yj CAO-akkoord na moeizaam onderhandelen en poortactie DE HAVENLOODS Klein links zegt vertrouwen op in wethouder en college Stè AO» reunhout 'Geslaagde oefening' regionale brandweer Nieuwland versiert wijk Stijging gasprijs Vakbonden tevreden met resultaat bij glasfabrieken Discussie over Spaland op spits gedreven Opgeven voor Zomerkamp Stromend water langs de muur Gebroken heup na valpartij Bedelaar met zielig verhaal Jaarlijks herhaling feest Maasboulevard? Open huis Schieland EDITIE 9, DINSDAG 6 JUNI 1989, 38e JAARGANG, Nr. 23 Wegener huLs-aarnhuLsbLacten Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. MEEDOEN IN ROTTERDAM ZONDAG 11 JUNI AHOY' U heeft keus uit 16 actieve programma-onder delen en taj^van amusementsmogelijkheden. Schrijf vandaag nog in. Infotelefoon 010-4172725. KWPnBi*. IC ^li»~ - ^^ywÊÊÊSSKf, Verpleegkundigen voeren al maanden actie voor meer salaris. Vrijdag wordt een open dag georganiseerd. VL AARDINGEN/SCHIE DAMKorpsen van de regionale brandweer Noor delijke Delta kwamen don derdagavond in actie tij dens een grootscheepse oe fening. Circa zestig brand weerlieden, tien voertuigen en een blusboot werden in gezet om de 'brand' te C.A.Verschuure van de werkgroep opleidingen spreekt van een 'geslaagde oefening'. „In het begin leek het chaotisch. Van di verse kanten kwamen au to's aanrijden en overal lie pen opeens mensen. Maar de onderlinge samenwer king verliep best goed". Vier keer per jaar wordt Brandweerlieden uit Vlaardingen, Schiedam e men donderdag in actie Maassluis kwa- een oefening georganiseerd waaraan korpsen uit ge meenten in de zogenaamde Noordelijke Delta deelne men. Ditmaal werd de ac tie op Vlaardings gebied gehouden. Donderdagavond om 19.30 uur werden korpsen uit Vlaardingen, Schiedam, Maassluis en Rotterdam gealarmeerd.Bij het bedrijf Cincinnati Milacron had een explosie plaatsgevon den, waardoor brand was ontstaan. Tevens werden enkele personeelsleden vermist. In korte tijd stond op het terrein aan de Schiedamse dijk een flink aantal voer tuigen gereed en arriveerde vanuit Rotterdam een blusboot van de Haven dienst. C.A.Verschuure: „Een probleemstelling bij deze oefening was na melijk het vinden van vol doende bluswater. Wij zijn daarvoor uitgeweken naar het terrein van Swarttouw en hebben vanuit de haven water via slangen naar Cincinnati gevoerd. Dat was best nog een klus. Een Tien voertuigen werden bij deze actie ingezet. ander probleem was de rookontwikkeling in het bedrijf, terwijl ook nog vier mensen werden ver mist. Het was binnen zo geënsceneerd dat het leek alsof het flink brandde. Bovendien hadden de men sen zich op verschillende locaties verborgen. Mede dankzij de bekendheid van de bedrijfsbrandweer met het pand, konden de 'slachtoffers' vrij snel ge vonden worden". Behalve de 'brand' binnen, hadden de spuitgasten ook buiten hun handen vol aan brandjes. Om 21.15 uur konden evenwel het sein brandmeester worden ge geven. De oefening zal nog geëvalueerd worden, maar behalve wat kleine dinge tjes die zich altijd voor doen bij grootscheepse ac ties, is de oefening goed verlopen", aldus Ver- schuure. SCHIEDAM— Medewerkers van buurthuis Nieuwland zul len morgen weer een deel van de wijk versieren. Deze actie vindt plaats ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de stichting Buurthuis Nieuwland. Al eerder werden woningen van versiering voorzien. Ditmaal gaat het om flats aan de Burg. Van Haar- enlaan en aan de Van Hogen- dorpstraat. De tweede 'versieractie' zal zich voornamelijk richten op de bewoners nabij station Nieuwland. De Feestcommis sie die de acties organiseert heeft het oog ditmaal op deze woningen laten vallen omdat de bewoners onlangs de nodi ge overlast hadden van sup porters bij de wedstrijd SVV- FC Den Haag. Met het aan brengen van versieringen wil men de wijkgenoten een hart onder de riem steken. Ook worden aan de taluds van het spoorwegviaduct span doeken bevestigd en zal het hekwerk bij de fietspaden worden versierd. COLLECTEIn Schiedam werd f 10.038,55 ingezameld voor het Astmafonds. De col lecte werd begin mei gehou den. EXPOSITIE Sinds zondag middag j.l. is in Galerie Bran- derssteeg een expositie van de Goudse kunstenaar Jan Weth- ly te zien. Objecten, collages en tekeningen kunnen nog tot en met 25 juni bekeken wor den. Adres: Branderssteeg 7. De galerie is van woensdag t/m zondag geopend van 13.30 tot 17.00 uur. SCHIEDAM De gasprijs wordt per 1 juli a.s. ver hoogd met 3,2 cent per ku bieke meter. Het nieuwe gastarief moet nog door de gemeenteraad worden goedgekeurd. De verhoging vloeit voort uit de olieprijsontwikke ling in de afgelopen maan den. De prijs van olie ver toont immers voor het eerst sinds drie jaar weer een stijgende lijn. Op basis van deze ontwikkeling zou de gasprijs met 4,76 cent ver hoogd moeten worden. Een deel van de prijsverlaging die in juli '88 werd doorge voerd, is echter gereser veerd zodat het gastarief nu een geringe Het tarief zal - tenzij de raad anders besluit - 1 juli 43,34 cent (inclusief mi lieuheffing en BTW) bedra gen. Het vastrecht blijft overigens gelijk. SCHIEDAM— De CAO- onderhandelingen in de ge zondheidszorg mogen zich dan nog steeds in een im passe bevinden, de Veree- nigde Glasfabrieken n.v. hebben inmiddels een principe-akkoord met de vakbonden kunnen sluiten. Een moeizaam proces, con cludeert de districtsbe stuurder G. Frielink van de Industriebond FNV na af loop van de onderhande lingen. De acties aan de poort van het Schiedamse bedrijf donderdagmiddag j.l. lagen waarschijnlijk ten grondslag aan de bereid heid van de directie om de eisen van de bonden in te willigen. De Collectieve Arbeidsover eenkomst van de circa 1850 werknemers was begin april verlopen. De Industriebond FNV, CNV, Unie BLP en de Nederlandse Centrale Hoger Personeel zijn al sindsdien in gesprek met de directie van de Schiedamse hoofdvestiging. De bonden hadden hun zinnen gezet op het afsluiten van een 1-jarige CAO in plaats van de hier gebruikelijke 2-jarige. G. Frielink verwoordt het uit gangspunt van de vakbewe ging. 'Volgend jaar worden we gewoon geconfronteerd met een aantal onzekerheden. De plannen Oort en Dekker (be lastinghervormingen en ge zondheidszorg) hebben conse quenties voor de inkomens en voor ons is nu nog onduidelijk welke gevolgen dat precies zullen zijn. Ook speelt vol gend jaar waarschijnlijk een inflatie mee. Dan kun je beter een overeenkomst voor één jaar afsluiten.' Behalve aan een kortdurende overeenkomst hielden de bon den ook vast aan onder meer een loonsverhoging, instellen van een winstdelingsregeling u een principe-akkoord voor een nieuwe CAO en het in dienst nemen van vijftien langdurig werklozen. 'Winstgevende bedrijven zoals de Glasfabrieken kunnen best SCHIEDAMHet slepende conflict over de bodemkwali teit in Spaland heeft voor een viertal raadsleden de grens bereikt. Adri Reijnhout, Cobie de la Rie, Ulferd Bruseker en Bart de Leede van D66, CPN en PSP/PPR menen dat het beleidsonderdeel milieu niet meer in goede handen is bij wethouder Zijdeveld en heb ben derhalve geen vertrouwen meer in de bestuurder noch in het milieubeleid van het colle ge- Volgens Adri Reijnhout is dit een formele afsluiting van het langzaam gegroeide wantrou wen richting Zijdeveld. 'Het heeft niets met de persoon te maken', verzekert het D66- raadslid, 'maar het politieke vertrouwen in Zijdeveld is op gezegd. Je kunt richting pers kritiek uiten op zijn beleid maar dan moet je ook een daad kunnen stellen. Dit is de uiterste consequentie die we moeten trekken.' Het overleg tussen de wethou der voor o.a. milieuzaken en de oppositiepartijen D66, CPN en PSP/PPR was al ronduit slecht te noemen. In december vorig jaar dienden deze fracties een voorstel in om nader onderzoek naar de verontreiniging van de haven specie die in Spaland is opge spoten, te verrichten. Dit voorstel werd afgewezen het geen voor de vier raadsleden geen reden was de discussie over de havenslibproblema- tiek af te sluiten. Medio mei bracht 'klein links' opnieuw een voorstel tot na der onderzoek naar voren. 'Tijdens dat debat trok de wethouder onze integriteit in twijfel door onder meer te verklaren dat 'onze Ongerust heid' gebaseerd is op halve conclusies, het slecht lezen van rapporten, het niet begrij pen van de materie of het na praten van kreten', waarmee Zijdeveld volgens de onderte kenaars van de verklaring hooghartig voorbij ging aan serieuze en gefundeerde kri tiek op het beleid. Behalve de beschuldigingen aan het adres van 'klein links' ergeren Reijnhout, Bruseker, De la Rie en De Leede zich ook aan de uitlatingen van wethouder Zijdeveld over de door hen geraadpleegde des kundigen. Over ir. Van Pelt van de Stichting Nederland Gifvrij zou Zijdeveld bijvoor beeld hebben gezegd dat me vrouw Van Pelt beoordeeld wordt aan de hand van de on zin die ze in haar brief schrijft. Ook de meningen van deskundigen van de Weten schapswinkel Delft, de Stich ting Natuur en Milieu en van de Vereniging Milieudefensie legde de wethouder naast zich neer met de opmerking 'niks aan de hand'. 'Uitsluitend vanwege het feit dat hun oordeel niet past in het beleid van de wethouder c.q. het college, meent de wet houder het zich te kunnen permitteren deze deskundigen negatief te kwalificeren.' Hiermee was voor de vier raadsleden blijkbaar de maat vol. Het opzeggen van het ver trouwen houdt voor hen in dat zij 'nog kritischer dan nor maal de zaken zullen volgen.' Wethouder Zijdeveld noch burgemeester Scheeres waren tot nu toe voor commentaar bereikbaar. wat doen aan de langdurige werkloosheid. Er is afgespro ken dat de firma vijftien werklozen in dienst zal nemen bovenop de normale bezet ting. Ook krijgen deze mensen een opleiding', aldus de dis trictsbestuurder die zich te vreden toont over het bereikte resultaat. 'Als we niet tevre den zijn, sluiten we ook geen principe-akkoord. Na moeizaam onderhandelen kon namelijk donderdag avond een afspraak tussen de bonden en de directie worden gemaakt. Aan dit akkoord waren wel een poort- en handtekeningenactie vooraf gegaan. Het personeel had donderdag in korte tijd circa 900 handtekeningen verza meld waarin de werknemers hun ontevredenheid lieten blijken over het trage beleid van de directie inzake de CAO-onderhandelingen. Vol gens woordvoerder Frielink hebben deze acties er zeker toe bijgedragen dat de Veree- nigde Glasfabrieken over de brug kwamen. Het resultaat van de onder handelingen zal op 12 en 13 juni met de leden worden be sproken. In het gebouw van de Christelijke Sociale Belangen wordt voor de verschillende ploegen een bijeenkomst be legd waarin het principe-ak- kord wordt besproken. In grote lijnen bevat het voor stel een loonsverhoging van twee procent per 1 april j.l., verlaging van de VUT-leeftijd naar 61 jaar, een eenmalige uitkering van xh procent voor uitlopend op de winstdelings regeling en aanname en scho ling voor vijftien langdurig werklozen. A Loodzwaar par- cours in Beatrix- par^ A Fietsvierdaagse start 12 junj. A PvdA: 'Wijkbezoe- ken beslist nood zakelijk' A Weer acties bij Schieland. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM In het zomer verblijf te Hattem is nog plaats voor enkele kinderen. Wijkcentrum de Erker houdt in dit onderkomen nabij Zwolle in de periode van 17 t/m 22 juli een zomerkamp. De organisatie roemt het kamphuis, dat 'wel een hotel lijkt'. Dus geen afwas en geen corvee. Kinderen van 5 tot en met 14 jaar kunnen zich opge ven voor deelname.De kosten zijn honderd gulden per kind. Voor aanmelding of meer in formatie: tel. 4267767. SCHIEDAM Het noodweer van het afgelopen weekeinde heeft een 26-jarige bewoner van de BK-laan de nodige hoofdbrekens bezorgd. De man zag tot zijn verbazing dat in het korte tijd het plafond, behang, vloerbedekking nat werden en dat er water door de vensterbank kwam. De oorzaak van het waterbal let bleek een verstopte afvoer tussen twee muren. De brand weer moest er aan te pas ko men om het euvel te verhel pen. SCHIEDAM Bij een aanrij ding op de Broersvest heeft een 80-jarige vrouw vrijdag haar heup gebroken. De Schiedamse bleef met haar handtasje achter het stuur van een passerende fietser hangen en kwamm daarbij ten val.. De ongelukkige vrouw is per ambulance naar het Schie- landziekenhuis gebracht waar een gebroken heup werd ge constateerd. SCHIEDAM— De politie waarschuwt voor een onge veer dertig jaar oude man die bedelend in Schiedam en Vlaardingen langs de deur trekt. De man probeert met een zielig verhaal geld bijeen te krijgen, zogenaamd om zijn terugreis te betalen. De politie vermoedt echter dat hij op deze manier zijn inkomen ver gaart. Het signalement van de man luidt: ongeveer 30 jaar, 1.83 meter lang, bleek gezicht, slecht gebit en slank, slungel achtig postuur. SCHIEDAMDe hevige re genval van afgelopen week einde bleek van geen invloed op de stemming van omwo nenden van de Maasboule vard. Het 35-jarig bestaan van dit recreatiegebied bracht zondag toch nog aardig wat mensen op de been. De Bewonersvereniging Schiedam-Zuid is niet onte vreden over het verloop van het buurtfeest. „We hebben enorm geboft", meent mede werker H.J. Povel. „We moes ten de boel opzetten in de stromende regen, maar om 12 uur was het droog. De teams voor het voetbaltoernooi kwa men toch binnendruppelen. En tot aan de finale is het droog gebleven." Drie voetbalteams lieten zon dag verstek gaan op het toer nooi, de overige twaalf weer den zich kranig in de strijd om de titel. De enige wanklank die zondag ook op de Maas boulevard te bespeuren was, had dan ook te maken met kneuzingen die enkele voet ballers opliepen. „De toeloop viel enigszins te gen: als het echt mooi weer was geweest waren veel meer mensen naar de Maasboule vard gekomen. Maar, ondanks het gigantisch slechte weer was het een feest een succes", aldus Povel die meent dat het buurtfeest jaarlijks herhaald zou moeten worden. SCHIEDAMDe oplossing voor het CAO-conflict in de gezondheidszorg is nog steeds niet in zicht. Ook het Schie land Ziekenhuis voert al ruim twee maanden acties ter on dersteuning van de vijf pro cent salaris-eis. Het personeel van het Schiedamse zieken huis wil zich nog eenmaal voor de vakantie manifeste ren. Vrijdagmiddag 9 juni zal volgens een zondagsdienst worden gewerkt. Al eerder werd een patiënt- verwendag gehouden, een protestmars door de stad en gedemonstreerd bij het slaan van de eerste paal van het po litiebureau. De bereidheid tot acties is er -ook in Schie dam - nog steeds. Het actieco mité voorziet wel problemen tijdens de zomermaanden, omdat de personele bezetting vanwege vakanties laag is. Daarom wordt vrijdag a.s. een zondagsdienst gedraaid, het geen inhoudt dat gewerkt wordt zoals gebruikelijk is in het weekeinde. Het personeel dat dan vrijgesteld is van het werk zal zich die dag inzetten voor de actie. Ditmaal heeft het actiecomité Schieland een open dag in petto. Tussen 13 en 16 uur wordt de bevolking de gelegenheid ge boden nader kennis te maken met allerlei afdelingen. Ook zijn enkele middelbare scho len uitgenodigd een kijkje te komen nemen. Deelnemende afdelingen zijn onder meer de operatie-afdeling, laborato ria, civiele- en technische dienst, afdelingen dus die nor maal aan het oog van het pu bliek onttrokken blijven. Deze actie heeft overigens de sympathie van directie en de bij het Schieland Ziekenhuis aangesloten specialisten.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1