Russische rocker De heimwee van een Samba en tango contrasteren in Latijns- Amerikaans festival Hele week poëzie in De Doelen ■I SPECIAAL VOOR ONZE LEZERS SPECIAAL VOOR ONZE LEZERS L->g— Big Band in Floor L-X-J AVIA: opmerkelijke perest-rock uit Leningrad ROTTERDAM Poetry In ternational, het jaarlijkse festival van de poëzie, gaat maandag 19 juni voor de twintigste maal officieel van start in de Rotterdamse Doe len. Twee dagen eerder, op zaterdag 17 juni is het al feest in de buitenlucht, op de binnenplaats van De Doe len, als daar 'Le bal de Festi val' wordt gehouden. Wel licht vindt de grote verbroe dering, die gewoonlijk pas op het slotfeest zichtbaar wordt en ontstaat tussen de getrouwen, die avond aan avond De Doelen bevolken en de dichters, nu al in het begin plaats. De optredens die men op het openingsbal kan verwachten zijn onder meer die van Mar- ga Kool, Wiel Kusters en Willem Wilmink en de Ja panse Kazuko Shiraishi. Tot besluit dansmuziek van het orkest van de Igoriginal New Hot Shots. Óók op deze avond een modeshow onder het motto: 'Verbeeld de muze, vertolk het gedicht'. Overigens is op de laatste avond, zaterdag 24 juni, toch een slotfeest gepland. Van maandag tot en met vrijdag zijn er in de Kleine Zaal internationale leessa- vonden, die om acht uur be ginnen. Onder de dichters die uit eigen werk lezen zijn er uit Rusland (Joeli Kim, Gennadi), België (Mirian van Hee), Oostenrijk (Peter Waterhouse), Iran (Ahmad Shamlu), Nigeria (Dan Ma- raya) en uit Nederland onder meer Elma van Haren, J. Bernlef, Remco Campert en Lucebert. De laatste is uitgekozen voor het vertaalproject, een vast onderdeel waarbij werk van een bepaalde dichter in de taal van een groot aantal van de aanwezige dichters in hun eigen taal wordt ver taald. De presentatie van het vertaalproject is op vrijdag avond 23 juni. Op dinsdag 20 juni en donderdag 22 juni vinden in de Kleine Zaal dis cussies en gesprekken plaats onder leiding van Breyten Breytenbach. Aanvang 16.00 uur, toegang gratis. Reserveren is wenselijk. Informatie over de program ma's en het festival alsmede over de prijzen is mogelijk bij Poetry International, De Doelen, Kruisstraat 2, Rot terdam, telefoon 010- 4134330 en 4142911. Voorverkoop en reseverin- gen aan de kassa van De Doelen, (010-4132490) en bij boekhandel Donner. Breyten Breytenbach, tijdens Poetry 1986 (Foto: Roel Dijkstra) HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 15 JUNI 1989 HET PROGRAMMA VAN DE NAJAARSSERIE IS UIT! Af te halen op onze kantoren of telefonisch te bestellen op ons hoofdkantoor 010-4 69 99 11 Nikolai Gusev uit Le ningrad oogt verlegen. Hij praat zachtjes, bijna mompelend, afwisselend in het Engels en in het Russisch. Sterallures zijn hem vreemd. Toch is Nikolai Gusev een grote popster in de Sovjet- Unie, die in zijn geboor teland al op alle belang rijke podia heeft gestaan met zijn groep AVIA. Maar na een toernee van bijna twee maanden door Engeland, Schot land, Duitsland, België en Nederland heeft hij vooral heimwee naar Leningrad, naar zijn vrouw en zijn kind. Nog twee concerten geeft de 19-koppige band AVIA in Ne derland voordat de groep te rugkeert naar de Sovjet-Unie: een op vrijdag 16 juni in de Rotterdamse Schouwburg, en later nog een op het strand Het gesprek met de Russische roek-ster vindt plaats in har tje Amsterdam. Voordat Ni kolai ter plaatse is, loopt de organisatrice van de Neder landse toernee enige keren heen en weer naar de bank, waar de bandleden lange tijd nodig hebben om hun Engelse en Duitse valuta te wisselen. „Het liep zo goed op schema vanmorgen", verontschuldigt ze zich voor het oponthoud. Absurd Wanneer Nikolai als woord voerder van de groep uitein delijk arriveert, verloopt de communicatie aanvankelijk wat stroef. Het duurt even voordat Nikolai over weet te brengen wat we ons moeten voorstellen van een optreden van AVIA. „Een absurd ideo logisch feest", probeert hij. Satire is een van de steunpila ren waarop het optreden van AVIA rust, wordt al snel dui delijk. „We zetten een idee I Wegener huLs-aan-huLsbLaden i I AVIA speelt op vrijdag 16 juni vanaf 20.15 uur in de Grote j Zaal van de Rotterdamse Schouwburg. Lezers van DE HAVENLOODS en HET ZUIDEN kunnen J profiteren van een korting VAN VIER GULDEN op de I toegangskaarten. Normale prijzen zijn 24, 19 en 14, met deze bon kosten de kaarten 20, 15 en 10. In Café Floor in de Rotter damse Schouwburg is op za terdag 17 juni een optreden van de Havo Big Band, een schoolorkest van de Havo voor muziek en dans. Het hele jaar is hard gewerkt aan het repertoire. De Havo Big Band heeft niet de normale bezetting van een big band: behalve de vijf blazers, zijn er liq|st drie slagwerkers, twee toetsenisten en twee gi taristen, aangevuld met een vocaal duo van twee zangeres sen. Covers van soul, rhythm and blues en rock vormt het reper toire van de Havo Big Band, die wordt geleid door Jacques van de Veerdonk. Wegener huLs-aan-huLsbladen i Het eerste Rotterdams Concours voor Jeugd Symfonie Or- j kesten vindt plaats op zaterdag 17 juni in de grote zaal en de hal van De Doelen. Vijf orkesten doen him best de eerste j plaats te behalen, waaronder het Rotterdams Jeugd Symfo- I nie Orkest. I Wie zowel de voorronden overdag als het slotconcert door de drie beste orkesten mee wil maken, betaalt geen 12,50 maar j Kaarten voor het slotconcert kosten met deze bon in plaats van 10. neer en we voeren dat zo ver door, dat het absurd wordt. Zo laten we zien dat we tegen alle ideologieën en totalitaire systemen zijn." „We kennen ons eigen leven natuurlijk het best, dus daar om gaat het vooral over Rus land", zegt Nikolai, die als tekstschrijver en componist het meest verantwoordelijk voor de inhoud van de show. Hij geeft met een enkel woord aan wat het grote verschil is tussen de westerse popmuziek en de Russen-rock: „Westerse popmuziek gaat vaak over liefde, onze muziek heeft een politieke boodschap." De En gelse vertalingen van de song teksten hebben dan ook titels als On Guard At Night, Spring Song of the Masses en A Lesson of Russian, waarin Gusev zijn gehechtheid aan zijn moedertaal uitdrukt. Gymnastisch Dat wil niet zeggen dat een optreden van AVIA daarom onbegrijpelijk of saai zou zijn. De roem snelt de groep voor uit: een concert van Nikolai en zijn Russische rockers moet juist een zeer flitsende thea trale ervaring zijn. De muziek wordt afgewisseld door thea trale declamaties, en een be- wegingsgroep van tien gym nastische meiden wervelt van het ene podiumniveau naar het andere. „Nee, we hebben geen dansgroep", zegt Niko lai, „Het is een back-up-line. De meeste van de meisjes die meedoen, zijn studenten. Als we in Leningrad optreden, hebben we een nog veel grote re groep, maar buiten de stad moeten we de groep kleiner maken, anders wordt het te duur. Glasnost Tot twee jaar geleden glasnost en perestroika de nieuwe lijn in Rusland gingen bepalen, was het voor bands als AVIA moeilijk om aan de bak te ko men. „Er bestonden twee cir cuits", legt Nikolai uit, „Het officiële en het onofficiële. In het officiële circuit kwam je alleen als je geregistreerd stond als muzikant, het onof ficiële circuit was illegaal." „Je kon wel onofficieel spelen, maar er was geen manier om er reclame voor te maken, om bekendheid te krijgen. Nu be ginnen die twee circuits in el kaar te schuiven. Het. is voor ons gemakkelijker om concer ten te geven. Via rock-clubs kan je je muziek spelen, het is allemaal wat eenvoudiger." Inmiddels hebben alle bandle den him werk als ingenieur, schilder of filmtechnicus op kunnen zeggen, en kan de kern van AVIA van de muziek bestaan. Streng AVIA speelde van Moskou tot aan Siberië en verwierf in de afgelopen jaren een hele scha re fans in de Sovjet-Unie, die er onderling een bepaalde hu mor op na houden. AVIA be gint elk concert met een stel absurde gedragsregels voor te lezen. Het publiek wordt streng toegesproken: op te kens moet er gejuicht worden en hoera worden geroepen. AVIA-fans in Rusland her kennen elkaar aan de kleding (zwart-wit, zoals in de show) en schijnen elkaar te begroe ten met kreten uit de gedrag sinstructies. Zappa Het westerse publiek herkent de enscenering van het AVLA- optreden als Majakovski-ach- tig. Nikolai ontzenuwt dat met klem. „We baseren de aankleding op net contructi- visme van de jaren '20, een typisch Russisch Avantgarde- verschijnsel, dat we tot in het absurde doorvoeren, maar Majakovski, nee, daar is het toneelbeeld niet direct op ge ïnspireerd. De muziek is opk echt Rus sisch, vindt toetsenman Niko lai. „Een mengsel van rock, moderne jazz, ska, Russische volksmuziek en marsmuziek." De westerse popmuziek die hem nog steeds het meest in spireert is die van groepen uit de jaren '60 en '70: Zappa, skamuziek, symfonische rock. Eigentijdse groepen zeggen hem weinig: „Er is niet veel nieuws bij." Leningrads „We hoeven niet hetzelfde te brengen als westerse groepen. Het is goed om naar ze te luis teren, maar we hebben onze eigen dingen te zeggen. We maken heel andere muziek, we willen anders zijn dan an deren, we hebben onze eigen Leningradse stijl. Die slaat goed aan. Ook het Westeuro- pese publiek begrijpt wat we te zeggen hebben, zonder dat ze de woorden verstaan." Nikolai toont zich een gedre ven artiest: hij vindt het niet belangrijk om veel geld te ver dienen. Het gaat hem meer om het muziek maken. Liefst in de Sovjet-Unie, waar hij de mensen en het land kent. „We hebben er geen gemakkelijk leven, maar wel heel interes sant." Heimwee Reizen, andere landen zien, vond hij een goede ervaring, maar de heimwee heeft er be hoorlijk ingehakt. week van 15 tot en met 21 juni in het teken van de Cubaanse film, in de Burgerzaal van het Stadhuis is een Seminar over stedelijke architectuur, met name die van de zeer jonge stad Basilia, er is een exposi tie ingericht over de architec tuur van deze miljoenenstad, en aan de wanden van de gan gen van het Hiltonhotel han gen 60 kunstwerken van 22 kunstenaars uit Brazilië, Ar gentinië en Colombia. Veren In het Bibliotheektheater in de Hoogstraat in Rotterdam treden de jeugdtheatergroe pen Maccus en De Zwarte Hand op met de voorstelling Dolores, een collage van thea ter, muziek, zang, dans en poëzie, geïnspireerd op Zuid- amerikaanse literatuur. In de open lucht kan het publiek op verschillende plaatsen kennis maken met de vrolijke show van de Braziliaanse samba school 'Impératriz' een bonte en gevederde groep die met een kleurrijk gezelschap van 21 personen een week lang door de stad trekt. Impératriz is de winnaar van de grote Carnavalsprins van Rio de Ja neiro, een uitbundige groep, die met veel vertoon van glit ter en veren door de Rotter damse straten zal trekken. De vrolijke stoet is onder meer te zien op de Zondagsmarkt aan de Schiedamsevest op 18 juni, in De Oude Haven op donder dag 22 juni en op het Schouw burgplein op zaterdag 24 juni. De samba van Impératriz is een heel andere samba dan die in het Hilton te horen is. Het Nederland is een erg mooi land, antwoordt Nikolai op de voor de hand liggende vraag. „De sfeer is er vrij en ontspan nen." Het antwword lijkt even obligaat als de vraag, maar de Russiscne popartiest meent wat hij zegt. Toch, als hij over Rusland spreekt, komt er iets weemoedigs in zijn blik. „Mijn dochtertje van ander half begon net te praten toén ik weg was. Ja, ik wil graag naar huis." Maria Neele Melancholie, ingehou den erotiek en uiterste gestileerdheid tegenover vrolijkheid, chaos en li chamelijke uitbundig heid: de tango tegenover de samba. Tango en samba hebben vanuit het Zuidamerikaans continent de wereld ver overd, elk op zijn eigen manier. De soberheid van de ene dans staat te genover het uitbundige vertoon van de andere, en toch zijn tango en samba nauw met elkaar verbonden, al was het maar alleen om de af komst. Tango en samba zijn als symbool van de Zuidamerikaanse cul tuur een belangrijk on derdeel van het culturele randprogramma van de handelsbeurs Eurolatina II, die van 20 tot en met 23 juni in Ahoy' wordt gehouden. Het Latijns-Amerikaans festi val, dat de gemeente Rotter dam naar aanleiding van de handelsbeurs houdt, heeft echter meer noten op zijn zang dan alleen de tango en de samba. De dansshow, die on der de naam 'Contrastes' zes dagen lang, het Hilton-hotel beheerst, is slechts een onder deel van een omvangrijke cul turele manifestatie. In Lantaren/Venster staat de programma 'Contrastes' brengt van 18 tot en met 23 juni dagelijks vanaf 20.15 uur tangomuziek en -dans, en Samba Cantao, de gezongen samba. Samba cantao mist de veren, de glitter en het licha melijk vertoon van de carna vals-samba, maar is minstens even vrolijk. Samba-orkest No Em Pingo d'Agua uit Brazilië speelt deze vrolijke muziek-zonder-op- smuk. Drie dansparen vergasten het publiek op authentieke uit voeringen van de Argentijnse tango. Het zevenmans orkest van bandoneonist Osvaldo Rizzo 'Pichuquito' speelt de tango op de traditionele ma nier, verschillend dus van de populaire tango nuevo van Astor Piazolla, die meer ge kunsteld is. De traditionele tango is het domein van de navolgers van Carlos Gardel, de ongekroon de tango-koning, die in de ja ren twintig en dertig wereld faam verwierf. Jonge Argentijnen inspireren zich nog steeds op Gardel. Fernando Soler is een van hen. De zanger was al eerder in Rotterdam, in 1987, en keer nu terug met zangeres Roxana Fontan aan zijn zijde, een jong talent uit Buenos Aires. Ontreddering Celluloid uit Cuba laat La tijns-Amerikaanse filmbeel den zien op het witte doek van Lantaren/Venster. Revolutie en historie zijn de thema's van de films: de ontreddering van een aristocratische familie tij dens de revolutie in Las So- brevivantes en de crisis van de achterblijver Sergio, wiens fa milie wegvlucht als de revolu tie uitbreekt in Memorias del Subdesarrollo, een film van Tomès Guttiérrez Aka). Historische films als Cecilia van Humberto Solas, over de gepassioneerde verhouding tussen de aristocraat Leonar do en de ambitieuze mulattin Cecilia, laten zien hoe de natie zich ontwikkelde tot een maatschappij die rijp is voor de revolutie. Stedebouw in Zuid-Amerika en in Nederland is het onder werp van een symposium in het stadhuis van Rotterdam, waar onder anderen de archi tect Rem Koolhaas, directeur stadsontwikkeling Riek Bak ker, Maria Luiza Costa, doch ter van de architect van de moderne miljoenenstad Brasi lia en de architect Darcy Re- beiro zullen spreken. Tegelij kertijd is in het Rotterdamse stadhuis een tentoonstelling te zien over de architectuur van Brasilia. Het symposium is op 22 juni, de tentoonstelling is langer te zien, van 23 tot en met 28 juli De handelsbeurs, dé eigenlij ke oorzaak van het 'culturele programma, wordt gehouden in Ahoy', van dinsdag 20 tot en met vrijdag 23 juni. De beurs is alleen .toegankelijk voor het publiek op de laatste dag: 23 juni van 18.00 ,tot 21.00 uur. De meest uiteenlo pende artikelen zijn er dai^te koop, van badpakken van öce- aanleer, dranken, luxueus on dergoed tot bouwmaterialen en keramische produkten.4 Het volledige programma is te krijgen bij het VW Rotter dam aan de Coolsipgel, waar ook de kaartverkoop van Con trastes plaatsvindt. Kaarten voor Dolores zijn verkrijgbaar bij het Bibliotheektheater, kaarten voor het Cubaanse filmprogramma in Lantaren- /Venster zijn aan de zaal in de Gouvernezaal te koop. Het volledige programma is daar ook verkrijgbaar. Maria Neele Nikolai Gusev, toetsenman van de Russische rockgroep AVIA„Meer politiek dan liefde in de songteksten." (foto Robert Vos) Osvaldo Rizzo Pichuquito, de orkestleider van het tango-orkest.

De Havenloods | 1989 | | pagina 15