Krats' Knecht moet zorgen voor doorbraak Jongerengezelschap geeft show voor meer begrip SPEGIAALVOOR ONZELEZERS Zuidamerikaans carnaval in laatste Zondagsconcert Dordts Museum toont vernielingen Jeugd nog vijf keer naar de Schouwburg ÜJ "I 'We zijn op de wereld om elkaar te helpen' KUNST CULTUUR AMUSEMENT jgRfH 'Als die oogjes maar gaan glimmen' 0 Billy, Astrid, Renée en Thyl. Wegener huLs-aan-huLsbLacJen j De voorstelling van Up With People op dinsdag 25 april in De Doelen is voor onze lezers te bezoeken met een korting van 3,50. Op vertoon van deze bon ontvangt u een of twee plaatsbewij zen voor 16,50 per stuk in plaats van 20,-, bij de kantoren van De Havenloods en Het Zuiden en bij de kantoren van de' Rabobank. Schriftelijk bestellen kan ook met deze bon. Stuur uw bestel ling met volledig ingevulde girobetaalkaart of een betaal- of eurocheque aan Wegener Promotie, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. naam ROTTERDAM- Up With People komt naar Rotter dam. Op 25 april staat dit meer dan 100-koppige in ternationale, educatieve en culturele jongerengezel- schap op het podium van De Doelen. De jongeren brengen hun allernieuwste show: "Time for the mu sic". Een programma met liedjes en dans uit alle windstreken. Zowel tradi tioneel als modern. Het idee voor een dergelijk rondtrekkend gezelschap stamt uit de zestiger jaren, toen oprichter J. Blanton Belk iets besloot te ondernemen als tegengif voor de toenmalige negatieve maatschappelijke ontwikkelingen als rassenrel- lën. Het doel was, is én blijft om 'jonge mensen leerrijke er varingen te geven die hen voorbereiden op een snel ver anderende wereld. De show is het tot uitdrukking brengen van enthousiasme en hoop voor de toekomst. Hij moet wederzijds respect en begrip in de wereld bevorderen.' Jaarlijks melden zich zo'n 10.000 jongeren aan. Het hui dige gezelschap bestaat uit meerdere groepen die ver schillende routes bereizen. Een van hen komt volgende week naar de Maasstad. En kele leden zijn al eerder gear riveerd om de organisatie zo goed mogelijk te laten verlo pen. Zij hebben hun onderko men in een - gratis ter be schikking gesteld - kantoor van de RABO-bank aan de Slinge. Het zijn Renée (22), Billy (20) en Thyl (18). De eer ste twee zijn Amerikanen. Thyl is een Belg. Ze werken hard. Omdat alles zeer profes sioneel moet verlopen én uit enthousiasme. Renée: "Het allerbelangrijk- Don Quichote is een avond vullend klassiek ballet, ge danst door het Koninklijk Bal let van Vlaanderen. Het ballet is wereldberoemd om zijn af wisselende dramatische en vrolijke inhoud, de kleurrijke volksscènes en de virtuoze so listische passages. De pas de deux behoren tot de hoogte punten van het klassieke bal letrepertoire. Het Koninklijk Ballet van Vlaanderen brengt de choreografie van Rudolf Nureyev op 20 en 21 april in de grote zaal van de Schouwburg. Het begint om 20.15 uur. HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 13 APRIL 1989 ROTTERDAM— De zwoele sferen van het Caribisch feestgewoel en de opzwe pende ritmes van de Zuida- merikaanse muziek bepalen op zondag 23 april het Zon dagochtendconcert in De Doelen. Vanaf 11.00 uur waant de bezoeker zich in de straatjes van Rio, waar de samba swingt en de tempe ratuur hoog op kan lopen. Danseressen, een vuurvre ter, een limbodanser en mu ziek, veel muziek maken van het laatste Zondagochtend concert van dit seizoen een onvervalste Braziliaanse carnavalsvoorstelling. Ricardo Aziz toont zijn le vensgevaarlijke kunsten on der de limbo-lat, en wordt daarbij terzijde gestaan door charmante dames, de bevallige 'Flames'. Salsa- en latinmuziek komt van het orkest Speling, een negen- vrouws formatie: studentes van verschillende conserva toria die het klappen van de Zuidamerikaanse zweep kennen. Stukken van Tito Puente, Poncho Sanchez, Tania Maria en anderen, ga randeren een swingend op treden. Placido Hazel, bekend uit 'Los Allegres', completeert het programma. Samen met de overrompelende dansers van 'Kariocas do Sambo' met de passistas, de danse ressen en de bateria, de slag werkbegeleiding, zorgt hij voor de klap op de vuurpijl. Toegangskaarten voor de Zondagochtendconcerten kosten f 12,50 aan de kassa van De Doelen, maar slechts f 11,- bij de kantoren van De Havenloods en Het Zuiden en bij de Verenigde Spaar bank. Schriftelijk bestellen kan tot 5 dagen voor de voorstelling. Een kaartje met de datum van het concert en het ver langde aantal plaatsbewij zen, naam, adres en tele foonnummer, samen met een volledig ingevulde girobe taalkaart, betaal- of euro- cheque aan Wegener Promo tie, Postbus 1980, 3000 BZ in Rotterdam, zorgt ervoor dat de kaarten thuisge stuurd worden. in de koude kleren te gaan zitten. Billy noemt heimwee en vermoeidheid als factoren die het soms bijna te zwaar maken. Toch is de belangstel ling om mee te doen onver minderd groot. Billy: "Wie wil kan er ook bij komen. Je hoeft niet persé iets muzikaals te kunnen. Het belangrijkste is of jouw persoonlijkheid iets voor de groep kan betekenen. Dat wordt in een persoonlijk gesprek bekeken. We zijn op de wereld opi elkaar te helpen nietwaar?" Waarna hij het nog op prijs stelt mee te delen dat de groep niet louter Ame rikaans is maar uit vele natio naliteiten is samengesteld. "Natuurlijk zijn wij met meer. Maar we komen dan ook uit een land met 250 miljoen in woners." De gevarieerde show van Up With People staat drie dagen op de planken van De Doelen. Het gehele spektakel heeft de energie van een c eert. Els Neijts ROTTERDAM/DOR DRECHTIn het kader van het Nationaal Mu- seumweekeinde zijn er op zaterdag 15 en zondag 16 april in tal van musea extra activiteiten. In museum Boymans van Beu- ningen in Rotterdam houdt men een extra museum spreekuur voor kunstnijver heid van 10.30 tot 13.00 uur op zaterdag 15 april, 's mid dags op 15 èn 16 april zijn er rondleidingen voor het hele gezin, maar ook voor kinderen alleen onder het motto 'kinde ren kijken naar kinderen' en er zijn voorstellingen van dans en muziek uit de 15e eeuw, met de dansgroep Volta en de muziekgroep Gioia. In het museum voor Volken- kimde aan de Willemskade in Rotterdam is er op de dag van de Rotterdamse Marathon een vertelmarathon. Met een kwartje de wereld rond, heet de marathon, waarin wereld reizigers bizarre, spannende en bijzondere belevenissèn vertellen uit de verre landen die zij bezochten. Van 11.30 tot 16.30 duurt de marathon. In Dordrecht wordt in het Dordts Museum extra aan dacht besteed aan de vernie lingen van de tien schilderijen van Hollandse meesters. In speciale vitrines staat een op stelling met informatie over de beschadigingen, en een van de museumrestauratoren geeft een toelichting op de voorgenomen herstelwerk zaamheden. Het Dordts mu seum geeft een rondleiding langs de vaste collectie, die om 11.00 start bij de receptie. Café De Unie krijgt een nieuw interieur. Een gestaag groeiend publiek bezoekt het café, en daarom meenden de exploitanten de toegankelijk heid te moeten vergroten. De leestafel wordt verplaatst, het licht wordt verbeterd en de ge sloten buffetwand wordt door gebroken. In muziekcafé Het Berenei is er zaterdag 15 april een con cert onder auspiciën van SCAR, van de groep Shaved Pigs. De toegangsprijs voor het concert aan de Doklaan in Rotterdam-Zuid bedraagt 7,50. Musica Nova Live is een ra dioprogramma van Ton Hart suiker, dat op vrijdag 14 april* vanuit De Unie aan de Mau- ritsweg in Rotterdam komt. Veel gloednieuwe composities worden live gespeeld. De toe gang is gratis, maar reserveren is gewenst. Het telefoonnum mer van Zaal De Unie is 4333 534. ROTTERDAM „Met De Knecht van Twee Meesters kunnen we de finitief doorbreken in het theatercircuit", hoopt Shastro Klaassen, artistiek leider van de Rotterdamse kinderthe atergroep Krats. Krats brengt op 16 april de Rotterdamse première van Goldoni's blijspel in de Arlecchinozaal van Theater Zuidplein, de zesde produktie van de jeugdtheatergroep. Ver warring, list, bedrog en chaotische liefdesge schiedenissen, alle klas sieke elementen van een lichtvoetige komedie zijn in ruime mate aan wezig in 'De Knecht': een garantie voor de gul le lach. Krats heeft De Knecht van Twee Meesters voor eigen ge bruik aangepast. Twee Neder landse versies van het Ita liaanse commedia dell'arte- stuk stonden aan de wieg Van de Krats-produktie.. De voor stelling van het RO-Theater uit 1974 en de tekst van De Appel van Eric Vos dienden als uitgangspunt voor een nieuwe korte versie, bestemd voor een publiek van 8 jaar en ouder. Van de oorspronkelijke twee ëneenhalf uur die het stuk duurt, is een uur speltijd over. „Dat viel niet mee", vertelt Winfred van Buren, een van de spelers van De Knecht. „Het stuk zit zo goed in elkaar dat je eigenlijk niets onge straft kan weglaten. Het bleek dat je niets kan opofferen zon der consequenties voor de rest van het stuk." Zoals het een goed blijspel be taamt, zit De Knecht vol met verwikkelingen, waarbij veel verhaaltjes over verschillende personen nauw met elkaar verweven zijn. Shastro Klaas sen: „Uiteindelijk hebben we twee verhalen overgehouden. „Van de oorspronklijke veer tien personages zijn er acht over, en die worden bij ons gespeeld door vier spelers." Op zoek De Knecht is Truffel, gespeeld door Joep de Bont. Truffel is een eeuwige hongerlijder, die voortdurend op zoek is naar eten. Een baantje als knecht biedt hem het vooruitzicht op een goed gedekte tafel en een bed om in te slapen. Als zijn meester vertrekt, neemt hij gauw een ander baantje, zonder ontslag te ne gen. „Met een masker op om de verwarring niet nóg groter te maken. Dat werkt prima." Voor het eerst in het vijfjarig bestaan van de groep werkt Krats met een professionele regisseur, Emmie Langen- berg. „Tot nu toe hebben we veel in scholen en in buurthui zen gespeeld, nu en dan in het theater. De tijd is nu aange broken dat we in de schouw burgen gaan optreden," vindt artistiek leider Shastro Klaas sen. „De vorige produktie, De wondere Wereld van Nemo, had veel succes bij het pu bliek, maar minder bij de sub sidiegevers. Met De Knecht hopen we ook de subsidie-in stellingen over de brug te krij gen. Je hebt nu eenmaal tijd nodig om reputatie op te bou- Rust Idealisme hebben de mensen van Krats genoeg. Zowel Sha stro Klaassen als Winfred van Buren gaven een zeker be staan in het onderwijs op voor een onzekere toekomst in de wereld van het theater. Win fred was na zijn conservatori umopleiding enige jaren le raar muziek: „Ik ontdekte het theater toen ik projekten be geleidde op de school waar ik werkte. Een regiecursus bij het RCA heeft mijn leven ver anderd. Het klinkt drama tisch, maar het is zo." Ook Winfred was een tijd lang 'Knecht van Twee Meesters', totdat hij op een punt kwam dat hij moest kiezen. „Naast mijn werk als leraar was ik constant bezig met theater, met cursussen, met produk- ties. Op een gegeven moment heb ik ontslag genomen als leraar. Ik verdiende op die school tweeëneenhalf keer zo veel als ik nu per maand over houd: we werken hier met be houd van uitkering. Maar ik geniet van de rust die we hiér hebben om samen te werken aan een theaterproduktie." Glimmen Artistiek leider Shastro Klaassen gaf het onderwijs ook op, al was hij al eerder gegrepen door de illusie van het theater. Hij studeerde in Parijs aan de Lecoq Theater school en speelde daarna een jaar in een Frans gezelschap. Het jeugdtheater heeft de spe ciale voorkeur van beide thea termakers. Shastro: „Het is een uitdaging. Elke seconde moet boeiend zijn, kinderen hebben geen beleefdheid. Maar ze zijn wel gevoelig voor de magie van het theater. Als die oogjes maar gaan glim men, daar gaat het uiteinde lijk om! Naast Winfred van Buren en Joep de Bont spelen ook An- nemiek Dijkstra en Alies Ver heul in 'De Knecht van Twee meesters' De Knecht van Twee Meesters van kindertheater Krats is te zien in de Arlecchinozaal van Theater Zuidplein op zondag 16 april. Er zijn twee voorstel lingen, om 13.00 en om 15.00 uur. De kaarten kosten 5,- voor kinderen en 7,50 voor volwassenen, reserveren kan bij het Theater Zuidplein, te lefoon 481 58 44. Maria Neele Het Bibliotheek Theater aan de Hoogstraat in Rotterdam brengt op zaterdag 15 april de voorstelling Uit het leven van de regenwormen, gespeeld door theatergroep Trezoor. Daarin ontmoet Hans Christi- aan Andersen een gehaaide ac trice, Luise Heiberg. Werke lijkheid en illusie gaan in el kaar over. Aanvang 20.30 uur. De Rotterdamse Schouw burg is op 15 april precies een jaar open. Dat wordt gevierd met veel extra voorstellingen in de verschillende zalen. In de kleine zaal speelt Toneelgroep De Appel op 13, 14 en 15 april de voorstelling Madame De Sade, een spel van zes vrou- De Sade. De regie is van Erik Vos. De voorstelling in de gro te zaal op 15 april, Ibsens 'Spoken' met Ellen Vogel, is al helemaal uitverkocht, (foto Pan Sok) 0 Josaphat is een klassiek psychologisch drama dat zich afspeelt tussen Sophia, een zwarte Amerikaanse en een Italiaanse monnik, die zij er van verdenkt een oorlogsmis dadiger te zijn. De monnik be weert een reïncarnatie te zijn van de heilige Josaphat. Mari an Rolle en Huib Broos spelen Josaphat in Theater de Eve naar op vrijdag 14 en zaterdag 15 april vanaf 20.15 uur. 0 Het Rotterdamse komische duo Martin van Waardenburg en Wilfried de Jong brengt van 17 tot en met 20 april hun pro gramma De Gekkengalerij in de kleine zaal van de Rotter damse Schouwburg. Allemaal pure onzin kunnen de bezoe kers verwachten, vanaf 20.30 men bij zijn eerste baas. Krampachtig probeert hij de beide werkgevers bij elkaar vandaan te houden, en met veel kunst- en vliegwerk lukt hem dat een tijdlang heel aar dig. Het publiek weet wat Truffel niet weet: zijn twee meesters zijn naar elkaar op zoek. Dat maakt het extra spannend: steeds komen ze el kaar bijna tegen. Eerlijkst „Vooral de scène waarin alle bei de meesters willen eten, is erg komisch", vindt Winfred, die een van de meesters speelt. Truffel moet daarbij razend snel van de ene meester naar de andere, met schalen vol eten, terwijl hij zelf enorme honger heeft. „Het leukste is natuurlijk dat hemzelf het eten onmogelijk gemaakt wordt. Eigenlijk is de knecht nog het eerlijkst van allemaal, hij komt ervoor uit dat hij al leen maar uit eigenbelang handelt. De anderen proberen alleen maar ergens onderuit te komen, zijn op de vlucht, of proberen er ten koste van an deren zelf beter van te wor den." Veel van wat is weggelaten uit het oorspronkelijke verhaal heeft Krats verwerkt in lied jes, die voor de verbinding van de scènes zorgen. „De Knecht is meer muziektheater dan musical", vindt Shastro Klaassen. „De liedjes vertel len een deel van het verhaal." Leuke liedjes, zegt Winfred van Buren: „Er zitten een paar geheide top-40 beukers bij, maar er is ook instrumen tale muziek, die een deel van de scènes ondersteunt." De acteurs staan zelf achter de toetsen om het muzikale deel van de voorstelling te verzor- 0 Shastro Klaassen (links) en Winfred van Buren: gegrepen door het theater, (foto Rob Vos) postcode woonplaats telefoonnummer I ste van dit project is dat we bij gastgezinnen verblijven en so- caile instellingen bezoeken. De mensen die we ontmoeten leren van ons en wij van hen. Daar kun je iets van meene men als je teruggaat. Het helpt je bepalen wat je met je leven wil gaan doen." Billy ziet zijn heil vooral in contacten met scholieren. "Scholieren zijn de toekomst. Bovendien ervaar je in con tacten zoals ik gisteren had op de Juliana Mavo dat iedereen last heeft van dezelfde voor oordelen en stereotypen. Je merkt steeds dat mensen veel meer hetzelfde zijn als je dacht. In een café of disco krijg je die ervaring niet! Ondanks dat er jongeren steeds maar drie dagen in een gastgezin verblijven, worden er banden voor het leven ge smeed." Renée: "We blijven schrijven.Als bewijs toont ze albums vol foto's en brieven en vervolgt: "We zijn een school zonder boeken. Je kunt er net zoveel van opsteken als je zelf wil." Astrid is nederlandse en werkt betaald bij Up With People. Ze verzorgt de promo tie. In dit geval in samenwer king met De Havenloods en Het Zuiden die gratis alle pu bliciteit en drukwerk verzor gen. Alles voor het goede doel. Astrid: "Ik ga altijd de groep drie weken vooruit. Dit is mijn derde. Ik kwam als be drijfsleidster van het Openlu chttheater in Valkenburg met Up With People in contact. En zo is het gekomen..." Het reizen en trekken blijkt de jonge mensen niet onverdeeld ROTTERDAM Kinderen die nog nooit op zondag middag in de Rotterdamse Schouwburg zijn geweest, kunnen vóór de vakantie nog net even goedmaken wat ze tot nu toe hebben gemist. Nog vijf voorstellingen staan er op stapel voor de komende zondagen, stuk voor stuk van topgroepen uit de jeugdthea terwereld. Dit weekeinde viert de Rotterdamse Schouw burg zijn eenjarig bestaan met twee voorstellingen voor de jeugd, een op zaterdagmiddag en een op zondagmiddag, pp zaterdag speelt Toneel groep Balloen de voorstelling Addio Addio Adieu, over een onbereikbare prinses, een Verre Prins .en drie soldaten die de wacht houden bij de grens van een ver koninkrijk. De voorstelling begint om 14.00 uur, kaarten kosten 5 gulden. De voorstelling is voor kinderen van 6 jaar en ouder. Het Amsteltoneel staat op zondag 16 april op de planken van de kleine zaal, met 'bar sten in de Spiegel', vanaf 15.00 uur. Joost Prinsen speelt de rol van een morsige sluwe secretaris in deze thriller voor kinderen vanaf 8 jaar. Het draait allemaal om de erfenis van het meisje Elvira, dat drie merkwaardige huisbewaar ders aantreft in het huis dat haar grootmoeder haar heeft nagelaten. Verder spelen nog drie thea tergroepen voor kinderen in de Rotterdamse Schouwburg: Speeltheater Gent met De Mompelaar en de Liefde, De Blauwe Zebra met Matthaus, en Kees van Loenen met De Ballade van een Vissersko ning, op respectievelijk 23 en 30 april en op 7 mei.

De Havenloods | 1989 | | pagina 15