yj PvdA geeft beleidsvisie op komende raadsperiode Elly van Hulst met 'beton' bekroond DE HAVENLOODS Jeugdland van start Nieuwe verf spaart milieu Overval Inbraken Horeca weerlegt klacht over lawaai 'De kleine Visser' kreeg goud Mishandeling EDITIE 9, DINSDAG 4 JULI 1989, 38e JAARGANG, Nr. 27 Wegener huLs-aan+xxsbLaden Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Al vanaf f 15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. i Een groot feest op het Stadserf betekende het begin van Jeugdland. SCHIEDAM— Jeugdland is gisteren van start gegaan met een groot feest op het Stadserf. Wethouder Haf kamp verrichtte de officië le opening, waarna de fees telijkheden losbarstten. Tot en met 21 juli zal de Jeugdlandcaravan door Schiedam trekken. De kinderen vermaakten zich gisteren met onder an dere een ezelrace, een boe merangkegelspel en een ei- ervangspel. Ook waren er verschillende kermisat tracties zoals een zweef molen, een draaimolen, pi- ratenschip en een lucht kussen. Alles was gratis en ook de komende weken zullen de kinderen aan bij na alle activiteiten gratis deelnemen. Slechts voor een enkele attractie zal één gulden betaald moeten worden. De komende weken zullen ook andere theater gezel schappen en poppenspelers Jeugdland bezoeken, zodat de cultuur volop aan bod komt. Daarnaast zullen sport en spel veel aandacht krijgen. Dit jaar kunnen de kinderen ook deelnemen aan een viswedstrijd op za terdag 8 juli en een boot tocht op zaterdag 15 juli met het schip 'De Rode Valken' door de buitenha vens van Schiedam. De feestelijkheden worden afgesloten met een groot Indonesië-spel op zaterdag 21 juli op het parkeerter rein bij Excelsior '20 in het Prinses Beatrixpark. Dan staan onder andere een jungletocht en een kokos- notenrace op het program ma. De mogelijkheid be staat om gratis in Indone- siche kledij gefotografeerd te worden. Het krontjong orkest Mutiara Indonesia zorgt voor een vrolijke noot. I Wethouder Chris Zijdeveld probeert de milieuvriendelijke verf uit. SCHIEDAM— De ge meente Schiedam blijft aan de weg timmeren op SCHIEDAM Drie mannen, waarvan één gewapend, heb ben vrijdagmiddag het reisbu reau „De snelle vliet" overval len. Zij dwongen de twee me dewerksters een grijze geld kist en een bruine koffer te geven. Deze attributen wer den later leeg aangetroffen in Rotterdam. De buit bedroeg ruim duizend gulden. Medewerkster gemeente wint prijs SCHIEDAM— Maud Rou- kens, medewerkster van de dienst gemeentewerken, heeft het winnende ontwerp ge maakt voor het stationsgebied van Rijswijk. De prijs was uit geschreven door Archiprix, een organisatie die tot doel heeft jonge architecten te pro moten. Maud Roukens stu deert stedebouw en architec tuur aan de Academie van Bouwkunst in Rotterdam. De eerste prijs bestaat uit een 2 7-daagse treinreis door de Sovjet-Unie en China via de Transsiberische spoorlijn. Het was een zogenaamde ideeën- prijsvraag. Dat betekent dat het ontwerp niet automatisch in praktijk wordt gebracht. Daar komt nog bij dat de plaatselijke bestuurders van Rijswijk niet allemaal ingeno men zijn met het ontwerp. De desbetreffende wethouder ziet bijvoorbeeld liever een ont werp waarin een tunnel ver werkt is. Werkloosheid, milieu, ouderen en vandalisme belangrijke punten SCHIEDAM— 'Met het oog op Schiedam' is de titel van het gisteren gepresen teerde concept-gemeente raadsprogramma van de Partij van de Arbeid. In een dertiental hoofdstukken geven de plaatselijke soci alisten hun visie over het te voeren beleid voor de pe riode 1990-1994. Hoog op de prioriteitenlijst staan de werkloosheidsbestrijding, het milieu, het ouderenbe leid en de bestrijding van het vandalisme. Volgens het PvdA-programma moet de gemeente de komende raadsperiode meer aandacht besteden aan de bestrijding van de werkloosheid. Hiertoe is een betere afstemming van het gemeentelijk beleid tussen de sociale, economische en on- derwijs-sector noodzakelijk. Via werkervaringsprojecten en scholingsprogramma's moeten jonge werklozen hun kansen op de arbeidsmarkt vergroten. De gemeente moet daar ruimte voor scheppen, staat in het program. Om de werklozen te begeleiden en te ondersteunen, pleit de PvdA voor het opzetten van een pro jectbureau binnen de Ge meentelijke Sociale Dienst. Daarvoor moeten extra finan ciële middelen beschikbaar worden gesteld. Een concreet bedrag wordt echter niet ge noemd. Een actief milieubeleid op ge meentelijk niveau is volgens de PvdA. erg belangrijk. De activiteiten ten behoeve van alternatieve energie moeten worden opgevoerd en voor 1994 moet het afval zoveel mogelijk gescheiden worden opgehaald. Bovendien moet de gemeente de burger goed voorlichten over het milieu. Daarom moet een zogenaamd Milieu- en energieteam wor den opgericht, waarin des kundigen zitten die de burgers kunnen adviseren en bijstaan. Belangrijk Ook op andere beleidsterrei nen speelt het milieu een be langrijke rol. Op het gebied van verkeer en vervoer bij voorbeeld pleit de PvdA voor het bevorderen van het fiets- verkeer en het openbaar ver voer en voor het terugdringen van het autogebruik. In Schie dam moeten meer verlichte fietspaden komen en meer be waakte fietsenstallingen. Wat het openbaar vervoer betreft, zal het trajekt van de tram uitgebreid moeten worden. De socialisten willen de tram lijn vanuit Spaland via de 's Gravenlandsepolder door trekken naar het centrum (een aansluiting tussen de tramlijn en het NS-station Schiedam- /Rotterdam West). Ook moet een verbinding met Delft tot stand worden gebracht. Hier bij hoopt de PvdA nog steeds gebruik te kunnen maken van het tracé van Rijksweg 19. In het programma wordt de SCHIEDAM Geen goud, zilver of brons voor Elly van Hulst, maar beton! De Neder landse kampioene in het vergaren van titels (min stens zeventig), was in het hartje van Schiedam om de eigenaar van Res taurant De Kleine Visser een 'Gouden Diner voor Twee kaart' te overhan digen. En passant wer den haar naam en voeten vereeuwigd in een tegel van de Stichting Walk of Fame. De Rotterdamse atlete vond het maar al te leuk in Schie dam een officiële handeling te verrichten. „Na het wereldre cord op de 3000 meter, dat ik met 8.32.82 in Budapest ves tigde, ben ik veel gevraagd voor dit soort promotionele activiteiten. De ene keer is het een winkel opnemen, de ande re keer moet ik iets overhan digen. Met die recordtijd ben ik toch in waarde gestegen. Ook wanneer het atletiekcir- cus, te vergelijken met tennis en wielrennen, ergens neer strijkt, worden de atleten met een record in de watten ge legd. Je krijgt uitnodigingen voor recepties en voordat de wedstrijden beginnen een spe ciale aankondiging. De rest van de lopers en daar heb ik ook lange tijd bijgehoord, blijven een beetje anoniem. De wedstrijden in Europa zijn overigens keurig geregeld. Wanneer men bijvoorbeeld aan een Grand Prix in Lissa bon deelneemt, dan staat na afloop een vliegtuig gereed om alle atleten naar de volgende plaats te transporteren. Dit gaat zo de gehele zomer door. Kris kras door Europa. Als Een gouden plak voor de eigenaren f Nederlandse heb je het geluk nog eens naar je huis te kun nen, maar de atleten uit Azië, Afrika en de Amerikanen rei zen toch meer dan een half jaar achtereen van land tot land", vertelt Elly. Elly van Hulst geniet van de publiciteit, maar vooral van de wedstrijden. „Je ziet iedere keer weer bekenden en dat is reuze gezellig. Maar ik geniet ook van het reizen. Wanneer ik in het buitenland ben, dan ga ik altijd winkelen en de bezienswaardigheden bezoe ken. Als ik dat niet doe dan heb ik gevoel toch iets te heb ben gemist, ondanks al die medailles, bekers, schalen, va zen en andere prullaria. Ik ben bijna overal ter wereld geweest. Maar toch kan ik ook nog genieten van mijn eigen land. Zoals hier in Schiedam met die fraaie gevelhuisjes aan die leuke gracht". Na de traditionele bos bloe de foto waarop de liging van de pla quette werd vastgelegd (De Kleine Visser kreeg uit de jaarlijkse enquête onder onge veer 2500 houders van een 'Diner voor Twee' kaart de hoogste waardering), stapte ze met haar blote voeten in het natte beton op de kade van de Lange Haven. De tegel komt, evenals die van Lionel Hampton, BB King, Densimo, Lee Towers, Bep van Klaveren, Yvonne van Gennip, etc. te liggen op de 'stoep' van de Schiedamse- dijk, tussen het Maritiem Mu seum Prins Hendrik en het Imax Theater te Rotterdam. voorkeur uitgesproken voor de komst van een NS-station Kethel/Spaland, waarop eveneens de tramlijn moet worden aangesloten. De PvdA wil het autoverkeer in de stad terugdringen door vrachtverkeer uit het centrum en doorgaand verkeer uit de woongebieden te weren. Par keerruimte zal de automobi list in toenemende maten zelf moeten betalen. Bovendien onderzoekt de PvdA de moge lijkheid om de historische ha vens parkeervrij te maken. Het toenemende aantal ouderen vormt voor de PvdA een reden om het ouderenbe leid in de komende raadspe riode 'een zeer hoge prioriteit' te geven. Centraal staat de doelstelling dat ouderen zich zo lang mogelijk in de eigen omgeving kunnen handhaven. Om dat te bewerkstelligen, is een uitbreiding van de profes sionele thuiszorg een vereiste, aldus het concept-gemeente raadsprogramma. Het idee van de 'zorgzame samenle ving' (CDA), waarbij de ver zorging in eerste instantie op de schouders van de naaste familie berust, wordt door de PvdA van de hand Vandalisme Op het gebied van openbare orde en veiligheid acht de PvdA een grotere betrokken heid van de gemeenteraad bij het politiebeleid noodzake lijk. Ook de burgers moeten zich meer betrokken voelen bij het handhaven van de openbare orde en moeten eer der aangifte doen. Om dat te bewerkstelligen zal de politie het contact met de burgers dienen te verbeteren. De be strijding van het vandalisme krijgt 'een zeer hoge priori teit'. Daarbij achten de socia listen het instellen van wijk teams van groot belang. Deze teams moeten 24 uur per dag bereikbaar zijn en alle politie taken uitvoeren. het gebied van milieu vriendelijke maatregelen. Na het terugdringen van het gebruik van tropisch hardhout en het bevorde ren van het gebruik van al ternatieve energiebronnen, gaat de gemeente zich nu ook inzetten voor het mi lieuvriendelijk verven. De dienst gemeentewerken zal voortaan voor het verven van scholen, bruggen etce tera zoveel mogelijk ge bruik maken van milieu vriendelijke verf. Op deze manier wil de ge meente het goede voorbeeld geven aan burgers, maar ook aan de industrie, zodat «i de toekomst geen verf meer zal worden gebruikt met milieu belastende stoffen. De gang bare verven bevatten immers koolwaterstofverbindingen die de ozonlaag en de gezond heid van de mens aantasten. Zware metalen, zoals lood en cadmium, bevinden zich even eens in de nu gebruikelijke verven en vormen een bedrei ging voor levende organismen. De nieuwe verf is gebaseerd op natuurlijke grondstoffen en wordt daardoor gemakke lijker opgenomen door de na tuur. Voorbeelden hiervan zijn waterverdunbare verven (de zogenaamde acrylaatdis- persieverven) en lijnolieverf. Hoewel de nieuwe verf duur der is dan de oude verf, zal het milieuvriendelijk verven na verloop van tijd goedkoper zijn, omdat de levensduur lan ger is. Per jaar gebruikt de dienst gemeentewerken onge veer tienduizend liter verf. Op den duur zal dat allemaal mi lieuvriendelijke verf zijn. Schiedammers die dit voor beeld van de gemeente willen volgen, kunnen het beste con tact opnemen met Jan Lang straat, de voorlichter van ge meentewerken (tel. 4260500). Hij kan de consument exact vertellen waar de milieuvrien delijke verfprodukten ver kocht worden. Op deze manier kan worden voorkomen dat men tevergeefs een winkel in gaat. Verfafval kan worden ingele verd bij de Openbare Nutsbe drijven aan de Van Heekstraat 15. Daar kan men ook de che mokar bestellen die langs komt om het afval op te halen (4622222). Jan Rotgers kan zonder voetbal niet leven. niet f Wai Succesvol debuut zwemmer Feike Waqué. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM Dit weekein de zijn wederom verschillende woningen en winkels door dieven bezocht. Uit een wo ning aan de Parkweg ver dween een herenhorloge ter waarde van vijftig gulden. De bewoonster ontdekte bij thuiskomst dat het slaapka merraam was opengebroken en dat het horloge ontvreemd was. Via een geforceerd raam aan de achterzijde is een woning aan de Van Leeuwenhoek straat door dieven binnenge drongen. In de woning richt ten zij een enorme ravage aan. De inbraak is ontdekt door een buurvrouw die de plantjes water gaf. De bewoners zelf zijn op vakantie en dus is het nog niet bekend of er iets is ontvreemd. Uit een woning in de Sint Janshof zijn een kleuren-tv, een CD-speler, een videore corder en bijbehorende plaat jes en banden ontvreemd. Sie raden en een bedrag van zes honderd gulden werden even eens door de ongewenste gas ten meegenomen. Vermoedelijk hebben zij zich via een valse sleutel toegang tot de woning verschaft. De aan de Lange Nieuwstraat gevestigde meubelzaak „Bol huis exclusief wonen" miste na dit weekeinde een electri- sche schrijfmachine en een bedrag van tien gulden. De daders hadden een ruit inge gooid. Bij kruidenier „Spits" aan de Groenelaan werd de deur ingetrapt en verdwenen achttien sloffen sigaretten. De schade aan de dein- bedroeg 250,-. SCHIEDAM Een 45-jarige man is dit weekeinde slacht offer geworden van mishan deling. Zaterdagavond be vond hij zich in de recreatie zaal op de dertiende verdie ping van de flat aan het Sibe- liusplein. Hij maakte een opmerking in de richting van een groepje van vier jongens. Voor één van hen was dit aan leiding om de man een pak slaag te geven. De man hield een gezwollen gezicht en een rood oog over aan deze worsteling. Boven dien werd zijn bril vernield. SCHIEDAM De actie van Gemeente Belangen Schiedam tegen de lawaai overlast in de binnenstad lijkt vooral te zijn ingege ven door electorale over wegingen. Met de gemeen teraadsverkiezingen in het vooruitzicht wil deze partij kennelijk wat extra aan dacht op zich vestigen. Dat is de mening van de vereni ging voor Horeca Onderne mers te Schiedam (HOS) en van het Bureau Algemene Zaken, dat verantwoorde lijk is voor het verlenen van vergunningen. Onlangs kwam de partij Ge meente Belangen Schiedam in het nieuws door een onder zoek dat zij zal instellen naar de lawaaioverlast in de bin nenstad. De partij beweerde een tiental klachten te hebben ontvangen van burgers uit het centrum. Volgens Gemeente Belangen rijzen de problemen de pan uit en krijgen burgers telkens nul op het rekest, wanneer zij een klacht indie nen. Bovendien wordt de plaatselijke horeca aangewe zen als de grote boosdoener. Het bestuur van de HOS wijst deze beschuldiging van de hand. Voorzitter Frans van Rijsbergen acht de actie van Gemeente Belangen eigenlijk geen reactie waard, maar is wel erg boos over de manier waarop de horeca een etiket opgeplakt krijgt. „Mocht er geluidsoverlast in het centrum zijn, dan wordt die zeker niet door de horeca veroorzaakt", zei hij. De HOS kan boven dien bogen op een goede sa menwerking met het Bureau Algemene Zaken dat de ver gunningen verstrekt, aldus Van Rijsbergen. „Wanneer het bureau iets niet toelaatbaar acht, dan wordt ook geen ver gunning verleend", legt hij uit.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1