■deze krant Zonovergoten feest sluit succesvol Jeugdland af m DE HAVENLOODS Achterstallig onderhoud plantsoenen op kerkhof Gildebekers terug in Schiedam SPECIAAL VOOR ONZE LEZERS 100.000e bezoeker zwembad Groenoord WD start ledenwerfactie Inbraken Kompost- vat Record opnieuw verbroken Fietser geslagen Inbrekers actief José heeft negen biggetjes Vals bankbiljet 230 volt Openbare geweldpleging EDITIE 9, DINSDAG 25 JULI 1989, 38e JAARGANG, Nr. 30 .Wegener huLS-aan-huLSblsden Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Al vanaf f 15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. x l SCHIEDAMIn het Ste delijk Museum is sinds af gelopen vrijdag een expo sitie ingericht met stukken uit de historische collectie. Speciale aandacht wordt geschonken aan twee acht tiende eeuwse gildebekers. De bokalen behoorden toe aan het Schiedamse metse laarsgilde 'St. Barbara' en aan het kramersgilde 'St. Nicolaas'. De bekers zijn eigendom van een Engelse antiquair. Hans Paalman, de directeur van het mu seum, zou de bekers graag kopen, maar het is de vraag of het daarvoor benodigde geld bijeen gebracht kan worden. De beker van het Sint Ni- colaas-gilde stamt uit 1757 en kostte destijds 52 gul den en 14 stuivers. De gil- debeker van het Sint Bar- bara-gilde is eveneens in 1757 afgeleverd en kostte 109 gulden en 16 stuivers. De bekers zijn vermoede lijk gemaakt door de mees- ter-zilversmid Pieter van Gilse. Er is ook nog een derde gildebeker die tot het schippersgilde behoort, maar die is nog in Rotter dam. De deksels van de be kers van het schippers- en metselaarsgilde zijn waar schijnlijk verwisseld. Dit alles moet echter nog nader onderzocht worden. De nu beschikbare gegevens zijn het resultaat van archie fonderzoek van de heer J.M.M.Jansen. Hij heeft zijn bevindingen opge schreven. Dit artikel is bij het museum verkrijgbaar. Op de tentoonstelling zijn ook de originele archief stukken te zien, waaronder rekeningen en notulen. Be halve dit, bevinden zich ook een aantal portretten in het museum. Meester Fabri, Elisabeth Muys van Holy, de regenten van het Blaauwhuys, en de burge meesters Pichot en Nolet staan afgebeeld op de ver schillende panelen. Het portret van burgemeester Cornelis Nolet heeft het museum onlangs gekregen van de Stichting Fonds Aankopen voor Cultuur en Historie in Schiedam. De historische tentoonstel- De twee gildebekers vormen het middelpunt v tentoonstelling. ling duurt tot en met 3 sep tember. Er zullen ook en kele zogenaamde kunst uurtjes gehouden worden. Dit zijn rondleidingen met aansluitend een discussie. SCHIEDAMDe ke afdeling van de VVD heeft al een aantal jaren te kampen met een slinkend ledenbe stand. Om deze voor de WD negatieve ontwikkeling tegen te gaan, heeft de liberale par tij besloten tot een ledenwer factie na de zomervakantie. De Propagandacommissie on der leiding van de heer A. Ver waal zal zich daarmee bezig houden. De plaatselijke WD-afdeling ziet haar ledenbestand al een aantal jaren met ongeveer tien procent per jaar afnemen. In 1985 telden de Schiedamse li beralen nog 290 leden. In juli 1989 was dit aantal inmiddels gedaald tot 195 leden. De ka binetscrisis en het daarop vol gende gekrakeel binnen de VW-gelederen heeft voor de Schiedamse afdeling niet tot een extra groot ledenverlies geleden, aldus voorzitter B.P. Jeene. 'Slechts' voor een twee tal leden was dit een aanlei ding om de partij te verlaten. „Op korte termijn willen wij een duidelijke wijziging. De tien procent afval moeten wij omzetten in een stijging van tenminste tien procent", zegt de heer Jeene. De WD streeft ernaar om in Schiedam het ledenaantal op tenminste driehonderd leden te brengen. De Propagandacommissie komt pas na de zomer bijeen en zal dan ook concrete plan nen maken over de ledenwer factie. SCHIEDAMEen 54-jarige Delftenaar is zondagmiddag op heterdaad betrapt toen hij probeerde de toegangsdeuren van een pand in de Hoofd straat open te hengelen. De man is voor verhoor meegeno men naar het politiebureau. A 'Geen hond wordt vals geboren' 0 DHS vindt spon- A Één op de vier sporters krijgt blessure 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM - In het pand van een stichting aan de Tuinlaan is in de nacht van donderdag op vrijdag door middel van een valse sleutel ingebroken. Er werden twee telefoontoe stellen en computerappara tuur ontvreemd met en geza menlijke waarde van twee duizend gulden. Van de da ders ontbreekt elk spoor. Een dergelijke inbraak vond ook plaats in een woning aan het Sibeliusplein. Ook hier kwamen de daders vermoede lijk binnen met een valse sleu tel. SCHIEDAMVoor mensen die zelf compost willen ma ken, heeft de gemeente Schie dam een aantrekkelijke aan bieding. Het kompostvat VAMVAT-junior wordt te koop aangeboden voor een be drag van zestig gulden. Het vat heeft een inhoud van 180 liter en een hoogte van 74 centimeter. De diameter van de bodem is 76 centimeter en de diameter van het deksel in 50 centimeter. Het compost- vat kan besteld worden bij de Openbare Nutsbedrijven aan de Van Heekstraat 15 (tel. 462.22.22, toestel 245 of 246). Het zelf composteren betekent niet alleen een vermindering van de afvalstroom, maar is ook een goedkope manier om aan tuinaarde te komen. Dit is dan ook één van de re denen voor de gemeente Schiedam om de ONS in staat te stellen het compostvat te gen dit gereduceerde tarief aan te bieden. SCHIEDAM Terugkij kend op drie weken Jeugd land, is coördinator Joop van Broekhoven zeer te vreden. En terecht, weder om was Jeugdland een enorm succes. Zeer veel kinderen genoten van de verschillende activiteiten en ook afgelopen vrijdag, tijdens het slotfeest op het parkeerterrein van Excel- sior'20, was het een drukte van jewelste. Jeugdland nummer dertien zit er weer op en krijgt ongetwijfeld nog veel vervolgen. Joop van Broekhoven en zijn rechterhand Riet Immer zeel zitten immers nog vol ideeën. Eerst is het echter tijd om de accu weer op te laden. „Na drie weken is mijn accu wel leeg. Het is net topsport Een record aantal kinderen bezocht vrijdag Jeugdland. met een inzet van tweehon derd procent", legt de 'burge meester' van Jeugdland uit. Om zijn conditie "op peil te houden, doet Joop van Broek hoven veel aan sport (met name tennis). „Zo lang de accu goed opgeladen blijft, raakt mijn creativiteit niet op". Dat hij'creatief is, blijkt wel uit de vele spelletjes die hij ieder jaar opnieuw verzint en ook zelf maakt. Inspiratie hiervoor doet hij op tijdens de vele reizen die hij maakt. „Ik heb 35 jaar reiser varing en ben bijna overal ge weest, van Noord-Jemen tot de binnenwouden van Borneo Dit jaar stond Jeugdland in het teken van Indonesië. Op het slotfeest mochten de kin deren in Indonesische kledij op de foto en konden zij deel nemen aan een zogenaamd In- donesië-spel, waartoe onder andere een jungletocht en een kokosnotenrace behoorden. Dit alles in een stralend zon netje en onder begeleiding van muziek van 'De parel van In donesië". Nieuw record Op het parkeerterrein waren zelfs een zweefmolen en een draaimolen geïnstalleerd. Botsautootjes, kleine motor fietsen, een stoomtreintje, een luchtkussen en de pony's van Het slotfeest van Jeugdland Spaland Ruiters verhoogden de feestvreugde. „Wij willen de kinderen bezig laten zijn en niet bezig hou den". Dit is volgens Van Broekhoven ook één van de redenen waarom Jeugdland zo'n succes is, het record aan tal bezoekers van vorig jaar (zesduizend) is dit jaar zeker verbroken. Een exact aantal kon Joop van Broekhoven nog niet noemen, maar hij ver wachtte dat de zesduizend ruimschoots overschreden zou worden. Dit hoge aantal bezoekers maakt duideljk dat veel kin deren uit Schiedam 's zomers niet op vakantie gaan. Voor hen vormt Jeugdland al jaren een alternatief. En dit zal, als het aan Joop van Broekhoven ligt, voorlopig zo blijven. SCHIEDAM - In de nacht van vrijdag 21 op zaterdag 22 juli werd een 25-jarige Rotter dammer zijn fietstochtje over de Lange Haven noodlottig. Vier mannen lieten de fietser stoppen, waarop hij in het ge laat werd gestompt. De man raakte even buiten bewustzijn en zijn fiets werd in het water gegooid. Het slachtoffer is naar het zie kenhuis vervoerd, waar ge constateerd werd dat de man een hersenschudding, een ge scheurde kies en pijnlijke kaak had opgelopen. De da ders waren geen bekenden van het slachtoffer. De gemeentepolitie van Schiedam denkt het onder zoek naar de dader moet goed gevolg af te kunnen ronden. SCHIEDAM - In de periode van 14 tot 20 juli is er ingebro ken in een woning in de Groe- nelaan. De bewoners van dit huis waren op vakantie. De inbreker, van wie elk spoor tot dusverre ontbreekt, is de wo ning binnengekomen door een raam te verwijderen. Zijn buit bestaat uit een geldkistje met een paspoort, een trouwboek je, een envelop met 3500 gul den, een spaarboekje en een spaarpot. Bovendien worden er sieraden ter waarde van 2000 gulden en een radio-cas settedeck vermist. In de periode van 12 tot 21 juli is er tevens in een woning in de Julianalaan ingebroken. Ook de bewoners van dit huis waren op vakantie. De inbre ker is de woning binnengeko men door een raam te force ren. Er wordt niets vermist, maar de schade bedraagt 2000 gulden. SCHIEDAM Op de kinder boerderij in het Prinses Bea- trixpark is met het varken José vorige week bevallen van negen biggetjes. Moeder en kinderen maken het goed, maar zitten wel in aparte hok ken. Dit om te voorkomen dat de moeder op de kleine bigge tjes gaat liggen. Wanneer de biggetjes honger hebben, kun nen ze wel naar him moeder toe om te drinken. De bevalling vond vorige week van maandag op dins dagnacht plaats na een draag- periode van 116 dagen. Een op een andere boerderij woon achtige beer is de vader van de Moeder en kinderen zullen nog ongeveer twaalf weken op de kinderboerderij te bewon deren zijn. Daarna worden de biggetjes verkocht. José is vorige week bevallen van negen biggetjes. Wegener huLs-aan-huLsbLaden i Op woensdag 30, donderdag 31 augustus en vrijdag 11 september organiseren wij weer in samenwerking met\ het VW t j DAGTOCHTEN NAAR DE NATIONALE TAPTOE BREDA j Prijs irtcl. vervoer per luxe bps, overdekte plaats op\ hoofdtribune, speciaal middagprogramma, diner in het bekende restaurant Napoleon te Rijsbergen f 75.- p.p. U kunt uitvoerige informatie aanvragen bij Wegenerl Promotie, postbus 1980 - 3000 BZ Rotterdam - telefoon 010-4.699.911. SCHIEDAM Zwembad Groenoord heeft vorige week de 100.000e bezoeker ontvan gen. Dit record is onopge merkt voorbij gegaan. Een le zer van deze krant maakte de redactie hierop attent. „Dat is toch niet niks, honderddui zend bezoekers. Misschien kunt u hier iets van vermelden want voor het personeel is het ook leuk. Zij werken hard deze dagen en mogen weieens een pluim krijgen", aldus deze trouwe bezoeker van het zwembad. De desbetreffende zwemmer of zwemster kreeg overigens geen bloemetje of iets derge lijks en weet waarschijnlijk zelf niet dat hij of zij de 100.000e bezoek(st)er was. Hieruit blijkt tevens dat het zwembad een belangrijke functie vervult op het gebied van de openlucht recreatie. Het is de vraag of op politiek niveau rekening wordt gehou den met dergelijke argumen ten. Zoals de plannen er nu voorstaan, zal het zwembad volgend jaar vervangen wor den door een overdekt zwem- SCHIEDAM De plant soenen en grafzerken op de algemene begraafplaats aan de Burgemeester van Harenlaan hebben te kam pen met achterstallig on derhoud. De oorzaak hier van moet gezocht worden in het krappe personeels bestand. Het gevolg is dat het onkruid welig tiert en sommige graven helemaal overwoekerd worden door deze wildgroei. Voor vele mensen is deze situatie een doorn in het oog. Anderen daarentegen ervaren een begroeide grafsteen als ro mantisch, aldus D.C. Lou- werse van de Hoofdafde ling Plantsoenen. De heer Louwerse legt uit dat de toch al krappe personeels bezetting verder is aangetast door ziekteverzuim en verlof dagen van het personeel. Hierdoor wordt de werkdruk zo groot dat er niet voldoende tijd overblijft om de plantsoe nen te onderhouden. „Het hele jaar door draaien wij evenveel diensten. In het voorjaar en de zomer is er een ware onkruid explosie en om dat te bestrij den zouden wij best extra mensen kunnen gebruiken, maar daarvoor is geen geld. Bovendien is een aantal men sen ziek of met vakantie, waardoor het onkruid vrijspel heeft", legt hij uit. Er is dus te weinig mankracht om het onkruid te bestrijden. Louwerse noemt het een 'las tig probleem' en weet geen structurele oplossing, omdat er nu eenmaal geen extra geld beschikbaar is. Bij het onderhoud wordt nu voorrang gegeven aan recente graven boven de oudere gra ven. Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat de oudere graven bij de achteringang door onkruid overwoekerd worden. Bij de hoofdafdeling plantsoe nen komen ook met regelmaat klachten binnen en Louwerse verzekert dat de plantsoenen dienst alles in het werk stelt om deze klachten uit de we reld te helpen. Hijzelf ver wacht dat het onderhoud dit najaar weer op peil zal zijn. Op sommige plaatsen is het onkruid al erg hoog. SCHIEDAMIn een mode zaak aan de Hoogstraat heeft een klant vrijdagmiddag met een vals briefje van 250 gul den betaald. Dit werd pas ge constateerd nadat de klant de zaak al had verlaten. Het staat overigens niet vast of de klant te kwader trouw heeft gehan deld. Het vervalste bankbiljet is door de politie in beslag SCHIEDAM De net spanning in Nederland zal worden verhoogd van 220 volt naar 230 volt. Dit is het gevolg van een af spraak tussen zeventien Europese landen. De ver hoging zal geleidelijk wor den gerealiseerd en moet in 2004 voltooid zijn. Wan neer het zo ver is, zal de netspanning in deze zeven tien landen ongeveer gelijk zijn. In Nederlandse, dus ook Schiedamse woningen hoeft hiervoor niets te ver anderen. De verhoging van de netspanning heeft ook geen gevolgen voor electri- sche apparaten of de tarie- SCHIEDAM - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in de Vlaardingerstraat een 34-jari- ge Schiedammer en een 23- jarige Schiedamse lastig ge vallen en mishandeld. Twee personen maakten vervelende opmerkingen naar de twee, toen deze een café verlieten. Hierop werden zowel de jon gen als het meisje geschopt, waarop de jongen bewuste loos raakte en hersenletsel op liep. Toen de GGD ter plaatse kwam en het 34-jarige slacht offer even bij kwam, wildé hij de daders nog achterna gaan. De jongeman is naar het zie kenhuis vervoerd maar kon later naar huis met een 'we- kadvies'.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1