Jongeren voorziening CDA wint sterk tijdens Europese verkiezingen DE HAVENLOODS Hoofdbrug lijkt net 'n opgelapte broek' Al vanaf f15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. Hond bijt heethoofd Man vernielt politieauto Opruiming bij Schiespoor 'Gewapende' man in Korenbeurs Vrouwelijk fluitkwartet 'Politieke klimaat is rijp voor oplossing' Harmonia Autokraker aangehouden Drummen in Ponypark EDITIE 9, DINSDAG 20 JUNI 1989, 38e JAARGANG, Nr. 25 üj Schiedams Nieuwsblad ujecjener huLS-aarvhuLsblacten KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAMIn de vroege ochtenduren van de zondag heeft er een chaotisch gevecht plaatsgevonden op het Hema- plein. Ongeveer twintig men sen namen deel aan de vecht partij. De aanleiding was volgens een politiewoordvoerder waar schijnlijk een verkeerd geval len opmerking over een lelijke autoantenne. Er moest een po litiehond aan te pas komen om de gemoederen tot bedaren te brengen. Een onbekend gebleven heet hoofd liep daarbij een beet van de hond op. SCHIEDAM Een verwarde 47-jarige Schiedammer heeft de politie vrijdagavond han den vol werk bezorgd. De po litie werd door buren van de bewoner aan de Hoogaas in geschakeld wegens burenge rucht. Bij aankomst van de politie demonstreerde man nog even hoe hard zijn mu ziekinstallatie kon. Na een waarschuwing verliet de poli tie de woning van de muziek- fan. De agenten hadden echter nog niet de deur dicht getrokken of de man liet zijn installatie weer de nodige decibels pro duceren. De man pakte ook een agent vast en belandde met hem in de geraniums. De politie sloeg de man hierop, die zich heftig tegen zijn aan houding verzette, in de boei en. Daarop vernielde de Schiedammer nog een politie auto. De man werd overgebracht naar het politiebureau waar een proces-verbaal werd op gesteld. De muziekliefhebber maakte volgens de politie een verwarde indruk. SCHIEDAM Ook de model spoorvereniging Schiespoor last een vakantieperiode in. Daarom zal op zaterdag 24 juni het laatste open huis van dit seizoen plaatsvinden. De zomerperiode gebruiken de leden van Schiespoor om het vijfjarig bestaan in okto ber voor te bereiden. De vere niging is van plan dit eerste lustrum groots te vieren. Tijdens het open huis zater dag zal overigens ook ge bruikt- en soms nieuw, over tollig materiaal worden aan geboden. Het betreft goede ar tikelen in alle spoorbreedten. Bovendien wordt iedere vijf tigste bezoeker verrast met een wagon voor een eigen mo delbaan. Belangstellenden zijn welkom tussen 10 en 16 uur. Toe gangsprijs is één gulden en twee kwartjes voor kinderen. De vereniging heeft haar on derkomen aan de Westerkade 21. WATEROVERLAST Een viertal woningen aan het Griegplein heeft vrijdag forse waterschade opgelopen. Ter wijl de bewoners van een flat afwezig waren, was de af- voerslang van een wasmachi ne los geraakt. Vier woningen onder deze flatwoningen lie pen schade op ten gevolge van het vrijelijk stromende water voordat de zaak kon worden gerepareerd. SCHIEDAM Een met een speelgoed pistool gewapende man heeft vorige week don derdag voor consternatie ge zorgd in de binnenstad, 's- Ochtends om ongeveer 09.45 uur drong hij de Korenbeurs binnen en zwaaide heftig heen en weer met zijn pistool. Daarna verliet hij het gebouw en begaf zich via de Korte Dam richting Hoogstraat. De te hulp geroepen politie overmeesterde de man en ont dekte dat het wapen niet echt was. Het speelgoedpistool bleek hij te hebben gestolen op de Hoogstraat. De 26-jari- ge man maakte een verwarde indruk en had geen vaste woon- en verblijfplaas. De po litie heeft de man overgedra gen aan een psychiatrische in richting. A Prikkelende ogen wijzen op smog. A Volkstuinders be- sparen energie. A 'Kinderen bekend maken met thea- 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAMVier vrouwe lijke fluitisten spelen zondag middag in de aula van het Ste delijk Museum. Dit concert vindt plaats onder auspiciën van de Vrienden van het mu seum. Het Syrinx fluitkwartet is in september '85 ontstaan uit 'puur speelplezier' van de da mes. Sindsdien treden Tineke van Geuns, Evelien Hagen, Irma Vos en Karin de Jong regelmatig op. Zij studeren aan conservatoria in Den Haag en Rotterdam. Aan het concert in Schiedam zal de celliste Eline Toebes mede werking verlenen. De bezoekers in de museu maula zullen werken te horen krijgen van onder meer Rap hael Fumet, J.S. Bach, Diede- rik Walraven en Eugène Boz- za. Toegangsprijs is drie gulden voor leden van de vrienden club en voor CJP-houders, terwijl andere belangstellen den vijf gulden entree betalen. Aanvang is 14.30 uur. dat de wijk zo druk bevolkt is", vertelt Bergevoet. Ideaal noemt hij ook dat het door de verdeling van de ruimtes mo gelijk is twee groepen tegelijk aan boord te hebben. Inmiddels hebben er met de drie grote politieke partijen (PvdA, CDA en WD) al ge sprekken plaatsgevonden, zo vertelt Bergevoet. Volgens de jongerenwerker hebben de partijen bereidwilligheid ge toond om mee te werken. „Ze zijn er van doordrongen dat er eindelijk iets moet gebeuren. Het enige struikelblok is het geld", stelt hij. De voorlopige raming van de kosten is 2,5 ton. „En dat is inclusief aan koop en verbouwing", ver klaart Bergevoet. „We zijn ook met wethouder Wiegman op de boot gaan kijken en die stond er niet afwijzend tegen over. Hij zag wel mogelijkhe den." Toch wil Bergevoet zich niet enkel richten op de boot. „Er zijn ook nog andere oplossin gen mogelijk", zegt de jonge renwerker. „De mogelijkheid van de boot gebruiken we om aan te tonen dat het haalbaar is." Na de zomervakantie wordt de noodzakelijkheid van een jongerenvoorziening in Oost besproken in de raads commissie voor Welzijn en Cultuur. Bergevoet is optimistisch over de afloop van de discussie. „Het politieke klimaat is zo ver", zegt de jongerenwerker. „Als de politiek nu nee zegt, ontstaat er een uitzichtloze si tuatie. Het is de laatste kans. Ze hoeven over drie jaar niet met iets nieuw te komen." Ideeën over wat hij met de jongeren wil gaan doen heeft Bergevoet in ieder geval ge noeg. Vooral het eductieve as pect zal daarbij niet uit het oog worden verloren, verze kert hij. Als de politiek maar voor een voorziening zorgt. voorziening geopperd. „Iedere keer als we met een voorstel kwamen was het echter niet haalbaar en werd het afge ketst", vertélt Bergevoet. „De uiteindelijke conclusie was dat deze wijk te dicht be bouwd is." Door het gebrek aan een goe de voorziening die als een donkere schaduw over het jongerenwerk hing, werd be sloten dat Bergevoet zich zou gaan richten op vooral de tie ners. „Daardoor is een grote groep jongeren buiten de boot gevallen", constateert de jon gerenwerker. Hoewel hij zegt zich niet op de pleinen te durven te vertonen omdat 'je dan verwachtingen schept en daarmee op moet passen als je ze niet kan waar maken' heeft Bergevoet nog steeds contact met de jonge ren uit de wijk, ook met dege nen waar hij nu bijna niets voor kan doen. „Ze komen nog regelmatig binnen", aldus Bergevoet, wat volgens hem aantoont dat er duidelijk een behoefte is aan een voorzie ning. Dat die voorziening voor jon geren er ook gaat komen, lijkt een stapje dichterbij. Sinds enkele maanden is een werk groep waarin diverse geledin gen van de bevolking in Oost actief zijn. aan het studeren over een oplossing. Het plan dat hieruit is gekomen in weze simpel maar perfect voor de situatie in Oost. Voorgesteld wordt om een boot in de Schie als jongeren- voorziening te gaan gebrui ken. De boot ligt momenteel in Rotterdam en een architect heeft al een compleet plan op gesteld voor verbouwing van de schuit. De lengte van de boot die men op het oog heeft is 36 meter en de breedte 5 meter. „Met een boot in de Schie omzeil je het probleem denken, een oplossing te ver zinnen. „De gemeente heeft altijd gezegd: er zijn twee welzijnsvoorzieningen in Oost en ze heeft zich daar achter verscholen", zegt Bergevoet. In de vele gesprekken met de gemeente zijn al verschillende panden als mogelijkheid naar voren gebracht. Zelfs het wa terpompstation aan de Rotter- damsedijk is als jongeren- In tegenstelling tot andere wijken kent Oost nog steeds geen voorziening voor jonge ren. En dat terwijl de wijk in vergelijking met andere wij ken veel jongeren telt. Het probleem werd nog nijpender toen enkele jaren geleden de St. Joris Doele afbrandde waardoor ook de jongeren uit het centrum op straat kwa men te staan. De enige ruimte die de jonge ren uit Oost en het centrum tot hun beschikking hebben is een klein lokaal bij Klubhuis Oost. „Ik kan ze daar niets bieden", vertelt Bergevoet. „Dat is een aflopende zaak. Ze komen alleen nog maar om wat te klieren." Omdat in het klubhuis ook andere groepen zijn gehuis vest is volgens de jongeren werker moeilijk om er activi teiten te organiseren. „De weinige activiteiten die ik nog Rob Bergevoet: „Als de politiek nu nee zegt, ontstaat er een uitzichtlo ze situatie." SCHIEDAM Na jaren lange discussies over en weer lijkt het er nu op dat de kansen voor een jonge renvoorziening in de wijk Oost aan het stijgen zijn. Jongerenwerker Rob Ber gevoet is optimistisch over de komst van een dergelij ke voorziening, die brood nodig is in een wijk met zo'n 1800 jongeren, nu de politieke partijen wat meer bereidwilligheid tonen om aan oplossing mee te wer ken dan enkele jaren gele den. Met de komst van een jongerencentrum zou ein delijk een eind komen aan een voor de jongerenwer ker onwerkbare situatie. kan organiseren vinden dan ook zo veel mogelijk buiten plaats." Tot voor kort was de politiek volgens Bergevoet, die nu vier jaar in Schiedam-oost werk zaam is, niet bereid mee te SCHIEDAM Schiedam mers lopen nog niet warm voor het Europese parlement. Dat is de belangrijkste con clusie die kan worden getrok ken na de Europese verkiezin gen van afgelopen donderdag. Het opkomstpercentage in Schiedam was maar 42 pro cent, en dat is zelfs ruim drie procent minder dan bij de Eu- SCHIEDAM— Psychometrie staat donderdag 22 juni cen traal tijdens een bijeenkomst van de spirituele vereniging Harmonia in Schiedam. Het onderwerp zal worden toege licht door mevrouw E. v.d. Hul. Dit Vlaardingse medium spreekt vanaf 20 uur. Belang stellenden kunnen terecht in het wijkcentrum Nieuwland, dr. Wibautplein 165 tegen be taling van zes. gulden entree. ropese verkiezingen van 1984. Wellicht speelde het zomerse weer ook een rol bij het gerin ge opkomstpercentage. Zowel PvdA als WD hebben behoorlijk wat stemmen ver loren. De PvdA leverde in Schiedam in vergelijking met de Europese verkiezingen in 1984 en de gemeenteraadsver kiezingen in 1986 respectieve lijk vijf en vier procent in. Toch blijven de sociaal-demo craten met ruim 41 procent bovenaan staan. Ook de WD moest in Schie dam terrein prijsgeven. De li beralen behaalden 10,42 pro cent van het totaal aantal uit gebrachte stemmen. Dat is bijna drie procent minder dan tijdens de Europese verkiezin gen in 1984 en bijna vier pro cent minder dan bij de verkie zingen voor de gemeenteraad in 1986. Grote-winnaar in Schiedam is het CDA. De christendemo craten wisten de gunst van 26,31 procent van de stem mers te winnen; meer dan vier procent meer dan bij de ver kiezingen in 1984 en 1986. De regenbooglijst, een samen werkingsverband van onder meer CPN, PSP en PPR, is in Schiedam ook aangeslagen: 1708 van de 22234 geldige stemmen werden op deze lijst uitgebracht en dat is 7,68 pro cent. Het samenwerkingsver band van SGP, RPF en GPV was donderdag in Schiedam goed voor 2,98 procent van het totaal aantal stemmen. D66 is de gevoelige nederlaag van de Europese verkiezingen in 1984 weer te boven. De par tij behaalde toen maar 1,77 procent van het aantal stem men. Tijdens de afgelopen verkiezingen was dat 6,36 procent, een fractie hoger zelfs dan bij de gemeente raadsverkiezingen in 1986. De Socialistische Partij, die sinds kort ook in Schiedam actief is kreeg 1,66 procent van de stemmen. De Centrumdemo craten en de partij van de om streden Janmaat, behaalden tenslotte iets meer dan twee procent. Gemeenteraad Als de Europese verkiezingen van vorige week worden opge rekend naar gemeenteraads verkiezingen dan zou er een behoorlijke verschuiving in de Schiedamse raad plaatsvin den. De plaatselijke sociaal democraten zouden een zetel moeten inleveren. De PvdA- fractie die nu nog 16 van de 33 zetels in de raad bezet komt dan uit op vijftien zetels. Ook de plaatselijke liberalen zou den als de Europese verkie zingen worden doorvertaald naar de Schiedamse gemeen terad zetels moeten inleveren. De WD behoudt dan nog maar drie van de vijf plaatsen in de raad. Het CDA daarentegen ziet het aantal zetels uitgebreid van acht naar tien. PSP/PPR en CPN die nu elk één zetel in de raad bezitten zouden deze ze tels mogen houden. Opvallend is dat de samen werkende partijen, SGP, RPF en GPV,die nu in de raad ont breken, in het geval er afgelo pen donderdag verkiezingen voor de gemeenteraad waren geweest samen met een zetel in de raad vertegenwoordigd zouden zijn. Tenslotte zou de Socialistische Partij tijdens de verkiezingen van donderdag niet genoeg stemmen hebben behaald om in de raad te ko men. Weliswaar blijft het moeilijk de uitslag van de Europese verkiezingen als graadmeter te zien voor die van de Tweede Kamer- of gemeenteraadsver- kiezigen. Het stemgedrag van de kiezers kan verschillen, terwijl ook een grotere op komst (nu 42 procent) een ge heel ander beeld kan opleve ren. Wat dat betreft is het af wachten tot 6 september wan neer de Tweede Kamerverkie zingen worden gehouden. SCHIEDAMEen 30-jarige Rotterdammer is dankzij op lettende buren zondagmorgen op heterdaad betrapt tijdens het kraken van een auto. De man was in de Mariastraat ge signaleerd toen hij bezig was een autoradio te stelen. Op het moment dat de gealar meerde politie arriveerde was de dader al gevlogen maar hij kon in de Huysmansstraat als nog worden aangehouden. De gestolen autoradio werd op zijn aanwijzingen onder een bouwkeet teruggevonden. SCHIEDAM Drumband Ambrosius treedt zaterdag 24 juni op in Ponypark Slagha ren. Het hele jaar hebben ver schillende zangkoren, orkes ten en dansgroepen het pret park bezocht en nu is het de beurt aan de Schiedamse drumband. Ambrosius ver zorgt verschillende optredens en zal aan het einde van de dag in het circus ontvangen worden. SCHIEDAM Zowel de Hoofdbrug als de Westerha- venbrug in Zuid zijn deze maand enkele dagen afgeslo ten. Het brugdek moet nodig gerepareerd worden, zodat het verkeer tijdelijk moeten omrijden. „Het lijkt net een opgelapte broek", omschrijft de heer Boon van de Havendienst de situatie waarin de Hoofdbrug verkeert. Vorig jaar zijn enke le noodreparaties verricht, hetgeen het brugdek een enigszins verfromfraaid aan zien geeft. Het werd daarom hoog tijd de verbinding tussen de Hoofd straat en Lange Nieuwstraat te vernieuwen. Vanwege deze werkzaamheden is het niet mogelijk deze brug over de in gang naar de Nieuwe Haven voor scheepvaartverkeer te openen. De Havendienst ver wacht dat de Hoofdbrug tot en met vrijdag 23 juni geslo ten moet blijven. Daarna zal de Westerhaven- brug onder handen worden genomen. Tussen maandag 26 en vrijdag 30 juni is deze ver binding niet toegankelijk voor verkeer. De bus (54) zal volgende week ook een andere route rijden. In plaats van over de Rozen- Reparatie was hoog tijd; de brug leek net een opgelapte deken. burgsestraat en Nieuwe Maasstraat rijden de bussen via de Willem de Zwijgerlaan, Stadshouderslaan, Westfran- kelandsedijk, Havendijk en Lekstraat naar het eindpunt aan de Hoofdstraat. Oranje borden zullen overi gens omleidingsroutes voor het doorgaande verkeer aan geven. Aan de Hoofdbrug worden deze week dekwerkzaamheden verricht.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1