'AYR produceert evenveel energie als kerncentrale Dodewaard' Blueslegende B.B. King: De liefde voor de blues houdt me gaande' Educatief programma drumfanfarefestival DE HAVENLOODS Schonere rookgassen door milieuinvesteringen mÊÊÊÊKÊm Excursie Vara-leden Rommelmarkt Wereldwinkel ook in Noord Vlaardingse bands in muziekcafé Podium Vara-leden op bezoek in PTT-knooppunt Driehonderd dagen per jaar 'on the road' Architect ABC- complex hervat werkzaamheden Wervingsactie brandweer succesvol Inenting kinderen DONDERDAG 6 APRIL 1989 14-585 REGIO De Afvalver werking Rijnmond, AVR, heeft het afgelo pen jaar ruim 1 miljoen ton huishoudelijk en be drijfsafval verwerkt. Een nieuw record in de geschiedenis van 's we relds grootste afvalver werker. Dat laatste vindt Laurent Chevalier, het hoofd Externe Be trekkingen van de AVR overigens niet het be langrijkste. "Minstens zo belangrijk, zo niet in teressanter is, dat wij hele nuttige dingen doen met de warmte die vrij komt bij het verbranden van al het afval. De ver bindingswarmte wordt namelijk gebruikt voor de produktie van elek triciteit en gedestilleerd water". De energieproduktie van de AVR liegt er niet om. Het high-tech bedrijf dat een vooraanstaande rol vervult bij de afvalverwerking in Neder land, beschikt over een eigen elektrische centrale en een waterfabriek. Het afgelopen jaar werd in de centrale ruim 300.000 MWh elektrische energie opgewekt. De water- fabriek was goed voor een produktie van ruim 6 miljoen kubieke meter water, dat wordt geleverd als proceswa ter aan de bedrijven in het Europoort-Botlek-gebied. De elektriciteit gaat naar het elektriciteitsnet van de ge meente Rotterdam. Kerncentrale Ter toelichting op deze niet geringe energie-cijfers vertelt Laurent Chevalier dat de cen trale van de AVR een evengro- te produktiecapaciteit heeft als bijvoorbeeld de kerncen trale Dodewaard. "Alleen moeten ze er daar brandstof instoppen, terwijl wij de energie gewoon terug winnen uit de op zich zelf waardeloze zakjes afval". De hoeveelheid elektriciteit die de AVR produceert is genoeg om een stad van ruim 150.000 inwoners (zoals Nijmegen of Enschede) geheel van energie te voorzien. "En dat is dan nog exclusief de ruim 6 miljoen kubieke me ter gedestilleerd water die wij ook nog maken", aldus het hoofd Externe Betrekkingen van het afvalverwerkingsbe drijf. Bij de AVR wordt het huis houdelijk afval verwerkt uit een groot deel van de provin cie Zuid-Holland, uit de pro vincie Utrecht en voor een deel uit Noord-Holland, een verzorgingsgebied van onge veer 2 miljoen mensen. Daar naast is de Afvalverwerking Rijnmond nauw betrokken bij de AVR-Chemie waar per jaar zo'n 145.000 ton chemisch af val uit het gehele land wordt verwerkt. Laurent Chevalier zegt hierover: "AVR-Chemie heeft een nationale functie. Het bedrijf is opgezet om die chemische stoffen te verwer ken waar men elders in het land geen raad mee weet". De verbandingsinstallatie van AVR-Chemie horen tot het modernste wat er is op het gebied van verwerking van chemisch afval. Eind van dit jaar zal als laat ste onderdeel van AVR-Che- mie op de Maasvlakte een voorziening voor de opslag van nog helemaal niet te ver werken chemisch afval in ge bruik worden genomen. Bij de aanleg van deze voorziening, een investering van ongeveer 35 miljoen gulden, zijn de meest uitgebreide milieu maatregelen getroffen. De afgelopen paar jaar heeft de afvalwerking Rijnmond ongeveer 45 miljoen gulden extra investeringen gedaan ten behoeve van het milieu. Op dit moment worden voor bereidingen getroffen voor een nieuwe grote milieu-in vestering van minstens 75 miljoen gulden. Laurent Chevalier: "Het is de bedoeling dat de zes roostero- vens waarin huishoudelijk- en bedrijfsafval wordt verbrand, in de periode 1990-1992 wor den voorzien van rookgasrei nigingsinstallaties. De rook gassen worden daarmee extra tie zal voldoen aan de aller- gereinigd. De nieuwe installa- nieuwste milieu-eisen". WATERWEG NOORD De Vara-leden uit het Waterweg gebied kunnen op 12 april deelnemen aan een excursie. De omroepvereniging heeft een bezoek georganiseerd aan het grootste expeditieknoop punt van de PTT in Rotter dam. Belangstellenden worden die dag om 19 uur verwacht op dit kantoor naast het Centraal Station. Tijdens een rondlei ding kan men kennismaken met de moderne wijze waarop onnoemelijke aantallen post stukken worden verwerkt. De PTT zal de gasten onthalen op hapjes en drankjes. Aan deze excursie zijn geen kosten ver bonden, wel is de leeftijds grens gesteld op minimaal 21 jaar. Wie aan deze excursie wil deelnemen kan zich aanmel den via telefoonnummer 010- 4738823 (Schiedam en Vlaar- dingen) of 01899-15909 (Maasland, Hoek van Holland en Maassluis). SCHIEDAM— De activitei tencommissie van de Gerefor meerde Kerk in Schiedam- Noord houdt op vrijdag 7 april tussen 15.00 en 22.00 uur en op zaterdag 8 april van 10.00 tot 16.00 uur een grootse rommelmarkt. De rommelmarkt vindt plaats in het gebouw de Ark aan het Hargplein, nabij winkelcen trum Spaland. De opbrengst is ondermeer bestemd voor de vernieuwing van het kerkinte rieur en de aanschaf van een nieuw orgel voor het bejaar dencentrum de Harg. Op de rommelmarkt wordt van alles te koop aangeboden. Van kleding, glas, aardewerk en meubels tot complete ra dio's en televisietoestellen is verkrijgbaar. Ook is er een rad van avontuur en een loterij. De rommelmarkt is eenvoudig te bereiken via tramlijn 1. SCHIEDAM— De Wereld winkel blijft aan de weg tim meren. Nu de winkel aan de Hoogstraat is verbouwd gaat de Wereldwinkel nu ook be ginnen met de verkoop van producten in Schiedam- Noord. Voortaan zijn de me dewerkers iedere eerste zater dag van de maand met een kraam aanwezig in het win kelcentrum Spaland. Voorlo pig wordt de waar tussen 11.00 en 13.00 uur aan de man gebracht maar gehoopt wordt dit in de toekomst uit te brei den. In de kraam zullen vooral levensmiddelen worden ver kocht. Daarnaast zijn er in de winkel aan de Hoogstraat ook nog kunstnijverheidsproduc- ten uit de Derde Wereld te koop. I Stan Stolk treedt vrijdag a.s. solo op in Podium. SCHIEDAM Muziekcafé Podium aan de Lange Haven biedt de komende dagen weer onderdak aan een grote varia tie popmuzikanten. Vanavond is er een jamsessie waaraan ondermeer wordt meegewerkt door Leo Liekens (Ramjets) en Rini van Willigen (Anton Gee- sink Bifg Band). De aanvang is om 22.30 uur en de toegang is gratis. Vrijdag 7 april zijn er maar liefst vier verschillende optre dens gepland. De Amsterdam se New Rose opent de popma rathon. Deze viermansforma tie laat zich vooral inspireren door Iggy Pop, The Stooges en Nick Cave. Om 23.30 uur ma ken zij plaats voor de Vlaar dingse band Frenzy. Deze groep is in 1987 opgericht en heeft een swingend en melo dieus repertoire. Eveneens uit Vlaardingen komt bassist Stan Stólk. Na dat Frenzy het podium verlaat zal de Flairck-bassist een solo-optreden verzorgen met Nederlandstalige nummers. Het blijft die avond een Vlaar dingse aangelegenheid want ook het laatste optreden wordt verzorgd door de uit deze stad afkomstige Vicar Smiley. De toegang bedraagt vrijdagavond vijf gulden en het eerste optreden staat ge pland om 22.30 uur. Zaterdagavond staat er maar één band op het Podium. Die avond is er een concert door de Prince Band. De formatie bestaat uit een aantal bekende Roterdamse muzikanten. Op het repertoire staan enkel nummers van de Amerikaanse zanger Prince. De toegangs prijs is voor deze avond vast gesteld op eveneens vijf gul den. De aanvang van het con cert is 22.30 uur. Het weekend wordt zondaga vond afgesloten met een ver toning van de muziekfilm Tommy van The Who. De ver toning begint om 22.00 uur en de toegang is gratis. WATERWEG NOORD- De Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord is op zoek naar muzikanten voor een stoeltjesorkest. Op zaterdag 15 april organiseert de Streekmuziekschool voor de vijfde keer een festival voor drumfanfares in het Passage theaters in Schiedam. Behalve enkele shows en een groots galaconcert worden muzikan ten uit de regio uitgenodigd om mee te spelen in een stoelt jesorkest of slagwerkworks hop. Het stoeltjesorkest zal be staan uit saxofonisten, koper blazers en slagwerkers uit de regio die samen met het fanfa rekorps der Genie een groot orkest gaan vormen. In de ochtenduren zullen dan enke le goed klinkende werken worden ingestudeerd. De in strumentale opbouw van de Geniekapel fungeert hierbij als basis. Het fanfarekorps bestaat uit dienstplichtigen. De muzikanten uit de regio zullen tussen deze dienst plichtigen plaats nemen. Deelnemers aan dit stoeltje orkest kunnen zo kennisma ken met de specifieke samen stelling van een fanfareorkest. Behalve het stoeltjesorkest is er die ochtend ook een work shop voor slagwerkers. De workshop zal worden geleid door Sjoerd Westra, instruc teur van het bekende Pasveer korps uit Leeuwarden. Dit korps heeft een unieke sound die mede bepaald wordt door het originele gebruik van slagwerk. Tijdens de work shop zal Westra vertellen over het Pasveergeluid, geassis teerd door de slagwerkgroep van het korps. Deelnemers aan deze workshop worden wel geacht voldoende basis kennis te hebben. Het fanfarekorps der Genie zal in de middag een demon stratieconcert geven. Het con cert zal onder leiding staan van kapelmeester Jo Bakker, tevens instructeur bij de Rijn mondband. Ook de resultaten van het stoeltjesorkest en de slagwerkworkshop worden dan ten gehore gebracht. De aanvang van het concert is 15.15 uur en de toegang is gra tis. Wie aan het stoeltjesorkest of de slagwerkworkshop deel wil nemen, kan zich aanmelden bij de Streekmuziekschool via telefoonnummer 4355678. Aanmelden kan iedere mid dag vanaf 3 april. De Kosten voor deelname bedragen vijf guldn, inclufief lunch. WATERWEG-NOORD Het grootste expeditieknooppunt van de PTT ligt te Rotterdam vlak naast het Centraal Sta tion. Vara-leden uit het Wa terweggebied kunnen op woensdag 12 april aan een ex cursie door het gebouw deel nemen. Voor de belangstellende leden uit Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Maasland en Hoek van Holland begint om 19.00 uur een rondleiding, die zal duidelijk maken op welke mo derne wijzen een onnoemelijk aantal poststukken wordt ver werkt. Als het een beetje mee zit zullen de bezoekers zien hoe vele tienduizenden Vara- gidsen via het knooppunt hun weg vinden naar de leden in en om Rotterdam. De PTT onthaalt de belang stellenden op hapjes en drankjes. Aan de excursie zijn geen kosten verbonden. De leeftijdsgrens is op minimaal 21 jaar gesteld. Geïnteresseer den uit Maasland, Hoek van Holland en Maassluis kunnen zich telefonisch melden op nummer 01899-15909, Schie dammers en Vlaardingers via telefoon 010-4738823 of 010- 4341846. MANCHESTER „Als het moest zou ik zo weer dat podium opstappen. En dan ook nog met evenveel enthousiasme spelen". Zijn gelaatsuitdrukking laat er geen twijfel over bestaan dat B.B. King het meent. Niettemin wekken zijn woorden verbazing. Immers, de befaamde vertolker van de blues heeft er net een tweeënhalf uur durend concert in het Apollo Theatre opzitten. En gaf daarbij blijk van een gedrevenheid alsof het om zijn laatste optreden ging. B.B. King is inmiddels 63 jaar en nog altijd zo'n driehonderd dagen per jaar 'on the road'. De vraag rijst waar de Amerikaanse zanger/gitarist de inspiratie vandaan haalt om avond na avond tot de bodem van zijn kunnen te gaan. „Uit mijn liefde voor de blues", antwoordt de zwaargewicht alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. „Ik doe altijd mijn uiterste best. Geen avond uitgezonderd. Straks kom ik naar Nederland. Ze zullen weten dat B.B. King 'in town' is. Misschien doe je er goed aan je landgenoten daar vast op voor te bereiden". Het klinkt bijna dreigend. Riley 'Blues Boy' King is deze maand april voor maar liefst vijf concerten in ons land. Groningen, Rotterdam, Eind hoven, Amsterdam en Alk- r mogen zich achtereen volgens op zijn komst verheu- B.B. King is namelijk een artiest van een uitstervend ras. Daar waar muzikanten van jongere generaties zich veelal 'beperken' tot het spe len van een afgemeten set, be loont B.B. King daadwerke lijk het enthousiasme van zijn publiek. Hoe groter de bijval des te langer treedt de oude meester op. Een onuitputtelij ke bron met bluesklassiekers is daartoe voorhanden. In Manchester gaat het niet an ders. Bijgestaan door een geo liede band bijt de als altijd in een driedelig kostuum gesto ken B.B. King het spits af met 'Let The Good Times Roll'. Het opvallend jeugdige pu bliek laat zich dat geen twee maal zeggen en staat in een mum van tijd op de stoelen. Pas tweeëneenhalf uur later dient het einde van het optre den zich aan met het inmid dels op single verschenen 'When Love Comes To Town'. Het nummer van de U2-elpee 'Rattle Hum', waarin B.B. King een bijzondere gastrol vervult en dat terecht de be langstelling voor zijn persoon weer heeft doen toenemen. Talrijke handen schuddend en badend in het zweet neemt de sympathieke entertainer af scheid van zijn publiek. Genoemde emoties komen bij B.B. King tot uiting in zowel vocaal jankende uithalen als ongelooflijk soepel en subtiel gitaarspel. De-op een katoen- .^l9f^^§f_Mtesisgippi gebo- renTegmidèibag zièh daarmee de belangrijkste vertolker van de na-oorlogse blues noemen. Vele gitaristen hebben te ken nen gegeven dat hun stijl in meer of mindere mate op de B.B. King-leest is geschoeid. Daarmee geconfronteerd maakt een grote bescheiden heid zich van hem meester. Na" enig aandringen: „Ik denk dat ik één van een groep mensen ben die de blues heeft gepro- pagandeerd. Mijn invloed is zelfs in de muziek van van daag de dag nog hoorbaar. Eric Clapton is één van mijn navolgers. Geloof het of niet, maar dat geldt ook voor Jimi Hendrix. Stevie Ray Vaughan is weer iemand van de jongere garde die ik heb beïnvloed. Ik wil de jdhgere muzikanten helpen. Mijn sdeur staat altijd wijd open. Ik ben vroeger vaak gekwetst. Het maken van muziek bleek voor mij een uitweg om mijn levensom standigheden te verbeteren. De jongeren wil ik beter be handelen dan ik destijds door zovelen behandeld ben. Zo hoort het ook in het leven. Dat iedereen het beter probeert te maken voor de volgende gene ratie". B.B. King: Lucille Het siert B.B. King dat hij niet nalaat ook zijn voorbeelden te noemen. „Ik werd in het leger voor het eerst geconfronteerd met de muziek van gitaristen als Charlie Christian en T- Bone Walker. T-Bone Walker was met 'Stormy Monday' de eerste electrische gitarist die ik op de plaat hoorde. Het was het mooiste geluid dat ik ooit in mijn leven heb gehoord. Het gevoel dat T-Bone Walker bij me losmaakte deed me be sluiten ook de blues te gaan spelen. Zijn 'touch' is tot op de dag van vandaag onovertrof fen. In de late veertiger, vroe ge vijftiger jaren heb ik ge tracht ook zijn sound onder de knie te krijgen. Ik kwam aar dig in de buurt maar ben er nooit echt in geslaagd. In plaats daarvan heb ik denk ik ideeën van hem overgeno men". Tijdens het gesprek heeft B.B. King zijn zwarte, glanzende gitaar op zijn schoot liggen. Hij zal nooit verzuimen om Lucille, zoals hij zijn instru ment liefkozend noemt, tij dens een concert aan het pu bliek voor te stellen. B.B. King: „Lucille noem ik mijn 'lady'. Ook weieens mijn 'mi- stress'. Soms lijkt het alsof ze voor me zingt. Door haar heb ik nooit het gevoel dat ik van huis ben". Zoals gemeld speelt het leven van B.B. King zich hoofdzakelijk 'on the road' af. Al sinds het begin van de vijf tiger jaren geeft hij gemiddeld 275 concerten per jaar. „Of het optreden me na al die ja ren gaat vervelen? Nee, haha. Zolang mijn gezondheid me niet in de steek laat zal ik ermee blijven doorgaan. Het is wel mijn bedoeling wat min der te gaan reizen. Maar ach, dat zeg ik ook alweer een paar jaar. Al die hartelijke mensen die ik op mijn weg tegenkom kan ik gewoon niet missen. Als ik hen niet opzoek, komen ze niet naar mij toe. Dus moet ik bij ze blijven langskomen. Emotioneel Terwijl de zweetdruppels nog op zijn voorhoofd parelen, zegt B.B. King een tiental mi nuten later in zijn kleedka mer: „Als ik op het poldium sta ben ik erg emotioneel. Meer dan ik ooit zal kunnen uitleggen. Wellicht is het nog het beste te vergelijken met verliefdheid. Het gevoel .dat je van binnen krijgt als een leuk meisje naar je kijkt en lacht.» De emoties die ik op de bühne uit, komen bij mij recht uit het hart. Die zijn me zeer dier baar. Die ga ik niet meer zoals vroeger op de hoek van de straat uitschreeuwen om ze aan willekeurige voorbijgan gers te laten horen. Ik wil al leen nog zingén en spelen in een zaal waar mensen komen die juist mij willen horen. Ge lukkig kan ik nog altijd op veel plaatsen terecht om mijn SCHIEDAM— De architect die het omstreden ABC-com- plex aan de Lange Kerkstraat zou ontwerpen, heeft zijn werkzaamheden hervat. Dat staat in een brief die namens het Ahold-concern, Blokker en C en A naar de raadsleden van klein links is gestuurd. De raadsleden vroegen enige tijd geleden opheldering over de stand van zaken rond de voorgenomen bouw van de winkelcombinatie. Met name wilden de raadsleden van D66, PSP/PPR en CPN weten wat de oorzaken waren van de impasse waarin de plannen waren gekomen. Uit de brief blijkt dat verte genwoordigers van de ABC- combinatie weer in gesprek zijn met de gemeente. In de brief wordt de verwachting uitgesproken dat de proble men de komende weken kun nen worden opgelost. Ook wordt aangegeven dat wat de ABC-partners betreft de dis cussie over de locatie tot het verleden behoort. De raadsleden zijn niet tevre den met het antwoord. „We weten nog steeds niet wat de reden is van de impasse", al dus Adri Reijnhout, fractie- over de vraag of daar wel dui- voorzitter van D66„ „Daar delijkheid zal worden ver wordt in de brief met geen schaft, zal hij de kwestie nog- woord op ingegaan". maals in een commissie verga- Hoewel Reijnhout sceptisch is dering aan de orde stellen. SCHIEDAM De uitgebrei de wervingsactie voor vrijwil ligers bij de gemeentebrand weer heeft resultaat. Tot nu toe hebben zich al 69 belang stellenden aangemeld voor de informatiebijeenkomst. In verband met de grote toeloop zullen er twee informatie avonden worden gehouden. Een minpuntje bij het succes van de actie is de geringe be reidwilligheid van de vrouwe lijke Schiedammers om zich in het brandweerpak te hijsen. Jammer genoeg is het aantal vrouwelijke kandidaten be perkt gebleven tot slechts drie. Schiedammers die zich alsnog willen aanmelden voor een vrijwilligersfunctie bij de gemeentebrandweer kunnen tijdens werkuren bellen naar telefoon 4260128. SCHIEDAM- Alle kinderen die in 1980 zijn geboren wor den in april schriftelijk opge roepen om hun inentingssche ma af te ronden. Op één mid dag krijgen de kinderen twee injecties. De kinderen worden op deze wijze ingeënt tegen difterie, tetanus, polio, bof, mazelen en rode hond.

De Havenloods | 1989 | | pagina 19