DE HAVENLOODS 'Vakbondswerk is geen egotripperij' Schiedams Nieuwsblad ditsïU deZridwSter ÏW573 SPECIMLVOOR ONZELEZERS m DE E5 liEOiLLW Al vanaf f 15.05 oiaatst u in onze kranten een kleine advertentie. Brief college over Spaland wekt verbazing klein links Veel muziek ln Podium Vechtpartij in trein Raadsleden op excursie Paul Rosenmöller pleit voor linkse samenwerking Man loopt door Beneluxtunnel Wandelen door heemtuin Wereldwinkel I SPOTGOEDKOOP"' Verpleegkundigen stellen opnamestop in Expositie EDITIE P, VRIJDAG 5 MEI 1989, 38e JAARGANG Nr. 18 Wegener huLS-aan-hutsbladen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM"Een sme rige en schandalige brief. Het college draait de dis cussie volstrekt om". D66- fractieleider Adri Reijn- hout is boos over het ant woord van B en W op een brief van de gezamenlijke kerken in Schiedam-Noord inzake de discussie over bodemverontreiniging in Spaland. Ook PSP/PPR- raadslid Bart de Leede is verbaasd over het ant woord van het college. 'Lachwekkend', vindt De Leede. Het college schrijft aan de kerken dat ze het houden van een contra-expertise heeft geopperd om te be wijzen dat het verant woord is om op de veront reinigde havenspecie te bouwen. „Helaas wil het voorkomen dat in discus sies, die worden vertekend door persoonlijk gerichte aanvallen en het innemen van extreme standpunten, uiteindelijk door sommige deelnemers niet wordt ge zocht naar een gulden mid denweg. Ook hier is dit het geval geweest, zodat het kon voorkomen dat ons voorstel tot het houden van een contra-expertise niet op de noodzakelijke meer derheid in de raad kon re kenen", schrijven B en W. Een volstrekte verdraaiing van de feiten, vindt Reijn- hout. „De discussie ging juist over feitelijke inhou delijkheden. We hebben niets voor niets deskundi gen geraadpleegd. Het was een puur zakelijke discus sie", adlus Reijnhout. Het raadslid is vooral verbol gen dat nu de suggestie wordt gewekt dat klein links er de oorzaak van is dat het de contra-expertise niet doorgaat. „Dat is fei telijk gelogen. Dat onder zoek is juist afgeblazen door de PvdA-fractie", zegt Reijnhout. Ook De Leede zet vraagte kens bij de brief van het college. „Het is hypocriet als B en W nu zeggen dat ze een contra-expertise wil den. Ze hebben zelf tegen gestemd", aldus De Leede. Hoewel vrijdag 12 mei de eerste paal de grond in gaat, is de affaire volgens klein links nog niet achter de rug. „Iedereen die denkt dat we het hierbij laten zit ten, zit er naast", stelt Reijnhout. „We nemen er rustig de tijd voor. Nu wordt er nog gebouwd op schone grond". „Pas in de vierde fase gaan ze echt bouwen op het slib- gedeelte. Er is nog alle aanleiding om verder te gaan", vervolgt De Leede. „De zaak is nog niet geslo ten. We zullen al het moge lijke doen om de discussie opnieuw op te starten zo dat we het onderzoek als nog krijgen". Ook de des kundigen zijn volgens het raadslid nog achter de schermen in discussie met het college. SCHIEDAM Muziekcafé Podium aan de Lange Haven heeft ook deze week weer live bands op het programma staan. Vrijdagavond speelt de Keith Dunn and John Packer band in Podium. Deze blues band stond vorige week nog met veel succes in café de Unie. Het concert van de drie mansformatie begint om 22.30 uur en de toegang bedraagt vijf gulden. Zaterdag 6 mei is er een optre den van de formatie Hot Bols hevik in het oude pand aan de Lange Haven. Ook dit concert vangt aan om 22.30 uur en net als vrijdag bedraagt de entree vijf gulden. De videoregistratie van het No Nukes Festival in 1981 wordt zondag getoond. Tij dens dit concert was onder meer Bruce Springsteen te be wonderen. De voorstelling be gint om 22.30 uur en de toe gang is deze avond gratis. A Asvion geeft oplei ding van jeugd hoge prioriteit. Jeugd moet fakkel van verzetsstrij ders overnemen. A Theaterkameleon Faul Haenen drie dagen in Luxor. Groenoord weer geopend. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM Bij een kaart jescontrole in de trein stuitte de conducteur afgelopen zon dag op een tweetal zwartrij ders. In station Schiedam Rot terdam-West kwam het tot een handgemeen, waarbij rake klappen werden uitge deeld. Een 21-jarige Rotterdammer en zijn 17-jarige vriendin werden door de politie meege nomen naar het bureau. De spoorwegpolitie heeft de zaak later afgehandeld. VAKANTIE Dienstencen trum De Woudhoek is zondag 7 mei voor het laatst geopend dit seizoen. Iedereen die zin heeft een praatje te maken, kaartje te leggen of te biljar ten is van 13.30 tot 16.30 uur nog welkom. Daarna is het dienstencentrum op zondag tot halverwege augustus ge sloten. PROFESSIONAL AUDIO -"ZATERDAG 6 MEI van 10.00 tot 16.00 uur wordt het complete Tannoy en zang-podium en discotheek luid spreker programma gedemon streerd door de Tannov vertegen woordiger HENNY GROENENDIJK Dij Peter Verspuy muziekinstrumenten. Dus wilt u een goede luidspreker voor uw band, combo, discotheek ot studio horen. Dan moet U be slist NU komen luisteren. MUZIEKINSTRUMENTEN PASCALWEG 157-159 010- 4323388 ROTTERDAM-ZUID - LOMBARDIJEN SCHIEDAM Zo nu en dan kijken de gemeenteraadsleden verder dan hun neus lang is en gaan ze op excursie. Vorige week bracht een groep raads leden een bezoek aan een re novatieproject in Amsterdam. Woensdag 24 mei gaan raads leden een bezoek brengen aan Eindhoven. Bezocht worden onder meer een fabriek van zonnecollectoren en het PSV- stadion. De excursie vindt plaats in het kader van de bevordering van het gebruik van zonneboilers. Volgens het Schiedamse ge meentebestuur is het prak tisch inzicht in de mogelijkhe den van dit project nu zo ver, dat een en ander op grote schaal kan worden toegepast. Hoe dat kan, gaan de gemeen teraadsleden dus met eigen ogen bekijken. WATERWEG NOORD Eén mei is een dag waarop de eenheid van links kan worden gemanifesteerd. Paul Rosenmöller, be stuurder bij de Vervoers- bond FNV, hield tijdens de 1 mei-viering in zowel Vlaardingen als in Rotter dam een pleidooi voor bun deling van de linkse partij en. 'Ik vind dat links zich gewoon de luxe van ver snippering niet kan per mitteren. Die onderlinge verdeeldheid breekt je kracht en links gaat mo menteel toch een beetje ten onder aan versplintering', zo sprak hij de aanwezigen op de Dag van de Arbeid toe. De FNV-bestuurder zei verder voorstander te zijn van een linkse politieke partij die naast de PvdA zou moeten functioneren. 'Een samenwer kingsverband tussen PPR, PSP en CPN bijvoorbeeld. Da's ook het leuke van de 1 mei-viering: dat je met elkaar discussieert over de politieke situatie. Het is goed deze dag als aanleiding te gebruiken om bij elkaar te komen en even stil te staan bij alle ont wikkelingen.' Hij komt niet uit een 'rood nest'. 'Het is meer een eigen ontwikkeling. Als actieve scholier en op de universiteit van alles gedaan. Op een gege ven moment heb ik een keuze gemaakt om me in te zetten voor mensen die het wat min der breed hebben.' UJ Wegener huis-aan-huLsbladen i VOORLICHTINGS- INFORMATIEAVOND I OVER THAILAND met video en filmbeelden I MAANDAG 8 MEI in café-rest. Engels, Sta- j tionsplein, Rotterdam. Aanvang 20.00 uur. J tevens informatie over onze Najaars- en I Kerstreizen naar het Verre Oosten. Toegang I f 7.50 voor reisdeelnemers gratis. I Onderstaande bon zenden naar Wegener I h.a.h. bladen, Postbus 1980, 3000 BZ Rotter- dam Naam:i] -O I Adres:S j Postcode:Woonplaats:Z wenst voorpersonen te reserveren voor 8 J Telefonisch reserveren en inlichtingen over van Rosenmöller die sinds 1985 in dienst is van de Ver- voersbond FNV. Schijnbaar vanuit het niets speelde hij opeens een prominente rol bij conflicten in de haven. „Tja, als je bij een groot con flict als woordvoerder moet optreden, ben je opeens drie van de vijf avonden te zien in het Journaal. Je moet heel duidelijk prioriteit bij je werk blijven leggen. In eerste in stantie zijn de leden je baas. Zo neem je aan de onderhan delingstafel plaats en zo sta je weer een pamfletje te stencil- len". Wars van enige zelfingeno menheid meent Rosenmöller dat 'je je eigen bijdrage niet moet overschatten'. „Vak bondswerk is geen individuele egotripperijje bent er voor de mensen. Als je in de frontlinie staat moet je uitermate voor zichtig zijn in het profileren van je eigen persoon. Ik heb een hekel aan mensen die ter eer en meerdere glorie voor zichzelf bezig zijn". karakteristieke pose. „Zo voer je het woord voor een menigte en zo sta je pamfletjes Journaal de reizen: 070-650996. Bootwerker Sinds zijn toetreding tot de vakbondsgelederen kan Paul Rosenmöller evenwel bogen op een toenemende populari teit. Hij is immers één van hen. Zijn studie sociologie heeft hij destijds afgebroken om al die theoretische begrip pen in de praktijk te ervaren. Gedurende zeven jaar werkte hij vervolgens als bootwerker in de Rotterdamse haven, tot dat de FNV hem een baan aanbood. „Ik denk dat ik een bepaalde bijdrage kan leveren aan het versterken van de positie van werknemers in bedrijven. Ik doe dit werk vanuit een zekere maatschappelijke betrokken heid. Het is in de haven bij voorbeeld heel belangrijk dat de mensen een goede CAO hebben, dat er goede regelin gen zijn met betrekking tot scholing, opleiding. Ik snak naar de eerste honderd jonge ren die in de haven gaan wer ken". De vergrijzing in de haven baart hem zorgen. Tijdens zijn benoeming in januari j.l. tot Havenman van het Jaar ('ik kreeg toen een prijsje') pre senteerde Rosenmöller een plan dat uitkomst kan bieden aan onder meer dit probleem. Volgens hem moet er een 56- jarige regeling worden inge voerd waardoor bedrijven waar teveel mensen werken, kunnen worden ontlast en waardoor bovendien plaats wordt gemaakt voor jongeren. Het plan wordt gefinancierd vanuit de reserves van het gevers die op him beurt de 56- jarigen regeling kunnen be kostigen. Er zijn heel gunstige reacties op dit plan gekomen. We werken eraan deze zaak voor de zomer rond te krijgen. Ik ben er uitermate optimis tisch over". Angst voor een oververhitte economie heeft Rosenmöller niet, zoals voorzitter Andries- sen van het Nederlands Chris telijke Werkgeversverbond die vorige week een oproep aan de vakbeweging deed de looneisen vooral niet te hoog te stellen. 'Dat soort dingen wordt altijd gezegd', merkt Paul Rosenmöller schamper op. 'Natuurlijk moeten we niet ongebreideld looneisen stel len. De rendementen van de ondernemingen zijn de laatste jaren echter met procenten te gelijk omhoog gegaan en als de vakbond dan een paar pro cent verhoging vraagt, valt heel Nederland over ons heen. Het gaat goed met de Neder landse economie. Dat moet niet alleen in de kassa van de onderneming komen. Wij pro beren een solidaire inkomens politiek te voeren, ook aan de niet-werkenden te denken, maar als je daarmee bij de werkgevers aankomt, geven ze niet thuis. De loonruimte die er is, eisen we dan ook op. En zo'n opmerking van Andries- sen moet je niet met een korrel maar een zak zout nemen.' Paul Rosenmöller voelt Zich duidelijk op zijn plaats bij het FNV. 'De dynamiek van dit werk is heel aantrekkelijk. Ik heb 't goed naar mijn zin. Plannen voor de langere ter mijn heb ik echter niet ge maakt. Ik kijk niet vooruit, maar ik blijf niet tot m'n zes tigste in de haven zitten.' SCHIEDAM Een oude man van vijfenzestig jaar Werd maandagavond 1 mei lopend aangetroffen in de Benelux tunnel. De man was afkomstig uit Hellevoetsluis en bleek een beetje in de war te zijn. De gewaarschuwde politie liet een rijstrodk afsluiten en nam de man vervolgens mee naar het hoofdbureau. Na een praatje werd de man weer vei lig bij zijn vrouw thuis afgele verd. SCHIEDAM Natuurgids Hanneke Keesmaat geeft zon dag 7 mei uitleg over het the ma landschap tijdens de maandelijkse excursie door de heemtuin in het Prinses Bea- trixpark. In deze heemtuin zijn diverse landschapselementen, die in de buurt van Schiedam kun nen worden aangetroffen, na gemaakt. Zo is er een terp, een dijk, sloten, een stukje moe ras, een akker en een griend. Elk deel heeft zijn specifieke plantenbegroeing. Hanneke Keesmaat zal het een en ander vertellen over de verschillen de landschapselementen. De excursie is gratis en start vanaf de brug voor de heem tuin. De aanvangstijd is 14.00 uur. Rosenmöller: „Ten eerste kun je die extra reserve gebruiken om de pensioenregeling te verbeteren. Daarnaast geef je een deel ervan terug aan werknemers en ook aan werk- SCHIEDAM— De Wereld winkel staat zaterdag 6 mei met een stand in winkelcen trum Spaland. Van 11.00 tot 13.00 uur kan er weer van al les uit de Derde Wereld wor den gekocht. De nadruk ligt op levensmid delen zoals koffie en thee maar er is ook suiker, honing en wijn. Met de verkoop van de produkten ondersteund de Wereldwinkel rechtstreeks de boeren in de ontwikkelings landen zonder dat het nodige aan de strijkstok blijft hangen bij de tussenhandelaren. In de vaste winkel aan de Hoog straat zijn zaterdag tussen 13.00 en 16.00 uur ook andere produkten als textiel en kunstnijverheid te koop. I Sterke trim/vrijetijdsschoen. Kleuren wit/kobalt/^ I grijs of wit/lila/groen met 2-kleuren zooU Maten 28 - 45. Adviesprijs 24.95 Bn morgen M ,al 43 filialen door heel Nederland, o.a 2x in Rotterdam I en 1x in Vlaardingen IRonürrt.m ™15°.ven Zeeman Textielsuper tel. 010-4123636 Rotterdam op het ZUIDER-TERRAS van winkelcentrum Zuidplein te' Vlaardingen Hoogstraat 219 tel. 010-4353730 SCHIEDAM/MAASSLUIS Bij de verpleeghuizen Drie- maasstede in Schiedam en Driemaashave in Maassluis wordt van dinsdag 16 mei tot maandag 23 mei een opna mestop ingesteld. Deze actie van de verpleegkundigen is bedoeld als ondersteuning van de eis voor loonsverhoging en verbetering van de werkom standigheden. 'Op deze wijze wordt de werk druk verminderd', stelt Mari anne van der Vliet, lid van het actiecomité. 'Ook willen we duidelijk maken dat het ons ernst is.' De opnamestop geldt voornamelijk voor patiënten die vanuit ziekenhuizen en verzorgingstehuizen komen. 'De opname van mensen die van thuis komen gaat wel ge woon door', vertelt Van der Vliet. 'Dat zijn vaak spoedge vallen.' Van der Vliet verwacht dat door de actie drie of vier pa tiënten een week langer op opname moeten wachten. Vol gens haar leidt dit niet tot on overkoombare bezwaren. 'Die mensen wachten vaak al maanden', aldus de actievoer ster. De directie staat volgens Van der Vliet 'niet te springen om deze actie' maar zal ook niets ondernemen om de actie te voorkomen. 'We hebben tot nu toe een goede medewerking van de directie', zegt Van der Vliet. Samen met de directie hebben de actievoerende ver pleegkundigen richtlijnen voor basiszorg opgesteld. 'Wat over is, en dat is niet zoveel want we zitten echt aan het minimum, kan meedoen aan de acties.' Vorige week vrijdag is het werk nog twee uur stilgelegd bij de verpleeghuizen. Op 12 mei staat de volgende actie al weer gepland. Op de Dag van de Verpleging zal een uur en twaalf minuten lang, vijf pro cent van 24 uur, een groot koud buffet plaatsvinden. Het is de bedoeling dat de leden van het management tijdens deze ludieke actie het verple gend personeel zullen server en. De directie van de verpleeg huizen was niet voor commen taar bereikbaar. SCHIEDAM In wijkcen trum De Erker wordt maan dag 8 mei een tentoonstelling geopend van de deelnemers aan de schilder- en teken- groep. Elke maandag komen er in het wijkcentrum aan de Jan van Avennesstraat mensen bijeen om onder leiding van Jan Pie- ters te tekenen en te schilde ren. Voor de derde keer wordt nu een expositie samengesteld uit werken die door deze ama teurs zijn gemaakt. De tentoonstelling bestaat uit 21 verschillende kunstwer ken, van stilleven tot kopstu die. Vanaf maandagavond 20.00 uur zijn de tekeningen en schilderijen een maand lang te zien in De Erker. EXPOSITIE In galerie Branderssteeg is nog tot en met zaterag 26 mei een expo sitie te zien van Gwenaele Di- ascorn. Tentoongesteld wor den schilderijen en collages. De galerie is gevestigd in Branderssteeg 7. De openings tijden zijn woensdag tot en met zondag van 13.30 tot 17.00 uur. 9 De acties de verpleegkundigen in de verpleeghuizen Driemaasste- Driemaashave gaan nog steeds door. SCHIEDAMEen lekkende gasleiding is de vermoedelijke oorzaak van een keukenbrand in een woning aan de Nolens- laan. De bewoners hadden een pannetje met water op het gas gezet en werden even later op geschrikt door een enorme rookontwikkeling. Zij moes ten hun woning verlaten even als de bewoners van de aan grenzende panden. De schade aan de woning be droeg zestigduizend gulden. Bovendien is de woning onbe woonbaar geworden door de roetvorming. De aangrenzen de huizen liepen alleen rook schade op. TAPIJTEN EN VINYLS MET 5 GOUDEN ZEKERHEDEN "uitsluitend eerste kwaliteit (1e keus) tapijt en vinyls! tapijten en vinyls altijd extra laag geprijsd! direkt uit voorraad leverbaar! GRATIS (tenzij anders aangegeven) gestoffeerd door eigen stoffeerders! (vanaf 16m2) desgewenst gestoffeerd binnen 24 uur na aankoop! meubelen en tapijten met zoveel meer voordelen! Hoofdweg 18 Capelle aan den IJssel. Tel. 010-4518844 Hillelaan 30-39 t.o. metrostation. Rijnhaven Rotterdam-Zuid. Tel. 010-4852273.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1