Gemeente gaat illegale garagebedrijven aanpakken 'Vervuiling Spaland verspreidt zich' DE HAVENLOODS Werken volgens het boek als slot acties De Harg Schoolbel maakt einde aan zomervakantie Gezamenlijke actie met DCMR en politie tegen overlast NIEUWS VAN UW KRANT Schiedams Nieuwsblad Jongen vast in draaideur Rolstoeltennistoernooi met internationaal tintje EDITIE 9, DINSDAG 15 AUGUSTUS 1989, 38e JAARGANG, Nr. 33 Schiedams Nieuwsblad megener huLs-aan+HjLsbLacten KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Al vanaf 15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. PT SCHIEDAM Voor veel basisschoolleerlin gen maakte de schoolbel maandag een einde aan een periode van zes we ken ombekommerd luie ren. De schoolvakantie zit er weer op. Voor en kele kleuters was het maandag zelfs de eerste kennismaking met de basisschool. Ook bij de openbare basisschool Erasmus in Schiedam- West is men weer be gonnen. In tegenstelling tot een groot aantal scholen ver keert de Erasmusschool in een riante positie. De school haalt met gemak het minimaal aantal leerlingen van honderd. „Momenteel hebben we 182 leerlingen en dat worden er aan het eind van het jaar waar schijnlijk zo'n 210", vertelt directeur Jan Vermeulen. Een verklaring voor het succes van de school heeft hij niet direct. „Maar als ik de wijkzuster mag geloven wordt er een groeiend aan tal kinderen geboren in de wijk", zegt Vermeulen. De scholieren van de Eras musschool zijn onderge bracht in twee verschillen-1 de gebouwen. Het grootste deel is gehuisvest in de Huysmansstraat maar de oudere groepen zijn in de Aleidastraat onderge bracht. Binnen enkele ja ren zal er verandering in deze situatie komen. „De gebouwen voldoen niet aan de eisen die tegenwoordig aan een basisschool gesteld worden", vertelt Vermeu len. ,,Er komt in deze wijk dan ook nieuwbouw". De nieuwbouw zal overigens nog de nodige voeten in de aarde hebben want drie scholen zullen uiteindelijk samen moeten gaan in twee nieuwe gebouwen. Bespre kingen over mogelijke fu sies worden momenteel ge- Voor de 182 leerlingen van de Erasmusschool betekende de schoolbel het einde van de zomervakantie. voerd onder leiding van een buurtgroep. In 1992-93 moet de nieuwbouw, die met een miljoenensubsidie van de overheid wordt be taald, gereed zijn. Standwerkers op weekmarkt SCHIEDAM Tijdens de weekmarkt van vrijdag 22 september wordt voor de 14e keer het Schiedamse stand werkersconcours gehouden. Vijftien standwerkers uit het gehele land zullen aan dit concours deelnemen. Een jury onder voorzitterschap van J. Willemse, voormalig directeur van de Landelijke Centrale Vereniging voor de Ambulan te Handel, zal de standwer kers beoordelen op originali teit, overtuigingskracht en spreekvaardigheid. In de jury zijn ondermeer een journalist, een raadslid, ie mand van de consumenten bond en een lid van een win keliersvereniging vertegen woordigd. Wethouder Aad Wiegman zal na afloop de prijzen aan de winnaars uit reiken. T A Pleit beslecht voor Hermes DVS 'SW zal voor elk punt moeten knokken' Boer treft olie aan in sloten naast Spaland 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Zwemvierdaagse bad Groenoord SCHIEDAM In bad Groe noord wordt volgende week weer de jaarlijkse Nationale Zwemvierdaagse gehouden. Deelnemers aan onze vier daagse dienen gedurende vier avonden een afstand van 500 meter zwemmende te over bruggen. In totaal wordt er dus een afstand van twee kilo meter afgelegd. Voor kinderen tot en met tien jaar bestaat er ook de mogelijkheid om de helft van deze afstand te zwemmen. De afstand kan worden ge zwommen tussen 18.00 en 20.00 uur. Ouderen worden aangeraden om rond 19.00 uur te starten om zo de piek te ontlopen. Ook bij slecht weer gaat het evenement door. De deelnemerskosten zijn vijf gulden in de voorverkoop en een gulden meer met ingang van maandag 21 augustus. Inschrijven kan bij Bad Groe noord, zwembad Zuid en de VW. Vrouw was niet dronken SCHIEDAM Dat je niet al tijd op je eerste indruk moet afgaan ondervond een wacht commandant van de politie vrijdag. Bij het politiebureau kwam die avond een vrouw binnenwandelen van wie 99 van de 100 mensen zouden zeggen die is dronken, aldus een politievoorlichter. De wachtcommandant ver trouwde het echter niet en waarschuwde een ambulance. In het Schielandziekenhuis bleek dat de argwaan van de politiecommandant terecht was. De vrouw leed aan sui kerziekte en had een tekort een suiker in haar bloed. Dit verklaarde ook het gedrag van de vrouw. Stenengooiers aangehouden SCHIEDAM - De politie heeft zaterdagavond op de Bredero- deweg twee jonge Schiedam mers aangehouden. De jon gens waren bezig straatstenen te breken om vermoedelijk zo een voorraadje aan te leggen van makkelijk gooibare stuk ken. De twee zullen als alter natieve waarschijnlijk te werk worden gesteld bij de gemeen te. SCHIEDAM— De ge meente is in samenwerking met de Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond en de politie een onderzoek be gonnen naar het voorko men van illegale garagebe drijven in Schiedam. On langs nog deden bewoners uit Nieuwland hun beklag bij het college van B en W over een autohandelaar die op straat auto's repareert. Gekeken wordt nu hoe ille gale autohandelaren die voor overlast zorgen aan gepakt kunnen worden. Politiewoordvoerder L.C. Buijnink bevestigt het be staan van het probleem. „Er wordt inderdaad in nogal wat straten autoreparaties uitge voerd. Dat gaat tot behoorlij ke reparaties aan toe. Com plete motorblokken worden verwisseld", weet Buijnink. Vooral in Nieuwland komt het voor. „Ik weet van het betrok ken team dat daar wel vaker klachten worden ingediend", zegt de hoofdinspecteur. Volgens plaatsvervangend chef van de afdeling Algeme ne Zaken van de gemeente Else Poortvliet is het pro bleem van de illegale garage bedrijven niet beperkt tot Nieuwland. „Over heel Schie dam zijn ze te vinden", vertelt Poortvliet. Het onderzoek zal dan ook volgens de gemeente medewerkster niet worden beperkt tot- de wijk Nieuw land. Het gaat volgens Poortvliet in eerste instantie om garagebe drijven die in panden zijn ge vestigd en niet om de zoge naamde straathandelaren. „Daar is veel minder grip op te krijgen", zegt Poortvliet. Getoetst Tijdens het onderzoek zal worden bekeken of de garage bedrijven voldoen aan de ves tigingseisen. De bedrijven worden ondermeer getoetst aan de hinderwet en het be stemmingsplan. Omdat gara gebedrijven nogal milieube lastend kunnen zijn door het morsen van olie en benzine en het gebruik van verf is de DCMR bij het onderzoek inge schakeld. De politie is bij het onderzoek betrokken om de bewuste bedrijven op te spo ren. De Economische Controle Dienst zal tenslotte er op toe- ozien dat de garagebedrijven over de juiste vergunningen beschikt. De brief van de buurtbewo ners uit Nieuwland is volgens Op dinsdag 22 aug. a.s. p verschijnt de sportbijlage p in deze krant. MJi Adverteerders kunnen kontakt opnemen met de afdeling verkoop: telefoon- 010-4.346.711 Poortvliet niet de directe aan leiding geweest voor het on derzoek. "We waren al bezig", zegt de ambtenaar. „Er komen regelmatig klachten binnen van mensen die last hebben van overlast door garagebe drijven". Om hoeveel illegale bedrijven het gaat in Schiedam is nog niet bekend. In eerste instan tie bestaat het onderzoek dan ook uit een inventariserende fase. „Later gaan we kijken hoe de illegale bedrijven aan gepakt kunnen worden", stelt Poortvliet. Wanneer de gemeente tot ac tie zal overga jn weet ze nog niet. „Het is in ieder geval de bedoeling om de illegale gara gebedrijven zo snel mogelijk aan te pakken. Het is hoog stens een kwestie van enkele maanden". SCHIEDAM - De brandweer moest er zondagavond aan te pas komen om een acht-jarigjongentje op het Chopinplein uitzijn benarde positie te bevrijden. De jongen was met zijn voet bekneld geraakt tussen de draaideur. Pogingen van politie om de jongen vrij te krijgen mislukten. De gealarmeerde brandweer moest pneumatisch gereedschap inzetten om de jongen te bevrijden. De jongen is naar het Schielandziekenhuis vervoerd waar een gebroken enkel werd geconstateerd. DONNER BOEKEN STUDIEBOEKEN het gehele jaar door Lijnbaan 150 3012 ER Rotterdam 010-4132070 Buurtbewoners uit Nieuwland hebben enkele weken geleden bij het college hun beklag gedaan over de overlast die ze ondervinden van illegale autohandelaren. SCHIEDAM - Vervuild grondwater afkomstig van het met verontreinigd havenslib opgespoten deel van Spaland verspreidt zich naar. het er naast gelegen weidegebied. Tot die conclusie komt agra riër Koos Poot nadat hij vrij dag de sloten op zijn grond ging schoonmaken. Niet al leen trof hij na het schoonma ken een olielaagje aan op het water, ook viel het hem op dat er in grote stukken sloot geen leven meer is. "De meeuwen komen altijd vlak achter je aan als je aan het schonen bent, maar bij sommige sloten kijken ze de bagger niet eens aan. Dat betekent gewoon dat er geen leven in zit", vertelt Koos Poot. Het land van Poot heeft al eer der te lijden gehad van de op spuitingen in het ernaast gele gen gebied. Tot tweemaal toe brak de dijk en stroomde de vervuilde bagger over het land. "Pas toen mijn vader ging dreigen hebben ze de bagger weggehaald en de slo ten weer uitgegraven", weet Poot nog. "Toen moest het zo genaamd weer goed zijn maar de koeien hebben zeker in het begin slecht van het gras ge vreten". Nu hij in de voorste sloten vorige week een oliefilm zag en duidelijk een olielucht rook, dacht Poot ook onmid dellijk aan het opgespoten terrein dat naast zijn land ligt. De boer vermoedt dat vanaf de opspuitlokatie nu vervuild grondwater richting zijn land stroomt. "Het is hier natuur lijk veengrond. Het zand drukt hierop en dan gaat het een uitweg zoeken om uitein delijk bij mij te komen", zegt Poot. Volgens hem is dat duidelijk waar te nemen. "Kijk maar hier. De sloot is na de dijk doorbraak gegraven en nu is al te zien dat de veenlaag wordt ingedrukt. Een stukje verder zie je zelfs dat de veen laag wordt opgedrukt door slib. Vroeger had je goed wa ter in de sloten, nu is het alle maal bagger," aldus Poot. Een goede indicatie voor dat het water minder van kwali teit is dan voorheen is volgens Poot het voorkomen van de De Kethelse boer Koos Poot denkt dat de vervuiling van zijn sloten komt door het nabijgelegen met slib opgespoten Spaland. snoek. "Een snoekvisje zoekt van nature gezond water. Nu, ik zie er nergens een meer", zegt de agrariër. Veel vertrouwen in het stads bestuur, dat meermalen heeft verkondigd dat het wel mee valt met de vervuiling van het slib, heeft Poot niet. De gebo ren en getogen Ketelaar her innert zich nog dat zijn vader al gewaarschuwd heeft voor het opspuiten op veengrond. "Toen ze de dijken aan het aanleggen waren en mijn va der zei dat de grond het niet zou houden, lachten ze alleen maar. Maar hij heeft wel mooi gelijk gekregen", zegt Poot. Ook de monsters die na de overstroming van het land door de gemeente waren ge maakt deugden volgens hem niet. "Ze hebben een maat schappijtje monsters laten ne men maar die waren niet goed want mijn vader heeft van zijn eigen geld ook monsters laten nemen maar die gaven hele andere uitkomsten", zegt Poot. "Die Reijnhout (één van de raadsleden die de affaire Mprig jaar aankaartte, red.) leeft gewoon gelijk. Laat die man nu die monsters nemen dan komt er tenminste duide lijkheid. Dit moet straks een natuurgebied worden. Paar heb je een mooie surfvijver met olie en zware metalen. Willen ze dat dan?", vraagt Poot zich af. De Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond die Poot on middellijk na zijn ontdekking heeft opgebeld heeft al aange kondigd deze week langs te komen. Spaans duo in Beneluxtunnel SCHIEDAM Langzaam, maar zeker wordt Schie dam ontdekt door toeris ten. De Molens en de oude binnenstad hebben aan trekkingskracht op buiten landse toeristen, zo werkt men bij de WV: Sommige toeristen hebben echter een vreemde smaak. Zo trof de politie zondag middag twee Spaanse toe risten aan in de Benelux tunnel. Het koppel wandel de op het gemak in de auto tunnel. Politieagenten heb ben het duo uit de tunnel gehaald en bij hun auto af geleverd. SCHIEDAM Verpleegkun digen van het bejaardencen trum de Harg hebben vrijdag een actieweek voor vijf pro cent loonsverhoging en ver mindering van de werkdruk afgesloten met een stiptheids actie. In navolging van het personeel van verzorgingste huis Frankeland die een week eerder een dergelijke actie hield, werkte het verzorgend personeel van De Harg een dag volgens de regels. Dat be tekende dat de bewoners van het bejaardencentrum alle aandacht kregen die ze vol gens het verplegend personeel behoren te krijgen. Een week lang stond De Harg in het teken van de acties van het verplegend personeel. De week werd ingezet met een werkonderbreking in de vorm van een actieontbijt. Woens dag was uitgeroepen tot anti- stressdag. Om de beurt namen de verpleegkundigen een half uurtje vrij om bij te komen. De actieweek werd afgesloten piet een dag werken volgens het boekje. Omdat van tevo ren bekend was dat het ver- SCHIEDAM Het derde door Tennisvereniging Schiedam-Noord georganiseerde rolstoelintegratietoernooi is een groot succes geworden. Meer dan dertig rolstoeltennissers hebben zondag aan het toernooi deelgenomen. Van negen uur in de morgen tot 's avonds is er op de banen van tennispark Kethelhaghe gestreden. Het toernooi kreeg een internationaal tintje door de deelname van enkele Belgische tennissers. tragingen zou opleveren was aan bekenden en familie van bewoners gevraagd een hand je te komen helpen. De stipt heidsacties hielden in dat de verpleegkundigen enkel de handelingen uitvoerd die ze tijdens hun opleiding hebben geleerd. Medische handelin gen als injecteren waren uit den boze. Een tiental familieleden van bewoners had op de oproep van de verpleegkundigen ge reageerd. Actievoerder Bert Touw is tevreden met dit aan tal. Ook de bewoners hebben volgens hem positief op de ac tie gereageerd. „De mensen waren enthousiast. We had den ook meer aandacht voor ze. Normaal hebben we maar weinig tijd voor een praatje. We werken dan in een race tegen de klok", vertelt Touw. Vervelende reacties van be woners heeft hij niet gehoord. De acties voor verbetering van loon en werkomstandigheden voor het verplegend personeel krijgen waarschijnlijk een vervolg op 4 september. „We zijn nog aan het peilen maar als er voldoende animo voor is wordt die dag mogelijk uitge roepen tot stakingsdag", zegt Touw. „De actiegroep werkt nog aan een draaiboek." Nu de actieweek in De Harg achter de rug is, vindt Touw dat andere verpleeg- en ver zorgingstehuizen de estafette over moeten nemen. Touw roept dan ook het personeel van ondermeer Thurlede, Ha- verschmidt en Spaland op ook eens actie te gaan voeren. „Een compleet draaiboek kunnen ze bij mij krijgen", stelt Touw. Ook van het personeel van het ziekenhuis zou Touw graag eens wat actie zien. „Toen zij streden voor hun cao hebben wij onze vrije dagen voor in gezet. Wij op onze beurt vra gen hen nu solidair met ons te zijn", aldus Touw.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1