Favorit: het trotse visitekaartje van de Skoda-dealer Trends in toercaravans Modellenprogramma van Fiat -H~ n SMOOR Volvo Car in 1988naar winst van ruim 50 miljoen IRS 89-126 De Skoda Favorit is een vijfpersoons, vijfdeurs auto. Hij is vier meter lang, heeft voorwielaandrijving, een dwars voorin geplaatste motor en is voorzien van een vijfversnellingsbak. Hij is ontworpen door Bertone. Het is een auto, waarin u met zijn vieren ruimte over houdt en met gemak al uw bagage kwijt kan. Extra spullen mee? Klap dan ge woon de achterbank weg. De 1.3 liter motor van de Sko da Favorit is afgeleid van de ver trouwde krachtbron uit de Sko da 130-serie. De totale lengte (3.815 mm) en de grootte van de motor bepalen in combinatie met het prijsniveau, dat de Skoda Favorit een belangrijke, nieuwe concurrent wordt voor de leiden de Europese merken in deze klasse. In vergelijking met die merken en types biedt de Skoda bovendien een langere wielbasis, wat heeft geresulteerd in een rui mer interieur en een comfortabe ler weggedrag. De motor uit de 130-serie is in alle opzichten herzien en op'veel punten aangepast. Daardoor is een optimaal brandstofverbruik gecombineerd met een levendig karakter. Het maximale vermo gen bedraagt 46 kW (62.5 pk) bij 5.000 tpm. De in Nederland gele verde versie is voorzien van een katalysator en gebruikt derhalve loodvrije benzine. De motor drij^t de^vpopvielejry aap via een geheel nieuw ontwikkelde vijf versnellingsbak. De overbreng- verhouding van de vijfde ver snelling is 0.717 1 wat een licht overdrivekarakter geeft ter ver laging van zowel het geluidsni veau op kruissnelheid als het brandstofverbruik. Motor en versnellingsbak zijn zodanig be vestigd dat trillingen in de leng terichting van de aandrijflijn bij kruissnelheden niet worden doorgegeven aan het koetswerk. OPHANGING De Skoda Favorit heeft onaf hankelijke voorwielophanging en schijfremmen op de voorwie len. McPherson veerpoten zijn compact van constructie en heb ben in talloze auto's reeds bewe zen te zorgen voor een veilig en comfortabel weggedrag. De schokdempers en schroefveren zijn zo geplaatst dat de hartlij nen onder een hoek op elkaar staan. Dat zorgt voor een betere verwerking van kleine onregel matigheden in het wegdek. Toe- spoor en wielvlucht blijven exact gelijk, ongeacht de beladings graad van de auto of de conditie van het wegdek. De achterwiel ophanging is semi-onafhankelijk via een systeem met een torsie a's. Twee compacte schroefveer- /schokdemperunits zorgen voor een minimale verstoring van de beschikbare ruimte voor de brandstoftank en bagage. Het levendige prestatievermo gen van de Skoda Favorit. is ge koppeld aan een luxueus vijfper soons interieur en hoogstaand comfort. Zowel het exterieur als het interieur zijn ontworpen in nauwe samenwerking met het oudste en een van de beste sty- lingbureau's ter wereld: „Stile Bertone". Het functionele en overzichtelijke dashboard ver toont geen onzinnige versierin gen, maar draagt bij aan het rij plezier door pure functionaliteit. De beschikbare interieurruimte, zowel voor als achterin, overtreft concurrerende modellen in deze klasse, waardoor de Skoda Fa vorit een uitdagende positie wordt toegekend. De grote baga geruimte kan nog worden ver groot door het omklappen van de gehele achterbank. Een in delen omklapbare achterbank is tegen meerprijs leverbaar. De brandstoftank is onder de achterbank geplaatst, de meest veilige plaats in de auto. Andere passieve veiligheidsmaatregelen zijn de kreukelzónes voor en achter, waardoor de passagiers worden beschermd die zich be vinden in een veiligheidskooi. Vanzelfsprekend voldoet de Skoda Favorit met een ruime marge aan alle geldende Europe se veiligheidseisen. SPORTIEF De Skoda Favorit is een vlotte en sportieve auto om te rijden, dank zij de levendige motor, de tandhcugelstuurinrichting en het geavanceerde onderstel. Grote schijfremmen op de voor wielen en remdrukregelaars op de trommelremmen achter geven mm^ m MPMIMlIIIMIBli Het functionele en overzichtelijke dashboard, vertoont geen onzinnige versieringen. de lichte auto (860 kg) een groot remvermogen. Het is een vlotte en zuinige auto, met een topsnel heid van 150 km/u en een karig brandstofverbruik van slechts 5.3 liter per 100 km bij 90 km/u constant. Skoda staat bekend om zuinige, en betrouwbare auto's. Die reputatie zal met de Favorit verder worden uitgebouwd. De Skoda Favorit betekent een serieus alternatief voor de auto's die momenteel in deze klasse op de markt zijn, door meer ruimte en comfort te bieden tegen een relatief lage prijs. Hoe wel verdere plannen nog niet be kend zijn, mag worden aangeno men dat de nu geïntroduceerde Favorit de basis zal vormen van een nieuwe lijn Skodamodellen. EXTERIEUR De stylisten van Bertone zijn erin geslaagd de Skoda Favorit een tijdloze vorm te geven, waar in alle aspecten van functionali teit, veiligheid en duurzaamheid zijn opgenomen. De grote voor en achterbumpers zijn een geïn tegreerd onderdeel van de totale styling en reiken tot aan de wie- lui tsparingen. De kunststof voorbumper vormt één geheel met de voorspoiler. De koplam punits omvatten ook de cligno- teurs en volgen de lijn van de motorkap. Die sluit aan de ande re zijde weer vloeiend aan op de voorruiffetijlen en bedekt de draaipunten van de ruitewissers. Het naar binnen gevormde pro fiel over de volle lengte van de flanken beschermt de cligno- teurs aan de zijkanten, de deur grepen en de tankdop tegen ver vuiling. De „vijfde" deur reikt tot aan de achterbumper en slaat erg ver open. Om de doorlaato- pening van de achterklep te ver- De Skoda Favorit is een vijfpersoons, vijjaeurs auto. groten zijn de achterlichtpartij- lengte van 157,5 mm. De rugleu- en in twee delen gesplitst. De ningen zijn over een grote hoek buitenste helften omvatten de te kantelen en de open hoofd achter en remlichten, clignoteurs steunen zijn in hoogte verstel en reflectoren en de binnenste baar. De achterbank kan geheel helften, gemonteerd op de vijfde worden omgeklapt door het ont- deur, omvatten de achteruitrij- grendelen van twee sloten, die De Skoda Favorit carrosserie weerszijden van dit' instrumen- heeft een bijzonder grote weer- tenpaneel zijn de minder vaak stand tegen corrosie. Het plaat- benodigde schakelaars ge- werk ondergaat een drievoudige plaatst. Met twee handles aan de De anatomisch gevormde voorstoelen zijn in tien stappen verstelbaar en de rugleuningen zijn over een grote hoek te kantelen en de open hoofdsteunen zijn in hoogte verstelbaar. naai (links) en de ruitenwissers en sproeier (rechts) bediend. Het stuurwiel heeft een volledig po- lyurethaan rand en het middel punt is 10 mm verzet ten opzich te van de stuurkolom, waardoor in rechtuitstand meer beenruim te is gecreëerd. Deze afwijking is zo, klein, dat snelle styurbewe- gingën er niet door wórde*) ge hinderd. Het middenstuk van het schermd tegen steenslag door dashboard omvat de bedienings een kunststof laag, die wordt organen voor de yerwarmiiig en aangebracht bij een temperatuur ventilatie en een ruimte voor de van 170 graden C. De laatste fase inbouw van een audio-installa- bestaat uit een laag spuitpla- tie. Rechts is een handschoenen muur en afwerking met een har- vak aangebracht met een aan de de, synthetische laklaag, die de bovénzijde scharnierend deksel. bescher mende grondlaag. Deze methode garandeert een volledig gelijk matige laag, zelfs op „onbereik bare" plaatsen als in doosvormi- ge constructies, kleine hoeken en randen en op delen die bloot staan aan grote spanningen in het materiaal of die extreem vat baar zijn voor corrosie. De bo dem van de carrosserie auto zijn kleur geeft. STOELEN Het comfort in het interieur wordt gediend door de krachtige verwarming. Onder de voorruit en bij de zijruiten zijn uitstroom openingen aangebracht voor stappen te vergemakkelijken. De snelle ontwaseming. Met verstel- deursloten, het contactslot en de bare uitstroomopeningen in het tankdop werken met n en dezelf- midden en aan de uiteinden van stappen verstelbaar over een richten. De motor van de Skoda Favo rit levert een maximaal vermo gen van 46 kW (62,5 pk) bij 5.000 tpm en een maximaal koppel van 100 Nm bij 3.000 tpm. Het kop pel blijft over een breed toeren- bereik vrijwel constant, wat leidt tot een grote motorische souplesse en het niet nodig maakt veel te schakelen in bij voorbeeld druk stadsverkeer. De topsnelheid van de Favorit be draagt 150 km/u en de accelera tie van 0-100 km/u vergt 14 sec. Het brandstofverbruik volgens ECE-normen bedraagt slechts 5.2/7.0/7.6 liter per 100 kilome ter, ofwel ëên gemiddelde van 6.6 liter/100 km (1 op 15.2). Met de tankinhoud van 47 liter levert dat een praktische actieradius tussen twee tankstops op van 650 km. Het maximale klimvérmo- gen van de Skoda Favorit be draagt 34 procent en het maxi male laadvermogen is 450 kg. Het maximaal toelaatbare aan hangwagengewicht is geremd 750 kg en ongeremd 400 kg. De maximale daklast is 50 kg. De in Nederlahd gevoerde Skoda Fa- yprit wordt van fabriekswege aangeduid met de typering „136". In sommige landen is de „135" leverbaar. De koppeling met asbestvrije voeringen is een geheel nieuw ontwerp. Deze wordt bediend met een Bowdenkabel en vraagt niet meer dan zeven kilogram pedaaldruk voor volledige ont koppeling. De koppelingsplaat zelf wordt axiaal geveerd door acht segmenten die aan de plaat zijn geklonken en vangt radiale torsiekrachten op met zes coni sche schroefveren met toene mende spanning. Dit zorgt voor een soepele en progressieve wer king tijdens accelereren en bij afremmen op de motor. De kop pelingsplaat is tevens voorzien van een torsietrillingsdemper. De vijfversnellingsbak van de Skoda Favorit is volledig ge synchroniseerd en opgebouwd rond twee hoofdassen. Deze be vindt zich links van de motor en drijft de voorwielen aan. Hoewel de nadruk lag op economische aspecten, maakt deze transmis sie toch een sportieve rijstijl mo gelijk met voldoende accelera tievermogen in de lagere ver snellingen. Topsnelheid 150 km/u Vermogen 62 pk Acceleratie 0-100 km/u 14 sec ECE-mix 1/100 km 6,6 Gewicht 840 kg Laadvermogen 450 kg Daklast 50 kg Draaicirkel 10,5 m Bagageruimte 353 liter Lichte toekomst voor toercaravans Er is nauwelijks sprake van grote ontwikkelingen op toercara- vangebied, wat erop duidt dat het produkt volwassen is en voldoet aan de wensen van de kritische consument. Opvallend is echter dat eerder ingezette wijzigingen en trends over de volle breedte doorzetten. Kenmerkend is daarbij het steeds lichter van kleur worden van toercaravans! Begonnen enkele merken een aandacht besteed aan chassis, paar jaar geleden met grijstinten assen en banden (inclusief reser- - en zelfs een enkeling met geheel vewiel) van toercaravans. Dat in wit - nu heeft nagenoeg elk merk relatie tot de wegligging, vergro eenserie met grijze en witte inte- ting van het laadvermogen en rieurs. Ook aan de buitenzijde vermindering van het eigen ge worden wagens lichter en geeft wicht. Nieuwe chassis bevorde- een kleur striping aan van welk ren zowel de stabiliteit als de „huis" de caravan afkomstig is. nagestreefde vermindering van dat eigen gewicht; samen met de Grotere eenvormigheid dus, stroomlijnvorm betekent het een die ook al werd bereikt door laêer brandstofverbruik van de standaardisering en rationeel trekkende auto. Naast elektroni- bouwen. Ook de aërodynamische sche remsystemen die bij de vormgeving heeft daartoe bijge- duurdere wagens voorkomen, dragen, wat tot uiting komt in worden ook schijfremmen toege- afgeronde hoeken en geïnte- Past- greerde disselkasten. Toch blij- Door de bouw volgens de ven toercaravans uiterlijk vol- sandwichconstructie en goede strekt herkenbaar door eigen verwarmirig - tot geavanceerde vormen, ramen en raamindelin- vloerverwarmingssystemen aan gen, bumpers met geïntegreerde toe - is er in toenemende mate verlichting en dergelijke. En ook sprake van wint^rvaste cara- in het inwendige blijft er sprake vans. Dat is niet alleen voor de van een eigen identiteit, wat pre- wintersport van belang, maar cies is wat de caravanner zoekt, ook voor het gebruik in eigen land in voor- en naseizoen. Voor Hij kan bovendien kiezen uit op- het winterseizoen zijn speciale lopende opbouwlengten, ver- caravanvoortenten te koop. schillende niveaus van uitras- ting en comfort, modellen met eindkeukens en dwarsslapers, TOERCARAVANS caravans met vouwwanden en met treinzitten, en zelfs nog Wat de prijzen betreft varieert steeds kiezen tussen witte of aanbod van rond 6.000,-- grijze intérieuren of donkere of ver ln ,e 40.000,— (prijsni- bliek kan worden bereikt. DETAILS opnieuw de Predom 126D (Frans de Witte Agenturen bv) voor 5.995,—. Interessant is niet zo zeer de gemiddelde prijs van het In details is veel nieuws te vin- totale assortiment als wel het den. Dakluiken hebben er horren aanbod in de verschillende prijs- bijgekregen, er zijn losse tapijt- niveaus. Er is een groep van rond delen voor op de vaste pvc-vloe®* de 13.000,—, een flinke groep bedekking te krijgen, naast glas- van rond /•WiOOO,— en ook een gordijn en zijn er meer en meer ruim aanbod <tiïsBetl de^4ft000 en combi-rollo's te vinden en koel- 40.000 guldéh. kasten zijn vrijwel altijd stan daard. Het nieuwe verschijnsel De diverse modellen en types van cassette-toiletten is al zoda- zijn over het algemeen verkrijg- nig ingeburgerd dat het of stan- baar in verschillende uitvoerin- daard wordt geleverd of dat zo'n gen, dat wil zeggen voorzien van uitschüiftoilet tegen meerprijs een (complete) basisinrichting of kan worden ingebouwd. Er zijn voorzien van uitgebreider com- modellen die gasflessen in een fort. In een aparte prijsklasse van buitenaf bereikbare berg- liggen toercaravans als de Ma- ruimte kunnen meevoeren. En jestat 790 TD (Tabbert) voor sommige merken hebben aan ƒ92.600,—. Eén van de lichtste verdere verbetering van de weg- toercaravans is de Digue Ibis ligging gewerkt door de dissel te 346D standaard (Ubachs) zijn verlengen. met een eigen gewicht van 331 kg Er wordt de laatste jaren grote voor 9.995,—. Het modellenprogramma van Fiat bestrijkt de belang rijkste segmenten van de auto markt. De Panda wordt gele verd in vier versies. Deze com pacte driedeurs auto met zijn relatief grote binnenmaten en handige gebruiksmogelijkhe den is voorzien van de 33 kW, 999 cm3 Fire motor, waarmee de Panda goede prestaties le vert bij een gunstig brandstof verbruik. Alle uitvoeringsni veaus zijn standaard voorzien van een 5-versnellingsbak. De Uno is in zijn klasse de best verkochte auto van Euro pa. Deze grote broer van de Panda is verkrijgbaar in uit eenlopende versies. Van de zeer economische 45 FI, de ,pittige 60, de automatische 60 Selecta en de zeer luxueuze SX tot de razendsnelle Turbo i.e. van 74 kW-motor. Op de RAI werd bo vendien een bijzondere editie op basis van de Uno 45 FIRE voorgesteld, de Lido. Deze is exclusief uitgevoerd .tegen eén zeer aantrekkelijke prijs. Ten slotte zijn er nog twee diesel versies, een 3-deurs en een 5- deurs Super. De Uno 60 diesel haalt het uiterst lage gemiddel de verbruik van 1 op 25 bij constant 90 km/h. De Uno Tur bo is verkrijgbaar met als extra Anti Skid. TIPO De Tipo is ondanks zijn jon ge leeftijd al in zes typen lever baar. Deze opvallend gestileer de nieuwkomer in het Fiat mo dellenprogramma borduurt voort op de Fiat-traditie. Net als de Panda en de Uno biedt de Tipo bij compacte buitenaf metingen een ruim interieur. De reeks begint met de 1.4 i.e. (5 IkWl viercilinder. Deze basisversie is al uitgerust met elektronisch geregelde benzi- ne-inspuiting. De 1.4 i.e. DGT is voorzien van een digitaal dashboard. De 1.6 i.e. is, net als de 1.4 liter, uitgerust met elek tronische brandstofinjectie. Ook dit type is leverbaar als DGT. Er is ook keuze uit twee dieselversies, één met en één zonder turbo. De Tipo Diesel heeft de uiterst economische 1697 cm3 motor; de T. ds (tur bodiesel) met 1,9 liter motor levgrt de betere prestaties. CROMA De Croma staat aan de top van de Fiat pérsonenautoserie. Een ruime, goed uitgeruste vijfdeurs limousine, waarvan alle benzinemodellen met elek tronische brandstofinjectie zijn uitgerust. De 85 kW 2-liter mo- V Fiat Tipo is de auto van het jaar. tor wordt geleverd in de uit voeringen i.e., S i.e. en SL i.e. (met 5-versnellingsbak of auto maat). In dé dynamische Turbo i.e. levert dezelfde motor 111 kW. De Croma is een stijlvolle reisgenoot voor snel en comfor tabel afleggen van grote af standen. Bij de Croma heeft men zelfs de keuze uit drie die selversies, één met normale aanzuiging van de inlaatlucht en twee Turbo Diesels, waar van de nieuwste de toevoeging De voorlopige jaarcijfers van Volvo Car B.V. over 1988 laten een winst zien van ruim 50 miljoen Nederlandse guldens. Over 1987 bedroeg het netto resultaat 20,1 miljoen. De geconsolideer de omzet steeg naar 2,6 miljard, hetgeen een toename betekent van vijf procent ten opzichte van het voorgaande jaar. Het jaar 1988 stond bij Volvo Car B.V. vooreen belangrijk deel in het tekep van de introductie van hét nieuwe model, de 440, die naast de bestaande, 340, 360 en 480 in het programma werd opgenomen. De Volvo 440 werd zeer positief in de markten ont vangen. Sedert zijn introductie in september werden in zes Eu ropese markten in totaal ruim 150.000 stuks van dit nieuwe model verkocht. In het voorjaar 1989 volgen de introducties in onder meer Groot-Brittanië en de Scandinavische landen. Een ander belangrijke gebeur tenis in het verslagjaar was het van de band lopen van de mil joenste Volvo 300. Dit gebeurde op 8 maart 1988. Van de Volvo 300-serie werden in 1988 ruim 90.000 stuks afgezet. Te zamen met 15.000 stuks van de 480- serie bereikte het totale ver koopvolume een niveau van 120.000 auto's. De totale werkgelegenheid bij Volvo Car B.V. beliep per ultimo 1988.circa 9.200 hetgeen een stij ging betekent met circa 250 ar beidsplaatsen. i.d. heeft. Dit staat voor Ini- ezione Diretta. Daarmee is de Fiat Croma de eerste diesel personenauto met directe brandstofinspuiting - een zeer efficiënte diesel.

De Havenloods | 1989 | | pagina 9