DE HAVENLOODS Natuur krijgt een kans in parken en bermen Schiedams Nieuwsblad deZkiiWSter Aleidafeest beleeft eerste lustrum Route landelijke fietsdag langs mooiste plekjes TER HEULEN SERVEERT V KLAS VOORDEEL 0TERMEULEN - - Ook dit jaar worden weer vele tienduizenden bezoekers verwacht tijdens de Aleidafeesten. Eerste paai Spaland- West Jaren zestig ook in Podium Dia-avond in de Boshoek Topdrukte VVV Gemeentebeleid gericht op een ander beheer BANDEN NODIG? Muzieknacht in 22 cafés Oude boerderij wordt natuurcentrum Amnesty op Aleidafeest EDITIE P, DONDERDAG 11 MEI 1989, 38e JAARGANG Nr. 19 a- huLs-san-huLsbladen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Zie de TER MEULEN advertentie. ROTTERDAM - DORDRECHT - SPIJKENISSE SCHIEDAM Het anders zo rustige Julianapark wordt zaterdag 13 mei on getwijfeld weer over stroomd door duizenden mensen. Die dag vindt na melijk de vijfde editie van de Aleidafeesten plaats. Een evenement dat in de korte tijd dat het bestaat, is uitgegroeid tot ongeken de proporties. Ook dit jaar verwacht de organisatie weer ruim honderdduizend bezoekers. De Aleidafeesten, genoemd naar de gravin die Schie dam in de dertiende eeüw het stadsrecht schonk, spe len zich niet enkel in het park af. Ook de Ary Prins laan, de Westfrankeland- sedijk, de Burgemeester Knappertlaan en de Lidui- nastraat maken deel uit van het decor voor de festi viteiten. De Aleidafeesten worden geopend door de gravin zelf, die zal arriveren per postkoets, om 10.00 uur. Op de braderie, met ruim 250 kramen de grootste in de Rijnmond, is van alles te koop. Van spijkerbroeken tot oud speelgoed en na tuurlijk ook de nodige etenswaren worden aan de man gebracht. Het pro gramma vermeldt verder een bloemen- en planten- markt. Behalve de enorme brade rie vinden er ook tal van andere activiteiten plaats. Vanaf de Westfrankeland- sedijk vertrekt regelmatig een helicopter. Voor een gering bedrag kan een kor te rondvlucht worden ge maakt. Vlakbij de lan dingsplaats van de heli copter vertoont een acro- batenteam van een beken de frisdrankenfabrikant adembenemende capriolen. Live-bands zorgen op twee podia voor de nodige vro lijke klanken. Klapstuk van de dag wordt volgens de organisatie een optre den van een kunstrol- schaatsvereniging die met een show-optreden een va riatie geven op het bekende 'holiday on ice'. Ook de Schiedamse vereni gingen ontbreken niet op het eerste lustrum van de Aleidafeesten. In een spe ciaal voor hen ingericht Oudhollands straatje pre senteren zij zich aan het publiek. SCHIEDAM De gedepu teerde van de provincie Zuid- Holland mevrouw L.E. Stol- ker-Nanninga slaat morgen de officiële eerste paal voor woningbouw in Spaland. Overigens wordt er al hard ge werkt op het bouwterrein na dat staatssecretaris Heerma van het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieu een locatie subsidie toekende. De wijk krijgt een milieu-vriendelijke opzet met ondermeer huizen met grasdaken en zo min mo gelijk van tropisch hardhout en milieu vijandige verf. SCHIEDAMOok muziek café Podium doet mee in de trend naar muziek uit de jaren zestig. Vrijdag 12 mei is er een optreden van de formatie The Gents. Deze band brengt hits uit de jaren zestig. Door een eigenzinnige en gedurfde be werking krijgen de hits echter een geheel andere klank. The Gents staan zo garant voor een avond dansbare en mee slepende rock. Het concert be gint om 22.30 uur en de toe gang bedraagt vijf gulden. Uit Antwerpen komen The Capitals. Deze Belgische band speelt zaterdag in Podium. The Capitals brengen een vol wassen swingende rythem and blues. Ook dit optreden vangt aan om 22.30 uur. Toegang kost vijf gulden. Zondag 14 mei is er een filmavond met The Doors in Podium. De toe gang is deze avond gratis. J8KL Electronics Inlichtingen tussen 12.00-18.00 Tel. 4750350 SCHIEDAM In natuurcen- trum de Boshoek is vrijdag 12 mei een dia-avond georgani seerd door de Paddenwerk- groep. Het onderwerp van de avond is de natuur en het le ven in Guatamala en Costa Rica. Eén van de vrijwilligers is er met vakantie geweest en kan van alles laten zien van en vertellen over deze landen. De aanvangstijd is 20.00 urn en de toegang is gratis. SCHIEDAM Een combi natie van mooi zonnig weer en vrije dagen heeft vorige week tot een topdrukte ge leid bij de Schiedamse VW. Gemiddeld 137 men sen deden per dag een be roep op het VW-kantoor. Buitenlandse toeristen die een bezoek brachten aan de Jeneverstad zijn daar niet eens bijgerekend. Elke dag kwamen er zo'n tien bui tenlandse toeristen langs aan de Buitenhavenweg. Engelstaligen waren in de meerderheid, Fransen en Duitsers kwamen samen op de tweede plaats. Ook de week voor de He melvaart was het drukker dan normaal bij de VW. Wat betreft buitenlanders was het toen zelfs iets drukker, zo laat de VW weten. Veel Schiedammers hebben de vorige week van het mooie weer gebruik ge maakt om de nieuwe fiets route door Midden-Delf land, die verkrijgbaar is bij de VW, zelf te fietsen. De routebeschrijving kost een gulden en is nog steeds te koop. SCHIEDAM De bermen in Schiedam worden bloem rijker. De maaimachine komt steeds minder langs en de kortgeschoren gazons verdwijnen langzamerhand uit het stadsbeeld. Daarvoor in de plaats komen bermen waar wilde planten en bloemen een kans krijgen. Met bezuini gingen heeft dit beleid echter weinig te maken, legt ir. David Louwerse van de plantsoenendienst uit. Integen deel het afvoeren van het maaisel, wat nodig is om de grond geschikt te maken voor een natuurlijke vegetatie, kost extra geld. Achter het beleid om de natuur een kans te geven, ligt een eigen filosofie. „De stad wordt steeds meer van belang voor het voortbestaan van sommige plantensoorten", legt Louwerse uit. De tijd dat mensen dachten dat de natuur zich alleen bui ten de stad bevond is voorbij, verklaart de landschapsarchi tect. „Het landelijk gebied wordt zo intensief en zwaar gebruikt door de landbouw dat planten daar in de ver drukking komen. Bermen zijn ook achteruit gegaan door het gebruik van gif". In Schiedam wordt geen ge bruik meer gemaakt van her biciden om het onkruid te be strijden. „In steden wordt juist door een gericht bermbe heer een stuk veelzijdigheid van het landschap in huis ge haald", vertelt Louwerse. Van belang is daarbij volgens de ingenieur dat de plaatsen waar de natuur een kans krijgt niet geïsoleerd zijn. „Ze moeten goed op elkaar aan sluiten". Dit is noodzakelijk om een goed ecologisch sys teem te scheppen waarin een evenwicht bestaat. Zo zijn bermen van spoorlij nen belangrijk voor sommige planten- en dierensoorten om dat die breed zijn en vrijwel nergens worden onderbroken. „Maar ook de poldervaart is van belang voor bijvoorbeeld oevervegetaties", zegt Lou werse. „Dit soort lange lijnen zijn momenteel het onderwerp van studie. Onderzocht wordt vooral hoe we de natuur zo ver mogelijk in de stad kunnen laten doordringen". Stabiel Het gemeentebeleid gaat ech ter verder dan het zorgen dat er bloemen in de bermen ver schijnen. „We moeten naar stabiele systemen. Dat is ook goedkoper in het onderhoud", verduidelijkt de gemeenteme dewerker. Voordat een dergelijke ideale situatie is bereikt, heeft men nog een lange weg te gaan. „In het verleden zijn de bermen vaak opgehoogd met zwarte aarde die voedselrijk is. Sa men met de hoge vochtigheid zorgt dat er voor dat als er niet gemaaid wordt een brandnetelveld ontstaat. Je kan niet zomaar stoppen met maien. Daarom wordt het maaisel afgevoerd. Dan wordt de grond vanzelf wat schra ler", verduidelijkt Louwerse. Beter is volgens de landschap sarchitect voedselarme grond aan te brengen. Sinds kort ge beurt dat ook in Schiedam. „We doen steeds meer een toplaag van gewoon zand", Voor truck, 4x4, personen- of sportwagen. Alle merken voorradig. Deskundig gemonteerd en gebalanceerd. En altijd voor een scherpe prijs. Dus... bel .MÜ'MM!— Rotterdam: 010-4299222 Van Riemsdijkweg 23-29, Waalhaven, r vrr I r p Oostvoorne: 01815 - 4204 Industrieterrein De Pinnepot 27. kÜt ALCLdl Vl\ V'j Wilde planten krijgen een kans in de Schiedamse bermen. vertelt Louwerse. „Je hebt dan veel meer kans op een aardige kruidenlaag". „Wil je bijvoorbeeld de Bur gemeester Van Haarenlaan aanpakken dan moet je prin cipieel beginnen met ver schralen", stelt de ingenieur. Hoewel de natuurvriendelijke aanpak bij de gemeente nog in een experimenteel stadium verkeert, is er volgens Lou werse niemand meer die terug wil naar een tijd toen nog kwistig met chemicaliën werd gespoten. Ook de burgerij wil de gemeentemedewerker, die nu een jaar op het Stadskan toor werkt, natuurvriendelijk bij de aanpak betrekken. „Veel mensen zijn nog geneigd naar chemische bestrijdings middelen te grijpen", weet Louwerse. Daarom geeft de gemeente een cursus biolo gisch tuinieren voor volks tuinders. Toch kan ook het beleid om de natuur meer kansen te geven uit de hand lopen. Op menige plaats in de binnenstad tierde het onkruid welig tussen de straatstenen. Met de aanschaf van een onkruidborstelmachi- ne kan nu iets aan dit pro bleem gedaan worden. „We kunnen het echter nog een stuk verbeteren", erkent Lou werse. De ingenieur heeft duidelijk een eigen filosofie wat betreft natuurbeheer in een stad. „Kijk, je kan drie fasen in de geschiedenis onderscheiden. Tot aan de Middeleeuwen was de mens ondergeschikt aan de natuur. Vanaf de renaissance begon de mens de natuur te onderwerpen. De derde fase breekt nu zo'n beetje aan en we moeten noodgedwongen een balans zoeken tussen wat de mens doet en wat de natuur daar tegenover kan stellen. Ik denk dan als landschapsar chitect: laat hét er dan ook aardig uitzien". Louwerse weet zich gesteund door de medewerkers van de plantsoenendienst. „Dat is het aardige van Schiedam. De mensen zijn nog vrij jong. Er is ook een soort competitie tussen de ploegen en dat geeft mij het gevoel dat we nog een heel eind kunnen gaan". Maar ook de vrijwilligers van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging steunen met hun kennis het beleid van de gemeente. „Ik zie de toekomst rooskleurig in. Er is ook geen andere keu ze. Het moet gewoon zo", be sluit David Louwerse. SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN Voor de zestiende maal heeft de ANWB in sa menwerking met de TROS en de VW's op 13 mei een landelijke fietsdag georga niseerd. Vanuit Vlaardin- gen wordt evenals voor gaande jaren gestart bij de molen Aeolus aan de Kor- tedijk. Juist omdat de fietsdag sa men valt met de molendag heeft molenaar Niek Boe- kestijn de hele dag de deu ren van zijn molen open staan voor het publiek. En wie weet misschien zit er wel een rondleiding in! Omdat in de buurgemeente Schiedam geen startpunt is kunnen ook Schiedammers bij de molen op de fiets stappen. Voor hen zijn de routes in de voorverkoop te verkrijgen bij de ANWB in Schiedam aan de 's Gra- venlandseweg 565. Dit jaar zit er een extra verrassing bij de landelijke fietsdag in de vorm van e m boottoch tje over het Bommeer en de Vlieten. De route is ongeveer 30 ki lometer lang en voert de fietser langs de mooiste plekjes. De start vindt plaats om 9.30 uur en dege- De dertig kilometer lange tocht begint zoals altijd bij de molen Aeolus aan de Kortedijk in Vlaardingen. nen die zich voor vijven weer in de molen melden krijgen een jaarhanger 1989 of een medaille. Deelnemers betalen drie gulden per persoon. Een deel van de opbrengst wordt traditiegetrouw be steed aan een goed doel. Dit jaar is gekozen voor een bijdrage aan de na tuurbescherming. Het gaat om het projekt Akkerdijk, een waterrijk natuurge bied tussen Rotterdam en Delft, dat door de Vogelbe scherming wordt ingericht als beschermd natuurge bied, waarbinnen natuur- gerichte recreatie wordt gestimuleerd. De bijdrage uit de fietsdag kan onder andere worden gebruikt voor het bouwen van een observatiepost, een educa tief centrum en bruggen om het gebied voor wande laars te ontsluiten. SCHIEDAM Zo'n 22 Schie damse caf'es doen volgende week zaterdag mee aan de Molennacht. In deze horeca- etablissementen is de gehele avond levende muziek te be- sluisteren. „En dat kan van alles zijn", vertelt Podiummedewerker Peter Pijpers. „Van jazz tot rock en van party-music tot soul". Het programma vermeldt ook dit jaar weer klinkende na men. Zo zal ook het Tuffie Vos kwartet, vorig jaar tijdens de muzieknacht een van de on betwiste toppers, acte de pré- sence geven. Verkiezingsstrijd begint. A Grand National in Maassluis trekt 500 fietscrossers. Amateurs en pro- fessionals samen op toneel in De Vrek. A DCMR op bezoek bij Schiedamse bedrijven. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week l.v.m. Pinksteren is de sluitings termijn voor rubrieksadvertenties (duo's) voor de kranten van dins dag 16 mei vervroegd naar vrij dag 12 mei om 12.00 uur. De uiterste tijd voor reservering en inlevering van kaderadverten ties is vrijdag 09.00 uur. SCHIEDAM Zo heeft Schiedam geen natuurcen trum en zo heeft het er ver scheidene. Vlakbij natuurcen trum de Boshoek, dat voor vrijwilligers van de Konink lijke Nederlandse Natuurhis torische Vereniging in enkele jaren is omgetoverd tot een waar natuurparadijs, gaat de gemeente nu ook een dergelijk centrum inrichten. In het karakteristieke Saksi sche boerderijtje aan de Har- reweg wil de gemeente een ex positieruimte inrichten. Ook is het eeuwenoude gebouw volgens de gemeente geschikt te maken voor publieksge richte natuur- en milieu-acti viteiten zoals lezingen en cur sussen. Overigens staat het boerderij tje pal tegenover de boerderij van Landsbergen waarin de Schiedamse schoolbioloog schoolklassen ontvangt. De gemeente denkt dat ook na tuur- ,en milieugroepen die niets te maken hebben met de gemeente gebruik kunnen ma ken van het oude boerderijtje. Momenteel is het pand in ge bruik bij de hoofdafdeling Plantsoenen. Ook vrijwilligers van de knotgroep vinden al onderdak in hetzelfde pand. Om het karakterestieke boer- dertijtje aan te passen is een bedrag van 134.500 gulden nodig, schrijft directeur Block van gemeentewerken aan de gemeenteraad. »V. WÊÊÊmê» Het eeuwenoude Saksische boerderijtje. SCHIEDAM De Schiedam se afdeling van Amnesty In ternational is zaterdag pre sent op het Aleidafeest in het Julianapark. De stand van de mensenrechtenorganisatie staat in het teken van de on langs gestarte Chili-actie. In dit Zuid-Amerikaanse land zijn na de staatsgreep van 1973 vele duizenden mensen verdwenen. Amnesty heeft over deze verdwijningen een dossier geopend met als doel alsnog opheldering te vragen bij de Chileense regering. De familieleden hebben recht op zekerheid over het lot van hun verdwenen verwanten, zo vindt de mensenrechtenorga nisatie. De Schiedamse afdeling heeft onlangs een telegram verzon den naar Pinochet. In de tele gram wordt aangedrongen op een onderzoek naar het lot van verdwenen Chilenen. Op het Aleidafeest kan de actie van Amnesty ondersteund worden door het onderteke nen van kaarten. Er kunnen ook Chileense lekkernijen worden gekocht. 16T OP ONZE ADVERTENTIE l 1 meubelen en tapijten met zoveel meer voordelen! Hoofdweg 18 Capelle aan den IJssel. Tel. 010-4518844 Hillelaan 30-39 t.o. metrostation. Rijnhaven Rotterdam-Zuid. 010-4852273 j

De Havenloods | 1989 | | pagina 1