Hondenliefliebber houdt pleidooi: 'Geen hond wordt vals geboren' Omscholing mogelijk redding voor werkloze docenten 'Dat gedoe van die filmveedrijvers is nep' Circus Holiday Schiedams Nieuwsblad Trainingen Schuld van agressiviteit ligt vaak bij eigenaar 'Wie de sprong wil wagen maakt een behoorlijke kans' Nieuwerkerker Michael Lobry 'Dutch Champion Reining' DE HAVENLOODS DINSDAG 25 JULI 1989 Redingshonden mogen geen vree gelijk opvolgen. „Het is net een ci zou u zeggen dat hij agressief is?", wijst Paalvast naar de hond die kalm aan zijn voeten wacht totdat het gesprek af gelopen is. Karakter „Voor ons is het een schat van een hond. Maar ja, 't is een Mechelse Herder en die is an ders. Hij heeft karakter en daar moeten ze bij een hon denvereniging rekening mee houden. Bij het hondensport centrum Vijfsluizen in Schie dam wordt Udo nu heel goed begeleid. Vorige keer wilde ik Udo straffen omdat hij een puppie wegduwde maar toen werd ik tegengehouden door een instructeur. Da's instinct, zei hij". kennen en moeten elk commando Samen met nog twee andere honden wordt de Herder van Paalvast opgeleid tot red dingshond. Wie de Vlaardin- ger kent zal zich daarover niet verbazen. Al ruim 25 jaar is Huug Paalvast verbonden aan de Reddingsbrigade en even zo lang actief als strandcom- mandant in 's Gravenzande. Zich inzetten voor iemand in nood is Hung Paalvast's twee de natuur geworden, zo lijkt het. „Dat hoop ik ook met Udo. Misschien kan hij dadelijk wel iemands leven redden. Maar mocht hij het examen uitein delijk niet halen, dan vind ik het niet erg. Je doet je best ervoor en het is best een leuke tijd". inderdaad teveel honden in Nederland, maar als de men sen ze nou eens goed zouden verzorgen... Een hond hoeft niet op de stoep te poepen, dat laat de baas dan toch toe?". Aaien Een ander punt van kritiek - de vermeende agressiviteit - stippen de beide hondenlief hebbers ook aan. Volgens Lammie Biersma-Hoven vloeit een en ander ook voort uit onwetendheid. „De mees ten willen een hond aaien. Ik moest laatst naar de biblio theek en leg de hond buiten aan de ketting. Er komt een vreemde langs die 'm wilt aai en. Maar de hond ligt gespan- Het Hondensportcentrum Vijfsluizen wil door middel van training en opvoeding mens en hond nader tot el kaar brengen. De stichting gaat ervan uit dat de mens wordt opgevoed hoe deze zich in de maatschappij moet gedragen en dat een hond even goed moet wor den opgevoed. Daarom moeten de honden van alle leden gedrags- en gehoor zaamheidstrainingen on dergaan. De trainingen vinden plaats op zaterdagmorgen en maandagavond op het terrein aan de Parallelweg. Informatie is verkrijgbaar via tel. 462.20.50. nen te kijken naar de deur of ik terug kom en schrikt, voelt zich bedreigd en zegt hap. Een mens vindt het toch ook niet prettig door iedereen aange haald te worden. Een hond moet het echter wel goed vin den. Je moet een hond eerst bekijken, aan je laten wennen en dan kun je alsnog aaien". Een minder prettige herinne ring heeft Huug Paalvast ook aan de Vlaardingse Honden club Woef. De reu Udo had hierbij inmiddels al twee di ploma's gedrag en gehoor zaamheid gehaald. „Naar aanleiding van een klein inci dent werd ik weggestuurd. Mijn vrouw zat in een smal gangetje met de hond te wach ten toen er iemand met een puppie voorbij kwam. Het hondje was speels en sprong tegen Udo aan, die schrok en reageerde. Hij hapte naar de puppie, maar er was niks ge beurd; het beestje had niets. Voor de hondenclub was dat reden om ons lidmaatschap op te zeggen. Er werd niet eens gepraat. We konden gewoon gaan. Op dat moment voelden we ons flink in ons wiek ge schoten, het gaat erom hoe je met elkaar omgaat. Ik heb zelfs naar een professor van een dierenkliniek in Utrecht gebeld om te vragen wat hij ervan vond. Deze meende dat dit een volstrekt normale re actie was voor een hond. Ik wil nu niet alleen katten op Hondenclub Woef, met pup pies zijn ze heel bekwaam, maar volwassen honden moet je nu eenmaal anders aanpak ken. En kijk nou naar Üdo, De Mechelse reu kruipt na een jaar al door rioleringen heen alsof het gesneden koek is, loopt feilloos over ladders, balken etc. Zijn baas trots: „Hij springt anderhalve meter hoog en drie meter ver. En het is allemaal geduld-werk, ik straf 'm alleen maar met een grote mond. Weet je, het is zuiver een kwestie van ver trouwen". Verplichte test Volgens Huug Paalvast wordt een hond vaak ten onrechte veroordeeld voor z'n gedrag, terwijl de schuld doorgaans bij de baas ligt. „Er wordt geen hond vals geboren. Als je nog nooit met een hond bent omgegaan, weet je ook niet hoe je deze moet benaderen. Daarom ben ik voor een ver plichte gehoorzaamheidstest die hondenbezitters-in-spé met hun dieren moeten afleg gen. Dan kunnen ze onder lei ding van deskundige instruc teurs leren hoe er mee om te gaan". Paalvast's steun en toeverlaat Lammie Biersma-Hoven stemt er volledig mee in. Zij verwijst naar de vaak schrij nende misstanden tijdens de zomervakantie. „Mensen doen him hond gewoon de deur uit, waarneer ze met vakantie gaan. Als ze terug zijn zeggen ze 'oh, het was toch wel leuk hè zo'n hond' en gaan bij het dierenasiel weer een andere halen. Veel mensen beseffen de consequenties niet van het houden van een hond. Er zijn „Ik werk, maar heb er eigenlijk geen tijd voor", zegt Huug Paalvast die dagelijks met zijn hond Udo traint. huisdier en om deze bewe ring te staven noemt hij het Hondensportcentrum Vijf sluizen als voorbeeld. Tweemaal per week gaat Huug Paalvast naar het ter rein van dit Schiedamse cen trum. Daar wordt zijn hond Udo opgeleid tot reddings hond. „Eer het zover is zijn we al drie jaar verder. Er komt ontzettend veel speur werk bij kijken. Ook wordt de hond geleerd goed te luiste ren: ieder commando moet 'ie hebben ze het over viezig heid op de stoep, of over het zogenaamde agressieve karakter van een hond". Er is ook een keerzijde van de medaille vindt Paalvast. Veel hondenbezitters zijn juist goed bezig met hun VI, AARDINGEN/SCHIE DAM Honden worden over het algemeen veel te negatief benaderd, althans in de ogen van Huug Paal vast, 'baas' van de Mechel se Herder Udo. „Als men sen over honden praten VLAARDINGEN/SCHIE- DAM— Circus Holiday be staat tien jaar en dat wordt gevierd met een serie extra( feestelijke voorstellingen. Maandag 31 juli en dinsdag 1 augustus slaat het circus zijn tenten op het Erasmusplein. Er zullen vier voorstellingen worden gegeven. Ook Schiedam wordt niet ver geten want tijdens de toer door het land houdt de kara vaan zaterdag 5 en zondag 6 augustus stil aan het Bach- plein. Kaarten voor één van de voorts lingen kosten tien gul den. Kinderen betalen 7.50 en in Schiedam is de avondvoor-, stelling gratis voor mensen ouder dan 65.-. Er worden twee voorstellingen per dag gegeven: om 16.00 en om 20.00 uur. Kaarten zijn in Schiedam en Vlaardingen in de voorver koop verkrijgbaar bij de VW. megener huLsaarvhutsbLaclen HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen, Postadres: postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon: 010 - 4.353.883. Kantooruren: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: W. Anderiesen (tel.privé 079 - 413007) CORRESPONDENTEN: Schiedam: Robert Bas, Wijnand Meijboom en -*—(sport). Manager red Vlot-Heiden. redacties Zuid Holland: Rita NIEUWSBLAD verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKAN TOOR). DIRECTIE: Doom, P. Bakker en J. Parser Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in 010 - 4.699.201 ROTTERDAM Herin tredende vrouwen met een voltooide HBO-op- leiding en werkloze of met werkloosheid be dreigde vrouwelijke do centen uit het voortgezet onderwijs kunnen een éénjarige omscholings opleiding volgen tot 'as sistent manager interna tionale handel'. Het gaat hier om een éénjarige dagopleiding, die in op dracht van het ISO (In tensivering Scholing door Onderwijsinstellin gen) en de Gewestelijke Arbeidsbureaus van Rotterdam, Schiedam en Spijkenisse, gestart wordt (bij voldoende deelname) door de G.K. van Hogendorp Oplei dingen. De terugloop van het leerlin genaantal betekent voor veel docenten bij het voortgezet onderwijs ontslag of een drei gend ontslag. Leerkrachten die dat overkomt zijn vaak de genen die een taal doceren. In de meeste gevallen zijn ze jong, want de kortst lesgeven- den gaan er het eerste uit. Zo zijn de regels in het onderwijs. andere lesbevoegdheid te ha len, voor iets waaraan wél be hoefte is, bijvoorbeeld exacte vakken, maar dat vergt be hoorlijk tijd. Iets geheel an ders aanpakken kan de oplos- Tekenleraar Eén van de initiatiefnemers voor de omscholingsopleiding voor herintredende vrouwen, het ISO, is al doende met on derwijsprojecten voor werklo ze of bijna werkloze docenten. Projectleider de heer Th. Hü- bens vertelt van de tekenle raar, die omgeschoold kon worden tot repro-tekenaar in de grafische industrie, maar ook van bemiddeling van het ISO bij het intensief sollicite ren zónder omscholing. Hoger opgeleiden, hebben, zo is zijn ervaring, vaak al kennis in huis om ergens anders dan in het onderwijs inzetbaar te zijn. Het gaat daarbij meestal om tamelijk jonge, gemoti veerde mensen. Het resultaat van zo'n intensieve training is dat vijftig procent slaagt in het vinden van (ander) werk. De aankondiging dat de oplei ding assistent-manager ook gevolgd kan worden door vrouwelijke docenten die al leen nog maar met werkloos heid bedreigd worden kent overigens wel beperkingen. Het jaar dat de studie vergt wordt namelijk geheel benut. Dat blijkt wel uit het vakken pakket of in elk geval uit de opsomming van waarmee een afgestudeerde uit de voeten kan: „Afgestudeerden kunnen door de beheersing van Europese handelstalen, kennis van de Europese handelsmarkten en gewoonten, een gerichte scho ling i catie in vele vormen het Mid den-en Kleinbedrijf helpen de buitenlandse markten te betreden. Als je dus alleen maar béng bent werkloos te worden zou het volgen van de opleiding onmogelijk zijn bij je dage lijkse werk. Maar voor de mensen die in 'de garantie lo pen' is er volgens de heer Hü- bens wel een mogelijkheid. Dat zijn de docenten voor wie wel werk is, maar niet genoeg, zodat ze een klein aantal ge garandeerde uren krijgen. Wanneer voor die uren een vervanger gevonden kan wor den, kan dat betaald worden met ISO-geld, dat op zijn beurt betaald wordt door het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. In eerste instantie moeten de schoolbesturen proberen deze mensen „vrij te roosteren", meent Hübens. „Die bereidheid is er echter Als het leerlingenaantal slinkt (bij het voortgezet onderwijs) moet de leerkracht weg. ArchieffotoWolfen van Borselenschool uit 1977) niet altijd, is zijn ervaring. Het brengt hem tot de uit- 1 spraak dat men op de scholen niet humaan omgaat met mensen die met werkloosheid bedreigd worden. Hij ontleent die stelling aan de indruk die hij krijgt van docenten die hem opbellen, bijvoorbeeld over het recht van scholing. Hübens: „Ik moet zeggen dat men z'n eigen rechtspositie vaak niet kent in de slag met de werkgever". De omscholingsopleiding richt zich op het Europa van 1992, blijkens een aankondi ging van het Arbeidsbureau. Hübens heeft de indruk dat het bedrijfsleven zeker geïnte resseerd is in hoger opgelei den: „Wie de sprong wil wa gen maakt een behoorlijke kans". De omscholingsopleiding voor herintredende vrouwen wordt gegeven in het Groothandels gebouw. De plaatsing ge schiedt via een selectieproce dure uitgevoerd door de Ge westelijke Arbeidsbureaus en het ISO. Er is een mogelijk heid voor kinderopvang. Het gaat om een emancipatie project waarvoor ook subsidie van het Europees Sociaal Fonds is verkregen. De Kamer van Koophandel van Rotter dam en de Beneden Maas heeft bijgedragen aan de tot standkoming van het project. Binnen de opleiding zijn de volgende vakgebieden te on derscheiden: Management, marketing en export, vreemde talen, Nederlands communi catie en public relations en Voor aanmelding en informa tie kunnen belangstellenden terecht bij de G.K. van Ho gendorp Opleidingen, telefoon 010-4139169/4134819 en het ISO, telefoon 4331744. Nelleke de Jong NIEUWERKERK AAN DEN IJSSELNaar cowboyfilms mag hij graag kijken. Met een kritisch oog natuurlijk. Dat gedoe van die film veedrijvers is maar nep, vindt hij. Veel trucages. De enige echte Western riders .zijn Robert Red- ford en Clint Eastwood, Michael Lobry kan het weten. Hij is niets voor niets een crack in het on derdeel paardrijden, dat kenners betitelen als rei ning. De Nieuwerkerker is de trotse drager van een aan zijn riem beves tigde buckle met de in scriptie "Dutch Cham pion Reining". Western riding is ontstaan uit het werk van de cowboys in Amerika. Voor het veedrijven over grote afstanden hadden deze prairieruiters een veilig en comfortabel zadel nodig. En vanzelfsprekend een snel, soepel en atletisch paard, dat niet werkschuw was en ge makkelijk met een hand te be sturen was, waardoor de cow boy voor andere klusjes zoals het openen van het hek of het trekken van zijn pistool een vrije hand had. nen. Wat Michael zegt, wordt pas duidelijk als hij met het paard, nadat het vijf minuten is warm gelopen, een sliding stop maakt. Het paard komt aan galoppe ren. De ruiter maakt een lich te achterwaartse beweging, hét dier reageert onmiddelijk. Zijn achterbenen staan stil, de voorpoten maken nog enkele passen. Het zand, vermengd met kleine stukken hout, spat tegen de achterhoeven hoog op. Spectaculair en dat is ook de reden, waarom Michael al negen jaar het Western riding onderdeel reining beoefent. "Ik wilde wat aktie, want ik ben een wildebras. Reining biedt veel variatie". Toch is deze vorm van paardrijden geen joy-riding, maar een ge disciplineerde, beheerste vorm van omgang tussen paard en ruiter. Het paard, dat hij gebruikt heeft hij zelf getraind. Eerst in een ronde bak, piste met een lange lijn, de launche. Het paard moet het zadel leren accepteren al vorens het andere reiningbe- wegingen leert. Wordt het dier Ranchwork, noemt de nege nentwintigjarige Michael Lo bry het western riding. Het zadel, dat hij op zijn lenige snelreagerende arabisch paard vastgespt, is breed en heeft een comfortabele zit. Met twee singles, riemen, wordt het zadel onderaan de buik van het paard vastge maakt. De eerste riem wat strak, de tweede met een spe ling van een vuist. Dat is no dig om wat naar achteren te kunnen zitten om enige druk op de achterhand uit te oefe voor zijn getoonde kunstjes met een suikerblokje beloond of zo iets? "Beslist niet", zegt Michael, "wij belonen nooit. De enige beloning, die een paard krijgt is zijn vrijheid. Terug naar de wei of de stal, waar het vrij heid geniet. En zolang het iets niet beheerst, gaat het door en niet naar zijn stal". Voor western riding en rei ning is een goed getraind paard een must. Het beest moet gevoelig in de mond blij ven, door het uitblijven van eelt op zijn ziel straffen g rechtshandig, de roll back, kleine en grote cirkels met krijgen, waardoor het gevoe- changementen, achterwaarts lig blijft voor de bewegingen van de ruiter. Met een lichte druk van diens been begrijpt het paard dal lopen. Alsof er geen comman do gegeven wordt gaat het dier galopperen, draven of voetstaps door de piste. Mi- het naar links of rechts moei chael's paard toont zich gaan. Een lichWdruk van hel zadel tegen de achterkant van de rug laat het paard stoppen De teugels zijn twee losse ein den, die losjes in de hand ge houden worden. De kunst is het volgens Lobry om het paard signalen te geven, die hoorzaam. Er is niets onvei ligs aan. Met het dier kan hij zomaar de straat op. Het paard zal zelfs stoppen voor een kinderwagen. Western riding en reining ver heugen zich in een groeiende belangstelling. Op dit moment de toeschouwers niet kunnen zijn er ongeveer 300 beoefena- opmerken. ren, die aangesloten zijn bij de Op die bijna onzichtbare, Federatie Western Riding As- maar voor het kennersoog sociation Nederland, zichtbare signalen laat hij het Per jaar worden er gemiddeld paard een aantal reiningoefe- vijftien wedstrijden gehouden ningen doen: de spin, links- en en de federatie heeft enkele demonstratieteams. Ruim ne gen jaar doet Michael Lobry aan reining. Hij heeft zijn hart en mond er vol van. "Ik ben door reining ook gek op Ame rika geworden. Schitterend die ruige vlakten". Een quar- ter-horse is zijn vurige wens". Het snelste paard ter wereld. Met twee galopsprongen al op volle snelheid. Dat is nodig voor het veedrijven". Zo'n dier kost echter ongeveer vij fentwintigduizend gulden. Op de manege "Hitland" oefent Michael Lobry dagelijks. Op dit terrein houdt hij zich ook bezig met probleempaarden. Paarden, die slaan en meppen. Bokkerig doen of steigeren. Door het bit lopen of op een andere wijze niet gehoorza-

De Havenloods | 1989 | | pagina 3