Met schuifpuien haalt u de zon in huis Wat plaatsen we op de tuingrens met de buten huis en bezit VERSCHIL IN ONDERHOUD TUSSEN STRUIKEN EN HEKWERK Om maar meteen met de deur in huis te vallen; sommige buitendeuren zijn plomp, grof en oud- bollig. In tegenstelling tot schuifpuien. Deze zijn fraai, slank en modern. Met deze schuivende glazen deuren kunt u de zon letterlijk en figuur lijk in huis halen. De puien houden de warmte van zonnestralen namelijk vast en laten absoluut De schuifpuien zijn van verschillende materialen gemaakt. Afhankelijk van uw smaak en interieur kunt u kiezen uit een viertal puien: De houten pui, voor een stoer en warm aanzicht. Als er op het hout een beschermlaagje is aan gebracht, vereist de pui niet zo veel onderhoud en gaat hij lan ger mee. Bovendien is zo'n be schermlaagje ook fraaier. De houten puien zijn echter vrij prijzig en het is een heel karwei om ze te plaatsen. Om te voorko men dat het hout gaat trekken, krimpen of zwellen, wordt er voor deze schuifpuien hardhout gebruikt; Een pui die minimaal onder houd nodig heeft, is de stalen schuifpui. Net als de houten schuifpui krimpt en trekt hij niet. De pui is verder roestvrij en zeer stevig. Een nadeel aan dit soort puien is dat ze kunnen ver vormen als de zon erop schijnt. Ook kunnen ze dan beter niet aangeraakt worden, want niet alleen de zonnestralen zullen dan branden, maar ook uw han den; Strak en modern is de alumi nium schuifpui. Deze is zeer ge liefd omdat deze deur veel licht door laat en hermetisch afsluit. De aluminium pui kan tegen een stootje, maar is vrij prijzig; Tenslotte bestaat er ook de kunststof schuifpui. Aan het ui terlijk is echter niet te zien dat het kunststof is. De voordelen van deze schuifpuien zijn de wa terdichtheid, het niet rotten of schimmelen en de kleine kans van het aantasten en beschadi gen van de pui. VOORWAARDEN Bij het bepalen van uw keuze zijn er een aantal voorwaarden waaraan de schuifpuien moeten voldoen, onafhankelijk van het materiaal. Ze moeten voldoen aan de volgende eisen: Tocht- en waterdicht; Condensvrij Geruisloos te openen en te slüiten; Weerbestendig; Inbraakveilig; Over goed hang- en sluitwerk beschikken; Weinig onderhoud eisen; Makkelijk schoon te maken; Goed geïsoleerd; Kleurecht; Isolerend glas. De meeste schuifpuien hebben dubbele en geharde beglazing. Gehard glas is een vorm van in braakpreventie. Wat ook vaak gedaan wordt tegen ongewenste indringers is het plaatsen van een stok van bijvoorbeeld een bezem in de richel waarin de deur schuift, zodat na het force ren van het slot de deur niet ge opend kan worden. Om de warmte in huis te hou den is de plaatsing van een alu minium pui met isolerend glas een ideale oplossing. Dit systeem biedt naast eerder genoemde voordeel ook andere voordelen. Het bespaart stookkosten en het verhoogt het wooncomfort om dat het condens op de ramen dank zij de 10-14 millimeter bre de droge luchtlaag in de spouw tussen de glasplaten en hinder lijke luchtstroom tegengaat. Bo vendien vermindert dubbele be glazing geluidsoverlast met 40- 45 decibel, wat vooral vlakbij een verkeersweg of vliegveld een geruststellende bijkomstigheid geen wind of kou door. Dus wanneer het nog te fris is om buiten van de zon te genieten, dan kan dat binnen wel, beschut achter de schuifpui of met de schuifpui op een kier. En als u handig genoeg bent, kunt u het plaatsen van de schuif pui zelf doen. Er is keuze genoeg wat betreft materiaal en merk. ONDERHOUD Behalve de directe voordelen als het makkelijk zelf plaatsen, energiebesparing, zon in huis en het verminderen van geluidshin der bieden de aluminium schuif puien nog enige indirecte voor delen. Het onderhoud van zo'n schuifpui is echt minimaal. Ge lijk met het lappen van de ramen even een vochtige doek over het metaal en u bent klaar. Alumini um heeft, bij wijze van spreken, het eeuwige leven. Geanodiseerd aluminium is bestand tegen alle weersinvloeden en luchtveront reiniging. Wie de zilverachtige kleur minder mooi vindt, kan een keuze maken uit de gekleurde uitvoeringen zoals wit geanodi seerd, verschillende tinten bruin, zwart, groen en brons. Dank zij het moffel-procédé zit de verf aan het aluminium gebakken en heeft u er geen omkijken naar. NADELEN Bij de goedkopere soorten alu minium puien vormt zich aan de kamerzijde wel eens condens op het aluminium. Dit komt door dat de warme lucht in de kamer condenseert op het koude opper vlak van het aluminium. Bij de betere soorten aluminium püien is deze condensvorming uitge sloten, aangezien hier de alumi nium profielen zijn gescheiden door een thermische onderbre ker, vervaardigd van de kunst stof polypropyleen, die alle con tact tussen binnen- en buiten lucht, de zogenaamde thermi sche uitwisseling, uitsluit. Het aluminium in de huiskamer blijft op kamertemperatuur, on- Behalve de directe voordelen als het makkelijk zelf plaatsen, energiebesparing, zon in huis en het verminderen van geluidshin der bieden de aluminium schuifpuien nog enige indirecte voorde- geacht de temperatuur buiten, vogelstickers op de ruit te plak- Condensvorming is hierdoor niet ken kan veel ellende voorkomen mogelijk. worden. Een ander punt dat soms kri- ADVIES tiek ontmoet - en dat geldt voor alle schuifpuien - is het feit dat Als u van plan bent de oude Sommiqe buitendeuren zijn plomp, grof en oudbolligjn tegenstellingtot schuifpuien. Deze-zijn fraai, het vaak niet zichtbaar is of de deuren te vervangen door schuif- pn modern Door'bi^voorbeeW^ btoemen^ of SÜJS dTw-zel™, zij», w,.. i he„«lto zonder een* gesloopt worden. Voor h„ Met schuifpuien haalt u let terlijk en figuurlijk de zon in j huis. opnieuw bouwen kunt u het bes te advies vragen aan de vakman of boeken als „Het nieuwe repa ratie handboek" van Reader's Digest raadplegen. Heeft u be sloten om een schuifpui aan te schaffen, dan kan gekozen wor den uit bepaalde standaardma- ten. Wilt u de pui echter op maat hebben, dan kan dat ook. Van zelfsprekend is het op maat laten maken wel duurder. Voor een maatwerk-pui geldt een wachttijd van een paar we ken. Het eigenlijke plaatsen van de pui kan in een halve dag ge beuren. Het oude kozijn wordt dan verwijderd zonder beschadi ging van het metsel- of stuca- doorswerk. Al het hout, dat in het zicht zit, wordt weggehaald. Vervolgens wordt een nieuwe hardhouten stelkozijn aange bracht, dat van binnen noch van buiten zichtbaar hoeft te zijn. Wilt u informatie over het plaatsen van een schuifpui of over de benodigde materialen en de prijslijst, dan kunt u altijd terecht bij een bouwmaterialen- handel bij u in de buurt. Zij hei- vangen en het metselwerk daar- het metselwerk moeten beiden pen u graag met de verfraaiing z lu| vanhethuis. AAN HET WERK De meest voorkomende schuifpui is de aluminium schuifpui. Deze vervangt vaak de oude houten tuindeuren waarbij reparatie niet meer de moeite waard is. Wat wel de moeite waard is, is het opstropen van de mouwen om het vervan gen van de tuindeuren zelf te doen. Voor de doe-het-zelver is dit heel goed mogelijk. Het be staande houten kozijn dient als stelkozijn waartegen de alumini um profielen worden bevestigd. Deze houten kozijnen moeten in goede staat worden gebracht en blijven. Alle scharniertjes en sluitplaatjes en windhaken wor den verwijderd. De gaten die hierbij ontstaan, dienen opge vuld te worden met vulhout of een ander vulmiddel. Vervolgens haalt u de loszittende verf van het kozijn en zet deze in de menie of grondverf. Voordat de schuif pui in het bestaande kozijn wordt vastgeschroefd, worden Bent u op zoek naar ideeën voor het maken van een mooie en praktische tuinafscheiding, dan vindt u in dit artikel han dige., informatie. Een tuinaf scheiding hoeft niet duur te zijn. Er zijn zoveel mogelijkhe den dat er voor iedere tuin en ieder budget een passende op lossing gevonden kan worden. In de jaren zestig en zeventig ontstond er de trend om geza menlijk met de buren een grote voortuin aan te leggen en te on derhouden. Het was een mooi ideaal maar in de praktijk bleek het onderhoud van de tuin toch vaak problemen te veroorzaken. Niet iedereen heeft evenveel tijd om in de tuin te werken. Daarom zien we tegenwoordig overal weer duidelijke tuingrenzen in de vorm van hekken, struiken of schuttingen. Het eigen terrein wordt afgebakend. Voordat u een tuinafscheiding gaat aanbrengen is het verstan dig een aantal zaken op een rijtje te zetten. Het kostenaspect speelt een grote rol, want aan alles hangt een eigen prijskaart je. Daarnaast moet u zich van te voren realiseren hoeveel tijd u kunt en wilt besteden aan het onderhoud van de erfafschei- ding. Er zijn heggen en afschei dingen die veel werk vragen en aan de andere kant zijn er ook bijna onderhoudsvrije mogelijk heden. Vervolgens moet u beden ken welke materialen of struik jes uw persoonlijke voorkeur hebben en hoe u de rest van de tuin heeft ingericht of gaat in richten. Het geheel moet goed op elkaar worden afgestemd. OVERLEG Bespreek de ideeën met uw huisgenoten, die waarschijnlijk ook van de tuin gebruik zullen maken. En ten slotte een heel belangrijk punt voor de erfaf- scheiding: overleg met de buren. Zij moeten ook tegen de erfaf- scheiding aankijken en daarom is het belangrijk dat zij van te voren op de hoogte zijn van uw plannen. Als u een schutting of hoge heg plaatst die bij de buren de zon uil de tuin houdt, zullen zij naar alle waarschijnlijkheid niet blij zijn met uw plan. Houdt daar rekening mee bij uw keus. Een afscheiding van gaas valt nauwelijks op en is toch stevig. Sommige gemeenten in Neder land hebben richtlijnen opge steld ten aanzien van erfafschei- dingen. Informeer op het ge meentehuis naar de regels die binnen uw gemeente gelden. Het kan voor komen dat u verplicht bent om voor een schutting een bouwvergunning aan te vragen. Als u in een vroeg stadium met de buren gaat praten over de er- fafscheiding kunt u vragen of zij bereid zijn een deel van de kos ten te betalen. Het wordt tenslot te gedeeltelijk ook hun erf af scheiding. Het is natuurlijk niet nodig om op de tuingrens twee hekken of bomenrijen naast el kaar te plaatsen. Samenwerking kan voor beide partijen finan cieel voordeel, gemak en extra ruimte in de tuin opleveren. MATERIAAL Levende afscheidingen als heggen en bomenrijen hebben voordelen maar ook veel nade len, zoals ruimteverlies, onder houd en vochtonttrekking aan de grond. Daarom zijn er veel men sen die kiezen voor een omhei ning van dode materialen. Een hoge schutting zorgt voor wind-vrije plekjes in de tuin. Hij beschermt u tegen de nieuwsgie rige blikken van voorbijgangers en er kunnen leuke klimopplan ten tegen groeien. Verder is een schutting handig i aanschaf Een 's winters groenblijvende heg maakt u n levendig. als steun voor uw stapel open haard-hout en de kinderen kun nen er bijvoorbeeld een dart bord of schoolbord aan hangen als ze zomers buiten spelen. Een schutting kan gemaakt worden van diverse materialen. Bij een natuurtuin past een af scheiding van rietmatten. Het nadeel van deze matten is dat ze niet zo stevig zijn en een korte levensduur hebben. Met behulp van veel palen en enkele dwars- latten kan er toch een goede schutting van gemaakt worden. Mooi in een natuurtuin zijn ook afscheidingen van vlechtwerk met als materiaal bijvoorbeeld geschilde en gebleekte wilgete nen. Let wel goed op of de wil- gentakken goed geschild zijn an ders gaan ze onmiddellijk groei en als u ze in de grond steekt! SOBERE WAND Houten afscheidingen worden veelvuldig toegepast. Er zijn veel keuzemogelijkheden wat betreft hoogte en kleur. Vooral in smalle tuintjes moet de afscheiding niet te hoog zijn anders lijkt het net of u opgesloten bent in uw eigen tuin. Een hoogte van 1,75 tot 2 meter is voldoende. Verder is het verstandig om te kiezen voor een sobere wand. Te veel vorm of kleur is niet prettig omdat de wand dan gaat overheersen. Een mooie schutting voor u zelf en voor de buren wordt ver kregen door houten planken met wat tussenruimte aan beide zij den van een rij palen aan te brengen. Dergelijke schuttingen breken de wind. Een dichte schutting kan wervelingen ver oorzaken. Een andere mogelijk heid is het kant en klaar gevloch ten tuinscherm van azobe. Deze tuinschermen hebben een hoogte van 1,8 meter. Ze zijn eenvoudig te plaatsen en vragen weinig on derhoud door de duurzaamheid van het hout. De goedkopere matten van vurehout vragen meer onderhoud. U kunt ook kie zen voor een Collstrop terras- en erfscheidingen. vervaardigd uit Noord-Europees grenen hout. Voor mensen die langs een druk ke verkeersweg wonen zijn er ge luid- isolerende schermen van hout. PAALTJES Andere mogelijkheden voor het afschermen van de tuin zijn bielzen of palissaden (in de grond geslagen palen). Omdat bielzen niet allemaal even lang zijn moeten ze op maat worden gesorteerd voordat ze rechtop in de grond geplaatst kunnen wor den. Bielzen zijn erg zwaar. Om te voorkomen dat ze omzakken moeten ze minstens tachtig cen timeter worden ingegraven. Het aanbrengen van een om heining van palissadepalen is eenvoudiger. De palen zijn meestal van denne- of vurehout en hebben over het algemeen een lengte van ruim twee en een hal ve meter en een doorsnede van zes tot tien centimeter. Graaf de grond vijftig centimeter uit en sla de palen dan nog eens twintig centimeter in de grond. Omdat de palen van onder breder zijn dan van boven moeten ze om en om geplaatst worden. Dan ont staat er een gesloten wand. U kunt de palen het beste net onder het grondoppervlak met bandij zer aan elkaar verbinden. Het is natuurlijk ook mogelijk om gehalveerde ronde paaltjes te gebruiken. Dat scheel materiaal en dus kosten. Als u de halve paaltjes op een regelwerk spij kert, kunnen ze aan de onderzij de net vrij van de grond blijven. Daardoor zullen de paaltjes lan ger meegaan. VOORTUIN In de voortuin worden vrijwel nooit hoge schuttingen gebruikt. Daar hebben de Nederlanders blijkbaar minder behoefte aan privacy. Op het gebied van lage tuinafscheidingen is het aanbod zeer uitgebreid. U kunt een pa lissade maken van lage paaltjes, of een afscheiding van twee op elkaar geplaatste bielzen. Wilt u zo min mogelijk ruimte en uit zicht kwijtraken dan is gaas een goede oplossing. Er is verzinkt of geplastificeerd gaas verkrijg baar in verschillende hoogten en maasbreedten. Erg mooi is een houten hekwerk of een smeedij zeren (sier)hek. Dit laatste is vrij kostbaar en wordt voornamelijk toegepast bij villa's en landhui- Als laatste mogelijkheid n( men we hier het metselen v een muurtje of het plaatsen v een glazenscherm. LEVENDE GRENS Een tuinafscheiding van le vende planten zal in de meeste gevallen goedkoper zijn dan het plaatsen van een schutting of hek, maar vraagt in de meeste gevallen wel meer onderhoud en vakkennis voor het planten en bemesten. Een belangrijk punt van over weging is de gewenste hoogte die de haag moet krijgen. In de prak tijk blijkt dat een hoogte van ongeveer 1,75 cm het beste is. Een hogere haag maakt de tuin benauwd en een lagere haag biedt te weinig bescherming te gen de wind. Wilt u in de winter wat verder kijken dan de tuingrens dan kunt u het beste een bladverliezende haag planten. De haagbeuk is hiervoor een geschikte soort. In de zomer is het blad lichtgroen en in de winter kunt u goed door de struik heen kijken. Hij kan mooi strak geknipt worden. Ook de gewone beuk kan als heg ge bruikt worden. Een andere mo gelijkheid is de liguster. Hij is half-wintergroen en heeft als voordeel een laag prijskaartje. CONIFEREN Coniferen zijn zeer geschikt als haag. Ze vragen weinig snoei en blijven lang mooi. Een beken de soort is de Taxus. Tegenwoor dig wordt ook de Cupressocypa- ris leylandii veel toegepast. Deze soort groeit ontzettend snel en is niet duur. Een bezwaar voor toe passing in kleine tuinen is dat hij op den duur erg breed wordt. U kunt ook kiezen voor de grijze vorm Alumii of Columnaris. Als u houdt van rijk bloeiende haagplanten komt u terecht bij Ribes, Berberis, Choenomeles of Forsythia. Enkele groenblijven de soorten zijn de hulst, laurier kers of de Buxus sempervirens. die zeer geschikt is voor lage kleine haagjes. Bij het snoeien van een haag is het belangrijk dat de hele haag gelijkmatig licht ontvangt, an ders verliest de haag aan de on derzijde zijn bladeren. Om het licht tot onderaan te laten door dringen moet u de heg zo snoeien dat hij taps toeloopt naar boven.

De Havenloods | 1989 | | pagina 25