leven van de tuinder' 'De veiling loopt als een rode draad door het CMMMH Veilingklok vervangt roepende telers Veiling Barendrecht is voorbeeld van vernieuwing 75 Miljoen komkommers en spruiten Aspergetaart ftg&K I Veiling in vol bedrijf BAREÏTORECHT De Nederlandse veilingen controlerende prijs en de kwaliteit van tuinbouw producten. Volgens de heer Kooiman, voorzit ter van de Barendrecht- se veiling, is het daarom niet te verwachten dat er nog veel grote veilingfu sies volgen. De afstand tussen bedrijf en veiling zou dan zo groot wor den, dat het aantrekke lijk wordt om buiten de veiling om te handelen. Met het oog op de toekomst doet de groente- en fruit veiling mee met het tele- veilen. Grote kopers kun nen in één oogopslag de markt op vier veilingen overzien. „Het is een soort fusie op afstand", aldus de veilingvoorzitter. Te midden van een uitgebreid handelscentrum ligt in de ge meente Barendrecht de groen te- en fruitveiling Zuid-Hol land Zuid. Deze veiling is een onmisbaar punt voor tuin bouwbedrijven in IJsselmon- de, Voorne-Putten, de Hoek- sewaard, Goeree Overflakkee, het Eiland van Dordrecht, Westelijk Noord-Brabant en Zeeland. Sinds een jaar is tuinder H. Kooiman voorzit ter van de veiling. „De veiling loopt als een rode draad door het leven van een tuinder", vertelt hij. „Het is meer dan een punt waar je groente brengt. De veiling is van de tuinders. Ze wisselen hier informatie uit en er zijn studieclubs. Op die manier zorgen we samen voor een verbetering van de kwaliteit. Dat is het fundament van de tuinbouw." Nederlandse tuinbouwpro ducten hebben in binnen- en buitenlandeen goedenaam Volgens de voorzitter van vei ling Zuid-Holland Zuid ligt het geheim van het succes in de kwaliteit van het product en de betrouwbaarheid van de bedrijven. „De eisen die wij aan het product stellen zijn strenger dan de Europese richtlijnen. Wij profileren ons als het land met de beste kwa liteit." „Daarnaast komen Neder landse bedrijven gemaakte af spraken na. Vorig jaar vertel de de directeur van een Duitse supermarktketen me nog; jul lie presteren het steeds weer om op tijd op de afgesproken plaats te zijn met betrouwba re spullen. Bij Fransen en Ita lianen loopt er nogal eens iets mis." Snel De Barendrechtsé veiling is gevestigd in de buurt van rijksweg Al 6. De geveilde producten kunnen over de weg snel worden vervoerd naar de Randstad of naar af nemers in de Bondsrepubliek, Frankrijk of andere landen. Het komt regelmatig voor dat een vrachtwagen in het Rot terdamse havengebied sinaas appels laadt, vervolgens in Barendrecht een aanhanger met Nederlandse producten aanhaakt en verder rijdt naar het Roergebied. Volgens voorzitter Kooiman is het niet zo dat de leden van zijn veiling geen problemen kennen. „Door de verstedelij king zit de tuinbouw in de verdrukking", verklaart hij. „Elke gemmeente heeft een ir de tuinder zijn groente brengt." (foto: veel behoefte aan licht en lucht. Industrieterreinen brengen echter meer geld op." „Twintig jaar geleden had in deze regio een goed structuur plan voor de tuinbouw opge steld moeten worden", be toogt Kooiman. „Ieder zocht echter zijn eigen weg. Het re sultaat is een enorme versnip pering. In het Westland zijn 20 jaar geleden wel gebieden gereserveerd voor de tuin bouw. Dat is belangrijk ge weest voor de ontwikkeling van dat gebied." Vindingrijk Volgens de heer Kooiman is de Nederlandse tuinbouw tegen de verdrukking in vindingrijk geworden. Niet zonder trots wijst hij erop dat premier Lubbers eens heeft gezegd dat het bedrijfsleven een voor beeld moet nemen aan de tuinbouw als het gaat om ver nieuwingen. „We hebben in Nederland een goed systeem. Als er ergens problemen worden ontdekt met de groei van een gewas, gaat men in het hele land op zoek naar de oorzaak. Als ie mand de oplossing vindt, is dat de volgende dag in heel Nederland bekend. Iedereen kan er van profiteren. In de industrie houdt men dat soort vindingen voor zich." Volgens Kooiman wordt de Nederlandse informatie qver plantenteelt in de hele wereld bekendgemaakt. Zo heeft de Spaanse tuinbouw opgang kunnen maken door kennisex port van Nederlandse bedrij ven. „Tegen het buitenland zeggen wij: Zo doen wij het. Probeer het maar beter te doen. Fusie Veiling Zuid-Holland Zuid in Barendrecht is ontstaan door een fusie van zes veilingen. Die fusie werd destijds nodig omdat de aankoop van groen te en fruit in handen kwam van steeds grotere bedrijven. Door fusies en andere ontwik kelingen worden de kopers nog steeds groten in omvang. Daarmee neemt ook de vraag naar grote, uniforme partijen tomaten, sla of andere pro ducten toe. Het komt voor dat een grote afnemer in Baren drecht maar een deel van zijn partij kan kopen en voor de rest bij andere veilingen moet aankloppen. Veilingvoorzitter Kooiman gelooft niet dat deze ontwik keling zal leiden tot nieuwe fusies. „De afstand van het bedrijf tot de veiling wordt dan te groot. Van Zeeuws- Vlaanderen tot Gouda zou men op één plaats bij elkaar moeten komen. Het wordt dan voor mensen aantrekkelijk om de veiling te omzeilen." Vol gens de heer Kooiman zou dat een slechte zaak zijn, omdat op de veiling de prijsvorming en de kwaliteit van de produc ten wordt gecontroleerd. Televeilen Samen met drie andere veilin gen heeft Zuid-Holland Zuid het televeilen ingevoerd als alternatief voor een fusie. In kopers in Barendrecht kunnen via een aantal computerge stuurde veilingklokken ook zien wat er in Bleiswijk of Utrecht gebeurt. Volgens de heer Kooiman is dit soort 'fu sie op afstand', waartoe in de toekomst meer groepen veilin gen over zullen gaan. Ook bij dit veilen per computer gaat alle groente en fruit door de veilinghal. „Hoe moeten we anders de kwaliteitscontrole en de controle op bestrijdings middelen uitvoeren?", besluit Kooiman. tekst en samenstelling: Ar:o van der Lee foto sCor Vos BARENDRECHT De tijd dat elke agrarische ge meente haar eigen veiling had, is reeds lang voorbij. De inkoop van groente en fruit is in handen gekomen van grote bedrijven. De veilingen hebben daarop gereageerd door te fuseren. De veilingklok is echter nog steeds het centrale punt in het veilingbedrijf. Goederen waarvan de prijs door de klok is bepaald vinden in kleurige verpak kingen hun weg door heel Europa. De veilingklok, het instru ment waar alles in de veiling om draait heeft twee jaar ge leden het 100-jarig bestaan gevierd. Het idee om groente en fruit op deze manier te ver kopen, ontstond in de provin cie Noord-Holland. Volgens het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen werd de aanzet ertoe gegeven door een bloemkoolteler. In 1887 vaart hij met een schuit vol bloemkool naar de veiling in Broek op Langen- dijk. „Daar ontmoet hij gre tigheid bij de kopers. Om tijd rovend onderhandelen te voorkomen en een goede prijs voor zijn bloemkool te krij gen, zet hij een hoog bedrag in en verlaagt dit al roepende. De eerste koper die toeslaat is de eigenaar van de partij bloemkool", schrijft het Cen traal Bureau in een brochure. Later werd de luidkeels roe pende teler vervangen door een klok, waarvan de wijzer de prijs van hoog naar laag BARENDRECHT— Vei ling Zuid-Holland in Ba rendrecht is het punt waar de 1950 leden van de vei ling hun producten op de markt brengen. In 1987 werd er voor meer dan 213 miljoen gulden aan groen te- en fruit geveild. Hier van was 40 procent afkom stig uit kassen, 50 procent was op de volle grond ge teeld. Het fruit had dat jaar een aandeel van 10 procent. In Barendrecht worden meer dan 100 verschillende pro ducten geveild. De kom kommer was in 1987 de meest aangvoerde soort. Er werd 46,3 miljoen kilo van geveild. De tweede plaats op de ranglijst werd bezet door spruiten, waarvan 28,4 miljoen kilo werd aan gevoerd. De derde en vier de plaats gingen naar kropsla en appels. Hiervan werd respectievelijk 22,4 en 16.3 miljoen kilo ge veild. Met 15 miljoen kilo eindigden de tomaten op een eervolle vijfde plaats. Witlof is een specialiteit van de veiling. Hiervan werd 9,7 miljoen kilo ge veild. Naast deze massaal aangevoerde producten, zijn er ook gewassen die maar zelden worden ge veild. In 1987 werd slechts 90 kilo witte bonen, 70 kilo mispels en 40 kilo kardoen aangevoerd. Het veiligcomplex in Ba rendrecht heeft een om vang van 37600 vierkante meter. Behalve de veiling zelf, is er ook een handels centrum. Hier zijn meer dan 30 bedrijven gevestigd, die handelen in groente en fruit uit Nederland en het buitenland. De veiling heeft 160 medewerkers in vaste dienst. De producten worden afgenomen door 750kopers, van elkaar, maar in 1917 werd besloten tot de oprichting van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Hierbij zijn alle Nederlandse groente en fruitveilingen aangesloten. Dit bureau ziet toe op de kwa liteit van de tuinbouwproduc ten en probeert de verkoop er van te bevorderen. Het aantal groente- en fruit veilingen in ons land is de af gelopen jaren verminderd. In 1957 waren er nog 137. Thans zijn er nog 30 overgebleven. Veel kleine veilingen verdwe nen of fuseerden. Zo ontstond in 1973 de veiling Zuid-Hol land Zuid, na een fusie van de veilingen van Fijnaart, Oud- Beijerland, Rotterdam, Vier- polders, Zwijndrecht en Ba rendrecht. De Barendrechtse veilingvoorzitter Kooiman geeft een verklaring voor deze ontwikkeling. „In de jaren '60 kwam de Nederlandse export van tuinbouwproducten op gang. Inkopers vroegen steeds grotere hoeveelheden tegelijk. Omdat het aanbod was ver spreid over een hoop kleine veilingen, dreigde de handel onoverzichtelijk te worden. Nu er grotere veilingen zijn, kunnen grote bedrijven veel efficiënter inkopen". Kwaliteit De produkten die op de vei ling worden aangevoerd, wor den verdeeld in klassen. Groente en fruit van de beste kwaliteit wordt ingedeeld in Klasse 1 of zelfs in Klasse 1- Super. Aan de hand van vast- Eigen veiling In de jaren die volgden op de invoering van de veilingklok kreeg iedere agrarische ge meente van enige betekenis een eigen veiling. Aanvanke lijk werkten de veilingen los 9 De keurmeester van de veiling controleert of groente en fruit in de juiste Jacqueline de HaaslCor Vos) liggende normen beoordeelt de teler zelf in welke klasse zijn product thuishoort. Bij aankomst op de veiling wordt dit door een keurmeester ge controleerd. Alleen producten die het predikaat' Klasse 1 krijgen mogen worden uitge voerd naar het buitenland. In een laboratorium controleert het Centraal Bureau of de groente geen ontoelaatbare hoeveelheid bestrijdingsmid delen bevat. In de veilinghal worden pro ducten van verschillende te lers samengevoegd tot een blok. De producten in één blok zijn weliswaar afkomstig van verschillende bedrijven, maar ze hebben dezelfde kwa liteit. Grote inkopers kopen blokken tomaten, sla of ande re soorten in. Het Nederlandse groente en fruit vindt zijn weg naar de consument verpakt in dozen die zijn uitgevoerd in rood, wit en blauw. kwaliteitsklasse is ingedeeld, (foto: Het aantal verpakkingen dat per jaar wordt gebruikt, geeft een indruk van de omvang van de Nederlandse tuinbouwpro- ductie. Meer dan 200 miljoen dozen per jaar gaan vanuit de veilinghal op weg naar klan ten in heel Europa. De benodigdheden voor een aspergetaart zijn 250 gram bladerdeeg uit de koeling of de diepvries, 1 kilo gare asperges, 100 grem bakbacon, 75 gram geraspte kaas, 3 eieren een achtste liter room en peper. Rol het deeg zeer dun uit. Bekleed er een ronde vorm mee met een doorsnede van circa 24 centimeter. Prik hier en daar met een vork in de bodem. Laat de as perges afkoelen en uitlek ken. Snij ze in stukjes van circa vijf centimeter lengte. Bak de bacon in een droge koekepan tot de randen krullen. Leg de bacon op het deeg en leg daarop de asperges. Bestrooi ze met het grootste deel van de ge raspte kaas. Klop de eieren los met de room of melk en wat peper. Giet dit op de asperges. Bestrooi het ge heel met de rest van de kaas. Bak de taart in een voorverwarmde over (220 graden Celcius, stand vijf) 40 minuten. (bron: Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, Den Haag) Nederlands groente en fruit vindt jaarlijks in meer dan 200 miljoen kratten zijn weg naar consumenten in ons land en in de rest van Europa. Een belangrijke schakel tussen de teler en onze eigen eettafel, staat in Barendrecht. Veiling Zuid-Holland Zuid is de plaats waar 1950 tuinders en fruittelers hun produc ten op de markt brengen. DINSDAG 28 MAART 1989 13-496

De Havenloods | 1989 | | pagina 5