Nieuwe impulsen voor Poetry Park Tlotseling kan er iets gaan fonkelen' in t kort ■Hi René en Androgyn Kleinorkest Ronald Brautigam bij zilveren Erasmusica Wegener geeft prijs voor beste jeugdsymfonieorkest KUNST CULTUUR AMUSEMENT 585 m3 is de inhoud van Zaal de Unie. Die inhoud is de titel van drie installaties, die zaal De Unie in juni presenteert. Van 9 tot en met 11 juni is de eerste installatie te zien, ge maakt door een kunstenaars met de naam V2. 'Zonder heet het kunstwerk, waarbij de vloer van de ver duisterde zaal De Unie is afge kaderd om de zwevende on derdelen van de installatie met elkaar te verbinden. De instal latie is te zien tussen 14.00 en 23.00 uur, de toegang is gratis. In De Bunker aan de Boompjeskade in Rotterdam speelt op zaterdag 10 juni De biele Eenheid. Het concert van deze Rotterdamse groep begint om 23.00 uur, de toegangsprijs bedraagt 5,-. Stichting het Rotterdams Workshoporkest houdt van 9 tot 11 juli een workshopweek- end, gewijd aan muziek van Thelonious Monk. De work shop staat onder leiding van Michiel Braam. Aan het einde van het weekend geven de deelnemers een concert in jazzcentrum Thelonious aan de Lijnbaan in Rotterdam. Meedoen kost 35,-. Informa tie over de workshop is ver krijgbaar bij J. Koppert, tele foon 461 27 34. Muziek van Mauricio Kagel onder de raadselachtige titel Rrrrrr... is te horen in de Lau- renskerk in Rotterdam op don derdag 15 juni. Het Asko Koor uit Amsterdam onder leiding van Jos Leussink en organist Klaas Hoek geven daar een concert met muziek van Kagel. Het koor, dat zich voorname lijk richt op het hedendaagse repertoire, zet met deze mu ziek de luisteraar regelmatig op het verkeerde been, en doet tegelijkertijd herinneren aan vroege muzikale ervaringen. Het concert is een muzikaal avontuur voor wie niet terug deinst voor nieuwe ervaringen. Het concert wordt georgani seerd door De Unie, die voor deze gelegenheid uitwijkt naar de Laurenskerk. Aanvang van het concert is 20.15; kaarten kosten 17,50, met reductie 12,50. Fela Anikulappo Kuti and zijn groep Egypt 80 zijn te ho ren en te zien in Nighttown op maandag 12 juni. De Afri kaanse superster treedt er op vanaf 21.00 uur. Toegangs kaarten kosten 25 gulden plus lidmaatschap. De violisten en cellisten van het Rotterdams Jeugd Symfonie Orkest nemen tijdens de repetieavond een moeilijk stukje muziek door. Met ijzeren regelmaat moeten de noten herhaald worden, nu eens zacht, dan weer wat harder. De goede noten raken valt nog wel mee, maar de regelmaat aanhouden kost de strijkers hoorbaar meer moeite, hoezeer dirigent Walter Schraeyen ook zijn best doet om de groep bij elkaar te houden. Het dirigeerstokje gaat omlaag en met een zucht van verlichting nemen de violisten hun instrument onder hun kin vandaan. Maar de dirigent is onverbiddelijk: „Omdat dit zo'n leuk plekje is voor de strijkers, gaan we het nog een keer doen." Het Rotterdams Jeugd Symfo- behoorlijk repertoire voor het nie Orkest is onder leiding van concours moeten instuderen: zijn Belgische dirigent hard voor de voorronden is zowel aan het werk voor het eerste een symfonisch werk als een landelijke concours voor sym- stuk voor solist en begelei- fonieorkesten, dat op 17 juni dingsorkest verplicht, in De Doelen wordt gehouden. Wanneer de orkesten door- Het concours is een initiatief dringen in de finale, die op van het RJSO, waarop en- dezelfde dag nog plaatsvindt, thousiast is gereageerd door wordt nogmaals het werk voor collega-orkesten. solist en orkest gespeeld, aan- Vier andere orkesten doen gevuld met een derde muziek- mee: het Lindenberg Symfo- stuk: weer een symfonische nieorkest uit Nijmegen, Het compositie. Bloemendaals jeugdorkest?, het Amersfoorts Jeugdorkest <ït!mnlanc en de Vereniging Haags Jeug- OllIlIUldltó dorkest. Elk orkest heeft een Dirigent Walter Schraeyen Mutua Amicitia speelt van 15 tot en met 17 juni voorstel lingen van De Vossejacht, een spel van wraak en intrige van Hugo Claus in het Rotterdam se Bibliotheektheater aan de Hoogstraat. Kaarten kosten 10, de aanvang is 20.15 uur. ROTTERDAM Erasmu- sica, het Rotterdams Stu denten Muziekgezelschap, bestaat 25 jaar. Ter gele genheid van het vijfde lus trum geeft Erasmusica twee concerten, een op 11 juni en een op 16 juni. Op zondagmiddag 11 juni speelt in de kleine zaal van De Doelen het orkest in kleine bezetting. Verder weiken aan dit concert het koor van Eras musica mee, en de solisten Manon Heijne, sopraan, Inez Hafkamp, mezzo-sopraan en Romain Bisschoff, bariton. Paul Huyts begeleidt het en semble op de piano. Het volledig bezette orkest en het koor geven de slotuitvoe- ring van dit jubileumseizoen in de grote zaal van De Doelen op vrijdag 16 juni. Solist is dan de pianist Ronald Brauti- gam. Hij speelt het vijfde pia noconcert van Beethoven. Verder werken ook aan dit concert de sopraan Manon Heijne en de mezzo-sopraan Inez Hafkamp mee. Pianist is Jack de Bie. Het orkest van Erasmusica staat onder leiding van René Gulikers, koorleider is Ro main Bischoff. Het concert op 11 juni begint om 14.30 uur, het concert op 16 juni om 20.15 uur. Kaarten kosten 10,- of 6,50 (met re ductie). Een passepartout voor beide concerten kost 15,- of 10,- (ook weer met reductie). DE HAVENLOODS (u HET ZUIDEN HET PROGRAMMA VAN DE NAJAARSSERIE IS UIT! Af te halen op onze kantoren of telefonisch te bestellen op ons hoofdkantoor: 010-4 69 99 11 ROTTERDAM— 'Mocht liefde alles zijn' heet de mu zikale theatershow rond zanger-performer René Boo gaard, die op vrijdag 9 en zaterdag 10 juni te zien is in Theater 't Kapelletje. De titel van het programma komt van een bekende song van Noel Coward: 'If love were all'. Liefde, vriend schap en relaties spelen er een grote rol in. René Boogaard heeft voor deze speciale gelegenheid een grote groep zangers en musici rond zich verzameld. Het 15-koppige instrumen taal ensemble, genaamd Het Androgyn Kleinorkest, is ge formeerd uit conservatori umstudenten, zowel van de afdeling lichte als klassieke muziek. Een van de concertavonden is tegelijkertijd het eindexa men 'uitvoerend musicus' voor René Boogaard, die daarmee zijn zangstudie op het Rotterdams Conservato rium afsluit. René heeft de studierichting lichte muziek gevolgd, en dat is goed te merken aan zijn repertoire keuze. Vóór de pauze is het een en al musical wat de klok slaat. In een theaterzetting brengt Boogaard vooral heden daags Amerikaans muziek theater, Franse en Neder landstalige jazz, latin, caba ret en close-harmony en, voor de afwisseling, twee teksten: een van Kees van Kooten en een tekst van Ischa Meyer. Vijf zangers staan René Boo gaard bij in het close-harmo- ny-repertoire en de musical- rap, een song van de musi calcomponist Sondheim, die voor deze voorstelling werd bewerkt tot eigentijdse rap. Na de pauze is de sfeer intie mer; dan zingt René Boo gaard met de begeleiding van uitsluitend een klein combo. Het repertoire heeft een meer klassiek karakter. Boogaard zingt veel Neder lands repertoire, waaronder veel vertalingen en twee nieuwe nummers, die op ge dichten van Jacob Israël de Haan en van Willem Els- schot zijn gecomponeerd. Erik Vlasblom, een composi tiestudent, en Ruud Bos, do cent compositie, tekenen voor deze programma-on derdelen. 'Mocht liefde alles zijn' is een combinatie („bijna on mogelijk", zegt René Boo gaard zelf) van persiflage, pastiche en serieus theater maken. Beide concerten beginnen om 20.15 uur, kaarten kosten foto Tineke de Lange) f 12,50 en f 10. 't Kapelletje is te vinden aan de Van der Sluijsstraat 176. HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 8 JUNI 1989 een verrassend aanknopings punt in het voorgeschreven thema, 'mijn straat'. Artigas woont namelijk in de Dr. Zamenhofstraat, genoemd naar de ontwerper van de we reldhulptaal Esperanto, die bewoond wordt door mensen van diverse nationaliteiten. Gustavo beschrijft in het ge dicht dat hij instuurde, die multi-culturele wereld in zijn straat. Over een afstand van honderd meter snuift hij de geuren op van Spaans, Grieks of Ara bisch voedsel, dat men aan het bereiden is. „Het is een droom", aldus de dichter, die voordat hij drie jaar geleden hier neerstreek, twaalf jaar in Parijs verbleef en behalve gedichten ook een roman en verhalen schreef. De winnaars van de poëzie- en prozaprijsvraag lezen hun werk voor om 14.45 uur in het salon-café Zochers, ook in het park. Opdracht Voor het eerst in de geschiede nis van Poetry Park heeft de Kunststichting een competi tie-opdracht gegeven. De Turks-Nederlandse compo nist-musicus Tanar Catalpi- nar die deze opdracht kreeg woont al jaren in Nederland en is bekend van onder meer de groep Turquoise. Voor zijn nieuwe compositie stelde hij een illuster muziek gezelschap samen van zeven personen. Er wordt evengoed gespeeld op een 'gewone' piano als op de cümbös, een banjo-achtig ten wil Tanar niet. „Turkse muziek bestaat niet", zegt hij. In zijn compositie zijn dan ook allerlei invloeden verenigd, zowel de Byzantijn se kunst uit de vijfde eeuw als latere perioden en éndere plaatsen. Als Tanar de letter s in cüm bös (spreek uit: djumbus) ver gelijkt met die in hasj, kijkt zangeres Gülpera Ata hem vragend aan. Ze heeft niet al les kunnen volgen en is ver baasd over de sprong van By zantijns naar hasj. Sprongen In zijn compositie maakt Ta nar ook sprongen. Eerst ko men de lieve kleine geluiden van het land, met belletjes, toetertjes en een fluit. Gelui den als van vogeltjes en lam metjes. De woorden die Tanar en Gül- peri erbij zingen spreken van het land van de 72 verschil lende volkeren. Daarna wie ze voortbrachten, de filosofen, schrijvers, schilders, arbei ders en boeren. „Sommigen trokken weg uit ecpnomische motieven, som migen moesten vluchten, som migen werden zelfs met de dood bedreigd." De muziek gaat zich dan aan de voort gang van het verhaal aanpas sen, totdat alle muzikanten erbij betrokken zijn. Het klinkt nog steeds niet westers. Het klinkt zoals Tanar Catal- pinar zegt: Geen nieuwe stijl, niet een revolutie in de mu ziek. Wél iets nieuws, iets wat er nog niet was. Tanar Catal- pinar speelt met de Band op podium Zuid om 11.00 uur en op podium Noord om 17.00 uur. De bezetting bestaat uit Peter Koning (bas), Leo de Klerk (zang en piano), Mazhar Men- tes (drums), Tjarko ten Have (davul en ney, doedelzak), Ya- sar Saka (saz, zang), Gülperi Ata (zang) en Tanar zelf (sax, zang en percussie). Jeugdtheater Hofplein is ook weer duidelijk aanwezig op Poetry Park, ditmaal met een speciale opdracht, voor een theaterproduktie, geïnspi reerd op de sprookjes van 1001 nacht. Het programma vermeldt voorts nog verschillende hoogtepunten. Uit Afrika ko men twee bands, The Real Sounds of Africa uit Zimbab we en Kaba Mané uit Guinée Bissau. Tal van groepen treden op op de verschillende podia en het museum voor Volkenkunde zorgt voor twee kamelen, die met het oog op de voorlees- wedstrijd 'Sprookjes uit 1001 landen', het festival opluiste ren en waarop men tegen be taling van één gulden een ritje kan maken. Het feest in het park duurt van 11.00 tot 19.00 uur. Poetry Park is gratis toegankelijk en is bereikbaar met tramlijn 6 (die extra rijdt), tramlijn 9 en bus 39. Nelleke de Jong V.l.n.r.: Tanar Catalpinar, Gülperi Ata en Yasar Saka. Kunststichting stimuleert kunstenaars met opdrachten ziet het concours als belang rijke stimulans voor het or kest. Het RJSO heeft een paar 'magere jaren' meegemaakt, maar het orkest is weer op weg naar een betere niveau, vindt hij. Schraeyen is de opvolger van zijn leermeester Ru Seven- huysen, die in 1972 aan de wieg van het RJSO heeft ge staan als voorziter van Jeugd en Muziek Nederland. Jaren later was Sevenhuijsen, na Peter Jense, lange tijd dirigent van het RJSO. Schraeyen nam het dirigeerstokje in 1986 over van Sevenhuijsen. Eigenlijk is Schraeijen geen groot voorstander van con coursen. Hij houdt het op het Olympische principe: mee doen is belangrijker dan win nen. „We zijn niet gewend om mee te doen aan een concours. Je krijgt al gauw een verkeer de voorstelling bij de deelne mers: alleen de winnaar zou meetellen." Fonkelen Het werken met een jeugdor kest kan tot verrassende re sultaten leiden, vindt Schraeyen. Enthousiast be schrijft hij: „Plotseling kan het orkest buitengewoon mooi uit de hoek komen. Dan gaat er iets fonkelen, dan komt de muziek tot leven." De dirigent staat ontspannen voor het orkest. Met een grap je en een paar aanwijzingen weet hij de jonge musici - van 12 tot 25 jaar- tot betere speelprestaties te brengen. „Zorg nu in ieder geval dat je niet op de rusten speelt", voegt hij de blazers ironisch toe, „Heb dat over voor de muziek!Enig gegrinnik ver spreidt zich door het orkest, en even later doen de jongeren weer hun best om de aandacht bij de noten van Mozarts 5e vioolconcert te houden. „De Nederlandse jeugd heeft soms problemen met mijn op vatting van discipline", denkt Schraeyen, maar even later relativeert hij zijn opmerking. „Je kunt niet blijven corrige ren. Soms moet je dat loslaten en meer op de muzikale kant letten. Dan komt er leven in. We leren elkaar langzamer hand beter kennen, men be grijpt in het orkest steeds be ter wat ik bedoel." Kans Voorafgaand aan het concours werkt het RJSO een heel weekend lang aan de saamho righeid en aan het concour sprogramma, waarin een so list uit eigen gelederen op treedt met Mozarts vijfde vi oolconcert. Vioolsolist Wouter den Hondt is jarenlang aan voerder van de tweede violen geweest. Hii studeert nu aan het Koninklijke Conservatori um in Den Haag. Schraeyen: „We hebben hem niet speciaal aangezocht voor deze gelegenheid. Mensen die in het orkest spelen of ge speeld hebben, en die graag solo willen spelen, komen vanzelf aan de Beurt. Hij krijgt gewoon de kans." De symfonische concourswer- ken van het RJSO zijn de Ou verture Iphigenée in Aulis van Gluck en de eerste twee delen uit Petite Suite van Debussy. „Het is alleen jammer dat je in een jeugdorkest altijd te kam pen met de onvolkomenheid van de bezetting," vindt Schraeyen, „We missen alt violen, trombones, we hebben maar één contrabas en één fa got. Die zouden we nog best kunnen gebruiken." NCRV Drie van de deelnemende or kesten horen op het einde van de middag dat ze hun pro gramma 's avonds mogen uit voeren in de slotronde. De jury, Conservatoriumdirec teur John Floore en de diri genten Roelof van Driesten (Nederlands Balletorkest) en Arie van Beek (conservatoriu morkesten) beslist welk orkest met de trofee naar huis mag gaan. Wegener huis-aan-huisbla- den, uitgever van onder ande re Het Zuiden en De Haven loods, stelt ook een prijs be schikbaar, in de vorm van een muziekbon van 250 gulden, om de aankoop van nieuwe bladmuziek te kunnen bekos tigen. De jonge musici van het winnende orkest krijgen alle maal een aandenken van de gemeente Rotterdam mee naar huis. De winnaar mag bovendien een opname komen maken voor de NCRV. Voor de orkesten die de twee de en derde plaats bereiken, is er een kleinere muziekbon. Markt In de hal van De Doelen is de hele dag een informatie- en muziekmarkt gaande. Op een podium in de hal spelen kleine ensembles uit het RJSO, ande re orkesten en van de SKVR- muziekschool korte intermez zo's. Het RJSOhard aan het werk voor het concours van volgende week. (foto Fons Evers) Het is de bedoeling van het bestuur van het RJSO om het concours elke twee jaar te herhalen, en dat lijkt haal baar, ook vanwege de samen werking met de SKVR-mu- ziekschool, die het orkest on langs is aangegaan. Vanuit de muziekschool komt veel jong talent naar het or kest, zelfs zoveel, dat er pas geleden een juniorenorkest is begonnen, waarin beginners worden opgeleid voor het 'echte' orkest. Dirigent Walter Schraeyen is daarover zeer verheugd: „Er is genoeg ta- lent.we zitten in een stijgende Het concours voor Jeugdsym- fonieorkesten vindt plaats in de grote zaal van De Doelen, op zaterdag 17 juni vanaf 10.30 uur. De slotronde begint om 19.30 uur. Kaarten voor de voorrondes kosten 4,-; voor de avond 10,-. Passepartouts kosten 12,50. Maria Neele krijgt de poëzie, waar mee het allemaal ooit begon, meer aandacht. De Rotterdamse Kunststich ting, die Poetry Park nu al voor de twaalfde maal organi seert, heeft enkele nieuwe ini tiatieven ontplooid. Op het gebied van de poëzie is dat een prijsvraag onder migranten schrijvers en -dichters. Ze mochten een gedicht of een verhaal insturen in de eigen taal of in het Nederlands. Tien inzendingen werden be kroond. Eén daarvan komt van de Chileense auteur Gus tavo Gac-Artigas. Hij vond Walter Schrayen: „Werken met een jeugdorkest kan soms tot verrassende resultaten leiden (foto Fons Evers) ROTTERDAM Poetry Park, het jaarlijks terug kerende festival, wordt zondag 11 juni weer ge houden in het park on der de Euromast. Mi grantenkunstenaars la ten de bezoekers (vorig jaar zestigduizend) ge nieten van muziek, dans, poëzie en theater. De lijn die in de afgelopen jaren is uitgezet wordt in 1989 verder gevolgd. Muziek blijft een belangrijk on derdeel, maar daarnaast

De Havenloods | 1989 | | pagina 15