Ui DE HAVENLOODS 'Wij schuwen acties niet, maar beginnen er niet mee' Schiedams Nieuwsblad deZuickrjter Al vanaf f 15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. 'Raad is door wethouder op verkeerde been gezet' Voetballen voor een goed doel Halve finales Bananen Politie zoekt getuigen Jaap van der Scheur te gast bij Schiedamse AbvaKabo Definitief ontwerp beeld Aleida klaar Schillenboer 'goed idee' aar SP roept op gemeente tot druk op bestuur Omroep weer terug Theaterseizoen bijna afgelopen Strandleven in Natuurcentrum 'Kleurgebruik wanstaltig' EDITIE P, DONDERDAG 25 MEI 1989, 38e JAARGANG Nr. 21 Wegener hul&sari-huLsbladen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM De ge meenteraad is tijdens het debat over de bodemver ontreiniging in december door wethouder Chris Zij develd op het verkeerde been gezet. Dat stelt Bart de Leede (PSP/PPB) mede namens de fracties D66 en CPN. Wethouder Zijdeveld schermde tijdens het be wuste debat met een rap port waar volgens hem uit bleek dat er geen nader on derzoek hoeft plaats te vin den in Spaland. Uit brie ven van enkele milieudes kundigen blijkt volgens klein links echter dat de raad ten onrechte mede op basis van het onderzoek te gen nader onderzoek in Spaland heeft uitgespro- Gifvrij In een brief aan het college schrijft ir. Anita van Pelt van Nederland teleurge steld te zijn over het ge voerde beleid met betrek king tot het realiseren van woningbouw in Spaland. In.de brief wordt ook aan gegeven dat het bewuste rapport van DCMR geen duidelijkheid verschaft over de situatie in Spaland. „De relevantie van dit on derzoek voor het gebied Spaland is bijzonder klein. In Spaland zelf zijn geen monsters genomen. De re sultaten van Woudhoek hoeven niet te gelden voor Spaland", schrijft Van Pelt. Volgens haar zijn de verrichte onderzoeken on voldoende om een conclu sie te kunnen trekken over de vervuiling in Spaland. Ook de Wetenschapswin kel Delft is van mening dat op basis van het DCMR- onderzoek geen uitspraken kunnen worden gedaan over verontreinigingen in Spaland. De Leede deed wederom een beroep op de raad om alsnog tot nader onderzoek te besluiten maar wethou der Zijdeveld wil daar niets van weten. Zijdeveld zegt 'schoon genoeg' te hebben van de telkens te rugkerende discussie. En it hekelde hij milieu deskundige Anita van Pelt die volgens hem onzin in haar brief schrijft. De wet houder liet ook weten niets al is geslagen is de slibaffaire nieuws te zien in de discus sie. Een nader onderzoek is hem dan ook niet WATERWEG - Op de velden van Schiedamse Boys, GTB en SVDPW zullen zaterdag 3 juni 15 voetbalteams strijden om de Molpnwiek-wisselbokaal. Het is de tweede keer dat Tom Akveld van café De Molen wiek een dergelijk toernooi voor de voetballers uit de re gio organiseert. De teams ont moeten elkaar op het veld voor een goed doel. Dit jaar is dat het Koningin Wilhelmina fonds (KWF). En het fonds zorgt er voor dat het geld naar het Sofia-kinderziekenhuis gaat, ter bestrijding van jeugdkanker. Volgend jaar hoopt Akveld een ander goed doel te vinden. Veertien van de teams komen uit Schiedam en één elftal is afkomstig uit Lekkerkerk SCHIEDAM Het Schie dams kampioenschap voor standaardelftallen is toe aan de halve finales. Op vrijdag 26 mei treft titel houder SFC in eigen huis het zaterdagelftal van SVDPW, terwijl Excelsior '20 op dins dag 30 mei uitkomt tegen Her mes DVS/Schiedam. SCHIEDAM— De Wereld winkel verkoopt zaterdag 27 mei van 10.00 tot 16.00 uur bananen. Het is inmiddels een gewoonte geworden dat elk jaar tijdens het laatste weekend van mei de landelijke bananenactie plaats. Met deze actie worden boeren uit Nicaragua en hun coöperaties ondersteund. Ook andere Nicaraguaanse produkten zijn die dag ver krijgbaar in de winkel aan de Hoogstraat. SCHIEDAM— De politie zoekt getuigen die hebben gezien dat een 19-jarige Schiedammer op 16 mei tijdens de rellen rond de voetbalwedstrijd SW-FC Den Haag het publiek zou hebben bedreigd met een mes. Dit zou hebben plaatsgevonden op het Nieuwlandplein. De Schiedammer is overi gens door de politie gear resteerd wegens het in be zit hebben van een molo- tov-cocktail en het bedrei gen van een FC Den Haag supporter. Getuigen kunnen zich mel den bij de politie, telefoon- nummer 4260760 SCHIEDAM Bonds voorzitter Jaap van der Scheur was afgelopen don derdag te gast bij de Schie damse afdeling van de Ab vaKabo. Tijdens de verga dering in de Opstandings- kerk pleitte hij voor vijf procent arbeidsvoorwaar den-ruimte voor de collec tieve sector in 1990 en voor een serieuze aanpak van de werkloosheid. De vak bondsman toonde zich wel bereid tijdens de CAO-on- derhandelingen wat water bij de wijn te doen om zo tot compromissen te ko men. Met dit laatste waren niet alle aanwezige Abva- leden (ruim twintig) SCHIEDAM Het defini tieve ontwerp van het beeld van gravin Aleida, de vrouw die Schiedam in de dertiende eeuw stadsrech ten schonk, is gereed. Het college van B en W heeft het ontwerp van de Am sterdamse kunstenares Th.R. van der Plant goed gekeurd en haar opdracht gegeven het ontwerp uit te voeren. Het beeld zal meer dan le vensgroot worden, zo vertelt Maria Cleven van de afdeling CSJ op het Stadskantoor. Schiedammers die vrezen dat het een abstract beeld gaat worden hoeven volgens haar niet ongerust te zijn. „Het wordt een figuratief beeld zo dat je kan zien wat het voor stelt", verzekert de gemeente medewerkster. Het beel van gravin Aleida, de tante van de roemruchte Flo- ris de Vijfde zal in de buurt van de ruïne van het slot Ma- thenesse worden geplaatst zo verwacht Cleven. De exacte locatie is afhankelijk plannen voor het Het monument wordt uitge voerd in brons en moet in april klaar zijn. „Dat het zo lang duurt heeft te maken het met bronsgieten. Dat neemt een jaar in beslag", zegt Cle- cretaris Van der Reijden de mogelijkheden zal onderzoe ken om uit de impasse van het CAO-conflict in het zieken huiswezen te geraken. Deze opdracht is hem verstrekt door de gezamenlijke bonden en de werkgevers, die vere nigd zijn in de Nationale Zie kenhuisraad. Tijdens zijn verkenning zal Van der Reijden onder andere kijken of er bij het pensioen fonds PGGM geld te vinden is om de loonsverhoging te fi nancieren. Volgens sommigen van de aanwezige AbvaKabo- leden is dit voorstel een 'si gaar uit eigen doos' en dus niet de juiste weg. Van der Scheur verzekerde zijn gehoor echter dat wanneer er een principe-akkoord op tafel ligt, de leden altijd geraadpleegd zullen worden, alvorens een definitief besluit wordt geno men. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog niet bekend of Van der Reijden al succes geoogst had met zijn verkennersrol. Eerst praten Bij de CAO-onderhandelingen voor de andere beroepsgroe pen in de collectieve sector zal de AbvaKabo zich eveneens sterk maken voor de vijf pro cent arbeidsvoorwaarden ruimte. De vakbond zal pro beren via de 'groene tafel' tot resultaten te komen. Mocht dat niet lukken, dan kan altijd tot acties worden overgegaan. Van der Scheur: „Wij schu- nen er niet mee.'we gaan eerst moet de bond juist hardere ac ties voeren om zo tot resulta ten te komen. Zij verwezen in dit verband naar de succes volle acties van de grafici. De bondsvoorzitter waar schuwde zijn gehoor voor val- SCHIEDAMHet voorstel om een schillenboer in Schie dam aan te stellen wordt in ieder geval door één bewoon ster toegejuicht. Mevrouw Klein reageerde op een ver haal in De Havenloods van donderdag j.l. waarin de ker ken in Noord pleiten voor het herinvoeren van schillenop- halers. nen die hieraan mee willen werken. En het gaat niet al leen om schillen, maar ook af val van groenen en hoeveel brood wordt er niet wegge- lonend. Maar ook hiervoor doet de Schiedamse een sug gestie. „Als de gemeente nou zo'n compostbak in de wijk nerzet, zoals bij een glasbak het geval is, dan zou het meer resultaat hebben, 't Is maar een idee...". „Ik vind het idee. Alleen m voor zorgen dat keer per week haald. Tot drie kwam altijd een de schillen oph Lng het inken", n haar suggestie wil ondersteunen. Niet alleen in andere gemeen ten wordt de come-back van de schillenboer dus enthou siasme ontvangen. Ook in Schiedam lijkt het voorstel aan te slaan. Mevrouw Klein nogmaals: „Het idee spreekt mij aan. Er zijn zoveel gezin- compostbak te schaffen, vindt zij niet ;ip i%1 Schillenboer terug in Schiedam? „Een goed idee". iur sprak afgelopen donderdag tot de ledenvergadering van de afdeling Schiedam vi se beloften van de politiek. Volgens Van der Scheur lei den de komende verkiezingen tot allerlei voorstellen die niet waar gemaakt kunnen wor den. Hij w< op het voo: Van Dijk c stand van c gedaan te maken (hij 2,8 miljard gulden voor uit trekken). „Ik geloof er niks van. Je moet vreselijk oppas sen dat je niet goed voor de SCHIEDAM De Socialisti sche Partij, die sinds kort ook in de Jeneverstad actief is, heeft een brief geschreven aan huisartsen, schoolhoofden en instanties die werkzaam zijn op het gebied van openbaar welzijn en volksgezondheid in Schiedam waarin deze wor den opgeroepen druk uit te oefenen op het gemeentebe stuur. De SP is het oneens met de beslissing van de provincie om een hinderwetvergunning te verlenen aan het Vlaardingse bedrijf Nieuwe Matex. Dank zij het verlenen van de ver gunning kan dit bedrijf bin nenkort beginnen met de overslag van chemische stof fen. Volgens de SP komt dit er in de praktijk op neer dat er tus sen Schiedam en Vlaardingen een nieuwe petroleumhaven wordt gevestigd. De partij vindt het onbegrijpelijk dat ook het Schiedamse college de hinderwetvergunning zonder protest door de provincie heeft laten afgeven. „De wethouder voor milieuza ken Zijdeveld gaat prat op zijn milieuvriendelijke wo ningbouwprojecten; de grote gevaren van deze chemica- liënoverslag voor de inwoners van Schiedam zijn kennelijk niet tot hem doorgedrongen", schrijft secretaris Dirk Krui- ze. De SP wil via petitie het ge meentebestuur alsnog op hun verantwoordelijkheden wij zen. re kabinet heeft volgens hem niets aan de werkgelegenheid gedaan. „De enorme werk loosheid onder de jeugd is een bom onder deze samenleving. Het is onverantwoord om de jaren negentig in te gaan met reel werkloze jongeren. Er rdt alleen maar gezeurd en er gebeurt niets. De werkgele genheidsplannen zijn slechts papieren plannen. Wanneer geld op tafel moet komen, geeft niemand thuis. Het geld is er wel, maar wordt alleen verkeerd besteed". Van der Scheur trok een ver gelijking met zijn eigen jeugd tijd, toen de werkloosheid een goede voedingsbodem voori het fascisme was, en waar schuwde voor een herhaling. „Onder de jeugd zijn fascisti sche tendensen waar te nemen en bekommert een ieder zich alleen voor zichzelf. Dit is een gevaarlijke ontwikkeling". Of er het komende najaar ac ties zullen komen om de vijf procent-eis te ondersteunen, zal afhangen van de resulta ten van de komende onder handelingen. Mocht praten tot niets leiden, dan is de afdeling Schiedam van de AbvaKabo in ieder geval bereid actie te voeren, zoals bleek tijdens de ledenvergadering van vorige week. Da's keus in klasse. Schelling meubelen Groothandels gebouw Rotterdam Telefoon 010-411 96 55. Ingang B Voor het klassieke meubel ingang C. Openingstijden 9.00-17.00 uur Vrijdagavond tot 21.00 schelling MEUBELEN HIER MOET U NATUURLIJK SNEL BIJ ZIJN! MODERNE HOEKKOMBINATIE MET FANTASIE VELOURS BEKLEDING. NU ALS 3+2 ZITS VAN 1598,—VOOR MAGAZIJNPRIJS. Hillelaan 30-39 t. I meer voordelen! I. Tel. 010-4518844 tterdam-Zuid. 010-4852273 SCHIEDAM—Het staat al met grote letters op de ruiten geschreven: aan Passage num mer 12 zal de Stads-Omroep binnenkort de nieuwe studio openen. De medewerkers van de lokale zender hebben hard gewerkt om dit pahdje geschikt te ma ken voor uitzendingen. Na weken van zenderstilte is het zaterdag a.s. zover. Vanaf 12 uur die dag zijn de Schiedam se programma's weer te be luisteren via de kabel en de ether. Wethouder Aad Wiegman van o.a. mediazaken zal de zender van de Stads-Omroep dan voor de tweede maal in ge bruik stellen. A Unitas een hand balvereniging met perspectief Fietspad zit WSV De Kulk dwars A Muziekschip meert af langs Parkkade A Verleden herleeft in openlucht spek takel Orpheus brengt CD uit 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM— De zomer na dert met rasse schreden en dat betekent dat het theatersei zoen ten einde loopt. Ter af sluiting van het seizoen wordt op zaterdag 27 mei voor abon nementhouders een besloten feest georganiseerd. Die avond zal aan de trouwe be zoekers van de Schiedamse theaters het programma van het komend seizoen gepresen teerd worden. Het Deep River Kwartet zal voor de muzikale omlijsting zorgen. SCHIEDAM— Het Natuur centrum De Boshoek houdt a.s. zondag 28 mei een thema dag over het strand. De vorige themadag ging over vlinders en trok meer dan 2000 men sen. Hetgeen een groot succes betekende. Opmerkelijk vindt voorzitter Wout van der Schalie van de KNNV Waterweg Noord, het dat een groot aantal mensen van buiten het Waterweg-ge- bied kwam. Ditmaal is het strand het mid delpunt. Het natuurcentrum denkt met dit onderwerp de mensen wat meer te kunnen vertellen over dit fraaie ge bied. Het programma voor die dag ziet er als volgt uit: Er wordt een fraaie film gedraaid van Jan van der Kam over het Noordzee-strand, er worden videofilms vertoond over het strand en met microscopen kan men het zeeleven van dichtbij bekijken. Er is een drie-dimensionale projectie over een bijenvolk, nieuw is de ondergrondse diorama, de groene winkel is open en ver der kan men nog tal van ande re zaken in de natuur bekij ken. Het Natuurcentrum De Boshoek, is geopend van 11.00 tot 16.00 uur en het centrum ligt in Schiedam Noord, ach-' ter het Bachplein. Vanaf de rijksweg 20 afslag Schiedam Noord, en bewegwijzering volgen of tramlijn 1 nemen en uitstappen bij de halte Mo- zartlaan. De entree is gratis. Ml C Monitor «KhiC. Ljne Electronics De opgeknapte flats in Nieuwland. SCHIEDAM - De stadsver- nieuwingstrein is ook in Nieuwland aangekomen. In de omgeving van de Goeman Borgesiuslaan worden mo menteel al enkele flats opge knapt. Vooral de buitenkant van de flats ondergaat een ware gedaanteverwisseling. Niet iedereen is echter geluk kig met de nieuwe kleuren van de gevel, groen en geel. "Wan staltig", vindt D66-raadslid Adri Reijnhout. De politicus ergert zich met name aan de kleur groen. "Je hoort dat de buurt in de volks mond klein-Istanbul wordt genoemd. Dat zou stigmatise rend kunnen gaan werken", vreest Reijnhout. De opval lende kleuren trekken volgens het raadslid juist 'kliederaars en kladderaars' aan. Het is niet de eerste keer dat Reijnhout van zich Iaat horen als het gaat om kleurgebruik bij nieuwbouw en renovatie projecten. Vooral de nieuw bouw op het terrein van de voormalige gasfabriek in Schiedam-Zuid kan niet de goedkeuring van het raadslid wegdragen. Maar ook bij een renovatieproject dat binnen kort aan de Rotterdamsedijk start, zet hij vraagtekens. "Dat dreigt te worden opge sierd door felle kleuren die duidelijk niet in de omgeving passen", vindt Reijnhout. Vol gens de D66-fractievoorzitter is er geen inspraak. "Ik pleit er juist voor om de bewoners verenigingen bij dit soort pro jecten te betrekken", aldus het raadslid.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1