m 0 Organisatie tevreden over eerste lustrum Molenfestival Bijdorp verlost van geluidoverlast LIJK GAAT III DE HAVENLOODS Namaak-Heerma komt niet naar Schiedam Enquête over politie-optreden Al vanaf *15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. Protestactie afgelast L.Mintjes overleden Oliefabriek veroorzaakt stank overlast Steekpartij Broersveld VANDAAG VOOR U Schiedams Nieuwsblad Commissieleden naar Eindhoven Weer was goed, sfeer gemoedelijk EDITIE 9, DINSDAG 23 MEI 1989, 38e JAARGANG, Nr. 21 Wegener huts-aan+iuLsblaclen Schiedanis Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAMDe ma nifestatie 'Heerma, zo niet' die 25 mei op het Hemaplein zou plaats vinden, is afgelast. Een namaak-Heerma zou namelijk de handteke ningen in ontvangst ko men nemen die in de Je- neverstad zijn opge haald. De bewonersver enigingen in Schiedam hebben immers een ge zamenlijke campagne gehouden uit protest te gen de nota 'Volkshuis vesting in de jaren ne gentig'. De gewraakte nota zal echter vanwege de val van het kabinet voorlopig niet behan deld worden. Over het al dan niet door gaan van de ludieke actie is ruim overleg geweest. Des ondanks hebben de bewo nersverenigingen besloten de actie af te blazen. „De noodzakelijke inzet van enorme hoeveelheden vrijwilligersuren moest worden afgezet tegen de vraagstelling of deze inzet, gezien de politieke situatie, nog wel te rechtvaardigen is", zo luidt de toelichting op het besluit. Het was oorspronkelijk de bedoeling de handtekenin gen, die inmiddels in alle wijken zijn opgehaald, ge lijktijdig te overhandigen aan een namaak-Heerma. De organisatie van de lan delijke protestactie toert met een bus door het land en haalt zo in diverse ge meenten de handtekenin gen op. Uiteindelijk zal 'Heerma' het gehele pakket protesten aan de echte staatssecretaris overhandi- Hoewel de manifestatie 'Heerma, zo niet' in Schie dam is afgelast, wijzen de bewonersverenigingen erop dat de landelijke actie wel doorgaat. De consumen tenorganisaties hebben op zaterdag 27 mei a.s. een bijeenkomst gepland op het Schouwburgplein in Rotterdam. Ook hier zal dan het ongenoegen wor den geuit over de plannen van staatssecretaris Heer ma. Gevreesd wordt dat zijn beleidsvisie op volks huisvesting in de toekomst zal leiden tot een huurex- plosie en aantasting van de huurbescherming. Nu het kabinet-Lubbers II de nota 'Volkshuisvesting in de jaren negentig' niet meer behandelt, wil het ac tiecomité de grieven onder de aandacht van de politie ke partijen brengen. Tegen de nota van Heerma zijn inmiddels meer dan 100.000 petities verzameld. Staatssecretaris heerma haalde de woede van o.a.s Schiedamse bewoners op de hals. SCHIEDAM De politie zal half juni een rapport presen teren waarin het optreden op dinsdag 16 mei j.l. geëva lueerd zal worden. Die avond lieten supporters van SW en FC Den Haag een spoor van vernielingen in de stad achter. Alle politie-agenten die dienst hadden krijgen binnenkort een vragenlijst onder ogen waarin zij hun visie op de ge hele actie kunnen geven. „Die enquête richt zich niet op de vraag of er minder of meer agenten bij voetbalwed strijden moeten worden inge zet", waarmee commissaris Van Hoff die indruk alvast wil ontzenuwen. Volgens hem moet deze vraag op een ander niveau worden beantwoord. De bedoeling van de enquête is uiteindelijk een vrij breed gedragen mening te verkrij gen over de wijze waarop het korps die avond heeft gefunc tioneerd. „Dat kan betrekking hebben op de logistiek, de in zet. Alle opmerkingen over de de openbare orde in de ge meente. gang van zaken kunnen op het formulier worden geplaatst. Er zijn natuurlijk nogal wat mensen in aktie gekomen die tevens afkomstig zijn van ver schillende korpsen, zodat deze evaluatie wat tijd zal kosten", aldus de woordvoerder van het Schiedamse korps die een dergelijke nabespreking niet ongebruikelijk noemt. Desge vraagd antwoordt hij dat 'er in de slotfase van het rapport een conclusie aan verbonden zou kunnen worden'. Al eerder waren immers van uit het politiebureau geluiden te horen waaruit bleek dat de duizend manuren - die tijdens de voetbalwedstrijd in totaal werden ingezet - een te hoge prijs zou zijn. De kosten van dit politie optreden bedragen, zo schat Van Hoff, al gauw een ton en wellicht meer. Het evaluatierapport zal ove rigens worden overhandigd aan burgemeester Scheeres die verantwoordelijk is voor A Heusdens kam pioen van Schie dam A Aanmelden voor Avondvierdaagse Promotie Juventus 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 HARMONIA In wijkcen trum Nieuwland zullen don derdag 25 mei waarschijnlijk weer helderziende waarne mingen plaatsvinden. De spi rituele Vereniging Harmonia uit Schiedam belegt een bij eenkomst met de heer Do Le- mette uit Grootenbroek te gast. Aanvang is 20 uur. Toe gangsprijs is tien gulden. SCHIEDAM Familie, vrienden en vele leden van Scouting Schiedam woonden vandaag de uitvaartdienst van de heer L.S.M. Mintjes bij. Geheel onverwacht kwam de 58-jarige Schiedammer afge lopen weekeinde te overlijden. De heer Mintjes is 42 jaar lid van de Franciscus Lodewijk- groep, een onderdeel van Scouting, geweest. Schiedam Nieuwe Haven 105. Telefoon 010-4738523. Kijkdagen dinsdag 23 mei van 11.00 - 21.00 uur. Veiling woensdag 24 mei t/m vrijdag 26 mei aanvang 19.30 uur. VEILINGBEDRIJF HERCULES SCHIEDAM. SCHIEDAM— Schoon- maakwerkzaamheden van Speelmans Oliefabrieken leidden afgelopen vrijdag tot stankoverlast in Schie dam. Veel inwoners belden dan ook de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond om hun beklag te doen. Het bedrijf dat gevestigd is aan de Delftse Schie ver werkt plantaardige zaden tot olie en had de installa ties opengegooid in ver band met groot onderhoud. Hierdoor kwam er een on aangename geur vrij die pas verdween toen de in stallatie om 08.00 uur weer gesloten werd. Een woord voerder van de Dienst Cen traal Milieu-beheer achtte het niet denkbeeldig dat de stankoverlast zich het weekend nog zou herhalen, omdat het groot onderhoud nog niet afgelopen was. SCHIEDAM Bij een steek partij in het Broersveld is za terdagochtend vroeg een 35- jarige Schiedammer in de keel gestoken. De vechtpartij ont stond na een woordenwisse ling waarin het slachtoffer te kennen gaf niet te willen spre ken met een hem bekende 31- jarige oude plaatsgenoot. Enkele minuten na de woor denwisseling kwam de dader terug, trok het slachtoffer aan de haren en stak hem in de keel. De dader kon hierna wórden overmeesterd door omstanders. De gewonde Schiedammer werd per ambulance naar het Schieland-ziekenhuis ver voerd waar 12 hechtingen werden aangebracht. Vandaag staat de krant deels in het teken van de VAKANTIE 1989 Vol met tips voor de komende vakantie SCHIEDAMDe leden van de commissie voor Stadsont wikkeling en milieuzaken en van de commissie voor Finan ciën en Openbare Nutsbedrij ven gaan woensdag 24 mei op excursie naar Eindhoven. Het uitstapje vindt plaats in het kader van het bevorderen van het gebruik van zonneboilers. Er zal dan ook een bezoek worden gebracht aan een fa briek voor zonnecollectoren. Bovendien staat een bezoek aan het PSV-stadion op het programma. Het gezelschap vertrekt 's ochtend om 08.00 uur en zal om ongeveer 23.00 uur in de jeneverstad terugkeren. SCHIEDAM Dankzij een geluidscherm langs de A20 is de overlast van het voorbij ra zende verkeer voor de bewo ners van Bijdorp verleden tijd. Afgelopen woensdag werd het geluidscherm officieel in ge bruik genomen door wethou der Chris Zijdeveld. Via het optrekken van een stukje ge luidscherm maakte hij een symbolisch einde aan de bouwwerkzaamheden. Tijdens deze officiële hande ling konden de omstanders het effect van het geluid scherm ook horen. Via een aantal speakers werd het la waai ten gehore gebracht, zo als dat voor de komst vin het scherm door het verkeer op de A20 geproduceerd werd. Na het optrekken van het stukje geluidscherm, verdween dit geluid en het verschil was enorm. De bewoners van Bij dorp zijn dan ook zeer tevre den met het resultaat. Het geluidscherm is ongeveer 550 meter lang en gemiddeld drieënhalve meter hoog. Het gedeelte vanaf sporthal Mar griet tot over het viaduct be staat uit een transparante wal, terwijl het gedeelte daar na voorzien is van groen. Het project is gefinancieerd door het ministerie van VROM en uitgevoerd door Hollandse Wegenbouw Zanen (HWZ). Bij de constructie van het ge luidscherm is voor het eerst gebruik gemaakt van zoge naamd aramide-beton. Bij de wapening van dit beton is geen gebruik gemaakt van het gebruikelijke voorspanstaai, maar van elementen die ver vaardigd zijn uit aramide-ve- zels. Het grote voordeel van dit soort beton is dat aantas ting van het metaal (corossie) niet meer voorkomt, waardoor het beton langer meegaat. Het aramide-beton wordt ook ge bruikt in het 'Huis van de toe komst', een project waar on der andere Chriet Titulaar aan deelneemt. Trambaan Tijdens het officiële gedeelte kon wethouder Zijdeveld het niet nalaten kritiek te uiten op de aanleg van Rijksweg 19. „Voor ons is de beste Rijksweg een trambaan. Deze weg lag er al, dus was er geen keuze meer. Het enige wat gedaan kon warden, was het geluid isoleren". De bewindsman was overi gens zeer tevreden met het re sultaat. Hij prees het 'zuurstof producerende' geluidscherm en hoopte dat dit project uit een uitstralings-effect op an dere gemeenten zal hebben. Hij ergerde zich wel aan het bekladden van het transpa rante gedeelte van het geluid scherm. Om dat tegen te gaan zijn, volgens Zijdeveld, goede middelen op de markt. De ge meente Schiedam gebruikt die middelen reeds met veel suc ces voor de graffiti-bestrij- ding bij station Nieuwland. Hij riep de vertegenwordiger van Rijkswaterstaat (die ver antwoordelijk is voor het on derhoud) op daarover contact op te nemen met de gemeente. Het meel dat zij uit de boten schepten, werd door paarden naar de molens vervoerd. Het geklepper van de hoeven over de 'kinderhoofdjes' langs de Schie deed menigeen in vroe ger tijden wanen. Ook de be delaars en leprozen die over het parcours liepen bevestig den deze indruk. Het Molen festival heeft onmiskenbaar een historisch tintje. Brunch De brunch die het Echte Bak- kersgilde aan de Noordvest presenteerde, was evenwel ge heel van deze tijd. Allerhande broodsoorten, broodbeleg, verpakte melk, fruit en een keuze uit Schiedams gedestil leerd was hier voorhanden. Organisator Kees Hollander had nog enkele extra tafels neergezet om alle eters vol doende ruimte te kunnen bie den, zodat uiteindelijk een lint van 300 meter tafel langs de Schie stond. De bakker was niet ontevre den over de opkomst bij de brunch. „Liever nu wat lege tafels dan dat er mensen met hun eten moeten blijven staan", verklaarde hij de lege plekken hier en daar aan de tafels. Volgens Kees Hollan der hadden circa duizend mensen een kaart voor de brunch gekocht. Of hij deze activiteit volgend jaar weer zal organiseren, was voor hem zaterdag nog de vraag. „Het is een hele klus om zoiets naast je werk als kleine ondernemer te doen. Vannacht hebben we gewoon moeten werken maar vanochtend moesten we ook wel weer hier in alle vroegte aanwezig zijn." De eters hadden hier geen weet van. Na de brunch ver volgde men zijn weg langs de molens. Het eerste lustrum van het Molenfestival, dat voorheen onder de naam Mo lendagen plaatsvond, werd vooral gevierd met muziek. Acht Schiedamse muziek korpsen presenteerden zich tijdens het Molenfestival, ter wijl op de Hoogstraat latijns- amerikaanse muziekgroepen exotische instrumenten be speelden. De winkeliersvereniging speelde op het evenement in met enkele activiteiten. Ook de Horeca Ondernemers Schiedam wilden zich tijdens het festival niet onbetuigd la ten. Met een Molenmuziek- nacht gaven de uitbaters een eigen draai aan het program ma, zodat het festival eigen lijk pas in de vroege uurtjes werkelijk afgesloten werd. SCHIEDAM De molens bij een Schiedams evene waren zaterdag niet ver- ment. Tijdens het Molen- sierd zoals gebruikelijk is festival waren ze immers volop aan het draaien: er moest gewerkt worden. De zakkendragers die 's och tends via het dobbelen aan het werk konden, sjouw den namelijk de ene na de andere zak meel aan. Al leen molen De Vrijheid kon niet op authentieke wijze draaien. Tijdens het on weer vorige week werd een deel van het mechaniek ontzet waardoor de mole naar van de Vrijheid de ko mende weken de motor zal moeten inzetten. Maar dit was dan ook de enige domper die zaterdag. Het weer was goed, de opkomst evenredig en de sfeer gemoe delijk. Een handjevol belang stellenden was vroeg in de ochtend naar het Zakkendra gershuisje getogen om de zak kendragers in actie te zien.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1