Noordenwind voorkwam afkondiging 'code 4' 'Volkstuinders zijn geen milieubarbaren' ÜJ Rabobank heeft nieuw kantoor Scholieren keken achter de schermen van Passage Afscheid "Prikkelende ogen wijzen op smogvorming" Scheeres onderzoekt mogelijkheid rijverbod Schiedams Nieuwsblad ^ÏÏKOVil Radbout geeft koffieconcert 'Vijfs luizen' start project met zonne-energie Jeugdland start 3 juli Ji'amiMMrïiHARmjfEi Wethouder Chris INSTALLATIE/ONDERHOUD istallati€ Muzikanten van Radbout VL AARDINGEN/SCHIE DAM Het Vlaardingse WD-raadslid Neijssel zei het vorige week tijdens een commissievergadering al: "Het is toch triest dat mooi weer tegenwoordig slecht weer is". Hij doelde hier mee op de waarschuwings fase, die voor de tweede keer in korte tijd af was gekondigd. Wat Neijssel niet kon bevroeden was dat de situatie in de loop van de week nog slechter zou worden. Afgelopen don derdag was de waarschu wingsfase wederom van kracht, de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) had "code 2" uit geroepen, en in de loop van de ochtend werd er in Den Haag overleg gevoerd over het uitroepen van "code 4", de code voor zware lucht vervuiling. Metingen van het RIVM we zen donderdag uit dat concen traties van het in de lucht aanwezige stikstof samen met hen in zonlicht zittende ozon, dermate hoog waren dat overleg met Den Haag drin gend noodzakelijk was. Nor maal gesproken is de concen tratie van stikstof en ozon (sa men oxidanten genoemd) rond de honderd. Donderdag wer den er rond Vlaardingen con centraties van meer dan twee honderd gemeten. Overleg tussen medewerkers van de DCMR en het provinci aal bestuur wasnodig omdat de DCMR wel code 4 kan uit roepen, maar de bijbehorende maatregelen moeten genomen worden door de Commissaris van de Koningin, de heer Schelto Patijn. Bij code 4 kun nen autoverkeer en fabrieken worden stilgelegd. Het gaat in dit geval om fabrieken met grote stookinstallaties die stikstof produceren. Omdat er een noordenwind kwam opzetten, hoefde de zwaarste code uiteindelijk niet te worden afgekondigd. Wel bleef de waarschu wingsfase gelden. Mensen met ademhalingsproblemen kre gen het advies om zich buiten niet bovenmatig in te spannen en autobezitters werden opge roepen hun vervoermiddel zo veel mogelijk te laten staan. Twee codes 2 Er waren donderdag twee soorten code 2 van kracht: één voor oxidanten en één voor de zogeheten reactieve koolwa- SCHIEDAMEen com missie onder leiding van de Schiedamse burgemeester Reinier Scheeres is giste ren begonnen met een stu die naar hoe het verkeer in Zuid-Holland kan worden stilgelegd in de smog- alarmfase. Ook wordt be studeerd hoe dit kan wor den gecontroleerd en even tuele overtreders kunnen worden bestraft. Tot instel ling van een onderzoeks commissie is vrijdag in Den Haag besloten tijdens een vergadering van de Zuidhollandse commissa ris van de koningin, S. Pa tijn en de burgemeesters en korpschefs van Zuidhol landse gemeenten met meer dan 40.000 inwoners. De commissie die wordt voorgezeten door Scheeres bestaat verder uit de plaatsvervangend korps chef van de Rotterdamse politie Van der Meer, mr. Schelfhout van het open baar ministerie, iemand van de Inspectie voor de Volksgezondheid en Mili euhygiëne en een vertegen woordiger van de rijkspoli tie. DE HAVENLOODS DINSDAG 20 JUNI 1989 25-494 SCHIEDAM Muziekvere niging St. Radbout geeft op zondag 25 juni een koffiecon cert in het Passage Theater. De van oorsprong Kethelse muziekvereniging bestaat dit jaar honderd jaar en staat ga rant voor een levendig con cert. Het optreden begint om 11.30 uur en de toegang is gra tis. oiegener huis-aan-hulsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax 010 - 4.699.362. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen, Postadres: postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon: 010 - 4.353.883. Kantooruren: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: W. Anderiesen (tel.privé 079 - 413007) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- 4.353.883) ACCOUNTMANAGER: P.J. Kooiman (tel. privé 01860 -19587). REDACTIE: Marianne Ames, Loes Visser, Susan de Ligt en CORRESPONDENTEN: Schiedam: Robert Bas, Wijnand Meijboom en Bram Wesdorp (sport). Manager redacties Zuid Holland: Rlta Vlot-Heiden, tel. 010 - 4.699.363. SCHIEDAMS NIEUWSBLAD verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKAN TOOR). DIRECTIE: V. Doorn, P. Bakker en J. Parser. Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 terstoffen. De waarschuwing voor het gehalte ozon en stik stofdioxide was volgens een woordvoerster van DCMR vooral bedoeld om "iedereen alert te houden". De waar schuwing voor de reactieve koolwaterstoffen had wel ge volgen. Bedrijven die zich met de op en overslag van olie bezighiel den, moest maatreglen nemen. Bij de op- en overslag brengen ze de koolwaterstoffen in de lucht. Shell, BP, Paktank en de Nieuwe Matex bijvoor beeld moesten hun activitei ten tijdelijk sterk aan banden leggen. Het was donderdag de vierde keer sinds september '88 dat Niet te veel inspanningen buiten verrichten en de auto laten staan, was donderdag het advies van het provincie-bestuur. Een terrasje "pakken stond op sommige plaatsen in Vlaardingen aan "smog-happen" DCMR een code afkondigde. Vorige maand gebeurde het zelfde. Een verschil met de luchtverontreiniging in mei is dat er dit keer veel klachten bij de DCMR binnenkomen. "Vooral woensdag kregen we veel telefoontjes, rond de hon derd. Het ging om klachten over olielucht, chemische stank en prikkelende ogen. Vooral de prikkelende ogen wijzen op smogverbinding". Behalve klachten worden de mensen bij DCMR ook gebeld met verzoeken om informatie over smog en de mogelijke ge volgen ervan." SCHIEDAM- De Schie damse volkstuindersvere- niging 'Vijfsluizen' is ge start met een uniek zonne- energieproject. Een groot aantal leden zal voortaan via zonnepanelen zijn of haar huisje van stroom voorzien. Wethouder Chris Zijdeveld overhandigde af gelopen donderdag het eer ste zonnepaneel aan de grote man achter dit pro ject, de heer J.A. Osse- waarde. Om deze feestelijke gebeurte nis van nabij mee te maken waren veel volkstuinders sa mengekomen in het vereni gingsgebouw. Voorlopig heb ben 35 leden een zonnepaneel aangeschaft. In de toekomst zal dit aantal ongetwijfeld groeien, aldus Jan Lemmen, de voorzitter van 'Vijfsluizen'. Door een subsidie van Econo mische Zaken is het boven dien financieel aantrekkelijk om een zonnepaneel aan te schaffen. Het ministerie be taalde maar liefst veertig pro cent van de kosten, die in to taal vijftigduizend gulden be droegen. De zonnepanelen zetten de zonne-energie direct om in ge lijkstroom van twaalf volt. Dit in tegenstelling tot andere systemen waarbij de zonne- energie gebruikt wordt om water te verwarmen. De elec- trische pompen om de tuin te besproeien en andere electri- sche apparaten, zoals lampen en televisietoestellen, zullen dus voor de zon in werking worden gesteld. Stroom die niet direct gebruikt wordt, kan in accu's worden opgesla gen. Milieu „Wij zullen voortaan op een milieuvriendelijke manier onze hobby bedrijven", sprak 'Vijfsluizen'-voorzitter met trots. Ook W. Verwoerd van de Algemene Bond van Volk stuinverenigingen onder streepte het milieubewustzijn van de volkstuinders. „Wij zijn geen milieubarbaren, maar vervullen juist een voor trekkersrol op het gebied van VLAARDINGEN/SCHIE- DAM - Na vijftien maanden bouwen en verbouwen is het nieuwe hoofdkantoor van de Coöperatieve Rabobank don derdag officieel in gebruik ge nomen. Het nieuwe pand aan het Veerplein heeft een ingrij pende verandering onder gaan. In totaal is er voor onge veer 4,5 miljoen gulden ver bouwd. Een select gezelschap geno digden was present bij de ont hulling van het kunstwerk van Peter Dumas op één van de gevels. Met deze onthulling werd de in gebruikname van het pand een feit. De officiële opening staat voor 14 septem ber op de agenda. Tot september zullen er voor namelijk nog schilderwerk zaamheden worden verricht, grote wijzigingen zal het ge bouw nu niet meer ondergaan. Directeur P. Pouwer zei tevre den te zijn met het resultaat van de samenwerking met de architecten. Ook over het uit eindelijke resultaat van het door de Vlaardingse kunste naar Peter Dumas gerealiseer de 'tegelmozaïek' was hij zeer te spreken. In de kleurrijke wand is be halve de vlaggen van Schie dam en Vlaardingen ook het SCHIEDAM Na een dienst verband van ruim achttien jaar verlaat de heer R. Meer ing de dienst gemeentewer ken. Per 1 juli verlaat hij de dienst en gaat hij met de VUT. Hij was werkzaam als werk meester vervoer bij de hoofd afdeling civiele werken. Ter gelegenheid van zijn af scheid wordt hem een receptie aangeboden op vrijdag 23 juni. De receptie vindt plaats van 16.15 tot 17.15 uur in de recreatiezaal in het Stadskan toor. het milieu", zei hij. Wethouder Zijdeveld was eveneens vol lof over het pro ject. Volgens zijn mening kun nen de volkstuinders met 'een gerust geweten' electriciteit verbruiken. Zij maken immers nu gebruik van zogenaamde stromingsenergie en dat bete kent dat zij geen voorraden opmaken. Via een eenvoudig rekensommetje kwam hij tot de conclusie dat, indien alle volkstuinders in Nederland zonne-energie zouden gebrui ken, jaarlijks ruim honderd duizend liter benzine ge spaard zou worden. De 35 pa nelen in de 'Vijfsluizen' zor gen voor een besparing van vijf- tot zevenhonderd liter benzine. SCHIEDAM - Leerlingen van 'De Ouverture' en 'Erasmus' hebben afgelo pen vrijdag een kijkje ge nomen achter de schermen van het Passage Theater. Dit bezoek vormde de af sluiting van een succesvol le reeks. Het afgelopen sei zoen heeft namelijk een groot aantal Schiedamse scholieren via rondleidin gen kennis kunnen nemen van de gang van zaken in het Passage Theater. Ook het komende seizoen zal de kunstzinnige vorming van scholieren worden voort gezet. Het Passage Theater heeft daartoe verschillende projecten op het program ma staan. „Wij willen de kinderen be kend maken met het theater en laten him dingen zien die ze normaal niet te zien krij gen. Ze zijn dan ook erg en thousiast", vertelt educatief medewerkster Karin Heuvel man. De leerlingen van 'De Ouverture' en 'Erasmus' kre gen vrijdag eerst een video ('Een dag uit het leven van het Passage Theater') en een to neelstuk voorgeschoteld, al vorens de rondleiding begon. Zij namen een kijkje achter het toneel en in de regieka mer, waar zij het een en ander te horen kregen over techniek, licht en geluid). Na zich te hebben geschminkt en verkleed, voerden de scho lieren een zelfgemaakt toneel stuk. Dat betekende tevens het einde van het bezoek. Het komende schooljaar zal het theater echter weer door an dere scholieren bezocht wor den, want ook dan staat het project 'achter de schermen' op het programma. Behalve dit project, worden nog meer projecten aangebo den ('Mogen we ons ook ver kleden?', 'Schminken' en 'Een koffer vol spel'). In samenwer king met de Stichting Steun functie Kunstzinnige Vorming (SSKV) te Vlaardingen wor den een reclame- en een speel filmproject georganiseerd. Hierbij wordt de kinderen spelenderwijs geleerd om zich kritisch op te stellen tegen over reclames en leren ze hoe je zelf een speelfilm maakt. Ter afsluiting van het bezoek aan de Passage voerden de leerlingen een toneelstukje op. logo van de bank verwerkt. Het geheel kan bovendien een stootje hebben. „Ik vind het een leuk idee dat ik nu een kunstwerk gemaakt heb waar 24 uur per dag geld in gegooid kan worden", vertelde Du mas; de 24 uurs kluis en de brievenbus hebben hun plaats in deze wand gekregen. Aan de verbouwing is een rui me voorbereidingstijd vooraf gegaan. Pas nadat bijna vijf jaar uitgebreid onderzocht was of het hoofdkantoor van de bank nu het beste in Schie dam of Vlaardingen zou kun nen komen te staan, werd ge kozen voor het centrum van de Haringstad. Het is een goed vestigings- punt gebleken", zegt directeur Pouwer. „We hebben ons er in '74 gevestigd. Toen in '78 de fusie met de Rabobank Schie dam een feit werd, was een centraal hoofdkantoor wense lijk. Tot dit voorjaar hebben we echter 'decentraal' ge werkt. Dankzij de verbouwing ren een bijdrage heeft gele verd aan een prettige beste ding van de diverse schoolva kantieperioden. Reden te meer, zo stelt het Jeugdland-team om met de activiteiten door te gaan. SCHIEDAM Annechien Vink houdt op woensdag 21 juni een lezing over Judith Leyster, getiteld 'De muze van vrouwen'. De lezing vindt plaats in het Stedelijk Museum naar aanleiding van de tentoonstel ling over Theresia van der Pant. De lezing begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. De Jeugdland-karavaan zal ook deze zomer weer diverse wijken aandoen. Door het kunstwerk van Peter Dumas te onthullen, werd het nieuwe hoofdkantoor vi donderdag in gebruik genomen. Geheel vlekkeloos verliep de onthulling niet, want het touwtje F. Oostdijk (NedLoyd) trok, brak. De draad van de heer Pouwer hield het wel. kunnen we nu ok 15 perso neelsleden herbergen". Met de ruimere op zet kan het personeel van de bank de cliënten beter helpen. „We hebben meer ruimte nodig om de produktspecialisten onder te brengeQ. Tegelijk hebben we de eerste geldautomaat in gebruik genomen, waardoor mensen makkelijker om ad vies kunnen vragen. Het is de bedoeling dat in '92 de eerste geldautomaat in Schiedam komt". Sinds afgelopen donderdag kan het interieur van de bank worden bekeken. Bezoekers worden de eerste tijd door gastvrouwen wegwijs ge maakt en ook wordt er gehol pen bij het gebruik van nieu we apparatuur, als bijvoor beeld de geldautomaat. Voor cliënten ligt er ook een leuke attentie klaar. In 1988 hebben maar liefst 8285 kinderen deelgenomen SCHIEDAM Joop van Broekhoven heeft vandaag het programma van Jeugdland '89 gepresenteerd. De coördinator van dit activiteitenfestijn voor de jeugd is er weer met zijn medewerkers in geslaagd een plan op te stellen waarbij de Jeugdlandkarayaan elke wijk zal aandoen. De jeugd van Schiedam kan weer deelne men aan deze activiteiten in de periode van 3 tot en met 21 juli. aan de activiteiten van Jeugd land die in de paas-, zomer en herfstvakantie werden ge organiseerd. In het Jaarver slag van '88 wordt dan ook geconcludeerd dat Jeugdland voor een groot aantal kinde-

De Havenloods | 1989 | | pagina 2