krant Gemeentewerken favoriet bij nieuwe bezuinigingen t DE HAVENLOODS Boze woonwagenbewoners blokkeren Stadskantoor SPECIAAL VOOR ONZE LEZERS //f. SPECIAAL VOOR ONZE LEZERS Al vanaf f 15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. Operatie moet vele miljoenen opleveren Extra aandacht in bieb voor Verenigingsleven 'TIME FOR THE MUSIC' j Up with People Prijs per kaartje f 16.5oJ Helderziende waarnemingen Brandweer bevrijdt gewonde passagier EDITIE 9, DINSDAG 25 APRIL 1989, 38e JAARGANG, Nr. 17 üj Schiedams Nieuwsblad Wegener huLs-aarvhuLsbLeden KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. ssüsn i SCHIEDAM Enkele tientallen woonwagenbe woners hebben vrijdag het Stadskantoor geblokkeerd. De boze actievoerders eis ten een onderhoud met wethouder Chris Zijdeveld over de realisatie van nieu we standplaatsen in Spa- land. De woonwagenbewo ners zijn kwaad omdat ze niet bij de plannenmakerij voor de nieuwe wijk zijn betrokken. Directe aanlei ding voor de blokkade is de tentoonstelling van een maquette van de nog te bouwen wijk in het Stede- De actievoerders lieten burgemeester Scheeres weten woedend te zijn op wethouder Zijdeveld. lijk Museum. Tot hun ver bazing zagen de woonwa genbewoners dat de eerste te realiseren standplaats bestaat uit twee geschei den delen van respectieve lijk acht en zeven plaatsen in plaats van één van vijf tien zoals ze verwachtten. Geen enkele ambtenaar slaagde er in door de blok kade te komen. De actie voerders lieten niemand door. „Wij willen eerst Zij develd te spreken krijgen", aldus een van de actievoer ders. Dat bleek echter niet mogelijk daar de wethou der zich in het buitenland bevond. Omstreeks tien uur verschenen wel burge meester Scheeres en wet houder Wiegman op het to neel. In de recreatiezaal van het Stadskantoor vond daarop een koortsachtig overleg plaats tussen de twee collegeleden en een delegatie van de actievoer ders. „De maat is vol", verklaar de een boze Jaques Gaude- lius. „Ze kunnen niet be ginnen met bouwen zonder overleg". Volgens de op bouwwerker was in de cember, bij het bezoek van staatssecretaris Heerma aan het woonwagencen trum aan de Schiekade, overleg al toegezegd. „We worden aan het lijntje ge houden door het stadsbe stuur", concludeert Gau- delius. „Het is toch te gek voor woorden dat we nog steeds niet weten waar het tweede kamp komt", vervolgt ac tievoerster Katrien Lam. Vooral het feit dat er zon der overleg een maquette van de wijk op een exposi tie in het museum werd ge plaatst is bij haar in het verkeerde keelgat gescho ten. „Heel Schiedam kon al gaan zien hoe het er uit gaat zien maar de woon wagenbewoners wisten nog van niets. Daar klopt niets van", aldus Lam. Scheeres probeerde de ge moederen te sussen met de opmerking dat een ma quette nog niet hoeft te be tekenen dat het inderdaad zo wordt uitgevoerd. Hij vond bij de verhitte actie voerders echter geen ge hoor. Gesprek Pas toen duidelijk werd dat de verantwoordelijke wethouder Zijdeveld niet te bereiken was werd de blokkade rond half elf op geheven. Wel nadat het duo Scheeres en Wiegman de toezegging hadden ge daan dat uiterlijk vandaag om twaalf uur een gesprek zou plaats vinden tussen Zijdeveld en de woonwa genbewoners waarin de laatsten hun grieven naar voren kunnen brengen. De woonwagenbewoners ho pen dan eindelijk duide lijkheid te krijgen over wat er met hen gaat gebeuren. Inbraken SCHIEDAM Uit een winkel in de Oranjestraat zijn vrij dagnacht enkele moderne lampen gestolen. De dieven vernielden met een straat steen de winkelruit waarna de lampen werden weggenomen. Bewoners van een woning op de Kerkweg zullen spijt als haren op hun hoofd hebben dat ze de achterdeur niet op slot hebben gedraaid. Inbre kers maakten namelijk van de mogelijkheid gebruik om een onaangekondigd bezoek aan het huis te brengen. De inbre kers ontvreemden een porte feuille met daarin zo'n vier honderd gulden. Abri in brand SCHIEDAM Niet iedereen is even blij met de reclame borden die de firma Publex uit Amsterdam her en der in de stad heeft geplaatst. On langs werd nog voor duizen den guldens schade aange richt door iemand die tiental len ruiten vernielde. Vandalen hebben nu een nieuwe metho de gevonden om de reclame borden te vernielen. Vrijdag nacht werd een reclamebord in een abri op het Van Hoff- plein in brand gestoken. De brandweer kwam er aan te pas om het vuur te blussen. Protestantenbond organiseert Jom Hasjoa-gedenkdienst ffc Programma ko- ninginnedag Schiedamse Mar- tinit houdt het hoofd koel. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM- De Grote of Sint Janskerk is vanavond het decor van een orgelconcert. Margreeth de Jong en Petra Veenswijk bespelen beide vanaf 20.15 uur om beurten het orgel. Toegangskaarten kosten f 6.50, Pas 65- en CJP-houders betalen f 4.50. SCHIEDAM— De komende jaren staat de gemeente weer een bezuinigingsoperatie te wachten. In 1990 zal er in to taal tweemiljoen moeten wor den bezuinigd. Dat bedrag loopt op tot viermiljoen in 1994. De bezuinigingsopera tie, in ambtelijke kringen HOP-3 genaamd, is volgens het college nodig om te voor komen dat er een gat in de begroting ontstaat. Daarbij willen B. en W. geld vrijma ken voor het opvangen van te genvallers en voor het moge lijk maken van nieuw beleid. De gemeenteraadsfracties hebben zich de afgelopen week gebogen over mogelijke bezuinigingsposten. Vooral Gemeentewerken blijkt een gewild bezuinigingsobject. De CDA-fractie heeft geen voorstellen voor eventuele be zuinigingen. „We vinden dat we niet op voorhand moeten gaan bezuinigen voor nieuw beleid. We willen eerst weten wat dat nieuwe beleid is", al dus CDA-fractievoorzitter Siem Rosman. Ook stelt het CDA voor voordat er bezui nigd gaat worden eerst naar de inkomsten van de gemeen ten te kijken. Wij stellen voor de onroerend goedbelasting in te lopen. Momenteel loopt de gemeente een jaar achter met het innen hiervan. Als dat be drag, en dan spreek je van dertienmiljoen gulden, op de bank wordt gezet kan je van die rente veel doen", verklaart Rosman. Volgens het CDA kan op deze wijze een deel van de bezuinigingen worden voorkomen. De Christende mocraten hebben geen posten voorgedragen die volgens hen in aanmerking komen voor het afvoeren van de prioritei tenlijst van de begroting. Palmboom PSP/PPR-raadslid Bart de Leede stelt voor de perso neelskosten nog eens te bekij ken. Op dit budget wordt al tijd rekening gehouden met het feit dat niet alle vacatures bezet zijn. „Er wordt drie pro cent van dit bedrag afgehou den maar in de praktijk is het aantal niet-vervulde vacatu res zes procent", legt De Lee de uit. „Als deze begroting wordt aangepast is daar geld te halen". Het raadslid vindt voorts dat de gemeentelijke bijdrage aan de herbouw van de Palmboom geschrapt moet worden. „De gemeente steekt daar een paar ton in en de middenstand plukt de vruch ten", beargumenteert De Lede deze keuze. Gemeentewerken De WD heeft een aantal mo gelijke bezuinigingsposten ge opperd. Vooral een aantal on derdelen van de begroting van Gemeentewerken wil de coali tiepartij nog eens goed bekij ken. De liberalen zetten zo hun vraagtekens bij vaak dure werkzaamheden aan straten en pleinen. „Je ziet daar bij voorbeeld dat de Van Haaren- laan gerenoveerd moet wor den. We vragen ons af of dat wel nodig is", vertelt fractie voorzitter Gerard Verhuls- donk. „Wij pleiten er niet voor om het af te lasten, maar om het uit te stellen. Het gerief van de burger mag niet aange tast worden". Door uitstel denkt de WD een lastenbe- sparing te bewerkstelligen. „Het is heel moeilijk voor een raadslid om te bezuinigen. Brandweer en onderwijs daar SCHIEDAM De presentatie van het plaatselijke vereni gingsleven in de bibliotheek filialen afgelopen zaterdag krijgt een vervolg. In het ka der van de Nationale Biblio- thekendag had de biblio theekdirectie verenigingen uitgenodigd informatiestands in de diverse filialen op te zet ten. Ook werden er uitvoerin gen gegeven door muziekge zelschappen. „Dit is de start van een verdere kennismaking met de verenigingen", vertelt directrice Mies van Helderen. Voortaan zal elke week een vereniging zich presenteren door middel van een kleine tentoonstelling of informa tiestand. Ook zullen er specia le activiteiten plaatsvinden. „Daarbij kan je denken aan bijvoorbeeld een uitvoering blijf je van af. Maar misschien is er wat bij Gemeentewerken te halen". Niet ingeleverd Hoewel in eerste instantie werd gesproken van 14 april als uiterste inzendtermijn voor suggesties, heeft de PvdA nog niet een concrete lijst aan het college overlegd. „Er zit wel degelijk iets aan te ko men", zegt fractieleider Gé Brouwer. „Maar er is nog niet in de fractie over gepraat". Hij sluit echter niet uit dat Gemeentewerken onderwerp van bezuinigingen zal zijn. Ook in de fractie van PvdA is volgens hem kritiek te horen op het voorstel tot bezuiniging om zo nieuw beleid mogelijk te maken. „Toch moeten we er voor zorgen dat we altijd ruimte hebben voor nieuw be leid", vindt Brouwer. De PvdA zal waarschijnlijk deze week met een concrete lijst met voorstellen komen. D66-fractievoorzitter Adri Reijnhout heeft wel al enkele suggesties gedaan. Hij vraagt zich af of de aanschaf van een telefooncentrale voor het ge- meengebouw 's Graveland niet vertraagd kan worden. Deze investering die voor 1990 op het programma staat kost negen ton. Ook vindt Reijnhout dat nog eens nader moet worden gekeken naar in vesteringen bij de brandweer. Enkele tankautospuiten die op papier zijn afgeschreven, staan op de nominatie om te worden vervangen. „Dat is Een van de voorstellen is het uitstellen van onderhoudswerkzaamheden aan straten. Het verenigingsleven krijgt voortaan extra aandacht in de bibliotheek. W I Wegener huLs-aan-huLsbladen i Vanavond 20.00 uur een wervelende UP WITH PEOPLE-SHOW met 100 jonge artiesten op het Doelen-podium Entreeprijs f 20.-. Speciale reductie voor lezers van de Havenloods en het Zuiden. i van een muziekgezelschap in de bibliotheek", verduidelijkt Van Helderen. „Het mes snijdt aan twee kan ten", vindt de directrice. „De verenigingen krijgen extra aandacht en wij hopen een an der publiek binnen te halen. Mensen die actief aan het ver enigingsleven deelnemen heb ben vaak geen tijd voor ande re dingen". Van Helderen heeft deze aanpak al in een andere gemeente uitgepro beerd en daar werkte het vol gens haar uitstekend. „Het sloeg geweldig aan", vertelt ze. Behalve dat de bibliotheek op deze wijze wil proberen nieu we leden er bij te krijgen, is het ook een goede manier om bepaalde delen van de collec tie extra onder de aandacht van de lezers te brengen. Daartoe zullen de informa tiestands van de verenigingen worden gecombineerd met een boekuitstalling. „Het is de bedoeling dat het levendig wordt in de biblio theken", zegt Mies van Helde ren. „Er moet leven in de brouwerij. De uitleen mag bij voorbeeld bruisen". Ze vindt dat er afgerekend moet wor den met het imago van stille stoffige ruimtes dat bibliothe ken bij sommigen nog heeft. „Het nieuwe gebouw wordt een bruisend geheel", voor spelt de directrice dan ook. Van dat bruisen was zaterdag al iets te merken. Vooral de filialen in Noord, Nieuwland en Zuid werden goed bezocht. Kennismaken met de bieb SCHIEDAMIedereen die nog geen lid is van de Openbare Bibliotheek kan tot en met 28 april nog pro fiteren van een uniek aan bod. Ter kennismaking zijn tot die dag gratis abonne menten af te halen bij de filialen. Het kennisma kingsabonnement is geldig tot en met juli. Bij het aan vragen van het gratis abon nement is wel legitimatie verplicht. Belangstellen den worden daarom ver zocht een rijbewijs of pas poort mee te brengen. nonsens, die wagens kunnen vaak nog jaren mee", stelt Reijnhout. Volgens het raads lid zijn er 'knotsen van bedra gen' met deze vervanging ge moeid. Ook bij Gemeentewer ken zijn er volgens D66 bezui nigingen mogelijk. „Zonder veel pijn te veroorzaken kan je daar heel wat middelen vrij maken", zegt de D66-fractie- voorzitter. Hij denkt daarbij niet alleen aan het uitstellen van het op peil brengen van straten, maar ook aan de af schrijving van apparaten, au to's en werktuigen. Andere begrotingsposten waarnaar volgens D66 kritisch moet worden gekeken zijn de ver vanging van de vloer en de geluidsinstallatie van sport hal Margriet, het aanbrengen van schuimbeton onder hét migrantencentrum aan de Parkweg en de post voorzie ningen Schiedamse theaters. „Je moet aan het laatste geen cent uitgeven zolang de dis cussie over een nieuw theater niet afgerond is. Er mogen CPN-fractieleider Ulferd geen bouwkundige aanpassin- Bruseker was niet voor com- gen meer worden verricht". mentaar bereikbaar. SCHIEDAM - De stad Schie dam zal deze week door twee mediums bezocht worden. Een medium is iemand door wie geesten of bovenaardse krachten zich openbaren. Bij de stichting 'Evolution through love' is de hoogbe jaarde Engelsman mister Ivor James te gast op woensdag 26 april. Vanaf 20.00 uur zijn be langstellenden welkom in De Blauwe Brug (Bachplein 590). De toegang bedraagt tien gul den. De spirituele vereniging Har- monia ontvangt donderdag 27 april het medium Karei van de Lely uit Den Haag. Vanaf 20.00 uur zijn belangstellen den welkom in wijkcentrum Nieuwland aan het Wibaut- plein 163. De toegang be draagt f 7.50. I Luegener huLs-aan-huLsbLaden VOORLICHTINGS- INFORMATIEAVOND I OVER THAILAND met video en filmbeelden I MAANDAG 8 MEI in café-rest. Engels, Sta- j tionsplein, Rotterdam. Aanvang 20.00 uur. j tevens informatie over onze Najaars- en I Kerstreizen naar het Verre Oosten. Toegang f 7.50 voor reisdeelnemers gratis. I Onderstaande bon zenden naar Wegener I h.a.h. bladen, Postbus 1980, 3000 BZ Rotter- j dam j Naam: Adres: j Postcode:Woonplaats: wenst voorpersonen te reserveren voor 8 mei. j Telefonisch reserveren en inlichtingen over Jjde reizen: 070-650996. SCHIEDAMOvermatig drankgebruik ligt ten grondslag aan een ernstig ongeluk dat vrijdagavond plaatsvond op de kruising Willem de Zwijgerlaan/Stadhouderslaan. De auto van een 47-jarige Rotterdammer belandde na de crash op een halve meter van een singel. Een 29 jaar oude medepassagier moest door de brandweer uit het wrak worden bevrijd. De Schiedammer is per ambulance afgevoerd naar het Schielandziekenhuis. Hier werd geconstateerd dat gewonde enkele gebroken ribben en een longperforatie had opgelopen. De 47-jarige bestuurder werd naar het politiebureau overgebracht waar alcoholgebruik werd vastgesteld.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1