LU SdnedamsN^msUad Schiedam benut fikse premie voor aanpassing kruispunten Geen staking bij 'Beukenhof DE HAVENLOODS Estafetteloop langs verzorgingstehuizen Brand eist twee doden Uitbreiding dagverzorging informeel geopend Tasjesroof Vrouwenfilm Daling verkeersslachtoffers levert gemeente f 115.000. - op Schubert en Spaanse muziek Drie MaasStede zoekt vrijwilligers Opmerkingen van Nijpels kritisch ontvangen EDITIE 9, DINSDAG 4 APRIL 1989, 38e JAARGANG, Nr. 14 KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. DE HAVENLOODS Q) HET ZUIDEN Zondag, aanvang 11.00 uur VOLENDAMS OPERAKOOR Kaarten a 11.- (zolang de voorraad strekt) op onze kantoren en bij de vestigingen van de Verenigde Spaarbank. SCHIEDAM— Het verzor gend en verplegend personeel in Schiedam vraagt deze week ook aandacht voor de vastge lopen CAO-onderhandelin- gen. Hoewel de gesprekken voor werknemers bij bejaar denoorden nog moet plaats vinden, steunen deze verzor gers op voorhand de vijf pro cent loonsverhoging van de verplegers. In huize Frankeland werd maandagmorgen buttons waarop 'Geef de vijf' prijkte, uitgedeeld en tevens werden spandoeken opgehangen. Om elf uur ging een ludieke estaf- fetteloop van start die een groep actievoerders langs de diverse verpleeg- en verzor gingshuizen in Schiedam voerde. Onder aanvoering van een bakfiets liep een groep de monstranten - overigens in vrije tijd - langs Driemaasste- de, De Harga, Spaland, Thur- lede, de Kruisvereniging, hui ze Francois Haverschmidt, Schieland ziekenhuis en Frankeland. In de huizen werden verder intekenlijsten neergelegd waarmee bewoners, patiënten en personeel hun sympathie konden betuigen aan deze ac tie. Deze lijsten zullen waar schijnlijk vrijdag a.s. worden aangeboden aan burgemeester Scheeres of één van de wet houders. "Bij alle acties wordt reke ning gehouden met de bewo ners van de tehuizen. Het is niet de bedoeling dat zij de dupe worden", benadrukt woordvoerder Leo Rosbender van de commissie VIP, 'Ver zorgenden In Protest', die de acties bij Frankeland vorm geeft. Volgens Rosbender lig gen de werknemers die zijn aangesloten bij de CAO op be jaardenoorden al f 400.- tot f 500.- achter bij de verple gers. "Daarom laten wij ook nu alvast ons protest horen". Ook in verzorgingstehuis Frankeland besloot het personeel maandagmorgen actie om meer loon te gaan SCHIEDAM De nieuwe behuizing voor de dagverzorging van Frankeland kon vrijdag al bekeken worden. Hoewel de officiële opening later dit jaar zal plaatsvinden, konden belangstellenden nu al rondkijken Volgens het bestuur van de stichting is de voorziening dagverzorging hiermee op een niveau gekomen dat toereikend is om de komende jaren op snelle en adequate wijze in de Schiedamse vraag te voorzien. De dagverzorging stelt de ouderen in staat langer zelfstandig te blijven wonen. Met het in gebruik nemen van de nieuwe ruimten kunnen in plaats van 18 nu 28 deelnemers per dag een beroep doen op de verzorging en begeleiding van verzorgingstehuis Frankeland. SCHIEDAM Een 59-jarige vrouw uit Schiedam is in de nacht van vrijdag op zaterdag het slachtpffer geworden van een tasjesdief. Net na midder nacht probeerde een 15-jarige jongen haar op het Bachplein van haar tasje te beroven. Er ontstond een worsteling en nadat de vrouw gevallen was, ging de dief er met het tasje vandoor. Later die avond is de dief aangehouden. In het tasje bevonden zich een aantal persoonlijke bezittin gen en honderenvijftig gul den. De vrouw moest na de overval naar het ziekenhuis om haar arm weer in de kom te laten zetten. SCHIEDAM De verfilming van Milan Kundera's boek 'The unbearable lightness of being' wordt vrijdag 7 april vertoond bij de Filmclub. Regisseur Philippe Kaufman verfilmde op knappe en aan grijpende wijze de lotgevallen van de Tsjechische chirurg Tomas. Zijn vrouw Tereza moet ermee proberen te leven dat haar man zich in steeds weer nieuwe avontuurtjes stort. Daarbij wordt Tomas heen en weer geslingerd tus sen Tereza en een vroegere vriendin, de ongeboden schil deres Sabine. Deze tweezijdi ge relatie is neergezet in het decor van de Praagse lente. Aanvang is 21.30 uur. Toe gang voor donateurs is vier gulden. Vervolgens vertoont de Film club zaterdag a.s. een film in de maandelijks terugkerende cyclus vrouwenfilms. Ditmaal is 'Long Farewells' van Kira Muratova te zien. Een alleenstaande, gescheiden vrouw klampt zich vast aan haar zoon die overweegt bij zijn vader te gaan wonen. On uitstaanbaar is Eugenia soms, met haar van innerlijke twij fel doorspekte gegiechel, haar bemoeizucht en soms ziekelij ke afhankelijkheid. Toch maakt dit alles haar zo ont roerend. De voorstelling begint om 21 uur. Toegangsprijs is vier gul den. De filmclub bevint zich aan de Nieuwstraat 12. Overigens kost een donateursschap vijf gulden per seizoen, inclusief een kaartje voor de eerste film. SCHIEDAM - Het gemeen tebestuur zal zich deze maand buigen over de eventuele aanpassing van onveilige kruispunten. Ambtenaren van gemeen tewerken zullen binnen kort een advies uitbrengen SCHIEDAM Spaanse en Zuidamerikaanse muziek is woensdag a.s. te horen in de aula van het Stedelijk Mu seum. De gitaristen Ton Huijsman en Sjaak van Vugt spelen vanaf 12.30 uur.' Huijsman studeerde aan het Twents Conservatorium en aan het Rotterdams Conserva torium. Hierna volgde hij meestercursussen bij bijvoor beeld Abel Carlevaro. Sinds '76 verzorgt hij diverse radio uitzendingen en live-optre dens, zowel als solist als lid van ensembles. Toegang tot het museum aan de Hoogstraat is gratis, even als het kopje koffie in de pau- Geen Spaanse muziek maar een Schubert-vertolking zal zondag 9 april in het museum te beluisteren zijn. De Schie damse tenor Albert de Bruin verzorgt dan een concert. Wederom heeft hij de drama tisch tenor Jan-Ate Stobbe bereid gevonden in Schiedam op te treden. Het programma vermeldt 'Die schone Mülle- rin' en 'Die Winterreise' van Schubert. De uitvoering begint zondag om 14.45 uur (tot 16.15 uur). De toegang is gratis, bezoe kers kunnen evenwel een vrij willige bijdrage geven om de gemaakte kosten te dekken. met mogelijke varianten. Aanleiding is de f 115.000.- die Schiedam eind vorig jaar als premie van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat heeft ontvan gen. Als één van de 675 gemeenten in Nederland heeft Schiedam zich des tijds aangemeld voor de actie 'min 25 procent'. Het kabinet hoopt met deze campagne het aantal ver keersslachtoffers in het jaar 2000 met 25% te redu ceren. In de Jeneverstad is het aantal verkeersslach toffers in zowel '87 als in '88 afgenomen. De actie 'min 25 procent' vloeit voort uit het Meerjaren plan voor de verkeersveilig heid 1987-1991. De steden die zich hiervoor hebben aange meld, kregen per inwoner al één gulden uitbetaald. Daar naast wordt jaarlijks een be drag overgemaakt naarmate het percentage slachtoffers daalt. Zo moest in 1987 het aantal tenminste vijf procent gedaald zijn, in '88 tien en in '89 vijftien procent. Voor Schiedam is het peilgetal ove rigens 262, het gemiddeld aantal verkeersslachtoffers over de jaren '84, '85 en '86. „Schiedam heeft onlangs over 1987 f 115.000.- ontvangen; deze gemeente zat namelijk ruim boven de vijf procent. Het lijkt nu een paar procent lager uit te komen", voorspelt Van den Boogaard van de Di rectie VerkeersveiligheidDeze veronderstelling wordt beves tigd op het Stadskantoor. Ambtenaar De Klerk van ge meentewerken vreest dat 'we net de beoogde tien procent niet halen'. „Maar er valt natuurlijk meer eer te behalen in gemeenten die verkeersonveilig zijn. 4* MÊÊSjg^ Het kruispunt nabij de op- en afritten van de A20 aan de 's-Gravelandseweg staat bekend als een gevaarlijke locatie. Jan Rotgers naar Algerije? A Juventus te sterk voor de gasten A Heroriënterings gesprekken: 'Zeer nuttig' 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SPIRITISTEN Het medium Marchien Bakker uit St. Maarten is donderdag a.s te gast bij de Spirituele Vereniging Harmonia. Deze bloemenseance begint om 20 uur. Bezoekers worden gevraagd bloemen mee te nemen. Belang stellenden zijn welkom in wijk centrum Nieuwland, dr. Wibaut- plein 163. Toegangsprijs is f 7,50. SCHIEDAM - Het verpleeg- en reactiveringscentrum Drie- MaasStede zoekt vrijwilligers voor een aantal projecten. Zo is behoefte aan gastvrouwen die zorgen voor de eerste op vang van patiënten en familie gedurende het poliklinische onderzoek. De vrijwilligers hiervoor zullen op dinsdag of donderdagmorgen ingezet worden. Daarnaast start de DrieMaas- Stede leesgroepjes voor afa- siepatiënten. Ook daarvoor worden vrijwilligers gezocht. Zij zullen worden begeleid en ingewerkt door een logopedis te. Verder zijn mensen nodig die patiënten kunnen vervoe ren naar fysiotherapie of be zoekjes brengen aan patiënten die wat meer aandacht nodig hebben. Zij die belangstelling hebben of meer informatie willen, kunnen zich wenden tot A. de Jong, coördinatrice vrijwilli gerswerk. Zij is bereikbaar onder nummer 4714022 (09.00 tot 13.00 uur). Het verpleeghuis zorgt voor WA- en ongevallenverzeke ringen en een reiskostenver goeding voor de vrijwilligers. WAARNEMINGEN— De stich ting Evolution through love ver zorgt op 5 april een demonstratie avond helderziende waarnemin gen. Mevrouw Edith Wachtels zal door middel van bloemen, voor werpen, foto's en/of handen waarnemen. Belangstellenden zijn welkom vanaf 19.15 uur in wijkcentrum Blauwe Brug, Bach plein 590. Entree is f 7,50. Schiedam heeft wat dat be treft altijd een actief beleid gevoerd, hetgeen in '86 resul teerde in de toekenning van de Verkeersveiligheidsprijs van de ANWB bijvoorbeeld. En een jaar of tien geleden nog waren die ongevallencij- fers véél hoger". Het aantal mensen dat hier in 1987 bij een verkeersongeval betrokken was, bedroeg 239. Voor het ministerie was dat aanleiding om deze gemeente, behalve de aanmoedigings premie van circa f 69.000.- een fikse premie uit te keren. De gemeenten kunnen dit ex traatje trouwens naar eigen goeddunken aanwen den. Van den Boogaard: „Als ze het zwembad een graadje warmer willen stoken, kan dat. Dat bedrag hoeft niet persé in de verkeersveiligheid, sing komt, kan hij niet beves- gemeentewerken licht een tip je van de sluier op. „Er zijn een paar varianten. Het gaat daarbij voornamelijk om aan passing en verbetering van de zogenaamde black spots, kruispunten waar veel onge vallen plaatsvinden. Recon structie daarvan is niet moge lijk; dergelijke projecten zijn niet te financieren uit zo'n potje. Je moet daarbij denken aan plaatselijke verbeteringen waarvan we hopen dat het de veiligheid ten goede komt". Als duidelijk voorbeeld van een black spot noemt De Klerk het kruispunt bij de 's- Gravelandseweg/de Brauw- weg nabij de afslag van rijks weg A20. Of dit kruispunt in aanmerking voor een aanpas te worden gestoken". Black spots Woordvoerder De Klerk van tigen. „Het is voorbarig om de plannen nu toe te lichten. We zijn de mogelijkheden nog aan het uitwerken". Het gemeen tebestuur zal dit rapport in april op het bureau krijgen. I Een felle uitslaande brand woedde vrijdagmorgen in de Galileistraat. SCHIEDAMDrie panden aan de Galileistraat zijn vrij dag j.l. in alle vroegte uitge brand. Twee mannen zijn daarbij om het leven geko men. Het betreft de 25-jarige E. Wiese en 32-jarige L. van Boxtel. De brandweer kreeg om 5.48 uur de melding binnen, waar na het zogenaamde midden alarm werd geslagen. Bij aan komst in de Galileistraat bleek het om een felle, uit slaande brand te gaan bij het pand 32a. Ook was het vuur doorgeslagen naar de boven woning en de rechterbuur. In de andere aanliggende panden was bovendien sprake van flinke rookontwikkeling. Volgens commandant A. Me taal trof de brandweer een pe nibele situatie aan omdat het oude, vooroorlogse woning bouw betrof. De doorslag van de brand naar belendende panden zal dan eerder ge schieden dan bij nieuwbouw, waarbij veelal brandwerend materiaal is gebruikt. De brandweer probeerde met twee tankautospuiten, een ladderwagen en een adembe- schermingswagen de brand meester te worden. Van het balkon werden twee personen gered die met bedwelmings- verschijnselen moesten wor den afgevoerd. Om 6.01 uur werd tevens een zwaargewond slachtoffer uit de benedenwo ning gehaald. Deze man is la ter overleden. Vervolgens werd om 6.55 uur het sein brand meester gegeven, hoe wel de brandweer nog tot ze ker 9.45 uur moest nablussen. Commandant Metaal: 'Verve lend was dat we pas later hoorden dat er zich een twee de persoon in het pand moest bevinden. Door verwarde in formatie was dit niet eerder bekend geworden. Daarop hebben we nog een slachtoffer in het huis aangetroffen. Na onderzoek naar ue oorzaak van de brand bleekdat deze in de keuken is ontstaan. Een pan met vet is oververhit ge raakt terwijl de mannen in slaap zijn gevallen. SCHIEDAM De opmer king van minister Nijpels over crematoria is in Schiedam kritisch ontvan gen. De bewindsman vindt dat er in Nederland sprake is van overcapaciteit op dit gebied. "Ik vind het echter vreselijk dat mensen ein deloos met hun doden moe ten rijden. De gemeente Schiedam heeft destijds een eigen crematorium op gericht omdat we het een goede zaak vinden dat be woners de mogelijkheid hebben in eigen stad gecre meerd te worden". D.C. Louwerse, hoofd van de af deling plantsoenen, be graafplaatsen en cremato rium, stelt de uitlating van Nijpels dan ook ter discus- Volgens Louwerse moet een crematorium in de nabijheid ook gezien worden als een stuk service aan de inwoners. "Landelijk gezien is er mis schien wel een overcapaciteit, maar het is volstrekt regio naal verdeeld. Mensen uit Limburg komen immers niet naar Schiedam. Het cremato rium Beukenhof is trouwens ook een kleintje ten opzichte van de twee in Rotterdam. Wij zijn nauwelijks concurre rend". Minister Nijpels van Vrom laat zich in 'Ooit', het blad van de Koninklijke Verenin- ging voor Facultatieve Cre matie, ook uit over de milieu aspecten van het uitvaartge beuren. Hij meent dat er iets tegen kunststof moet worden gedaan en dat ook de fabricage van milieu schadelijke lijkkisten dient te worden aangepakt. Ook wat deze kritiek betreft, maakt 'Beukenhof' een posi tieve uitzondering, zo meent de heer Louwerse. "Schiedam beschikt over een hoogwaar dige installatie; beter kan niet. We proberen een zo schoon mogelijke uitstoot van gassen te bereiken. Ook lan delijk worden de milieu-as pecten nauwlettend beke- ken CAO- onderhandeling Behalve de discussie die de minister door middel van uit latingen in 'Ooit' heeft veroor zaakt, staan de crematoria deze week ook op een andere manier in het nieuws. De werknemers van cremato ria aangesloten bij de Crema toriumvereniging Nederland onderbreken de CAO-onder- handelingen - net als verple gers en bouwvakkers - bin nenkort voor een estafetteon derbreking. De inzet is het al dan niet structureelwerkenop zaterdag. Gaat het Schiedam se personeel ook in staking? Louwerse: "Wat particuliere crematoria in de CAO moeten vastleggen, is bij ons al een feit. Wij hebben immers al veel langer een traditie van op zaterdag werken. Het perso neel is eraan gewend en de betaling is geregeld in het ambtenarenreglement. De particuliere crematoria zijn in principe in de weekeinden dicht" waarmee hij aangeeft dat er in Schiedam geen reden tot staken is. De Beukenhof is nauwelijks een concurrent van Rotterdamse cr toria, meent Louwerse. Minister Nijpels meent echter dat et overcapaciteit op het gebied van crematoria bestaat.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1