Radboud: van boerenclubje tot bloeiende vereniging j \ff ssóJJ&jüiii 3 „Volksuniversiteit wordt grootste onderwijsinstelling" li SHCIM1VDOR OWf Uffl® DE HAVENLOODS Vier muzikale veteranen over heden en verleden Anderhalf uur maansverduistering Nieuw pakket cursussen S jan aart WIJNFEESTEN f 265.- BOEKINGSBON Wegener huLs-aan-huLsbladen DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1989 33-379 SCHIEDAM - Het is dit jaar precies een eeuw geleden dat inwoners van het toen nog zelfstandige Kethel besloten een muziekvereniging op te richten. De Kethellappers werden op dit idee gebracht door bouwvakkers uit Lim burg, die werkten aan de bouw van de Rooms-Katho- lieke Kerk. 's Avonds pakten de Limburgers hun meege brachte instrumenten uit om er op te spelen. Waarschijnlijk speelden de Limburgers erg mooi want Kethel vond dat het tijd werd om ook een orkest te hebben. Nu viert harmonie St. Radboud het 100-jarig bestaan. In die tijd werd de vereniging van 'het boerenclubje', zoals Rad boud soms door verenigingen uit het nabijgelegen Schiedam werd genoemd tot een bloei ende vereniging die menig or kest in de omgeving muzikaal voorbij is gestreefd. Henk en Tom de Vette en Adriaan en Jan van der Drift hebben de groei van St. Rad boud van nabij kunnen mee maken. Henk de Vette, al 63 jaar lid, herinnert zich de tijd dat het minder ging met de vereniging. "Voor de oorlog stond het op sterven na dood", weet hij nog. Vlak voor de mo bilisatie in 1939 hadden we nog maar even of acht leden." Voor de oorlog en de inlijving van Kethel bij Schiedam in 1941 was St. Radboud een vereniging voor en van Ke thellappers. Niet alleen mu ziek stond voorop bij St. Rad boud. Ook toneel werd er be dreven. "Het was zelfs zo dat men het toneel belangrijker vond dan muziek," zegt Henk de Vette. "Als er een toneel voorstelling was, was men blij dat de muziek was afgelopen. Voor een toneelvoorstelling was er een concert. Mensen die voor het toneelstuk gegri meerd moesten worden zag je dan ook gewoon tijdens het concert opstappen uit het or kest," vertelt Henk de Vette. Je werd niet zomaar lid van St. Radboud, vertellen de ge boren en getogen Kethellap pers. "Radboud was een Rooms-Katholieke vereni ging. Dat is natuurlijk nog steeds zo maar het is minder streng", zegt Henk de Vette. "Als je lid wilde worden moest je van Rooms-Katholie ke huize komen", vult Jan van der Drift aan. "Het is ook zo geweest dat damesleden van de vereniging geweerd wer den", vertelt Adriaan van der Drift verder. "Ook als ze Rooms-Katholiek waren. La ter mochten ze wel lid worden van de drumband maar niet van het orkest. Pas een jaar of vijftien geleden is daar veran dering in gekomen." Betere tijden Na de oorlog braken betere tijden aan voor het Kethelse orkest. Van fanfare werd St. Radboud weer een harmonie. "We zijn van de derde afde ling gestegen naar de supe rieure afdeling", vertelt Tom de Vette niet zonder trots. Een hele verbetering voor het orkest betekende de komst van goede instrumenten. Voorheen speelde men met verschillende instrumenten die soms wel een halve toon in stemming verschilden. "We hadden geen rijke boeren die ons sponsorden", geeft Tom de Vette als verklaring. Geleidelijk aan begon ook het ledental te groeien. Hadden vlak na de oorlog leden van Schiedamse harmonie-orkes ten, die in ledental de Kethel se harmonie ver overtroffen, het nog denigrerend over 'het boerenclubje uit Kethel', in middels zijn de rollen omge keerd. Radboud is niet alleen één van de beste harmonie orkesten uit de omgeving, maar ook één van de grootste. De muzikale victorie begon vooral bij de komst van de huidige dirigent John Segers, daar zijn de muzikale vetera nen het over eens. "Het muzi kale peil is sindsdien alleen maar gestegen," vertelt Henk de Vette. "Die man heeft er vreselijk aan getrokken", gaat Tom de Vette verder. Radboud is onder leiding van Segers dan ook een echt concertor kest geworden. "Vroeger gin gen we meer de straat op voor marsen", zegt Adriaan van der Drift. "Nu is dat alleen nog gebruikelijk met konin ginnedag en bij jubilarissen." St. Radboud is ook geen puur Kethels orkest meer. Tegen woordig komen de leden ook van buiten Kethel. "Maar toch zijn we nog steeds het orkest van Kethel", zegt Tom de Vet te overtuigd. "Ze zijn in Ke thel best trots op St. Rad boud." Dat Radboud op een hoog mu zikaal peil staat wordt wel be wezen doordat verschillende leden van het orkest in de loop der jaren van hun hobby hun beroep hebben kunnen maken en beroepsmuzikant zijn ge worden. Tom de Vette die de gehele ontwikkeling bij het orkest meemaakte heeft wel eens moeite met de muziek, zegt hij eerlijk. "Je moet het goed bij houden", aldus Tom de Vette. "De jeugd is tegenwoordig be ter vertegenwoordigd", ver volgt Henk de Vette. "Ik heb er geen moeite mee om een stapje terug te doen. Ik moet wel veel studeren om het bij te houden maar je moet niet ver geten dat wij van de derde afdeling naar de superieure afdeling zijn gepromoveerd." De sfeer in het orkest is on danks dat er vele nieuwe ge zichten zijn bijgekomen nog steeds goed, vindt Henk de Vette. "De nieuwelingen pas sen zich snel aan." Een goede sfeer is onmisbaar bij een or kest al wordt er nog goed ge speeld, weet Jan van der Drift. "Als er alleen muziek ge maakt wordt en er is geen sfeer dan gaat de zaak over de kop", stelt Jan van der Drift. Wat dat betreft kan Radboud volgens de trouwe leden nog een poos verder want naar hun zin hebben ze het, dat staat als een paal boven wa ter. VLAARDINGEN De Volksuniversiteit Vlaardingen (VUV) maakt een stormachti ge groei door. Sinds de op richting in 1986 is het aantal cursisten verdrievoudigd, het geen stichting-voorzitter Els Enneking doet concluderen dat de VUV de grootste onder wijsinstelling van Vlaardin gen aan het worden is. „Als niet-gesubsidieerde instelling die slechts drie jaar oud is, vonden we 1200 deelnemers toch een respectabel aantal." De stichting die gerund wordt door vrijwilligers, bood in het seizoen '86-'87 twintig cur sussen aan tegen 84 nu. Met dit pakket wil de VUV 'moge lijkheden bieden aan volwas senen uit alle lagen van de bevolking tot verdere indivi- Twee bestuursleden van de Volksuniverstiteit Vlaardingen presenteren trots het nieuwe programma. „Twaalfhonderd deelnemers vinden we een respectabel aantal." ZUIVERINGSSCHAP HOLLANDSE EILANDEN EN WAARDEN OPENBARE BEKENDMAKING Het dagelijks bestuur van het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden; gelet op artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne; maakt bekend, dat op 19 juli 1989 een aanvraag is ingediend door Mercury Trade Connections B.V., Van Berckenrodestraat 13 te Rotterdam, voor een vergunning ingevolge de Wet verontreiniging oppervlak tewateren voor het via de gemeentelijke riolering van Rotterdam en de afvalwaterzuiveringsinrichting Dokha ven brengen van bedrijfsafvalwater in oppervlaktewater. De aanvraag en andere terzake zijnde stukken liggen vanaf vrijdag 18 augustus 1989 tot en met maandag 18 september daaropvolgend ter inzage op de secretarieën van: - het zuiveringsschap, Johan de Wittstraat 40, 3311 KJ Dordrecht, elke werkdag van 9.00 uur tot 12.00 uur van 14.00 uur tot 16.30 uur. - de gemeente Rotterdam, Coolsingel 40, 3011 AD Rot terdam, elke werkdag van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 16.00 uur. Voorts bestaat de mogelijkheid, gedurende bovenge noemde termijn, de stukken elke dinsdagavond van 18.00 uur tot 21.00 uur in te zien in de Openbare Bibliotheek van Rotterdam, Hoogstraat 110 te Rotter dam. Desgewenst kan op (telefonische) afspraak een monde linge toelichting op de stukken worden verkregen (afd. bedrijfsafvalwater, tel. 078-141288). Kopieën zijn tegen betaling beschikbaar. Gemotiveerde bezwaren kunnen tot en met maandag 18 september 1989 schriftelijk bij het dagelijks bestuur van het zuiveringsschap worden ingediend. Degene die een bezwaarschrift indient, wordt erop gewezen, dat een kopie van het bezwaarschrift o.a. aan de aanvrager zal worden doorgezonden. Indien gewenst, kan men daarom verzoeken, zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een dergelijk verzoek, (met vermelding van de persoonlijke gegevens) dient bij voorkeur tegelijkertijd met een bezwaarschrift, waarin de persoonlijke gegevens ontbreken, te worden ingediend. Het bezwaarschrift dient gericht te zijn aan het dagelijks Waarden, Postbus 469, Een openbare zitting zal niet plaatsvinden. Indien daar om wordt verzocht, kunnen tot en met maandag 11 septem ber 1989 mondelinge bezwaren worden ingebracht, waar bij dan tevens de gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling over de aanvraag tussen het be voegd gezag, de aanvrager (die daartoe zal worden uitgenodigd) en de overige aanwezigen. Wij vestigen er tenslotte de aandacht op dat alleen degenen die bezwaren hebben ingebracht op de wijze als boven omschreven en een ieder die aantoont, dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, t.z.t. bezwa ren tegen de ontwerp-beschikking kunnen indienen. Dordrecht, 17 augustus 1989 Het dagelijks bestuur, de secretaris, de voorzitter, mr. P.A.M. Verbeek ir. H.H. Tonkes duele vorming en ontwikke ling'. En blijkbaar slaat de formule aan. Over de reden van dit succes tast ook Enneking in het duister. „Het heeft te ma ken met de toenemende vrije tijd waarover mensen be schikken. Ook is de cursus prijs laag; als we echt op com merciële basis zouden werken, moet de cursusprijs verdub beld worden." Wellicht is de animo voor de VUV ook te danken aan de variëteit van de cursussen. Het pakket omvat o.a. talen (behalve Duits, Engels ook Grieks, Russisch en Spaans), kunstgeschiedenis, literatuur, museumtochten, personal computer cursus, belasting aangifte, antiek, navigeren, koken, mode, tuinieren en wijkkennis. Dit jaar zijn er weer enkele nieuwe opleidingen bijgeko men, zoals een opfriscursus Nederlandse grammatica, astrologie, bibliotheekkennis, filosofie, omgaan met demen tie, kalligrafie en patchwork. Els Enneking: „Als ik nou de inleiding lees van de cursus filosofie, zou ik van z'n lang zal z'n leven niet naar die les sen toegaan. Maar het gaat hard; er bellen ontzettend veel mensen voor", waarmee ze aangeeft dat de Volksuniver siteit het motto 'voor elk wat wils' hoog in het vaandel draagt. De cursisten blijken van hein de en ver te komen. De Volks universiteit Vlaardingen heeft leden in haar bestand die af komstig zijn uit Schiedam (15 procent), Maassluis en zelfs Hoogvliet. „Wat we moeten doen als de VUV zo blijft groeien, weten we niet", luidt het laconieke antwoord van de voorzitter. Tot nu toe kun- le vrijwilligers inspelen op de Weliswaar wordt dit jaar een administratief medewerkster voor 600 uur per jaar aange steld. Toch bakent de toekomst zich al enigszins af voor het VUV- bestuur. „We zijn driftig aan het sparen zodat we over een aantal jaren een kantoor in de stad kunnen openen. Hoe gro ter dit groeit, hoe minder je immers op vrijwilligers kunt draaien." Informatie is verkrijgbaar bij het secretariaat van de VUV via tel. 4603354. Houders van een pas 65 alsmede uitke ringsgerechtigden krijgen overigens 25 procent korting op het cursusgeld. Kerk HERV. GEMEENTE: Grote Kerk: 10.00 uur Ds. J.D. Wuis- ter, 17.00 uur ds. D.A. Snijder, Ab- de Lang. Bethelkapel: 10.00 uur P. Lootsma, Krimpen a/d IJssel. Huize Thomas: 10.00 uur ds. J. Bou- terse, Vlaardingen. HERV. GEMEENTE KETHEL: Dorpskerk: 9.30 uur ds. G.A. Bruin, Rijswijk, 19 uur ds. G. de Lang. St. Martinuskerk: 9.30 uur ds. R. Bosch. De Ark: 9.30 uur ds. Chr. Brakema.. Inbreker aangehouden SCHIEDAM— Een inbreker op de Nolenslaan is zaterdag nacht op heterdaad betrapt. De 33-jarige Schiedammer, een bekende van de politie, deed een poging bij een dro gisterij in te breken. Een op lettende voorbijganger zag dit en hield de man aan totdat politie arriveerde. De politie denkt dat de man nog meer op zijn kerfstof heeft. Twee keer slingerend over de weg SCHIEDAM De politie heeft zaterdagnacht een dron ken bestuurder aangehouden op de Horvathweg die de ge hele rijbaan nodig had, zo slingerde de 46-jarige Rotter dammer. Na een proces-ver baal en een rijverbod werd de man heengezonden. Aan het rijverbod heeft de on der invloed verkerende auto mobilist zich echter niet ge houden want al korte tijd la ter werd de man opnieuw slin gerend waargenomen bij oprit van de rijksweg tussen Schie dam en Vlaardingen. Ditmaal kwam de Rotterdammer er minder gunstig af dan de eer ste keer want zijn auto en rij bewijs zijn in Oproepcentrale zoekt mensen SCHIEDAM De Driemaas- stede is op zoek naar mensen die als vrijwilliger willen assi steren bij de oproepcentrale. De oproepcentrale is in het leven geroepen om de lasten van mensen te verlichten die oen voor een thuiswonende partner of familielid die als gevolg van ouderdom te kam pen hebben met psychische problemen. Het verzorgen van iemand met dergelijke problemen is zwaar. Even een paar uurtjes er tussen uit is vaak niet mo gelijk. Om hen toch die gele genheid te geven heeft de Driemaasstede in samenwer king met de gemeente, het Maatschappelijk Werk en het RIAGG de oproepcentrale op gericht. Vrijwilligers nemen via de centrale de zorg van de ver pleging over zodat de verzor ger met gerust hart weg kan gaan. Op deze manier houden de verzorgers het langer vol zodat de patiënten langer thuis kunnen wonen. De vrij willigers krijgen vanuit de Driemaasstede begeleiding en vooraf voorlichting. Omdat de vraag voor hulp groeit zijn er weer nieuwe vrijwilligers no dig. Belangstellenden kunnen tussen 9.00 en 13.00 uur con tact opnemen met A. de Jong, telefoon 4714022. Verkaaik verlaat ONS SCHIEDAM Na 35 jaar in dienst te zijn geweest bij de Openbare Nutsbedrijven Schiedam gaat B. Verkaaik de gemeente verlaten. Verkaaik maakt met ingang van 1 sep tember gebruik van de Vut regeling. Om dit niet zomaar voorbij te laten gaan wordt hem op woensdag 23 augustus een receptie aangeboden in het bedrijfsrestaurant van de ONS in de Van Heekstraat. De receptie begint om 15.45 uur. Verkaaik is werkzaam als chef autowerkplaats bij de hoofdafdeling VROM. Deel medicijnen weer terecht SCHIEDAMEen deel van de partij medicijnen die vrij dagochtend uit een bestelauto op de Nieuwpoortweg werd gestolen, is terecht. Een voor bijganger heeft in Rotterdam ongeveer de helft van de partij aangetroffen. Een ander deel is waarschijnlijk in de Schie damse Voorhaven verdwenen. De politie werd zaterdag gea larmeerd door twee jongens die een doos in de haven zagen drijven. De ingeschakelde brandweer trof wel ei ampullen aan maar de doos was al gezonken. Duikers hebben de doos echter niet ge vonden. De politie sloeg vrij dag groot alarm na de diefstal omdat de medicijnen na on deskundig gebruik dodelijk zijn. VLAARDINGEN/SCHIE- DAM Als de regengod Plu- vius geen spelbreker is, zal op 17 augustus een natuurver schijnsel te zien zijn. Gedu rende anderhalf uur vindt dan namelijk een maansverduiste ring plaats. Een maansverduistering kan alleen geschieden bij volle maan - hetgeen donderdag a.s. het geval is. Dan kruist de maan namelijk de aardbaan onder een hoek van minder dan 9V2 graad waardoor deze schuil gaat achter moeder aarde. De maan zal reeds om 02.24 uur gedeeltelijk verduisterd worden omdat deze zich dan in de zogeheten bijschaduw van de aarde zal bevinden. Rond 04.20 uur is de bijpla neet door het afgebogen zon licht geheel zichtbaar in de kernschaduw. Tot 05.56 uur zal de maansverduistering du ren; daarna zal de maan uit de schaduw van de aarde komen. De Vlaardinger P. Santema, die zijn stadgenoten op dit verschijnsel wil wijzen, raadt overigens aan een vrij uitzicht te zoeken op de Zuid-west ho rizon. Vanwege de lage stand van de maan is dit noodzake lijk. Volgens Santema behoeft lichte- of gebroken bewolking geen invloed op het zicht te hebben, wel zouden regen of onweer spelbrekers kunnen zijn. Wie geïnteresseerd is in deze eclips, kan contact opnemen met P. Santema voor meer in- formatie, tel. 470 35 66. •lektro g intx dynamo s elektrische autoradio's reparatiewerkplaats inbouwstation en service 10.000 km. beurten en reparaties. APK II KEURINGSTATION I Aluminiumstraat 20, Rotterdam I Industrieterrein 'Alexander' Tel. 010-456.12.00 UIA AD wei CU VADCU irOODT MCM ftOPR :rr h««ï:TnvooM>*">; Voor slechts f 265.- p.p. Ook dit jaar hebben wij weer in samenwerking met MILOT REIZEN goed verzorgde 3-daagse busreizen naar de gezellige WIJNFEESTEN georga niseerd volgens onderstaand programma: Op vrijdagochtend vertrekken wij vanaf de diverse opstapplaatsen en rijden via Brabant, Limburg met een stop bij het Drie-landenpunt (waar u eventueel iets kunt gebruiken) naar ons hotel in de omgeving van Koblenz, waar wij twee nachten logeren. 's-Avonds na het diner rijden wij naar het Weindorf in Koblenz, waar u de gezellige sfeer van de wijnfees ten reeds kunt proeven. Zaterdag na het ontbijt rijden wij naar Koblenz waar u gezellig kunt winkelen. Om 12.00 uur gaan wij weer richting hotel want na het diner bezoeken wij een plaats in de omgeving (zie onder staand schema) waar dat weekend een echt wijnfeest is en blijven in dat dorp tot 23.00 uur. Zondag na het ontbijt gaan wij naar Königswinter om dit toeristische stadje te bezoeken (varen of met de trein naar de Drachenfels, toegang niet inbegr.). Hierna rijden wij huiswaarts en in Nederland wordt het afscheidsdiner geserveerd. Prijs: voor dit gehele drie-daagse arrangement slechts Vertrekdata .p. aan verz. 31/2% v.d. reissom, reisverz. 1.50 p.p.p.d. Plaats-feest Inclusief 1 september: Winningen 2 x hotelovernachting 8 september: Linz 2 x ontbijt, 2 diners 15 september: Rhein in Flammen afscheidsdiner 22 september: Altenahr touringcarvervoer 6 oktober: Neuwied Duitse wegenbel. 20 oktober: St. Goarshausen *Ned. chauffeur-reisleiding 27 oktober: Altenahr Vertrektijden/plaatsen 08.00 uur 08.30 uur 09.00 uur Gouda, station voor ANWB kantoor Rotterdam CS Conradstraat, achter Groothandelsgebouw. Rotterdam Z., tourbushalte-Zuidplein. Ondergetekende: Naam:Voorletters: Postcode:Woonplaats: Tel.: I wenst voorpersonen te boeken voor de 3-daagse busreis naar de| WIJNFEESTEN Vertrekdatum: Opstapplaats: Handtekening! I Aangeven wat wordt gewenst. Opsturen naar: Afdeling REIZEN Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam

De Havenloods | 1989 | | pagina 19