Lij DE HAVENLOODS SchiedamsNeuwsMad 'CDA-PvdA-coalitie is de beste garantie voor evenwichtig beleid' dtZpukrS^r f {INSTAPPEN WEG BRISTOL Antiekveiling FEESTELIJKE OPENING VAN DOMINO DESIGN AAN DE NIEUWE BINNENWEG 204 Al vanaf f 15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. Openlucht bioscoop nieuwe attractie Brandersfeesten Jubileumboek St. Radboud af Tweede Kamer verkiezingen Ridders en jonkvrouwen veroveren Noord Draaiorgels op Broersvest Winkels mogen 's zondags open Orpheus op Radio Twee Emancipatiecommissie neemt beleid onder de loep Foutje EDITIE P, DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1989, 38e JAARGANG Nr. 32 Wegener huLs-aan-hulsbLaden KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. N 1 SCHIEDAM— Het eind van de zomervakantie na dert al weer met rasse schreden en dat betekent dat de Brandersfeesten er weer aankomen. Van 16 tot en met 24 september staat het centrum in het teken van het inmiddels tot tra ditie verworden evene ment. Op het programma staan onder meer een zon dagsmarkt, jazznight, ker mis, taptoe en ter afslui ting vuurwerk op het pro gramma. Het eerste weekeinde staat in het teken van de water sport. De activiteiten vin den plaats op en rond de Lange Haven. Willie Voigt, medewerkster van de stichting Brandersfeesten, verwacht dat zo'n zeventig pleziervaartuigen de histo rische haven op komen luisteren. Hoogtepunt van het watersportevenement moet de verlichte gondel vaart worden. Als extra at tractie heeft de stichting de drijvende Heinekenfles, waarmee iemand binnen kort wil gaat proberen de oceaan over te steken, naar Schiedam weten te halen. Dinsdag is inmiddels vol gens traditie DwaZe Bran dersdinsdag. Winkeliers zullen proberen met de meest waanzinnige koopjes publiek naar de binnen stad te lokken. „Voor een appel en een ei zijn die dag veel leuke dingen te koop", vertelt Voigt. De dag hierop volgens woensdag, is het muziek wat de klok slaat op het Hemaplein. In samenwer king met de Rijnmondband heeft de stichting Bran dersfeesten een taptoe ge organiseerd. Behalve de Rijnmondband doen de to porkesten DVS uit Katwijk en Juliana uit Amersfoort mee. Een nieuw onderdeel is een gigantische openlucht bio scoop. Op een scherm van 7x15 méter worden vrij dagavond achter de Hema enkele bekende films ge draaid. Welke films het zijn weet Voigt echter nog niet. „Daar zijn we nog druk mee bezig", aldus de stichtingmedewerkster. Zoals in vorige jaren ligt ook nu weer de nadruk van de Brandersfeesten op het laatste weekeinde. Het He maplein wordt omgetoverd in een Spaans plein, com pleet met muziekgroep, dansers en Imca Marina, 's Avonds staat het centrum in het teken van de jazz muziek. Voigt denkt dat ongeveer 35 horecabedrij ven meedoen en levende muziek in huis halen. De grote klapper van de Brandersfeesten moet de laatste zcyidag vallen. Tij dens de zondagsmarkt worden enkele honderd duizenden mensen ver wacht. „Vorig jaar waren het er 200.000", weet Voigt. Toch zijn aantallen volgens haar niet het be langrijkste. „Voor ons telt dat het evenement wijd en zijd bekend wordt. We merken dat bij de VW. Van verre wordt al gebeld wanneer de Brandersfees ten weer zijn. We hebben ook vorig jaar de winke liers gevraagd om eens op de betaalkaarten te kijken r ift Ook dit jaar worden er weer honderdduizenden bezoekers verwacht tijdens de Brandersfeesten. waar de mensen vandaan komen. De Brandersfees ten zijn natuurlijk in eerste instantie een regioaangele genheid maar hieruit bleek dat er ook mensen van ver buiten de stad komen", vertelt Voigt. De bekende bigband van Wil Salden en de popgroep VOF de Kunst zijn uitge nodigd om de zondags markt muzikaal te omlij sten. St. Radboud zal nog flink van zich laten horen de komende maanden. SCHIEDAM Na ruim an derhalf jaar van voorberei ding, onderzoek en schrijven is het boek over de Kethelse harmonie St. Radboud einde lijk gereed. Radboudlid Peter de Vette heeft in het boekwerk 'Een Eeuwige Melodie' de ge schiedenis van het 100-jarige muziekgezelschap op papier vastgelegd. Op 23 augustus worden de eerste twee exem plaren overhandigd aan het oudste werkende en het oud ste niet-werkende lid van de De inwoners van Schiedam en Kethel zullen de komende maanden nog genoeg merken van het eeuwfeest van de har monie. De muziekvereniging is er in geslaagd de Koninklij ke Militaire Kapel naar het Passagetheater te halen voor een concert. Ook staat er een groots feestweekeinde op sta- pel. SCHIEDAM „Wij we ten hoe Wim Kok zich voelt". Aan het woord is de fractievoorzitter van het CDA in de Schiedamse raad, Siem Rosman. In Den Haag mag het CDA dan wel de lakens uitdelen, in Schiedam is de situatie ge heel anders. De christen democraten zijn hier door PvdA en VVD naar de op- positiebanken verdrongen. Rosman hoopt dat hier vol gend jaar verandering in komt en het CDA een plaatsje op kan eisen in het college. Hiervoor is de par tij echter afhankelijk van de PvdA die met bijna de helft van het aantal raads- zetels dicteert wat er ge beurt in Schiedam. Een groot verschil met de lan delijke politiek waar het juist waarschijnlijk de christen-democraten zijn die bepalen welke coalitie er na 6 september zal aan treden. Ook als het aan Siem Rosman ligt zal het CDA in Den Haag weer het SCHIEDAM De vakantieactiviteiten van de stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN) zijn een groot succes geworden. Gemiddeld zo'n honderd kinderen per week zijn op de activiteiten afgekomen en zijn een week als indiaan, piraat, ridder of jonkvrouw door het leven gegaan. De laatste week van de vakantieactiviteiten was het thema ridders en jonkvrouwen. De kinderen lieten met veel enthousiasme de tijden van Robin Hood en Floris herleven. Dinsdag werd uit diverse materialen de bijpassende kleding gemaakt. Vandaag zijn de vakantieactiviteiten van de SSSN afgesloten met een groots slotfeest. -5i7 beleid gaan bepalen. Het liefst met de PvdA. „Een CDA-PvdA-coalitie is de beste garantie voor een evenwichtig groeibeleid in combinatie met een even wichtig sociaal beleid", al dus Rosman. Het herstel van de economie en het terugdringen van het financieringstekort. Dat zijn volgens Rosman de belang rijkste wapenfeiten van het kabinet Lubbers. Dat de po gingen van het kabinet om het financieringstekort terug te brengen juist op gemeentelijk niveau voelbaar was, weet Rosman ook. Daarom kan het zelfs voorkomen dat hij het niet geheel eens is met zijn partijgenoten in Den Haag. „Ik weet nog dat een paar jaar geleden werd voorgesteld om op het sociaal-cultureel werk te bezuinigen. We hebben toen richting Den Haag gezegd dat Schiedam niet hetzelfde is als Wassenaar en dat we het niet eens waren met de maatregel. We hebben toen in Schiedam wegen proberen te vinden om het sociaal-cultureel wei^c toch te handhaven", vertelt Rosman. Rijksweg Een ander onderwerp waarbij de plaatselijke belangen strij dig zijn met het landelijk be lang is de omstreden aanleg van Rijksweg 19. Hoewel Ros man persoonlijk geen voor stander is, vindt hij wel dat de discussie hierover nu gesloten moet worden. „Als de weg er komt, het zij zo. Ik ga er wel van uit dat de hinder binnen de wettelijke grenzen blijft", zegt Rosman. Veel belangrij ker vindt de fractievoorzitter dat er landelijk gewerkt gaat worden aan het terugdringen van het autoverkeer en een se lectiever gebruik van de auto. „We hebben het er in Schie dam ook wel eens over gehad om carpooling te stimuleren maar dat is geen succes ge worden. Ik denk dat je eerst de voorwaarden moet schep pen. Het openbaar vervoer moet verbeterd worden". Regelmatig contact over dit soort zaken tussen de lokale volksvertegenwoordigers en die in Den Haag is er volgens Siem Rosman: „Groei van economie moet nu ook ten goede komen aan de onderrand van de samenleving". Rosman niet. „Meestal als je naar Den Haag gaat is er een probleem. Je probeert zg dan te beïnvloeden. Maar je haalt heus niet altijd je gelijk", weet Rosman. „Er wordt wel naar je geluisterd. Destijds met Wilton-Fijenoord hadden we een goed gesprek met staats secretaris Van Houwelingen. dat Wilton geen orders heeft gekregen is vers twee". Rosman roemt het economisch beleid van Lubbers. „Het ver trouwen in de economie is weer gegroeid. We zijn er nog niet met het terugbrengen van de werkloosheid maar aan de andere kant zijn er wel een half miljoen banen bij geko men. Het is belangrijk dat dat doorgaat", vindt Rosman. Andere weg Toch verwacht de christen democraat dat er nu een ande re weg ingeslagen zal worden. „Er is de afgelopen periode, een goed herstelbeleid ge voerd. Ik kon ook de noodzaak zien om terughoudend te zijn op sociaal terrein. Maar nu de ruimte er is moet de groei ook ten goede komen aan de on derrand van de samenleving", stelt Rosman. Niet alleen als lokaal politicus maar ook in zijn werk in de directie van de Dienst Maatschappelijke Zorg te Delft heeft Rosman de soci- Op 6 september is het ze ver. Schiedammers kunnen naar de stembus voor de Tweede Kamerverkiezin gen. De Haagse politiek lijkt ver weg maar toch heeft hetgeen in de Tweede Kamer wordt beslist ook voor de lokale politiek ge volgen. Het Schiedams Nieuwsblad/De Haven loods laat in de weken voor de verkiezingen leden van de plaatselijke afdelingen van politieke partijen aan het woord over de relatie tussen de landelijke en plaatselijke politiek. Deze week is het de beurt aan Siem Rosman, voorzitter van de fracie van het CDA in de Schiedamse gemeen teraad. ale gevolgen van het beleid van het kabinet Lubbers van nabij kunnen waarnemen. „Ik denk dat er meer oog komt voor een samenwerking tusr sen ethiek en economie", zegt de fractievoorzitter. Een coa litie tusen CDA en PvdA biedt dan volgens Rosman de beste mogelijkheden. Dat hierdoor de indruk zou ontstaan dat de WD gebruikt is om de econo mie te saneren en nu het beter gaat de PvdA aan de gedekte tafel aan mag schuiven, beaamt Rosman. „Maar de WD heeft het ook aan zich zelf te danken", vindt de christen-democraat. „Dan hadden ze maar niet zo moe ten optreden". Rosman doelt hiermee op de rol die de libe ralen speelden bij de val van het kabinet. De CDA-fractievoorzitter zou graag zien dat het komend ka binet de koppeling tussen lo nen en uitkeringen weer in voert. Ook de premieheffing volgens het plan Dekker baart de politicus zorgen. „Het kan geen kwaad om het daar nog eens over te hebben. In de hui dige situatie is het teveel naar de WD getrokken. De nieuwe premieheffing zou betekenen dat een gezin met twee kinde ren met een modaal inkomen 2500 gulden per jaar gaat be talen. Dat,is nogal wat". Wat ook de uitkomst van de verkiezingen op 6 september zal zijn, de plaatselijke chris ten-democraten hopen dat ze volgend jaar na de raadsver kiezingen in ieder geval en wethouderszetel zullen bezet ten. „Daar gaan we als tweede groepering in Schiedam van uit, mede omdat er geen grote verschillen in beleidsopvat tingen zijn tussen ons en de PvdA. De uitslag van de lan delijke verkiezingen zal daar niet veel invloed op hebben", besluit Rosman. WIN 'N GRATIS REIS VOOR 2 PERS. NAAR Kom vandaag nog 'n kijkje nemen in filiaal Hoofdweg en doe mee! I meubelen en tapijten met zoveel meer voordelen! Hoofdweg 18 Capelle aan den IJssel. Tel. 010-4518844 Hillefaan 30-39, t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid. Tel. 010-4852273 1 voor minder dan de halve prijs leder mocassin-instapper in zwart bruin en grijs. Maten 40 - 46 Adviesprijs 59.95 nu 43 filialen in het hele land v.o. 2 x in ROTTERDAM 1 en 1 x in VLAARDINGEN I I_. 20 (boven Zeeman Textlelsuper) tel. 010-4123636 Rotterdam op hat ZUIDER-TERRAS van winkelcentrum Zuidplein tel. 010-4804162 Vlurdingen Hoogstraat 219 tel. 010-4353730 koopavond op vrijdag tot 21.00 uur f SCHIEDAM Liefhebbers van draaiorgelmuziek tornen volgende week aari hun trek ken in de Broersvest. Het win kelcentrum is er in geslaagd zaterdag 19 'augustus tien draaiorgels naar de Broers vest te halen. Van 10.00 tot 17.00 uur zullen die hun muzi kale klanken over het winke lend publiek uitstrooien. Het winkelcentrum hoopt dat er veel publiek op het draaior gelfestijn af komt. Dat zou goed uitkomen voor het twee de element van het evene ment. Gekoppeld aan de draaiorgeldag is een tiental Schiedamse organisaties met een ideëel of oharitarief doel uitgenodigd om een kraam te bezetten. De organisaties kunnen in deze kramen voor lichting of informatie geven. SCHIEDAM Schiedamse winkeliers mogen dankzij een Pasar Malam in sporthal Mar griet van vrijdag 18 tot en met zondag 20 augustus langer ge opend zijn. Om de komst van de oosterse markt mogelijk te maken, zag het college zich genoodzaakt een ontheffing te verlenen van de winkelslui tingswet. Omdat deze onthef fing voor iedereen geldig is mogen de plaatselijke winke liers deze dagen van vijf uur 's morgens tot middernacht open zijn. Het is echter maar de vraag of de winkeliers ge bruik zullen maken van deze mogelijkheid om zondag open te zijn, want het is maar de vraag of de oosterse markt in de Margriethal nu zoveel kooplustig publiek naar de winkels zal trekken. A Keeperskamp in Broekpolder met Hans van Breukelen A Ladbroke-kan- toor: „Het is hier geen gokhol" A CDA-fractievoor- zitter Rosman over de Tweede Kamerver kiezingen 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM— Het Schie dams mannenkoor Orpheus is vrijdag te beluisteren via de radio. De AVRO besteeds in het radioprogramma Hobby vitaminen aandacht aan het koor dat in 1991 het 125-jarig bestaan hoopt te vieren. Er zullen enkele gedeelten van de onlangs verschenen CD wor den gedraaid en ook staat er een interview met Piet Smit op het programma. Hobby-vi taminen wordt vrijdag uitge zonden van 19.00 tot 20.00 uur via Radio 2. SCHIEDAM - De advies- patie wacht nog steeds op ant woord van het college op de vraag hoe in de toekomst het emancipatiebeleid van de ge meente vorm gegeven zal wor den. De adviescommissie stel de deze vraag al in januari. De commissie is benieuwd wat de gemeente gaat doe nu ze dankzij vereenvoudiging van de regelgeving van de rijkso verheid geen welzijnsplan hoeft te maken. Tot het begin van dit jaar maakte emancipatie deel uit van het welzijnsplan en de ad viescommissie is van oordeel dat nu er geen welzijnsplan meer is ook het kader voor het emancipatiebeleid is verdwe nen. De adviescommossie meent dat de gemeente door dit besluit elk sturingselement heeft laten vallen. De adviescommissie begint goed van de grond te komen zo blijkt uit de eerste nieuws brief. Wethouder Hafkamp heeft de commissie gevraagd advies te geven over het voor nemen om meer gehandicap ten en ethisische minderheden in dienst te nemen bij de ge meente. De adviescommissie zegt verheugd te zijn met het voornemen maar heeft toch een aantal kritische kantteke ningen geplaatst. Vooral aan voorwaarden als ondersteu ning, begeleiding, coördinatie en financiële middelen schort er volgens de adviescommissie het een en ander. Tevens mist de commissie streefcijfers, concrete maatregelen en ter mijnen waardoor toetsing van het beleid moeilijk wordt. Een ander aandachtspunt van de adviescommissie is het per soneelsbeleid van de gemeen te. Volgens de commissie heeft de gemeente hierin een dub bele verantwoordelijkheid. Allereerst is de gemeente zelf werkgever maar ook vervult ze een voorbeeldfunctie naar bedrijven en instellingen. De adviescommissie werkt nu aan een plan om themagewijs adviezen uit te gaan brengen aan het college. SCHIEDAM Veilinghuis Herculus aan de Nieuwe Ha ven 105 houdt binnenkort weer een kunst en antiekvei ling. Geveild zullen worden antieke meubelen en ge bruiksvoorwerpen, oude handgeknoopte tapijten, sie raden en een omvangrijke col-; lectie schilderijen. De kijkda gen zijn zondag 13 augustus van 11.00 tot 18.00 uur en maandag 14 en dinsdag 15 augustus van 11.00 tot 21.00 uur. De veiling vindt plaats op woensdag 16, donderdag 17 en augustus vanaf SCHIEDAM— In de Ha venloods van vorige week zijn enkele foto's verwis seld. Zo stond bij een stuk je over 'de nieuwbouw- plannen voor het Stadserf een foto die er niet bijhoor- de. Ook bij een stukje naar aanleiding van het jaarver slag van de stichting Ver pleeghuizen Nieuwe Wa terweg was een verkeerde foto geplaatst. In plaats van een foto van de Drie- maasstede in Schiedam- Noord sierde een foto van het gemeentehuisvan Ca pelle aan den IJssel het be wuste stuk. Hiervoor onze excuses. (vrijdag 12 augustus) zie advertentie elders in dit blad.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1