op_ komst Verhuizing Thurlede Huurders Stationstraat in conflict met beheerder Koemarkt als vanouds DE HAVENLOODS 'Energievoordeel vervalt dan huurprijs omlaag' Overval op uitzendbureau Al vanaf f 15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. Zakkenroller op weekmarkt Jeugdband oogst succes Gemeentewerken wil met park de boer op Presentatie bedrijfsleven Van dramatisch koorwerk tot romantische liedjes Inbreker aangehouden Gemeente wil nieuwbouw in Schiedam-Oost SCHIEDAM De Koemarkt ziet er weer als vanouds uit. De klok staat op haar zuil te pronken en torent hoog uit boven het pleintje, de terrasjes en wachtenden bij de bus- en tramhalten. Duiven hebben weer vrij spel en kunnen vanaf de klok op het gekrioel op de Koemarkt neerkijken. In zes weken tijd gaven medewerkers van de Nutsbedrijven de klok een grondige opknapbeurt zodat het enorme uurwerk weer jaren kan staan of liever gezegd 'lopen'. SCHIEDAM Duizelig heid, misselijkheid, hoofd pijn, lusteloosheid en gor dijnen met twee centimeter dik roet erop. Dat is de ba lans na twee jaar wonen in het complex aan de Sta tionstraat, ooit gepresen teerd als het paradepaard je van het Gemeentelijk Woningbeheer vanwege een geavanceerd warmte- terugwinsysteem. Inmid dels hebben metingen van TNO en DCMR aangetoond dat het ventilatiesysteem niet functioneert waardoor de afvoer van rookgassen terug in de kamer komen. Hoewel Woningbeheer en bewoners het er over eens zijn dat de installatie moet worden weggehaald, ligt er thans een conflict over de hoogte van de huurprijs. „Ik ben naar deze woning ver huisd omwille van mijn ge zondheid. Nu heb ik alleen maar méér* klachten en woon bovendien in een huis met een pittige huur omdat het ener gieverbruik laag zou zijn", verzucht een bewoonster van het nieuwbouwcomplex in Schiedam-oost. In 1987 werd dit project in fasen opgeleverd waarbij de nadruk gelegd werd op het voordeel van het terugwinnen van de warmte. De vreugde van Schiedammers die ver huisd waren naar dit nieuw bouwcomplex werd al snel ge temperd. De één na de ander had klachten, die, zo bleek uit een enquete, met elkaar over een kwamen. Duidelijk was dat er iets goed scheef zat met de ventilatie. Eén van de be woners, mevrouw De Regt, SCHIEDAM— Een onge veer 25-jarige man heeft vrijdag bij een overval op uitzendbureau Schiestreek op het Wibautplein een be drag van 10.000 gulden buitgemaakt. De overvaller kwam om streeks het middaguur de zaak binnen met een sjaal voor de mond. Met een vuurwapen werd een werknemer bedreigd waar na het geldbedrag werd af gegeven. Het signalement van de da der luidt: lengte 1.90 me ter, zwart haar met een staartje van achteren, smal gezicht. De man was ge kleed in commandotrui en zwarte broek. toonde zich een ware doorzet ter in haar strijd om de oor zaak van de klachten boven tafel te krijgen. Brieven naar het Gemeentelijk Woningbe heer, de burgemeester en het ministerie van, Volksgezond heid leidde er uiteindelijk toe dat alle partijen moesten con stateren dat het systeem van warmteterugwinning niet deugde en ook het ventilatie systeem niet werkte waardoor de verontreinigde lucht van o.a. de geisers in de woonka mers terugkwam. Niet acceptabel Een werkgroep van bewoners, opbouwwerkers en vertegen woordigers van het Gemeen telijk Woningbeheer hebben intussen al menige vergade ring belegd om tot een oplos sing van de problematiek in de Stationstraat te komen. De verhuurder heeft een collec tief warmtapwater-systeem voorgesteld waarbij de geiser komt te vervallen. De bewo ners zien een geiser, in een woning waarbij het ventila tiesysteem niet werkt, niet zit ten maar vinden een verho ging van de woonlasten ook niet acceptabel. „Het is beter als de geisers er uit worden gehaald en nieuwe voorzieningen worden getrof fen. De huur van de geiser hoeven de mensen dan niet meer te betalen, zodat alles bij elkaar een bedrag van f 6,10 resteert. U noemt dat een huurverhoging", stelt de heer J. Knijff van het Gemeentelijk Woningbeheer. Volgens de bewoners brengt- een centraal tapwaterpunt evenwel aanzienlijk hogere kosten met zich mee. „De huurprijs van de woning is ge baseerd op de vele toeters en bellen die aangebracht zijn. Als die niet functioneren moet je de huur opnieuw bereke nen, reëel bekijken. De toe komstige huurprijs zal bere kend moeten worden zoals bij conventionele bouw ge schiedt. De huurprijs was im mers berekend op een laag energieverbruik", meent een lid van de werkgroep. De bewoners willen er - zo zeggen ze - geen slaatje uit slaan. „We willen gewoon op nul uitkomen: de huurprijs moet omlaag gaan zodat de verhoging van de stookkosten wordt gecompenseerd". Be- wonersdeskundige Frans Klij- zen schat dat de huur met der tig gulden omlaag zou kun nen. Ondanks dat de huisbaas en huurders het nog niet eens zijn over de financiële conse quenties spreken beide partij en de wens uit de maatregelen zo snel mogelijk te voeren. De bedoeling is vóór het begin van het stookseizoen de venti- latieprobleem in het complex te hebben aangepakt. Op acht augustus a.s. komt de werk groep weer bijeen om te kij ken of het conflict kan worden bijgelegd. Een bewoonster is het beu: „Als het dit seizoen niet goed gemaakt is, lazer ik de pijp dicht met beton. Want ik ga weer niet een winter in de zor gen zitten". Het complex aan de Stationstraat. 0 Bejaardencentrum Thurlede zal volgens de plannen de huidige locatie aan de Nieuwe Damlaan verlaten en verhuizen naar een nieuw Vooral de verrichtingen van de schaapscheerder hadden veel EDITIE 9, DINSDAG 27 JUNI 1989, 38e JAARGANG, Nr. 26 uJ Schiedants Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. A SW mag prijs- schieten. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM De week markt in het centrum is regel matig het terrein van zakken rollers en tasjesdieven. Ook vrijdag heeft een zakkenroller weer zijn slag geslagen. Bij een 85-jarige vrouw werd met een scherp voorwerp een schoudertas opengesneden. De vrouw mist een bedrag van 75 gulden. SCHIEDAM De Jeugd Rijnmondband oogstte veel succes met het optreden zater dag j.l. in de Franse stad Lens. De jonge muzikanten namen deel aan een grootse manifes tatie, waarbij in totaal elf jeugdbands zich presenteer den. De Schiedammers kregen na afloop een ovationeel ap plaus. Secretaris Edwin Poot spreekt ook van een geslaagd optre den. 'De Jeugd Rijnmondband heeft bewezen dat ze ondanks de gemiddelde leeftijd van 13 jaar niet hoeven onder te doen voor zogenaamde seniorenor kesten.' 'Wie overigens interesse heeft de gelederen van de band te versterken kan zich opgeven. Er is ruimte voor zowel slag werkers als koperblazers. Jongens tussen de acht en vijf tien jaar kunnen bij de vereni ging een opleiding krijgen. Informatie is verkrijgbaar bij E. Poot Tel.473.42.87 A Nederlaag voor softbalsters. SCHIEDAM— Ondernemers uit de gehele regio presente ren zich dit najaar weer in de Sporthal Margriet. Voor de tweede keer wordt hier name lijk de Bedrijven Contact Da gen georganiseerd. De Mar griethal zal op woensdag 6 en donderdag 7 september een ontmoetings-eldorado voor ondernemers en hun werkne mers worden, belooft organi sator Ruud van Gelden. In verschillende regio's in Ne derland is al met succes een dergelijk evenement gehou den. De bedoeling van deze Contactdagen is de mogelijk heden van het bedrijfsleven ter plaatse onder de aandacht te brengen, terwijl onderne mers tevens ideeën kunnen opdoen omtrent de wijze waarop collega's de zaken aanpakken. Kortom, een informeel ont moetingspunt zo omschrijft de coördinator die verder stelt dat deze Contactdagen behal ve nuttig ook gezellig zijn. Centraal in de hal komt name lijk een attractief handelster ras waar plezier en zaken kunnen samengaan. Bedrijven die zich op deze 'beurs' willen presenteren, moeten er wel voor in de bui del tasten. Kosten van een stand variëren van f 1065,- tot f 1495,-. SCHIEDAM Het zomer seizoen is feestelijk inge luid in het Beatrixpark. „Ergens tussen de 1500 en 2000 mensen kwamen za terdag langs op de kinder boerderij. Er was een voortdurende in- en uit stroom van mensen. Het was lekker druk en de acti viteiten zijn goed aange slagen. We hebben geen klachten gehoord", vat de heer Tijdgat van de dienst gemeentewerken samen. Samen met enkele andere ambtenaren, vrijwilligers en medewerkers zoals schaapscheerder, imker etc. was hij de hele dag in de weer. „iedereen was be hoorlijk moe na afloop", concludeert Tijdgat dan ook. Over belangstelling had de organisatie van het zomer feest dus niet te klagen. Vooral de verrichtingen van de schaapscheerder hadden veel bekijks, maar ook Gerrit Bor was met zo'n 300 kinderen in de weer met het beschilderen van eieren. Overigens is het de bedoe ling dat er meer van derge lijke activiteiten in het Beatrixpark gaan plaats vinden. Als medewerker publieksactiviteiten na tuur en milieu behoort het tot de taak van ambtenaar Tijdgat om dergelijke initi atieven te ontwikkelen. Tijdgat: „Het is mijn be doeling dit najaar met een eerste concept te komen. We moeten dit plan vanaf het nulpunt opbouwen". In voorzichtige bewoordin gen tilt de ambtenaar een tipje van de sluierop. Zo is o.a. geopperd een milieu markt in het park te orga niseren, waarbij voorlich ting wordt gegeven ove na tuur en milieu, maar ook een oogstfeest ter afslui ting van het zomerseizoen staat op stapel. complex in Schiedam-Oost. SCHIEDAM De politie heeft in de nacht van zondag op maandag een 20-jarige Schiedammer kunnen aan houden die wordt verdacht van inbraak. Oplettende om wonenden hadden na het ho ren van glasgerinkel bij de kantine van sportvereniging SFC de politie gebeld. Dankzij het goede signale ment dat getuigen kon geven werd de dader al vlug op de Parkweg aangehouden. De vermoedelijke dader is voor verhoor naar het hoofdbureau overgebracht. SCHIEDAM— In de ge meente Schiedam zal op korte termijn een besluit genomen worden over de huisvesting van bejaarden centrum Thurlede. Naar alle waarschijnlijkheid zal het verzorgingstehuis de huidige locatie aan de Nieuwe Damlaan verlaten en een nieuw onderkomen krijgen in Schiedam-Oost. Bij dit nieuwe pand zal te vens een dependance van de Stichting Verpleeghui zen Nieuwe Waterweg Noord verrijzen. De capa citeit van deze dependance bedraagt dertig bedden. Bejaardencentrum Thurlede staat al geruime tijd op een lijst van te renoveren bejaar dencentra. Op deze lijst staan ook de tehuizen Spaland en Francgis Haverschmidt. De beslissing over Thurlede is in een stroomversnelling geraakt door de uitbreidingsplannen van de Stichting Verpleeghui zen Nieuwe Waterweg Noord. De Stichting, waartoe de ver pleeghuizen De Driemaasste- de in Schiedam en Driemaas- have in Maassluis behoren, heeft van de provincie toe stemming gekregen om de ca paciteit met zestig bedden uit te breiden. Deze zestig bedden had de stichting in feite nog te goed voor Drie Maashave in Maas sluis. Dit verpleeghuis zou destijds een capaciteit krijgen van 180 bedden, maar door bezuinigingen zijn dat er uit eindelijk 120 geworden. De resterende zestig bedden kun nen nu wel gerealiseerd wor den. De heer Hagenaars, alge meen directeur van de Stich ting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg Noord, legt uit dat dertig van deze bedden in Schiedam zullen komen. Een zelfde aantal bedden zal in Vlaardingen komen. Met bei de gemeenten wordt daarover nog onderhandeld. Wethouder Hafkamp van Volksgezondheid is van plan deze dertig bedden onder te brengen bij bejaardencentrum Thurlede. Bovendien sprak hij zijn voorkeur uit voor nieuw bouw van Thurlede in plaats van renovatie. „Naar mijn mening is nieuwbouw het meest gunstig, omdat dan alle nieuwste ontwikkelingen ge bruikt kunnen worden", zei de wethouder. Ook het bestuur van Thurlede heeft zich tegenover de wet houder positief uitgesproken over de nieuwbouw. Het nieu we complex zal volgens Haf kamp in Oost worden ge bouwd. Gezien de achter standssituatie van deze wijk op het gebied van bejaarden- voorzieningen, is dat namelijk de meest geschikte locatie voor een nieuw verzorgingste huis, aldus de wethouder. Met de nieuwbouw zal overigens in 1990 gestart worden. Het gebouw aan de Nieuwe Damlaan zal, wanner de plan nen doorgang vinden, een an dere bestemming krijgen. Hafkamp denkt daarbij aan een woonfunctie. Mochten de onderhandelingen tussen de gemeente en Thurlede misluk ken (hetgeen Hafkamp niet verwacht), dan zal de gemeen te met de andere twee verzor gingstehuizen (Spaland én Francgis Haverschmidt) in overleg treden. SCHIEDAM De 'Vrienden van de zang' treden vrijdag 30 juni op in de kerk aan de Westvest 92. Het koor Amici Canticorum zoals de latijnse naam van het ensemble is, verzorgt dan een uniek con cert. Het koor staat vanaf de op richting onder leiding van Eduard Nieland die geen on bekende is in de Nederlandse koorwereld. Ook vele koorle den zijn werkzaam in de mu ziek. Zo telt het ensemble zes koordirigenten en enkele mu ziekonderwijzers. De twintig vocalisten van Amici Cantori- cum komen eenmaal in de drie weken vanuit alle streken naar Utrecht voor de repeti ties. „We willen graag met aardige mensen muziek maken op een goed niveau. Voorwaarde is wel dat je over goed geschool de krachten beschikt. Op re petities wordt niet meer aan partijstudie gedaan; iedereen kent zijn of haar partij als de repetities beginnen," aldus één van de oprichters van het koor. De vocalisten zullen tijdens him optreden in Schiedam zo wel wereldlijke werken uit de Renaissance als hedendaagse koorliteratuur zingen. Muziek die niet vaak zal klinken tij den concerten, belooft de aan kondiging. Zo zingt het koor 'La Bataille' van Jannequin, een dramatisch koorwerk waarin bijna alle oorlogshan delingen op het slagveld te be luisteren zijn. Daarnaast zin gen de Vrienden van de zang het madrigaal van Gesualdo 'Dolcissima mia vita', Engelze romantische liederen van Pe- arsall en Elgar, maar ook koorwerkjes van Mendels sohn, Mozart en Brahms. Het concert wordt besloten met de Geographical Fugue' van Ernst Toch. De uitvoering in de kerk van de Nederlandse Protestanten Bon begint vrijdag om 20.15 uur. Toegangsprijs is f 7,50 en f 6,00 voor houders van CJP.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1