Pater Hofstede: 'Schuld bekennen ligt kerken niet zo goed' Programma Koninginnedag Kunstmanifestatie keert niet terug Veiling Schiedams Nieuwsblad r* 111 ïïïYul UJ Natuurcentrum de Boshoek wordt langzamerhand museum Billy Turf op avontuur Comité organiseert herdenkingsdienst En wie schrijft u voor niets in en doet daarna alles om u aan werk te helpen? tempo-team uitzend bureau Waardenberg en De Jong Aan de Lange Haven vinden schietwedstrijden plaats. gang komen, maar is het ont staan van agressie ok moge lijk. Dominee Mos meent dat er een theoretische kans is dat het initiatief verworpen wordt. Het comité weet zich echter gesteund door de Raad van Kerken van de Oecumeni sche Werkgroep in Schiedam- Noord. Sinds het einde van de Twee de Wereldoorlog gedenken de Joden jaarlijks de holocaust. Dit gebeurt op een speciale dag: de Dag der Vernietiging, oftewel Jom Hosjoa (Jom dag; Sjoa holocaust). In de loop der jaren hebben steeds meer christenen dit voorbeeld gevolgd. In Nedeland wordt al enige jaren Jom Hosjoa her dacht in de Laurenskerk in Rotterdam. De initiatiefnemers van de Jom Hosjoa-gedenkdienst in, Schiedam willen berouw tonen voor de onmenselijkhe den tijdens de Tweede We reldoorlog. Zij menen dat ook christenen verantwoordleijk- heid dragen voor de vernieti ging van de zes miljoen Joden. Volgens het comité loopt er door het christendom een dui delijke lijn van antisemitisme en was het vooroordeel van christenen tegen de Joden 'net zo vanzelfsprekend als zuur stof in de lucht'. „Deze chris telijke Jodenhaat heeft ertoe bijgedragen dat de holocaust mogelijk werd en daarom is er sprake van medeverantwoor delijkheid", aldus het comité. „Ook christenen hebben mee- gebouwd aan de kampen en ovens waarin miljoenen Joden verbrand werden", ligt Em mie van Overeem toe. Het comité vraagt zich af of het ver benevens de waarheid is dat de nazi's in veel opzich ten de uitvoerders waren van een programma dat de kerk ontworpen had. Hofstede, Mos en Van Overeem baseren zich op een boek van Hans Jansen, getiteld: 'Christelijke theologie na Auschwitz. Theo logische en kerkelijke wortels van het antisemitisme': tfit dit boek blijkt bijvoorbeeld dat anti-Joodse wetten van het concilie van Lateranen in 1215 frappante gelijkenis ver tonen met de Neurenberger- wetten uit 1933 en andere nazi-wetten. Paplepel Christenen hebben de Joden haat met de paplepel ingego ten gekregen. Dit ging vaak onbewust, maar heeft wel bij gedragen tot de holocaust, al dus het comité. „De Joden hadden Jezus vermoord en wat him overkwam hadden zij aan zichzelf te wijten. Deze opvatting werd door veel christenen gehuldigd en dat maakte de Jodenvervolging mogelijk. Wij christenen heb ben dus vuile handen en daar willen wij om treuren", ver klaart Emmie van Overeem haar schuldgevoelens. Tijdens de dienst op dinsdag 2 mei zal niet alleen schuld be kend worden, maar ook naar de toekomst worden gekeken om een beter relatie tussen christendom de Jodendom te bewerkstelligen. De Jom Hos joa-gedenkdienst begint om 19.30 uur in het kerkgebouw van de Nederlandse Protes tantenbond aan de Westvest 92. Het is de bedoeling dat ieder jaar een andere kerk als gastheer zal optreden. Ook zullen gespreksgroepen wor den opgericht waarin van ge dachten kan worden gewis seld over de Jodenvervolging. NIEUWE MEUBELEN t.o.v. gerechtsdw. Bazuin en Glimmerveen te Rotterdam. VERKOOPHAL Vierhavenstraat 89 (bij Marconiplein) Rotterdam. KIJKDAG: wo. 26-4 van 14.00- 19.00 uur. VEILING: Do. en vr. om 14.00 en 19.00 uur. Zaterdag aanvang 14.00 uur. Eurotax Vellingen Schijndel. I Ook kinderen komen dit jaar weer goed aan hun trekken. i.v.m. Koninginnedag zaterdag 29 april van 8.00 tot 12.00 uur geopend! Denk aan ons oranjegebak BANKETBAKKERIJ VINCENT V.D. BOSCH Westfrankelandsestraat 93 tel. 4268883 DE HAVENLOODS ujegener huLs-aan-huisbLaden HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 12-16, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30-16.00 Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 Telex 23196 Telefax 010-4699362. DIRECTIE: V. Doorn/P. Bakker/J. Parser WEGENER-bladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplaag van ruim een miljoen exempla ren. Hiertoe behoort: Schiedams Nieuwsblad Verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel. Nwe Vlaardingse Courant Verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Vlaardingen.. DUO'S (rubrieksadvertenties): 010- 4.699.444 KANTOOR: Hoogstraat 122,3110 AH Vlaardingen, Postadres: postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Kantooruren: zie hoofdkantoor. 010- 4.346.711 DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010-4.353.883) ACCOUNTMANAGER: P.J. Kooiman (tel. privé 01860 - 19587). ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: W Anderiesen VLAARDINGEN: Hans Post, Nico Heynen. (tel. privé: 010-4.101.215). REDAKTIE: Hoogstraat 122,3131 BP Vlaardingen, postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. tel.: 010-4.352.911 RED.: M. Ames, L. Visser, S. de Ligt. CORRESPONDENT Schiedam: W. Meijboom. Sportcorrespondent: B. Wesdorp Sportcorrespondent Vlaardingen: P.Spek (010-4.352.615). Manager redakties Zuid-Holland: Rita Vlot-Heiden. ADMINISTRATIE: Pr. Hendrikkade 12-16, postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010-4.699.911. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 I Ook zondag bezochten vele honderden belangstellenden het natuurcentrum SCHIEDAM— „Je ziet het: de mensen zijn erg geïnteres seerd in de natuur", aldus een tevreden Wout van der Scha lie. De voorzitter van de afde ling Waterweg Noord van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging (KNNV) kon deze conclusie trekken na een druk bezochte vlinderdag. „Vanuit de gehele provincie zijn honderden mensen naar ons natuurcen trum gekomen", vertelt de na tuurliefhebber. Het was zondag een komen en gaan van belangstellenden in het centrum de Boshoek ach ter het Bachplein. De vlinder stond weliswaar centraal op de open dag maar er viel nog veel meer te genieten. Voor het eerst werd een driedimen sionale presentatie over bijen getoond. „Prachtig. Je ziet de bijen zo op je afkomen", ver telt een bezoekster. „Je kan ze bijna aanraken". De diapro jector kon onlangs aange schaft dankzij een subsidie van de Bondsspaarbank. Men sen stonden zelfs in de rij om met een speciale bril op van de voorstelling te genieten. Maar ook de diorama's en de informatiestands kregen vol op belangstelling. Wat Wout van der Schalie opviel was de gemoedelijkheid. „De mensen blijven uren hangen. Ze lopen ontspannen van de ene naar de andere zaal". Onder de bezoekers waren op vallend veel kinderen. „Daar richten we ons ook zoveel mo gelijk op", vertelt Van der Schalie. „Die kinderen bepa len misschien over twintig jaar het beleid. Je moet bij het begin beginnen als je de men sen wil veranderen. Het is een mentaliteitskwestie". Binnen kort ontvangt de vereniging dan ook hele schoolklassen in het centrum. Interesse De toegenomen belangstelling voor de natuur komt ook goed tot uiting in het aantal leden van de vereniging. „We zijn al bijna de grootste afdeling van het land", aldus de voorzitter. „Er komen ook steeds meer jongeren". De natuurliefheb bers barsten nog van de plan nen voor het natuurcentrum. Zo willen ze buiten het cen trum ondermeer nog een pad- denpoel en een bijenkorf rea liseren. In de Boshoek zelf zal nog verder worden gewerkt aan de diorama's. Langzaam maar zeker onstaat er zo in Schiedam-Noord een trekpleister van grote orde. De gemeente mag dan enkele jaren geleden op het nippertje een natuurmuseum zijn mis gelopen, de KNNV-ers hebben er nu maar zelf een ingericht. Voorlopig hebben ze in ieder geval bereikt dat er honder den mensen uit de wijde om geving de open dagen bezoe ken. De volgende themadag staat al weer gepland op 28 mei. De aandacht zal die dag zijn gericht op het natuurle ven op het strand. Jazz in Tender SCHIEDAM In theatercafé de Tender is donderdag een optreden van een van de meest gevraagde jazzgroepen van Nederland, het Ben van Dun- gen/Jarmo Hoogendijk Quin tet. Deze groep is in 1984 op gericht en speelt een eigen re pertoire dat kan worden om schreven als neo-bob. In deze stijl worden eigentijdse inter pretaties gecombineerd met een nooit ophoudende swing. Het optreden begint om 21.30 uur en de toegang is gratis. De Tender is gevestigd in het Pas sagetheater. Moderne dans Passagetheater SCHIEDAM— Krisztina de Chat el, Hongaarse van ge boorte, staat vrijdagavond met haar dansgroep op de planken in het Passagethea ter. De Chètel kwam al vroeg in aanraking met de dans. In 1962 verliet ze haar geboorte land om in Duitsland zich te verdiepen in de expressionis tische stijl van de moderne dans. Als artiestiek leidster en choreografe is ze van groot belang voor de moderne dans in Nederland. De productie 'Dualis' die vrijdag in het Pas sagetheater wordt opgevoerd, wordt gedanst op muziek van de Nina Hagen band. De aan vang van de voorstelling is 20.15 uur. De toegang be draagt vijftien gulden. Hou ders van CJP/Pas 65 krijgen vijf gulden reductie. CENTRALE VERWARMING AIRCONDITIONING INSTALLATIE/ONDERHOUD reniging v Nederlandse SCHIEDAM - Billy Turf speelt de hoofdrol in de jeugd film die woensdag 26 april in De Teerstoof gedraaid wordt. Billy en zijn vriendje Kareltje krijgen tijdens een bijles op school te horen dat hun mees ter een belangrijke uitvinding heeft gedaan: hij kan van i ter benzine maken. De voorstelling begint 14.00 uur en de toegang be draagt f 3.75. Kinderen vanaf zes jaar zijn welkom in het theater aan de Nieuwstraat 12. Wisselende prestaties van Schiedamse Reddings Brigade SCHIEDAMIn zwembad IJsselvliet te Arnhem nam on langs de Schiedamse Red dings Brigade deel aan de jaarlijkse bondswedstrijden van de KNBRD. In totaal wa ren 33 ploegen uit het hele land aanwezig. Op het programma stonden 6 onderdelen. De strijd om de derde plaats in het algemeen klassement werd pas tijdens het laatste onderdeel, 4x50 meter lijredding, beslist. De Schiedammers kwamen net iets tekort en werden vierde in een tijd van 23 minuten en 54.5 seconden (met slechts 2 seconcen achterstand op Mid delburg dat dus derde werd). Als eerste eindigde Eindhoven en Vlissingen werd tweede. In het vrouwen-klassement legde de SRB beslag op de vierde plaats. Bij de mannen ging het beter, hier finishten de Schiedammers als derde, in een tijd van 11 minuten en 4 seconden. bekende koordirigent Frans van Rhijn zal het zanggedeelte leiden. Muzikaal wordt een en ander omlijst door pianist Kees van der Meer en harmo nie St. Radboud. Om 10.00 uur begint de feest- markt in het oude dorpscen trum van Kethel. De markt duurt tot 17.00 uur. Schieten In het clubgebouw van schiet sportvereniging Schiedam, Lange Haven 57a zijn van 10.00 tot 22.00 uur schietwed strijden. Iedereen kan daar zijn geluk beproeven en uit vinden of hij een vaste hand heeft. Onderdeel van de wed strijden is het Open Kampi oenschap van Schiedam. Bij wijkcentrum de Erker in de Jan van Avennestraat zijn er ook diverse activiteiten. Om 10.30 uur begint men met een ballonwedstrijd, gevolgd door straattekenen. De kin derspelen vangen aan om 11.30 uur en er is een kinder- markt. De gehele dag is er rommelmarkt voor de Erker. Hondensportvereniging Bran- dersstad verzorgt demonstra ties gehoorzaamheids oefe ningen. Tevens zijn er behen digheidswedstrijden. 's Avonds is er ook nog van alles te beleven in het wijk centrum. Dan is er namelijk een groots Oranjebal. Trefpunt Oost heeft een kin derkennis georganiseerd met ondermeer een driewieler wedstrijd, blikgooien, schminken en playbr.ckshow. Op het plein achter de Hema geven de Schiedamse drum bands vanaf 19.00 uur acte de presence. Aan de taptoe wer ken mee de muziekverenigin gen Ambrosius, Juliana, OBK, Gusto, Harpe Davids en de Jeugd-Rijnmondband. Het muzikaal festijn vangt aan om 19.00 uur. De Koninginnedagviering wordt afgesloten met een groot Oranjebal in de open lucht in het centrum van Ke thel. Op het bal is levende mu ziek. De organisatie van het evenement is in handen van de Oranjevereniging Wilhelmina en duurt van 20.00 tot 24.00 uur. SCHIEDAM— Op initia tief van de Nederlandse Protestantenbond (NPB) wordt in Schiedam een Jom Hasjoa-gedenkdienst gehouden. Een comité, be staande uit hervormd pre dikant N.K. Mos, pater H. Hofstede en Emmie van Overeem van de NPB, heeft zich beziggehouden met de voorbereiding hiervan. Tij dens de dienst op 2 mei wil het comité gedenken dat ook christenen verant woordelijkheid dragen voor de dood van zes mil joen Joden in de Tweede Wereldoorlog. De leden van het comité zijn zich ervan bewust dat hun ini tiatief niet door een ieder met gejuich zal worden ontvan gen. „Schuld bekennen ligt ons als kerken niet zo goed, maar het kan heel reinigend werken om de hand in eigen boezem te steken", legt pater Hofstede uit. Volgens Emmie van Overeem die een oplei ding tot voorganger volgt, zal een verwerkingsproces op De drie comité-leden die het initiatief hebben genomen tot de Jom Hosjoa-gedenkdienst. SCHIEDAM De manifestatie 'Artistieke Handen', die afgelopen zondag voor de derde keer in Schiedam plaatsvond, zal volgend jaar niet meer terugkeren. Oorzaak hiervan is de tegenvallende publieke belangstelling. „Kennelijk is er in deze regio geen publiek voor een dergelijke manifestatie en ik heb geen flauw idee wat de oorzaak daarvan is. Zeker is dat wij niet meer terug zullen keren", licht de heer Claassen zijn besluit toe. Artistieke Handen trok in Schiedam slechts tweeduizend bezoekers. Dit is ruim de helft minder dan het aantal toeschouwers dat in andere steden op de kunstmanifestatie afkomt. „Bovendien vernam ik van de deelnemers dat de wisselwerking met het publiek in Schiedam veel slechter is dan in andere steden", aldus de teleurgestelde heer Claassen. U laten inschrijven bij waarnaar u op zoek bent. Tempo-Team kost niets. En - niet te vergeten - in een Vervolgens stellen wij alles in omgeving waar u met plezier het werk om de baan te vinden kunt werken. P.S. Zoekt u trouwens werk? Elders in deze krant vindt u onze personeelsadvertentie. SCHIEDAM- Het komische duo Waardenberg en De Jong staat woensdag 26 april op de planken van het Passage Theater. Onder muzikale begeleiding van een contra-bas en met een flinke dosis humor verbouwen zij de zaal tot een ware Gekkengalerij. De voorstelling begint om 20.15 uur en de toegang bedraag f 12.50 (Pas65- en CJP-houders genieten een reductie van f2.50). (foto Hans van der Pol). SCHIEDAM - Niet op 30 april maar op zaterdag 29 april wordt dit jaar Koninginnedag gevierd. Dit omdat de rege ring niet wil dat de zondags rust wordt verstoord. Toch zal het programma er niet minder feestelijk om zijn. De Vereni ging tot Viering en herden king van Nationale Feest- en Gedenkdagen, de Oranjevere niging Wilhelmina en de buurt- en wijkcentra staan net als in vorige jaren weer garant voor een groot aantal evenementen. De feestelijkheden beginnen vrijdag 28 april met een lam pionoptocht door Schiedam- West. De drumband van Har pe Davids zal de muzikale omlijsting verzorgen. Deelne mers worden verzocht zich op te stellen voor wijkcentrum de Erker om 20.45 uur. Het is de bedoeling dat iedereen zijn eigen ballon meeneemt. Aubade Voor het begin van de eigen lijke koninginnedagviering moeten de liefhebbers al vroeg uit de veren. Om acht uur lui den de klokken van alle ker ken en worden de vlaggen uit gestoken. Op het plein van de Dorpskerk in Kethel verzame len zich dan even voor nege nen leerlingen van scholen uit Kethel en Noord om de tradi tionele aubade te brengen. De Een speciaal onderdeel van het programma is het concert van het Nederlands Klarinet Kwartet in de Aula van het Stedelijk Museum.De aan vang van het concert is 14.00 uur en de toegang bedraagt twee gulden. Het repertoire van dit befaamde ensemble varieert van klassiek tot licht populair. De jeugdevenementen maken elk jaar vast onderdeel uit van het koninginnedagviering. Bij Buurthuis Nieuwland in de Albardastraat start om 10.30 uur de kindermarkt. Voorts is er om 13.00 uur straattekenen gepland. Ook in Schiedam-Noord is er straattekenen. Dit vindt plaats om 11.00 uur op het schoolplein van de Koningin Julianaschool. 0 De aubade in Kethel begint om 9.00 uur.

De Havenloods | 1989 | | pagina 3