Psychiatrisch ziekenhuis gaat binnenkort van start DE HAVENLOODS Al vanaf f15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. Nijlpaard Kuddel grote trekpleister op Bachplein SPARTA NIEUWS Valsheid in geschrifte Voormalig Nolet maakt plaats voor nieuwbouw Vismaaltijd De Woudhoek Schat zoekt spelers voor openluchtspektakel Inbraken in juni en juli met 50 procent toegenomen Proefuitzending nieuwe zender Vandalen in Hoofdstraat Expositie Frankeland Rijnmondband mist trompetten Inbraak in kelderbox Veel belangstelling voor vlinderexcursie NIEUWS VAN UW KRANT ïói Schiedams Nieuwsblad EDITIE 9, DINSDAG 8 AUGUSTUS 1989, 38e JAARGANG, Nr. 32 LU Schiedams Nieuwsblad Wegener hutó-aantxisblacJen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN Het anders zo rus tige Bachplein in Schie- dam-Noord bood afgelopen weekeinde een compleet anders van aanzien. Circus Holiday had bezit genomen van het plein. Panters, paarden, een neushoorn en andere exotische dieren waren in het gevolg van het circus meegereisd. Speciale aandacht ging echter uit naar het nijl paard Kuddel. Vorig jaar ontsnapte het dier in Krim pen aan de IJssel en dook een vijver in. Pas na enkele dagen kreeg men daar het nijpaard weer tussen het kroos vandaan. Op het Bachplein werden de ver richtingen van Kuddel aandachtig gevolgd door het publiek. Een ontsnap ping zat er deze keer echter niet in. Circus Holiday heeft dit jaar een uitgebreid pro gramma. Het circus bestaat precies tien jaar en dat is een reden om flink uit te pakken. De Mexicaanse stuntman Virgilio Dantes baarde in Schiedam en Vlaardingen opzien met zijn stunt als levende ka nonskogel. Ook een luchta crobaat en een dompteur vielen goed in de smaak bij het publiek. Gisteren ver trok het circus weer naar elders. Vanaf vandaag vindt u in deze krant, voor elke thuiswedstrijd, een hele pagina VLAARDINGEN— Een 31- jarige Vlaiardinger werd vori ge week aangehouden vanwe ge valsheid in geschrifte. F.M. van V. heeft een Administra tie- en Belastingkantoor en treedt o.a. op als tussenper soon voor verzekeringsmaat schappijen. Daarbij heeft Van V. voor 88 zogenaamde cliën ten een levensverzekering af gesloten waarvoor hij f600.000.- provisie inde. De Vlaardinger vulde de aan vraagformulieren zelf in en maakte gebruik van de gege vens van zijn eigen klantenbe stand. Hij betaalde ook zelf de maandelijkse premie voor zijn cliënten. In totaal heeft hij voor 68 miljoen gulden le vensverzekeringen afgesloten. Op dezelfde wijze heeft de ad ministrateur ook elf formulie ren ingediend bij een tweede verzekeringsmaatschappij voor een verzekerd kapitaal van ruim vijf miljoen gulden. Hiervoor ontving Van V. en kele duizenden guldens aan provisie. Het geld besteedde de Vlaar dinger aan reizen, auto's, huisraad. Bij zijn aanhouding werd een groot deel van de administratie in beslag geno men. Inmiddels is de man voorgeleid. De recherche zal het onderzoek vervolgen. Overigens werd ook een 36- jarige Schiedammer beticht van valsheid in geschrifte. M. had uit zijn bedrijf een blanco keuringsbewijs meegenomen en valselijk ingevuld voor de 22-jarige Vlaardingse Van H. Toen de automobiliste voor verkeerscontrole werd aange houden bleek dat het APK- keuringsbewijs niet klopte. Beide betrokkenen zijn na op gemaakt procesverbaal heen gezonden. SCHIEDAMIn de depen dance van het Schielandzie- kenhuis aan de Stadhouders laan (het voormalige Noletzie- kenhuis) wordt binnenkort gestart met een Algemeen Psychiatrisch Ziekenhuis. Het Delftse ziekenhuis St. Joris gaat het nieuwe ziekenhuis leiden. Het St. Joris neemt het personeel van de PAAZ-afde- ling (Psychiatrische Afdeling Algemeen Ziekenhuis) van het "Schielandziekenhuis over. Di recteur P.H.J. van Buren van het St. Joris verwacht dat er over twee jaar kan worden be gonnen met nieuwbouw, het liefst op de lokatie van het voormalige Noletziekenhuis. Aanvankelijk was het de be doeling dat er al op 1 septem ber zou worden begonnen met het Algemeen Psychiatrisch Ziekenhuis (APZ). Die datum is waarschijnlijk niet haal baar. "Er moeten nog de nodi ge dingen zorgvuldig worden afgehandeld", zegt Van Bu ren. "Het kan net zo goed 1 oktober of 1 november wor den." Eén van de zaken waar nog SCHIEDAM Dienstencen trum De Woudhoek organi seert op donderdag 24 augus tus de traditionele vismaal- tijd. Opgeven kan met ingang van maandag 7 augustus bij de ba lie van het dienstencentrum aan het Heijermansplein 35, tussen 9.00 en 12.00 uur. De kosten bedragen vijf gulden per persoon. De inschrijftermijn sluit op maandag 21 augustus. over gepraat wordt is rechts posities van het personeel dat van Schieland wordt overge nomen. Door de andere aard van het ziekenhuis verandert er nogal wat voor het perso neel. "In principe hebben we iedereen aangeboden bij St. Joris te komen. Er is natuur lijk wel een verschil in rechts positie. Een aantal mensen zag. er tegenop, ze waren bang om in een groot ziekenhuis als St. Joris te verdwijnen",aldus Van Buren. Volgens de St. Jo- risdirecteur is het aantal per soneelsleden dat twijfelt over de overstap gering. "Van de veertig personeelsleden zijn er misschien twee of drie die aarzelen", zegt Van Buren. Corrie van Dijk van de mede zeggenschapscommissie van het Schielandbevestigt dat. "In eerste instantie is huiverig gereageerd op de overname. Er is echter vrij intensief overleg geweest en het meren deel van het personeel staat er nu positief tegenover. Er zijn natuurlijk altijd uitzonderin gen", stelt Van Dijk. Eerste fase Deze maand zal er nog verder worden onderhandeld tussen Schieland en St. Joris over overname van de PAAZ-afde- ling. Zodra dit achter de rug is kan worden begonnen met de bouw van het Algemeen Psy chiatrisch Ziekenhuis. In de eerste fase wordt de PAAZ- afdeling omgezet in een vol waardig psychiatrisch zieken huis. Dit zal zo ongeveer een tot anderhalf jaar in beslag nemen, verwacht Van Buren. In eerste instantie zullen 40 tot 50 bedden in gebruik wor den genomen. In de toekomst moet dit uit- tot 140 bedden waar- i Het voormalige Noletziekehuis van 40 voor dagbehandeling. Ook zal er nieuwbopw ge pleegd worden. "Nog dit jaar gaat er een aanvraag de deur uit voor een nieuwbouwpro^ ject", denkt Van Buren. "Daar is budget voor". Gedacht wordt om voor een zogenaamd herhalingsproject te kiezen. Dit is een project dat elders in het land reeds is gerealiseerd. Op die manier voorkomen we een aantal tijdrovende advies rondes bij de overheid. Dat kan wel drie of vier jaar sche len", weet Van Buren. De directeur heeft een voor keur voor de locatie aan de Stadhouderslaan. "Het ter rein van het voormalige No letziekenhuis zou ideaal zijn. •maken voor nieuwbouw. Belangrijk is dan wel dat het Schielandziekenhuis van ge bouw ontruimd heeft tegen die tijd", zegt Van Buren. Mocht de geplande terugtrek king van het Schielandzieken huis op de lokatie Burgemees ter Knappertlaan niet op tijd voltooid zijn, dan is ook nieuwbouw op een andere lo katie mogelijk. SCHIEDAM— In navol ging van het succesvolle openluchttheater vorig jaar bij de Ruïne is voor volgend jaar wederom een openluchtproductie ge pland. Het openluchtspek takel zal zich dan afspelen op en rond de Lange Ha ven. Als onderwerp is ge kozen voor een turbulente periode uit de geschiedenis van Schiedam; de Patriot tentijd. Het Schiedams Collectief Historisch Amateur Thea ter (SCHAT), de organisa tor van de openluchtpro ductie, is nu op zoek naar mannen en vrouwen die mee willen spelen. De spe len dienen te beschikken Toneelervaring is wel wen selijk, maar is niet vereist. Ook is de organisatie op zoek naar mensen met een goede z Schat is zeker van plan van het openluchtspektakel volgend jaar een even groot succes te maken als het stuk in 1988. september plaats op de donderdagavond in het zelfde wijkcentrum. Aanmelden kan bij Corine Sey, telefoon 426 05 00, toestel 295. vinden plaats vanaf begin spetember op verschillende avonden en zaterdagmiddagen in wijk centrum de Blauwe Brug. De repetities vinden vanaf SCHIEDAM In juni en juli zijn er in Schiedam bijna vijf tig procent meer inbraken in dan in de zelfde periode vorig jaar blijkt uit een onderzoek van de poli tie. In absolute cijfers bete kent dat er tegenóver 48 in braken in juni/juli van het vo rig jaar, 70 tot 75 inbraken dit jaar staan. Het definitieve ge tal is nog niet bekend omdat de politie verwacht dat er nog mensen aangifte komen doen van inbraak tijdens hun va kantie. Ondanks de hoge stijging vindt politiewoordvoerder L.C. Buijnink het moeilijk om SCHIEDAMSinds vorige week is op de Schiedamse ka bel de zender Radio 10 Klas siek begonnen met proefuit- zendingen. Radio 10 Klassiek maakt net als de commerciële popzender Radio 10 deel uit van het impejium van media magnaat Joop van der Ende, de motor achter het initiatief om commerciële televisie in Nederland van de grond te krijgen. Radio 10 Klassiek is via de kabel te ontvangen op de fre quentie 99.6 FM. "Voorlopig wordt het programma non stop uitgezonden zonder af kortingen. Zodra de techni sche mogelijkheden er zijn, wordt er een normale pro grammering ingevoerd. conclusies te trekken. „Je moet bij kleinere aantallen even uitkijken. We spreken hier over zo'n twintig inbra ken in twe maanden. Het is dan uitkijken dat toevallighe den geen rol spelen", zegt Buijnink. Ook kan het ver schil volgens de hoofdinspec teur worden veroorzaakt door een andere statistische ver werking van gegevens. Buijnink verklaart dat de po litie van plan is om het onder zoek uit te breiden. „Mocht het zo zijn dat de gehele zomer een opvallend afwijkend beeld geeft dan geeft dat na tuurlijk te denken", zegt Buij nink. „Naar elke stijging van het aantal inbraken zal kri tisch worden gekeken". Vaak hebben mensen het aan hun zelf te danken dat er tij dens hun vakantie wordt in gebroken in him woning. Maar al te vaak is van buiten te zien dat de bewoners niet thuis zijn. „We geven dan ook als tip om het huis leefbaar achter te laten. Laat de plan ten in de vensterbank, laat de gordijnen open en vraag aan de buren of ze zo nu en dan een lichtje willen aansteken", zegt Buijnink. Ook pleit de hoofdinspecteur voor meer sociale controle. „Als je iets verdachts ziet moet je onmiddellijk de poli tie bellen". Vorig week heeft de politie een bescheiden succesje ge boekt in de strijd tegen de in braken. Een 15-jarige jongen uit Nieuwegein die vorige week zondag werd gearres- SCHIEDAM —.Twee vanda len hebben in de nacht van zaterdag op zondag vernielin gen aangericht in de Hoofd straat. De twee sloegen een deuk in de kofferbak van een auto en vernielden een win kelruit. De politie heeft van enkele getuigen een duidelijk signalement van de daders ge kregen. Er is een onderzoek gestart. SCHIEDAM In Huize Frankeland is tot en met 18 september een expositie van schilderijen van Loes van Prooijen en Henk de Deugd te zien. De schilderijen hebben zowel inpressies van reizen in binnen- en buitenland als Schiedam en Kethel als on derwerp. Behalve deze schilderijen, die in aquareltechniek zijn uitge voerd, zijn er ook pentekenin gen, olieverfwerk en krijtte keningen op de tentoonstel ling. Tevens wordt een aantal mini werkjes met verschillen de motieven geëxposeerd. De tentoonstelling van 9.00 tot 20.00 uur gratis te bezich tigen in Huize Frankeland aan de Liduinastraat 20 in Schie dam. SCHIEDAM Enkele muzi kanten van de Rijnmondband zullen het voorlopig zonder instrument moeten stellen. Uit het verenigingsgebouw van de drumfanfare verdwe nen het afgelopen weekeinde enkele muziekinstrumenten. De inbrekers kwamen het ge bouw aan de Lange Nieuw- straat binnen door een raam te forceren. De buit van de inbrekers bestaat ondermeer uit enkele trompetten en een cornet. SCHIEDAM Uit een kel derbox in de Bellstraat zijn vrijdag twee damesfietsen en twee helmen verdwenen. De inbrekers hebben waarschijn lijk gebruik gemaakt van een valse sleutel. Het is niet de eerste keer dat er in de kelder boxen in deze straat wordt in gebroken. Politie-voorlichter L.C. Buijnink wijt het aan de open ligging van de kelder boxen dat er regelmatig in brekers op bezoek komen. De politie is dan ook bezig om via de woningbouwvereniging verandering in de situatie aan te brengen. A Spaanse vedetten W troefden SW af Sport en smog A Bedrijfspastoraat Communicator tussen de bedrijven en de kerk 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM De natuur blijft aan belangstelling win nen. Dat bleek zondag nog eens bij de vlinderexcursie in de heemtuin van het Beatrix- park. Natuurkenners Ronald Jacobs en Ben van As leidden een grote groep belangstellen den door de met vele wilde planten begroeide heemtuin en de speciaal aangelegde vlindertuin. Ondanks het zo merweer, dat vele mensen naar zwembad en strand trok, luisterden zo'n vijftig geinte* resseerden naar het verhaal van de natuurliefhebbers. Op de inmiddels tot traditie geworden excursie op de eer ste zondag van de maand was nu de vlinder tot onderwerp gekozen. Vlinders staan dit jaar in het middelpunt van de belangstelling. De Vlinder stichting heeft 1989 uitgeroe pen tot het jaar van de vlin der. Hiermee wordt aandacht gevraagd voor het bedreigde insect. In de jaren vijftig waren er nog ongeveer 65 dagvlinder soorten in ons land. Vijftig soorten zijn in aantal achter uit gegaan of zelfs uitgestor ven. De excursie van zondag middag was één van de vele manieren waarmee natuur liefhebbers het publiek over de dramatische achteruitgang van de kleurrijke insecten wil informeren. Door de grote belangstelling werd de groep in tweeën ge splitst. Ben van As en Ronald Jacobs wezen de excursiegan- op de vlinders die in de eigen omgeving nog zijn te zien. Dagpauwoog, Kleine Vos, Argusvlinder, Blauwtje en Klein Geaderd Witje; mooie naipen voor even mooie vlinders. „Uit inventarisatie is geble ken dat het aantal vlinders in Nederland schrikbarend ach teruit is gegaan", hield Ben van As zijn toehoorders voor. „Als het zo doorgaat zijn er over twintig jaar geen vlin ders meer". De natuurkenner, zelf werkzaam bij de Vlaar dingse plantsoenendienst, pleit voor een beter beheer van wegbermen. In Schiedam is daar nu een start mee ge maakt. De enige dissonant was dat een vrouw in een invaliden- wagen de excursie niet kon meemaken. „Ik had er ook graag bijgeweest", aldus een teleurgestelde Willie van der Voprt. Door de slappe gesteld heid van de paden was dat echter niet mogelijk. De pa den zijn niet zoals in de rest van het park verhard maar sa mengesteld uit schelpengruis en houtsnippers. „De vorige keer zat ik vast. Ik vind dat wij ook in de heemtuin moe ten kunnen", aldus Van der Voort. Hans Buisman, beheerder van de heemtuin beaamt het pro bleem. „Er komen wel meer mensen in een invalidewagen die de heemtuin niet inkunnen en dat is jammer. Ik sta dan ook geheel achter mevrouw Van der Voort wat betreft de paden", aldus Buisman. Ruim vijftig excursiegangers maakten zondag in het Beatrixpark kennis met in onze omgeving voorkomende vlindersoorten. Op dinsdag 22 aug. a.s. verschijnt de sportbijlage Adverteerders kunnen kontakt opnemen met de K| afdeling verkoop: telefoon 010-4.346.711

De Havenloods | 1989 | | pagina 1