Arbeidspatoraten leggen contact tussen werk en kerk Foto- en tekenwedstrijd over het thema vrede Gemeente niet onder de indruk van boze telefoontjes Werken voor kunstverloting I te zien op tentoonstelling SPECIAAL VOOR ONZE LEZERS Schiedams Nieuwsblad Industriepastor is een soort voelhoorn Margriethal omgedoopt in Oosterse markt Radio Klassiek Dekmaat verongelukt Vrienden van museum bezoeken Maastricht ONS vervangt hoofdleidingen DE HAVENLOODS DINSDAG 8 AUGUSTUS 1989 32-491 SCHIEDAM/VLAARDIN - GEN Al jaren bestaat er een samenwerking tussen het industriepastoraat en het Bedrijfsapostolaat in het Botlek-Europoortge- bied. Hoewel beide ar beidspatoraten formeel los van elkaar staan en werken en beide hun eigen achter grond en geschiedenis heb ben, vormen de werkers een team: het iBA. Bij het Bedrijfsapostolaat, dat uitgaat van een stichting die werkzaam is in het bisdom Rotterdam van de Rooms-Ka- tholieke Kerk, is de uit Schie dam afkomstige drs. Dick Pranger aangesteld als be- drijfspastor. Het Industriepastoraat is in gesteld door een aantal pro testantse kerken in de omge ving van het Rijnmondgebied. „Als IBA-team treden wij ge zamenlijk op naar de bedrij ven", zegt dominee Jos Aar- noudse. Aarnoudse is sinds september '88 predikant bij het Industriepastoraat. „Dit is veel praktischer en geeft meer duidelijkheid naar buiten". Hoewel de beide arbeidspato raten min of meer voor eigen kerkelijke werken loopt dit in praktijk toch door elkaar. Er bestaan in veel plaatsen oeko- menische contacten tussen de kerken. Dat de kerken in het Botlek-Europoortgebied in de jaren '60 met deze speciale manier van werken begonnen, heeft alles te maken met de komst van de industrie en de uitbreiding van de haven. Aardnoudse: „Het gebied werd in die tijd overspoeld met mensen uit alle delen van het land: Drenthe, Achter hoek en Groningen. Deze mensen moesten worden op gevangen en de kerk wild? daarvoor een speciale domi nee. Heel geleidelijk veran derde het werk in een echt industriepastoraat. Hetzelfde SCHIEDAM In sporthal Margriet herleeft volgende week nog even de tijd dat In donesië Indië was en nog werd bestuurd door de Nederlan ders. Voor velen zal de Pasar Malam die van 18 tot en met 20 augustus wordt gehouden echter een eerste kennisma king zijn met de 'Gordel van Smaragd', zoals Indonesië wel wordt genoemd. Voor andere is het een unieke mogelijkheid voor het ophalen van oude herinneringen aan 'tempoe doeloe'. De sporthal wordt voor deze gelegenheid ongebouwd tot een Oosterse marktplaats. In een groot aantal stands is van alles te koop uit Indonesië. Maar ook andere exotisthe landen als Thailand, de Filip pijnen en Japan zijn goed ver tegenwoordigd. Met de hand gesneden beelden uit Bali, porcelein uit China, traditio nele kleding uit Azië en wa jangpoppen zijn ongetwijfeld verkrijgbaar. Een Pasar Malam zonder eet standjes is ondenkbaar dus zijn er in de Margriethal ook genoeg mogelijkheden om met 0 Stands waar saté verkrijgbaar is zullen niet ontbreken op de Pasar Malam het Oosterse eten kennis te maken. Ook liefhebbers van tropisch fruit komen aan hun trekken, verzekert de organi satie. Voor de muzikale omlijsting heeft de organisatie van de Pasar Malam ondermeer de bekende zangeres Anneke Grönloh weten te strikken. De openingstijden van de Pa sar Malam zijn vrijdag 18 augustus van 17.00 tot 23.00 uur, zaterdag 19 augustus van 12.00 tot 23.00 uur en zondag 20 augustus van 12.00 tot 22.00 uur. Toegang kost f 6.50 per persoon. Kinderen onder de 12 jaar en 65-plussers krij gen drie gulden korting. WINKELDIEFSTAL Een 50-jarige vrouw uit Maassluis is zaterdag op heterdaad be trapt op winkeldiefstal in de Hema. De vrouw trachtte zon der te betalen 6 bollen wol ter waarde van tien gulden mee te nemen. brandtlaan nam de ongenode gast behalve een kleurentelevisie en een radio ook drie leren jassen, twee paar laarzen en een colbert weg. De inbreker wist met een valse sleutel de bovenwoning te betreden. ujegener huLs-aan-huusbladen Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.444 BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen, Postadres: postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon: 010 - 4.353.883. Kantooruren: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- 4.353.883) CORRESPONDENTEN: Schiedam: Robert Bas, Wijnand Meijboom en Bram Wesdorp (sport). Manager redacties Zuid Holland: Rita Vlot-Heiden. SCHIEDAMS NIEUWSBLAD verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis Wegener huis-aan-huisbladen i schijnen in Zuid-Holland wekelijk: een totale oplage van ruim een 010 - 4.699.201 INBRAAK De politie raadt een ieder aan het slot van de voordeur in de nachtstand te draaien wan neer de woning verlaten wordt. Dit advies geldt ook voor mensen die maar eventjes weggaan. Dit weekeinde zijn namelijk weer en kele inbraken gepleegd. Een wo ning aan de PKD-straat werd za terdagnacht bezocht door het die vengilde. Hierbij is vermoedelijk gebruik gemaakt van een 'flipper', een hard stukje plastic dat tussen het slot van de deur en een kozijn kan worden geschoten en waar door het slot gemakkelijk ge opend kan worden. Ook is er ingebroken in een wo ning aan de Jacob Gillesstraat. Het is nog niet duidelijk hoe men het pand binnen is gekomen. Mu- ziekapparatuur en een hobby computer werd ontvreemd. Meer geluk had een bewoner uit de Sweelinckstraat die een inbreker vrijdagnacht betrapte. De dief sprong aan de achterzijde van de woning naar beneden. Enkele goederen waren al klaargezet om mee te nemen. Alleen een geldbe drag wordt vermist. gebeurde bij de Rooms Katho lieken in het Bedrijfsaposto laat". Voelhoorn Volgens Jos Aarnoudse telt vooral de sociale kant van de mensen die bij een bedrijf werken: „Als industriepredi kant krijg je te maken met problemen met collega's. Za ken waaraan door de kerken vaak niet voldoende aandacht aan kan worden geschonken. Het IBA-team kan hierop in springen met'themadiensten, gesprekskringen en cursussen te organiseren in plaatsen en parochies", aldus Aarnoudse, die zijn taak omschrijft als 'voelhoorn'. „Door de contacten die je legt met mensen in de bedrijven en door je bezig te houden met wat er speelt in die bedrijven, kun je je indrukken weer te- rugseinen naai: de kerken. Je bent eigenlijk een soort com municator". Volgens Aarnoudse wordt het industriepastoraat door de kerk gezien als werk dat wel belangrijk is, en dat wel ge daan wordt namens de kerk, maar niet als werk dat door de kerk zelf wordt gedaan. „Er wordt geredeneerd: we heb ben er iemand voor. De schei ding tussen kerk en werk be staat voor de arbeidswereld en dat geldt ook voor de Rooms Katholieke kerk. Ook bij het bedrijfsapostolaat speelt de gedachte dat men er iets meer voor terug wil zien". Nieuwsbrief Om als werkers een duidelij ker gezicht te krijgen en om relaties in kerken, bedrijven, I Industriepastor Jos Aarnoudse: „Je bent een communicator tussen de bedrijven en de kerk. vakbonden en groepen op de nieuwsbrief uit in het Botle- hoogte te stellen van het werk k/Europoortgebied. Wie voor van de arbeidspastoraten, toezending in aanmerking wil brengt het IBA-team nu een komen kan zich opgeven bij Industriepastoraat: Jos Aar noudse, 01819-18963 en bij het Bedrijfsapostolaat bij Dick Pranger,, 01819-12338. VLAARDINGEN— De dis cussie of TV 10 nu wel of niet op het scherm van de Neder landse kijkers mag verschij nen is nog in volle gang. Op de radio zijn intussen wel de proefuitzendingen van Radio 10 Klassiek begonnen. Sinds afgelopen woensdag wordt er non-stop uitgezonden en zo dra het technisch mogelijk is zal de normale programme ring worden igevoerd. Radio Klassiek is in Vlaardingen en omgeving te ontvangen op FM 99.6. VLAARDINGEN— Een 53- jarige dekmaat geraakte maandagmorgen tussen een schip en een drijvende kraan. In allerijl gealarmeerde brandweer en politie konden niet voorkomen dat de Frans man het ongeluk met de dood moest bekopen. Hij was een opvarende van een Frans rij naak die bij de Nieuwe Matex aan de Wilhelminahaven lag afgemeerd. VLAARDINGEN— In geen enkele andere periode van het jaar klikken de fototoestellen zo veelvuldig als tijdens de vakantie. Plaatjes van be zochte landen, streken en ste den, houden de herinnering aan de vakantie levend. De zomer is dan ook voor organi saties een uitstekende periode om fotowedstrijden uit te schrijven. SCHIEDAM De vereniging vrienden «van het Stedelijk Museum organiseert in sa menwerking met het museum op zaterdag 26 augustus een dagtocht naar Maastricht. Er zal een bezoek worden ge bracht aan een beeldenroute in Cadier en Keer. In dit dorp je onder de rook van Maas tricht heeft een dertigtal Bel gische beeldhouwers een overzichtsexpositie van hun werk ingericht. De kunstwer ken staan in diverse plantsoe nen en tuinen opgesteld. Na de wandeling door het schilderachtige dorpje wordt koers gezet naar het Bonne- fantenmuseum in Maastricht. Hier zal een tentoonstelling van werken van de kunste naar Bram van Velde worden bezocht. Ook een bezoek aan de overige afdelingen van het museum met ondermeer vond sten uit opgravingen, oude en nieuwe kunst en een rond wandeling door de historische binnenstad behoren tot de mogelijkheden. Stedelijk Mu seumdirecteur Hans Paalman zal op de heenreis het een en ander vertellen over het werk van Bram van Velde. Deelname aan de dagtocht kost veertig gulden. Leden van de vereniging krijgen kor ting. Verdere informatie is verkrijgbaar bij de heer de Beer, 's Gravenlandseweg 648, 3119 NB Schiedam, tele foon 4263822 (overdag 070- 575213). VLAARDINGEN De heren Van de Velde en Wigbout blij ken niet de enige Vlaardingers te zijn die zich afvragen of de nieuwe bewegwijzering op de rijksweg wel duidelijker is dan de oude. Verleden week maakte de heer Wigbout zich er in deze krant sterk voor om het oude verkeersbord met de aanduiding Vlaardingen-Holy terug te krijgen. In drie dagen tijd kreeg Wigbout 36 tele foontjes en 13 brieven van me destanders. Enkele reacties: „Het is kol der. Ik krijg klachten van de hele familie. Ze zoeken zich te pletter. Hopeloos. Visite uit Brabant heeft anderhalf uur door Vlaardingen rondgere den voordat ze in Holy kwa men. Ik heb nog nooit zoveel buitenlandse vrachtwagen chauffeurs bij de plattegrond bij Vaartland zien staan. Ne derlanders-weten zich nog wel te redden, maar we blijven chauffeurs uit het buitenland de weg naar de Westwijk wij zen. De heer Wigbout probeerte gistermiddag wethouder Van der Linden ervan te overtui gen dat het oude verkeersbord terug moet. Hij bracht giste ren de dertien steunbetuigin gen mee naar het stadhuis. Wigbout wil uitvinden op wiens verzoek het verkeers bord nu eigenlijk is veran derd. „Als je naar het gemeen tehuis belt, krijg je telkens verschillene ambtenaren en verschillende ambtenaren. Maar ergens klopt er volgens mij iets niet. Normaal is dat de ANWB en Rijkswaterstaat contact opnemen met de ge meente om een bord te ver vangen. Het zou hier anders om gegaan zijn". Bij de gemeente Vlaardingen is men niet echt onder de in druk van de boze reacties die nu binnenkomen. Het is even maar het moet een keer gebeuren. Zolang mensen het goed aan hun familie doorgeven is er niets aan de hand. Er zijn mensen die in Holy wonen en die zeggen ook verkeerd te rijden maar dat wil er bij mij echt niet in", meent een ambtenaar. En hij vervolgt: „Het verzoek voor wijziging is gekomen van Rijkswaterstaat. Het is hard- stikke logisch zoals het nu is. Wanneer in een later stadium de A4 wellicht wordt doorge trokken, komt er in Holy nog een afslag. Als we nu het oude bord op de rijskweg zouden terugzetten verschuif je het probleem naar de toekomst". De ambtenaar zegt het vreemd te vinden dat de boze reacties nu pas loskomen ter wijl het bord Holy al in maart is vervangen door de aandui ding Vlaardingen. 0 De plattegrond op de Holy singel wordt de laatste maanden beduidend vaker gebruikt dan voorheen. Wanneer men het toestel toch bijna dagelijks ter hand neemt, is het wel zo leuk om ook enkele foto's te maken die een bepaald onderwerp aan de orde stellen. De Havenloods- /Nieuwe Vlaardingse Cou- rant/Schiedams Nieuwsblad zelf heeft een wedstrijd onder het motto: 'Onder moederspa raplu'. De combinatie is dui- dejijk: ten minste een uitge vouwen paraplu of parasol met een of meerdere kinderen op de foto zetten. De wed strijd wordt gehouden in sa menwerking met broodbeleg ger Venz. Nog tot vrijdag 18 augustus kunnen er voor deze wedstrijd foto's worden ge stuurd naar het kantoor van deze krant, Hoogstraat 122, Vlaardingen. De gezamenlijke vredesbewe gingen in Vlaardingen en Maassluis houden eveneens een wedstrijd. Het thema van deze teken- en fotowedstrijd is: wat is vrede. 0 Wat is vrede. Dat is de vraag die de vredesbeweging stelt ai die mee doet aan de teken- fotowedstrijd. Uiteraard heeft iedereen zijn eigen gedachten bij dit thema. De een denkt direct aanmen- sen die elkaar helpen, terwijl een ander weer aan de onge repte natuur zal denken. Het gaat er nu om deze gedachten in beeld te brengen. Een jury beoordeelt de resultaten die tot 22 augustus ingeleverd kunnen worden. De tekenin gen en foto's worden door een deskundige jury beoordeeld en de inzendingen worden tij dens de vredeweek in septem ber in de Stadsgehoorzaal ge toond. Adressen voor het inleveren van de foto's en tekeningen zijn: Nelleke van der Luit, Ida Maria de Raathstraat 9 tele foon 4349551 en Nel van Bo- degom, Esdoorndreef 109, te lefoon 4740860. VLAARDINGEN In het districtskantoor van de Bondsspaarbank is de hele maand augustus een bij zondere expositie te zien. De werken van elf Vlaar dingse kunstenaars wor den aan de Schiedamseweg getoond. Opmerkelijk is dat bezoekers van de bank niet alleen naar de kunst werken mogen kijken, maar dat ze ook in het bezit kunnen komen van een schilderij. Alle werken die op deze tentoonstelling te zien zijn, worden begin september tijdens het Haring en Bier feest verloot en iedereen die een deelnameformulier invult, dingt mee naar bij voorbeeld een penteke ning, gouache, collage of caseïne. De formulieren voor de kunstverloting kunnen tot 0 Burgemeester Van Lier opende donderdag de expositie waar werken van elf Vlaardingse kunstenaars te zien zijn die tijdens het Haring en Bierfeest worden verloot. 1 september bij de bank aan de Schiedamseweg 12 worden ingeleverd. De ver loting zelf vindt zaterdag 2 september omstreeks 13.00 uur plaats bij de Grote Kerk en de winnaars kun nen hun prijs donderdag 7 september in ontvangst ko men nemen. SCHIEDAM In Schiedam- Oost beginnen de ONS vol gende week maandag met werkzaamheden. In het ge bied dat wordt begrensd door de Rotterdamsedijk, De Boer- haavelaan, de 's Gravesande- straat en de Hogebanweg worden de hoofdleidingen van de gas-en drinkwatervoorzie ning vervangen. Met de ver vanging van de hoofdleidin gen wordt ook de gasdruk om hoog gebracht van 25 mbar naar 100 mbar. Omdat 100 mbar een te hoge druk is voor het vereiste gebruiksniveau van diverse installaties wor den in de betrokken woningen regulateurs geplaatst die de druk weer verlagen. Tijdens de werkzaamheden aan de lei dingen kan de levering van gas en water overdag stagne ren. Ook kunnen er roestdeel- tjes in het drinkwater worden aangetroffen. De bewoners zullen tijdig worden geïnfor meerd over eventuele onge makken. De vervanging van de hoofdleidingen gaat enkele maanden in beslag nemen. LLiegGner huLs-aan-huLsbLaden j I Op woensdag 30, donderdag 31 augustus en vrijdag 1J l september organiseren wij weer in samenwerking met\ j de VW Breda I DAGTOCHTEN NAAR DE NATIONALE TAPTOE BREDA j Prijs incl. vervoer per luxe bus, overdekte plaats op\ hoofdtribune, speciaal middagprogramma, diner in het\ j bekende restaurant Napoleon te Rijsbergen 75.- p.p. ju kunt uitvoerige informatie aanvragen bij Wegeneij j Promotie, postbus 1980 - 3000 BZ Rotterdam - telefoon I j 010-4.699.911. IJ

De Havenloods | 1989 | | pagina 5