□J DE HAVENLOODS 'Overmatig aantal sleutelposities CDA is mij een doorn in het oog' ld6Z6 krant NEWYOIw Schiedams Nieuwsblad flflilllg felKSg deZtóferSter Omstreden woontoren Warande van de baan VANDAAG OPENING BRISTOL Al vanaf f 15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. 'Olie in sloten boer Poot moet onderzocht worden' Bijeenkomst computerclub Jubilarissen Spieringshoek Tweede Kamer verkiezingen Bouw politiebureau vordert gestaag Orgelconcert pieremachchols in Lange Haven NIEUWE IIORfl ELEKTRO-SUPER VLAARDINGEN Raadsleden discussiëren over volkshuisvesting Feestelijke pop WIN 'N GRATIS REIS VOOR 2 PERS. NAAR EDITIE P, DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1989, 38e JAARGANG Nr. 33 Luegener huLs-aan-huLsblsden KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM— Het om streden plan om in de tuin van het voormalige kloos ter een woontoren te bou wen lijkt van de baan. Na een gesprek met wethouder Hans van Kleef ziet projec tontwikkelaar Lucas Bouw b.v. uit Rijswijk af van dit onderdeel van het bouw plan op het terrein van het nog te slopen klooster. Ook de ontsluiting van de par keerkelder is in het nieuwe plan verlegd van de Nas- saulaan naar de Warande. Onmiddellijk na het be kend worden van het bouwplan voor 34 appart- menten op het terrein aan de Warande lieten omwo nenden weten bezwaren te hebben tegen een deel van het plan. Buurtbewoners meenden dat de bouwtoren een inbreuk zou betekenen op hun privacy. Aan de ge meente werd dan ook ver zocht geen medewerking te verlenen. Dat was echter gemakke lijker gezegd dan gedaan. Doordat Lucas Bouw de grond in eigen bezit had verworven, is de invloed van de gemeente op het bouwplan slechts margi naal. Enkel door toetsing van de bouwvraag aan het bestemmingsplan was de gemeente in de gelegenheid om nog enige invloed uit te oefenen. Het college van B en W, daarbij gesteund door de gehele gemeenteraad, on derschreef de bezwaren van de omwonenden. De pressie van het college op Lucas Bouw heeft er nu toe geleid dat het omstreden deel van het bouwplan wordt geschrapt. In het nieuwe bouwplan is de woontoren geheel verdwe nen en is het aantal appar tementen teruggebracht van 34 naar 24. Doordat er minder appartementen in het plan zijn opgenomen kan ook de parkeerkelder kleiner worden. De par keerkelder die nu via de Warande kan worden ont sloten wordt gedeeltelijk boven de grond aangele gen. Het gevolg hiervan is dat het bouwplan 1,5 meter hoger uitkomt dan in het oorspronkelijke plaint De raadscommissie voor Stadsvernieuwing en Volkshuisvesting zal zich De Warande blijft gevrijwaard een woontoren SCHIEDAM„Er moet een groot onderzoek komen waar bij dit meegenomen kan wor den". Dit is de reactie van D66-fractievoorzitter Adri Reijnhout op de bewering van de Kethelse boer Koos Poot dat verontreinigd grondwater vanaf het met slib opgespoten Spaland naar zijn land stroomt. Poot trof vorige week in enkele sloten olie aan. Reijnhout vindt dat de kwes tie goed onderzocht moet wor den. „Ik heb Poot in overweging gegeven om het laboratorium dat destijds na de overstro ming van zijn land met bagger monsters heeft genomen weer in te schakelen. We wachten nu eerst het DCMR-onderzoek af maar anders gaan we kij ken of we zelf iets kunnen re gelen. Ik wil weten wat daar zit", stelt Reijnhout. Volgens het D66-raadslid is de beweging van het grond water en daarmee de versprei ding van de vervulling onvol doende onderzocht. „Je weet niet waar het grondwater heen wordt geperst. Bodem deskundigen hebben al ge waarschuwd dat dit op lange re termijn zou gebeuren. Er gens moet het water boven ko men". Reijnhout pleit nog steeds voor een groot onderzoek naar de vervuiling van het haven- slib in Spaland. Het raadslid weet dat het publiek door de stroom van milieuproblemen enigszins murw worden ge maakt. Toch vindt hij een ge laten houding uit deze boze. „Ik begrijp dat de mensen ge wend beginnen te raken aan gifaffaires maar dat onder zoek moet er komen. Het gaat niet om morgen of overmor gen maar je moet, ook reke ning houden met over twintig jaar", aldus Reijnhout. SCHIEDAM Nu de zomer vakantie ten einde loopt, komt ook het verenigingsleven weer langzaam op gang. De Com puter Club houdt dinsdag 22 augustus de eerste bijeen komst in de Nieuwstraat 12. Het nieuwe programma voor het komend seizoen zal tijdens deze bijeenkomst volop ver krijgbaar zijn. Gebruikers van Commodore, Amiga, Atari, IBM en andere computers zijn welkom, het liefst met compu ter. Er kunnen onderdelen tar reparatie worden aangeboden en er zijn tweedehands com puters en onderdelen te koop. De bijeenkomst begint om 19.00 uur en de toegang be draagt f 3,50. SCHIEDAM Het is 1 sep tember precies 25 jaar geleden dat de docenten Clarenbeek, Poels en Van Maarte in dienst traden bij scholengemeen schap Spieringshoek. Om dit niet met stille trom voorbij te laten gaan wordt hen vrijdag avond 1 september een recep tie aangeboden. De receptie, zal plaatsvinden van 19.00 tot 20.15 uur in de personeelsa- vond van de scholengemeen schap. SCHIEDAM— Het CDA noemt hij een sterk patri archale partij en premier Lubbers is volgens hem meermalen bijzonder grof uitgevallen tegen de libe rale fractieleider Joris Voorhoeve. Daarentegen spaart hij zijn partijgeno ten evenmin. „Kijk eens, Wilton-Fijenoord is door Den Haag bewust de nek omgedraaid. Als ik dan moet constateren dat Gijs van Aardenne, toen malig WD-minister op Economische Zaken, daar voor als eerste verantwoor ding droeg vind ik dat erg jammer, maar dat is geen reden om het te verzwij gen," aldus voorzitter B.P. Jeene van de Lokale WD- afdeling. Reeds zeven jaar hanteert de heer Jeene de voorzittersha mer op de Schiedamse WD- vergaderingen. „Ik heb altijd een sterk liberale voorkeur gehad en doorlopend WD ge stemd. Nadat ik in '79 lid was geworden werd ik drie jaar later gevraagd voorzitter te worden van de afdeling Schie dam. Ik heb die uitdaging meteen aanvaard. Ik vind dat je op zo'n moment niet afzij dig mag blijven. Het gaat mij er in de eerste plaats om de liberale zaak te verwezenlij ken. Mensen moeten voldoen de kansen krijgen om zich te ontplooien en diegenen die niet in staat blijken mogelijk heden te grijpen moeten ge steund worden. De zorg om de SCHIEDAM Het Bijdorpplein naast het NS-station Nieuwland krijgt langzaam maar zeker een ander aanzien. Het nieuwe politiebureau in aanbouw verandert het aangezicht van het voormalige parkeerterrein volkomen. Inmiddels hebben de bouwvakkers het hoogste punt van het gebouw bereikt en kan er al heel goed een beeld worden gevormd hoe het politiebureau er uiteindelijk uit komt te zien. Fotograaf Roel Dijkstra maakte vanuit de lucht deze foto van de bouwactiviteiten op het Bijdorpplein. Op 6 september kunnen ook Schiedammers naar de stembus voor de Tweede Kamerverkiezingen. Het Schiedams Nieuwsblad/De Havenloods laat in de we ken voor de verkiezingen een aantal prominente le den van de plaatselijke af delingen aan het woord over lokale en vooral na tionale politieke vraag stukken. Deze week treedt de liberale voorman B.P. Jeene voor het voetlicht. medemens vind ik heel be langrijk." Die liberale inslag komt ook om de hoek kijken wanneer Jeene zich verdiept in het ge voerde kabinetsbeleid van de afgelopen jaren. „De bevrie zing van de sociale uitkerin gen en het minimumloon vind ik een moeilijke mate rie," bekent hij. „Mensen voelen zich snel in de kou gezet. Toch meen ik dat met name de lagere inkomens groepen gewezen mogen wor den op hun bestedingspa troon, dat is nogal eens onge lukkig weet ik uit ervaring. Misschien dat mensen meer informatie moeten krijgen en een bepaalde vorm van bege leiding. Daarbij mag men natuurlijk niet vergeten dat de over- heidsbesparingen goed be steed zijn. De nadruk van het beleid lag op herstel van de economie. Bedrijven zijn er in het recente verleden bovenop geholpen, er wordt weer volop geïnvesteerd." Kan het beleid in grote lijnen de goedkeuring van de VVD- praeses wegdragen over coali tiepartner CDA is hij bedui dend minder te spreken." Het CDA is in mijn ogen een patri archale partij. Vanuit een soort vaderlijke houding heb ben de confessionelen in Ne derland ondertussen een aan tal sleutelposities in handen weten te krijgen dat in geen enkele verhouding staat tot de werkelijke aanhang. Daarin moet verandering komen. Ook binnen de coalitie was die aandrang te bespeuren. Lub bers is natuurlijk een man met grote kwaliteiten, maar met name de wijze waarop hij nu en dan met onze fractievoor zitter Voorhoeve is omge sprongen valt niet goed te praten. Dat was uitermate grof. Joris Voorhoeve is een I VVD-voorzitter Jeene: „De bevriezing van de sociale uitkeringen vind ik bijzonder intelligent man, die laat niet met zich sollen! De invloed van lokale be stuurders op het nationaal te voeren beleid is volgens Jeene niet zo groot. „Slechts een paar keer per jaar, bijvoor beeld bij de vaststelling van de kandidatenlijst, het pro gramma of de bijeenkomsten van de kamercentrales, ont moeten wij de nationale kop stukken. Mijn ervaring is dat zij in het algemeen heel open staan tegenover toenaderin gen. Onlangs op ons congres in Amersfoort heb ik nog even gesproken met Voorhoeve, van enige afstand is dan geen sprake. Het blijft dan wel bij een korte uitwisseling van ge dachten; diepgaande gesprek ken zijn eigenlijk onmoge lijk. Anders is het indien een sterk Schiedams probleem in het middelpunt van de be langstelling staat. Een kwes tie als Wilton-Fijenoord des tijds blijft niet onbesproken, netzomin als de allesbehalve gunstige rol die WD-er Van Aardenne daarin heeft ge speeld." Profeet Vooruitkijkend naar 6 sep tember hoopt Jeene dat het verlies van zijn partij beperkt blijft. „De VVD heeft nu 27 zetels, indien we er bij de ko mende verkiezingen 23 halen vind ik dat aanvaardbaar. Ik ben natuurlijk geen profeet, maar ik geef een kabinet CDA-WD opnieuw de meeste kans. Zelf ben ik meer gepor teerd voor een coalitie PvdA- WD, eventueel aangevuld met D66. Het CDA is nu, in ene enigerlei vorm, een eeuw aan de macht in ons land, dat lijkt me meer dan voldoende. Ik heb ook het volste vertrou wen in onze lijsttrekker Joris Voorhoeve. Hij heeft dan niet die charismatische gaven van een Wiegel, maar zijn intellec tuele capaciteiten staan bui ten kijf. Ik ben ervan over tuigd dat ergens in het achter hoofd van Voorhoeve die dachte aan een PvdA-WD kabinet speelt. Het is een 'Re- alpolitiker', die binnen zijn tactiek alle alternatieven zal afwegen," besluit voorzitter Jeene. Excelsior '20 heeft kans op kampi oenschap niet meer in eigen hand A Project voor werk- loze migranten oogst succes A Provincie gaat CFK's in koelkas ten te lijf 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM In de Grote of St. Janskerk wordt dinsdag 22 augustus het vierde orgelcon cert in de reeks van dit jaar gegeven door organist Nico van den Hooven. Op het pro gramma staat een groot aantal werken van de componist J.S. Bach. Van den Hooven studeerde ondermeer aan de Protestant se Kerkmuziekschool en het Utrechts Conservatorium. In de loop der jaren heeft hij zich toegelegd op het spelen van orgelcomposities van Bach. Regelmatig geeft Van den Hooven concertenin binnen- en buitenland. Ook op de ra dio is hij regelmarig te horen. Het concert begint om 20.15 uur. Toegang kost f 6,50. Hou ders van CJP/Pas 65 krijgen twee gulden reductie. SCHIEDAM— Eén van de evenementen die voor de Brandersfeesten op stapel staan is de Piermachochel- vaart. Een pieremachchols is een zelfgebouwd vaartuig dat met originaliteit en creativi teit is ontworpen. De stichting Brandersfeesten is op zoek naar bedrijven, verenigingen en particulieren die aan dit evenement willen meedoen. Aan de pieremachchols zijn wel eisen gesteld. Zo mogen de vaartuigen niet zwaarder wegen dan 600 kilo, niet bre der zijn dan 2,5 meter en niet meer dan 2,3 meter boven het water uitsteken. De Pieremachcholvaart vindt zaterdag 23 september plaats in de Lange Haven. Inschrij ven voor het ludieke evene ment kan bij de VW, Buiten havenweg 9. SCHIEDAMSEWEG 41 i 010-4603818 Het gaat goed veranderen in Vlaardingen met 'De Geur van Smaragd' 't Indisch Winkeltje van Vlaardingen, Eendrachtsstraat 58, tel. 010-435 92 43 O'HARA v.t.-/trimschoen met 2- Kleuren zwart/groen/rood ot wil/kobalt/ro nu 43 filialen in het hele land g w o 2 x in ROTTERDAM 1 en 1 x in VLAARDINGEN „™.n 20 (boven Zeeman Textielsuper) tel. 010-4123636 I Rotterdam op hot ZUIDEH-TERRAS van winkelcentrum Zuidplein tel. 010-4804162 Vlaardlngen Hoogstraat 219 tel. 010-4353730 koopavond op vrijdag tot 21.00 uur 9 SCHIEDAM Na enkele we ken van rust begint politiek Schiedam weer op gang te ko men. Volgende week dinsdag komt de commissie voor Stadsvernieuwing en Volks huisvesting voor het eerst weer bijeen. De raadsleden zullen zich meteen met zware zaken als het toekomstig huis vestingsbeleid van de gemeen te bezig gaan houden. Op het programma staat een open discussie over dit onder werp. Aanvankelijk stond het huisvestingsbeleid al voor de vergadering van juni op het programma maar op verzoek van enkele raadsleden is de discussie toen uitgesteld. De discussie vindt plaats naar aanleiding van de omstreden nota van staatssecretaris Heerma over de volkshuisves ting in de jaren '90. Het programma van de com missievergadering vermeldt verder ondermeer als onder werpen: de stand van zaken rond het bouwplan Warande, de straatnaamgeving voor Spaland en de aanleg van lif ten bijwoningen aan de Dam- laan. De vergadering is in het Oude Stadhuis vanaf 20.00 uur en vrij toegankelijk. SCHIEDAM In muziekcafé Podium treedt vrijdagavond de opmerkelijk^ band Pater Moeskroen op. Deze zeven mansformatie is opgericht in 1985 en heeft binnen korte tijd een goede naam gekregen als live-band. Pater Moes kroen speelt vrolijke Neder landstalige pretpop. Het op treden van de band begint om 22.30 uur en de toegang kost vijf gulden. Zondagavond wordt in Podi um de muziekfilm The Story of Bruce Springsteen ge draaid. De vertoning begint om 21.30 uur en de toegang is Pater Moeskroen Kom vandaag nog 'n kijkje nemen in filiaal Hoofdweg en doe mee! H. Tel. 010-4518844 in Rotterdam-Zuid. Tel. 010-4852273 I

De Havenloods | 1989 | | pagina 1