LU Tegenslag voor experiment met renovatie Oosterstraat DE HAVENLOODS Miljoenen nodig voor onderhoud riolering Coco York Kadavers niet langer opgeslagen bij asiel Expositie Bewonersvereniging Nieuwiand heeft eigen onderkomen Dansavond Nieuwlandkoor jubileert Rampenplan in de maak Verbouwing basisschool Groenoord Collectieve woningverbetering geen doorslaand succes Rotterdamsedijk afgesloten Haarverzorging Schiedamse clubs steunen bestrijding van leukemie EDITIE 9, DINSDAG 28 MAART 1989, 38e JAARGANG, Nr. 13 Schiedams Nieuwsblad Wegener huLs-aan+iuLsbLacJen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. 3 LAATSTE DOLLE DAGEN Hof van Spaland 9, Schiedam-Noord Wij sluiten a.s. zaterdag om f7.00 uur definitief onze deuren ALLES MOET WE< voor ver beneden de inkoopprijzen. Wij nemen echt NIETS mee PROFITEER NU Donderdag koopavond - S 010-4701314 SCHIEDAM In de pro vincie Zuid-Holland blijkt een grote achterstand te zijn op het gebied van de vervanging van oude riole ring. In totaal is 1500 kilo meter riolering aan ver vanging toe en daarmee is een bedrag van anderhalf miljard gulden gemoeid. Voor de gemeente Schie dam heeft dit alarmerende bericht weinig betekenis. Er is in deze gemeente geen sprake van achterstallig onderhoud. Het valt echter nog te bezien of de toekom stige werkzaamheden aan de riolering niet zullen lei den tot een verhoging van de rioolheffing (de zoge naamde rioolretributie). Het benodigde bedrag loopt namelijk in de mil joenen. De heer De Jong, chef rio lering, legt uit Wanneer de verzakking van riolering niet tijdig wordt verholpen, kan dat leiden tot lekkage en wateroverlast. Schiedam afwijkt van het door de provincie geschets te beeld. „Schiedam ligt in een zogenaamd zakkend gebied. Dit betekent dat de riolering sneller wegzakt dan in andere gebieden en daardoor in een relatief hoog tempo vervangen wordt". In praktijk bete kent dit dat er in deze stad geen oude riolering ligt die hoognodig aan vervanging toe is. Een bijkomend voordeel van deze snelle vervanging is dat de 'oude' riolering na ophoging vaak opnieuw gebruikt kan worden. Andere gemeenten hebben volgens de gegevens van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vaak wel te kampen met achterstallig onderhoud op het gebied van de riolering. De pro vincie spoort deze gemeen ten aan om de rioolheffing te verhogen, zodat het noodzakelijke onderhoud betaald kan worden. Bo vendien kan door een ver hoging van de tarieven een fonds gevormd worden waarmee de toekomstige onderhoudswerkzaamhe den bekostigd kunnen worden. Om dit laatste mo gelijk te maken, is een aan passing van de gemeente weg noodzakelijk. De hui dige voorschriften bieden immers geen ruimte om met de opbrengst uit riool heffingen financiële reser ves voor de toekomst aan te leggen. Ook de gemeente Schie dam zal de komende jaren behoorlijk in de buidel moeten tasten om de riole ring naar behoren te on derhouden. Volgens Gede puteerde Staten bedragen de kosten voor Schiedam voor de jaren 1989 tot en met 1995 vijf miljoen gul den. Voor de jaren 1996 tot 2010 zal dit vijftig miljoen zijn en voor de periode 2010 tot 2026 140 miljoen. Of deze kostenraming ook zal leiden tot een verho ging van de rioolheffing in Schiedam is nog niet dui delijk. Een ambtenaar van de ge meente deelde mee dat een onderzoek hiernaar wordt ingesteld. Uiterlijk 17 mei moet de gemeente in. ieder geval haar plannen ken baar maken aan de provin cie Zuid-Holland. SCHIEDAM De bewoners vereniging Wonen en Leven Nieuwiand heeft een eigen on derkomen. Na jaren wachten heeft de bewonersvereniging het pand aan de Nieuwe Dam- laan 646 toegewezen gekre gen. Op dinsdag 4 april zal wethouder Van Kleef het ge bouw officieel openen. Voorheen hield de bewoners- vereniging haar vergaderin gen in het wijkcentrum Nieuwiand aan het Wibaut- plein. Het vinden van een eigen onderkomen bleek niet gemakkelijk. De gemeente stelde wel een pand aan de Troelstralaan beschikbaar, maar dat lag niet centraal ge noeg, verklaart de heer Elgers, secretaris van Wonen en Le ven. Toen de bewonersvereni ging als voorwaarde voor het meedraaien in de stadsver nieuwing stelde dat een eigen onderkomen noodzakelijk was, wees de gemeente het pand aan de Nieuwe Damlaan aan. Deze ruimte is een voormalige onderdoorgang van een flat die nu is omgebouwd. Dit on derkomen ligt wel centraal in de wijk Nieuwiand en de be wonersvereniging is er dan ook zeer tevreden mee. Iedere maandagavond zal daar van 20.00 tot 22.00 uur spreekuur worden gehouden. SCHIEDAM De vermaarde zangeres Coco York treedt donderdag 30 maart op in the atercafé De Tender. Zij wordt begeleid door het Manhattan kwartet met jazz en blues mu ziek. Coco York is afkomstig uit New-Orleans-Louisiana, al waar zij vele jaren werkte in Bourbon Street. Zij heeft sa mengewerkt met onder andere Lionel Richie, The Commodo res en Germaine Jackson. Zij woont inmiddels al zes jaar in Nederland. Hier maakt zij fu rore als zangeres van de Band of Gold. Het optreden in De Tender be gint om 21.30 uur en de toe gang is gratis. SCHIEDAM Het trio 'River Town Music' verzorgt vrijdag 31 maart de muziek voor een gezellige dansavond in dien stencentrum De Woudhoek. Vanaf 20.00 uur is een ieder welkom in het gebouw aan het Heijermansplein. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa en kosten f 2.50 per stuk. A Doorbraak voor Spaland Ruiters. TSN zit in de lift 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week WEENA rommel- en ruilmarkt 1 april WEENA Ijshal Rotterdam SCHIEDAM Werk van fo tograaf Gerard Spoor is te be wonderen in de foyer van theater De Teerstoof. Onder de titel 'Natuur in beeld' is een expositie samengesteld van een groot aantal foto's. Gerard Spoor houdt zich al vijftien jaar bezig mét foto grafie. In die tijd heeft hij veel reportages gemaakt rond het thema 'de mens'. In de huidige expositie staat de natuur cen traal, waarbij met name de taferelen van kleur en licht in beeld zijn gebracht. Tot eind april kunnen de fo to's in De Teerstoof (Nieuw- straat 12) bekeken worden. De expositie is geopend tijdens de openingstijden van het thea ter. SCHIEDAM Het Nieuw landkoor bestaat dertig jaar. In verband met dit jubileum geeft het koor op vrijdag 31 maart een concert in de Mag- nalia-Deikerk. Het Nieuwlandkoor staat on der leiding van Gert van der Schoor. Aan het jubileumcon cert wordt ook medewerking verleend door het koor Ono uit Eibergen, het vocaal en semble Cantando en het ko perensemble van Dick Menge- rink. Alette Mengerink speelt klarinet en Henk Busink pia no. Tijdens het concert wor den werken van o.a. Schubert, Pergolesi, Faurzé, Handel en Mendelssohn ten gehore ge bracht. Het concert begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. De kerk bevindt zich aan de Al- bardastraat 65. SCHREUDER Naai- ari breimachines SCHIEDAM Staatsse cretaris De Graaf-Nauta van Binnenlandse Zaken heeft gemeenten onlangs gesommeerd haast te zet ten achter de actualisering van de rampenplannen. Per 1 maart had iedere ge meente daarmee klaar moeten zijn. In de praktijk blijken veel gemeenten niet aan deze eis te voldoen. In de gemeente Schiedam houdt een werkgroep zich bezig met het opstellen van een vereenvoudigd ram penplan. In 1983 is in de gemeente Schiedam een rampenplan vastgesteld. De nieuwe rampenwet maakt het ac tualiseren van dit rampen plan noodzakelijk. Voor Schiedam betekent dit slechts een klein aantal aanpassingen, aldus Jan Brouwer van het buro-ka- binet. Een werkgroep, waarin brandweer, politie en het buro-kabinet verte genwoordigd zijn, buigt zich nu over een vernieuwd rampenplan. „Daar de taken van de ver schillende gemeentelijke diensten bij een ramp het zelfde blijven, is het niet nodig die nog eens te om schrijven in een rampen plan. Het is vooral belang rijk dat het alarmerings systeem veel aandacht krijgt. In deze regio zijn voldoende potentieel en kennis aanwezig om een ramp te bestrijden"aldus de toelichting van Brou wer. Het rampenplan van de werkgroep zal voor sep tember in de gemeenteraad behandeld worden. Schie dam voldoet dus niet aan de door de rijksoverheid gestelde tijdslimiet. Daar de gemeente Schiedam is aangewezen als deregule ringsgemeente, is deze overschrijding volgens Brouwer niet erg. gemeente. De deelnemende huiseigenaren kregen hier door alles op een dienblad ge presenteerd. Voor hen is het dus een succes", verklaart de secretaris. Bovendien kon de vereniging gebruik maken van extra begeleiding in de vorm van een architect. De kosten hiervoor werden betaald uit een subsidie van het Instituut Ondersteuning Bewoners Stadsvernieuwingsgebieden. De ervaringen van de bewo ners uit de Oosterstraat kun nen wel een les zijn voor ande re huizenbezitters die beslui ten gezamenlijk hun wonin gen op te knappen. „Collectie7 ve verbeterprocessen zijn alleen lonend, indien de type huizen hetzelfde zijn. Wij hebben dat van tevoren ver keerd ingeschat", aldus Rob de Jager. Het experiment in de Ooster straat moet voor de bouwvak voltooid zijn. Op 14 april wordt de eerste verbeterde woning officieel opgeleverd. DE HAVENLOODS Qu HET ZUIDEN Zondag, aanvang 11.00 uur OCHTEND VAN DE BALKAN Kaarten 11- (zolang de voorraad strekt) op onze kantoren en bij de vestigingen van de Verenigde Spaarbank. SCHIEDAMDe openbare basisschool Groenoord zal de komende drie maanden een verbouwing ondergaan. Het gebouw wordt dusdanig ver anderd dat in het vervolg aan alle leerlingen in hetzelfde ge bouw les kan worden gegeven. Hiertoe wordt een speellokaal gebouwd voor de kleinsten en zal de binnenzijde van een nieuwe verflaag voorzien worden. Tevens zal het dak vernieuwd worden. Vorig jaar zijn reeds de kozijnen vervan gen, zodat de school in augus tus van dit jaar een totaal nieuwe aanblik zal hebben. De verbouwing zal geen ge volgen hebben voor het les programma. Tijdens de Paas vakantie wordt reeds begon nen met sloopwerkzaamhe den. De overige werkzaamhe den vinden buiten de lesuren plaats, zodat de lessen gewoon doorgang kunnen vinden. SCHIEDAM— In Schie dam Oost is een uniek ex periment aan de gang met betrekking tot de renovatie van particuliere woningen. Huiseigenaren van wonin gen in de Oosterstraat heb ben namelijk besloten om gezamenlijk de verbetering van hun woningen aan te pakken. Hiertoe hebben zij de Vereniging Kollektieve Woningverbetering Oos terstraat opgericht. Sinds begin maart is een aanne mer begonnen met de werkzaamheden. Reeds nu kan echter al gesteld wor den dat het experiment ge paard gaat met veel pro blemen en dat veel ver wachtingen niet zijn uitge komen. De Vereniging Kollektieve Woningverbetering Ooster straat is ongeveer twee jaar geleden ontstaan. Destijds circuleerde het gerucht dat de Oosterstraat aangewezen zou worden als 'concentratiege bied'. Dit betekende dat de mogelijkheid van sloop niet denkbeeldig was. Verontruste bewoners organiseerden zich en dat leidde tot het ontstaan van een werkgroep. Uiteindelijk werd de Ooster straat aangewezen als 'stimu- leringsgbied' en dat beteken de dat bewoners zelf initiatie ven konden nemen tot verbe tering van hun woningen. De werkgroep, waaruit later de vereniging ontstond, hield een enquête onder de bewoners uit de Oosterstraat om te in ventariseren in hoeverre be woners bereid waren hun wo ning te verbeteren. In totaal bleken dertig bewoners bereid te zijn om gezamenlijk de ver betering van hun huizen aan te pakken. Tegenvallers Nu het experiment gestart is, zijn er slechts dertien deelne mers over. Verschillende om standigheden hebben tot dit teleurstellende aantal deelne mers geleid, aldus Ro de Ja ger, secretaris van de vereni ging. „Mensen haakten af omdat ze het financieel niet rond kre gen, scheidden of tot het idee kwamen dat het beter was hun huis te verkopen dan op te knappen. Zo zijn er diverse oorzaken van dit tegenvallen de aantal deelnemers". Dit is niet de enige tegenvaller voor de collectieven woning verbeteraars uit de Ooster straat. „Vooraf dachten wij dat het voordelig zou zijn om gezamenlijk kozijnen, dak pannen etcetera in te kopen. De kwantumkorting die dit opleverde werd echter weer teniet gedaan door de kosten van de aannemer. Gezamen lijk neem je een grotere aan nemer in de arm en die brengt toch hogere kosten in reke ning voor bepaalde zaken", omschrijft Rob de Jager zijn teleurstelling. In praktijk blijkt bovendien dat de diversiteit van de wo ningen het gezamenlijk inko pen onmogelijk maakt. Vaak zijn er per woning andere ma terialen nodig. De vooraf in geschatte kostenbesparing is dus grotendeels achterwege gebleven. Een bjkomend pro- SCHIEDAM— De kada vers van huisdieren zullen niet langer worden opge slagen in een depót van het dierenasiel aan de Sport- laan. In plaats daarvan zullen de dode dieren wor den opgehaald door de ge meentelijke reinigings dienst. Het verdwijnen van het depót bij het dierenasiel betekent dat er een einde is gekomen aan een onaangename situa tie. Toen het dierenasiel tien jaar geleden verhuisde naar de Sportlaan, is de opslag van kadavers meegegaan, terwijl het praktisch gezien beter was geweest om de opslag bij de ONS te vestigen, aldus een woordvoerster van Hargahoe- ve. „Tien jaar lang kwam één keer per week een wagen de kadavers ophalen. Voor de jonge medewerkers en stagiai res was het niet prettig om dit Het verdwijnen van het depót ervaart de leiding van het die renasiel dan ook als een goede maatregel. Het enige nadeel is dat particulieren niet meer kosteloos hun dode huisdieren kunnen afleveren. In het ver volg zal het VROM-bedrijf op afroep de dieren ophalen. De mogelijkheid om zelf het ka daver weg te brengen is ver dwenen, omdat op het ONS- terrein geen vervangend depót zal komen. Voor het ophalen van de kadavers wordt een be drag van f 4,30 in rekening ge bracht. Dit tarief zal in de toe komst waarschijnlijk nog ho ger worden. Een voorstel hier toe wordt momenteel behan deld. De opgehaalde kadavers wor den overigens door het VROM-bedrijf afgeleverd bij het crematorium voor huis dieren in Rotterdam-Zuid. SCHIEDAM In verband met het vernieuwen van de tramrails op de Rotterdamse dijk zullen vanaf dinsdag 28 maart de rijbanen 's nachts voor het verkeer afgesloten worden. Van 00.00 tot 06.30 r zal het verkeer tussen de Koemarkt en de grens met Rotterdam omgeleid worden. De werkzaamheden vallen uiteen in twee fasen. Tijdens de eerste fase worden de rails tussen de Koemarkt en de Nieuw Mathenesserstraat ver nieuwd. Afhankelijk van de weersomstandigheden duurt deze fase ruim twee weken. Het verkeer wordt omgeleid via de Buitenhavenweg en de Nieuwsticht. De tweede fase omvat het ge deelte tussen de Nieuw Ma thenesserstraat èn de grens met Rotterdam. Deze fase neemt ongeveer anderhalve week in beslag. Het verkeer wordt omgeleid via de Van Deventerstraat, Nieuwsticht en de Buitenhavenweg. De omleidingsroutes worden aangegeven met oranje bor den SCHIEDAM In wijkcen trum De Erker start binnen kort een cursus haarverzor ging. Onder leiding van e^n deskundige vakkracht zullen cursisten het een en ander le ren omtrent het verzorgen van haar. Permanenten, verven en modeleren zullen de nodige aandacht krijgen. De lessen vinden plaats op woensdagavond van 19.00 tot 21.30 uur. De kosten voor de cursus bedragen vijftig gulden voor tien lessen. Voor nadere informatie kan contact wor den opgenomen met het wijk centrum aan de Jan van Aven- nesstraat 32 (tel. 426.77.67 of 426.31.61). SCHIEDAM— De service clubs Ladies Circle en Tafel ronde te Schiedam proberen via het organiseren van een modeshow geld in te zamelen ten behoeve van de bouw van bacterie-arme kamers in de Daniël den Hoek Kliniek in Rotterdam. Beide clubs willen minimaal tienduizendgulden ophalen om het bovengenoemde pro ject financieel te steunen. In totaal kost de bouw van de bacterie-arme kamers twee miljoen gulden. Via bijdragen van deelnemers aan de mode show, adverteerders en spon sors hopen beide organisaties het geld bijeen te brengen. De modeshow vindt plaats op zaterdg 8 april in het Hilton Hotel te Rotterdam. De bacte rie-arme kamers zijn bedoeld voor leukemiepatiënten. Bij de behandeling van bloedkan- ker is een beenmergtransplan tatie noodzakelijk. Wanneer deze ingreep heeft plaatsge vonden moeten de patiënten geïsoleerd verpleegd worden, daar zij geen afweer meer hebben. Bacterie-arme kamers zijn in dit opzicht voor patiënten een hele verbetering. Het experiment in de Oosterstraat voldoet niet aan alle verwachtingen. Foto's van Gerard Spoor zijn te bekijken in De bleem is dat door het geringe aantal deelnemers aanslu- tingsproblemen zijn. De te verbeteren huizen liggen niet naast elkaar, maar verspreid door de straat. Niet mislukt Ondanks deze teleurstellingen en tegenvallers, beschouwt Rob de Jager het experiment niet als milukt. „Wij als be stuur hebben veel werk ver zet, zoals het overleg met de

De Havenloods | 1989 | | pagina 1