i ij DE HAVENLOODS Renovatie Nieuwland gestart Schiedams Nieuwsblad Boortorens Schiedams domineren stadsbeeld ctcZjuSclerSter GROOT TER MEULEN VOORDEEL VOOR DE KLEINTJES lOl TER MEULEN „Discussie over Spaland zal langzaam verstommen" 'Islamitische school is niet tegen te houden' „Wijk heeft behoefte aan meer gezinnen" Gemeente int fiks bedrag aan havengeld Legendarische stampers in sporthal Margriet EDITIE P, DONDERDAG 8 JUNI 1989, 38e JAARGANG Nr. 23 Wegener hüLS-aaohuLsbladen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. ROTTERDAM - DORDRECHT - SPIJKENISSE SCHIELAND Hoewel klein links het vertrouwen in zijn milieubeleid heeft opgezegd, verwacht Zijde veld dat de discussie over de bodemverontreiniging in Spaland langzaam zal verstommen. „Die zal langzaam wegebben. Ik verwacht dan ook een nor malisatie", zegt Zijdeveld. De wethouder noemt de stap van de fracties van D66, PSP/PPR en CPN 'niet leuk' maar denkt niet dat er veel problemen van komen. „We komen dit vo rig jaar al voorzien. Dat krijg je als een groep iets ontdekt denkt te hebben en dit op zo'n manier brengen dat ze zelf de weg terug afsnijden", aldus Zijde veld. De sfeer tussen klein links en Zijdeveld lijkt behoor lijk te zijn verpest na een weinig verheffende discus- vergadering. Toch vindt Zijdeveld dat het niet een persoonlijke vete hoeft te zijn. „Het moet zijn tijd hebben. Iedereen moet de kans krijgen om met ere de arena te verlaten", stelt de milieuwethouder. Om klein links deze kans te geven zal Zijdeveld niet telkens op de discussie te rugkeren, zo geeft hij aan. Bang dat de verontreini ging van Spaland een be langrijk onderwerp zal worden tijdens de komen de gemeenteraadsverkie zingen is hij niet. „Maar ik ga ook geen enkele con frontatie uit de weg." Wat betreft de door klein links aangedragen deskun digen is Zijdeveld duide lijk. „Met Milieudefensie is de correspondentie afge wikkeld en professor Reijnders is ook niet terug gekomen op zijn bewering dat er in strijd met de wet wordt gehandeld. Alleen wat Anita van Pelt betreft word ik giftig. De sugges tieve verhalen van haar zijn bij mij in het verkeer de keelgat geschoten." Zijdeveld is er dus duide lijk op uit de discussie rond de affaire Spaland te be- ëindigen. Het is echter de vraag of de raadsleden van klein links hiermee ac- coord gaan. De kans is groot dat het onderwep de plaatselijke politiek nog regelmatig bezig zal hou den. SCHIEDAM De gemeente raad kan de komst van een basisschool op Islamitische grondslag niet voorkomen. Die verwachting spreekt PvdA-raadslid Yvonne Siljee uit. Volgens haar voldoet de aanvraag, die 262 Turkse en Marokkaanse gezinshoofden onlangs bij de gemeente indie nen, aan de wettelijke vereis ten. Het raadslid komt tot deze conclusie naar aanleiding van een dergelijke aanvraag in Utrecht. Pogingen van het Utrechtse college om de vor ming van een Islamitische ba sisschool tegen te houden zijn op niets uit gelopen. De Gede puteerde Staten van Utrecht hebben het college aldaar in het ongelijk gesteld. B en W hadden geprobeerd de stich ting van de school te voorko men door een beroep te doen op de wet op het Basisonder- Podium SCHIEDAM Muziekcafé Podium biedt de komende da gen weer een gevarieerd pro gramma. Vanavond is aan de Lange Haven een gelegen heidsformatie te bewonderen die binnenkort op tournee door Rusland gaan. De toe gang tot dit concert is gratis. Vrijdag staat de Rick Devito- band in Podium. Deze forma tie brengt een repertoire van dansbare muziek. De belang stelling voor deze band groeit. Vorige week is hij niet geko men maar zaterdag treedt deze muzikant wel op in Podi um: de band Noskos met Ce- dric Dandaré. De band brengt een mengeling van verschil lende muziekstijlen met een Antilliaanse ondertoon. De toegang tot de concerten van vrijdag en zaterdag bedraagt vijf gulden en de aanvangstijd is beide keren 22.30 uur. Tot slot kunnen liefhebbers van jaren zestig muziek zon dagavond in Podium terecht. Dan wordt namelijk de film registratie van het legendari sche Woodstockconcert ver toond. De toegang tot de ver toning is gratis. SCHIEDAM Wethouder Hans van Kleef heeft afge lopen dinsdag het startsein gegeven voor een omvang rijk renovatieproject in Nieuwland. Het gaat hier bij om de verbetering van 416 na-oorlogse woningen. Met name het treffen van energie-besparende maat regelen vormt hiervoor een belangrijk onderdeel van deze renovatie. De Europe se Gemeenschap heeft eén miljoen gulden subsidie beschikbaar gesteld. Het is de eerste keer dat de EG een subsidie verstrekt voor een dergelijk project in Ne derland. In totaal kost het project ruim 28 miljoen gul den. De gemeente Schiedam draagt zelf vijf miljoen bij en het ministerie van VROM zes miljoen. Voor de resterende zestien miljoen gulden wordt een lening afgesloten. De be woners van de te renoveren huizen zullen na afloop van de werkzaamheden tachtig gul den meer aan huur betalen. Zij ontvangen overigens een onkostenvergoeding van f 2500.- per woning. Wethouder Van Kleef is zeer tevreden over de energie-be sparende maatregelen. „In deze tijd stijgen de energie prijzen enorm, dus komt deze besparing goed van pas", al dus de bestuurder. Bovendien hoopt hij dat de renovatie zal leiden tot het ontstaan van buurten, zodat het 'grauwe Nieuwland' aangenamer wordt om te wonen. Beheerplan Voor de toekomstige ontwik keling van deze wijk hecht Van Kleef veel waarde aan het zogenaamde beheerplan van het projectteam Nieuwland. De ideeën die het projectteam darin zal aapdragen, zullen door de wethouder zeker ter harte worden genomen, zo verzekerde hij. Hij wees wel op het belang van een gevarieerde bevol kingssamenstelling van Nieuwland. Thans wordt de wijk voornamelijk bewoond door ouderen en daar moet volgens Van Kleef verande ring in komen. „Nieuwland heeft behoefte aan meer ge zinnen. In het jargon van de sociaal-geografen heet dit: er moet een groter draagvlak ko men voor het voorzieninge napparaat in Nieuwland", al dus de wethouder in zijn toe spraak. Hij riep het projectteam dan ook op om daarmee rekening te houden bij het opstellen van het beheerplan. M.LE. Monitor Line High end luidsprekers Electronics Inlichtingen tusser i 12.00-18.00 uur Tel. 4750350 Ballonnen over de grenzen SCHIEDAM— De Europese verkiezingen staan voor de deur en dat is ook te merken aan de activiteiten van de plaatselijke afdelingen van de politieke partijen. Het CDA heeft voor zaterdag 10 juni een bijzondere activiteit op het programma staan. Op deze laatste zaterdag voor de verkiezingen wordt bij de ver- kiezingskramen van de chris tendemocraten een ballon wedstrijd gehouden. Onder het motto 'met het CDA- Schiedam over de grenzen' kunnen alle Schiedamse kin deren een ballon met naam en adres laten opstijgen. „De ballonnen zullen hopelijk de grenzen net zo makkelijk overschrijden als het binnen kort voor ons allemaal in het Europa zonder grenzen moge lijk wordt", motiveert de or ganisatie de actie. De deelne mende kinderen maken kans op enkele leuke prijzen. Dege ne wiens ballon het verst is gekomen wint zelfs een fiets. Verder is er onder meer een walkman te winnen. De actie vindt plaats van 10.00 tot 16.00 uur bij de verkiezings- kramen in het Hof van Spa land en op het Hemaplein. Orgelconcert Grote Kerk SCHIEDAM— Organist Ad- die de Jong geeft dinsdag 13 juni een concert in de Grote- of St. Janskerk. De Jong stu deerde aan het conservatori um in Rotterdam waar hij cum laude slaagde. Tevens be haalde hij het einddiploma bejaard met onderscheiding aan de Nederlandse Beiaard school. Momenteel is organist van de Goede Herderkerk in Rotterdam en stadsbeiaardier van ondermeer Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen. Het programma van 13 juni bestaat uit werken van J.S. Bach, Francke, Bossi en Re- naud. Het concert begint om 20.15 uur en de toegang be draagt f 6.50. Houders van CJP/Pas 65 krijgen twee gul den reductie. Russische film SCHIEDAM De Russische cineasten staan momenteel sterk in de belangstelling. Ook de Filmclub besteedt vrijdag 9 juni aandacht aan een film uit het Oostblok. De Russische speelfilm 'Love at first sight' wordt dan vertoond. De film vertelt het verhaal van een jongen uit Georgië die verliefd wordt op een meisje uit betere kringen. In zijn naï viteit denkt hij dat hij een kans maakt. De voorstelling begint om 21.30 uur en de toegang kost vier gulden. De Filmclub is gevestigd in de Nieuwstraat SCHIEDAM Onmisken baar doemen de silhouet ten van twee boortorens op bij het naderen van Schie- dam-zuid. Behalve het platform Nordick heeft nu ook de Bonanza een plaats je in de Wilhelminahaven gevonden. De ijzeren stel lages van beide platforms steken duidelijk boven het stadsbeeld uit. leggers staan'. „Het levert geld op en je hebt er weinig omkijken naar. Alleen brengt het voor de haven geen extra werk met zich mee." Het olieplatform Nordick ligt al 27 maanden in de Schie damse haven. Het gevaarte heeft destijds als beziens waardigheid op het Rotter damse Noordereiland dienst gedaan. Tegen betaling van een fikse vergoeding konden belangstellenden erop rond- De spidoboten varen een aan gepaste route om de toeristen een goede blik te gunnen op de boortorens. Het levert de ge meente Schiedam niet alleen een kleine toeristische attrac tie op; de gemeentekas wordt aanzienlijk gespekt door de aanwezigheid van de Nordick en Bonanza in de Wilhelmina haven. Van havenmeester Sabel mo- verlaten bij. En in plaats van gen 'hier een hele rij pijpen- dat de eigenaar geld ontvangt, Havengeld Momenteel ligt de Nordick er Sinds kort ligt behalve de Nordick ook het platform Bonanza (links) in de Schiedamse Wilhelminahaven. moet deze elke maand een be drag van circa vijfduizend gulden aan de gemeente over maken. Het havengeld be draagt de eerste twee maan den zestien cent en wordt daarna verdubbeld tot 33,4 cent per maand per kubieke meter. De komst van de Bo nanza, die vrijwel identiek is aan de Nordick, eind mei in de Schiedamse haven is de ge meente daarom niet onwelge vallig. Navraag bij de firma Van Om meren, die als scheepsagent optreedt, leert dat beide plat forms echter waarschijnlijk binnen korte tijd uit de Wil helminahaven zullen verdwij nen. Woordvoerder Drenthen: „De Bonanza wordt gereed gemaakt zodat deze half juni weer richting zee kan gaan. Er moeten nog enkele onder houdswerkzaamheden wor den uitgevoerdDe Nordick ligt er al langere tijd, maar is - denk ik - bestemd voor de verkoop. De mogelijkheid tot sloop daarna is niet uitgeslo- In voorzichtige bewoordingen laat de heer Drenthen zich uit. „Er zijn signalen in die rich ting: over niet al te lange tijd zal ook de Nordick uit de ha ven verdwijnen." SCHIEDAM Gemeente- amtenaar M.H. Ketel is deze maand 25 jaar in overheids dienst. Om dit feit te vieren wordt hem vrijdag 9 juni een receptie aangeboden. Deze zal plaatsvinden vanaf 16.15 uur in de recreatiezaal van het Stadskantoor. Ketel is chef van de afdeling begraafplaatsen en crematori um bij de dienst gemeente werken. Yvonnen Siljee: „Gevolgen stichting Solamitische school zul len aanzienlijk zijn". wijs. Het Utrechts college is tegen de beslissing van GS weliswaar in beroep gegaan naar Siljee verwacht niet dat dit veel resultaat zal hebben. Het PvdA-raadslid denkt dan ook dat de Schiedamse ge meenteraad wel verplicht zal zijn een basisschool op Islami tische grondslag in het nieuwe scholenplan op te nemen. De gevolgen van de komst van een Islamitsche school zullen aanzienlijk zijn aldus het raadslid. Ze spreekt de ver wachting uit dat enkele scho len gesloten moeten worden. Op andere scholen zullen le raarplaatsen verdwijnen, denkt Siljee. De politica vreest dat door de komst van een Islamitische school het isolement van de etnische groepen zal worden versterkt. „De komende gene ratie, zowel de allochtone als de autochtone, zal hiervan de dupe zijn", aldus Siljee. f HVO en Satelliet hielden elkaar in evenwicht. Straf schoppen beslisten de Vlaardingse voetbalfi nale. A Dichters bedingen hun straat in Poe try Park. A Markt bracht werkgevers en werkzoekenden bij- ffc Actie tegen ge bruik tropisch hardhout succesvol. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM De heer Meij er heeft vorige week een ko ninklijke onderscheiding ont vangen uit handen van burge meester Scheeres. De zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau kreeg hij in verband met zijn veertig jarig bedrijfsjubileum bij de Itho. Bij dit bedrijf bekleedt hij de functie van Hoofd Ma gazijnen. Behalve deze functie is de heer Meijer sinds 1975 voorzitter van de Schiedamse drumband Juliana. SCHIEDAM De Margriet hal is zaterdag en zondag het toneel voor een grote beurs van oude motoren. Liefheb bers van motoren van voor 1970 kunnen hier hun hart op halen. Legendarische Britse merken als Velocette, Matc hless en Norton-Dominator zullen niet ontbreken maar ook onbekendere merken zul len vertegenwoordigd zijn. Verder zijn er bakken vol met onderdelen verkrijgbaar evenals handboeken en mo- torkleding. Ook het kleine broertje van de motor, de bromfiets, is van de partij. Di verse modellen uit de jaren zestig zijn er in de Margriet hal te zien. De beurs is zater dag van 10.00 tot 18.00 uur en zondag van 10.00 en 17.00 uur geopend. De toegang bedraagt vijf gulden. Ook deze motoren zullen niet ontbreken op de motorbeurs. Folder over vakantiewerk SCHIEDAMDe zomerva kantie begint binnenkort weer en dat betekent dat veel jon geren van de mogelijkheid ge bruik zullen maken om er met vakantiewerk een zakcentje bij te verdienen. Vaak weten ze echter niet welke rechten en plichten ze hebben. De Schiedamse afdeling van het CNV probeert met een bro chure helderheid te verschaf fen. In de folder wordt uitgelegd waar vakantiewerkers op moeten letten. Zo hebben ze recht op het minimumjeugd loon, vakantie- en ziekengeld en zelfs op vakantie. Ook wordt duidelijk gemaakt hoe veel jongeren mogen verdie nen zonder dat de kinderbij slag of studiefinanciering in gevaar komt. De brochure is iedere derde woensdag van de maand van 14.00 tot 15.00 uur af te halen in CSB-gebouw, Lange Haven 73. Meer infor matie is verkrijgbaar bij het secretariaat, telefoon 4712503. meubelen en tapijten met zoveel meer voordelen! Hoofdweg 18 Capelle aan den IJssel Tel 010-4518844 Hillelaan 30-39. lo metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid. Tel 010-485085

De Havenloods | 1989 | | pagina 1