries paukenpaard, dat een 'opleiding' van twee jaar ach ter de rug heeft. Het africhten van de overige paarden neemt ongeveer zes maanden in be slag. 'The Flowertown Jazz band' en 'The Amazing Stroopwafels' maken de mu zikale omlijsting van het eve nement compleet. De paardenmarkt anno 1989 zal er ongetwijfeld heel anders uitzien dan het jaarlijkse festijn in vroeger tijden zoals in 1902 (foto) SCHIEDAM Belangstel lenden voor een nieuwbouw woning aan de Hagastraat dienen zich aan te melden bij het burequ Huisvesting. Bin nenkort wordt namelijk een deel van de woningen ver vroegd toegewezen aan de toekomstige bewoners. Mensen die door de nieuw bouw gedwongen waren om te verhuizen, krijgen voorrang. Daarna volgen de overige be woners uit Zuid. Bij de toe wijzing worden de algemene regels gehanteerd, daarbij wordt onder andere gelet op het inkomen en het aantal SCHIEDAM Het pand van de Wereldwinkel aan de Hoogstraat 76 is opnieuw in gericht. Door de uitbreiding van het assortiment was het noodzakelijk geworden om het interieur van de winkel efficiënter in te richten. Hier bij is ook goed gelet op de overzichtelijkheid, zodat de cliënt de produkten gemakke lijk kan vinden. De Wereldwinkel heeft een ruime sortering van honderd procent zuivere koffie. Deze koffie is rechtstreeks afkom stig van boeren uit de Derde Wereld. Behalve snelfilterkof- fie, verkoopt de Wereldwinkel ook oploskoffie, biologisch geteelde koffie en cafeïnevrije koffie. De afdeling kunstnij verheid is uitgebreid met met de hand geweven textiel, waaronder handdoeken en theedoeken. De Wereldwinkel is geopend op donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en op vrijdag en zaterdag van 13.00 tot 16.00 De Wereldwinkel heeft haar interieur vernieuwd. personen binnen een huishou den. Aanmelding geschiedt via een formulier dat verkrijgbaar is bij het bureau Huisvesting aan de 's Grvelandseweg 567. Dit bureau is iedere dag van 08.30 tot 15.30 uur geopend en is telefonisch bereikbaar on der nummer 4732111. Tot 28 april kan men zich aanmel den. Het nieuwbouwproject omvat in totaal 32 woningwetwonin gen van drie en vier kamers. De gemiddelde kale huur be draagt ongeveer f 475.-. SCHIEDAMNa ruim 28 jaar ambtenaar te zijn ge weest, waarvan 22 jaar in dienst van de gemeente Schie dam, stopt de heer J.F. van Dongen er mee. Met ingang van 1 mei aanstaande maakt hij gebruik van de Vut-rege- ling. Van Dongen is inspecteur bouwtoezicht bij de hoofdaf deling bouw- en woningtoe zicht bij de dienst gemeente werken. Op maandag 3 april wordt hem een afscheidsre ceptie aangeboden in de re creatiezaal van het Stadskan toor. De receptie duurt van 16.15 tot 17.15 uur. HELDERZIENDE De religieus spiritistische vereniging Harmo- nia belegt donderdag a.s. weer een bijeenkomst. Mevrouw T. Rood- Karsten is te gast. Zij zal helder ziende waarnemingen doen. Wijk centrum Nieuwland, dr. Wibaut- plein 163 is geopend vanaf 19.30 uur. Toegangsprijs voor niet-le- den is zes gulden.

De Havenloods | 1989 | | pagina 6