krant Raadsfracties staan niet te juichen bij komst SP DE HAVENLOODS Auto vliegt uit bocht Verzoek om stichting Islamitische school Van Soest vertelt over fotografie Drs.P. zingt over fruit en groenten 'Anders tuinieren': liever wormen dan gif w Opnamen EO-radio Ingehaald door wiel Dan ontstaat wel woelige p Minster geeft startstein voor 'Bouwstroom' ■M Expositie oude meesters EDITIE 9, DINSDAG 11 APRIL 1989, 38e JAARGANG, Nr. 15 ÜJ Schiedams Nieuwsblad ujegener huLS-aan-hmsbLaden KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. DE HAVENLOODS CD HET ZUIDEN HET PROGRAMMA VAN DE NAJAARSSERIE IS UIT! Af te halen op onze kantoren of telefonisch te bestellen op ons hoofdkantoor: 010-4 69 99 11 SCHIEDAM Leden van volkstuinvereniging Vijfsluizen kijken met belangstelling toe, even als voorbijgangers die het gedempte deel van de Poldervaart tussen het tennispark en het Vogelasiel passeren. Be gin deze maand is op dit stukje terrein het pro ject 'Anders Tuinieren' van start gegaan en sindsdien benutten vele van de 35 nieuwbakken tuinders ieder vrij uur tje om de nog kale grond te gaan bewerken. Begin september '88 nodig de de gemeente Schiedam mers uit die een moestuin tje of een biologisch-dyna- mische tuin wilden gaan aanleggen. Gedacht werd met name aan schoolverla ters, gehandicapten en ouderen. Navraag bij ge meentewerken leert dat slechts zeven huurders bij hun aanmelding uiteinde lijk nadrukkelijk aangaven biologisch-dynamische ge wassen te willen telen. Chris van Dongen is daar één van. "De bedoeling is zoveel mogelijk natuurlij ke mest te gebruiken en zo weinig mogelijk bestrij dingsmiddelen. Ik heb me in de materie verdiept en wat boeken over dit onder werp gekocht. Ik ben wel van plan een bodemonder- zoekje te laten verrichten naar eventuele verontrei niging. Destijds is de Pol dervaart gedempt maar ik heb geen idee welke klei daarvoor is gebruikt". Van Dongen heeft zich voor dit project aangemeld omdat hij 'een beetje met de grond bezig wil zijn'. Een volkstuin is meer re creatief hè. De familie Albert vindt de term biologisch-dyna- misch teveel van het goede, maar zal op het tuintje nummer 27 ook geen be strijdingsmiddelen gebrui ken. "Liever wormen dan gif", is het devies hier. Moeder, dochter en schoonzoon hebben inmid dels de eerste voorberei dingen aan het tuintje ge troffen. De heer Albert is gepensioneerd en zal zijn vrije tijd aan 'Anders tui nieren' gaan besteden. Mo menteel ligt hij nog in het ziekenhuis. "Wij hebben een plattegrond gemaakt waarop hij vanavond kan zien hoe het er al uitziet. Kan 'ie dadelijk de draad gewoon oppakken." Een volkstuin vindt me vrouw Albert wat te be werkelijk. Zo'n klein stuk je grond met groenten is net leuk. "Ik vind het ge weldig hier. Iedereen helpt elkaar. Alleen hadden we zaterdag alledrie spierpijn. Maar ook een voldaan ge voel." De deelnemers aan het project 'Anders Tuinieren' benutten vaak elk vrij uurtje om het n opgeleverde perceeltje grond te bewerken. SCHIEDAM - Een 25-jarige Rotterdammer moest vrijdagmiddag door de brandweer uit zijn auto worden gezaagd nadat hij op de Hargalaan uit de bocht was gevlogen. De onfortuinlijke bestuurder nam een bocht met een te hoge snelheid waardoor hij de macht over het stuur verloor. De auto kwam tegen een boom tot stilstand. De hulp van de brandweer was nodig om het slachtoffer uit het wrak .te halen. Per ambulance is de Rotterdammer naar het Holyziekenhuis vervoerd, waarde verwondingen bleken mee te vallen. De bestuurder kon na verloop van tijd met twee gebroken ribben huiswaarts keren. A Juichstemming bij SFC is verdwenen Sportschool La gerwaard sterk vertegenwoordigt in Nationale selectie Invoering 1990- maatregel niet zonder gevolgen Ouderen en wonen 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM— De Evangeli sche Omroep maakt donder dag a.s. een radio-opname in het Passagetheater. Wim Pols, van onder meer 'Country Trail' presenteert het pro gramma 'Met muziek het hele land door'. Belangstellenden worden verzocht om uiterlijk 19.30 uur in het theater aan wezig te zijn. TV-presentator Bert van Leeuwen zal als speciale gast de opnamen bijwonen. Verder verlenen Gert en Hermien Timmerman medewerking aan het programma, evenals trompettist Piet Knarren, de groep Dutch Voices, de tenor Nico Boer, de vocalgroep Voi ce en EO's radio- en tv-orkest, dat onder leiding staat van Harry Govers. Behalve muzikale onderbre kingen wordt tijdens 'Met mu ziek het hele land door' een talentenjacht en twee spelle tjes gespeeld. Bij het spel 'Ken uw land' worden de kandida ten getest op de kennis van hun eigen provincie. Daar naast wordt een spel met het publiek gespeeld waarbij een diner voor twee personen te winnen is. Wie de radio-opnamen wil bijwonen, is welkom. Toegang is vrij. SCHIEDAM - Eeri autobe stuurder kreeg zondaga vond een wel erg vreemde gewaarwording op rijks weg 20. De man zag plotse ling een eigen linkervoor- wiel voorbijkomen. De auto gleed gelukkig in de berm zodat er geen verdere ongelukken gebeurden. Bij navraag bleek dat de wa gen onlangs nog bij de ga rage was geweest waar speling bij het bewuste wiel was geconstateerd. De man vervolgde zijn weg naar huis zonder zijn wa gen, Het voorval gebeurde tussen de afslagen Schie- dam-Noord en Schiedam- Centrum. SCHIEDAM Met de ge meenteraadsverkiezingen in het vooruitzicht (maart 1990) doet opeens een nieuwkomer op het Schie- damse politieke vlak op geld. Sinds begin dit jaar kent de Jeneverstad im mers ook een Socialistische Partij (SP) die in navolging van de Vlaardingse afde ling een plaats in de ge meenteraad lijkt na te stre ven. De vijf leden die aan de wieg van de plaatselijke SP stonden, hebben het le dental inmiddels zien ver driedubbelen. Hoe kijken de raadsfracties tegen deze ontwikkeling aan? PvdA- fractievoorzitter Gé Brou wer verwoordt waarschijn lijk de gevoelens van menig raadslid: „We bekijken deze ontwikkeling net met zorg, wel met argusogen". Sinds de laatst gehouden ge meenteraadsverkiezingen be staat de Schiedamse raad uit zestien PvdA-leden, acht CDA'ers, vijf WD'ers, twee D66'ers, en éénn CPN'er en één vertegenwoordiger van de gezamenlijke fracties van PPR/PSP. Met de oprichting van een SP-afdeling Schie dam is het evenwel niet on denkbaar dat deze partij vol gend jaar ook in de raadsban- ken zal plaatsnemen. Te druk SP-voorzitter Theo Jongste 9 Brouwer: 'Met argusogen'. vindt het nog te vroeg om ope ning van zaken te geven. Bo vendien zeggen de bestuursle den het 'te druk te hebben met vergaderingen' en andere ac tiviteiten om het ledental te vergroten. Vooralsnog hebben de Schiedamse socialisten zich geschaard achter 'grote zus' Vlaardingen - de SP be schikt daar over vijf raadsze- tels - die actie voert tegen het bedrijf Nieuwe Matex waar de op- en overslag van chemica liën de SP een doorn in het oog is. Maar hoewel de SP- Vlaardingen thans een riante positie in de raad aldaar in neemt, worden de kansen voor de Schiedamse evenknie klei ner geschat. Volgens Gé Brouwer (PvdA) was de plotselinge toename van het aantal SP-kiezers des tijds te wijten aan de interne verdeeldheid binnen de Vlaar dingse sociaal-democratische fractie. „Er was een zeer grote ontevredenheid waardoor het in Vlaardingen heel gewoon was dat mensen met een PvdA-lidmaatschap op zak opeens op de SP gingen stem men. Vanuit die situatie zie ik in Schiedam geen overlopers naar de SP zitten. We kunnen hier hooguit constateren dat het beter zou kunnen. Maar ontevredenheid, neen". De fractievoorzitter van de PvdA zegt de verrichtingen van de SP wel met argusogen te volgen. „Maar dat doen we bij alle partijen," meent Brou wer. „Je moet opletten dat aan de linkerzijde geen ontwikke lingen ontstaan die we hadden kunnen voorkomen". Afwachtend Bart de Leede (PPR/PSP) neemt een afwachtende hou ding ten opzichte van de nieuwkomer aan, maar stelt desalniettemin vast dat hij niet inziet wat de Sp aan het politieke spectrum in Schie dam kan toevoegen. „Ze zul len hier een vrij moeilijke con currentieslag moeten aan gaan. Er zijn natuurlijk ver schillende fracties die behoor lijk op hun quivive zijn, zeker De SP organiseerde vorige maand een hoorzitting over de Nieuwe Matex, de eerste achtie die de Schiedamse afdeling onder bewoners in de Slachthuisbuurt en Zuid voert. op milieugebied waarin de SP behoorlijk deskundig is. Ik zie niet in welke actiepunten ze kunnen oppikken die blijven Behalve die van zijn eigen partij - natuurlijk - roemt De Leede ook de opvallende pro gressieve houding van D66 in Schiedam. Daarnaast neemt de CPN van oudsher een ster ke positie in. „Wat dat betreft bestaat in Vlaardingen een andere politieke situatie; die rol zal de SP hier niet zo snel krijgen". De diverse fractievoorzitters vergelijken allen de situatie in Schiedam met die in de buur gemeente. Ook Verhulsdonk (WD) verwijst ernaar. „Als de Sp hier een zetel wint, dan ontstaat - de jongens vanuit de krant kennende - een woe lige periode voor de raad. Ik sta niet te juichen bij de komst van de SP, maar ik weet dat ze zich verbaal te weer zullen stellen. En ik heb een beetje het gevoel dat het gezapig aan het worden is, dus...". De Leede: 'Afwachtend' SCHIEDAM— De Stichting Islamitisch College heeft bij de gemeente het verzoek inge diend om een basisschool op SCHIEDAM Gerard van Soest (foto) zal woensdag een lezing verzorgen in de aula van het Stedelijk Museum. Aan de hand van dia's zal hij de ontwikkeling van zijn ruim dertig jarig kunstenaarschap laten zien. Van Soest is vanaf 1974 professioneel werkzaam als beeldend kunstenaar fotografie. In zijn ogen is het fototoestel net zo'n instrument als het penseel voor de schilder, een beitel voor de beeldhouwer en de pen voor de schrijver. De Schiedammer zal deze visie op boeiende wijze aan het publiek in de museumaula toelichten. De lezing begint morgen om 20 uur. Toegang is gratis. Islamitische stichten. Het verzoek ging vergezeld van een lijst met 282 handtekeningen afkomstig uit de hele regio (o.a. Maassluis en Spijkenisse). Het voorstel zal nu de proce dure doorlopen die behoort bij het verzoek tot stichting van een bijzondere school. Aller eerst zal gekeken worden of het verzoek voldoet aan een aantal wettelijke voorwaar den. Belangrijke voorwaarden zijn dat het verzoek vergezeld moet gaan van een lijst van handtekeningen (minimaal 160 leerlingen en minimaal 60 leerlingen jonger dan zeven jaar), dat er sprake is van een erkende stichting en dat er zich binnen een afstand van drie kilometer niet een soort gelijke school bevindt. Op het eerste gezicht lijkt het verzoek aan deze voorwaarden te vol doen. Mocht aan alle voorwaarden voldaan worden, dan wordt de Islamitische school opgeno men in het zogenaamde plan voor scholen, dat de gemeen teraad voor 1 oktober 1989 zal opstellen. De school zou dan op 1 augustus 1990 van start kunnen gaan. Als locatie komt waarschijnlijk een leegstaand schoolgebouw in aanmerking en is nieuwbouw minder waarschijnlijk, zoals bleek tij dens de commissievergade ring Onderwijs van vorige week woensdag. Minister Van Dijk van Binnenlandse Zaken gaf maandag het startsein voor het nieuwe politiebureau. SCHIEDAM— Minster Van Dijk heeft maandag j.l. het startsein gegeven voor de bouw van een politiebureau aan de Nieuwe Damlaan. Hiermee is tevens het sein ge geven voor 'Bouwstroom', een samenwerkingsverband tus sen het Ministerie van Bin nenlandse Zaken en een aan tal gemeenten. Het architectenbureau Lees berg b.v. zal ook dergelijke bureaus als in Schiedam gaan neerzetten in Naarden, Haar lemmermeer, Noordwijk en Laren. Door dit zogenaamde bouw- stroom-effect, waaraan het samenwerkingsverband de naam ontleend heeft, is het mogelijk de bouwkosten met tien procent te drukken. Vanwege de deelname van het minsterie aan dit verband, werd de bewindsman bereid gevonden de officiële hande ling te verrichten. Alvorens Van Dijk de eerste paal de grond in zou slaan, werd ten stadhuize de bouwovereen- komst getekend. Behalve bur gemeester Scheeres waren ook de andere burgervaders aan wezig van de steden waar in het kader van 'Bouwstroom' gebouwd zal gaan worden. L Reanimatie kan leven redden SCHIEDAM In samenwer- king met de Nederlandse Hartstichting organiseert Klubhuis Zuid een cursus rea nimatie. Gedurende twee avónden wordt onder leiding van artsen en verpleegkundi gen geleerd hoe reanimatie kan worden toegepast. Per jaar krijgen circa 20.000 mensen een hartstilstand, waarvan de helft overlijdt voordat zij het ziekenhuis kunnen bereiken. Door mid del van reanimatie is de kans groter dat mensen in leven blijven. Daarom geeft de Hartstichting sedert een groot aantal jaren daarin onderwijs. Een dergelijke cursus zal me dio april in Zuid van start gaan. De deelnemers krijgen een avond theorie (19 april) en een avond praktijk (26 april) en al naar gelang de interesse nog een derde avond over kin- derreanimatie (3 mei). Cursis ten ontvangen een uitgebreid lespakket en een certificaat van deelname wanneer de toets goed wordt afgelegd. Kosten zijn f 25,- en f 37,50 voor drie avonden. Iedereen vanaf 14 jaar kan zich opgeven bij Klubhuis Zuid via tel. 4267297 (vragen naar Lida Tode). BLAUWE BRUG De stichting 'Evolution through love' verzorgt woensdag a.s. weer een demon stratie-avond in wijkcentrum de Blauwe Brug, Bachplein 590. Mevr. van Gerven zal helderzien de waarnemingen doen. Aanvang is 20 uur, toegangsprijs tien gul den. I SCHIEDAM - Poppentheater en cabaret kunnen bezoekers van de Teerstoof respectieve lijk zaterdagmiddag en avond verwachten. Kinderen van 4 tot 8 jaar kun nen 's middags in het Theater aan de Nieuwstraat 12 weg dromen met Alda Loef. Zij brengt een sprookjesachtig verhaal met levensgrote pop pen tot leven. In 'Het geluk van een varken' wordt familie varken opgeschrikt door de komst van een wolf. Deze voorstelling begint om 14 uur. Toegangsprijs is f 3.75. Van een geheel ander kaliber is het optreden van drs. P. la ter die dag. De Neerlandicus brengt vanaf 20.30 uur een nieuw programma, waaraan het Amsterdams Philharmo- nisch trio meewerkt. Ook dit programma heeft geen naam, vaste samenstelling en geen strekking. De nummers van drs. P. getuigen evenwel van originaliteit en vakman schap en ontstaan uit een be hoefte zich fnet thema's als fruit en groenten, leestekens, lichaamsdelen etc. te amuse ren. De cabaretier zet zijn teksten op muziek, die va rieert van Middeleeuws tot Mexicaans en van blues tot barok. P. wordt daarbij ge steund door drie virtuoze mu sici: Paul Prenen, Taco Kooi- stra en Erne Olaö. Kaarten voor deze voorstel ling kosten f 12.50, terwijl houders van CJP/Pas 65 een rijksdaalder reductie krijgen. SCHIEDAM Het werk van Hollandse meesters uit de ne gentiende eeuw is deze te be wonderen in art gallery Inter look International. Ongeveer dertig meesterwerken hangen aan de wanden van de zoge naamde Branderszaal van het pand aan de Lange Haven 97. De expositie bevat onder an dere doeken van Willem de Klerk, Evert Moll, C.J. Behr, J.H. Koekoek en van schilders van de Haagse School. Een ze ventiende eeuws schilderij van B. Breenberg en het pa neel 'Landschap met herder en-vee' van Jan van'Gooi (1685-1761) behoren eveneens tot de collectie. De galerie is dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur geopend en zal van 12 tot en met 23 april de bovengenoemde schilderij en exposeren. ,De toegang is vrij.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1