mmi Golftoernooi in Broekpolder krijgt steeds meer status Schiedam oefent in Limburg ÜJ Douceurtje voor handbalsport Flinke afstraffing voor Sparta JVlen moet voor elkaar door het vuur gaan' SchiedamsNieuwsblad Sportnieuws naar redactie Nudisten zwemmen HVO oefent Geslaagd voor zwarte band Europees kampioenschap van 10 tot 13 augustus De coach - Fred Ton Schiedammers hangen aan springplank DE HAVENLOODS DINSDAG 11 JULI 1989 28-491 SCHIEDAM —Voetbalvere niging Schiedam heeft het oe fenprogramma voor het ko mende seizoen rond. Nadat de vierdeklasser op dinsdag 1 augustus met de training be gint, wordt de volgende wed strijdreeks afgewerkt: woens dag 9 aug. Meerburg-Schie- dam (19.00 uur); zondag 13 aug. Naaldwijk-Schiedam (14.00 uur); dinsdag 15 aug. Schiedam-Hermes DVS (19.00 uur); woensdag 16 aug. Strij- en-Schiedam (19.00 uur, in kader van Ventura Sport Toernooi); zaterdag 19 aug. Ventura Sport-Schiedam (15.30 uur, in kader van Ven tura Sport Toernooi); dinsdag 22 aug. Eerste ronde KNVB- beker donderdag 24 aug. Schiedam-HSC'89 (19.30). In het weekeinde van 25 t/m 27 augustus volgt dan een trainingsstage in het Lim burgse Epen, waarin zowel het eerste als het tweede elftal van Schiedam een duel tegen Epen spelen. Nadat op 29 augustus eventueel de tweede bekerronde wordt afgewerkt volgt op zondag 3 september de competitiestart voor de amateurs. SCHIEDAM —Clubbladen en berichten voor deze pagina kunt u sturen naar de sportre dactie van het Schiedams Nieuwsblad, Postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Het is ook mogelijk berichten telefo nisch door te geven, tel. 4352911. Emmetine Mahlmann: „Golf toer nooi in de Broekpolder krijgt steeds meer aanzien". Ook dit jaar zullen Prins Claus en Prins Friso weer deelnemen aan dit Pro-Am toernooi. Tevens zal aan deze wedstrijd worden deelgeno men door de leden van de Golfclub Broekpolder, die zich hiervoor hebben gekwali ficeerd door het winnen van speciale club wedstrijden, die gedurende 'het gehele seizoen zijn gehouden. Op de laatste wedstrijddag - zondag 13 augustus - is er be halve de ongetwijfeld span nende finale ook een demon stratie van Noël Hunt, een oud professional uit Engeland, die een flitsende golfshow zal ge- VLAARDINGEN— Vanaf 2 september kunnen nudisten in het Holy-bad wekelijks te recht voor een zwemuurtje. Het verzoek om een naakt- zwemuurtje is afkomstig van een nudist zelf. De proef loopt tot eind december en krijgt bij voldoende belangstelling een blijvend karakter. Het naaktzwemuurtje staat gepland op zaterdag tussen 13.30 uur en 14.30 uur. Gedu rende het uur, dat de nudisten zwemmen, is het terras geslo ten. VLAARDINGEN De voet balvereniging HVO begint op zaterdag 5 augustus met de eerste oefenwedstrijd van dit seizoen. Tegenstander is dan Excelsior uit Maassluis. Verder ziet het programma van de nieuwe tweede klasser er als volgt uit; 8 augustus HVO - SW, 12 augustus HVO - CION, 15 augustus HVO - Excelsior '20, 17 augustus Olympia'60 - HVO, 19 augus tus HVO - LMO, 22 augustus bekerprogramma. De reeks wordt op 26 augustus besloten met een wedstrijd tegen De Zwerver. VLAARDINGEN René van der Hoff en Deirdre Voorburg zijn vorige week geslaagd voor de zwarte band jiu-jitsu. De leerlingen van de sport school van Tini Hoogendijk moesten het examen afleggen in Gouda voor een commissie van de Judo Bond Nederland. Aan het examen deden 24 kandidaten mee. Ruim de helft haalde het niet. Tijdens het examen maakte vooral Deirdre Voorburg in druk op de examencommissie met haar strakke en gecontro leerde manier van werken. Prins Claus zal ook weer aanwezig zijn lijk wordt die organisatie in januari 1990 een feit". Kennis Voor het eerst is het toernooi in de Broekpolder in augustus verzekerd van de steun van de Nederlandse Golf Federatie. „Dat houdt in, dat op uitge breide schaal gebruik kan worden gemaakt van de erva ring en kennis die de NGF op het gebied van organiseren en begeleiden van grote evene menten heeft. Dat is alleen maar in het voordeel van de spelers én het toernooi", laat Emmeline Mahlmann weten. Ook de Europese Commissie speelt dit jaar een rol mee bij het toernooi. „Zij heeft voor het eerst dit jaar een beker beschikbaar gesteld voor de winnaar, met als titel 'De Eu ropean Community Challenge Cup', een gebaar waar wij erg trots op zijn". De formule van het E.K. is niet anders dan in andere ja ren. Donderdag 10 augustus wordt er een ronde van acht tien holes gespeeld, waarna vrijdag 11 augustus 36 holes strokeplay op het programma staat. De ervaring leert, dat op die dag de echte kanshebbers naar voren komen. Op zondag 13 augustus staan de laatste achttien van de in totaal 72 te verspelen holes op het pro gramma. Zaterdag 12 augustus wordt een Pro-Am-toernooi georga niseerd voor teams bestaande uit professionals en amateurs. in 1986 de voorloper van het E.K., het Internationaal Broekpolder Golf Tourna ment. Door Peter Spek „Dit Europese kampioen schap wordt volledig onder steund door de Europese Golf Assosiatie. Men toonde zich vorig jaar zeer onder de in druk van het toernooi in de Broekpolder en kondigde aan dat het E.K. in Vlaardingen mag blijven", zegt Emmeline Mahlmann trots. „De kans is ook groot dat het E.K. op de Vlaardingse baan ook meer cachet krijgt wan neer de plannen tot het vor men van een overkoepelende Europese Golf Associatie ge stalte zal krijgen. Waarschijn- VLAARDINGEN Voor de tweede achtereenvol gende keer is Golfclub Broekpolder organisator én gastheer van het Euro pean Championship for te aching professionals. Van 10 tot en met 13 augustus wordt er gestreden om de Europese golftitel. De titel kwam vorig jaar op naam van de Schot Russel Weir. De professional van de Cowal Golfclub, al twee jaar achter een Club Professional Cham pion van Groot-Brittannië, is ook dit jaar weer van de partij in de Broekpolder. „Het is een goed kampioenschap op een uitstekende baan in Vlaardin gen en ik ben er op gebrand om de Europese titel opnieuw te behalen", aldus Russel Weir. Het aantal deelnemers zal dit jaar ongeveer 45 bedragen. „Bovendien staat vast dat meer landen dan ooit spelers naar dit E.K. zullen afvaardi gen. Zo zal Spanje voor het eerst zijn vertegenwoordigd. Zeker dertien landen zullen op de Broekpolder in actie ko men. De namen van de spelers zijn nog niet allemaal bekend, een aantal landen houden zelfs speciale kwalificatie wedstrijden", aldus Emmeline Mahlmann van de organisatie. Uit Groot-Brittannië komen behalve Russel Weir zeker Ged Furey, Martin Gray, Phi lip Hinton en Gary Stafford. Van de Nederlandse ploeg staat tot nu alleen vast dat John Woof meedoet. Hij won Loslaten moesten ze na verloop van tijd allemaal. ROTTERDAM Na de twee overwinningen van Sparta op PSV met 9-7 en 7-4 volgde afgelopen zondag een flinke afstraffing voor de Rotterdamse honkballers. Het eerste team van coach Jim Hovorka ging in een wedstrijd van zeven innings ten onder met 18-1. Sparta liet daarmee de kans op een vierde plaats, die recht geeft op de play-offs, voorlopig liggen. Alleen als de Rotter dammers in het duel tegen HCAW/T de volle winst pakken en Pirates wint van ADO is de play-off derby tegen stadge noot Neptunes een feit. Sparta bezet nu nog een zevende plaaté. Gedurende de zomermaanden in deze krant een aantal arti kelen over Schiedamse coa ches. Wat zijn hun beweegre denen, welke doelen streven zij na, welke werkwijze han teren zij...? Fred Ton... 39 jaar... taekwon do coach bij sportschool La gerwaard... tevens assistent trainer van Nederlandse se lectie... in het dagelijks leven plaatwerker. „Voor de Indische generatie waaruit ik stam was de vechtsport een soort herken ningspunt. We vormden in Nederland een vrij hechte groep, zo eind jaren vijftig, begin jaren zestig. Op straat Wegener huLS-aan-huLSbladen HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax 010 - 4.699.362. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen, Postadres: postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon: 010 - 4.353.883. Kantooruren: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: W. Anderiesen (tel.privé 079 - 413007) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- 4.353.883) ACCOUNTMANAGER: P.J. Kooiman (tel. privé 01860 -19587). REDACTIE: Marianne Ames, Loes Visser, Susan de Ligt en CORRESPONDENTEN: Schiedam: Robert Bas, Wijnand Meijboom en Bram Wesdorp (sport). Manager redacties Zuid Holland: Rita Vlot-Heiden. SCHIEDAMS NIEUWSBLAD verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKAN TOOR). DIRECTIE: V. Doorn, P. Bakker en J. Parser. Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 kwamen we als jongetjes bij elkaar en beoefenden het pentjak silat, een puur Indi sche vechtsport waarbij actie en snelheid centraal staan. Zo'n manier van vechten was voor ons als tengere Indische jongens de eiiige mogelijkheid ons te verweren tegen die gro te, geblokte Nederlandse 'boe renkinkels'. Je mag gerust stellen dat bepaalde vechts porten oosterlingen in het bloed zitten, hun lichaams bouw is er uitermate geschikt voor. Veel vechtsporten waar bij een grote mate van handig heid gecombineerd moet wor den met een hoge reactiesnel heid stammen uit het verre Oosten, dat is natuurlijk niet toevallig". „Vreemd genoeg raakte ik aanvankelijk toch verslingerd aan een andere vechtsport. Van mijn vijftiende tot en met mijn achttiende jaar heb ik namelijk fanatiek gebokst bij de sportschool van Wim de Haan. De omwenteling kwam echter in 1968. In Vlaardingen werd toen een- taekwon-do- demonstratie gegeven door een fantastische Koreaan, Park Jong Soo. Vanuit een vage belangstelling was ik daar op af gegaan en mijn ver wachtingen werden totaal overtroffen. Ik heb me toen meteen aangemeld bij sport school Peter Lagerwaard en geheel toegelegd op taekwon do. De technische kant ervan had ik redelijk vlot onder de knie, dat is een kwestie van aanleg en het goed bestuderen van de theorie. Bij wedstrij den had ik daarentegen één groot nadeel, namelijk mijn lengte. Taekwon-do bestaat voor 75 procent uit beentech nieken en aangezien ik zo'n 10 centimeter korter ben dan de gemiddelde tegenstander moest ik altijd een extra pres tatie leveren om een partij te winnen. Ik denk achteraf dat als ik iets langer was geweest, ik de Nederlandse top had kunnen bereiken. Natuurlijk is het jammer dat dat vanwege een puur lichamelijke kwestie niet is gebeurd, maar gefrus treerd ben ik daar echt niet over. Heel impulsief besloot ik op mijn 23e te stoppen met taekwon-do, een aanleiding was er eigenlijk niet. Ik heb er ongeveer anderhalf jaar niets aan gedaan en toen pas besef te ik hoe belangrijk sport voor mij geworden was. Ik was ge woon verslaafd geworden aan taekwon-do en heb me op het moment dat ik die conclusie trok direct weer aangemeld en ben er met meer bezieling dan ooit tegenaan gegaan". Lesstof „In die nieuwe kennisma kingsperiode heb ik me ook meteen op het coaching ge stort. Aanvankelijk niet gedi plomeerd, maar later heb ik me toch bewust voor een aan tal taekwon-docursussen op gegeven. Op technisch gebied viel er niet bijster veel te ver beteren, maar wat betreft educatie, dus het overdragen van lesstof, heb ik veel bijge leerd. De wedstrijdsport heb ik, wat mij persoonlijk aan gaat, snel vaarwel gezegd en ik ben me geheel gaan concen treren op mijn taak als leraar- coach. Daarnaast heb ik mij toegelegd op het behalen van een aantal graden in het taek- won-do, de zogenaamde dan. Daartoe moet je een bepaalde oefenstof in de vorm van ka- ta's of tuis (Japanse kata's) perfect beheersen en uitvoe ren voor een soort examen commissie. Op dit moment be zit ik de zwarte band en de tweede dan. De moderne grondlegger van taekwon-do, want de sport is al eeuwen oud en stamt overigens uit Koreau, Cho Jong Hi bijge naamd De Generaal, is als enige in het bezit van de ne gende dan". „Bij het lesgeven en het coa chen van mijn leerlingen is het bovenal mijn intentie een groepsgevoel te kweken. Men moet bij wijze van spreken voor elkaar door het vuur gaan, er moet een grenzeloos vertrouwen zijn. Daarnaast hamer ik op een optimale technische beheersing. Ik be doel daarmee dat je niet van iedere individuele sporter het zelfde mag en kan verlangen. Lichaamsbouw en lenigheid zijn daarbij de doorslaggeven de factoren. Aan lichaams bouw is relatief weinig te doen, dat moet je grotendeels als een gegeven beschouwen. Lenigheid is daarentegen bij na altijd voor verbetering vat baar. Rek- en strekoefeningen kunnen wonderen verrichten, daar ben ik van overtuigd". Wereldtitel „Behalve het behalen van een zo hoog mogelijke dan is het mijn persoonlijke ambitie ooit een wereldkampioen af te le veren. De jongens die ik de afgelopen jaren heb getraind zijn het beste bewijs dat mijn aanpak resultaten oplevert. Adrie van Oosterhout en Ri chard Voets zijn daarvan het voorbeeld. In mijn functie van assistent-bondscoach ben ik nauw betrokken bij de gang van zaken rond de Nederland se selectie, hoewel mijn in vloed bij het selecteren zelf minimaal te noemen is. Dat is geheel de verantwoordelijk heid van bondstrainer Noud van der Hurk. Mijn benoe ming tot assistent-coach van de nationale ploeg beschouw de ik zonder meer als erken ning van mijn kwaliteiten. Het is altijd bevredigend wan neer je voor zo'n baan ge vraagd wordt". „De meeste lol beleven we als groep altijd wanneer op grote toernooien met volgepakte tribunes andere ploegen hun vermeende kwaliteiten in vol le glorie demonstreren voor het publiek. Je ziet dan bij de warming-up fantastische, spectaculaire uitvoeringen van bepaalde technieken. We plegen onze voorbereiding in een rustig hoekje af te werken, zonder veel omhaal en com motie. Als we dan op de mat aantreden tegen onze tegen standers, die zojuist de show hebben gestolen, vegen we ze compleet van de vloer. Als groep kan je dan niet meer kapot en dat is wat ik na streef". SCHIEDAM Zondagmiddag is voor de zesde achtervolgende maal het kampioenschap Springplankhangen afgewerkt in zwembad Groenoord. Nadat ze de afgelopen week de mogelijkheid hadden gehad zich in deze sportieve activiteit te bekwamen, traden de deelnemers in verschillende categoriën aan bij de hoge springplank. Uit de 30 springplankhangers kwamen de volgende winnaars naar voren: jongens 13 t/m 15 jaar Maurice Flipse (3 minuten 9 seconden), mannen 16 jaar en ouder Richard Bazer (2 minuten) en meisjes Bianca Sloos 1 minuut 50 seconden). Voor alle winnaars lag een herinneringsprijs klaar in de vorm van een fluoriserende trofee. Namens de organisatie van zwembad Groenoord sprak Anneke Pellegrom van een ander maal geslaagd evenement. "Natuurlijk zat het weer enigszins tegen, maar verder viel er niets te klagen. Volgend jaar staat het kampioenschap Springplankhangen zonder twijfel opnieuw op ons p SCHIEDAM —De afde ling Cultuur, Sport- en Jeugdzaken van de ge meente Schiedam heeft be sloten ten behoeve van de Handbalsport twee subsi dies ter beschikking te stellen. Op de eerste plaats ont vangt het Nederlands Handbal Verbond (waar van wethouder Hafkamp voorzitter is) voor de or ganisatie van een interna tionaal zeslanden handbal- toernooi, dat van 18 tot en met 22 oktober in de sport hal Margriet wordt afge werkt, een incidentele sub sidie van 5000 gulden. Verder wordt Handbal Promotion Rijnmond een incidentele subsidie ver leend van 800 gulden ten behoeve van de organisatie van een zaalhandbaltoer- nooi met als inzet het kam pioenschap van de regio Rijnmond. Het betreft een bijdrage in de huur van de accommodatie. Wat deze subsidie betreft benadrukt de gemeente dat het niet de bedoeling is „om telkenjare terugke rende activiteiten ten laste van de post 'incidentele subsidies sport' te finan cieren, zodat de organisa tie moet trachten de ex ploitatie-opzet van de acti viteit met ingang van 1990 zonder gemeentelijke sub sidies rond te krijgen".

De Havenloods | 1989 | | pagina 3