mMMn De sfeer voor zomer '89: ruig en nonchalant scH°.g Het fenomeen kleur MICHËUN ff Schiedams Nieuwsblad hij&zij DE SPIJKERBROEK BLIJFT POPULAIR Regenjas van Frans Molenaar Hettemarkis terug in Nederland DE HAVENLOODS DINSDAG 28 MAART 1989 De spijkerbroek is sinds de jaren vijftig niet meer uit het mode beeld verdwenen. De jeugd van tegenwoordig weet niet beter dan dat de spijkerbroek altijd een populair kledingstuk is geweest. Toch was dat vroeger wel anders. Pas toen jonge helden als James Dean, Elvis Presley en Marlon Bran do jeans gingen dragen, volgden vele jongeren hun voorbeeld. Zij maakten hiermee duidelijk dat ze geen zin hadden precies te zijn zoals hun ouders. De spij kerbroek werd het symbool van de tieners. De spijker broek werd mode. Tot de jaren vijftig was de spijkerbroek een werkmans broek. Arbeiders droegen bij het verrichten van hun, vaak zware, werk een spijkerbroek, omdat het een haast onverslijt- bare broek was. De jeugd van toen ging deze broek dragen om te laten zien dat hun idealen niet dezelfde waren als de idealen van hun ouders. Ze wilden zich niet meer houden aan de kledingvoor schriften van de „rijken" (wat de toonaangevende modehuizen voorschreven), maar hun eigen keuzes maken. De uitvinding van de spijker broek ligt verder terug dan de jaren vijftig. In het jaar 1849 ver liet een zekere Levi Strauss zijn geboortestreek Beieren om in Amerjika, het land van de vele mogelijkheden, fortuin te ma ken. Hij probeerde het eerst als goudzoeker, maar zonder veel succes. Op een dag ontdekte hij dat van de rollen tentzeil, waarin hij zijn spullen had verpakt, een stevige broek te maken viel. Dit was het begin van de spijker broek. Maar hij leek nog niet zo erg op de jeans die wij vandaag de dag dragen. De spijkerbroek van toen was gemaakt van can vas, hij was beige en er zaten nog geen spijkers in. Die klinknagels kwamen niet veel later. Vervol gens werd het beige canvas steeds vaker vervangen door blauwe denim en kwamen er oranje stiksels op, omdat de tint Voor heren brengt Frans Molenaar dit voorjaar re genjassen, waaronder een trenchcoat. Een regenjas mag beslist niet ontbreken in de heren garderobe, vindt mode-ont werper Frans Molenaar. Als noviteit brengt hij dit voor jaar enkele regenjassen voor de modebewuste man. Zijn trenchcoat heeft tien kno- een ceintuur, epaulet ten, ventilatiegaten onder de armen en twee binnenzak ken. Het langere model re genjas valt slank en recht en Drzien van een ceintuur n contrasterende tegen- voering. De trenchcoat is verkrijg baar, in vijf overwegend lich te kleuren. De tinten van het langere model regenjas zijn I iets donkerder. Een sfeer beeld uit dejeanswe arcollectie Tripper voor zo- Bij vrouwen speelt mode grotere rol. Dit korte denim- korte mouwtjes dragen op wijde broek de pij pen naar de enkels smal toelo pen. Uit de voorjaars collectie van Peek Cloppen- burg rustiger „waswater" te zijn komen. Maar wat is normaal? oranje het meest leek op de kleur van de koperen klinknagels. Rit sen bestonden toen nog niet. De dragers moesten het met knopen doen. In 1926 zette de spijker broekenfabrikant Lee voor het eerst een rits in de broek. Wie het over een spijkerbroek heeft, bedoelt een blauwe broek. De traditionele standaardspij kerbroek met het bijpassende jacket voert in de meeste collec ties nog steeds de boventoon. Maar de jeans heeft de laatste jaren ook heel wat modieuze aanpassingen ondergaan. En er is met het stijgen van de popula riteit een heel assortiment spij- kergoed gekomen, zoals over- gooiers, tuinbroeken, petjes, tas sen, korte broeken en rokken, kort of lang, met steekzakken en achtersplit. Bij veel winkels is het al uitgebreide basispakket nog aangevuld met onder andere sweatshirts, hemden en t-shirts. In de jaren zeventig was er een grote vraag naar versleten spij- kergoed. Sommige fabrikanten gaven het spijkergoed al voor het in het winkel kwam een versle ten uiterlijk door de kleding sa men met stenen te wassen. Dit noemde men de stone-washed" jeans. Deze rage had een wild groei aan wassingen en versie ringen van denim tot gevolg. Het spijkergoed lijkt nu weer in wat Sommige jeans-produktiebedrij- ven maken gebruik van wel meer dan dertig verschillende wassin gen. Het modebeeld varieert van de diepblauwe denim tot en met de vale, lichtblauw gebleekte, versleten look. Mannen houden vaak meer van ruige jeans met kleine mo dieuze aanpassingen, zoals bij voorbeeld een bredere voetwijd te. Bij vrouwen speelt mode een grotere rol. Tripper meldt, dat ruig en nonchalant dit zomersei zoen de trefwoorden zijn voor de jeans. Bij het samenstellen van de collectie is gekeken naar het beeld van de jaren zestig, waarin begrippen als vrijheid en zelfbe wustzijn centraal stonden. De trefwoorden ruig en nonchalant zijn deze zomer van toepassing op bijna iedere jeanswearcollec- tie. Wie een échte blauwe winkel binnenloopt, bemerkt dat het „uitzoeken" in de loop der jaren niet eenvoudiger geworden is. Het aantal merken is bijna niet te tellen; de jeans is behalve in verschillende wassingen ver krijgbaar in diverse modellen, lengtes en denimkwaliteiten. In sommige jeanswearcollecties ligt het accent vooral op lichtge wicht denim. De styling is aan mode onder hevig en varieer* van strak via halfwijd tot erg ruim, dit noemen ze in de wereld van het spijker goed anti-fit. De jeans worden gebracht met zowel lage als hoge taillebanden en zijn voorzien van knoop- en of ritssluitingen. Opvallend is het gebruik van le ren labels, oud-metalen badges, borduursels, felgekleurde con traststiksels, applicaties en plooitjes. In de tailleband van veel spijkerbroeken zijn speelse voeringen (bijvoorbeeld een Afrikaanse print) aangebracht. Deze voeringen komen vaak te rug in de boorden van het jack en in de kraag van het hemd. Wat kleur betreft speelt bij de denim behalve diepblauw ook zwart (zowel gewoon als stretch) een belangrijke rol. Verder zien we van de zomer veel écru en bruin. Ook rode denim doet mee, evenals bedrukte, met ingewe ven streepjes en visgraat-denim. Voor de gabardine broeken zijn de kleuren onder andere fram boos, stopverf, mosterd en zee groen. Nieuw zijn de uni en ge streepte chambrays in jeansop- tiek voor rokjes, jacks en broe ken. De denim wordt tegenwoordig ook met andere materialen ge combineerd, zoals suède, poplin en nylon. Nieuw is een fluweel achtige denim. Voor lente en zomer 1989 brengt Hettemarks Internatio nal voor het eerst weer een col lectie kleding voor de vrouw op de Nederlandse markt. Door overnames en reorganisaties kwam er zo'n twintig jaar gele den een einde aan vrijwel de gehele export van dit Zweedse merk. In 1987 werd Hette marks een dochteronderne ming van de multinational Yx- hult AB. Deze fabrikant be sloot de export weer op gang te brengen en introduceert het merk nu in Europa. Hettemarks richt zich op vrouwen tussen de 25 en 45 jaar. Deze vrouwen houden van luxe en kiezen voor kwaliteit en stijl. De zomercollectie is opgebouwd uit drie verschillende thema's. De ontwerpen zijn uitgevoerd in diverse stoffen en kleuren. Met bijpassende accessoires kan de vrouw een totaal beeld creëren. Hettemarks is verkrijgbaar in exclusieve boutiques en modeza ken. In de PC Hooftstraat in Am sterdam is een permanente showroom ingericht. Kleur is zo verweven met ons dagelijks leven dat het veel mensen nauwelijks meer op valt. Alles heeft kleur; het dag licht, de hemel, de natuur, ons haar, onze ogen, gebruiksvoor werpen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat kleuren een belangrijke rol spelen in ons bestaan. Kleuren kunnen sti muleren, kalmeren, afstoten en aantrekken. Ondeskundig toe gepast kunnen kleuren depri merend werken, maar bij wel overwogen gebruik kunnen zij de werksfeer veraangenamen en direct of indirect zelfs de kans op ongelukken verklei- Wat iS kleur en hoe nemen onze ogen kleur op? Op deze en nog veel meer vragen geeft het boek Kleur antwoord. Het boek neemt de lezer mee in de afwisse lende wereld van het fenomeen kleur en geeft een overzicht van de vele manieren waarop kleur zich manifesteert, zowel in de natuur als in de vele facetten van de menselijke cultuur, zoals reli- EMOTIES Uitvoerig wordt in Kleur inge gaan op de psychologische wer king van kleur en de effecten die kleuren hebben op stemmingen en emoties. Het effect van kleur op onze emotionele toestand geldt niet in dezelfde mate voor iedereen, maar kleuren in de reeks van geel tot rood worden meestal als warm ervaren en de reeks groen tot blauw als koel. Volgens de samenstellers is het een fabeltje dat een vrouw haar karakter achter haar make-up verbergt. Het omgekeerde is eer der waar: de manier waarop zij zich opmaakt, zegt iets van haar leeftijd, haar persoonlijkheid en kleurenvoorkeur. Verlegen jonge meisjes maken gebruik van zachte pastelkleuren en „veili ge" algemeen geaccepteerde kleurencombinaties, terwijl avontuurlijke, revolutionaire ty pes kiezen voor opvallende kleu ren in gewaagde combinaties. Ook uit de kleuren van de kle ding spreekt taal. Veel mensen zeggen dat ze een „eigen" kleur hebben. Zij vinden dat deze kleur hen het beste staat, ze kun nen zich ermee identificeren. Kinderen, zo blijkt uit dit boek, hebben al vroeg een uitgespro ken voorkeur voor kleuren. De allerjongsten voelen zich aange trokken tot heldere kleuren, zo- als rood, geel, blauw en groen. Blauw schijnt favoriet te zijn. Dé voorkeur die men heeft voor een bepaalde kleur in de kleding kan tot op zekere hoogte beïnvloed worden door uitwen dige veranderingen, zoals veran dering in status - van opstandige jongere tot werkende man of vrouw - of door een nieuwe werkkring. De voorkeur is toch altijd nog vrij stabiel in vergelij king tot de voortdurend veran derende modekleuren. Dit bete kent, zeggen de samenstellers van Kleurdat men eigenlijk voortdurend maar een gedeelte van de bevolking bereikt met een nieuwe modekleur. EXPERIMENTEREN Kleur vertelt de lezer dat het de moeite waard is met kleuren te experimenteren. Vaak is men er te veel van overtuigd dat al leen maar bepaalde kleuren staan en andere beslist niet. Kleur kan namelijk niet alleen een bepaald karakter laten zien, maar het ook oproepen. Wat meer kleur kan ook de reactie van anderen beïnvloeden en daardoor kan men zelf ook weer veranderen. Het zelfvertrouwen kan toenemen of gesuggereerd worden. Oudere mensen die de neiging hebben zich wat saai en onopvallend te kleden, zouden zich misschien jonger kunnen voelen door meer kleur in hun garderobe. VEELOMVATTEND Het boek laat zien dat kleur een veelomvattend verschijnsel is. De tekst is goed leesbaar en er worden veel voorbeelden gege ven. Kleur is samengesteld door een internationaal team van kleurdeskundigen, psychologen, architecten, kunstenaars en ont werpers. Zij hebben allemaal vanuit hun eigen achtergrond en vakgebied een bijdrage geleverd aan dit boek. Dr. ir. P.L. Walra ven heeft Kleur uit het Engels vertaald en bewerkt. Deze Ne derlandse bioloog en kleuren- deskundige houdt zich bezig met zowel fundamenteel als toege past onderzoek op het gebied van de kleurwaarneming. De prachtig geïllustreerde uit gave is verschenen bij Zomer Keuning (prijs 75,-). Het be treft een herdruk. Het boek is in 1981 voor het eerst uitgegeven, maar was al vrij snel uitver kocht. BREED VOOR SMALLE PRIJZEN 1175/70 SR 13 TL 69.- |185/70 SR 13 TL 75-tfL 155 SR 13 TL 50 165 SR 13 TL 85/60 HR 13 TL.. 110.- 205/60 HR 13 TL 117.50 185/60 HR 14 TL.. 115.- 5/60 HR 14 TL 117.50 Klaar terwijl u wacht Dagelijks geopend 8.00-17.30 Zaterdag 8.30-16.00

De Havenloods | 1989 | | pagina 6