Uj DE HAVENLOODS 29; Proef met gescheiden ophalen afval op stapel bij gemeente kram k Schiedams Nieuwsblad STAAT ER MIDDENIN! lïïl deZuiderSter VOOR DE ECHTE VOORDEELZOEKERS. miswi Schiedam voor dubbeltje op de eerste rang Paddenstand bedreigd K. 'Het woord is aan de wethouder' D66-raadslid verbaast zich over aankoop emmers door museum Nijpels moet oplossing bieden in conflict St. Josefcomplex TER MEULEN Vakantieaktiviteiten in Schiedam-Noord IN Bouw wit dorp DE ZUIDER STER Rit EDITIE P, DONDERDAG 13 JULI 1989, 38e JAARGANG Nr. 28 Wegener huLs-aan+uLsbLacten KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Zie de TER MEULEN advertentie. SCHIEDAM Geen enke le Schiedammer kan er meer omheen; de vele mup- pi's die in de stad zijn op gesteld. Het zal dan ook niet veel mensen ontgaan zijn dat er sinds kort pos ters in deze reclamezuilen zijn geplaatst die oproepen vooral niet door rood licht te rijden op te lopen. Wat weinigen echter ge zien zullen hebben is dat op deze poster niet het ge meentewapen van Schie dam prijkt, maar dat van de gemeente Leiden. Al eerder was in de Schie- damse muppi's een poster te zien tegen vandalisme. Op deze poster stond ook niet het gemeentewapen van de Jeneverstad maar... dat van Amsterdam. De gemeente Schiedam zit dus voor een dubbeltje op de eerste rang, zo lijkt het. Immers de gemeente heeft geen cent hoeven te betalen voor de (dure) posters. Toch is het volgens ge- meentevoorllchter Bas van Bochove geen opzet. „Het komt wel eens voor dat tussen twee postercampag nes er even niets is en dan hangt Publex (de firma die de muppi's exploiteert, red.) die posters er in. Dat is in ieder geval beter dan lege muppi's", aldus Van Bochove. Voor Schiedam komt het dus goed uit dat Publex ook het straatmeubilair in gemeenten als Amsterdam en Leiden verzorgt. Zo kom je nog eens goedkoop aan voorlichtingsmateri aal. De bewuste poster. Het aantal padden is in Schiedam-Noord Kleuren grijs, kobalt en marine. Maten S-M-L-XL-XXL. Adviesprijs 49.95 alléén deze week I Rotterdam Binnenwegplein 20 I (boven Zeeman Textlelr- I Rotterdam op SCHIEDAM De kans is groot dat nog dit jaar een proef van start gaat in Schie dam met het gescheiden opha len van afval. Het Energiepro jectenbureau, een afdeling van de Openbare Nutsbedrij ven, heeft een voorstel hiertoe richting gemeentebestuur ge lanceerd. Voorgesteld wordt groen-, fruit- en tuinafval apart in te zamelen om zo de stroom afval te beperken. Na SCHIEDAM Kinderen in Schiedam-Noord die zich ver velen kunnen vanaf 24 juli te recht bij de vakantieaktivitei ten van de Stichting Samenle vingsopbouw Schiedam- Noord. Voor kinderen van 6 tot 12 jaar worden drie weken lang spannende en avontuur lijke aktiviteiten georgani seerd. De eerste week staat in het teken van de indianen. Op het programma staan ondermeer een indianenfilm, een ver kleedpartij en wigwambou- wen. De week daarop volgend draait alles om piraten. De kinderen gaan op zoek naar een verborgen Schat. De laat ste week staan ridders en jonkvrouwen centraal. De tijd van Floris keert dan weer in Schiedam-Noord. De aktiviteiten vinden plaats in en rond de nieuwe portoca- bin van de SSSN achter flat vijf op het Bachplein. Iedere middag wordt om 13.30 uur begonnen en de toegang be draagt een gulden. Het weer hoeft geen spelbreker te zijn want bij regen gaan de aktivi teiten, zij het aangepast, ge woon door. Donderdag 10 augustus is het slotfeest ge- de succesvolle introductie van warmtekrachtinstallaties en de zonneboilers is dit het der de project van het Energie- pro j ectenbureau Het Energieprojectenbureau is in 1983 opgericht als afde ling Alternatieve Energie. Na enkele jaren is de naam veran derd in Energieprojectenbu reau. 'Dat klinkt een stuk se rieuzer', aldus ing. Pieter Joosten. Dat het bureau se rieus genomen wordt blijkt wel uit de vele aanvragen voor advies die binnenkomen. Er wordt ook gewerkt voor der den, vaak andere gemeenten. 'We kunnen stoelen op een be hoorlijke hoeveelheid erva ring. Al in 1982 zijn we begon nen met de eerste warmte krachtinstallatie', vertelt Joosten. Inmiddels staan er al 12 van dergelijke energiezuinige in stallaties in Schiedam en het eind is nog niet in zicht. 'We gaan er mee door zolang Schiedam milieu- en energie vriendelijk blijft', zegt Joos ten overtuigd. Volgens de ONS-medewerker is er een breed draagvlak voor derge lijke initiatieven. 'Wat ik merk is dat heel Schiedam be zig is met het milieu. Waar je ook komt, overal is enthou siasme voor de natuur en het milieu.' SCHIEDAM— Het Stedelijk Museum staat weer eens nega tief in de belangstelling. Na de inderhaast afgebroken Huys- manstentoonstelling en over stijging van het budget voor de expositie Bida i Kolo is het nu een aankoop van 48 em mers, een kunstwerk van Pie ter Geraerdts, die bij menig een vraagtekens oproept. D66-raadslid Cobie de la Bie heeft al aangekondigd tijdens de volgende raadscommissie vergadering aan wethouder Luub Hafkamp vragen te gaan stellen over het aan koopbeleid van het museum. Bezoekers van de tentoonstel ling van eigen bezit van het museum zien in een van de zalen een figuur van 48 em mers, opgesteld in een vier kant. In totaal heeft het mu seum bijna achtduizend gul den voor deze creatie van Ge- raedts neergeteld. Het D66- raadslid verbaast zich over deze aankoop. „Ik ging in het museum kijken en zag daar die emmers staan. Ik dacht wat is dit nu, wordt er iets opgeknapt? Dan ga je het net jes navragen en dan blijkt het aangekocht te zijn met steun van het ministerie van WVC", aldus De la Rie. „Ik ben geen kunstkenner dus ik kan me er niet in ifeengen maar als daf voor een aantal D66-raadslid Cobie De la Rie: „Schandalig dat zulke bedragen voor dit soort dingen wordt uitge trokken." mensen kunst is dan mag dat. Wat me echter dwarszit is dat we als raad een adviescom missie hebben ingesteld die gaat over de aankopen van het museum. Deze commissie heeft klaarblijkelijk advies gegeven om te kopen. Ik zal de wethouder dan ook vragen welke criteria hierbij gehan teerd worden," zegt het raads lid. De la Rie zegt zowel vraagte kens te zetten bij het advies van de adviescommissie als bij de rol die directeur Hans Paalman hierbij speelt. Volgens het raadslid reageert niet alleen de buitenwacht verdeeld op de aankoop; ook intern in het museum is vol gens haar nogal wat commen taar op de kwaliteit en de ar tistieke waarde van aanko pen. „Je vraagt je dan ook af of het niet eens tijd wordt om naar die kant van het museum te kijken," stelt De la Rie. Al geruime tijd gonst het van de geruchten dat het niet goed botert tussen sommige mede werkers van het museum. „Er klopt iets niet in de organisa tie rondom het museum," con cludeert het raadslid ook. „Het wordt tijd om eens de boel door te lichten". De la Rie zegt niet met mod der te willen gooien maar de dingen zakelijk aan te willen kaarten. „Maar het blijft schandalig dat zulke bedra gen voor dit soort dingen wordt uitgetrokken. En dat terwijl er een grote groep mensen is die maar net te eten heeft. Ik vind dat het museum zich hier ontzettend belache lijk mee maakt. Straks krijgen we als Schiedam nog het eti ket van de stad van de emmer tjes." Zowel museumdirecteur Paal man als wethouder Hafkamp waren wegens vakantie niet voor commentaar bereikbaar. Wim van der Drift zijn de motoren achter energieprojecten n Dat Schiedam jarenlang al een voorhoedepositie inneemt op energiegebied heeft ook zijn schaduwkanten. Steun van de overheid ontbrak. 'We zijn nog net niet tégenge werkt', aldus Joosten. De gemeente had dan ook veel moeite om de warmtekracht installaties van de grond te krijgen. Vooral financieel was het moeilijk. Sinds 19fc7 is daar enige verandering in ge komen, vertelt Joosten. In dat jaar is er een subsidiepot met 65 miljoen in het leven geroe pen en ook de gasprijs voor dergelijke installaties iets naar beneden gegaan. Toch is nog niet alles koek en ei. 'De gasprijsdaling is te miniem. De electriciteitscentrales be talen veel minder. Ook de sub sidieregeling is niet zo gunstig als die op het eerste gezicht lijkt. Het is zo, dat als de pot op is, hij ook echt leeg is en de spoeling is dim. Er zijn steeds meer bedrijven die warmte kracht installaties gaan bou wen en niet altijd uit milieu overwegingen. Dat soort be drijven gaan wel meeëten uit de subsidiepot.' De subsidiemogelijkheid geldt tot 1991. 'Dat betekent dat we de laatste projecten eind van dit jaar klaar moeten hebben. Op 31 december moet de sta pel papieren klaarliggen zo dat die 2 januari aangetekend in Den Haag ligt. Dat wordt hard werken', voorspelt Joos ten. Zonneboiler Een ander project dat loopt bij het Energieprojectenbu reau is de zonneboiler. In de nieuwbouwwijk Spaland worden zonneboilers min of meer verplicht. Door de hoge investeringen en de lage ener gieprijzen zijn de zonneboi lers nog niet rendabel maar dat verandert ongetwijfeld in de toekomst, denkt Joosten. 'Je moet echt het idee hebben dat de energieprijzen in de toekomst zullen gaan stijgen. De fossiele brandstoffen wor den in een dusdanig tempo aan de grond onttrokken dat vroeg of laat er een schaarste ontstaat. Als wij er geen last. van hebben zijn het wel onze kinderen of kleinkinderen. Je kan je dan ook afvragen of energiebesparing niet meer moet zijn dan alleen energie besparing. Als het financieel niet haalbaar is kan je het ge bruiken om een hoger doel te bereiken: een stukje mentali- teitsveradering bij de men sen.' Het nieuwste project waar aan gewerkt wordt is het ge scheiden ophalen van afval. Motor achter dit project is ing. Wim van der Drift. 'We heb ben de wethouder geïnfor meerd over een plan om in bepaalde delen van de stad groente-, fruit- en tuinafval apart op te halen. Het woord is nu aan de wethouder', aldus Van der Drift. 'Je moet het niet als een experiment zien want het is al op een behoor lijk aantal plaatsen uitgepro beerd.' Dat Schiedam in dit geval achterloopt bij andere ge meenten is volgens Van der Drift goed verklaarbaar. 'We wilden eigenlijk nog iets doen met het afval, namelijk het winnen van biogas voor de warmtekrachtinstallaties Dat blijkt echter veel te duur te zijn. We hebben de wethou der een aantal varianten voor gelegd. De goedkoopste is het afvoeren naar de VAM. Zelf geven we de voorkeur aan het verwerken in Schiedam door bijvoorbeeld composteren in een loods. Van groente-, tuin en fruitafval is goede compost te maken. Er zal waarschijn lijk in een relatief groene wijk worden gestart omdat daar de kans van slagen het grootst is', vertelt Van der Drift. Wanneer het project van start gaat is nog niet bekend. 'Dat hangt af van de wethouder. We kunnen zo beginnen. We zitten op het groene licht te wachten', zegt Van der Drift. Het project is zeker niet het laatste, zegt de ONS-mede werker stellig. 'Ik denk dat we de komende tijd iets gaan doen op het gebied van zonne cellen voor electriciteitsop- wekking', voorspelt Van der Drift. 'Ook warmte-opslag is mogelijk', vult Joosten aan. 'We pakken dit soort dingen nog niet op omdat we het te druk hebben maar er is nog veel te doen in Schiedam.' Noord zwaar te verduren. Nu een aanvang is gemaakt met de bouw in Spaland is de stand nog verder afgenomen. De paddenwerkgroep heeft dit jaar wederom een afname van het aantal padden dat door de vrijwilligers is over gezet genoteerd. Daar staat tegenover dat het aantal plat- gereden padden in vergelij king met vorig jaar bijna is verdubbeld. De medewerkers van de Pad denwerkgroep hebben in het voorjaar 251 padden en 67 kikkers en salamanders over gezet. Wat de padden betreft is daarmee de dalende lijn die in 1986 is ingezet doorgetrok ken. In 1986 werden nog 623 padden naar de andere kant van de weg geholpen, het jaar daarop waren dit er nog maar 560. In 1988 was de daling dramatisch: de paddenover- zetters telden nog maar 286 padden en dit jaar waren het er nog maar 251. Opvallend is wel dat het aan tal dode dieren dat door de Paddenwerkgroep is geteld 240 is, een triest hoogterecord. De oorzaak is waarschijnlijk het feit dat automobilisten de afsluiting van de verbinding tussen de Scheepvaartweg en de Kerkweg, negeerden. Me dewerkers van de werkgroep hebben geconstateerd dat hoewel de weg alleen openge steld was voor tractoren en bouwverkeer, menig automo bilist in volle vaart over de weg raasde. Maar ook op de polderwegen werd volgens de medewerkers de adviesborden met 30 kilometer genegeerd. De ophoging van Spaland heeft volgens de werkgroep ook een grote aanslag ge pleegd op de paddenstand. Het aantal padden is door deze ingreep vorig jaar tot de helft gereduceerd. De vooruitzichten voor de am fibieën zijn niet hoopgevend. Niet alleen zal de voortschrij dende bebouwing van Spa land ongetwijfeld nog zijn tol eisen, ook hebben de padden- overzetters dit jaar maar klei ne hoeveelheden dril gezien. Men vraagt zich dan ook af wat daar van over blijft voor de volgende trek. Toch is er ook positief nieuws volgens de werkgroep. De ge meente heeft besloten pad- dentunnels aan te leggen on der wegen die tijdens de trek worden overgestoken. Mis schien vallen daar dus minder slachtoffers volgend jaar. A Wielerbaan Harga laat weer van zich Dijkgraaf over 700 jaar waterschap. A Bij ernstige smog: algeheel rijverbod Zuid-Holland. 30 EDITIES -Holland Special session SCHIEDAM Gitarist Peter van Gennip geeft vanavond een special session in muziek café Podium. Waarschijnlijk is ook saxofonist Marc Lewis van de partij. Aanvang is 22 uur. Nadat de Keith Dunn John Packer Band al in diverse Schiedamse etablissementen te horen was, kan het publiek vrijdag in Podium deze inmid dels befaamde rhytm 'n blues band zien optreden. Succes verzekerd, belooft de organi satie. Aanvang circa 22.30 uur, toegangsprijs is dan vijf gulden. Onder het motto 'don't stop moving, keep on grooving' draait Peter de Nijs zaterdag avond platen in het muziekca fé aan de Lange Haven 28. Tenslotte wordt zondag weer een concert op het video scherm vertoond. Eric Clap ton is vanaf 22 uur in actie te ROTTERDAM —Op de grote kale zandvlakte waar eens 120 huisjes van Het Witte Dorp stonden, is de rust die er heerst maar schijn. De eerste stoepte gels en trottoirbanden zijn intussen gearriveerd. Voordat op 15 september de eerste paal de grond in geslagen wordt, moest het bouwterrein eerst een hal ve meter worden opge hoogd. Daardoor is er een ideale zandbak voor de kinderen ontstaan Bij de sloop is rekening ge houden met hergebruik van goede elementen zoals deuren, ramen en kozijnen, maar de karakteristieke rode puntdaken keren niet terug in het nieuwbouw- ontwerp van architect De Ley. Volgend voorjaar zul len naar verwachting de eerste huizen worden op geleverd. Daarna is het de beurt aan de laatst overge bleven huizen van Het Wit te Dorp en is het ontwerp van architect Oud uit 1924 definitief passé. bCHIEDAMMinister Nij pels zelf zal door de bewo nersvereniging Schiedam- West (BVSW) en de woning bouwvereniging Schiedam (WBS) worden ingeschakeld om uit de impasse te komen die is ontstaan na de renovatie van 213 woningen in het St. Jozefcomplex. Na de opknap beurt in 1982 weigerden be woners de huurverhoging te betalen omdat volgens hen de renovatie een mislukking is. De bewonersvereniging steunt de bewoners in hun weigering. 'Omdat het vaststaat dat van de acht miljoen die voor de renovatie was uitgetrokken een deel is verduisterd en er voor het restant een mini-re novatie met minderwaardig materiaal is afgeraffeld acht de bewonersvereniging een verhoging van 75 gulden per maand onterecht', aldus BVSW-secretaris J. de Kie- vith. Volgens de BVSW erkent de huidige woningbouwvereni ging deze feiten maar is de vereniging niet bevoegd om de bewoners financieel tegemoet te komen. 'Alleen ministr Nij pels heeft die bevoegdheid', aldus De Kievith. Wel zou WSB bereid zijn om samen met de BVSW een beroep op de minister te doen om uit de impasse te komen. De BVSW hoopt dat het verzoek zal wor den ondersteund door het col lege van B en W. 'De gemeente is van meet af aan betrokken geweest bij het renovatieproces en weet als geen ander dat er grote mis standen hebben plaatsgevon den. Steun uit die hoek zou de zaak voor de bewoners zeker goed doen', aldus de BVSW. De bewonersvereniging ves tigt nu de hoop op de minister. Als mogelijke oplossingen ziet de BVSW huurverlaging of de* kwijtschelding van de 75 gul den huurverhoging over de af gelopen zes jaar. MST'N DAVERENDE OPRUIMING meubelen en tapijten met zoveel meer voordelen! Hoofdweg 18 Capelle aan den IJssel Hillelaan 30-39. f.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid Tel 010-4518844 Tel. 010-4852273

De Havenloods | 1989 | | pagina 1