ÜJ DE HAVENLOODS 'Milieu lijkt populair want niemand wil een afvalberg in z'n tuin' k Ideze krant Schiedams Nieuwsblad deZMiderSter GS steunt gemeente in strijd tegen Bolssilo NOU, VADER MAG NIET MOPPEREN... BRISTOL ^TERMEULEN Winkelexperiment voorlopig van de baan Sessie, covers en films in muziekcafé Podium Bij Bijlmij tijdelijk: twee brillen halen één betaïen! EDITIE P, DONDERDAG 15 JUNI 1989, 38e JAARGANG Nr. 24 fttfegener huLs-san-huLsbLadGn KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Zie de TER MEULEN advertentie. SCHIEDAM— Winkeliers kunnen weer rustig gaan slapen: de voorgenomen versoepeling van de win kelsluitingstijden is voor lopig van de baan. Door de demissionaire staat waarin de regering zich bevindt is de behandeling van het wetsontwerp D-gemeenten in de Tweede Kamer uitge steld. Volgens dit wetsontwerp mogen enkele gemeenten, en Schièdam is daar een van, experimenteren met decentralisatie en deregu latie. Dit komt er in de praktijk op neer dat ge meenten in enkele gevallen beslissingen mogen nemen zonder de hogere overhe den daarvoor om toestem ming te hoeven vragen. Een onderdeel van dit ex periment is de omstreden versoepeling van de ope ningstijden van winkels. Tijdens het experiment dat twee jaar zou gaan duren mochten winkeliers zelf uitmaken wanneer zij hun zaak geopend hebben, zo lang ze maar niet boven het wettelijk toegestane aantal uren zouden komen. Van diverse kanten is kri tiek uitgeoefend op het voornemen van het ge meentebestuur. Vooral winkeliersorganisaties trokken fel van leer tegen de versoepeling. Ook de vakbondoj en bewoners van het centrum waren niet gelukkig met het expe riment. Burgemeester Scheeres vindt het jammer dat het experiment geen doorgang kan vinden, althans niet op korte termijn. De gemeente heeft onlangs nog een on derzoek naar de mogelijk heid van een dergelijk ex periment laten instellen. De hoop van het gemeente bestuur is nu gevestigd op het kabinet dat na de Tweede Kamerverkiezin gen in september zal plaatsvinden. Alle overige experimenten in het kader van het D- project zijn ook voorlopig uitgesteld. Alleen het ram- winkels 's avonds penplan dat is vervaardigd zal in augustus in de raad worden behandeld, zo ver wacht Scheeres. SCHIEDAM— De komende dagen is in muziekcafé Podi um weer volop live-muziek te beluisteren. Vanavond wordt het programma geopend met een jamsessie. De toegang tot de sessie is zoals altijd gratis. Vrijdagavond staat de forma tie Sneaky G op het program ma. Deze band speelt een re pertoire dat is gebaseerd op authentieke rock 'n roll en soul van de jaren vijftig en zestig. Ruige covers worden afgewisseld door zwoele bal lads. Het concert bgint om 22.30 uur en de toegang be draagt vijf gulden. De Rotterdamse band The Ro settes speelt zaterdag 17 juni in Podium. De leden van deze nieuwe band komen uit roem ruchte formaties als Swahilli- billies en Trio Cor Witjes. De muziekstijl die The Rosettes aanhangt is het best te om schrijven als Rock met invloe den uit ondermeer jazz, coun try en Rock 'n roll. De toegang tot dit concert bedraagt even eens vijf gulden. De aanvang is 22.30 uur. Het muzikale weekeinde wordt zondag afgesloten met de vertoning van de muziek films Deep Purple in Concert en Rory Gallager Irish Tour. De entree tot deze vertonin gen is gratis. Podium is te vinden aan de Lange Haven op nummer 28. Zaterdag 24 juni* is op de Al 6 de VanBrienenoord- brug tijdelijk in beide richtingen voor alle verkeer gesloten. Tussen ongeveer 4.30 en 13.00 uur wordt (Als het weer en d? techniek het toelatende brugklep :n de tweede brug gehesen. Het verkeer wordt omgeleid via de Beneluxtunnel. Wij adviseren u die dag het knooppunt te vermijden of gebruik te maken van het openbaar vervoer. *Door technische- en/of weersomstandigheden kunnen de werkzaamheden worden uit gesteld. Let op de verkeersinformatie op o.a. Radio Rijnmond en Teletekst Bel voor meer informatie met de de Gemeentepolitie van Rotterdam. Bereikbaar op 22 en 23 juni van 08.00 uur tot 16.00 uur en op 24 juni van 07.00 uur tot 12.00 uur. OIO - 424 30 45 Stukje gif was grapje SCHIEDAM— Politici zien niet graag alles wat zij zeggen in de krant terug. En dat geldt ook voor WD-fractievoorzitter Ge rard Verhulsdonk. Vorige week opperde hij tijdens de discussie over het honden probleem de mogelijkheid om het aantal honden met ~gif te beperken. De stroom reacties die na publicatie van deze krasse uitspraak in o.a. het Schie dams Nieuwsblad op gang kwam, brachten de bon bonmaker er zelf toe een inderhaast georganiseerde conferentie te beleggen. De opmerking over het ver gif is volgens Verhulsdonk 'uit het verband' getrok ken.„De opmerking van 'probeer het eens met een stukje gif is gekscherend bedoeld en bovendien in het vuur van het gesprek Milieugedeputeerde V. d. Vlist bepleit hergebruik yan afval VLAARDINGEN Dat milieu een dermate belang wekkend onderwerp zou worden had Hans van der Vlist begin '87 zelf ook niet kunnen bevroeden. De PvdA'er werd met deze portefeuille binnen het col lege van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zo'n beetje in het diepe ge gooid, zo constateert hij achteraf. Twee jaar later blijkt milieu een struikel blok voor het kabinet, een belangrijk aandachtspunt voor partijen bij de verkie zingen en dichter bij huis in Vlaardingen aanleiding voor het opstappen van twee (PvdA)wethouders. "Het vreemde is dat nu iedereen de zorg om het milieu herkent en erkent, maar de consequenties er van ver van zich af wil schuiven. Niemand wil een afvalberg in zijn achter tuin." De provincie Zuid-Holland presenteerde eind mei een nota '«locatie stortplaatsen' waarin de mogelijke bergings locatie voor afval- en veront reinigde stoffen worden gea nalyseerd. De situatie maakt duidelijk op grond van welke criteria locaties als stortplaats kunnen worden ingericht. Broekpolder "Milieu lijkt populair in de zin van het moet schoon wor den, maar het heeft alles te maken met de infrastructuur: waar laat je in deze provincie je vuil, het afval? Dat betekent dat je ergens bij een gemeente terecht komt. De Broekpolder is een illustratief voorbeeld van het feit dat er geen voor zieningen zijn. Je zoekt aller lei kleinschalige oplossingen. Bovendien was die grond al vervuild, zodat het de provin cie een goed idee leek de ver vuilde grond van de Steen- dijkpolder daarbij te storten. Je kunt beter het probleem concentreren, vind ik. Maar in Vlaardingen was deze oplos sing totaal niet bespreekbaar. Alle gemeenten staan afwij zend tegenover een bergings locatie binnen de stadsgren zen, dat is het punt. Wij zijn dus volop bezig om die infra structuur van de grond te krij gen en moeten met gemeenten in de slag gaan". Met de studie wil de provincie de bestuurders aantonen dat aanleg van stortplaatsen on ontkoombaar is. Per jaar wordt immers alleen al in Zuid-Holland drie miljoen ton afval geproduceerd. Zelfs als het lukt de afvalstroom door middel van hergebruik te hal veren is nog een stortplaats capaciteit van zeshonderd hectare nodig. Recycling Van der Vlist: "Dat zijn gi gantische hoeveelheden. We krijgen dadelijk allemaal met hergebruik te maken. Het huisvuil bestaat bijvoorbeeld voor de helft uit materiaal dat opnieuw kan worden gebruikt als o.a. compost. In 2000 zul len we veertig procent van het huishoudelijk afval moeten gaan hergebruiken. We moe ten eigenlijk naar een soort recycling-samenleving toe waarbij heel zware eisen wor- NOGMAALS GEFELICITEERD! Nee, dit hadden wij niet verwacht. Dat er zoveel jongens en meisjes geslaagd waren voor 't eindexamen HAVO-MAVO-HEAO enz. Wij hebben toch gemeend om jullie nogmaals 'n kans te geven om GRATIS zo'n te gek De Zuiders af te halen. Maarlet op! "Wel je puntenlijst meenemen en DEZE week even Tot ziens bij ter T-shirt langskomen". meubelen en tapijten met zoveel meer voordelen! Hoofdweg 18 Capelle aan den IJssel Hillelaan 30-39, t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid Tel. 010-4518844 Tel. 010-4852273 1 43 winkels in Nederland o.a. 2 x in Rotterdam en 1 x in Vlaardingen 20 (boven Zeeman Textielsuper) tel. 010-4123636 den gesteld aan de afbreek baarheid van materialen. Op de langere termijn zul je er ook vanuit moeten gaan dat produkten lapger mee kun nen". Wetend dat zijn woorden niet in dank kunnen worden afge nomen, noemt Van der Vlist zijn woonplaats Schiedam als voorbeeld. "Je moet voorzich tig zijn met vergelijkingen te maken, maar Schiedam loopt op het afvalstoffenbeleid qua denkwijze voorop in deze re gio. Lf ten we nu echter eens uit die sfeer komen van mooie, vrijblijvende doelstellingen. Mensen willen best batterijen apart inleveren, maar daar moet je ook als gemeente voorzieningen voor treffen. En als je praat over het milieu, moet je niet alleen de kwalita tieve doelstellingen opsom men. Probeer milieu nu eens meetbaar te maken, te kwan tificeren. Hoe schoon is het nu en naar welke situatie wil je toe? Geef dat eens in cijfers weer." Relletjes Voor de gemeenten is in dit opzicht ook duidelijk een taak weggelegd. Daarbij moet het niet bij praten blijven, zo lijkt Van der Vlist te willen bena drukken. "Neem nou Vlaardingen. In deze gemeente heeft nooit een debat plaatsgevonden over hoeveel geld er gestopt zou worden in de controle op het storten van afval. Er wordt kennelijk een incidentenpoli tiek gevoerd, die gepaard gaat met relletjes. Zo'n discussie als vorige week in de raad is geen bewijs dat milieu een be langrijk aandachtspunt van de gemeenteraad is. Ik wil er geen oordeel over uitspreken maar het feit dat nu twee wet houders zijn opgestapt, heeft niets met zorg om het milieu te maken". Volgens de milieu-gedepu teerde is ook de provinciale controle op afval tot voor kort onvoldoende geweest. Dit jaar is de organisatie omtrent handhaving van de controle immers pas goed van de grond gekomen. Hans van der Vlist meent dat zaken als Zeg waard, Kempers naar voren zijn gekomen doordat de pro vincie meer controle is gaan uitoefenen. Zie verder pagina 3 A Russische rockers brengen bood schap Zaalvoetballers van HBSS in touw voor stichting Lente feest College probeert tarieven in nieuwe bezuinigingsronde te ontzien A Theateractivi- teiten onder druk door inhaalactie sala rissen voor personeel 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Jong Begin SCHIEDAM— Het kinder koor Jong Begin geeft vrijdag 16 juni een zomercóncert in de Ark aan het Hargplein. Dit concert is tevens de afsluiting van het seizoen. De aanvang is om 19.30 uur. Jong Begin staat onder leiding van Martin Stroetinga. Voor de begeleiding op piano en or gel tekenen respectievelijk Anke van Bree en Jan Kooy. Verzijden met de Vut SCHIEDAM In verband met zijn vertrek wordt de heer W.P.J.M. Verzijden vrijdag middag een receptie aangebo den. Verzijden is werkzaam op de afdeling Uitvoering Projecten, onderdeel van de hoofdafdeling Technische Za ken bij het Gemeentelijk Wo- ningbeheer. Hij maakt ge bruik van de Vut-regeling. De receptie vindt plaats in de re creatieruimte aan het kan toorpand Noordvest 18. Vlaardingen Hoogstraat 219 tel. 010-4353730 SCHIEDAM— De kans dat de veertig meter hoge silo op het voormalige Bolsterrein zal worden gesloopt is groter ge worden nu Gedeputeerde Sta ten vorige week het bestem mingsplan voor Nieuwland Zuid-oost hebben goedge keurd. Hierin staat dat de maximale hoogte van de ge bouwen op het terrein niet meer dan achttien meter mag bedragen. GS hebben met deze beslis sing de eigenaar van het voor malige Bolscomplex, George Toth, in het ongelijk gesteld. Toth tekende bezwaar aan te gen het bestemmingsplan om dat hij van oordeel is dat het plan niet voldoende zekerheid verschaft over de toelaatbaar heid van bedrijven. De eige naren van de op het terrein gevestigde bedrijven eisen dat de bestemming van het terrein exact overeenkomt met het huidige gebruik. GS is echter van mening van de globale be stemming die door het college is aangegeven, de beste moge lijkheid biedt om 'recht te doen zowel aan gevestigde als nog te vestigen belangen'. De uitspraak van GS is dus een tegenvaller voor Toth die plannen heeft om de silo om te bouwen tot een modern kan torencomplex. Toth kaapte het voormalige Bolsterrein een aantal jaren geleden weg voor de neus van het Schie- damse gemeentebestuur nadat onderhandelingen tussen de drankenfabrikant en de ge meente op niets waren uitge lopen. Sindsdien leven de bei de partijen in onmin met el kaar. Een meerderheid van de raad ziet boven de omgeving uitto rende silo nog liever vandaag dan morgen tegen de vlakte gaan. Samen met een ander hoog gebouw op het terrein moet de silo verdwijnen om dat het volgens het gemeente bestuur niet inpasbaar zou zijn in 'de meer fijnschalige stedebouwkundige structuur van enerzijds de woonwijk Nieuwland en anderzijds de historische binnenstad'. Ook in het verbod op het ter rein een hotel te vestigen wordt de gemeente door GS gesteund. De markt voor ho tels in Schiedam is beperkt en als er al hotels bij komen moe ten die maar langs de hoofd wegen of in het centrum, is h?t gemeentebestuur van mening. Zomerdienst bij de RET SCHIEDAM Bij de RET is vorige week de zomer dienstregeling ingegaan en dat betekent dat zowel de bussen als de trams minder frequent de haltes aan doen. Als reden geeft de RET op dat het aantal pas sagiers in de zomer lager is dan in de rest van het jaar. Ook speelt mee dat RET- medewerkers net als veel andere Nederlanders op vakantie gaan. Aan de routes van de be staande RET-lijnen is niets veranderd in Schiedam. Wel moeten Schiedammers die met tramlijn 1 naar Rotterdam reizen er reke ning mee houden dat de eindhalte is verplaatst van het Oostplein naar metro station Blaak. Ook het nachtbusnet is met ingang van de zomerdienst ingrij pend gewijzigd. Een boekje met de nieuwe zomerregeling is te koop bij de eigen verkooppunten van de RET en- bij de post kantoren. De prijs van dit boekje is f 1.50. Als het aan het gemeentebestuur ligt wordt de bolssilo zo snel mogelijk afgebroken. Tegen inlevering van deze bon bij Brilmij! twee brillen halen en maar één betalen! (Geldig t/m I juli 1Q80 Het montuur dat u wel betaalt, mag *ln de gratis bril gaan normale, niet goedkoper zijn dan f100,-. De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. De gratis bril komt uit de kollektie iet het rode drie- •1 lardingt In de Gouden Gids vindt t blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. I Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleuren, enz.) dan geldt I een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder Rotterdam Zuidplein, I Spijkenisse. i Gids vindt u de adressen. pgj|

De Havenloods | 1989 | | pagina 1