Bewonersverenigingen verzamelen handtekeningen voor petitie X DE HAVENLOODS Schiedamse consument wenst verschuiving winkeltijden SPECIAAL VOOR ONZE LEZERS Al vanaf f 15-05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. Klok krijgt opknapbeurt Tentoonstelling over vlinders Taptoe Bijl weer op solotoer Actie tegen nota-Heerma Hoe film ik de wind Haast geboden voor AAW'ers 'Slechts 12% is ontevreden' Schoolhoofd bereidt stedenband voor EDITIE 9, DINSDAG 2 MEI 1989, 38e JAARGANG, Nr. 18 iJJ Schiedams Nieuwsblad Wegener huLs-aan+iusbLatJen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM De ver trouwde klok op de Koe markt zal voor enige tijd uit beeld verdwijnen. Aan de uit 1965 stammende tijdsaanduidingsmast is namelijk roestvorming ge constateerd en daarom is het tijd voor een opknap beurt. Het is de bedoeling dat de paalklok op 16 mei naar de werkplaats van de Nutsbe drijven wordt overge bracht, alwaar de paal van een nieuwe verflaag zal worden voorzien. Een woordvoerder van de ONS verwacht dat de werkzaamheden ongeveer zes weken in beslag zullen nemen. Gedurende dit tijdsbestek hoeven de Schiedammers het echter niet zonder straatklokken te stellen. Sinds kort zijn er namelijk straatklokken bijgekomen aan de 's Gra- velandseweg en de Rotter- damsedijk. SCHIEDAM In de openba re bibliotheek aan de Lange Haven is een tentoonstelling ingericht over vlinders. De tentoonstelling vindt plaats in het kader van het nationale Vlinderjaar en is tot en met medio mei te zien. Aan de hand van foto's en boeken kunnen bezoekers kennis op doen over het vlinderbestaan. De gehele ontwikkeling van ei tot vlinder wordt getoond. Uit onderzoek is gebleken dat vlinders in Nederland sterk bedreigd worden. De laatste decennia zijn veertien soorten verdwenen en zijn vijfentwin tig soorten sterk achteruitge- aan te schenken en deze naga- tieve ontwikkeling om te bui gen. WATERWEG NOORD Zes muziekkorpsen nemen zater dag 27 mei deel aan de Zilver stad Taptoe in Schoonhoven. Daaronder bevinden zich ook het Vlaardingse Avalance en de Rijnmondband uit Schie dam. Zij moeten het opnemen tegen korpsen uit Sleeuwijk en Schoonhoven. Het is voor het zevende jaar dat deze Taptoe wordt georganiseerd. SCHIEDAM Na een dienst tijd van vijfendertig jaar ver laat adjudant Barend Kroon de gemeentepolitie. Ter gele genheid hiervan kreeg hij af gelopen vrijdag van burge meester Scheeres een medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. SCHIEDAM Relaties staan overal centraal in het derde soloprogramma van Martine Bijl dat zij zaterdag 6 mei in het Passage theater zal bren gen. Net als in de voorgaande shows bevat het programma fraaie liedjes, scherpe confe rences en ook komische ele menten. Desalniettemin gaat Bijl nu toch weer een bedui dende stap verder. Sinds haar zestiende is Marti ne Bijl actief op het podium. Haar eerste lp kreeg een Edi son, evenals een twee jaar la ter uitgegeven plaat, maar ook de Louis Davidsprijs, de Tele- vizier-ring, de Scheveningen Cabaret Prijs en de Johan Kaart Prijs. Al sedert haar eerste schreden in het arties tenwereldje werkt Bijl samen met Henk van der Molen, die ook voor een deel voor de ar rangementen van deze derde show tekende. Tijdens de voorstelling in het Passage theater wordt zij mu zikaal begeleid door Pierre Biersma, Charly Angenois, Henk van der Molen en Louis Debij. Aanvang is 20.15 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar vanaf zestien gulden. In het theater staat trouwens voor donderdag 11 mei een rhythm and blues-formatie op het programma vermeld: Al Copley. Liefhebbers van orgels kun nen verder alvast de dertiende mei in de agenda aankruisen. De open dag van de Neder landse Orgelfederatie vindt in Schiedam in het Passage thea ter plaats. Behalve het bezich tigen van orgels krijgen be zoekers ook gelegenheid te A Van aubade tot en met Oranjebal A Lintjesregen in Schiedam A Aantrekkelijk hockeyspel op As- vion-complex A Jeugd welkom bij Hermes DVS A 'Laten we niet zo makkelijk weg vluchten van Thurle- de....' SCHIEDAM— De bewo nersverenigingen in Schie dam nemen deel aan een landelijke actie tegen het volkshuisvestingsbeleid van staatssecretaris Heer- ma. Zij vrezen dat de on langs uitgebrachte nota zal leiden tot een huurexplosie en een aantasting van de huurbescherming. Om hun ongenoegen duidelijk te maken zullen zij de staats secretaris een petitie aan bieden. De Schiedamse handtekeningen zullen op 23 mei worden opgehaald door een namaak-Heerma, die met een bus het land doorkruist om alle handte keningen te verzamelen ten einde ze uiteindelijk in Den Haag aan de echte Heerma te overhandigen. De bewonersverenigingen Centrum en Oost hebben de petitie reeds onder de inwo ners van deze stadswijken verspreid. Ook de andere be wonersverenigingen zullen dit doen. Bovendien wordt de ac- SCHIEDAM Onlangs oogstte de film 'Een verhaal van de wind' succes tijdens het Filmfestival in. Rotterdam en vrijdag a.s. is deze al te zien bij de Filmclub Schiedam. De gezamenlijke produktie van het paar Joris Ivens en Mar- celline Loridan begint om 21.30 uur. In een fraaie montage van beelden en muziek, waarin ci neast Ivens prominent aanwe zig is, wordt getracht ant woord te geven op de vraag Hoe film ik de wind?. Heden, verleden en fantasie spelen daarbij door elkaar heen. 'Een verhaal van de wind' is overi gens de laatste film die de Filmclub dit seizoen vertoont. Wel zal zaterdag 6 mei nog een voorstelling plaatsvinden in de serie vrouwenfilms. Dit- maals staat 'She must be seeing things' van Sheila Mc.Laughin op het program- ma. In deze film komt de relatie van twee vrouwen centraal te staan. De Braziliaanse Agatha en blanke filmmaakster Jo wonen beiden in New York, waar ze een druk bezet leven leiden hetgeen niet altijd be vorderlijk is voor hun relatie. De organisatie van de cyclus noemt dit een 'lesbisch eroti sche komedie'. Wie deze film wil zien, kan zaterdag vanaf 20.30 uur te recht in het pand van de Film club aan de Nieuwstraat 12. De voorstelling begint om 21 uur. De toegangsprijs voor zowel vrijdag als zaterdag is vier gulden voor donateurs van de club. Wie lid wil worden, be taalt vijf gulden per seizoen. tie ondersteund door verschil lende ouderenorganisaties, zoals de ANBO. Meer armoede „De plannen van de staatse cretaris leiden tot hogere hu ren en dat leidt weer tot meer armoede. De minima worden weer de dupe. Zij besteden al veel geld aan huur en dat gaat ten koste van andere uitgaven. Kijk maar naar ouderen, die vaak nu al te weinig vitamine naar binnen krijgen", onder streept Lammert van Wagten- donk zijn woede over de nota van Heerma. Van Wagten- donk is secretaris van Bewo nersvereniging Schiedam Centrum en is vastbesloten tot het uiterste actie te voeren. Van Wagtendonk vreest dat de huur in de toekomst onbe taalbaar zal worden. „Vanaf 1980 zijn de huren al enorm gestegen en die zullen, als de plannen doorgaan, opnieuw met drie k vier procent stijgen. Dat is een slechte zaak. Het plan moet beslist van tafel". Behalve tegen de huurverho ging, is de petitie ook gericht tegen de aantasting van de huurbescherming. Huurders kunnen straks gedwongen worden om te verhuizen, wan neer zij weigeren de huurver hoging te betalen of mee te doen aan renovatie of in ver houding tot hun inkomen te goedkoop wonen. Daar zijn de bewonersvereni gingen tegen. Van Wagten donk zelf is bang dat de plan nen van Heerma leiden tot discriminatie. „Voortaan zal een huurcontract maar voor één jaar worden afgesloten. Wanneer een verhuurder om wat voor reden dan ook de huurder liever niet in zijn huis wil, dan kan hij hem zo op straat zetten". Namaak-Heerma Bij de bewonersverenigingen Centrum en Oost is al een flink aantal ondertekende pe tities binnengekomen. Op 23 mei zal een namaak-Heerma per bus naar het Hemaplein komen om de handtekeningen in ontvangst te nemen. De ma nifestatie krijgt een ludiek ka rakter. 'Heerma' zal namelijk reageren op vragen uit het pu bliek. Bovendien wordt er een lied gezongen en zorgt een popgroep voor een vrolijke noot. Over het succes van de petitie heeft Lammert van Wagten donk zo zijn twijfels. „Er zijn in Nederland weieens eerder miljoenen handtekeningen opgehaald zonder dat daar aandacht aan werd besteed. Ik bedoel de handtekeningen te gen de kernwapens. Deze ar rogantie van de macht speelt natuurlijk ook nu weer een rol". Toch hoopt hij dat de aanko mende verkiezingen de staats secretaris tot andere gedachte zal brengen. W Lammert Wagtendonk is vastbesloten tot het uiterste actie te 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAMVrouwen die een beroep willen doen op de AAW-uitkering en daarbij hulp behoeven, kunnen een beroep doen op de Infowinkel van wijkcentrum de Erker. Iedere ochtend tussen 10 en 12 uur kan men terecht voor ad vies. Deze uitkering is bestemd voor alle gehuwde vrouwen die vóór 1 januari 1979 ar beidsongeschikt zijn gewor den en behoren tot de volgen de groepen: vrouwen wiens AAW-uitkering is stopgezet ten gevolge van een huwelijk; vrouwen die een aanvraag voor een AAW-uitkering had den ingediend maar werden afgewezen vanwege him hu welijkse staat en vrouwen die nooit gewerkt hebben maar vóór 1 januari 1979 arbeids ongeschikt waren. Voor deze laatste groep zal de wetgeving waarschijnlijk bin nenkort veranderen, zodat haast geboden is. Vrouwen die een aanvraag in dienen, moeten wel alsnog door de bedrijfsvereniging worden gekeurd. Hiervan is het feit afhankelijk of een uit kering wordt toegekend. Meer informatie is verkrijg baar bij de Infowinkel, Jan van Avennesstraat 32 tel. 4266442. Wegener huLs-aan-huLsbLaden j VOORLICHTINGS- INFORMATIEAVOND OVER THAILAND met video en filmbeelden MAANDAG 8 MEI in café-rest. Engels, Sta tionsplein, Rotterdam. Aanvang 20.00 uur. tevens informatie over onze Najaars- en Kerstreizen naar het Verre Oosten. Toegang f 7.50 voor reisdeelnemers gratis. Onderstaande bon zenden naar Wegener h.a.h. bladen, Postbus 1980,3000 BZ Rotter dam Naam: Adres: Postcode:Woonplaats: wenst voorpersonen te reserveren voor 8 mei. I cic iciz.cn. ufu-Quuaao. Telefonisch reserveren en inlichtingen over de reizen: 070-650996. Breed, draagvlak voor nieuwe regeling SCHIEDAMDe inwoners van Schiedam staan niet af wijzend tegenover andere openingstijden van winkels. Ruim 56 procent van de on dervraagde personen geeft de voorkeur aan een andere rege ling dan nu in de Jeneverstad wordt gehanteerd. Daarbij zijn de consumenten het meest gecharmeerd van het voorstel van Tweede Kamerlid Groen man die de winkels op door- de-weekse dagen open wil houden tot 19 uur. Deze con clusies trekt een ambtelijke werkgroep na een onderzoek waarin de behoefte aan ande re winkelopenstellingstijden werd gepeild. Medio februari werden 1035 Schiedammers benaderd om mee te werken aan een enquê te. Zij kregen een lijst met twintig vragen voorgelegd waarmee de gemeente een duidelijk beeld wilde verkrij gen van de wensen van de be volking omtrent de openings tijden. Schiedam heeft als zogenaam de D'gemeente immers de mo gelijkheid te experimenteren met winkeltijden. Dit voorne men stuitte echter op grote bezwaren bij winkeliersvere nigingen, middenstandsorga nisaties en vakbonden. De winkeliers voerden daarbij aan dat de consument tevre den zou zijn over de huidige regeling en dat er in Schiedam dus geen behoefte zou bestaan aan andere openingstijden. Deze bewering kon evenwel niet gestaafd worden met ge gevens om dat hiernaar tot nu toe geen onderzoek was ver richt. Mede omdat Schiedam binnen enkele maanden bekend moet maken of de stad aan het ex periment meewerkt, heeft het college een onderzoek laten verrichten. Met de uitkomst daarvan zijn de winkeliers waarschijnlijk niet gebaat. Want hoewel ruim 68 procent van de ondervraagden aan geeft tevreden te zijn met de huidige openingstijden van winkels, geeft een meerder heid (56 procent) aan een ver- Onder de personen die aangeven gewoonlijk vlak voor sluitingstijd of op koopavond of zaterdag boodschap pen te doen, zijn relatief de meeste voorstanders van verschuiving van de winkelopeningstijden te vinden. schuiving van de openstelling te wensen. Vooral jongeren, werkende alleenstaanden, twee-verdieners en één-ou dergezinnen hebben behoefte aan een ruimere hantering van de regeling. Opmerkelijk is ook dat uit het onderzoek blijkt dat inwoners van de binnenstad meer behoefte hebben aan verandering dan bewoners van andere delen van de stad. Overigens werd het formulier door een groot aantal vrou wen ingevuld hetgeen door de onderzoekers verklaard wordt met de veronderstelling dat de vrouw in de meeste gevallen de boodschappen doet. On danks de ondervertegenwoor diging van mannen in de res pons leveren de uitkomsten van het onderzoek volgens de samenstellers een betrouw baar beeld op van de mening van de bevolking van 16 tot 64 jaar in Schiedam. De meeste voorstanders van verschuiving van de winkel tijden zijn te vinden onder de personen die gewoonlijk vlak voor sluitingstijd of op koop avond of zaterdag boodschap pen doen. Daarbij is het voor stel om de toegestane slui tingstijd te verschiiivennaarl9 uur voor de mensen accepta bel. De twee andere mogelijk heden, dag- of middag- /avondwinkel en volledige vrijheid voor de winkelier, wekken veel meer weerstand op bij de geënquêteerden. Naar aanleiding van het on derzoek wordt uiteindelijk geconcludeerd dat er onder de Schiedamse consumenten een behoorlijk draagvlak aanwe zig is voor een andere winke- lopenstellingstijdenregeling. Voorzitter Chris Coppens van de winkeliersvereni ging Hoogstraat meent dat de uitkomst van de enquête ook op een andere manier te interpreteren is. "De cij fertjes kun je natuurlijk op vele manieren uitleggen. Slechts twaalf procent is ontevreden over de huidige regeling. Ik denk dat dit een overgrote meerderheid is", waarmee hij aangeeft dat de middenstand in Schiedam zich niet zonder meer zal neerlegeen bij de rapportage. Coppens benadrukt tevens dat de winkeliers zich ver weerd hebben tegen een volledige vrijstelling van de winkeltijden. "Dat is de vraag die de ondernemers destijds voorgelegd kregen. De enquête gaat echter verder. De mensen werden niet alleen gevraagd of zij tevreden waren met de re geling, maar ook werden suggesties gedaan. Als men de mogelijkheid krijgt om te kiezen, krijg je een ander antwoord. Als men de mo gelijkheid krijgt om te kie zen, krijg je een ander ant woord. Da's simpel. Als je mij vraagt in welke auto ik het liefst rij, geef ik ook een ander antwoord dan de Ford waarmee ik best te vreden ben. Uit de enquête blijkt nu een bepaalde voorkeur. Of er dan ook werkelijk behoefte is aan een verschuiving van de winkeltijden, is daarbij de vraag". De winkeliersvereniging zullen het nog niet opge ven. Op basis van de gege vens uit de enquête zullen de middenstanders hun vi sie geven op de winkelslui tingswet. SCHIEDAM Directeur J. Oosterhof van basisschool De Ouverture bereidt momenteel in het stadje Brodnica een be zoek aan Polen voor. Al eerder brachten leerlingen van een Poolse lagere school een be zoek aan de Jeneverstad. Overigens heeft Oosterhof gis teren gesproken met de burge meester van Brodnica en hem een brief van ambtsgenoor Scheeres overhandigd. Via deze speciale koerier zal de band tussen de twee steden verstevigd worden. In een eerdere brief had de Poolse burgervader namelijk Scheeres gepolst over een ste denband. Nadat een meerder heid van de Schiedamse raad zich hierover positief had uit gesproken, lijkt niets meer in de weg te staan voor nauwere contacten met Brodnica. RAADSLEDEN De medewer kers van het Instituut Raadslie den werken niet op Hemelvaarts dag en Bevrijdingsdag. Het kan toortje aan het Broersveld 140 is daarom 4 en 5 mei gesloten.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1