DE HAVENLOODS Marktaandeel winkels in binnenstad loopt terug STAAT ER Ik MIDDENIN)!! tUZwkWSter Schiedams Nieuwsblad BEDANKT Advies provincie: zwem niet in Vlaardingervaart TREK ER EERST OP UIT NAAR TER MEULEN. Franse cameraploeg filmt in Schiedam BHfSTOL DE ZUIOER STER TER MEULEN Internationaal kinderdagverblijf geopend Gemeente werkt aan nota over jongeren Eigen ruimte bewonersclub Erker moet I 1 ruiken naar buitenland Onderzoek geeft beeld van koopgedrag in Zuid-Holland Maurice Chateu met zijn opnameploeg aan het werk. Kamervoorzitter Dolman verrichte afgelopen vrijdag de officiële Maten 28 45 Adviesprijs 29 95 I ALLEEN DEZE WEEK M6T'N DAVERENDE OPRUIMING!.'! meubelen en tapijten met zoveel meer voordelen! Hoofdweg 18 Capelle aan den IJssel Tel. 010-4518844 I metrostation Riinhaven Rotterdam-Zuid Tel. 010-4852273 Zie de TER MEULEN advertentie. A Vierdaagsen trek ken steeds minder DCMR maakt zich op voor jaren ne gentig A Foto-expositie met hindernissen in Podium 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM Schiedam lijkt te zijn ontdekt door het medium televisie. De ene cameraploeg is de stad nog niet uit of de volgende is al weer gesignaleerd. Vrijdagmiddag konden winkelende Schiedammers in het centrum een Franse cameraploeg onder leiding van de bekende regisseur Maurice Chateu aan het werk zien. Vooral het oude stadhuis en fietsende voor bijgangers konden zich op de belangstelling van het team verheugen. De opnames die zijn ge maakt worden gebruikt voor een documentaire over de havenstad Rotter dam. De documentaire wordt 9 augustus uitgezon den via de Franse eerste zender, TF1. „Er zullen ter minste negen miljoen Fransen naar kijken", ver wacht gids Cathy van Nun- speet-Tillet. Dé cameraploeg is ook al in andere Europese steden geweest om opnamen te maken. Zo is bijvoorbeeld al in Lugano, Porto, Ant werpen en Edingburgh ge filmd. Als de documentai res aanslaan is het uitein delijk de bedoeling dat er over in totaal honderd Eu ropese steden een docu mentaire wordt gemaakt. Dat een Franse camera ploeg die een documentaire over Rotterdam maakt in Schiedam belandt lijkt vreemd, maar in de ogen van de Fransen hoort de Jeneverstad ook bij het ha vengebied. Zo kan het dus gebeuren dat Franse tele visiekijkers in augustus beelden van moderne ar chitectuur in Rotterdam voorgeschoteld krijgen af gewisseld met opnamen uit het historische centrum van Schiedam. EDITIE P, DONDERDAG 29 JUNI 1989, 38e JAARGANG Nr. 26 KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. opening van het internationaal kinderdagverblijf Honki-Ponk. Automobilisten in Nederland Ook dankzij uw medewerking zijn we weer een flinke stap dichterbij de voltooiing van de nieuwe Van Brienenoordbrug. Vanaf voorjaar 1990 ligt de nieuwe brug voor u klaar. Samen maken wij de weg vrij voor de toekomst SCHIEDAM— Tweede Ka mer-voorzitter Dolman heeft afgelopen vrijdag het Interna tionaal Kinderdagverblijf Honki-Ponk geopend. Het kinderdagverblijf bevindt zich aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan 494 en zorgt voor de opvang van kin deren van acht weken tot der tien jaar. Een internationaal kinder dagverblijf is een noviteit voor Nederland. De kinderen worden opgevangen in een in terculturele 'omgeving en dat zal de integratie ongetwijfeld ten goede komen. Bovendien biedt Honki-Ponk bedrijven en instellingen de mogelijk heid van kinderopvang. Het kinderdagverblijk vormt te vens een leer-werk-project voor allochtone vrouwen (en ook mannen) die leider van een intercultureel dagverblijf willen worden. In totaal kunnen 38 kinderen worden opgevangen. Dit is nog lang niet voldoende om aan de grote vraag te voldoen. Het bestuur denkt daarom al aan een derde kinderdagver blijf dat in Schiedam-Noord zal worden gevestigd. Vechtpartij met politie SCHIEDAM De politie heeft vrijdagnacht rond half één in de Goeman Borgesius- straat met de wapenstok de rust moeten herstellen. Agen ten waren een kijkje gaan ne mén na klachten van omwo nenden over geluidsoverlast. Op straat ontstond een woor denwisseling tussen politie en een handjevol feestvierders. De politie voelde zich be dreigd toen er met bierflesjes werd gegooid en sommeerde de straat vrij te maken. Toen dit niet werd opgevolgd werd met de wapenstok de straat ontruimt. Een 20-jarige Schiedammer is aangehouden voor vernieling van een ruit. SCHIEDAM Na de zomer vakantie zal wethouder Haf kamp een 'korte notitie' pre senteren over de jongerenpro- blematiek. In'deze notitie zal hij aangeven hoe de gemeente de desbetreffende problemen denkt op te lossen. Hij zei dit tijdens de gemeenteraadsver gadering van afgelopen maan dag naar aanleiding van een opmerking van raadslid Bart de Leede (PSP/PPR). De Leede verweet de gemeen te nog steeds geen visie te heb ben over het te voeren jonge renbeleid. Volgens hem biedt het verlenen van incidentele kredieten (de gemeenteraad stelde f 70.000,- ter beschik king voor een opknapbeurt van jongerencentrum 'De Dijk') geen oplossing voor de problemen. In Oost en Nieuw- land is nog steeds geen ge schikte accommodatie voor jongeren en ook de inhoudelij ke kant van het jongerenwerk is niet duidelijk, aldus De Leede. Hafkamp maakte duidelijk dat hij na de zomer een notitie naar buiten zal brengen. 'We moeten met elkaar prioritei ten bepalen en niet een blik met welzijnswerkers open trekken', aldus de wethouder. SCHIEDAM De Bewoners vereniging Schiedam Cen trum krijgt de beschikking over een nieuw onderkomen. Het pand aan het Broersveld, waarin eerst de artotheek en daarvoor de Sociale Dienst waren ondergebracht, zal met ingang van september in ge bruik kunnen worden geno men. Hiermee is 'Centrum' de laat ste bewonersvereniging die een eigen ruimte krijgt om te werken. „En het werd hoog tijd", concludeert het bestuur van BVSC in het informatie bulletin. De vereniging heeft tot nu toe een kamertje in de Teerstof als kantoor gebruikt. De krappe ruimte was ongeschikt voor vergaderingen en was boven dien geen visitiekaartje voor de BVSC. SCHIEDAM Het wijk- centrum De Erker moet op zondag 1 oktober 'helemaal ruiken naar buitenlandse hapjes'. Cultureel werkster Anita Riekwel verheugt zich al op de interculturele ijigi; dag die dit najaar zal ij::::;: plaatsvinden. Om dit fes- tijn te kunnen organiseren, heeft het college tweedui- zend gulden toegezegd. Dankzij deze subsidie kun- nen diverse muziek- en dansgroepen worden uitge- nodigd. Anita Riekwel ver- telt desgevraagd dat de ;j voorbereidingen reeds ge- troffen zijn. „We zijn bijvoorbeeld naar ij Poetry geweest vorige ij week en hebben ook al tal- ij loze organisaties aange- schreven. De bedoeling is jijijiji op een gezellige manier jjjjjjj: met andere culturen kennis jjjjjjj: te maken. Je ziet andere :j:j:j:: landen op televisie en dan ijijijij wil je weten hoe het nou ijjjijjj bijvoorbeeld zit in Tibet". Él Daarbij zal ditmaal niet de ijijiji politieke situatie in andere ijj|j; landen centraal staan, iijijiji is en SS! muziek, dans en vooral het eten. Daarnaast jjjjjji worden voor de jeugd in- jjjj|j|: iernationale kinderspelen :j:j:j:i gehouden een een theater- ijijijij voorstelling gegeven. De medewerkster van De jijijiji Erker doet een oproep aan iji groepen die zich op 1 okto- jijjj ber willen presenteren, jjjjj Ook vraagt zij de mede- ijijj werking van Schiedamse ijjj: restaurateurs. ijjj: „Het is maar een idee, jjji maar ik wilde een culinaire jjji route door de stad uitzet- jiji ten. Er zijn tal van eethuis- jij: jes zoals Spaanse, Griekse jijj etc. Wij kunnen een platte- ijjj grond maken waarop deze Ijij restaurants staan aangege- ijij ven, terwijl de eigenaars jjij misschien in ruil daarvoor jjji hapjes kunnen verzorgen jiji. tijdens de interculturele jijij I SPORTIEF trim/vrijetijdsschoen met klittebandsluiting in wit/groen/zwart. 2-kleurige zool. Motan 9fi SCHIEDAM/VLAARDIN - GEN Een onderzoek naar het koopgedrag in de provincie Zuid-Holland is voor Schiedam en Vlaar- dingen niet zo gunstig uit gepakt. De middenstand in de centra van beide ge meenten heeft het markt aandeel in de provinciale bestedingen de afgelopen tien jaren terug zien lopen. Slechts 1 en 2,2 procent van het aantal consumen ten in Zuid-Holland koopt respectievelijk in Schie dam en in Vlaardingen. Er zijn evenwel ook lichtpun tjes in het rapport 'Koop stromen in de provincie Zuid-Holland' te bespeu ren. Voor beide steden geldt een toename van het aantal consumenten af komstig uit omliggende ge meenten. Daarnaast on derscheiden Schiedam en Vlaardingen zich ten op zichte van andere steden door een stabiel koopge drag. In bijna 6500 huishoudens in Zuid-Holland is medio '88 een vragenlijst ingevuld. Gedepu teerde Staten, die hiervoor een onafhankelijk bureau in de arm hebben genomen, wil den een goed beeld krijgen van het winkelgedrag van de inwoners van deze provincie. Tot nu toe moest de provincia le overheid zich baseren op resultaten van een onderzoek dat in '78 heeft plaatsgevon den. In het afgelopen decen nium is veel veranderd en de provincie heeft actuele infor matie nodig over het 'Wie koopt waar en waarom'- vraagstuk om een goed beleid te kunnen voeren op het ge bied van detailhandel. Deze provincie is overigens de eer ste in Nederland die een der gelijk onderzoek naar order meer de ontwikkelingen in de positie van binnensteden heeft gehouden. Koopstromen De samenstellers geven in hun rapportage zelf al aan dat het onderzoek 'een schat aan in formatie' omtrent koopstro men per regio en per branche levert. Het zal echter niemand verwonderen dat het koopge drag in de sector dagelijkse artikelen vooral van lokale en sub-regionale aard is. In de sector niet-dagelijkse artikelen is wel sprake van grote regionale verschillen. Zo hebben middelgrote steden als Gouda, Alphen a/d Rijn, Dordrecht, Delft en Gorin- chem hun positie sinds 1978 versterkt; alleen Vlaardingen zag haar invloed met twaalf procent teruglopen. In de ca tegorie secundaire centra valt met name Schiedam in nega tieve zin op: de middenstand in het centrum heeft sinds '78 ook een flink stuk marktaan deel (23 procent) verloren. Het rapport geeft ook de her komst van de bestedingen per gemeente aan. Daaruit blijkt dat Vlaardingers minder aan kopen in hun eigen centrum hebben gedaan (90 procent nü tegen 94,5 procent in 1978), maar dat de winkels in de bin nenstad thans meer aantrek kingskracht op consumenten uit de regio - en vooral uit het 0 De winkeliers in Schiedam-centrum zijn afhankelijk geworden van consumenten uit eigen stad. Westland - uitoefenen. Al met al is deze toename van het re gionale aandeel voor Vlaar dingen dus niet voldoende ge bleken om haar positie binnen de provincie te behouden. Rotterdammers De daling van het Schiedamse marktaandeel in de provincia le bestedingen wordt met name veroorzaakt door een veranderd koopgedrag van de Rotterdammers. De winke liers in het centrum zijn hier door de laatste jaren meer af hankelijk gewor-^n van con sumenten uit het eigen deelge bied. Wel krijgt de Schiedamse middenstand anno 1989 meer klanten uit verschillende ste den in de zaak dan in '78. De resultaten van dit onder zoek hebben inmiddels geleid tot een aantal aanbevelingen van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Zo vindt dit college dat er geen plaats meer is voor nieuwe regionale centra; economische groei moet vooral plaatsvinden in de centra van de steden. Vanuit dit standpunt zetten zetten GS vraagtekens bij de maximale grootte van bouw locaties die nog moeten wor den gerealiseerd En eventuele nieuwe bouwlo caties moeten volgens de pro vincie tevens blijvend geo riënteerd zijn op de binnen steden. Goed rail- en wegver bindingen zijn hierbij een eer ste vereiste. Een goede bereikbaarheid alsmede par keergelegenheid zijn immers van groot belang, wil een bin nenstad voor mensen uit de regio aantrekkelijk blijven. slechte kwaliteit. Dit komt volgens een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland omdat er regelmatig zogehe ten overstorten plaatsvinden van rioolwater. Vooral bij hevige regenbuien kan het gebeuren dat het riool op verschillende plaatsen dreigt over te lopen. Om dat te voorkomen, wordt er rioolwa ter in de Vlaardingervaart ge loosd. In dat rioolwater zitten veel bacteriën en vanwege die baceteriën heeft het water het etiket 'slecht zwemwater' meegekregen van de provin cie. Uit de nieuwe folder van de provincie Zuid-Holland blijkt dat het over het algemeen goed gesteld is met de kwali teit van open zwemwater in deze regio. Zo staat het Oost- voornse Meer op de eerste plaats van de top tien van de belangrijkste recreatiewate ren. De Reeuwijkse Hout Plas neemt de vijfde plaats in en het Brielse Meer is op de tien de plaats uitgekomen. Ook de kwaliteit van het zeewater langs de gehele kust van Zuid- Holland is goed te noemen. Afgezien van bredere rivieren met sterke stromingen als de Schie en de Nieuwe Water weg, wordt eigenlijk alleen geadviseerd om niet in de Vaart in Vlaardingen te zwemmen. Het verlengde van de Vaart, in de richting van Delfland is wel verontreinigd, maar volgens de provincie kan er wel gezwommen worden. Ook de kwaliteit van de zij takken van de Vaart, de Vliet- landen, is voldoende. Wie toch nog twijfeld over de kwaliteit van het water in de directe omgeving, kan de zwemwatertelefoon bellen waar tijdens kantooruren ac tuele informatie is te krijgen over het water. Het nummer is 070-117550. Het is ook moge lijk om de zwemwaterfolder die door de provincie is uitge bracht op te halen bij, VVV, bibliotheek of gemeentehuis. VL AARDINGEN/SCHIE DAM Vooral bij de zomerse weersomstandigheden zoals we die de laatste weken heb ben gehad, nemen velen graag een frisse duik. Of alle duiken in het open zwemwater wel echt zo fris zijn, is de vraag. De Vlaardingervaart bijvoor beeld heeft water van een De provincie vindt de kwaliteit van het water in de Vlaardingervaart slecht en adviseert om er niet in te gaan zwemmen vanwege de vele bacteriën.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1